ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink) چیست و آیا استخراج می‌شود؟ چگونه چین لینک بخریم؟

ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink) چیست و آیا استخراج می‌شود؟ چگونه چین لینک بخریم؟

متوسط

12:34

15 دقیقه


ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink) یکی از بهترین پروژه‌هایی است که در بازار حضور دارد. هرآنچه که یک پروژه خوب باشد داشته باشد را دارد و ازاین‌رو آینده خوبی برای آن متصور شده‌اند. در ادامه قصد داریم شما را با جنبه‌های مختلف چین لینک آشنا کنیم. در آخر هم در مورد نحوه استخراج و چگونگی خرید ارز دیجیتال چین لینک صحبت خواهیم کرد. پرسش‌های خود را می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید.

چین لینک (Chainlink) چیست؟

چین لینک یک شبکه غیرمتمرکز از اوراکل‌ها است که قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین را به داده‌های خارجی، شبکه‌های پرداخت و رویدادهای مختلف در دنیای واقعی متصل می‌کند. چین لینک دارای یک زیرساخت امن است که به قراردادهای هوشمند این امکان را می‌دهد تا با اِی‌پی‌آی‌ها (API) ارتباط برقرار کرده و داده‌ها را از منابع خارجی به دست آورند.

هدف اصلی این پروژه بهینه‌سازی و ترویج استفاده از قراردادهای هوشمند و کاهش احتمال خطا یا نادرستی اطلاعات است. گره‌های اوراکل داده‌های واقعی را دریافت می‌کنند و آنها را از طریق شبکه به بلاکچین منتقل می‌کنند.

اپراتورهای اوراکل که به جمع‌آوری و انتقال اطلاعات در چین لینک کمک می‌کنند پاداش‌هایی در قالب توکن‌های چین لینک دریافت می‌کنند. رمزارز بومی چین لینک که لینک (LINK) نامیده می‌شود یکی از اجزای اصلی این شبکه غیرمتمرکز است.

لینک یک توکن اتریوم است که بر اساس استاندارد ERC667 ساخته شده است و این موجب سازگاری آن با استاندارد محبوب ERC20 نیز می‌شود. این بدان معناست که توکن‌های لینک را می‌توان در تمام کیف پول‌های اتریوم ذخیره کرد.

در مقاله « ارز دیجیتال چیست؟ رمز ارز چیست؟ به زبان ساده + ویدئو و اینفوگرافی» به طور کامل در مورد ماهیت ارزهای دیجیتال صحبت شده است.

تاریخچه ارز چین لینک

 • ۲۰۱۴: سرگئی نظروف و استیو الیس شرکت مادر اسمارت کانترکت (SmartContract Ltd) را تأسیس کردند.
 • ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷: فاز توسعه
 • سپتامبر ۲۰۱۷: انتشار وایت پیپر
 • سپتامبر ۲۰۱۷: عرضه اولیه کوین و جمع‌آوری ۳۲ میلیون دلار
 • ۲۰۱۹: راه‌اندازی چین لینک برای شبکه اصلی اتریوم

ریشه پروژه چین لینک به سپتامبر ۲۰۱۴ برمی‌گردد، یعنی زمانی که شرکت مادر اسمارت کانترک دات‌کام برای ایجاد پلی بین منابع داده خارجی و بلاکچین عمومی تأسیس شد.

این تیم سرانجام محصولی به نام چین لینک را ایجاد کرد که به قراردادهای هوشمند اجازه می‌داد تا از طریق هر ای پی آی وب و منبع داده به فید داده (data feed) متصل شوند.

اما راه‌حل اصلی اوراکل اسمارت کانترکت دات‌کام برای بلاکچین‌های عمومی مبتنی بر اوراکل‌های متمرکز بود و این مشکلی را ایجاد می‌کرد که به‌عنوان «مشکل اوراکل» شناخته می‌شود. مشکل ناشی از اتکای قراردادهای هوشمند به اشخاص ثالث مورد اعتماد برای تهیه داده‌های خارجی.

در سال ۲۰۱۷ این شرکت سعی کرد با یک شبکه غیرمتمرکز اوراکل‌های جدید به نام شبکه چین لینک این مشکل را برطرف کند.

در سپتامبر ۲۰۱۷ شرکت اسمارت کانترکت دات‌کام در عرضه اولیه کوین مبلغ ۳۲ میلیون دلار جذب کرد تا پروژه مدنظرش را تکمیل کند.

هدف شبکه چین لینک ایجاد پلی میان منابع داده خارجی و بلاکچین‌های عمومی است. این شبکه قراردادهای هوشمند را از طریق شبکه اوراکل غیرمتمرکز خودش به داده‌های مهم برون زنجیره‌ای بازارها، رویدادها و پرداخت‌ها متصل می‌کند.

هر کسی که فید داده یا هر ای پی آی (API) دیگری داشته باشد می‌تواند به شبکه چین لینک بپیوندد و وظایفی را برای بازیابی و تأمین داده برای قراردادهای هوشمند انجام دهد.

اپراتورهای گره در ازای خدمات خود توکن چین لینک دریافت می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند توکن‌های لینک را در اختیار برخی از درخواست‌های قرارداد هوشمند که نیاز به وثیقه دارند قرار داده و توکن خود را در شبکه اصلی استیک کنند. شبکه اصلی چین لینک در یکم ژوئن ۲۰۱۹ روی اتریوم شروع به کار کرد.

چین لینک چگونه کار می کند؟

چین لینک به‌منظور به دست آوردن داده‌های معتبر از چندین گره مختلف استفاده می‌کند. سپس این گره‌ها به‌منظور تأمین کردن داده‌های تجمیعی برای قراردادهای هوشمند در میان خود به اجماع می‌رسند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص قراردادهای هوشمند حتما نگاهی به مقاله « قرارداد هوشمند (smart contract) چیست و کاربرد آن چیست؟» بیندازید.

به‌این‌ترتیب، قرارداد هوشمند مبتنی بر داده‌های یک اوراکل واحد نیست بلکه داده‌های آن توسط چندین اوراکل مختلف تأمین می‌شود. این امر احتمال مطابقت داشتن اطلاعات با واقعیت را بسیار افزایش می‌دهد.

در مورد بخش فنی باید گفت که درک کردن سازوکار این شبکه کمی دشوارتر است. شبکه چین لینک هم به صورت «درون زنجیره‌ای» و هم «برون زنجیره‌ای» عمل می‌کند. یکی از طرفین اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و طرف دیگر با توجه به درخواست‌ها، آنها را در بلاکچین قرار می‌دهد.

در مقاله « بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده» بیشتر در خصوص بلاکچین صحبت شده است.

بخش درون زنجیره‌ای چین لینک از بلاکچین اتریوم برای قراردادهای اوراکل خود استفاده می‌کند. هنگامی‌که درخواستی برای جمع‌آوری داده از خارج از بلاکچین ثبت می‌شود، این درخواست به شبکه چین لینک منتقل می‌شود که آن را در بلاکچین خود پردازش می‌کند.

بعد، چین لینک مسئول یافتن سرویس اوراکلی است که با این درخواست مطابقت دارد. تمام این فرایند با استفاده از یک «قرارداد چین لینک» انجام می‌شود که به سه قسمت تقسیم می‌شود:

 • قرارداد اعتبار (reputation contract). امکان بررسی اعتبار یک اوراکل خاص را فراهم می‌کند.
 • قرارداد تطبیق سفارش (order-matching contract). داده‌ها توسط اوراکل‌ها فراهم می‌شود سپس بر اساس قرارداد اعتبار بررسی و انتخاب می‌شود.
 • قرارداد جمع‌بندی (aggregating contract). همه داده‌ها جمع‌آوری شده و پاسخ نهایی در رابطه با درخواست اصلی داده ارائه می‌شود.

بخش برون زنجیره‌ای مختص جریمه کردن و پاداش دادن به کاربرانی که نتایج مربوط به یک درخواست را ارائه کرده‌اند. هنگامی که یک اوراکل پاسخی ارائه می‌دهد این پاسخ در مقایسه با پاسخ‌های ارائه شده توسط اوراکل‌های دیگر بررسی می‌شود و بر اساس اعتبار گره به آن وزن (اهمیت) داده می‌شود.

هنگامی‌که یک اوراکل اطلاعاتی را ارائه می‌دهد که مناسب تلقی می‌شود پاداش (در قالب توکن لینک) دریافت می‌کند و اعتبارش افزایش می‌یابد و به‌این‌ترتیب در آینده بیشتر برای ارائه داده‌ها انتخاب می‌شود.

برعکس، هنگامی که پاسخ ارائه شده توسط یک اوراکل نامناسب یا نادرست تلقی شود، آن اوراکل ممکن است جریمه شده و اعتبارش کاهش یابد. چنین اوراکلی به‌تدریج دیگر انتخاب نمی‌شود و فرصت تأمین داده برای چین لینک را از دست می‌دهد.

این سازوکار به‌شدت انگیزه اوراکل‌ها برای ارائه اطلاعات درست را افزایش می‌دهد. اوراکل‌ها هرچه صادق‌تر و قابل اعتمادتر باشند بیشتر انتخاب می‌شوند و پاداش بیشتری دریافت می‌کنند. از سوی دیگر، عدم صداقت اوراکل‌ها با جریمه همراه است و ممکن است منجر به مجازات‌های مالی شود.

چین لینک چه مشکلی را حل می‌کند؟

برای درک واقعی اهمیت چین لینک ابتدا باید دو مفهوم اساسی اوراکل‌ها و قراردادهای هوشمند را مرور کنیم.

 • اوراکل‌ها دستگاه‌های شخص ثالث متمرکزی هستند که بخشی از سیستم اجماعی که بلاکچین بر آن متکی است محسوب نمی‌شوند. این امر موجب می‌شود اعتماد کردن به آنها دشوار شود زیرا نمی‌توان به طور کامل مطمئن بود که اطلاعات ارائه شده توسط آنها قابل اعتماد است و این مزیت فناوری بلاکچین را از بین می‌برد. به‌عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند می‌تواند عملی را بر اساس اطلاعات اشتباه یا قدیمی انجام دهد.
 • قراردادهای هوشمند توافقنامه‌های دو طرفه‌ای هستند که می‌توانند با تبدیل کردن شرایط قرارداد به اسکریپت‌های نوشته شده با زبان‌های برنامه‌نویسی به صورت خودکار و مستقل اجرا شوند.

  ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) چیست و چرا با دیگر رمز ارزها متفاوت است؟

با در نظر گرفتن این دو مفهوم حال می‌دانیم که قراردادهای هوشمند نمی‌توانند بدون وجود اشخاص ثالث متمرکز و غیرقابل اعتماد با داده‌ها و سیستم‌های خارجی در ارتباط باشند. اینجاست که چین لینک با تبدیل شدن به یک واسطه غیرمتمرکز و ایجاد پلی میان قراردادهای هوشمند و داده‌های دنیای واقعی وارد عمل می‌شود.

چین لینک چه مشکلی را حل می‌کند؟

هدف اصلی از طراحی چین لینک ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز از اوراکل‌ها بود که در آن اپراتورهای گره فیدهای داده و ای‌پی‌آی‌ها (رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن) را در ازای دریافت توکن لینک مستقیماً به قراردادهای هوشمند ارائه کنند.

از طریق این سازوکار قراردادهای هوشمند می‌توانند به منابع برون زنجیره‌ای مانند پرداخت‌های حساب بانکی، داده‌های بازار و پرداخت‌های خرده دسترسی داشته باشند.

اوراکل را یک عامل نرم‌افزاری در نظر بگیرید که به‌عنوان واسطه عمل می‌کند. اوراکل داده‌های خارجی را پیدا کرده و تأیید می‌کند، آنها را به زبان برنامه‌نویسی درآورده و به بلاکچین مورد استفاده در قرارداد هوشمند ارسال می‌کند، و داده‌های خارجی لازم را برای شروع اجرای قرارداد در صورت برآورده شدن شرایط لازم ارائه می‌دهد.

چین لینک چگونه بر مشکل «اوراکل بلاکچین» غلبه می‌کند؟

چین لینک از مدل یا ساختاری استفاده می‌کند که بسیار شبیه به بلاکچین است. در این مدل شبکه غیرمتمرکزی از اوراکل‌های خودمختار وجود دارد که با هم داده‌ها را از منابع مختلف بازیابی کرده، آنها را تجمیع کرده و یک نقطه داده معتبر را به قرارداد هوشمند ارائه می‌دهد تا سرعت اجرای آن را افزایش داده و در نتیجه هرگونه نقطه شکست را حذف می‌کند.

چین لینک چگونه بر مشکل «اوراکل بلاکچین» غلبه می‌کند؟

برای مثال، چین لینک هزینه دلاری رمزارز اتریوم را برای بلاکچین‌ها از طریق فید قیمت اتریوم به دلار (ETH/USD) فراهم می‌کند که داده‌های قیمت را از طریق شبکه‌ای از گره‌های اوراکل مستقل و منابع داده دیگر تهیه و ارائه می‌کند.

سپس اپلیکیشن‌های بلاکچین می‌توانند از اوراکل قیمت اتریوم به دلار (ETH/USD) برای تعیین ارزش فعلی اتریوم هنگامی‌که از آن به‌عنوان وثیقه برای وام استفاده می‌شود یا برای پیش بینی ارزش اتریوم در آینده استفاده کنند.

علاوه بر این، چین لینک دارای چندین لایه امنیتی فراتر از غیرمتمرکز بودن است تا کاربران بتوانند با خیال راحت به شبکه اوراکل اعتماد کنند. چین لینک یک چارچوب انعطاف‌پذیر برای توسعه و مدیریت شبکه‌های اوراکل است و این به این معنی است که کاربران می‌توانند مستقل از سایر شبکه‌های اوراکل شبکه‌های اوراکل سفارشی خود را ساخته و به آنها متصل شوند.

ویژگی‌های شبکه چین لینک

متن باز بودن

کد منبع و عملکردهای چین لینک به‌عنوان یک فناوری منبع باز را می‌توان به طور مستقل از نظر امنیت و قابلیت اطمینان تأیید کرد و همچنین در ارتقاء آن همکاری کرد.

آداپتورهای خارجی

گره‌ها را قادر می‌سازد تا کلیدهای ای‌پی‌آی (API) را ذخیره کرده و اطلاعات ورود به حساب‌ها را به صورت ایمن مدیریت کنند. آداپتورها قراردادهای هوشمند را قادر می‌سازد تا اطلاعات را از هر دستگاه یا ای پی آی خارجی، از جمله آن‌هایی که دارای رمز عبور هستند، بازیابی کنند.

غیرمتمرکز بودن

غیرمتمرکز بودن در سطح گره و منبع داده کاربران را مطمئن می‌کند که هیچ گره یا منبع داده‌ای نقطه شکست نیست، و این اطمینان را به کاربران می‌دهد که داده‌ها طبق وعده داده شده تحویل داده می‌شوند و قابل دست‌کاری نخواهند بود.

امضا شدن داده‌ها

کاربران با ملزم کردن گره‌ها به امضا کردن داده‌هایی که به قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند به صورت رمزنگاری شده می‌توانند بفهمند کدام گره داده خاصی را ارسال کرده و سابقه آن را برای مطمئن شدن از عملکرد کلی آن بررسی کنند.

قراردادهای خدمات

با ایجاد قراردادهای درون زنجیره‌ای الزامی بین قرارداد هوشمند درخواست کننده و تأمین کننده اوراکل که شرایط خدمات اوراکل و مجازات‌ها/پاداش‌های مربوط به عملکرد را مشخص می‌کند، کاربران می‌توانند در مورد درخواست داده‌های برون زنجیره‌ای خود تضمین‌های قابل اجرایی دریافت کنند.

سیستم‌های اعتبار

وارد کردن داده‌های درون زنجیره‌ای امضا شده به سیستم‌های اعتبار به کاربران کمک می‌کند تا بر اساس معیارهای مختلفی مانند کارهای تکمیل شده، سرویس گیرندگان، متوسط ​​زمان واکنش و غیره تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد اینکه کدام گره‌ها قابل اعتماد هستند و کدام‌ها نیستند اتخاذ کنند.

خدمات گواهینامه

کاربران با درخواست کردن هر گونه گواهینامه از گره‌ها که نشان دهنده اطلاعات مهم مانند احراز هویت، موقعیت جغرافیایی گره‌ها، و بررسی امنیت تجهیزات آنها باشد می‌توانند به افزایش امنیت و اطمینان‌پذیری گره‌ها کمک کنند.

چین لینک همچنین در حال اضافه کردن ویژگی‌های اختیاری دیگری مانند محاسبات پیشرفته اوراکل، حریم خصوصی اوراکل و داده‌ها و موارد دیگر است. اوراکل‌های چین لینک با تضمین امنیت بالا و اعتبار در سطح بلاکچین به قراردادهای هوشمند پیشرفته‌تری خدمت رسانی می‌کنند.

کاربرد چین لینک چیست؟

چین لینک را می‌توان در بسیاری از صنایع استفاده کرد. برای مثال از چین لینک می‌توان در حوزه اوراق بهادار که نیاز به داده‌های بازار دارند یا شرکت‌های بیمه و شرکت‌های زنجیره تأمین که به اثبات رویدادها و زمان‌بندی نیاز دارند استفاده کرد. در زیر با چند مثال کاربردی که چین لینک می‌تواند مفید واقع شود آشنا می‌شوید:

 • یک راه‌حل اوراکل غیرمتمرکز می‌تواند داده‌های آب و هوا را برای محاسبه حق بیمه دریافت کند.
 • جمع‌آوری داده‌های مکان برای استفاده در ردیابی زنجیره تأمین.
 • تأمین اطلاعات پرداخت خرده یا بانکی برای اجرای یک قرارداد هوشمند.

دلیل منحصر به فرد بودن چین لینک

پروژه چین لینک جنبه‌های منحصر به فرد زیادی دارد.

معماری برون زنجیره‌ای چین لینک یکی از جالب‌ترین جنبه‌های منحصر به فرد این پروژه است. شبکه چین لینک بخشی از این معماری است که همه گره‌ها را به هم متصل می‌کند. سپس هر یک از این گره‌ها از طریق ای پی آی به منابع متصل می‌شوند تا پاسخ‌های هر قرارداد را با استفاده از سرویس چین لینک جمع‌آوری کنند.

همچنین ممکن است گره‌های چین لینک دارای آداپتورهای خارجی باشند که اتصالات آنها را به تقریباً هر نقطه پایانی ای پی آی (API)  شخص ثالث بسط می‌دهند.

تمام داده‌های برون زنجیره‌ای از طریق نرم‌افزار چین لینک کور ترجمه می‌شوند. این کار به‌گونه‌ای انجام می‌شود که می‌توان اطلاعات را به صورت درون زنجیره‌ای نیز بدون هیچ‌گونه ترجمه‌ای خواند.

وظایف فرعی SLAها (توافقنامه‌های سطح خدمات) نیز توسط این نرم‌افزار پردازش می‌شوند، بدین معنی که کل عملیات قابلیت انجام به صورت درون یا برون زنجیره‌ای را دارد. آداپتورهای خارجی ذکر شده در بالا در ایجاد این نوع معماری بسیار مهم هستند.

این آداپتورهای خارجی امکان تعامل با نقاط پایانی ای‌پی‌آی (API) شخص ثالث را فراهم کرده و شکاف بین بلاکچین و برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی را پر می‌کنند. همه آداپتورها در طرح‌واره چین لینک نوشته شده و قابلیت همکاری متقابل کامل را تضمین می‌کنند.

چه چیزی موجب ارزشمند شدن چین لینک می‌شود؟

اپراتورهای گره‌های چین لینک می‌توانند از لینک به‌عنوان راهی برای پیشنهاد دادن به خریدار مورد نظر داده استفاده کنند. سپس اپراتور گره باید اطلاعات را به قرارداد درخواست کننده ارائه دهد. هرگونه پرداخت به اپراتورها در قالب توکن‌های چین لینک خواهد بود.

این رویکرد عملگرهای گره را تشویق به جمع‌آوری توکن‌های لینک می‌کند. چرا؟ داشتن توکن‌های بیشتر به معنای دسترسی به قراردادهای داده بزرگ‌تر و پرسودتر است. اگر اپراتوری بخواهد قوانین را نقض کند توکن‌های چین لینکش را از دست می‌دهد.

همان‌طور که متوجه شدید از توکن چین لینک برای پرداخت پاداش به اپراتورهای شبکه استفاده می‌شود. ارزش و تقاضا برای این توکن‌های چین لینک تا حد زیادی به تعداد اپراتورهایی که در راستای ایمن‌سازی شبکه کار می‌کنند بستگی دارد، اما سایر موارد استفاده مختلف از شبکه اوراکل غیرمتمرکز نیز بر ارزش این توکن تأثیرگذار است. هرچه بیشتر از پلتفرم چین لینک استفاده شود، ارزش توکن چین لینک بیشتر خواهد شد.

چه چیزی موجب ارزشمند شدن چین لینک می‌شود؟

تعداد توکن‌های در گردش لینک

چین لینک در حال حاضر (۱۹ مرداد ۱۴۰۰) در رتبه ۱۵ بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال جهان قرار دارد و ارزش بازار آن کمی کمتر از ۱۱ میلیارد دلار است. این ارزش بازار ممکن است مانند سایر رمزارزها نوسانات شدیدی تجربه کند.

حداکثر عرضه چین لینک ۱ میلیارد توکن است که ۳۵ درصد آن در عرضه اول کوین در سال ۲۰۱۷ فروخته شد. بقیه عرضه یا برای اهداف توسعه پروژه در میان تیم چین لینک توزیع شده یا به گره‌های شبکه ارسال شده است تا شبکه غیرمتمرکز اوراکل را تشویق کند. تعداد توکن‌های در گردش چین لینک ۴۴۴/۵۰۹/۵۵۴ واحد است.

  میم کوین چیست و چرا این همه خواهان دارند؟ معرفی 5 مم کوین برتر بازار

برخلاف بسیاری از رمزارزهای دیگر، چین لینک هیچ پروسه‌ای ندارد که عرضه در گردش آن را افزایش دهد.

سازنده ارز چین لینک کیست؟

چین لینک در سال ۲۰۱۷ توسط کارشناسان حوزه فناوری سرگئی نظروف، مدیرعامل فعلی، استیو الیس، مدیر ارشد فنی، و آری جوئلز محقق و استاد علوم کامپیوتر ایجاد شد. این سه نفر وایت پیپر چین لینک را نوشتند.

هدف آنها این بود فارغ از تجربه افراد در زمینه قراردادهای هوشمند و فناوری بلاکچین، بستری را برای همه افراد فعال در این صنعت ایجاد کنند. نظروف به همراه الیس قبل از تأسیس شرکت اسمارت کانترکت صرافی رمزارز Secure Asset Exchange را تأسیس کرده بودند.

چین لینک با یک عرضه کوین اولیه در سپتامبر ۲۰۱۷ برای اولین بار وارد بازار شد و در همان روز ۳۲ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. تیم توسعه ۳۵ درصد از عرضه کل را در شبکه چین لینک توزیع کرد تا اپراتورهای گره انگیزه کافی برای انجام وظایف خود داشته باشند و ۳۰ درصد از آن را برای انجام طرح‌های توسعه شبکه در آینده برای خود کنار گذاشت.

مزایای ارز چین لینک

چین لینک دو مزیت عمده دارد که آن را از همتایان خود که با اوراکل‌ها کار می‌کنند متمایز می‌کند؛

 1. مزیت اول منابع پراکنده
 2. مزیت دوم اوراکل‌های توزیع شده آن است.

اکثر اوراکل‌ها متمرکز هستند، در حالی که چین لینک شبکه‌ای غیرمتمرکز از اوراکل‌ها است. به طور سنتی اوراکل‌ها خدمات شخص ثالثی هستند که توسط نهادهای متمرکز ارائه می‌شوند و تحت کنترل مکانیسم‌های اجماع بلاکچین نیستند و در نتیجه در مورد موثق بودن داده‌ها تردید وجود دارد.

انتقال داده‌های نادرست به بلاکچین ممکن است باعث شود قراردادهای هوشمند عملکردها را نادرست انجام دهند، و با وجود نت‌ها یک اوراکل به‌عنوان منبع، این اطلاعات ممکن است توسط افرادی که اهداف خرابکارانه دارند مورد دست‌کاری قرار گیرد.

چین لینک به‌منظور مقابله با این مسئله امنیتی از سیستمی از اوراکل‌ها و منابع توزیع شده استفاده می‌کند. اگر اوراکلی بخواهد قابل اعتماد تلقی شود می‌تواند داده‌ها را از منابع متعدد بگیرد و این باعث افزایش قابلیت اطمینان آن به‌عنوان یک منبع می‌شود.

علاوه بر این، هنگامی که یک کاربر درخواست قراردادی را به شبکه چین لینک می‌دهد، درخواست او در اختیار چندین اوراکل قرار می‌گیرد که ممکن است اطلاعات را از منابع مختلف دریافت کند.

برای مثال، هنگامی که کاربر درخواست قرارداد خود را ثبت می‌کند این درخواست به جای یک منبع متمرکز به چندین اوراکل ارسال می‌شود.

سپس این اوراکل‌ها هر یک داده‌ها را از منابع مختلف پیدا می‌کنند که گاهی ممکن است منجر به تکراری بودن منابع داده شود، اما این تضمین می‌کند که قرارداد مجموعه‌ای متعادل از اطلاعات را دریافت می‌کند که ظاهراً دقیق است.

این سیستم دو قسمتی صادق بودن اوراکل‌ها را تضمین می‌کند زیرا داده‌های جمع‌آوری شده با بقیه داده‌ها مقایسه می‌شود؛ بنابراین چین لینک به کاربر این اطمینان را می‌دهد که قراردادهای هوشمند به طور دقیق و بدون اهداف خرابکارانه انجام می‌شوند.

علاوه بر این سیستم، چین لینک با گروه‌های برجسته‌ای مانند سویفت و گوگل کلاود مشارکت دارد؛ این به این معنی است که چین لینک در عین غیرمتمرکز بودن در میان نهادهای متمرکز نیز کاربرد و مشروعیت دارد.

معایب ارز چین لینک

چین لینک معایب چشمگیری ندارد، اما ممکن است معایب ظریف‌تری برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در چین لینک هستند داشته باشد.

مورد اول این است که بسیاری معتقدند که وجود توکن لینک تا حدی برای شبکه چین لینک غیرضروری است.

زیرا از آن فقط برای پرداخت به اپراتورهای اوراکل استفاده می‌شود. بسیاری بر این باورند که به جای لینک می‌شد از رمزارز دیگری که کمتر به این پروژه وابسته باشد استفاده کرد.

منظور آنها در واقع این است که ارزش توکن لینک مستقیماً به استفاده از شبکه بستگی دارد، بنابراین در صورتی که موارد استفاده از لینک (و به تبع آن ارزش آن) افزایش پیدا نکند بعید است اپراتورها انگیزه زیادی برای مدیریت کردن اوراکل‌ها داشته باشند.

مسئله دوم عدم تبلیغات و برقراری ارتباط از سوی چین لینک با دنیای بیرون است.

همان‌طور که قبلاً گفته شد، پس از عرضه اولیه کوین و حتی در روزهای قبل از آن چین لینک تبلیغات یا ارتباط منظمی با بیرون نداشت. این باعث شد که بسیاری تصور کنند که چین لینک یک پروژه کلاهبرداری است.

اما خوشبختانه در حال حاضر تیم چین لینک در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی فعال‌تر از گذشته است. چین لینک همچنین دارای یک پایگاه هواداران بسیار مشتاق است.

توکن لینک چیست؟

عرضه اولیه کوین چین لینک در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شد. در آن زمان، چین لینک توانست در دو ساعت ۳۲ میلیون سرمایه جذب کند و این موفقیت بسیار بزرگی بود. عرضه کل لینک ۱ میلیارد توکن است که به شرح زیر توزیع شده است:

 • ۳۵ درصد در میان افرادی که گره‌ها را مدیریت می‌کنند و برای ارتقا اکوسیستم
 • ۳۵ درصد به مردم فروخته شد
 • ۳۰ درصد در اختیار شرکت، برای ادامه توسع پروژه

توکن‌های لینک با سرعت کمی وارد گردش می‌شوند و این یک نکته مثبت است. تقریباً ۵۵ درصد از عرضه کل هنوز وارد گردش نشده است.

از توکن لینک برای پرداخت به اپراتورهای گره‌ها استفاده می‌شود. آنها باید داده‌ها را از منبع خارجی به دست آورند، آنها را به فرمت قابل خواندن بلاکچین تبدیل کنند، از قدرت محاسباتی تجهیزات خود استفاده کنند و در دسترس بودن را تضمین کنند. از آنجا که اپراتورها این کارها را به صورت داوطلبانه انجام نمی‌دهند باید پاداشی برای خدماتشان دریافت کنند.

همه شرکت‌هایی که می‌خواهند از خدمات چین لینک استفاده کنند فقط می‌توانند با توکن لینک هزینه خدمات را پرداخت کنند و هیچ راه دیگری ندارند. قیمت دریافت اطلاعات بستگی به تقاضا برای منابع برون زنجیره‌ای و عرضه اطلاعات مشابه دارد. امکان مذاکره در مورد این قیمت وجود ندارد و به طور خودکار تعیین می‌شود.

تیم توسعه دهنده چین لینک

چین لینک دارای یکی از فنی‌ترین تیم‌های فعال در عرصه ارزهای دیجیتال است و گروهی از توسعه‌دهندگان تراز اول آن را مدیریت می‌کند. چین لینک همچنین از یک تیم اختصاصی از مشاوران بهره می‌برد که برخی از آنها در مؤسسات دانشگاهی برتر جهان فعالیت دارند.

تیم چین لینک از افراد زیر تشکیل شده است:

سرگئی نظروف

نظروف یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل چین لینک است و شرکت اسمارت کارنترکت را که در سال ۲۰۱۴ تأسیس کرد. سرگئی همچنین صرافی رمزارز سیکیور اسست اکیچِینج  و سرویس ایمیل غیرمتمرکز کریپتومِیل (CryptoMail) را تأسیس کرده است.

استیو الیس

الیس مدیر ارشد فنی (CTO) شرکت است. او که یک مهندس نرم‌افزار است چین لینک را با نظروف تأسیس کرد و قبلاً در پروژه صرافی رمزارز با هم همکاری کرده بودند.

آری جوئلز

جوئلز یک مشاور فنی است که در نوشتن وایت پیپر چین لینک مشارکت داشت. او استاد علوم کامپیوتر در مرکز کورنل تِک (Cornell Tech) است و قبلاً به‌عنوان مدیر پروژه رمزارز ای سی ۳ (IC3) کار می‌کرد.

اندرو میلر

میلر هم مشاور فنی چین لینک است و در پروژه‌های رمزارز زی‌کش و تزوس هم همین جایگاه را دارد. او استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه ایلینوی است.

استخراج چین لینک چگونه است؟

چین لینک را نمی‌توان مانند رمزارزهای دیگر از جمله بیت‌کوین استخراج کرد. چین لینک به جای الگوریتم اثبات کار (PoW) از مکانیسمی به نام اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند و اپراتورهای گره با تأیید کردن تراکنش‌ها امنیت شبکه را تأمین می‌کنند.

اعتبارسنج‌ها همچنین برای مشارکت در فرایند برقراری ارتباط با منابع داده خارجی به صورت درون زنجیره‌ای توکن‌های خود را استیک می‌کنند. چین لینک در ازای مشارکت گره‌ها در شبکه از سپرده‌های کاربران به آنها پاداش به صورت توکن لینک می‌دهد.

  دوج کوین چیست؟ آیا کلاهبرداری است؟ چرا دوج کوین بیش از یک شوخی است؟

گره‌ها همچنین بخشی از کارمزدهایی که به‌عنوان بخشی از توافقنامه برای ارائه داده‌های برون زنجیره‌ای تعیین شده است را دریافت می‌کنند. این کارمزد در شبکه اتریوم به صورت گس پرداخت می‌شود.

مقایسه و تفاوت میان چین لینک، بیت‌کوین و اتریوم

چین لینک در مقایسه با دو پروژه برتر بازار یعنی بیت‌کوین و اتریوم چند مزیت کلیدی دارد که به موفقیت آن در بلندمدت کمک می‌کند. در شکل زیر سوددهی چین لینک، بیت کوین و اتریوم از زمان آغاز به کار چین لینک با یکدیگر مقایسه شده است.

مقایسه و تفاوت میان چین لینک، بیت‌کوین و اتریوم

مقایسه بازدهی چین لینک، بیت‌کوین و اتریوم

در مقاله « بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده + ویدیو و اینفوگرافی» به طور جامع به بیت کوین پرداخته شده است.

بیت‌کوین، به‌عنوان اولین رمزارز جهان، به جز ابزاری برای انتقال ارزش کاربرد مهم دیگری ندارد. ارزش اتریوم در پلتفرم آن یعنی ماشین مجازی اتریوم (EVM) نهفته است که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی تراکنش‌ها در بلاکچین را فراهم می‌کند.

چین لینک این دو ایده را با هم ترکیب کرده و امکان تعامل بلاکچین با داده‌های دنیای واقعی را هم به سیستم خود اضافه کرده است. قراردادهای هوشمند با کمک چین لینک می‌توانند با داده‌های موجود در بلاکچین عمل کنند، اطلاعات جمع‌آوری شده از واقعیت خارجی را مدیریت کرده و در نتیجه موارد استفاده از فناوری زمینه‌ای خود را افزایش دهند.

استیک کردن چین لینک

گره‌های اعتبارسنج چین لینک به‌عنوان اوراکل‌های بلاکچین عمل می‌کنند و وظایف بیشتری را نسبت به گره‌های بسیاری از پلتفرم‌های غیرمتمرکز دیگر انجام می‌دهند.

این اوراکل‌ها با قراردادهای هوشمند تعامل دارند و داده‌ها را از منابع خارجی به آنها منتقل می‌کنند. اعتبارسنج‌ها با دریافت توکن‌های لینک انگیزه کافی برای انجام این وظایف را به دست می‌آورند. گره‌های اعتبارسنج باید توکن‌های لینک را استیک کنند و هرچه سهام آنها بیشتر باشد قراردادهای بیشتری (و بهتر) دریافت می‌کنند.

استیک کردن هنوز در شبکه چین لینک برای گره‌های غیر اعتبارسنج فعال نشده است. در حال حاضر، تنها اعتبارسنج‌ها می‌توانند با استیک کردن و تکمیل کردن درخواست‌های انجام شده در شبکه درآمد داشته باشند.

چین لینک 2 چیست؟

وایت پیپر چین لینک ۲

چین لینک ۲ چیست؟

تقریباً چهار سال از انتشار وایت پیپر اصلی که در آن چارچوب شبکه غیرمتمرکز اوراکل به‌عنوان راهی مطمئن و قابل اعتماد برای انتقال داده‌های خارجی به بلاکچین معرفی شد، چین لینک دومین وایت پیپر خود را با عنوان «چین لینک ۲: گام‌های بعدی در تکامل شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل» منتشر کرد.

وایت پیپر چین لینک ۲ که بر اساس چشم‌انداز نمونه قبلی تدوین شده است، چارچوبی را برای چندین شبکه غیرمتمرکز اوراکل (DON) تعامل‌پذیر طراحی کرده است که در آن هر شبکه غیرمتمرکز اوراکل (DON) از مجموعه‌ای از گره‌ها تشکیل است که می‌تواند داده‌ها را به صورت دو طرفه منتقل کرده و محاسبات برون زنجیره‌ای را انجام دهد.

شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل مشابه فناوری لایه ۲ به بلاکچین‌های فعلی متصل می‌شوند و به طور دوره‌ای خروجی داده‌ها را همگام‌سازی کرده و تغییرات برون زنجیره‌ای را بیان می‌کنند، در حالی که محافظ‌هایی را برای گزارش‌دهی صحیح اوراکل‌ها و حل اختلافات برون زنجیره‌ای اوراکل‌ها ایجاد می‌کنند.

این لایه انتزاعی جدید باعث می‌شود شبکه چین لینک صرفاً محدود به تحویل داده نبوده و وارد حوزه محاسبات برون زنجیره‌ای شود.

شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل با انجام تمام عملکردهای قرارداد هوشمند که بلاکچین به تنهایی نمی‌تواند انجام دهد (به دلیل محدودیت‌های مربوط به هزینه، سرعت، حریم خصوصی یا فناوری) به افزایش محرمانه بودن، تصادفی بودن و مقیاس پذیری قراردادهای هوشمند ترکیبی کمک می‌کنند.

قراردادهای هوشمند ترکیبی انعطاف‌پذیری لازم برای محاسبه شدن به صورت درون زنجیره‌ای و نیز برون زنجیره‌ای را دارند تا بدین ترتیب به حفظ حریم خصوصی، کاهش هزینه‌ها و افزایش مقیاس‌پذیری کمک کنند.

همان‌طور که سرگئی نظروف هم‌بنیان‌گذار چین لینک اخیراً در قسمتی از پادکست هیدن فورسس (Hidden Forces) توضیح داد:

قراردادهای هوشمند ترکیبی «دارای ویژگی‌های بسیار بیشتری هستند و در عین قابل اعتماد بودن دارای همه ویژگی‌های برنامه‌های متمرکز هستند.» در نتیجه، قراردادهای هوشمند ترکیبی یک نقطه عطف بزرگ در مسیر حرکت به سمت پذیرش بلاکچین در مقیاس بزرگ است.

در وایت پیپر چین لینک ۲ پروژه‌های جدیدی مانند چین لینک کیپرز معرفی شده است که انجام شدن عملکردهای کلیدی قراردادهای هوشمند مانند برداشت سود و ایجاد نقدینگی را به صورت غیرمتمرکز و کاملاً قابل اعتماد تضمین می‌کند.

یکی دیگر از این پروژه‌ها «هویت غیرمتمرکز چین لینک» است که در آن پروتکل‌های اوراکل حفظ حریم خصوصی با سیستم‌های موجود به صورت پس‌سازگار همکاری می‌کنند تا موارد استفاده جدیدی مانند وام‌دهی درون زنجیره‌ای مبتنی بر اعتبار را به شبکه اضافه کنند.

چین لینک با دارا بودن بیش از ۱۵ میلیارد دلار ارزش درون زنجیره‌ای، در حال حاضر بیشترین تاثیرگذاری را در بازار اوراکل‌های غیرمتمرکز داشته است.

این موفقیت تنها بخش بسیار کوچکی از چشم‌انداز چند ساله مطرح شده در چین لینک ۲ است که در آن شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند ترکیبی را قادر می‌سازند تا برنامه‌های غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر و حافظ حریم خصوصی را ایجاد کنند؛ برنامه‌هایی که به ایجاد دنیایی سریع‌تر، کارآمدتر و از نظر اقتصادی عادلانه کمک می‌کنند.

چگونه چین لینک بخریم؟

خرید ارز دیجیتال چین لینک از طریق صرافی رمزینکس شامل چند مرحله ساده است که می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • ثبت نام در صرافی
 • ارسال مدارک احراز هویت
 • ثبت کارت بانکی
 • تایید کارت بانکی
 • فعال شدن سطح برنزی
 • فعال شدن واریز ریال و خرید و فروش رمزارز
 • فعال شدن سطح طلایی
 • فعال شدن امکان برداشت ریال و رمزارز

برای شروع به خرید چین لینک در صرافی ارز دیجیتال رمزینکس لازم نیست تا تکمیل شدن فرایند احراز هویت صبر کنید و صرفاً بعد از تأیید کارت بانکی می‌توانید بلافاصله اقدام به خرید و فروش چین لینک کنید.

از طرفی هم تمامی مراحل از آغاز ثبت‌نام تا خرید و فروش، واریز و برداشت را می‌توانید در اپلیکیشن اختصاصی رمزینکس انجام دهید.

رمزینکس در حال حاضر از بیش از ۵۰ رمزارز در پلتفرم همتا به همتای خود پشتیبانی می‌کند و بزرگ‌ترین بازار معاملاتی کشور است. در بازار معاملاتی همتا به همتا واسطه‌ها کنار گذاشته شده‌اند و شما با دیگر کاربران به طور مستقیم وارد معامله خرید و فروش می‌شوید.

در نتیجه قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا و قاعدتاً متاثر از قیمت‌های بازار جهانی تعیین خواهد شد و خود صرافی هیچ نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد.

سخن آخر

چین لینک توانسته آنچه که به‌عنوان «مشکل اوراکل» شناخته شده بود را حل کند. مشکل اوراکل از مسئله قراردادهای هوشمند در شبکه‌های بلاکچین و جدایی کامل آنها از دنیای خارج نشات می‌گیرد.

قراردادهای هوشمند معمولاً داده‌های خارجی خود را از «اوراکل‌ها» (نقاط داده، ای پی آی‌ها) به دست می‌آورند و همین ریشه مشکل است. قراردادهای هوشمند فقط به اندازه اطلاعاتی که توسط اوراکل‌ها به آنها ارائه می‌شود «هوشمند» هستند.

اگر یک قرارداد هوشمند کدهای مخرب یا داده‌های نادرست دریافت کند به هر حال آن را پردازش می‌کند زیرا این داده‌ها فقط یک کد هستند و خروجی این قرارداد غیرقابل پیش‌بینی، اشتباه یا بدتر از اینها خواهد بود.

چین لینک زمانی مشکل اوراکل را به طور کامل حل کرد که تیم این پروژه راهی برای بازیابی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات از اوراکل‌ها بدون به خطر انداختن امنیت بلاکچین‌هایی که قراردادهای هوشمند روی آنها اجرا می‌شوند پیدا کرد.

تیم چین لینک این کار با ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز انجام داد که به‌عنوان پلی بین اوراکل‌ها و قراردادهای هوشمند عمل می‌کند. این سیستم از شبکه‌ای از گره‌ها ساخته شده است که هریک به تنهایی به‌عنوان قراردادهای هوشمند عمل می‌کنند و اطلاعات را جمع‌آوری کرده و بر حسب نیاز ارائه می‌کنند.

در حال حاضر، به جای اعتماد کورکورانه به یک منبع، قراردادهای هوشمند که از طریق شبکه چین لینک اجرا می‌شوند دسترسی نامحدودی به منابعی مانند فیدهای داده، پرداخت‌های سنتی حساب‌های بانکی و ای پی‌آی‌های وب دارند.

این مقاله برگرفته از وب سایت های لیکویید، جیمینی، چین لینک، کراکن، دیکریپت، کوین مارکت کپ، چین لینک لبز، کوین ژورنال، بلاکچین وورکز و چین لینک تودی است.