ارز دیجیتال چیلیز چیست؟ از فلفل تند دنیای رمزارزها چه می‌دانیم!

ارز دیجیتال چیلیز چیست؟ از فلفل تند دنیای رمزارزها چه می‌دانیم!

متوسط

1401/07/09

15 دقیقه


چیلیز (Chiliz) فلفل تند شایدم شیرین دنیای ارزهای دیجیتال به واسطه کاربردهایی که دارد توانسته است که گام‌های مثبتی در جهت پذیرش گسترده بر دارد. ارز دیجیتال یا توکن چیلیز ویژگی‌ها، مزایا و معایب و صد البته کاربردهای خاص خود را دارد. کاربردهایی که تا حد زیادی با دنیای ورزش در ارتباط است. اما اینکه ارز چیلیز چیست و هدف از آن دقیقاً چیست موضوعاتی هستند که در ادامه بیشتر به آن پرداخته شده است.

ارز چیلیز چیست؟

چیلیز (Chiliz) یک ارز دیجیتالی است که در دنیای پلتفرم‌های ورزشی و سرگرمی استفاده می‌شود و با نام اختصاری (CHZ) شناخته می‌شود.

چیلیز به طور خاص یک توکن کاربردی در بستر بلاکچین اتریوم است که به‌عنوان رمزارز رسمی پلتفرم سوسیوس (socios.com) استفاده می‌شود.

با توجه به رابطه منفعلانه فعلی بین باشگاه‌های ورزشی و طرفداران آنها، سازندگان چیلیز تصمیم گرفتند این دو طرف را به هم نزدیک‌تر کنند. چیلیز در سال ۲۰۱۲ در کشور مالت تأسیس شد.

هدف چیلیز ارائه کردن یک کوین به میلیون‌ها طرفدار ورزش الکترونیک است تا بتوانند با استفاده از آن در باشگاه‌های فوتبال مورد علاقه خود به‌صورت مستقیم قدرت رأی‌دهی داشته باشند. به این ترتیب، طرفداران دیگر صرفاً تماشاچی‌های منفعل نیستند و به مشارکت‌کنندگان فعال در باشگاه‌ها تبدیل می‌شوند.

ارز دیجیتال چیلیز چیست؟ از فلفل تند دنیای رمزارزها چه می‌دانیم!

ویژگی‌های اصلی ارز چیلیز

 1. داشتن چیلیز برای شرکت کردن در عرضه توکن‌های طرفداری و لاکر روم‌ها (فروش اولیه توکن‌های طرفداری) ضروری است.
 2. هدف توکن‌های طرفداری این است که طرفدار محور بوده و به تماشاگران اجازه دهد تا با باشگاه‌های ورزشی خود به‌صورت فعال مشارکت داشته باشند.
 3. توکن‌های طرفداری را می‌توان در صرافی داخلی چیلیز معامله و به توکن چیلیز تبدیل کرد.
 4. این توکن نقدشوندگی بسیار بالایی دارد و در برخی از بزرگ‌ترین صرافی‌های دیجیتال سراسر جهان معامله می‌شود و در زمان نگارش این مقاله در رتبه ۶۰ بزرگ‌ترین رمزارزهای جهان قرار دارد.

تاریخچه توکن چیلیز

چیلیز در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های سازمان جهانی ورزش و سرگرمی گروه مدیارکس (Mediarex) واقع در مالت راه‌اندازی شد. این گروه فعالیت بر روی پلتفرم مبتنی بر بلاکچین سوسیوس را در سال ۲۰۱۸ آغاز کرد. شرکت چیلیز توکن چیلیز را در اکتبر ۲۰۱۸ منتشر کرد و این توکن به سرعت در صرافی‌های دیجیتال سراسر جهان لیست شد.

اولین شریک چیلیز باشگاه فوتبال یوونتوس در ایتالیا بود. این تیم عرضه توکن طرفداری (Fan Token Offering) خود را در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار کرد و ۱/۳ میلیون توکن از کل عرضه ۲۰ میلیون توکنی خود را تا پایان ماه فروخت.

چیلیز برنامه و وب‌سایت سوسیوس را در پایان دسامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد. این پروژه به کمک سرمایه‌گذاری ۶۶ میلیون دلاری حاصل از عرضه خصوصی انجام شد.

در حال حاضر برنامه سوسیوس در اینترنت قابل دسترس است و بر روی میلیون‌ها دستگاه تلفن همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیلیز علاوه بر دفتر اصلی خود در مالت، دارای دفترهایی در فرانسه، ترکیه، اسپانیا، کره جنوبی و برزیل است.

این شرکت همچنان در حال افزودن بر فهرست تیم‌های فوتبال و ورزش به لیست شرکای خود است و هم‌زمان به دنبال اضافه کردن ورزش‌ها و توکن‌های سرگرمی بیشتر به بازار سوسیوس است. این شرکت به تازگی از توسعه فعالیت خود در بازار ورزش آمریکا خبر داده است.

دلیل منحصر به فرد بودن توکن چیلیز چیست؟

چیلیز دارای چشم‌اندازی واضح و یک استراتژی تجاری تعریف شده بر اساس توکن‌های طرفداری است. اگرچه از ارزهای دیجیتال و توکن غیر مثلی(NFT) می‌توان به روش‌های بیشماری استفاده کرد اما شرکت چیلیز به‌عنوان یک فناوری توانمند برای کسب و کار اصلی خود که ایجاد جوامع طرفداری است به رمزارزها نگاه می‌کند.

این رویکرد چیلیز موجب جذب سرمایه‌گذاران و کاهش نوساناتی شده است که اغلب در بازارهای رمزارزها اتفاق می‌افتد. چیلیز یک شرکت رمزارزی نیست، بلکه شرکتی است که از رمزارز به‌عنوان یک طرفداریاوری اساسی برای دستیابی به اهداف تجاری خود که هیچ ربطی به دنیای رمزارزها ندارد استفاده می‌کند.

  ارز دیجیتال پای نتورک یا PI چیست؟ آیا pi network کلاهبرداری است؟

توکن غیر مثلی ارزش خود را در صنعت گیمینگ اثبات کرده‌اند؛ این محصول جدید رمزارزی در دنیای بازی به کاربران امکان رفتن به مراحل بعدی، شخصی‌سازی پروفایل خود، و رسیدن به اهداف درون بازی را می‌دهد.

از توکن غیر مثلی به طور گسترده‌ای در برنامه‌های وفاداری مشتری استفاده می‌شوند. چیلیز در حوزه استفاده از فناوری رمزارزها برای حمایت از تیم‌های ورزشی و طرفداری آنها جایگاه پیشتازی به دست آورده است. سوسیوس نمونه‌ای از استفاده خلاقانه از فناوری ان اف تی است.

رمزارز چیلیز چگونه کار می‌کند؟

برای درک بهتر نحوه کارکرد چیلیز بهتر است ابتدا اجزای اصلی و عملکردهای اکوسیستم این رمزارز را بررسی کنیم.

معماری بلاکچین

چیلیز از یک معماری هیجان‌انگیز برای پلتفرم مبتنی بر بلاکچین خود استفاده می‌کند.

همان‌طور که قبلاً گفته شد این پروژه رمزارزی از ترکیبی از اتریوم و سایدچِین سوسیوس برای مدیریت کردن پلتفرم تعامل با طرفداری خود استفاده می‌کند.

زنجیره اصلی اتریوم به‌عنوان بستری برای انتقال از نوع ERC-20 توکن بومی پروژه یعنی چیلیز عمل می‌کند. چنین تراکنش‌هایی شامل سپرده‌ها و برداشت‌های طرفداری و همچنین جمع‌آوری کارمزدهای خدمات و مبادله است.

علاوه بر این، صندوق چیلیز (CHZ Vault)، که بیانگر دفتر کل تراکنش‌های چیلیز و همچنین محلی برای ذخیره امن همه توکن‌های طرفداری سوزانده نشده مبتنی بر چیلیز است، در شبکه اصلی اتریوم قرار دارد.

از سوی دیگر، سایدچین مجاز سوسیوس به‌عنوان پل ارتباطی بین چیلیز و تراکنش‌های توکن طرفداری عمل می‌کند.

در این بستر، کاربران می‌توانند از طریق عرضه اولیه توکن اقدام به خرید توکن‌های طرفداری از باشگاه‌ها و تیم‌های خود کنند. مشارکت‌کنندگان در شبکه همچنین می‌توانند از صرافی چیلیز برای مبادله توکن‌های طرفداری با توکن چیلیز و سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

سایدچین سوسیوس به جای مکانیسم انرژی‌بر اثبات کار (PoW) اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات اعتبار (PoA) برای مدیریت زنجیره مجاز استفاده می‌کند.

به لطف این معماری بلاکچین چیلیز می‌تواند به مقیاس‌پذیری بالا در کنار پردازش سریع و مقرون به صرفه تراکنش‌ها دست یابد و در عین حال این امکان را برای کاربران فراهم کرده که همه سوابق موجود در اکوسیستم را بررسی کنند تا به این ترتیب ویژگی شفافیت اتریوم حفظ شود.

از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که داشتن الگوریتم اثبات اعتبار با افزایش متمرکز بودن همراه است، به ویژه اگر آن را با مکانیسم‌های اجماع بسیار غیرمتمرکز مانند اثبات کار و اثبات سهام مقایسه کنیم.

جالب اینجاست که مکانیسم رای‌گیری هر یک از شرکا به‌عنوان یک سازمان نیمه مستقل بر روی سایدچین مجاز سوسیوس اجرا می‌شود.

توکن‌های طرفداری

توکن‌های طرفداری شاید مهم‌ترین مولفه اکوسیستم چیلیز باشد.

توکن‌های طرفداری که از طریق عرضه توکن طرفداری توسط باشگاه‌ها و تیم‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، نشان دهنده حق رای برای دارندگان و همچنین امکان دسترسی به پاداش‌های ویژه و دسترسی به تبلیغات، رویدادها و اجتماعات منحصر به فرد است.

نکته جالب این که قیمت اولیه توکن‌های طرفداری مستقر بر روی بلاکچین چیلیز باید به رمزارز چیلیز وابسته باشد. این قیمت توسط تیم‌های فروش کوین‌ها در جریان عرضه توکن‌های هواداری تعیین شده و یک قیمت ثابت و پایه در چیلیز است. تعداد توکن‌های طرفداری محدود بوده و ترتیب اولویت تقاضا در عرضه‌های توکن به کاربران فروخته می‌شوند.

پس از برگزاری موفقیت‌آمیز عرضه توکن هواداری، دارندگان می‌توانند توکن‌های طرفداری خود را در صرافی چیلیز، بازار سوسیوس و پلتفرم‌های معاملاتی دیگر که با پروژه چیلیز همکاری دارند معامله کنند.

شایان ذکر است که کاربران برای مشارکت در فرایند تصمیم‌گیری تیم‌ها نیازی به خرج کردن توکن هواداری خود ندارند. بلکه برای رأی دادن در نظرسنجی‌ها کافی است که کوین‌هایشان را نگه دارند (هرچه تعداد توکن‌های طرفداری کاربر بیشتر باشد قدرت رأی‌دهی در مورد تصمیمات باشگاهش هم بیشتر خواهد بود).

اما دارندگان برای خرید کالا از تیم‌ها یا دسترسی به پاداش‌های ویژه باید توکن‌های طرفداریشان را خرج کنند.

سوسیوس (Socios)

همان‌طور که قبلاً گفته شد، پلتفرم سوسیوس یک سایدچین مجاز مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات اعتبار در بستر بلاکچین اتریوم است که نقش مهمی در اکوسیستم چیلیز ایفا می‌کند.

در عین حال، سوسیوس محل رخ دادن تمام فعالیت‌های طرفداری و تعاملات بین تیم‌ها و کاربران آنها در اکوسیستم چیلیز است.

به همین دلیل سوسیوس به ابزار اصلی مشارکت طرفداران پروژه تبدیل شده است.

  راه های افزایش امنیت در خرید و نگهداری بیت کوین

در پلتفرم سوسیوس هر تیم دارای تشکیلات نیمه مستقل خود است که در آن نظرسنجی‌های مختلف را ارسال می‌کنند که طرفداران می‌توانند با استفاده از توکن‌های هواداری رسمی صادر شده توسط باشگاه‌ها به آنها رای بدهند.

تا به امروز طرفداران فعال در سوسیوس در مورد مسائل مربوط به باشگاه‌ها، از جمله آهنگ پیروزی جدید تیم یوونتوس، پیام روی بازوبند کاپیتانی تیم پاریسن ژرمن، و نوع چالشی که بازیکنان تیم آپولون باید در آن شرکت کنند، تصمیم‌گیری کرده‌اند.

آنچه نظرسنجی‌های سوسیوس را از نظرسنجی‌های سنتی متمایز می‌کند این است که در آنها از قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

در عین حال، برای رسیدن به شفافیت بیشتر، از بین بردن امکان دست‌کاری، و اطمینان از عملی شدن تصمیم‌های جمعی طرفداران توسط تیم‌ها نتایج هر نظرسنجی روی بلاکچین به‌صورت عمومی قابل مشاهده و بررسی است.

قابلیت مهمی دیگری که باید به آن اشاره کرد بازار سوسیوس است که در آن کاربران می‌توانند به طور مستقیم توکن‌های طرفداری و چیلیز را با یکدیگر تبادل کنند.

صرافی چیلیز

صرافی چیلیز به‌عنوان یک پلتفرم معاملاتی برای خرید و فروش چیلیز، توکن‌های طرفداری و همچنین چند رمزارز (برای مثال بیت کوین و اتریوم) عمل می‌کند.

اگرچه دو پلتفرم صرافی چیلیز و بازار سوسیوس هدف مشترکی دارند و آن انجام معاملات چیلیز و توکن‌های هواداری است، اما با یکدیگر متفاوتند.

تفاوت اصلی بین این دو این است که صرافی چیلیز یک پلتفرم معاملاتی متمرکز است در حالی که بازار سوسیوس بستری برای انجام معاملات همتا به همتا بین کاربران است.

با این وجود، هر دو پلتفرم به‌عنوان بخشی از مدل تجاری چیلیز برای انجام معاملات رمزارزها از کاربران کارمزد دریافت می‌کنند.

کمپس بلاکچین چیلیز

در بحث درمورد چیلیز اشاره به کمپس بلاکچین چیلیز (Chiliz Blockchain Campus) هم بسیار مهم است؛ کمپس یک شتاب دهنده استارتاپ‌های رمزارزی و قطب صنعتی است که ذینفعان این بخش را با پروژه‌های نوظهور بلاکچین در سراسر اروپا و آسیا آشنا می‌کند.

کمپس بلاکچین چیلیز که در مالت واقع شده است به طور خصوصی توسط چیلیز اداره می‌شود.

توکن چیلیز چیست؟

چیلیز توکن کاربردی بومی پلتفرم چیلیز است.

کارکردهای اصلی چیلیز عبارت‌اند از:

 • پشتیبانی از توکن‌های هواداری صادرشده توسط تیم‌ها و باشگاه‌ها با قیمت مشخص که بر اساس صلاح‌دید صادرکنندگان تعیین شده است.
 • واسطه مبادله در صرافی چیلیز و بازار سوسیوس، که به معامله‌گران امکان مبادله کردن توکن‌های طرفداری با توکن چیلیز را می‌دهد.
 • ساده کردن امکان اجرا و انجام تراکنش‌های قرارداد هوشمند در سایدچین سوسیوس (تمام این کارمزدها به‌صورت توکن چیلیز پرداخت می‌شود).

اگرچه چیلیز در ابتدا به‌عنوان یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم شروع به کار کرد اما به گونه‌ای طراحی شده که با استاندارد BEP-2 بایننس چین هم سازگار باشد.

در سال ۲۰۱۸، تیم توسعه چیلیز ۶۵ میلیون دلار از محل عرضه خصوصی توکن چیلیز به سرمایه‌گذارانی مانند اف بی جی کپیتال، بایننس و اوکی اکسچینج جمع آوری کرد.

عرضه کل توکن چیلیز حدود ۸/۸۸ میلیارد کوین است و در زمان نگارش این مقاله (۱۲ شهریور ۱۴۰۰) عرضه در گردش آن حدود ۵/۹ میلیارد کوین است.

حالا که تا حدودی با ویژگی‌های ابتدایی چیلیز آشنا شدید بهتر است عملکرد این توکن بومی پلتفرم تعامل طرفداران از بدو ورود به بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

قیمت توکن چیلیز بین جولای ۲۰۱۹ و دسامبر ۲۰۲۰ تغییرات زیادی را تجربه نکرد. اما سال جاری (۲۰۲۱) برای چیلیز و ارزهای دیجیتال در مجموع بسیار خوب پیش رفته است.

در حالی که چیلیز در ابتدای ژانویه در قیمت ۰/۰۲ دلار معامله می‌شد، بازار در ماه فوریه وارد فاز صعودی قدرتمندی شد به گونه‌ای که تا ۱۶ آوریل قیمت این رمزارز به ۰/۷۷۴ دلار رسید.

اما پس از آن بازار وارد فاز اصلاحی شد و قیمت چیلیز حتی تا زیر ۰/۱۷ دلار ریزش کرد. در حال حاضر هر توکن چیلیز در حدود قیمت ۰/۳۹ دلار معامله می‌شود. حتی با وجود ریزش سنگین قیمت‌ها در چند ماه گذشته نمی‌توان از رشد خیره‌کننده ۱۷۰۰ درصدی چیلیز از ابتدای سال تا به امروز غافل شد.

وضعیت توزیع توکن چیلیز

 • کل عرضه: ۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸ توکن
 • عرضه خصوصی: ۳۰۶۶۶۶۶۶۶۶ توکن
 • اعضای تیم و سرمایه‌گذاران: ۱۱۱۱۱۱۱۱۱۰ توکن
 • هیئت مشاوره: ۲۶۶۶۶۶۶۶۶ توکن
 • ذخیره کاربری: ۱۷۷۷۷۷۷۷۸۹ توکن
 • عملیات بازاریابی: ۱۳۳۳۳۳۳۳۳۳ توکن
 • خریدهای استراتژیک: ۱۳۳۳۳۳۳۳۳۳ توکن

  همه چیز در مورد ارز دیجیتال پاندی ایکس (NPXS) جدید و قدیم، از کجا بخریم؟

همان‌طور که می‌بینید تیم توسعه چیلیز برای اطمینان از پایدار ماندن پروژه و امکان موفقیت آتی آن در بازارهای رمزارزها توجه زیادی به نحوه توزیع کردن عرضه توکن‌ها کرده است.

مزایای چیلیز

شفافیت مالی و قابل قبول بودن

کمپین‌های معتبر متعددی که با سیستم بانکی اتحادیه اروپا با نظارت کامل فعالیت می‌کنند از پروژه چیلیز پشتیبانی می‌کنند. این بدان معناست که همه حساب‌های شرکت به‌صورت آشکارا قابل دسترسی بوده و کاملاً تایید شده هستند.

همکاری‌های ارزشمند

چیلیز چند مشارکت راهبردی در مناطق مختلف و در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده است. موسسات موفق ورزش الکترونیکی، دولت مالت، شرکت پلِی تِک، و چهره‌های سرشناس دنیای ورزش الکترونیک از این پروژه پشتیبانی می‌کنند. این امر شانس تبدیل شدن چیلیز به بخشی از دنیای جهانی ورزش الکترونیک را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

معایب چیلیز

غیر قابل استخراج بودن

چیلیز را نمی‌توان استخراج کرد و تمام توکن‌های آن در همان ابتدا منتشر شدند.

آیا چیلیز یک توکن غیر مثلی (NFT) است؟

چیلیز به لطف مشارکت با یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز امن به نام چین لینک، و یک اکوسیستم محصول بلاکچین به نام انجین در حال حاضر قادر به انتشار ان اف تی برای باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی است، اما خود این رمزارز را نمی‌توان ان اف تی محسوب کرد. در حال حاضر از چیلیز می‌توان برای خرید مجموعه‌های دیجیتالی مانند توکن‌های هواداری استفاده کرد.

شرکا و سرمایه‌گذاران چیلیز چه کسانی هستند؟

چیلیز بیش از ۲۰ شریک رسمی در وب‌سایت سوسیوس دارد، از جمله تیم‌های پاریسن ژرمن، یوونتوس، آ اس رم، اتلتیکو مادرید، گالاتاسرای، اتلتیکو ایندپندینته، بارسلونا، تیم هرتیکس، یو اف سی، آپولون لیماسول، ترابوزون اسپور، یانگ بویز، سنت ترویدنس، پی اف ال، نووارا کالچیو، ، باشاک شهیر استانبول، دانشگاه شیلی و تیم فوتبال آث میلان.

از کجا ارز چیلیز بخریم؟

خرید ارز دیجیتال چیلیز از طریق صرافی رمزینکس شامل چند مرحله ساده است که می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • ثبت نام در صرافی
 • ارسال مدارک احراز هویت
 • ثبت کارت بانکی
 • تایید کارت بانکی
 • فعال شدن سطح برنزی
 • فعال شدن واریز ریال و خرید و فروش رمزارز
 • فعال شدن سطح طلایی
 • فعال شدن امکان برداشت ریال و رمزارز

برای شروع به خرید چیلیز در صرافی ارز دیجیتال رمزینکس لازم نیست تا تکمیل شدن فرایند احراز هویت صبر کنید و صرفاً بعد از تأیید کارت بانکی می‌توانید بلافاصله اقدام به خرید و فروش دوج کوین کنید.

از طرفی هم تمامی مراحل از آغاز ثبت‌نام تا خرید و فروش، واریز و برداشت را می‌توانید در اپلیکیشن اختصاصی رمزینکس انجام دهید.

رمزینکس در حال حاضر از بیش از ۵۰ رمزارز در پلتفرم همتا به همتای خود پشتیبانی می‌کند و بزرگ‌ترین بازار معاملاتی کشور است. در بازار معاملاتی همتا به همتا واسطه‌ها کنار گذاشته شده‌اند و شما به دیگر کاربران به طور مستقیم وارد معامله خرید و فروش می‌شود.

در نتیجه قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا و قاعدتاً متاثر از قیمت‌های بازار جهانی تعیین خواهد شد و خود صرافی هیچ نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد.

سخن آخر

بلاکچین در صنعت ورزش با سرعت تصاعدی در حال رشد است. فناوری بلاکچین تا به حال بیشتر در حوزه‌های صنایع مالی، بیمه، موسیقی و هنر خود را نشان داده است. با این حال، صنعت ورزش و سرگرمی به تازگی متوجه فرصت‌های متعددی شده است که بلاکچین برای مشارکت طرفداران و تجربه‌های منحصر به فرد فراهم کرده است.

با توجه به کاهش درآمدهای تیم‌های ورزشی در سال گذشته به دلیل قرنطینه جهانی، توکن چیلیز هم به طرفداران و هم به تیم‌های ورزشی کمک می‌کند با گرد هم آوردن هواداران و طرفداران ورزشی برای مشارکت در یک فرصت جدید و هیجان‌انگیز حداقل بخشی از ضررهای یک سال گذشته را جبران کنند.

در حال حاضر ارزش بازار توکن‌های طرفداری بیش از ۲۳۰ میلیون دلار است. با توجه به پذیرش سریع چیلیز در میان کاربران و مشارکت‌های بسیار عالی آن دنیای ورزش در سطح جهانی، شرایط برای این رمزارز بسیار ایده‌آل به نظر می‌رسد. از کجا معلوم، شاید روزی برسد که توکن‌های طرفداری چیلیز بتوانند در لیگ‌های بزرگ رمزارزها رقابت کنند!

نظر شما در مورد ارز دیجیتال چیلیز چیست؟