دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست و ارتباط آن با بلاکچین چگونه است؟

دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست و ارتباط آن با بلاکچین چگونه است؟

متوسط

02:06

15 دقیقه


فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) را می‌توان یکی از پایه‌های فناوری بلاکچین در نظر گرفت اما در آن واحد تفاوت‌هایی هم با بلاکچین دارد. از این رو برای درک فناوری بلاکچین و شبکه‌های غیرمتمرکز که پایه و اساس بسیاری از پروژه‌های دنیای ارزهای دیجیتال است باید حتماً درک درستی از این فناوری داشت. در ادامه بیشتر در این مورد صحبت شده است.

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست؟

اولاً، DLT مخفف عبارت Distributed Ledger Technology است که به عنوان «دفتر کل مشترک» یا به طور خلاصه دفتر کل توزیع شده شناخته می‌شود.

دفتر کل یک سیستم دیجیتالی است که کاربران و سیستم‌ها می‌توانند تراکنش‌های مربوط به دارایی‌ها را در آن ثبت کنند. این فناوری اطلاعات را در هر زمان معین در مکان‌های مختلف ذخیره می‌کند.

برخلاف پایگاه‌های داده سنتی، در فناوری دفتر کل توزیع شده هیچ مکان مرکزی برای ذخیره اطلاعات وجود ندارد. همین موجب تمایز آن با پایگاه‌های داده سنتی می‌شود. ویژگی غیر متمرکز بودن همچنین موجب ایجاد امنیت، شفافیت و اعتماد بیشتر در بین طرف‌های استفاده کننده از این فناوری می‌شود.

در حسابداری دفتر کل (Ledger) به بستری گفته می‌شود که در آن اطلاعات مالی از قبیل حساب‌ها، بدهی‌ها، اعتبارات و … ثبت می‌شوند تا در زمان مشخص بتوان از آن‌ها برای رسیدگی به امور استفاده کرد.

در میان مردم به دفتر کل، دفتر حساب و کتاب هم گفته می‌شود. انسان‌ها هزاران هزار سال است که از دفتر کل‌ها به شکل‌های مختلف استفاده می‌کنند.

در واقع، علم حسابداری باعث به وجود آمدن دفتر کل ها شد. با توجه به حافظه نامناسب انسان‌ها در به‌یادسپاری طولانی مدت داده‌ها، دفتر کل‌ها به جز جدایی ناپذیری از زندگی ما تبدیل شده‌اند.

دولت‌ها، بانک‌ها، مراکز اداری و هر جا که فکرش را بکنید به نوعی از دفتر کل ها استفاده می‌کنند. وقتی در حساب بانکی خود پول دارید، میزان موجودی شما و تراکنش‌های شما در دفتر کل بانک به ثبت رسیده است.

اما ریشه فناوری دفتر کل توزیع شده در چیست؟

در اصل، این فناوری از شبکه همتا به همتا (P2P) سرچشمه می‌گیرد. در شبکه‌های همتا به همتا، همتاها بدون نیاز به یک نهاد متمرکز با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. از نظر فنی، این فناوری به لطف شبکه همتا به همتا امکان‌پذیر شده است. در این شبکه‌ها برای رسیدن به حالت غیر متمرکز بودن از یک الگوریتم اجماع استفاده می‌شود.

در حال حاضر این فناوری بسیار محبوب هستند. این فناوری در حال متحول کردن فضای کار صنایع مختلف است. یکی از فناوری‌هایی زیر مجموعه این فناوری، شبکه بلاکچین است.

قبل از اینکه به جنبه‌های مختلف این فناوری بپردازیم بهتر است ابتدا با خواستگاه دفترهای کل (لجر) آشنا شویم.

دفتر کل (لجر) چیست؟

بهترین راه برای تعریف دفتر کل توصیف آن به عنوان راهی برای ذخیره اطلاعات یا تراکنش‌ها است. در گذشته دفاتر کل به شکل کاغذی وجود داشتند.

اما با پیشرفت فناوری و رویکرد جدید دفاتر کل دیجیتالی شدند و حالا دارایی‌ها طی یک فرایند دقیق به صورت دیجیتالی در آمده و سپس در شبکه ذخیره می‌شوند.

این دفاتر کامپیوتری شده در بطن نوآوری‌های فعلی هستند زیرا صنایع مختلف به کمک آنها قادر به حل مشکلاتی هستند رفع کردن آنها با استفاده از راه‌حل‌های متمرکز سنتی امکان‌پذیر نبود.

همچنین، اگر به وضعیت فعلی امور دقت کنید متوجه می‌شوید که تقریباً در هر خدماتی از متمرکز بودن به عنوان راهی برای تأیید کردن تراکنش‌ها در دفاتر اصلی استفاده می‌شود. بانک‌ها نمونه بارزی از این رویه هستند. با این حال، بانک‌ها اکنون با اتخاذ این فناوری در حال حرکت به سوی آینده‌ای روشن‌تر هستند.

با تغییرات ایجاد شده در دنیای رمزنگاری و پیاده‌سازی آن در فناوری دفتر کل، اکنون به آسانی می‌توان گفت که فناوری‌های دفتر کل توزیع شده برای استفاده گسترده توسط مصرف کنندگان و مشاغل موجود آماده است.

ویژگی‌های کلیدی فناوری دفتر کل توزیع شده

این فناوری دارای چندین ویژگی کلیدی است که آن را در مقایسه با راه‌حل‌های دفتر کل متمرکز متمایز می‌کند.

به عبارت ساده، این فناوری را می‌توان به عنوان یک دفتر کل تکثیر شده و همگام سازی شده تعریف کرد که به صورت توزیع شده کار می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی این فناوری عبارت‌اند از:

 • غیرقابل تغییر بودن: در فناوری دفتر کل توزیع شده از رمزنگاری برای ایجاد فضای ذخیره‌سازی تغییر ناپذیر و ایمن استفاده می‌شود. این یعنی داده‌ها پس از ذخیره شدن دیگر قابل تغییر دادن نیستند.
 • فقط الحاقی بودن: دفترهای توزیع شده فقط الحاقی (append-only) هستند زیرا سابقه کامل تراکنش‌ها را ارائه می‌دهند. این ویژگی نسبت به پایگاه‌های داده سنتی که در آن داده‌ها را می‌توان تغییر داد کاملاً متفاوت است. با این حال، این امر می‌تواند منجر به تغییرات و دستکاری در داده‌ها، هم به صورت داخلی و هم تحت تاثیر عوامل خارجی شود.
 • توزیع شدگی: یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی دفتر کل ماهیت توزیع شده آن است. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید در این فناوری داده‌ها در یک مکان واحد ذخیره نمی‌شوند. تمام همتاها در اکثر دفاتر کل توزیع شده موجود یک نسخه از دفتر کل را دارد. برخی از فناوری‌های دفتر کل توزیع شده مانند Corda داده‌ها را به روش‌های دیگر ذخیره می‌کنند.
 • اشتراکی بودن: دفتر کل فقط مربوط به یک نهاد واحد نیست بلکه بین گره‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود. برخی از گره‌ها مسئول نگه داشتن یک نسخه کامل از دفتر کل هستند در حالی که سایر گره‌ها فقط اطلاعات لازم برای عملکرد و کارامدی مناسب را در اختیار دارند.

  قرارداد هوشمند (smart contract) چیست و کاربرد آن چیست؟

تفاوت بلاکچین با دفتر کل توزیع شده در چیست؟

اما چرا همه دو عبارت «بلاکچین» و «فناوری دفتر کل توزیع شده» را با هم اشتباه می‌گیرند؟

تفاوت بلاکچین با دفتر کل توزیع شده در چیست؟

رابطه دفتر کل توزیع شده با بلاکچین

پاسخ این است که بلاکچین در واقع یک سیستم فناوری دفتر کل توزیع شده است. کاربران بلاکچین هم داده‌ها را به صورت غیر متمرکز تحت نظر دارند و بسیاری از گره‌ها در توزیع، مدیریت و تغییر داده‌ها مشارکت دارند.

نکته مهم این است که بلاکچین نوع خاصی از این فناوری است. بلاکچین همچون دنباله‌ای از بلوک‌های حاوی اطلاعات است. در این زنجیره هر بلوک به بلوک قبلی و بعدی خود وابسته است که از ساختار زنجیره را تکرار می‌کند.

در زیر با برخی از تفاوت‌های بین بلاکچین و فناوری دفتر کل توزیع شده آشنا می‌شوید:

 • عملیات موجود. در فناوری پایگاه داده سنتی چهار عملیات ایجاد، بازیابی، به روز رسانی، و حذف وجود دارد. اما در بلاکچین فقط می‌توان از دو عملیات ایجاد و بازیابی استفاده کرد.
 • ساختار بلوک. بلاکچین داده‌ها را به شکل زنجیره‌ای از بلوک‌ها نشان می‌دهد، اما این ساختار در سایر انواع این فناوری الزاماً وجود ندارد.
 • توالی. لازم نیست این فناوری مانند بلاکچین دارای ساختار بلوک به بلوک باشد.
 • توکن‌ها. بلاکچین به طور کلی یک اقتصاد مبتنی بر توکن است، اما در فناوری دفتر کل توزیع شده نیازی به استفاده از توکن نیست.

انواع فناوری دفتر توزیع شده

سه نوع فناوری اصلی دفتر کل توزیع شده در بازار وجود دارد.

 • مجوز محور (Permissioned)
 • بدون مجوز (Permissionless)
 • ترکیبی (Hybrid)

در ادامه در مورد هر کدام از موارد بالا به طور خلاصه بحث خواهیم کرد.

مجوز محور

شبکه‌های مجوز محور شبکه‌های خصوصی هستند. این شبکه‌ها به منظور استفاده در اکوسیستم‌های بسته طراحی شده‌اند که در آنها کاربر تنها در صورت احراز هویت می‌تواند به اطلاعات شبکه دسترسی داشته باشد.

کاربران پس از تأیید اعتبار می‌توانند به ویژگی‌های شبکه مجوزدار یا سیستم‌های دفتر کل توزیع شده مجوزدار دسترسی پیدا کنند. در شبکه‌های مجوزدار گره‌های تأیید کننده وظیفه سنگینی را بر عهده دارند زیرا مسئول تأیید تراکنش‌های درون شبکه هستند.

این شبکه را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که دسترسی بخشی از کاربران به عملکردهای شبکه محدود باشد. این ویژگی برای کسب و کارهایی که می‌خواهند از بلاکچین استفاده کنند اما در عین حال نمی‌خواهند داده‌های خود را به صورت عمومی منتشر کنند بسیار مفید است.

کاملاً بدیهی است که کسب و کارها بخواهند از داده‌های مهم تجاری خود محافظت کنند. همین مخفی نگه داشتن اطلاعات حیاتی است که باعث منحصر به فرد بودن کسب و کارها و تضمین جایگاه آنها در میان رقبا می‌شود.

بدون مجوز

سیستم‌ها یا شبکه‌های دفتر کل توزیع شده بدون مجوز شبکه‌های عمومی هستند. طبق تعریف، کاربران برای مشارکت در این شبکه‌ها نیازی به مجوز ندارند. سیستم فناوری دفتر کل توزیع شده بدون مجوز برای انجام تراکنش، تأیید بلوک و انجام هر تعامل دیگری با شبکه برای همه آزاد است.

نکته کلیدی در اینجا همین آزادی عمل است. بهترین مثال از شبکه بدون مجوز خود بیت کوین است. بیت کوین اولین رمز ارزی بود که از فناوری بلاکچین که یک پیاده‌سازی این فناوری است استفاده کرد.

هر کسی می‌تواند بیت کوین ارسال کند یا آن را دریافت کند. صرف نظر از مکان، قوانین و سایر عوامل مؤثر بر نحوه انجام تراکنش‌ها، هیچ محدودیتی در مورد اینکه چه کسی از این شبکه استفاده می‌کند وجود ندارد.

ترکیبی

آخرین نوع این فناوری که در مورد آن بحث خواهیم کرد یک فناوری دفتر کل توزیع شده ترکیبی است. این فناوری بهترین قابلیت‌های هر دو شبکه بدون مجوز و مجوزدار را با هم ترکیب کرده و در قالب یک شبکه واحد در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

فناوری ترکیبی انتخاب بی‌نظیری برای کسب و کارها است زیرا می‌توانند با توجه به سیاست‌های خود برخی از جوانب خود را عمومی و برخی را در حالت خصوصی نگه دارند.

نقش مکانیسم اجماع در دفتر کل

در رأس این فناوری، مکانیسم‌های اجماع وجود دارد. این مکانیسم‌ها رویه‌ها و قوانینی هستند که چگونگی تأیید شدن تراکنش‌ها توسط گره‌های یک شبکه مشخص می‌کنند.

نکته دیگری که این فناوری باید تعیین کند این است که کدام گره‌ها را برای تأیید کردن تراکنش‌ها انتخاب کند. بنابراین، هنگامی که یک بلوک جدید ایجاد می‌شود، بلاکچین گره‌ها را انتخاب کرده و وظیفه تأیید اعتبار بلوک‌ها را به آنها اختصاص می‌دهد. همه این فرایندها توسط مکانیسم اجماع به کار رفته در شبکه توزیع شده مدیریت می‌شود.

همچنین در شبکه‌های بدون مجوز گره‌ها برای تأیید اعتبار بلوک‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند.

برخی از الگوریتم‌های محبوب و رایج عبارت‌اند از مکانیسم اثبات کار (PoW)، اثبات سهام (PoS)، اثبات سهام محول شده (dPoS)، الگوریتم‌های مبتنی بر تحمل خطای بیزانس (Byzantine Fault Tolerant) و غیره.

اثبات کار

اثبات کار محبوب‌ترین مکانیسم رسیدن به اجماع است. این الگوریتم با مصرف انرژی بسیار زیاد سعی می‌کند مسائل ریاضی تعیین شده توسط شبکه را حل کند. با گذشت زمان، این مسائل از نظر محاسباتی پیچیده‌تر شده و تأیید تراکنش را برای گره‌ها دشوار می‌کند.

این مشکلی است که بیت کوین در حال حاضر با آن مواجه است. همچنین، هیچ گرهی نمی‌تواند به تنهایی محاسبات را انجام دهد بنابراین برای حل معماها چند گره باید قدرت محاسباتی خود را روی هم بریزند.

  با انواع بلاکچین از نظر فناوری آشنا شوید! بهترین بلاکچین کدام است؟

به همین دلیل پاداش حل یک بلوک بین گره‌های دخیل در فرایند تأیید آن بلوک توزیع می‌شود (به نسبت قدرت محاسباتی ارائه شده آنها) و هر گره انگیزه لازم برای مشارکت در این فرایند را به دست می‌آورد.

اثبات سهام

مکانیسم اثبات سهام راه دیگری را برای حل مشکل اجماع در پیش گرفته است. در الگوریتم اثبات سهام گره‌های دارای مقدار مشخصی از رمز ارز (سهام) می‌توانند در مکانیسم اجماع شرکت کنند. این روش جایگزین انرژی کمتری مصرف کرده و از این رو بسیاری از مشکلات اثبات سهام را حل می‌کند.

بنابراین اگر کاربری بخواهد در مکانیسم اجماع فناوری دفتر کل توزیع شده که از روش اثبات سهام استفاده می‌کند شرکت کند باید رمز ارز خود را در پلتفرم استیک (سهام‌گذاری) کند.

اکوسیستم فناوری دفاتر کل توزیع شده

برای درک بهتر این فناوری باید با اکوسیستم آن هم آشنا شویم. اکوسیستم فناوری دفتر کل توزیع شده چهار بخش/جنبه متفاوت دارد که شامل موارد زیر است:

 • سخت افزار
 • نرم افزار
 • کسب و کار
 • پروتکل

سخت افزار

از نظر سخت افزار، اکوسیستم این فناوری به گره‌هایی نیاز دارد که بتوانند به عنوان دستگاه‌های ذخیره‌سازی، سرور یا کامپیوتر عمل کنند.

همچنین گره‌ها ممکن است سه حالت داشته باشند:

 • گره‌های اعتبارسنج تولید کننده بلوک. گره‌های کامل اعتبارسنج بلوک‌ها را تولید می‌کنند. سپس گره‌ها در مکانیسم اجماع شرکت کرده و یک نسخه کامل از دفتر کل توزیع شده شامل تمام تراکنش‌ها را ذخیره می‌کنند.
 • گره‌های جزئی/ سبک. گره‌های جزئی/ سبک دارای فهرست محدودی از تراکنش‌ها هستند که باعث می‌شود بتوانند در شبکه شرکت کنند.
 • گره‌های کامل اعتبارسنج غیر تولید کننده بلوک. گره‌های کامل اعتبارسنجی که در فرایند اجماع شرکت نمی‌کنند. این گره‌ها هم دارای دفتر کل توزیع شده شامل تمام تراکنش‌های ممکن هستند.

نرم افزار

در زمینه نرم افزار، این فناوری از انواع مختلف برنامه‌های نرم افزاری استفاده می‌کند. در اکوسیستم نرم افزاری فناوری دفتر کل توزیع شده می‌توان برنامه‌هایی را یافت که با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی مختلف از جمله جاوا، سی پلاس پلاس، گُو، راست، جاوا اسکریپت، پایتون و غیره نوشته شده‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید فناوری دفتر کل توزیع شده منحصر به یک زبان خاص نیست و می‌تواند بر اساس نیاز با هر زبان برنامه نویسی یا ابزاری کار کند.

انتخاب زبان برنامه نویسی به نقاط ضعف و قدرت آن زبان بستگی دارد.

برنامه‌هایی که بر روی این فناوری اجرا می‌شوند را می‌توان به صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

 • مالی. این برنامه‌ها ویژه مدیریت کردن و استفاده از پول هستند.
 • نیمه مالی. در این نوع برنامه، فرایند تجاری شامل پول است اما تمرکز اصلی بر تکمیل وظایف است.
 • غیر مالی. در این برنامه خبری از پول نیست و تمرکز اصلی فرایند کسب و کار بر تکمیل وظایف است.

توسعه کسب و کار

وقتی صحبت از جنبه توسعه کسب و کار می‌شود، فناوری دفتر کل توزیع شده باید به فکر سرمایه‌گذاران، کاربران، شرکت‌ها، توسعه دهندگان و تولید کنندگان بلوک باشد.

همه ذی‌نفعان باید برای انجام کارهای خود از برنامه‌ها، خدمات و راه‌حل‌های DLT محور استفاده کنند. برای مثال، سرمایه‌گذاران با تأمین بودجه لازم برای ایجاد و مدیریت اکوسیستم این فناوری در سازمان سرمایه‌گذاری می‌کنند. هدف آنها اطمینان از کسب سود حاصل از سرمایه‌گذاری و همچنین موفقیت در زمینه مأموریت یا چشم انداز کسب و کار است.

توسعه دهندگان با توسعه محصولات، برنامه‌ها و خدمات سروکار دارند. آنها این کار را با استفاده از پروتکل‌های شبکه و فناوری دفتر کل توزیع شده انجام می‌دهند. آنها همچنین مسئول ارائه پشتیبانی فنی هستند.

تولیدکنندگان بلوک در روش اجماع این فناوری مشارکت فعال دارند. آنها گره‌های کامل اعتبارسنج هستند و یک نسخه کامل از فناوری دفتر کل توزیع شده را دارند.

در نهایت، شرکت‌ها از این فناوری برای انجام فعالیت‌های تجاری خود و ارائه ارزش به کاربران نهایی خود استفاده می‌کنند.

توسعه پروتکل

آخرین جنبه فناوری دفتر کل توزیع شده توسعه پروتکل است. این همان محل توسعه و مدیریت پروتکل فناوری دفتر کل توزیع شده است و دانشگاهیان و توسعه دهندگان روی آن کار می‌کنند. این لایه نحوه تعامل کلیدهای رمزنگاری با شبکه را مدیریت می‌کند.

پیاده سازی دفتر کل توزیع شده

این فناوری طی سال‌های گذشته پیاده سازی‌های متعددی را شاهد بوده است. با این حال، چند پیاده سازی تأثیر بیشتری نسبت به بقیه داشته‌اند.

در ادامه چند مورد از این پیاده سازی‌ها را بررسی خواهیم کرد.

بلاکچین

یکی از نمونه‌های اصلی پیاده سازی فناوری دفتر کل توزیع شده شبکه بلاکچین است.

بلاکچین یک فناوری دفتر کل توزیع شده است که جهان را تکان داد. در سال ۲۰۰۸، ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به جهان معرفی کرد. در بیت کوین از فناوری بلاکچین استفاده می‌شود که به همتاها اجازه می‌دهد بدون نیاز به یک نهاد متمرکز ارز دیجیتال ارسال و دریافت کنند.

در بیت کوین، همتاها شبکه بلاکچین را مدیریت می‌کردند.

هنگامی که یک تراکنش انجام می‌شود این تراکنش به یک بلوک اختصاص داده می‌شود. برای تأیید شدن تراکنش، این بلوک باید توسط ماینرها استخراج شود.

پس از استخراج شدن بلوک طی یک فرایند ویژه داده‌های مربوط به چندین تراکنش در بلوک ذخیره شده و بلوک به زنجیره بلوکی اضافه می‌شود. از این مرحله به بعد اطلاعات ذخیره شده در بلوک‌ها را به هیچ وجه نمی‌توان تغییر داد زیرا نسخه‌ای از این داده‌ها در کامپیوتر گره‌ها ذخیره می‌شود. بنابراین، تغییرناپذیری یکی از ویژگی‌های کلیدی بلاکچین است.

  بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که بلاکچین را این چنین شگفت‌انگیز می‌کند شفافیت است. تراکنش‌هایی که از طریق بلاکچین پردازش می‌شوند قابل ردیابی و در صورت نیاز اعتبارسنجی هستند.

نوع بلاکچین مورد استفاده در میزان شفافیت ارائه شده نقش مهمی دارد. برای مثال، بلاکچین خصوصی فقط برای کاربرانی که عضو شبکه هستند شفافیت ایجاد می‌کند. هیچ کدام از افراد خارج از شبکه نمی‌توانند تراکنش‌ها را مشاهده کنند و این به معنی شفافیت محدود شبکه است.

کوردا (Corda)

کوردا یکی از پروژه‌های جالب منبع باز فناوری دفتر کل توزیع شده است که برای کسب و کارها طراحی شده است. این بدان معناست که بلاکچین کوردا با استفاده از قراردادهای هوشمند حریم خصوصی مستحکمی را برای کسب و کارها ایجاد کرده و همچنین از این فناوری با یک رویکرد مقرون به صرفه استفاده می‌کند.

کوردا برای انجام تراکنش‌های درون پلتفرم از رویکرد متفاوتی استفاده می‌کند.

تراکنش‌های انجام شده در بستر کوردا فقط برای همتاها شرکت کننده در تراکنش قابل مشاهده است.

این رویکرد در اعتبارسنجی تراکنش‌ها زمان، انرژی و هزینه زیادی را صرفه‌جویی می‌کند به همین دلیل است که کوردا یکی از بهترین راه‌حل‌های فناوری دفتر کل توزیع شده برای کسب و کارها است.

اتریوم

اتریوم یکی دیگر از نمونه‌های تحسین برانگیز پیاده سازی فناوری دفتر کل توزیع شده است. بیت کوین، اولین رمز ارزی بود که از فناوری بلاکچین استفاده کرد اما با این حال ایرادهایی داشت.

یکی از این اشکالات استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار در شبکه بیت کوین است زیرا برای محاسبه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها به انرژی زیادی نیاز داشت. به طور خلاصه، مکانیسم اجماع اثبات کار با محیط زیست سازگار نیست.

اتریوم با ارائه یک روش اجماع جایگزین معروف به اثبات سهام این مشکل را برطرف کرد.

اتریوم همچنین مفهوم قراردادهای هوشمند را معرفی کرد که راهی برای خودکارسازی انجام کارهای درون شبکه است. این مفهوم در ادامه منجر به طراحی و معرفی برنامه‌های غیر متمرکز شد که می‌توانند انجام بخش وسیعی از نیازها را به صورت خودکار در آورند.

دلیل اهمیت فناوری دفتر کل توزیع شده

در عصر کنونی فناوری‌های دفتر کل توزیع شده اهمیت چشمگیری دارند. داشتن ویژگی‌های کلیدی مانند قابلیت دسترسی، نفوذ ناپذیری و پاسخگویی این فناوری را برای کسب و کارهای موجود بسیار مطلوب کرده است. این فناوری راهی برای ذخیره کردن سوابق تراکنش‌ها است که تغییرناپذیری، اعتماد و شفافیت را برای گره‌های شرکت کننده در شبکه به ارمغان آورده است.

مزایای دفاتر کل توزیع شده

 • امنیت و شفافیت. فناوری دفتر کل توزیع شده امکان ثبت ورودی‌ها در دفتر کل غیر متمرکز را بدون دخالت شخص ثالث فراهم می‌کند. سوابق وارد شده به دفتر کل را نمی‌توان تغییر داد مگر اینکه یک شخص یا نهاد بتواند بیش از نیمی از قدرت محاسباتی شبکه را به تنهایی تأمین کند. در اصل، دفترهای توزیع شده ضد دستکاری، ایمن، تغییر ناپذیر و شفاف هستند.
 • عدم نیاز به واسطه. دفاتر توزیع شده ناکارامدی‌های عملیاتی را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. حذف اشخاص ثالث باعث صرفه‌جویی هم در زمان و هم در هزینه می‌شود. این گونه دفاتر با ارائه یک رویکرد بهتر در مقایسه با فرایندهای دفترسالاری، پرهزینه، و وقت گیر بانکداری سنتی بیشتر مناسب تراکنش‌های مالی هستند.
 • ایمن. دفاتر کل توزیع شده به دلیل ماهیت غیر متمرکز خود موجب افزایش امنیت می‌شوند. اطلاعات وارد شده در دفتر کل در یک مکان واحد ذخیره نمی‌شود، بلکه در همه کامپیوترها (گره‌ها) مشارکت کننده در نگهداری شبکه ذخیره می‌شود.

کاربرد دفاتر کل توزیع شده

دفاتر کل توزیع شده نشان داده‌اند که برای استفاده توسط شرکت‌های خصوصی، دولت‌ها و مؤسسات از امکانات لازم برخوردارند. دولت‌ها می‌توانند از دفاتر غیر متمرکز برای به حداقل رساندن تقلب، تأمین امنیت داده‌ها و ساده‌سازی فرایندها استفاده کنند. از این فناوری می‌توان در صنایع مختلف استفاده کرد از جمله:

 • امور مالی
 • تحصیلات
 • زنجیره تأمین
 • صنعت معدن
 • کشاورزی
 • موسیقی و سرگرمی

آینده فناوری دفتر کل توزیع شده

اینکه فناوری‌های دفتر کل توزیع شده مانند بلاکچین چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی چه میزان تحول ایجاد می‌کنند هنوز مورد بحث است و هنوز سوالاتی در مورد اینکه آیا از این فناوری‌ها می‌توان در مقیاس وسیع استفاده کرد یا خیر وجود دارد. قبلاً مخالفان ادعا کرده‌اند که این فناوری شبیه به چکشی است که به دنبال میخ می‌گردد زیرا هیچ کاربرد خاصی ندارد.

با این حال، با تحولات دیجیتالی ایجاد شده در اقتصاد جهان و آغاز عصر جدید ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)، شبکه خدمات بلاکچین چین (BSN) و ارزهای مشاغل مانند بانک جِی پی مورگان که اکنون به واقعیت تبدیل شده است تصور کردن آینده‌ای تحت سلطه فناوری دفتر کل توزیع شده مبتنی بر بلاکچین چندان دور از انتظار نیست.

سخن آخر

در مورد اینکه آینده متعلق به دفاتر کل توزیع شده است شکی نیست. به هر حال، این فناوری ویژگی‌های قابل توجهی را کسب و کارهای جهانی ارائه می‌دهد که نمی‌توان از آنها چشم پوشی کرد. فناوری دفتر کل توزیع شده همچنین توانایی حل مشکلات اساسی اجتماعی و اقتصادی را دارد که جهان در حال حاضر از آنها رنج می‌برد.