دوج کوین چیست؟ آیا کلاهبرداری است؟ چرا دوج کوین بیش از یک شوخی است؟

دوج کوین چیست؟ آیا کلاهبرداری است؟ چرا دوج کوین بیش از یک شوخی است؟

متوسط

02:12

15 دقیقه


دوج کوین (DOGE) را همین چند روز پیش بسیاری حتی اسم آن را هم نشنیده بودند، اما توییت بنده خدایی از آن سر دنیا کافی بود قیمت آن یک رشد هزار درصدی را پشت سر بگذراند. با این همه ارز دیجیتال دوج کوین یا داج کوین چیست؟ ایا کلاهبرداری است؟ اصلا آیا امن است؟ استخراج آن چگونه است؟ چگونه کار می کند؟ اگر قصد خرید دوج کوین را دارید بهتر است قبل از انجام این کار پاسخ این پرسش ها بدانید. در ادامه به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

دوج کوین (DOGE) چیست؟

رمزارز دوج کوین در اصل به عنوان یک شوخی مطرح شد اما سرانجام به عنوان یک جایگزینی کاربرپسندتر و قابل دسترس‌تر برای بیت کوین هدف پیدا کرد. جامعه دوج کوین حالا مانند یک فرقه متعصب از این توکن پیروی می‌کند. دوج کوین جزئی از رمزارزها به نام میم کوین است که در مقاله «میم کوین چیست و چرا این همه خواهان دارند؟ معرفی ۵ مم کوین برتر» به بررسی آنها پرداخته شده است.

دوج کوین بر اساس لایت کوین طراحی شده است

دوج کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر لاکی‌ کوین است (که به نوبه خود مبتنی بر لایت کوین است). دوج کوین در اصل با این هدف طراحی شد که بتواند جایگزینی مناسب برای بیت کوین، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باشد. به همین دلیل این رمزارز هیچ برتری نوآورانه‌ای نسبت به سایر رمزارزهای مشابه خود ندارد.

دوج کوین از سال ۲۰۱۵ تاکنون هیچ به روزرسانی مهمی نداشته است (اگرچه در صورت نیاز می‌تواند از به روز رسانی‌های کد لایت کوین بهره مند شود). ارزش واقعی دوج کوین در جامعه قوی و پر جنب و جوشی نهفته است که در اطراف آن شکل گرفته است.

خالق ارز دیجیتال دوج کوین چیست؟

جکسون پالمر، کارمند شرکت ادوبی (Adobe) که از تعداد زیاد آلت کوین‌های در حال ظهور در سال ۲۰۱۳ شگفت زده شده بود به عنوان شوخی در توئیتی اعلام کرد که می‌خواهد بر روی دوج کوین یک سکه جعلی بر اساس یک میم (طنز اینترنتی) معروف که در واقع تصویر سگی از نژاد شیبا اینو (Shiba Inu) بود سرمایه گذاری ‌کند.

اگر چه قصد او کاملاً شوخی بود اما چند نفر فکر کردند که او واقعاً فکر خاصی در سر دارد. این افراد اعتقاد داشتند که صنعت رمزارزها به یک رمزارز سبک نیاز دارد که بتواند با کوین‌های بحث برانگیز آن زمان مقابله کند. بنابراین پالمر با همکاری بیلی مارکوس برنامه نویس دوج کوین را به واقعیت تبدیل کرد.

پالمر در سال ۲۰۱۸ در گفتگو با زیکزیپت گفت: «دوج کوین همیشه مانند یک پروژه سرگرمی و یک تفریح اوقات فراغت بود.» اما جامعه بزرگی به سرعت در اطراف این رمزارز شکل گرفت و دوج کوین را خیلی بیشتر از آنچه پالمر پیش بینی کرده بود مطرح و برجسته کرد.

 تاریخچه دوج کوین

 • دسامبر ۲۰۱۳ – دوج کوین توسط جکسون پالمر تاسیس شد.
 • مارس ۲۰۱۴ – جامعه دوج کوین ۵۵۰۰۰ دلار در قالب دوج برای حمایت مالی از جاش وایز، راننده ناسکار، جمع آوری ‌کرد.
 • ژوئن ۲۰۱۴ – بنیاد دوج کوین برای نظارت بر کد این رمزارز تأسیس شد.
 • آوریل ۲۰۱۵ – بنیانگذار جکسون پالمر دوج کوین را ترک کرد.
 • ژانویه ۲۰۱۸ – ارزش بازار دوج کوین برای مدت کوتاهی از ۲ میلیارد دلار فراتر رفت.
 • ژوئیه ۲۰۲۰ – یک چالش وایرال در تیک تاک (TikTok) باعث افزایش حجم معاملات دوج کوین شد و قیمت آن را ۹۶ درصد افزایش ‌داد. این نوسان شدید پس از مدت کوتاهی فروکش کرد.
 • ژانویه ۲۰۲۱ – ارزش بازار دوج کوین با بیش از ۱ میلیارد دلار به بالاترین میزان خود از سال ۲۰۱۸ رسید.

ارز دیجیتال دوج کوین ابتدا به عنوان یک میم در انجمن‌هایی مانند ردیت و فورچان مطرح شد. اما از آن زمان تا حالا به سرعت از طریق این انجمن‌ها محبوبیت زیادی کسب کرده است. مردم عکس‌هایی از سگ خود (بیشتر اوقات از نژاد ژاپنی «شیبا اینو») را با زیرنویس‌های خنده‌دار نوشته شده به فونت کامیک سَنس (Comic sans) ارسال می‌کنند. این میم‌های دوج در سال ۲۰۱۳ از محبوبیت بیشتری برخوردار شده و در سراسر انجمن‌های اینترنتی به چشم می‌خوردند.

استفاده از فرصت

در همان سال (۲۰۱۳) برنامه نویسی به نام بیلی مارکوس فرصت را برای موفق شدن مهیا دید. او با همکاری توسعه‌دهنده‌ای به نام جکسون پالمر دوج کوین را ایجاد کرد که یک رمزارز واقعی بر اساس میم دوج (Doge) بود. در سال ۲۰۱۳ جکسون پالمر، عضو بخش بازاریابی سیستم‌های ادوبی، دامنه اینترنتی دوج کوین را خریداری کرد.

اولین توییت

وب سایت دوج کوین پس از یک پست توییتر که در آن جکسون پالمر به شوخی اعلام کرد که قصد دارد بر روی دوج کوین سرمایه گذاری کند، شروع به کار کرد. با این حال دوستان پالمر از این ایده استقبال کردند و پیشنهاد کردند که دوج کوین را محقق ‌کند. جکسون پالمر زمانی که وقت فراغت زیادی داشت شروع به کار بر روی اولین نسخه از پلتفرم خود کرد

اولین نگاه

در ابتدا، دامنه اینترنتی دوج کوین  فقط یک صفحه فلش با تصویر آرم دوج کوین و چند پاراگراف نوشته شده به فونت کامیک سنس را نشان می‌داد. این وب سایت بیشتر یک شوخی به نظر می‌رسید که مردم آن را جدی نمی‌گرفتند زیرا مبتنی بر یک میم اینترنتی طراحی شده بود.

با این حال، دامنه اینترنتی دوج کوین  پس از سال‌ها به روز رسانی و ارتقا حالا به یک وب سایت کاملاً کاربردی تبدیل شده و حتی یک حالت فرقه مانند در میان طرفداران دوج کوین ایجاد کرده است.

خالق

خود کوین توسط برنامه نویس بیلی مارکوس، که یک توسعه دهنده نرم افزار در شرکت آی بی اِم (IBM) بود، ایجاد شده است. قبل از راه‌اندازی وب سایت دوج کوین ، بیلی مارکوس در حال کار بر روی پروژه شخصی خود به نام «بِلز (Bells)» بود. او ایده این پروژه را از یک بازی ویدیویی به نام «Animal Crossing» گرفته بود که در آن از بِلز به عنوان ارز اصلی استفاده می‌شد.

انتشار

پس از چند هفته، بیلی مارکوس متوجه وب سایت تازه ایجاد شده شد و تصمیم گرفت آرم کوین را به آرم استفاده شده در این وب سایت تغییر دهد. وی همچنین نام کوین خود را به دوج کوین تغییر داد. او سپس با جکسون پالمر تماس گرفت و آنها با هم پروژه را تمام کردند. آنها پس از تکمیل پروژه و بررسی آن کوین دوج را منتشر کردند.

  ارز دیجیتال ددی دوج (DaddyDoge)، پدر خانواده دوج چه چیزی برای گفتن دارد؟

انتشار رسمی

دوج کوین در ۶ دسامبر ۲۰۱۳ به صورت رسمی منتشر شد. دو هفته پس از انتشار، قیمت دوج کوین در مدت زمان سه روز تقریبا ۳۰۰ درصد رشد کرد. اگرچه سه روز بعد دوج کوین اولین سقوط ۸۰ درصدی را در قیمت خود تجربه کرد.

این ریزش به دلیل تصمیم چین در ممنوعیت سرمایه گذاری بانک‌های چینی در ارزهای دیجیتال بود. دلیل دیگر این واقعیت بود که استخرهای بزرگ استخراج از قدرت محاسباتی بسیار اندک مورد نیاز برای استخراج دوج کوین استفاده می‌کردند.

مشخصات دوج کوین

 • نماد: DOGE
 • موسس: بیلی مارکوس
 • تاریخ انتشار: ششم دسامبر ۲۰۱۳
 • مکانیسم اجماع: اثبات کار
 • الگوریتم هش‌گذاری: Scrypt
 • حداکثر ذخیره: نامحدود
 • زمان متوسط استخراج یک بلاک: ۱ دقیقه
 • پاداش استخراج / استیکینگ: ۱۰۰۰۰ دوج به ازای هر بلاک
 • اندازه متوسط بلاک: ۸/۴ کیلوبایت
 • هاوینگ بلاک بعدی: نامشخص
 • قراردادهای هوشمند: ندارد

دوج کوین چه تفاوتی با توکن‌های دیگر دارد؟

نکته اصلی که دوج کوین را از بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال جدا می‌کند این است که به جای ضدتورمی بودن در واقع تورمی ‌است.

وقتی رمزارزی مانند دوج کوین تورمی ‌باشد، به این معنی است که محدودیتی در تعداد کوین‌های در گردش آن وجود ندارد.

بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر محدودیت عرضه کوین دارند. مشکل احتمالی این مسئله این است که پس از استخراج شدن تمام کوین‌های در نظر گرفته شده شاید دیگر مشارکت در سیستم بلاک‌چین این کوین برای استخراج کنندگان سودآور نباشد.

این امر ممکن است به در نظر گرفتن کارمزدهای سرسام‌آور برای تشویق شدن استخراج کنندگان یا زمان بسیار طولانی انجام تراکنش‌ها به دلیل نبود انگیزه کافی برای پردازش تراکنش‌های شبکه از سوی استخراج کنندگان منتهی شود.

استخراج کنندگان پاداش خود را به صورت دوج کوین دریافت می‌کنند.

خالق دوج کوین سعی کرد این مشکل را حل کند با اطمینان از اینکه پاداشگران همیشه با دوج کوین جدید پاداش می‌گیرند و بنابراین انگیزه ای برای استخراج سکه‌های بیشتر وجود دارد. یک رویکرد مبتنی بر تورم نیز برای جایگزینی سکه‌های از دست رفته و نگه داشتن دوج کوین در ۱۰۰ میلیارد سکه پایدار طراحی شده است.

جامعه دوج کوین

همانطور که قبلا ذکر شد دارایی اصلی دوج کوین فناوری پشت آن نیست بلکه جامعه‌ای است که پیرامون آن ایجاد شده است.

بسیاری از اعضای این جامعه ترجیح می‌دهند دوج کوین را به عنوان ارز در نوع خود در نظر بگیرند، و اغلب شعار «۱ دوج = ۱ دوج» را زمزمه می‌کنند. بیشتر افراد جامعه دوج کوین، به ویژه اعضای قدیمی‌تر، ترجیح می‌دهد در مورد قیمت‌های احتمالی دوج کوین گمانه زنی نکنند. اگر چه این شک و تردید مانع از آن نمی‌شود که به اوج گرفتن قیمت این کوین امید نداشته باشند.

دوج کوین چگونه استفاده می‌شود؟

حالا که تا حدودی با دوج کوین آشنا شدید، بیایید ببینیم چگونه از این کوین استفاده می‌شود. جامعه دوج کوین با تکیه بر اعضای پرشمار خود تلاش می‌کند از اهداف خوب در سراسر جهان حمایت کند.

 • در سال ۲۰۱۴، جامعه دوج کوین ۵۰۰۰۰ دلار برای کمک به اعزام تیم بابسلِد (Bobsled) جامائیکا به بازی‌های المپیک زمستانی سوچی جمع آوری کرد.
 • برای روز جهانی آب (۲۲ مارس ۲۰۱۴)، شیبایی‌های وفادار ۳۰۰۰۰ دلار برای کمک به ساخت چاه‌های آب تمیز در دره تانا در کشور کنیا جمع کردند.
 • شیبایی‌ها حتی در مسابقات نسکار (مسابقات اتومبیلرانی خودروهای ارتقا یافته آمریکای شمالی) فعالیت داشته‌اند. آنها در مارس ۲۰۱۴ مبلغ ۵۵۰۰۰ دلار را برای حمایت از راننده‌ای به نام جاش وایز جمع‌آوری کردند. وایز در این مسابقات با اتومبیلی با تم دوج کوین شرکت کرد!

دوج کوین در رسانه‌های اجتماعی نیز طرفداران زیادی دارد. وب سایت رِدیت میزبان یک گروه فعال از شیبایی‌ها است که می‌توانند در ازای ارسال مطالب خوب در این پلتفرم با دادن دوج کوین از همدیگر حمایت کنند. آنها همچنین می‌توانند از این بستر برای جمع آوری پول برای اهداف خوب استفاده کنند. موسسات خیریه دوج کوین که از ردیت به عنوان یک پلت فرم استفاده می‌کنند شامل ساکس فورهوملِس و دوج پیتزا هستند.

اما دوج کوین به عنوان یک ارز چقدر بزرگ است؟ برای یافتن پاسخ این سوال به آمار و ارقام زیر توجه کنید.

دوج کوین چقدر ارزش دارد؟

در واقع قیمت دوج کوین بسیار پایین است. قیمت هر واحد دوج کوین در زمان نگارش این مقاله (۱۲ بهمن ۱۳۹۹) فقط ۰/۰۲۵۸۳ دلار است!

با این حال، دوج کوین محدودیتی در عرضه ندارد. این بدان معناست که مقدار بی پایانی از توکن دوج کوین وجود دارد و بنابراین قیمت آن به اندازه سایر کوین‌ها مانند لایت کوین و بیت کوین که منابع محدودی دارند، افزایش نخواهد یافت.

تعداد کل بیت کوین فقط ۲۱ میلیون واحد بیت کوین خواهد بود. اما در حال حاضر بیش از ۱۲۸ میلیارد دوج کوین در گردش است. این باعث می‌شود دوج کوین برای معاملات کوچک بسیار مناسب باشد، به همین دلیل از آن برای پاداش دادن و کمک‌های مالی استفاده می‌شود.

درست است که قیمت هر دوج کوین زیر ۱ سنت است، اما این بدان معنی نیست که دوج کوین بی ارزش است. در حال حاضر ارز بازار دوج کوین از امروز ۳۲۹۵۰۷۰۰۰۸ دلار است، اما این رقم در ژانویه ۲۰۱۸ بیشتر از ۱ میلیارد دلار بود!

ارزش بازار به معنای ارزش کل توکن‌های یک کوین مشخص در بازار است.

تراکنش‌های دوج کوین چگونه عمل می‌کنند؟

آیا در مورد فناوری دوج کوین کنجکاو هستید؟ در واقع تمام ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند. بلاکچین‌ها پایگاه داده‌های دیجیتالی  بزرگی ‌هستند (که بعضا دفتر نیز نامیده می‌شوند) که اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها بر روی آن‌ها ذخیره می‌شوند. هر تراکنشی که با دوج کوین انجام شود در بلاکچین دوج کوین ذخیره می‌شود.

اطلاعات بلاکچین در یک مکان ذخیره نمی‌شود، بلکه در هزاران رایانه به نام گره یا نود ذخیره می‌شود. به همین دلیل به بلاکچین‌ها شبکه‌های غیرمتمرکز گفته می‌شود. بلاکچین‌ها بر روی یک سرور متمرکز کار نمی‌کنند.

بیایید چگونگی انجام شدن تراکنش بر روی بلاکچین دوج کوین را بررسی کنیم. در این بخش از بنیان گذاران بین المللی دوج کوین به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد:

جکسون در استرالیا و بیلی در آمریکا زندگی می‌کند. تصور کنید که جکسون می‌خواهد بدون استفاده از بانک یا پرداخت هیچ گونه کارمزدی به صرافی‌ها مبلغی را برای بیلی بفرستد. جکسون تصمیم می‌گیرد از دوج کوین استفاده کند.

 1. جکسون ۱۰ واحد دوج برای بیلی می‌فرستد.
 2. رایانه‌ها (گره‌ها) موجود در بلاکچین دوج کوین بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که جکسون ۱۰ واحد دوج کوین برای ارسال کردن دارد. اگر بیش از نیمی ‌از گره‌های شبکه صحت این امر را تایید کنند تراکنش می‌تواند اتفاق بیفتد. اکنون تراکنش می‌تواند به بلاکچین اضافه شود.
 3. بیلی ۱۰ واحد دوج را دریافت می‌کند.

گره‌ها برای بررسی تراکنش‌ها پاداش می‌گیرند. پاداش آنها دوج کوین‌های جدید است. این فرایند استخراج نام دارد. استخراج دوج کوین چیست؟

  بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده + ویدیو و اینفوگرافی

استخراج دوج کوین

اثبات کار کمکی (POW) چیست؟ فناوری اساسی پشت دوج کوین مبتنی بر لایت کوین است و استخراج کننده‌های لایت کوین می‌توانند با استفاده از اثبات کار کمکی علاوه بر لایت کوین رمزارز دوج کوین را نیز استخراج کنند.

این سوئیچ به استخراج کننده‌های لایت کوین این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌های دوج کوین را با استفاده از توان محاسباتی دستگاه‌های خود برای حل معادلات پیچیده پردازش کنند. پس از حل معادله، بلاک جدیدی به شبکه دوج کوین اضافه می‌شود و استخراج کنندگان پاداش خود را به صورت توکن دوج دریافت می‌کنند. این سیستم پاداش دهی دو هدف دارد.

هدف اول از پاداش دادن تشویق استخراج‌ کننده‌ها به اختصاص دادن قدرت محاسباتی خود به منظور تکمیل تراکنش‌ها در بلاکچین دوج کوین است؛ در حالی که هدف دوم از این کار کمک به ایجاد دوج‌های جدید است که توسط استخراج‌ کننده‌ها توزیع می‌شود.

هنگامی‌که یک گره تلاش می‌کند تراکنش دوج کوین را تأیید کند، به نوعی قرعه کشی انجام می‌شود. این قرعه کشی شامل حدس زدن کدی است که به جدیدترین بلاک تراکنش‌های اضافه شده به بلاکچین داده می‌شود. در این فرایند جایزه (یا پاداش) داده شده به گرهی که کد را درست به دست می‌آورد ۱۰۰۰۰ واحد دوج است.

این قرعه کشی دوج کوین هر دقیقه یک بار اتفاق می‌افتد. این بدان معنی است که هر دقیقه مجموعه جدیدی از تراکنش‌های دوج کوین تأیید می‌شود.

زمان انجام تراکنش‌های دوج کوین بسیار سریعتر از بیت کوین یا لایت کوین است. این یکی دیگر از دلایل محبوبیت این رمزارز به عنوان یک کانال سریع و آنلاین پاداش دادن یا کمک مالی است.

برای انجام شدن تراکنش در مثال بالا جکسون و بیلی به موارد دیگری بیش از بلاکچین دوج کوین نیاز دارند. آنها در کنار بلاکچین باید کیف پول دوج کوین نیز داشته باشند. حال که استخراج دوج کوین آشنا شدید بیایید در مورد کیف پول دوج کوین صحبت کنیم.

کیف پول دوج کوین

کیف پول رمزنگاری شده مانند کیف پول واقعی نیست که در آن پول کاغذی و سکه‌های فلزی نگه دارید. رمزارزها دیجیتالی هستند، به این معنی که فقط در رایانه‌ها وجود دارند. کیف پول‌ رمزنگاری شده جایی است که اطلاعات لازم برای استفاده از رمزارز خود را در آن ذخیره می‌کنید. این اطلاعات شامل کلیدهای عمومی ‌و کلیدهای خصوصی است.

توجه: کلید عمومی‌مانند یک آدرس ایمیل است که رمزارزها را می‌توان به آن ارسال کرد. همه افراد در شبکه می‌توانند آن را ببینند. کلید خصوصی مانند گذرواژه آن آدرس ایمیل است و ایمن نگه داشتن آن بسیار مهم است.

چهار نوع کیف پول ارز دیجیتال دوج کوین وجود دارد:

 • کیف پول‌های نرم افزاری: دوج کوین دو کیف پول نرم افزاری برای دانلود و استفاده دارد.
  • دوج کوین کور (Dogecoin Core): شامل کل بلاکچین دوج کوین است. دانلود کردن آن ممکن است بسیار طولانی شود. با داشتن این کیف پول رایانه کاربر به یک گره دوج کوین تبدیل می‌شود.
  • مولتی دوج: این کیف پول سبک است. این بدان معنی است که اطلاعات کافی برای استفاده از دوج کوین را ذخیره می‌کند، اما رایانه کاربر به یک گره کامل (فول نود) تبدیل نمی‌شود.
 • کیف پول‌های آنلاین: کیف پول‌هایی مانند دوج چِین (Dogechain) به کاربر این امکان را می‌دهند که از بلاکچین دوج کوین بدون ذخیره سازی شبکه بر روی رایانه استفاده کند.
 • کیف پول‌های کاغذی: این کیف پول‌ها قابل چاپ هستند و کاربر می‌تواند آنها را به صورت فیزیکی در اختیار داشته باشد. این نوع کیف پول روشی ایمن برای ذخیره کردن دوج کوین است. امکان ایجاد کردن کیف پول کاغذی در سایتهایی مانند net وجود دارد.
 • کیف پول‌های سخت افزاری: دستگاه‌های سخت افزاری قابل جابجایی مانند فلش‌های یو اس بی هستند. قیمت این کیف پول‌ها بسیار زیاد است، مثلاً قیمت کیف پول کیپ کِی حدود ۶۸ دلار و لِجِر نانو معادل ۹۶ دلار است. با این حال، این کیف‌ها روش مطمئنی برای ذخیره کردن دوج کوین هستند.

از کدام کیف پول دوج کوین استفاده کنم؟

در ادامه فهرستی از کیف پول‌های پیشنهادی دوج کوین را مشاهده می‌کنید:

 • کیف پول آنلاین: دوج چِین (Dogechain)
 • کیف پول سبک: مولتی دوج (MultiDoge)
 • کیف پول آندروید: دوج کوین والت
 • کیف پول آیفون: ِ دوج کوین والت
 • کیف پول گره کامل: دوج کوین کور
 • کیف پول‌های سخت افزاری: ترِزور و لِجِر

صرافی‌های دوج کوین

صرافی‌های رمزارزها وب سایت‌هایی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند. علاقه مندان می‌توانند دوج کوین را در اکثر صرافی‌های رمزارزها خرید و فروش کنند. اما بهترین صرافی دوج کوین چیست؟ صرافی‌هایی که بالاترین حجم معاملات ۲۴ ساعته دوج کوین را دارند بیت زِد (Bit-Z) و  بیترِکس (Bittrex) هستند.

با این حال، کماکان بهترین مکان برای خرید دوج کوین صرافی بایننس (Binance) است.

به طور کلی صرافی بایننس اغلب به عنوان یکی از بهترین پلتفرم‌های صرافی رمزارزها شناخته می‌شود. این صرافی ویژگی‌های امنیتی جالبی داشته و طیف وسیعی از کوین‌های مختلف را برای معامله و مبادله در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دوج کوین یکی از این کوین‌هاست!

توجه: حجم معاملات ۲۴ ساعته مجموع کوین‌هایی است که در یک روز خریداری و فروخته شده است.

در هنگام استفاده از صرافی‌های کوین‌ها باید کارمزد‌هایی پرداخت کرد. اگر می‌خواهید دوج کوین رایگان دریافت کنید می‌توانید از فاست (Faucet) دوج کوین استفاده کنید. فاست دوج کوین وب سایتی است که در آن می‌توانید در ازای انجام برخی کارها دوج کوین رایگان دریافت کنید. این کارها عبارتند از: تماشای تبلیغات، پر کردن نظرسنجی‌ها یا انجام یک بازی قرعه کشی.

ممکن است با خودتان فکر کنید: « اگر مجبور به انجام کارهایی باشم پس این دوج کوین در واقع رایگان نیست!». حق با شماست؛ فاست‌ها به هیچ کس دوج کوین رایگان نمی‌دهند و گاهی اوقات ممکن است اصلاً دوج کوینی پرداخت نکنند!

اما با تمام این تفاسیر ارز دیجیتال دوج کوین چقدر ایمن است؟

آیا دوج کوین امن است؟

ارز دیجیتال دوج کوین از زمان راه اندازی تاکنون چندین مشکل امنیتی داشته است.

هک دوج والت

در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۴، کیف پول دوج کوین به نام دوج والت هک شد. هکرها ۲۱ میلیون دوج کوین را که حدود ۱۲۰۰۰ دلار ارزش داشت، به سرقت بردند. اما جامعه دوج کوین ۱۳۰۰۰ دلار جمع کرد و در میان کاربرانی که پول خود را از دست داده بودند پخش کردند.

حملات ۵۱ درصدی

فناوری بلاکچین بسیار ایمن است. بلاکچین ارز دیجیتال دوج کوین هرگز هک نشده است. با این حال، تمام بلاکچین‌ها – از جمله دوج کوین – در معرض خطر حملات ۵۱ درصدی قرار دارند.

حمله ۵۱ درصدی مانی است که بیش از نیمی ‌از بلاکچین تحت کنترل یک فرد یا گروه قرار گیرد. در صورت رخ دادن چنین حمله‌ای آن گروه می‌تواند تراکنش‌های نامعتبر را به بلاکچین اضافه کند. این مصداق کلاهبرداری است و برای هر رمزارزی که قربانی این حمله هک شود ناخوشایند خواهد بود.

دوج کوین در ابتدای راه اندازی شدن در معرض خطر حمله ۵۱ درصدی قرار داشت. توسعه دهندگان دوج کوین برای جلوگیری از این اتفاقدگان در سال ۲۰۱۴ عملیات استخراج مشترک با لایت کوین را ایجاد کردند. اکنون می‌توان این دو ارز را با هم ترکیب کرد که باعث امنیت بیشتر هر دو شبکه می‌شود.

  ارز دیجیتال سیف مون (Safemoon) چیست؟ پیش بینی قیمت و آینده آن

صرافی مولاه (Moolah)

در سپتامبر ۲۰۱۷، یکی از اعضای جامعه دوج کوین در انگلیس به جرم کلاهبرداری دستگیر شد. رایان کندی با استفاده از نام الکس گرین یک صرافی دوج کوین به نام مولاه (Moolah) افتتاح کرد. پس از مدتی مولاه (Moolah) ورشکست شد و تصور می‌شود که کندی ممکن است پول کاربران را به سرقت برده باشد.

جامعه این ارز دیجیتال به کندی اعتماد کرده بود و او به آنها دروغ گفت. جکسون پالمر در آوریل ۲۰۱۵ از رهبری کردن پروژه دوج کوین کناره‌گیری کرد. او اعلام کرد که به دلیل کلاهبرداری کندی و ورشکستگی مولاه (Moolah) از این سمت جدا شده است.

این مشکلات دو چیز را نشان می‌دهد:

 1. فناوری بلاکچین ایمن است، اما محیط اطراف آن ممکن است همیشه کاملاً ایمن نباشند.
 2. جامعه این ارز دیجیتال قوی است. این جامعه علی رغم برخی از مشکلات هنوز به فعالیت خود ادامه داده است.

در اینجا سه دلیل برای جدی بودن این رمز ارز وجود دارد:

توجه مردم به آن جلب شده است

۱/۳ میلیون عضو گروه دوج کوین ردیت (Dogecoin Reddit) که چندین شخصیت برجسته مانند ایلان ماسک و اسنوپ داگ هم عضو آن هستند، نشان دهنده موقعیت آن است. هر بار که افراد مشهور در مورد دوج توییت می‌کنند، قیمت بیشتر افزایش می‌یابد، هرچند جهشی که در هفته‌های اخیر مشاهده کرده‌ایم کاملاً در سطح جدیدی قرار دارد.

یکی از جنبه‌های جالب دنیای دیجیتال جلب توجه مردم است. جلب توجه به این کوین از طریق فیس بوک، نتفلیکس و سازمان‌های خبری گرفته تا بازی پرندگان خشمگین صورت می‌گیرد. تبلیغ کنندگان مبلغ زیادی را صرف تلاش برای جلب توجه شما به محصولات و خدماتشان می‌کنند. دوج کوین توجه مردم را جلب کرده است. آنچه خیلی روشن نیست این است که آیا می‌تواند از این فرصت استفاده کند یا خیر؟

شروعی برای حرکت در دنیای ارز دیجیتال است

باید این واقعیت را بپذیریم که ارز دیجیتال می‌تواند ترسناک باشد. اگر در درک دنیای بلاک‌چین گرفتار شده‌اید یا مفهوم تمرکز زدایی را درک نمی‌کنید، دوج کوین برای کمک در دسترس است. این بخشی از دلیلی است که ایلان ماسک آن را کریپتوی مردمی خوانده است.

دنیای دوج یک انجمن اختصاصی ساخته شده از طرف‌داران است و بسیاری از آنها قبلاً هرگز در زمینه ارز دیجیتال یا سهام سرمایه گذاری نکرده‌اند. ورود آسان، مردم را به کوینی جذب می‌کند که خود را جدی نمی‌گیرد. الگوهای رفتاری می‌تواند شما را بخنداند و برخی از آنها به شما کمک می‌کنند دنیای ارزهای دیجیتال را بهتر درک کنید.

مانند بلیت بخت آزمایی است

سرمایه گذار میلیاردر، مارک کوبان (Mark Cuban)، در اوایل سال جاری گفت که دوج کوین را برای پسرش خریداری کرده است. دلیل او هم این بود که این کار بهتر از خرید بلیت قرعه کشی است. وی در توییتی نوشت:

«اگر مجبور باشم بین خرید بلیت بخت آزمایی و دوج یکی را انتخاب کنم، دوج را می‌خریدم.»

وی همچنین اظهار نظر کرد که این امر برای پسرش امری تربیتی است و می‌گوید آنها حرکات قیمت را با هم مشاهده می‌کنند و درباره چرایی بروز آن بحث می‌کنند.

چرا دوج کوین بیشتر از یک شوخی ساده است؟

دوج کوین چیزی بیش از یک شوخی است. صدها شوخی در جامعه ما وجود دارد اما هیچ کدام قابلیت سرمایه گذاری ندارند.

اگر قصد خرید این رمز ارز را دارید، توجه داشته باشید که حتی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال هم نوسان بیشتری دارد و این چیزی است که می‌گویند. به علاوه، اگر می‌خواهید قمار کنید هم کوین‌های زیادی وجود دارد که برنامه‌های تجاری دارند و توسط داوطلبان اداره نمی‌شوند. با مشاهده کوین‌های ذکر شده در صرافی‌های ارز دیجیتال، شروع کنید و تحقیق کنید که آنها چه کار می‌کنند و چه کسی آنها را اداره می‌کند.

وقتی کوینی از ارزش بالایی برخوردار می‌شود که شخصی مشهور در مورد آن توییت می‌کند، باید فکر کنید چه اتفاقی می‌افتد اگر آن شخص علاقه خود را از دست بدهد و توییت را متوقف کند.

خطری که در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد این است که آنها بسیار جدید هستند و چیزهای زیادی ناشناخته است. آنها پتانسیل بسیار زیادی دارند و ما می‌دانیم که دارایی‌های پذیرندگان اولیه بیت کوین سر به فلک کشیده است. اما بیش از ۱۰۰۰ ارز دیجیتال ناموفق نیز وجود دارند.

اگر به جای سرمایه گذاری در جای درست پول خود را در یکی از آنها قرار دهید، همه آن را از دست خواهید داد.

 مزایای ارز دیجیتال دوج کوین

از مهمترین مزایا این رمزارز یا ارز دیجیتال میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد.

 1. از نظر فنی، دوج کوین یک پول اینترنتی ساده است. این ارز دیجیتال یک پلت فرم غیرمتمرکز است که به کاربران امکان می‌دهد توکن آن یعنی دوج کوین (DOGE) را معامله و ارزش آن را مبادله کنند.
 2. این رمزارز بر اساس یک رمزارز دیگر به نام لاکی کوین طراحی شد که از پروتکل اثبات کار اسکریپت (Scrypt) (در اصل مربوط به لایت کوین) استفاده می‌کند. این بدان معناست که نمی‌توان دوج را توسط ماینر‌های اِی سیک (ASIC) استخراج کرد و فقط توسط کامپیوتر قابل استخراج است.
 3. این امر باعث می‌شود انرژی کمتری برای استخراج دوج استفاده شود.
 4. زمان پردازش هر بلاک دوج کوین بر خلاف لایت کوین (که رمزارز دوج مبتنی بر الگوریتم اسکریپت آن است) فقط ۱ دقیقه است در حالی که این زمان برای لایت کوین ۲/۵ دقیقه است، در نتیجه تراکنش‌ها و تاییدها در دوج کوین سریع‌تر انجام می‌شود.
 5. محدودیت پاداش استخراج در ابتدا تصادفی بود و استخراج کننده‌ها ۱۰۰۰۰۰ کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کردند. اما بعداً پاداش ثابتی برای استخراج در نظر گرفته شد و تا سال ۲۰۱۵ به ۱۰۰۰۰ واحد دوج کوین کاهش یافت.

از کجا ارز دیجیتال دوج کوین بخریم؟

صرافی رمزینکس با پشتیبانی کردن از بهترین ارزهای دیجیتال از جمله دوج کوین و کارمزد معاملاتی مناسب به ارائه خدمات به کاربران می پردازد. با طی کردن چند مرحله ساده از جمله ثبت و نام و احراز هویت می توانید به طور مستقیم یا با وارد شدن به بازار معاملاتی همتا به همتا به خرید و فروش دوج کوین بپردازید.

بعد از ثبت نام و احراز هویت هم می توانید با مراجعه به وب سایت صرافی رمزینکس و هم با دانلود و نصب برنامه و اپلیکیشن رمزینکس در گوشی های هوشمند خود به خرید و فروش دوج کوین مشغول شوید. برای رصد قیمت لحظه ای انواع ارزهای دیجیتال به صفحه قیمت لحظه ای ارز دیجیتال مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین و مقررات خرید و فروش ارزهای دیجیتال در رمزینکس می توانید به صفحه سوالات متداول درباره رمزینکس مراجعه کنید.