زمان مطالعه : ۳ دقیقه

 

تئوری امواج الیوت چیست ؟ آیا تا به حال این نام در بازار مبادلاتی به گوشتان خورده است؟ در صورتیکه تا به حال با این امواج آشنا نشده اید و قصد انجام مبادله در بازارهای کریپتو را دارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما با این امواج و طرز کار آن ها آشنا شوید. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا اطلاعات دقیق تری در مورد تئوری امواج الیوت کسب کنید.

تئوری امواج الیوت

تئوری امواج الیوت

نظریه اموج الیوت توسط رالف نلسون الیوت برای توصیف حرکات قیمت در بازارهای مالی ارائه شد که در آن وی الگوهای موج تکراری و فراوانی را مشاهده و شناسایی کرده است. او متعقد است که امواج را می توان در حرکات قیمت و رفتار مصرف کننده مشخص کرد. سرمایه گذاران در تلاش برای کسب سود از یک روند بازار را می توان “riding a wave” توصیف کرد.

نظریه موج الیوت توسط رالف نلسون الیوت در دهه ۱۹۳۰ توسعه یافته است. پس از مجبور شدن به بازنشستگی به دلیل بیماری ، الیوت برای اشتغال وقت خود به چیزی احتیاج داشت و شروع به مطالعه ۷۵ سال نمودارهای سالانه، ماهانه، هفتگی، روزانه و شاخص های مختلف کرد.

این تئوری در سال ۱۹۳۵ هنگامی که الیوت پیش بینی غیر طبیعی از بازار بورس کرد، ارائه شد و از آن زمان به عنوان اصلی مهم برای مدیران پرتفوی، بازرگانان و سرمایه گذاران خصوصی بدل شد.

امواج الیوت چگونه کار می کنند
برخی از تحلیلگران فنی با استفاده از تئوری امواج الیوت سعی در کسب سود از الگوهای موج در بازار سهام دارند. این فرضیه می گوید حرکت های قیمت سهام را می توان پیش بینی کرد زیرا آنها در تکرار الگوهای بالا و پایین به نام امواج حرکت می کنند.

این تئوری چندین نوع مختلف از امواج را شناسایی می کند، از جمله امواج حرکتی، امواج انگیزشی و امواج اصلاحی. الگوی اصلی امواج از ۵ موج انگیزشی و ۳ موج اصلاحی تشکیل شده است. همه ی مبادله گران این تئوری را به همان روش تفسیر نمی کنند، یا آن را به عنوان یک استراتژی تجاری موفق قبول ندارند. کل ایده  تحلیل موج به خودی خود برابر با یک طرح منظم نیست، اما به شما کمک می کند حرکت های قیمت را به روشی بسیار عمیق تر درک کنید.

امواج انگیزشی

امواج انگیزشی از پنج زیر موج تشکیل شده است که در راستای روند بزرگ‌ترین موج حرکت می‌کنند. این الگو، شایع ترین موج انگیزشی و ساده ترین مکان برای یک بازار است. همانطور که گفته شد این امواج مانند همه امواج حرکتی، از پنج زیر موج تشکیل شده است. سه مورد از آنها امواج حرکتی و دو مورد نیز موج اصلاحی هستند.

این طول موج سه قانون دارد که این قوانین از یکدیگر ناگسستنی هستند. اگر یکی از این قوانین نقض شوند، ساختار موج دیگر انگیزشی نیست. سه قانون عبارتند از: موج ۲ نمی تواند بیشتر از اندازه موج ۱ بازگشت داشته باشد. موج ۳ هرگز نمی تواند کوچکترین موج باشد و در عین حال معمولا بزرگترین موج می باشد.

امواج اصلاحی

امواج اصلاحی (که گاهی اوقات موجهای مورب نامیده می شوند) از سه یا ترکیبی از سه ریز موج تشکیل شده است. این امواج نیز مانند همه موج های انگیزشی، قصد دارند که بازار را در جهت حرکت روند سوق دهند.

امواج اصلاحی همچنین، مانند تمام امواج حرکتی، از پنج زیر موج تشکیل شده است. تفاوت این امواج در این است که به صورت مورب در حال گسترش یا انقباض می باشند. همچنین بسته به نوع مورب بودن مشاهده می شود، معمولا حرکت رنج با دوره زمانی طولانی مدت در موج های اصلاحی به شکل های تخت (Flat)، مثلث ها (Triangle) و اصلاحی های ترکیبی (Combination) به وجود می آیند.

 

 

قیمت بیت کوین

چگونه همه این موارد در بیت کوین اعمال می شود؟

خوب، طبق یک تحلیلگر نمودارهای قیمت بیت کوین و نحوه اعمال آن در مورد تئوری موج الیوت ، قیمت بیت کوین موج نهایی ۵ را در اوج حباب کریپتو در سال ۲۰۱۷ به پایان رساند و به تازگی موج B را در یک موج اصلاحی ABC در پایان رقابت های سال ۲۰۱۹ در اواخر ماه ژوئن به پایان رسانده است.

براساس این تئوری، آنچه در مرحله بعدی قرار دارد، می تواند هدف اصلاحی C باشد که بطور قابل توجهی پایین تر از موج A است و قیمت آن ۳،۱۰۰ دلار است. نمودار قیمت همراه همچنین هدفی را در حدود ۱۰۰۰ دلار نشان می دهد که اوج موج ۳ در حرکت ضربتی به سمت آن در حرکت است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید