فایل کوین (Filecoin) یک شبکه همتا به همتا برای ذخیره‌سازی داده در اینترنت است. این پروژه رقیب سرسخت نام‌های بزرگی همچون دراپ‌باکس و گوگل کلود است. بسیاری آن را آینده ذخیره‌سازی فایل‌ها می‌دانند و آینده روشنی برای آن تبیین کرده‌اند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با ویژگی‌ها و کاربردهای این پروژه جذاب آشنا کنیم.

فایل کوین چیست؟

فایل کوین (Filecoin) یک شبکه همتا به همتا است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا فایل‌هایشان را با استفاده از بلاکچین فایل کوین در اینترنت ذخیره کنند و هر تراکنش را با یک واحد ذخیره‌سازی ثبت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم بلاکچین به مقاله «بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟» مراجعه کنید.

 مشوق‌های اقتصادی داخلی فایل کوین ذخیره‌سازی مطمئن و دقیق داده‌ها را تضمین می‌کنند به طوری که کاربران دیگر نگران از دست دادن داده‌های آپلود کرده خود نخواهند بود. میزان فضای ذخیره در دسترس و هزینه ذخیره داده‌ها توسط بازار آزاد کنترل می‌شود و داده‌های منحصر به فرد، ارزشمند یا محبوب بیشتر از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

رمزارز بومی این شبکه یعنی فیل (FIL) (فایل کوین) یک توکن ERC-20 نیست زیرا فایل کوین از فناوری بلاکچین مخصوص خود برای مدیریت شبکه استفاده می‌کند. فایل کوین باید از توکن مبتنی بر شبکه خود استفاده کند زیرا مکانیسم اجماع خاص خود را دارد که مشارکت کنندگان در شبکه را تشویق به ارائه بهترین خدمات می‌کند.

تاریخچه و خالق فایل کوین

فایل کوین توسط شرکت پروتکل لبز (Protocol Labs) ایجاد شد و در سال ۲۰۱۷ عرضه اولیه کوین آن برگزار شد. قیمت هر کوین در عرضه اولیه ۱/۳۰ دلار بود. عرضه اولیه فایل کوین یکی از بزرگترین فروش‌های توکن در تاریخ بود که طی آن ۲۵۷ میلیون دلار سرمایه جذب شد. از این مبلغ ۱۸۶ میلیون دلار توسط پروتکل لبز در اولین ساعت جمع‌آوری شد.

سی درصد از توکن‌های فایل کوین در بلوک اولیه (جنسیس بلاک) ایجاد و توزیع شد؛ ۱۵ درصد از آن برای تضمین رشد پروژه به تیم توسعه و ۱۰ درصد آن در میان سرمایه‌گذاران شرکت کننده در عرضه اولیه اختصاص یافت. پنج درصد دیگر برای بنیاد فایل کوین کنار گذاشته شد. بقیه ۷۰ درصد از عرضه در طول ۱۶ سال آینده به صورت پاداش بلوک در میان گره‌ها توزیع می‌شود.

عرضه اولیه کوین فایل کوین

عرضه اولیه فایل کوین بزرگترین فروش توکن در تاریخ است که در جریان آن مبلغ خیره کننده ۲۵۷ میلیون دلار سرمایه جذب شد. مجموع توکن‌های پیش فروش شده و توکن‌های فروخته شده در عرضه اولیه شامل ۱۰ درصد از عرضه کل فایل کوین است.

عرضه اولیه کوین فایل کوین فقط برای برای سرمایه‌گذارانی که مطابق مقررات ایالات متحده معتبر شناخته می‌شدند باز بود. در عمل، این گروه به طور کلی شامل افرادی با بیش از ۲۰۰ هزار دلار درآمد سالانه یا شبکه‌ای با بیش از ۱ میلیون دلار درآمد می‌شد.

این پروژه تلاش کرد تا استانداردهای رعایت مقررات را در عرضه اولیه خود رعایت کند. با این حال، تصمیم فایل کوین مبنی بر مشارکت ندادن سرمایه‌گذاران خرده موجب ناامیدی بسیاری از طرفداران این رمزارز شد.

فایل کوین چه مشکلی را حل می‌کند؟

تحلیلگران تخمین می‌زنند که تنها در سال ۲۰۲۰ بیش از مجموع ۵۰۰۰ سال گذشته اطلاعات تولید شده است. به همین دلیل است که هر روز داشتن ابزارهای کارآمد و ایمن برای ذخیره همه این اطلاعات اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اگرچه گزینه‌های ذخیره‌سازی زیادی مانند گوگل و آمازون در دسترس است اما هنوز پلتفرم‌های غیر متمرکز زیادی برای ذخیره اطلاعات وجود ندارد. اما غیر متمرکز بودن چه مزیتی دارد؟

بیایید این تفاوت را با یک مثال واقعی توضیح می‌دهیم: اِکویفاکس (Equifax) یکی از بزرگترین شرکت‌های مشاوره‌ای در زمینه امور مالی در جهان است.

سیستم‌های این شرکت مورد حمله هکرها قرار گرفت و طی آن اطلاعات شخصی بیش از ۱۴۷ میلیون نفر افشا شد. چنین اتفاقی در سیستم غیر متمرکز، که تقریباً غیر قابل نفوذ است، تقریباً غیر ممکن است.

فایل کوین به دنبال تأمین کردن این تقاضای فزاینده برای ذخیره‌سازی به کمک بلاکچین و غیر متمرکز بودن است. اگرچه شرکت‌هایی مانند سیا (Sia) یا مِیدسِیف (MaidSafe) وجود دارند که خدماتی مانند فایل کوین را ارائه می‌دهند، اما تنها فایل کوین یک سیستم حراج بین کسانی که به فضا نیاز دارند و کسانی که می‌توانند آن را ارائه دهند در اختیار دارد.

تفاوت فایل کوین با بیت کوین در چیست؟

بر خلاف بیت کوین، امنیت شبکه بلاکچین فایل کوین از طریق مکانیسم‌های اجماع اثبات تکثیر (proof of replication) و اثبات فضا زمان (proof of spacetime) تأمین می‌شود. این بدان معناست که کوین‌ها نه با حل کردن مسائل ریاضی تصادفی، بلکه با ارائه خدمات ذخیره‌سازی و بازیابی ابری استخراج می‌شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین به مقاله «بیت کوین چیست؟ به زبان ساده» مراجعه کنید.

اگرچه از بیت کوین هم می‌توان برای ذخیره کردن داده‌ها استفاده کرد اما این رمزارز به دلیل هزینه‌های زیاد به ندرت به عنوان یک راه‌حل ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فایل کوین اطلاعات را بسیار ارزان‌تر و در مقیاس کلان ذخیره کرده و به عنوان یک پروتکل بسیار سازگار با محیط زیست با موارد استفاده مشخص‌تر شناخته می‌شود.

  راه های افزایش امنیت در خرید و نگهداری بیت کوین

بیت کوین یک توکن تراکنشی است، به این معنی که مورد اصلی استفاده از آن به عنوان مبادله کالا و خدمات یا ذخیره ارزش است. اما فایل کوین یک توکن ابزاری است که برای استفاده و ارائه خدمات در سراسر شبکه فایل کوین طراحی شده است.

فایل کوین چگونه کار می‌کند؟

عملکرد این ارز دیجیتال متکی بر چند نوآوری منحصر به فرد است که برای این شبکه طراحی شده است. از این نظر وایت پیپر فایل کوین کاملاً شفاف است و مؤلفه‌های اصلی این شبکه را بیان کرده است. در ادامه با برخی از قابلیت‌های فایل کوین آشنا می‌شوید.

شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز (DSN)

شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز شبکه‌ای از گره‌ها است که نرم‌افزار فایل کوین را اجرا می‌کند و می‌تواند به شبکه فایل کوین فضای ذخیره‌سازی اضافه کند. این سیستم به لطف پروتکل اتصال فایل کوین که آن را به یک شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز بزرگ تبدیل می‌کند از نظر هماهنگی کاملاً مستقل است.

سیستمی که کل شبکه را کنترل می‌کند دارای تحمل خطای بیزانس است و پیام‌ها با استفاده از پروتکل گاسیپ (Gossip) اما کمی اصلاح شده ارسال می‌شوند. در مجموع، ادعا می‌شود که شبکه فایل کوین مقاوم، خود درمان کننده، کارآمد در انتقال داده و فراتر از همه ایمن است. در حقیقت، پیام‌هایی که توسط پروتکل شبکه مدیریت می‌شوند را می‌توان به سه نوع تقسیم کرد:

 1. دسترسی (put): پیامی که اجازه دسترسی به سیستم را می‌دهد و با آن می‌توان داده‌ها را مدیریت کرد. به این ترتیب، مشتری‌هایی که پروتکل دسترسی را اجرا می‌کنند می‌توانند داده‌ها را تحت یک کلید شناسایی منحصر به فرد ذخیره کنند.
 2. دریافت (GET): این پیام به مشتریان اجازه می‌دهد تا داده‌های ذخیره شده در شبکه را با ارائه کلید دسترسی بازیابی کنند.
 3. مدیریت (Manage): این پیام پروتکل امکان پایش فضای ذخیره‌سازی موجود، بررسی سرویس ارائه شده توسط ارائه دهندگان، و برطرف کردن اختلالات احتمالی در داده‌ها را فراهم می‌کند.

این‌گونه است که شبکه می‌توانند پیام‌ها را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و داده‌ها و دسترسی به آنها را در هر زمان مدیریت کنند. البته این تنها بخشی از نحوه عملکرد شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز (DSN) است. یکی دیگر از قابلیت‌های اصلی آن حفظ مکانیسم‌های خطا و یکپارچگی داده‌ها است.

در این حالت، شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز (DSN) دارای مجموعه‌ای از توافقنامه‌های بیزانس (BA) است که در هر زمان دسترسی به داده‌ها را در تقریباً هر شرایط شبکه تضمین می‌کند.

به عنوان مثال، اگر یک شبکه ۱۰۰۰ گرهی فایل کوین در طی یک حمله تقسیم شود و ۵۰ درصد از گره‌های آن به صورت آفلاین در آیند، می‌توان تماس‌های دسترسی به شبکه را به گونه‌ای مسیریابی کرد که این حمله را دور زده و دسترسی‌ها مجدداً برقرار شوند.

البته این سناریوی بالا بسیار اغراق آمیز بوده و در واقعیت به سختی رخ می‌دهد، اما پیام واضحی دارد و آن این است که: فایل کوین یک شبکه امن و مقاوم در برابر خطا است.

یکی دیگر از قابلیت‌های شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز (DSN) حفظ یکپارچگی داده‌ها است. برای این منظور، شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز (DSN) به طور خودکار مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها را به کار می‌گیرد که حفظ یکپارچگی داده‌ها را تضمین می‌کند. استفاده از هش‌های SHA-256 و قابلیت‌های CRC32 امکان انجام این کار را به بهینه‌ترین شکل ممکن فراهم می‌کند.

اثبات تکثیر و اثبات زمان فضا، ستون‌های امنیتی فایل کوین

یکی دیگر از نوآوری‌های مهم این ارز دیجیتال پروتکل‌های اجماع اثبات تکثیر و اثبات زمان فضا است. هر دو پروتکل جایگزین مکانیسم شناخته شده اثبات ذخیره هستند که بسیاری از عملکردهای آنها با هم مشترک است.

اثبات ذخیره، پیدایش پروتکل‌های اجماع فایل کوین

قبل از پرداختن به اثبات تکثیر و اثبات زمان فضا، ابتدا نحوه عملکرد نسخه قبلی این دو مکانیسم یعنی اثبات ذخیره (PoStge) را بررسی خواهیم کرد. کاربران به کمک مکانیسم اثبات ذخیره می‌توانند در هر زمان بررسی کنند که آیا فضای ذکر شده در قرارداد واقعاً در دسترس است و داده‌های او در آن ذخیره شده است یا خیر.

هدف از این کار این است که کاربر بتواند به سرعت و به راحتی تأیید کند که داده‌هایش واقعاً ذخیره شده است و از بین نمی‌رود یا حذف نمی‌شود. برای دستیابی به این هدف، مکانیسم اثبات ذخیره مجموعه‌ای از آزمون‌های رمزنگاری و احتمالی را تولید می‌کند که به یک طرح چالشی / پاسخی که از داده‌های کاربر برای ایجاد یک آزمون معتبر استفاده می‌کند واکنش نشان می‌دهد.

اثبات تکثیر (PoRep)، نسخه جایگزین اثبات ذخیره

مکانیسم اجماع اثبات تکثیر نسخه‌ای از مکانیسم اثبات ذخیره است اما در آن سرور می‌تواند کاربر را متقاعد کند که مقداری از داده‌ها بر روی حافظه سرور تکثیر شده است. به این ترتیب، کاربر می‌تواند مطمئن شود که نسخه دقیقی از داده‌های او در شبکه وجود دارد.

طرح آزمایش مکانیسم اثبات تکثیر مشابه طرح اثبات ذخیره است با این تفاوت که در اثبات تکثیر از قابلیت‌های رمزگذاری پیشرفته‌تری مانند zk-SNARK استفاده می‌شود. استفاده از این نوع آزمایش دو هدف دارد: امنیت و خصوصی بودن بسیار زیاد، علاوه بر کارآمدی بالا در اندازه و اجرای محاسباتی.

اثبات زمان فضا (PoSt)، تضمین ماندگاری داده‌ها در طول زمان

نکته‌ای که مکانیسم‌های اثبات ذخیره و اثبات تکثیر به آن توجه نمی‌کنند بررسی داده‌ها در بازه‌های زمانی مشخص است. فایل کوین برای حل این مشکل مکانیسم اجماع اثبات زمان فضا (PoSt) را معرفی کرده است. این مکانیسم به گره‌ها و کاربران امکان ایجاد اثبات‌های موقت ذخیره شدن داده‌ها روی شبکه را بدون نیاز به استفاده از پهنای باند بالا می‌دهد.

به این ترتیب، کاربری که مثلاً یک سال فضای ذخیره‌سازی را اجاره کرده است می‌تواند در تمام این مدت شواهد رمزنگاری شده‌ای را دریافت کند که نشان می‌دهد داده‌های او در این مدت تغییر نکرده یا حذف نشده است.

  ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) چیست و چرا با دیگر رمز ارزها متفاوت است؟

برای دستیابی به این هدف، گره‌هایی که از مکانیسم اثبات زمان فضا استفاده می‌کنند یک آزمایش ذخیره‌سازی رمزنگاری شده متوالی را در یک دوره زمانی مشخص انجام می‌دهند. هدف از این کار تضمین کردن ماندگاری داده‌ها در سیستم است.

برای این منظور، کاربر یک درخواست اثبات زمان فضا را ارسال می‌کند و شبکه با استفاده از یک مجموعه تجمعی از اثبات تکثیر، همراه با یک چالش رمزنگاری شده خاص در یک زمان معین به این درخواست پاسخ می‌دهد.

قراردادهای هوشمند در فایل کوین چگونه است؟

فایل کوین یک شبکه با قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند است و در واقع، این قراردادها در رأس سیستم پرداخت و پاداش ویژه کاربران و استخراج کنندگان فایل کوین هستند. هر قرارداد هوشمند در فایل کوین را می‌توان به عنوان برنامه‌ای برای خرج کردن توکن‌ها، درخواست کردن ذخیره / بازیابی اطلاعات در بازارها، و تأیید آزمایش‌های ذخیره‌سازی و موارد دیگر در نظر گرفت.

همه این فعل و انفعالات در بلاکچین انجام می‌شود در نتیجه همه می‌توانند آنها را به صورت عمومی بررسی کنند و این موجب تأمین امنیت سیستم می‌شود. اما باید بر دو نکته تاکید کرد:

فایل کوین برای اقدامات ذکر شده در بالا نمونه قراردادهای از پیش تعریف شده‌ای دارد. به عنوان مثال، قرارداد اجاره فضای ذخیره‌سازی از قبل در شبکه تعریف شده است و می‌توان بدون مشکل خاصی و مستقیماً از نرم‌افزار فایل کوین از آن استفاده کرد. امکان ایجاد قراردادهای سفارشی متناسب با نیازهای خاص وجود دارد.

در میان انواع قراردادهای موجود در فایل کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قراردادهای بایگانی: کاربران می‌توانند شرایط قرارداد را که در ازای آنها خدمات ذخیره‌سازی ارائه می‌دهند، برنامه‌ریزی کنند.
 2. استخدام ماینرها: مشتریان می‌توانند بدون مشارکت در بازار و از قبل ماینرهای خدمات دهنده را تعیین کنند.
 3. استراتژی‌های پرداخت: مشتریان می‌توانند استراتژی‌های مختلفی را برای پاداش دهی به ماینرها طراحی کنند؛ برای مثال، یک قرارداد می‌تواند به مرور زمان به ماینر پاداش پرداخت کند، یا یک قرارداد دیگر می‌تواند قیمت ذخیره‌سازی داده را بر اساس قیمت اعلامی یک اوراکل مورد اعتماد تعیین کند.
 4. خدمات تیکت دهی: یک قرارداد می‌تواند به ماینر اجازه دهد تا توکن‌ها را به حساب واریز کرده و هزینه ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها را از طرف کاربران خود پرداخت کند.
 5. عملیات پیچیده‌تر: مشتریان می‌توانند قراردادهایی ایجاد کنند که امکان به روز رسانی داده‌ها را فراهم کنند.

مکانیسم اجرای این قراردادهای هوشمند ماشین مجازی فایل کوین (FVM) نام دارد و برنامه‌نویسی این قراردادهای هوشمند به زبان گو (Go) انجام شده است.

این امر برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند را در فایل کوین بسیار آسان می‌کند و در واقع مزیت دیگری که دارد این است که می‌توان کد این قراردادهای هوشمند را با استفاده از تردها اجرا کرد و به محاسبات آنها سرعت بخشید.

گس در فایل کوین چگونه است؟

فایل کوین مانند اتریوم از مفهوم گس (Gas) برای پرداخت کارمزد در شبکه استفاده می‌کند. با این حال، سیستمی که فایل کوین برای این کار استفاده می‌کند کاملاً متفاوت است.

اول از همه، فایل کوین مقداری به نام کارمزد پایه (BaseFee)، یک هزینه بسیار کم، دارد که در هر تراکنش در شبکه سوزانده می‌شود. این کارمزد به منظور جلوگیری از دستکاری ماینرها در کارمزدها و همچنین جلوگیری از حملات اسپم ایجاد شده است.

مقدار دیگری که در فایل کوین وجود دارد گس پریمیوم (GasPremium) است که نشان دهنده میزان اولویت فرستندگان پیام‌ها است؛ در واقع این مقدار ماینرها را به انتخاب پرسودترین تراکنش‌ها تشویق می‌کند. به عبارت دیگر، اگر فرستنده پیام بخواهد پیامش سریع‌تر ارسال شود می‌توانند مقدار گس پریمیوم را بیشتر تعیین کند.

استخراج فایل کوین چگونه است؟

سیستم بلاکچین فایل کوین به گونه‌ای است که امکان مدیریت کردن سیستم اقتصادی، قراردادی و پرداخت شبکه را دارد. از این نظر، فایل کوین ماینرهایی دارد که در راستای ایجاد بلوک‌های جدید، حفظ مکانیسم اجماع و تأمین امنیت شبکه و اجرای قراردادهای هوشمند فعالیت می‌کنند.

در فایل کوین فضای ذخیره‌سازی ماینر اهمیت بیشتری نسبت به قدرت محاسباتی او دارد. بنابراین در فایل کوین چند نوع ماینر وجود دارد:

 1. ذخیره‌سازی، مسئول ذخیره فایل‌ها و داده‌ها در شبکه.
 2. بازیابی، مسئول ارائه راه‌های سریع برای بازیابی فایل‌ها.
 3. تعمیر، که قرار است به زودی در شبکه اجرا شود.

ماینرهای ذخیره کننده قلب شبکه فایل کوین هستند. این ماینرها در ازای ذخیره کردن داده‌ها برای مشتریان و ارائه شواهد رمزنگاری شده برای تأیید ذخیره شدن داده‌ها در طول زمان توکن‌های فایل کوین دریافت می‌کنند.

احتمال برنده شدن پاداش بلوک و کارمزد تراکنش هر ماینرها متناسب با میزان فضای ذخیره‌سازی است که او در اختیار شبکه فایل کوین قرار می‌دهد و هیچ ارتباطی با قدرت هشینگ او ندارد.

از سوی دیگر، ماینرهای بازیابی شریان‌های شبکه هستند. این ماینرها در ازای فایل‌های خاص توکن‌های فایل کوین و کارمزدهای تراکنش دریافت می‌کنند که بر اساس ارزش بازار اندازه آن فایل تعیین می‌شود.

پهنای باند ماینر بازیابی و زمان پاسخ اولیه به پیشنهادها (یعنی زمان تأخیر و نزدیکی به مشتریان) توانایی ماینر در پذیرفتن پیشنهادها بازیابی در شبکه را تعیین می‌کند. حداکثر پهنای باند یک ماینر بازیابی در تعداد کل معاملاتی را که ماینر می‌تواند منعقد کند نقش دارد.

به هر حال، هدف از فعالیت استخراج ایجاد کردن یک بلوک جدید در هر ۲ دقیقه است و پاداش‌ها با توجه به میزان مشارکت ماینرها تعیین می‌شود؛ با این حال، به طور متوسط ​​روزانه حدود ۳۱۰۰۰۰ توکن فایل کوین تولید می‌شود.

به این ترتیب تعداد کل توکن‌های فایل کوین که در شبکه تولید خواهد شد ۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰ توکن بوده و فایل کوین یک شبکه ضد تورمی است که دارای محدودیت انتشار کوین است. در حال حاضر، حدود ۱۰۵ میلیون توکن فایل کوین در گردش است.

نحوه استخراج فایل کوین

فایل کوین از طریق ارائه خدمات ذخیره‌سازی، بازیابی و تعمیر استخراج می‌شود. یکی از مفاهیم اصلی شبکه فایل کوین این است که فرایند استخراج باید ارزش آفرینی کرده و به مشارکت کنندگان، از مراکز داده بزرگ گرفته تا ارائه دهندگان محلی، پاداش دهد.

  ارز دیجیتال لوپرینگ، پروژه‌ای که در رویای تحول خرید و فروش رمزارز است! از کجا بخریم؟

هنگامی‌که مشتری می‌خواهد داده‌های خود را در شبکه فایل کوین ذخیره کند یک نمای کلی و باز از همه ماینرهای ذخیره‌ساز موجود و قیمت‌های بازار آنها به او ارائه می‌شود. ماینرها با ارائه قیمت‌های منصفانه و تضمین ذخیره‌سازی کارآمد داده‌ها سعی می‌کنند قراردادهای ذخیره‌سازی را برنده شوند.

به منظور اعتماد سازی، ماینرها قبل از اینکه بتوانند فضای ذخیره‌سازی خود را در اختیار مشتری بگذارند باید باید مقدار مشخصی توکن فایل کوین را در شبکه استیک کنند. پس از آن که مشتری ماینر برنده را انتخاب کرد در شبکه فایل کوین معامله میان او و ماینر منعقد شده و مشتری اطلاعات خود را برای ذخیره شدن به ماینر منتقل می‌کند.

ماینرها برای به دست آوردن پاداش فایل کوین باید با ارائه شواهد رمزنگاری شده ثابت کنند که داده‌ها را به درستی ذخیره می‌کنند. ماینرها مدارک خود را به عنوان بلوک‌های جدید ارسال کرده و بلوک‌های ارسال شده توسط سایر ماینرهای شبکه را تأیید می‌کنند.

پروتکل فایل کوین تنها برای بلوک‌هایی کارمزد ذخیره‌سازی (در قالب توکن فایل کوین) در نظر می‌گیرد که توسط شبکه تایید شوند و به این ترتیب ماینرها را به ذخیره‌سازی مناسب تشویق می‌کند.

برخلاف سرویس‌های ذخیره‌سازی سنتی مانند آمازون S3 یا ذخیره ابری گوگل، در صورت گم شدن فایل‌ها در فایل کوین به مشتریان به طور خودکار مبلغ متناسب با وثیقه ماینر (توکن‌های استیک شده) به عنوان غرامت پرداخت می‌شود. این شبکه همچنین دارای یک سیستم مدیریت خطای کاملاً خودکار است که بدون دخالت انسان کار می‌کند.

درست مانند فرایند ذخیره‌سازی، کاربری که می‌خواهد فایلی را دانلود کند می‌تواند فهرست کاملی از ماینرهای بازیابی که آن فایل را ارائه می‌دهند را جستجو کند. سپس مشتری می‌تواند سریع‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین ماینر را انتخاب کرده، کارمزد او را پرداخت کند و دانلود را انجام دهد.

هنگامی که یک فایل محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند و درخواست‌ها برای آن افزایش می‌یابد سایر ماینرها می‌توانند مجدداً آن را در سرورهای خود ارائه کنند. ارائه مجدد فایل‌ها در مناطقی با بیشترین تقاضا از سوی ماینرها باعث ایجاد اکوسیستمی می‌شود که در آن سرعت و هزینه دسترسی در سراسر جهان بهینه می‌شود.

دلیل منحصر به فرد بودن فایل کوین

سیستم‌های ذخیره‌سازی به افراد اجازه می‌دهد تا بر ذخیره شدن داده‌های خود نظارت داشته باشند اما به طور معمول بسیار متمرکز هستند. در فایل کوین کاربران می‌توانند داده‌های خود را در یک شبکه غیر متمرکز همتا به همتا ذخیره کنند تا داده‌هایشان در برابر سانسور، از دسترس خارج شدن و حملات هکرها امنیت بیشتری داشته باشد.

فایل کوین همچنین از فناوری منحصر به فرد بلاکچین خود برای ایجاد مشوق‌هایی استفاده می‌کند که کاربران را تشویق به مشارکت کرده و به ماینرها درستکار پاداش می‌دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد فایل کوین معماری آن است. فایل کوین از راه‌حل گره دوگانه استفاده می‌کند در حالی که اکثر شبکه‌ها فقط با یک نوع گره کار می‌کنند. از گره‌های ذخیره‌ساز برای ذخیره داده‌ها در شبکه استفاده می‌شود. فایل کوین به منظور تضمین ویژگی غیر متمرکز بودن، کاربران متوسط ​​را تشویق می‌کند.

 همچنین در شبکه فایل کوین از گره‌های بازیابی استفاده می‌شود. گره‌های بازیابی باید در نزدیکی گره‌های ذخیره‌ساز در شبکه قرار داشته باشند، دارای پهنای باند بالا و زمان تأخیر کم باشند. گره‌های بازیابی زمانی پاداش دریافت می‌کنند که سریعتر از سایر گره‌ها یک فایل خاص را برای کاربر مکان‌یابی و بازیابی کنند.

از کجا فایل کوین بخریم؟

خرید ارز دیجیتال فایل کوین از طریق صرافی رمزینکس شامل چند مرحله ساده است که می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • ثبت نام در صرافی
 • ارسال مدارک احراز هویت
 • ثبت کارت بانکی
 • تایید کارت بانکی
 • فعال شدن سطح برنزی
 • فعال شدن واریز ریال و خرید و فروش رمزارز
 • فعال شدن سطح طلایی
 • فعال شدن امکان برداشت ریال و رمزارز

برای شروع به خرید فایل کوین در صرافی ارز دیجیتال رمزینکس لازم نیست تا تکمیل شدن فرایند احراز هویت صبر کنید و صرفاً بعد از تأیید کارت بانکی می‌توانید بلافاصله اقدام به خرید و فروش دوج کوین کنید.

از طرفی هم تمامی مراحل از آغاز ثبت‌نام تا خرید و فروش، واریز و برداشت را می‌توانید در اپلیکیشن اختصاصی رمزینکس انجام دهید.

رمزینکس در حال حاضر از بیش از ۵۰ رمزارز در پلتفرم همتا به همتای خود پشتیبانی می‌کند و بزرگ‌ترین بازار معاملاتی کشور است. در بازار معاملاتی همتا به همتا واسطه‌ها کنار گذاشته شده‌اند و شما به دیگر کاربران به طور مستقیم وارد معامله خرید و فروش می‌شود.

در نتیجه قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا و قاعدتاً متاثر از قیمت‌های بازار جهانی تعیین خواهد شد و خود صرافی نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد.

سخن آخر

در سراسر جهان تقاضای فزایند‌ه‌ای برای ذخیره‌سازی ابری داده‌ها وجود دارد. شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز فایل کوین یک جایگزین رقابتی برای سرویس‌های سنتی مانند آمازون، مایکروسافت آژور، و گوگل کلود به شمار می‌رود.

فایل کوین اغلب به دلیل سیستم گره دوگانه خود سریع‌تر از رقبای خود است و شبکه فایل کوین در حال حاضر حدود ۶ میلیارد گیگابایت فضای ذخیره‌سازی در دسترس دارد که هر روز در حال افزایش است.

این شرایط فایل کوین را در موقعیت منحصر به فردی قرار می‌دهد تا از بازار در حال ظهور داده‌ها در بلاکچین استفاده کند. استفاده از تجربیات قبلی شرکت پروتکل لبز به عنوان یک تیم توسعه منبع باز در جذب سرمایه‌گذاران و کاربران بیشتر به این پلتفرم بسیار مهم خواهد بود. عملکرد فایل کوین در چند سال آینده بستگی زیادی به این دارد که پایگاه کاربران شبکه چقدر سریع رشد می‌کند و چقدر از بازار داده فایل کوین استفاده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید