هر آنچه باید درباره هولوچین بدانید؟ از تاریخچه و آینده تا مزایا و معایب + خرید ارز هولو

هر آنچه باید درباره هولوچین بدانید؟ از تاریخچه و آینده تا مزایا و معایب + خرید ارز هولو

متوسط

08:19

15 دقیقه


در این مطلب به طور مفصل در مورد ارز دیجیتال هولوچین (Holochain) و فناوری آن صحبت خواهیم کرد. هولوچین یک دفتر توزیع همتا به همتا است که عملکرد متفاوت‌تری نسبت به بلاکچین دارد و به همین دلیل فناوری منحصر به فردی در بازار به شمار می‌رود. در ادامه علاوه بر فناوری در مورد برنامه‌ها، محدودیت‌ها، کاربرد، مزایا و معایب ارز دیجیتال هولو یا همان هات نیز توضیحات مختصری ارائه خواهیم داد. در آخر هم به فرایند خرید ارز دیجیتال هولوچین پرداخته ایم.

رمزارز هولوچین یا هولو چیست؟

هولوچین (هولو یا هات) را می‌توان به عنوان یک چارچوب یا فریم‌ورک (framework) متن باز توصیف کرد که یک شبکه همتا به همتا را ارائه می‌دهد و همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن‌های توزیع شده عالی را در این پلتفرم بسازید.

اگرچه فناوری هولوچین بسیار شبیه به بلاکچین است اما تفاوت زیادی در عملکرد آن‌ها وجود دارد.

نسل فعلی بلاکچین به شدت به انرژی و برق متکی است. به عنوان نمونه در بلاکچین بیت کوین ماینر بلاک‌ها را تأیید می‌کنند و الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) بیت کوین به قدرت محاسباتی زیادی برای حل معادلات نیاز دارد.

این فرایند استخراج بلاک، برق و انرژی زیادی مصرف می‌کند که خطراتی را برای طبیعت به دنبال خواهد داشت. در مقابل، هولوچین از زبان برنامه‌نویسی گو (Go) استفاده می‌کند و برنامه‌ها نیز با زبان لیسپ (Lisp) یا جاوا اسکریپت طراحی می‌شوند.

هولوچین یک دفتر توزیع شده است که انرژی خیلی کمی مصرف می‌کند و عامل محور (agent centric) است. عامل محور بودن به این معنی است که هر نماینده می‌تواند یک نسخه‌ایمن از دفتر داشته باشد که به صورت مستقل عمل می‌کند.

همچنین می‌تواند با سایر دستگاه‌های شبکه تعامل داشته باشد و یک دفتر توزیع شده مقیاس‌پذیر را ارائه دهد که با سپتر (Ceptr) مدیریت می‌شود.

چگونه از هولوچین استفاده کنیم؟

از ارز هولو می‌توان برای توسعه برنامه‌های متنوع توزیع شده استفاده کرد و برنامه‌ها را می‌توان برای طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها و کارهای مختلف ایجاد کرد. به عنوان مثال از شبکه هولوچین می‌توان برای ایجاد برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی، حاکمیت و … استفاده کرد.

برای اینکه بهتر با کارایی و عملکرد هولوچین آشنا شوید، بهتر است نگاهی به لیست برنامه‌هایی را که می‌توانید با استفاده از فناوری هولوچین ایجاد کنید، بیندازید:

 • برنامه‌های مشترک
 • برنامه‌های مربوط به نرم‌افزارهای پلتفرم
 • برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی
 • برنامه‌های مدیریت ارتباطات
 • برنامه‌های زنجیره تأمین
 • برنامه‌های مدیریت منابع
 • سیستم‌های اعتبار

موارد استفاده گسترده فناوری هولوچین، آن را به جایگزینی معتبر برای اتریوم که یکی دیگر از پلتفرم‌های معتبر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) است، تبدیل می‌کند. این فناوری تنها یک جایگزین برای دفتر توزیع شده کنونی نیست، بلکه یک هش‌گرف (Hashgraph) را هم ارائه می‌دهد که یک جایگزین و راه‌حل مناسب برای دفتر توزیع شده بلاکچین است.

هولوچین چگونه عمل می‌کند؟

تفاوت اصلی میان فناوری بلاکچین و هولوچین، استفاده از جدول هش توزیع شده برای تأیید داده‌ها است. در پلتفرم‌های بلاکچینی که از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) پیروی کنند، همه گره‌های شبکه باید با استفاده از این الگوریتم به اجماع برسند اما در بلاکچین‌های اثبات سهام (Proof of Stake) برای تأیید معاملات تأیید اکثریت شبکه کافی است و نیازی به تأیید تک‌تک گره‌های شبکه نیست.

برای آشنایی بیشتر با الگوریتم‌های اجماع اثبات کار و اثبات سهام و تفاوت‌های میان این دو به مقاله‌های «اثبات کار چیست» و «اثبات سهام چیست» سر بزنید.

با این حال در یک جدول هش توزیع شده (Distributed Hash Table)، از یک رویکرد هش چین عامل محور (agent centric) استفاده می‌شود. در این پلتفرم‌ها گره‌ها به تنهایی می‌توانند معاملات را تأیید کنند، سپس این معامله برای شفافیت بیشتر در شبکه منتشر می‌شود و گره‌های دیگر نیز آن را بررسی می‌کنند.

مقیاس‌پذیری مشکلی است که بلاکچین همواره با آن درگیر بوده است و در مقابل، هولوچین با شاردینگ (sharding) جدول هش توزیع شده، راهی برای حل این مسئله پیدا کرده است. این راه‌حل با کاهش اندازه شبکه، باعث کاهش بار تراکنش برای هر گره می‌شود.

علاوه بر این انرژی مورد نیاز برای تولید توکن هولو در مقایسه با فناوری بلاکچین بسیار کمتر است. در بلاکچین‌های بزرگ مانند بیت کوین یا اتریوم، هزینه اولیه تبدیل شدن به یک گره یا اعتبارسنج مانع بزرگی برای ورود افراد جدید به شمار می‌رود. برخلاف بلاکچین، هولوچین نیازی به استخراج توکن‌های جدید ندارد و همچنین چندین گره مختلف می‌توانند روی یک دستگاه ضعیف مانند موبایل به خوبی فعالیت کنند.

علاوه بر این، با توجه به این امر که هولوچین از فرایند ماینینگ و استیکینگ استفاده نمی‌کند، در مقابل هک و حمله ۵۱ درصدی کاملاً مقاوم است و در واقع چنین حمله‌ای در این پلتفرم امکان‌پذیر نیست.

هولوچین چه اهدافی دارد؟

هدف فناوری هولوچین فراهم کردن اینترنت انسانی با رویکرد منحصر به فرد خود است. به گفته توسعه‌دهندگان این پلتفرم، تمام صنایع دنیا به صورت متمرکز عمل و فعالیت می‌کنند که معضل بزرگی به شمار می‌رود.

تمام روابط افراد با این شرکت‌ها احاطه شده‌اند که بیشتر حرکات آن‌ها را تحت سلطه خود قرار می‌دهند.

آینده ‌این فناوری بسیار امیدوار کننده به نظر می‌رسد چرا که این فناوری موفق شده یک وب توزیع شده تشکیل دهد که در آن هویت کاربر به صورت کاملاً ناشناس حفظ خواهد شد و همچنین داده‌های مشترک میان همتایان یا جوامع با پروتکل‌ها و معماری‌های این تکنولوژی ایمن نگه داشته می‌شود.

معماری هولوچین چگونه است؟

معماری هولوچین خیلی جالب است و می‌توان آن را به عنوان یک جدول هش توزیع شده مشترک در نظر گرفت. در طراحی این فناوری ویژگی‌های اصلی بلاکچین حفظ شده‌اند و با اعمال برخی تغییرات جزئی بر گلوگاه‌های (bottlenecks) بلاکچین غلبه کرده است.

 این فناوری با کمک یکپارچگی داده‌های مشترک (Shared Data Integrity) بر گلوگاه‌های بلاکچین غلبه می‌کند. این در واقع روشی برای مدیریت داده‌ها در سیستم‌های همتا به همتا است چرا که در این سیستم‌ها حفظ امنیت داده‌ها در مقایسه با سیستم‌های متمرکز خیلی سخت‌تر است.

با بهره گیری از روش یکپارچگی داده‌های مشترک، امنیت داده‌ها و اطلاعات بدون هیچ محدودیت و مانعی به خوبی حفظ می‌شود.

مؤلفه اصلی در اینجا جدول هش توزیع شده است که ارزش و اهمیت زیادی به اکوسیستم می‌دهد. جدول هش توزیع شده از ثبات زیادی برخوردار است و ایمنی داده‌ها در شبکه را به خوبی تضمین می‌کند. به این ترتیب در این پلتفرم هر همتا مسئول عملکرد خود بوده و همه چیز بر عهده خود همتا است.

معماری هولوچین از سه سیستم اصلی تشکیل شده است، از جمله:

 • فضای ذخیره سازی مشترک (جدول هش توزیع شده)
 • اپلیکیشن (هسته)
 • منبع هش چین (Source Hash Chain)

معماری هولوچین

معماری هولوچین

هر کدام از این سیستم‌ها کارایی و کارکرد خود را در شبکه دارند و برای آشنایی بیشتر با آن‌ها توضیحات مختصری در مورد هر کدام ارائه می‌دهیم.

 • اپلیکیشن

اپلیکیشن پایه اصلی هسته شبکه است و تمام بخش‌های مختلف شبکه را به هم متصل می‌کند. کاربران با استفاده از مرورگر می‌توانند به اپلیکیشن مورد نظر دسترسی پیدا کنند و رابط کاربری هر اپلیکیشن هم بسته به سلیقه توسعه‌دهنده متفاوت خواهد بود.

در عکس بالا می‌بینید که اپلیکیشن می‌تواند به داده‌های جدول هش توزیع شده دسترسی پیدا کرده و آن را ذخیره کند. به علاوه، اپلیکیشن می‌تواند از منبع هش چین (hash chain) محلی خود استفاده کند. قوانین هر اپلیکیشن توسط خودش ارائه می‌شود که تضمین می‌کند هیچ داده‌ای دست‌کاری، اصلاح یا از بین نمی‌رود.

اغلب این اپلیکیشن‌ها به زبان برنامه‌نویسی لیسپ یا جاوا اسکریپت نوشته می‌شوند.

 • منبع هش چین

منبع هش چین همان فناوری است که در هولوچین امکان کار آفلاین برنامه‌ها را فراهم می‌کند و یک دفتر محلی است که هر همتا یا کاربر می‌تواند آن را داشته باشد. داده‌های ذخیره شده باید ابتدا در منبع چین محلی توسط امضای رمزنگاری امضا شده و سپس با جدول هش توزیع شده مشترک جهانی، ادغام شوند.

  تزوس (Tezos) چیست و چگونه کار می کند؟ تزوس چه آینده ای پیش رو دارد؟

به عنوان مثال، اگر دو همتا با یکدیگر تعامل داشته باشند، هر دو باید این داده‌ها را در منبع چین محلی خود تأیید و سپس آن را در جدول هش توزیع شده مشترک ادغام کنند.

این روش بسیار کارآمد است و با توجه به اینکه تمام کارها و داده‌های این پلتفرم به اجماع نیاز ندارند، باعث کاهش سرعت شبکه نمی‌شود. مثلاً یک برنامه اجتماعی که در حال اجرا است نیازی به تأیید و اعتبارسنجی همتاها ندارد.

 • ذخیره سازی مشترک جدول هش توزیع شده

جدول هش توزیع شده نیز نقش اساسی در امکان‌پذیر ساختن فناوری هولوچین دارد. جدول هش توزیع شده مدت زیادی است که در میان شرکت‌ها و پروژه‌ها به محبوبیت رسیده است و توسط پلتفرم‌هایی مانند بیت تورنت (BitTorrent) استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پلتفرم و ارز دیجیتال بیت تورنت به مقاله «ارز دیجیتال بیت تورنت چیست» بروید.

جدول هش توزیع شده همتاها را قادر می‌سازد تا داده‌های خود را با استفاده از یک هش رمزنگاری، اعتبارسنجی کنند. به این ترتیب، هر داده با امضای تأیید، حفظ می‌شود و این امضا تأیید کننده این است که این داده به زنجیره محلی خود متعلق است.

علاوه بر این معاملات چند طرفه نیز با استفاده از جدول هش توزیع شده امکان‌پذیر است. با استفاده از جدول هش توزیع شده، یک نوع تلاقی زنجیره‌ای ایجاد می‌شود که به اعتبارسنجی کل معاملات کمک می‌کند. به این صورت، دیگران نیز می‌توانند معاملات شما را منتشر کنند که باعث معتبر بودن معاملات شما می‌شود.

در این مورد متا داده‌ای (meta-data) که برای بهبود عملکرد استفاده می‌شود، اگر در هنگام تلاقی زنجیره‌ها مطابقت نداشته باشد، معامله توسط شبکه نامعتبر شناخته شده و لغو خواهد شد.

تفاوت هولوچین با بلاکچین چیست؟

بلاکچین و هولوچین هر دو شبکه‌های مبتنی بر فناوری همتا به همتا هستند و تفاوت اصلی میان هولوچین و بلاکچین در استفاده و کارکرد آن‌ها است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص فناروی بلاکچین به مقاله «بلاکچین چیست؟» مراجعه کنید.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای هولو این است که شبکه آن برای اعتبارسنجی به ماینرها یا دفتر جهانی اعتماد نمی‌کند. برخلاف بلاکچین، تراکنش‌ها روی گره‌های هر کاربر جداگانه ثبت می‌شوند که کمک زیادی به سرعت انجام تراکنش‌ها می‌کند و مقیاس‌پذیری عمومی شبکه را افزایش می‌دهد.

اپلیکیشن‌هایی که از طریق هولوچین تأمین می‌شوند، نیازی به واسطه‌هایی مانند شبکه رسانه‌های اجتماعی یا دیگر واسطه‌ها ندارد و مدیریت و کنترل داده‌های هر کاربر به کلی بر عهده خود او است.

تفاوت هولوچین با بلاکچین

تفاوت هولوچین با بلاکچین

با این حال بلاکچین برای سیستم‌هایی که اجماع جهانی نیاز دارند ایده آل است و از طرفی، فناوری هولوچین برای سیستم‌هایی مناسب است که می‌توانند بدون نیاز به توافق جهانی کار کنند.

عدم نیاز به اجماع جهانی مزایای بسیاری از جمله مقیاس‌پذیری بهتر، انطباق‌پذیری، کارایی و توسعه پذیری بیشتر به همراه دارد.

درخت‌های درهم سازی (Hash trees) و جدول در هم سازی (hash tables) در حال حاضر بخشی از علوم کامپیوتر هستند. آن‌ها ساختارهای داده‌ای هستند که به طور مؤثر در سیستم‌های مختلف برای اطمینان از یکپارچگی داده‌ها استفاده می‌شوند. آن‌ها همچنین برای سازگاری با نیازمندی‌های سیستمی به اشکال مختلف تبدیل می‌شوند.

چرا به این فناوری هولوچین می‌گویند؟

نام هولوچین در واقع از این امر ناشی شده است که از فناوری‌های مختلفی تشکیل شده است و تجربه کامل و ایده‌آلی را به کاربران ارائه می‌دهد. این فناوری همچنین یک پلتفرم هولوگرافی (holographic) ساختاری ارائه می‌دهد و الگوهای جامع را تقویت می‌کند.

سه فناوری اصلی مورد استفاده در هولوچین عبارت‌اند از:

 • هش چین (hashchains): هش چین یک پارچگی داده‌های تغییرناپذیر توالی زمانی تعیین شده‌ای را از نقطه نمای هر گره فراهم می‌کند. در واقع هولوچین از درختان هش استفاده می‌کند که اصطلاحاً به آن‌ها هش چین می‌گویند.
 • امضای رمزنگاری (Cryptographic singing): امضای رمزنگاری شده از چین‌ها، پیام‌ها، اعتبارسنجی، منشأ و پاسخگویی، مانع جعل امضای معاملات، تعاملات بین کاربران و … می‌شود.
 • جدول هش توزیع شده: جدول هش توزیع شده، از هش‌های رمزنگاری برای ذخیره سازی آدرس‌های محتوا استفاده می‌کند و در عین حال با ارائه اعداد و حروف تصادفی برای هر تراکنش و فعالیت در شبکه، با هش کردن آن‌ها از تقلب در شبکه جلوگیری می‌کند.

فناوری هولوچین

ارز دیجیتال هولوچین چه ویژگی هایی دارد؟

فناوری بلاکچین خیلی وقت است که طراحی شده است و در حال حاضر قادر به ارائه یک شبکه غیرمتمرکز است و عملکرد خیلی خوبی هم دارد؛ بنابراین چه نیازی به فناوری هولوچین داریم؟ دلایل زیادی برای استفاده از فناوری هولوچین وجود دارد، از جمله:

 • صرفه جویی در مصرف انرژی

سیستم عامل‌های مبتنی بر بلاکچین فعلی برای کار به انرژی زیادی احتیاج دارد. این امر در طولانی مدت می‌تواند تبدیل به معضل بزرگی برای طبیعت و سیاره زمین شود و به مرور زمان منجر به گرم شدن بیشتر کره زمین شود.

 • نسخه بهتر بلاکچین

فناوری هولوچین نسخه بهتری از بلاکچین است که انتقال و ذخیره سازی داده‌ها را بهبود می‌بخشد.

از این فناوری می‌توان برای فعال کردن دستگاه‌های لبه (edge devices)، از جمله تلفن‌های هوشمند، به عنوان بخشی از شبکه استفاده شود. این رویکرد به شبکه مقیاس دهی فوق‌العاده‌ای را می‌دهد و همچنین هر دستگاه یا شخص دیگری را قادر می‌سازد تا بخشی از آن شود.

 • برنامه‌های هولوچین

برنامه‌های هولوچین دلیل دیگری برای منحصر به فرد بودن این فناوری است. رویکرد متن باز بودن در دنیای دیجیتال بسیار منحصر به فرد است چرا که سعی دارد شکاف بین یک شبکه عمومی و خصوصی را پر کند.

برنامه‌های هولوچین راه‌حل‌های توزیع شده‌ای هستند که هر برنامه‌ای که روی زنجیره آن‌ها ایجاد می‌شود، شبکه قابل تعامل و قابل تنظیم خود را خواهد داشت.

 • قابلیت‌های منحصر به فرد

رویکرد هولوچین این است که به هر یک از برنامه‌ها شبکه خاص خود را ارائه می‌دهد. این باعث می‌شود که هر شبکه را بتوان با توجه به نیازهای آن پیکربندی کرد.

رویکرد منحصر به فرد به این معنی است که هر برنامه می‌تواند استانداردها، پروتکل‌ها و الگوریتم اجماع خود را داشته باشد. همچنین رویکرد منحصر به فرد یعنی هر برنامه می‌تواند عملکرد شبکه را مانند مقیاس‌پذیری، تأخیر یا توان عملیاتی را تغییر دهد.

از دیگر مزایای پیکربندی هولوچین می‌توان به انعطاف‌پذیری، حاکمیت و حفظ حریم خصوصی اشاره کرد. به همین دلیل است که فناوری هولوچین یک سولوشن (solution) عالی و منحصر به فرد برای برنامه‌های غیرمتمرکز است و شباهت چندانی با شبکه‌های اتریوم یا نئو (NEO) ندارد.

 • قابلیت اتصال عالی

اشاره کردیم که در پلتفرم هولوچین برنامه‌ها دفتر توزیع منحصر به فرد خود را دارند؛ پس این برنامه‌ها چگونه با یک دیگر تعامل دارند؟

برنامه‌های مختلف می‌توانند با کمک رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن یا ای‌پی‌آی (API) با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ای‌پی‌آی یک اکوسیستم ایمن و کاملاً یک پارچه را در این پلتفرم ایجاد می‌کند.

قابلیت اتصال برنامه‌ها در هولوچین به قدری قوی است که حتی به صورت آفلاین یا هنگام پارتیشن بندی هم به خوبی کار می‌کند. در کل این قابلیت اتصال منحصر به فرد به هولوچین کمک می‌کند که از رقبای خود پیشی بگیرد.

چرا هولوچین منحصر به فرد است؟

فناوری هولوچین به سمت میکروسرویس‌ها (microservice) می‌رود و تا حد زیادی به میکروسرویس‌ها وابسته است. میکروسرویس یک شیوه منحصر به فرد در توسعه نرم‌افزارها است و در هولوچین هر برنامه مجموعه‌ای از میکروسرویس‌های مستقل است.

این میکروسرویس‌ها کل اکوسیستم را بهبود می‌بخشند و همچنین از میکروسرویس‌ها می‌توان در برنامه یا اکوسیستم‌های دیگر نیز استفاده کرد.

میکروسرویس‌ها فناوری و تکنولوژی آینده هستند و به همین دلیل بیش از هر زمان دیگری در پروژه‌های مختلف استفاده می‌شوند.

 • با استفاده از هولوچین دیگر نیازی به استفاده از پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین نخواهید داشت!

در راه‌اندازی یک پروژه اغلب استفاده از دو یا چند سولوشن لازم است و بیشتر شرکت‌ها یا پروژه‌ها از مجموعه‌ای از سولوشن‌ها برای بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند.

فناوری هولوچین می‌تواند نیاز به آشنایی با بلاکچین‌های مختلف یا استفاده از آن‌ها را کاملاً از بین ببرد. به این دلیل که هولوچین یک چارچوب متن باز است که سولوشن‌های دفتر کل توزیع شده را ارائه می‌دهد، می‌تواند برای موارد مختلف استفاده در یک پروژه واحد مورد استفاده قرار گیرد.

در هولوچین کاربران می‌توانند برنامه‌های خود را با توجه به نیازهای خود پیکربندی کنند و آزادانه می‌توانند نوع سولوشن بلاکچین خود را انتخاب کنند.

البته کاربران همچنین می‌توانند از این فناوری در یک شبکه توزیع شده که پیش‌تر ایجاد شده است نیز استفاده کنند. برای شروع کار با هولوچین و استفاده بهتر از آن کاربران باید به خوبی با کارکرد این فناوری آشنا شوند و به این ترتیب از این فناوری برای گسترش جنبه‌های خاص سیستم کار استفاده کنند.

  ارز دیجیتال سولانا چیست؟ با پرچمدار نسل 4 بلاکچین آشنا شوید!

به این صورت کاربران می‌توانند شبکه خود را با استفاده از هولوچین پیکربندی کنند و از سولوشن‌های غیرمتمرکز منحصر به فرد خود بهره‌مند شوند.

علاوه بر این، می‌توان از این روش برای جایگزینی کامل سیستم‌های فعلی خود با فناوری هولوچین استفاده کرد.

به طور خلاصه، فناوری هولوچین گزینه بسیار خوبی برای پروژه‌ها یا شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مختلف است که می‌خواهند تا حد امکان قابلیت‌های شخصی و مخصوص خود را داشته باشند. این فناوری به آن‌ها کمک می‌کند تا سولوشن‌های بهتری را با توجه به نیازهای خود و نیازهای مختلف مشتری ارائه دهند.

 • تکامل‌پذیر

این فناوری برای عملکردی بهتر و کامل به میکروسرویس‌ها متکی است که همچنین این پلتفرم را سریع‌تر و بهتر توسعه می‌دهند. علاوه بر این میکروسرویس‌های مختلف می‌توانند در شبکه با هم تعامل داشته باشند.

میکروسرویس‌ها فناوری آینده هستند و در آینده کمک زیادی به توسعه سیستم عامل‌های مختلف خواهند کرد. میکروسرویس‌ها همچنین به قراردادهای هوشمند نیازی ندارند که این امر خود می‌تواند برای بسیاری از پروژه‌ها مفید واقع شود.

قراردادهای هوشمند به چند دلیل آن‌چنان که باید کارآمد نیستند و ممکن است باعث بروز مشکل‌هایی شوند. اول اینکه برای نوشتن این قراردادها باید خیلی دقت کنید اما در نوشتن برنامه‌های هولوچین لازم نیست این‌قدر دقیق باشید. به همین دلیل قراردادهای هوشمند به زمان و تلاش بیشتری برای نوشتن احتیاج دارند.

تکامل‌پذیری این فناوری آن را تبدیل به یک سولوشن ایده آل برای بازار فعلی کرده است چرا که در این بازار توسعه سریع برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها بسیار مهم است. هولوچین را همچنین می‌توان در صنایعی که برای زندگی روزمره ضروری‌تر هستند، از جمله انرژی، غذا یا … نیز استفاده کرد.

به طور کلی، اگر برنامه‌ای با استفاده از تکنولوژی هولوچین ساخته شود، به مرور زمان می‌تواند با توجه به نیاز جامعه بهتر پیشرفت کند.

 • ایمن بودن

معماری هولوچین به گونه‌ای است که امنیت برنامه‌های این پلتفرم را نسبت به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دو برابر می‌کند. در این فناوری هر برنامه به اکوسیستم یا شبکه خود محدود شده است که مدیریت بخش امنیتی آن را آسان‌تر کرده است و توسعه‌دهندگان می‌توانند محدودیت‌های لازم را برای برنامه‌های خود تعیین کنند.

همچنین می‌توان داده‌ها و اطلاعات را با استفاده از یک فرایند امنیتی انعطاف‌پذیرتر با برنامه‌ها یا شبکه‌های دیگر به اشتراک گذاشت. توسعه‌دهندگان می‌توانند قوانین خاصی را برای این برنامه‌ها تعیین کنند و از خدمات مختلف توسعه برنامه‌ها بهره‌مند شوند.

علاوه بر این، این فناوری قابلیت اجرای ویژگی‌ها و خدمات مختلف امنیتی را دارد و کاربران به عنوان یک توسعه‌دهنده اپلیکیشن می‌توانند به یک سری ویژگی‌ها دسترسی پیدا کنند. این نرم‌افزار از رمزنگاری برای ارائه قابلیت‌های مختلفی همچون مقاومت در برابر تغییرات و دست‌کاری توسط دیگران، ایمنی و … استفاده می‌کند.

از دیگر قابلیت‌های امنیتی این فناوری می‌توان به پیروی از مقررات محافظت از داده‌های عمومی (GDPR) اشاره کرد که آن را برای توسعه برنامه‌های جهانی ایده آل می‌کند. سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف می‌توانند برای توسعه برنامه‌های جهانی خود از این فناوری استفاده کنند.

 • مقیاس‌پذیری

هولوچین به علاوه یک سولوشن مقیاس‌پذیر را ارائه می‌دهد. به این دلیل که برنامه‌های جدید می‌توانند به شبکه هولوچین بپیوندند، می‌توانند به رشد قدرت محاسباتی شبکه خود کمک زیادی کنند. این برنامه‌های جدید می‌توانند از معماری منحصر به فرد هولوچین بهره ببرند و هر گره کمک زیادی به افزایش قدرت محاسباتی شبکه می‌کند.

هولوچین برای مقیاس‌پذیر کردن داده‌ها از زبان برنامه‌نویسی راست (Rust) برای گردآوری وب اسمبلی (WebAssemble) استفاده می‌کند. در واقع مقیاس‌پذیری تا حد زیادی به تعداد همتاها در شبکه بستگی دارد و تعداد همتایان در این شبکه در کل کم است و به این ترتیب تأخیر در شبکه خیلی کمتر و شبکه نیز پایدارتر خواهد بود.

تفاوت برنامه‌های هولوچین با برنامه‌های غیرمتمرکز در چیست؟

با توجه به تفاوت‌های زیادی که میان هولوچین و بلاکچین وجود دارد، بدیهی است که میان برنامه‌های این دو نیز تفاوت‌های زیادی وجود خواهد داشت.

در حال حاضر در بازار بیشتر از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود و اغلب بلاکچین‌های برجسته و محبوب امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز در پلتفرم خود را با استفاده از سولوشن بلاکچین ارائه می‌دهند. با این حال سؤال اصلی این است که چه تفاوتی میان برنامه‌های هولوچین و بلاکچین‌ها وجود دارد؟

 • مقیاس‌پذیری و پایداری

مقیاس‌پذیری اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به قابلیت و توانایی شبکه بستگی دارد که در بسیاری از مواقع محدود است. به طور کلی، اتریوم یک سولوشن مناسب است اما در میان رقبایش مقیاس‌پذیری و سرعت چندانی ندارد و در حال حاضر هیچ راه‌حل و روشی برای افزایش مقیاس‌پذیری آن وجود ندارد.

این امر در دفتر کل توزیع شده بیشتر صدق می‌کند تا شبکه‌های خصوصی چرا که برای شبکه‌های خصوصی می‌توان همتاهای جدید را برای افزایش مقیاس‌پذیری به شبکه اضافه کرد.

از طرفی هولوچین نسبت به بلاکچین یک مزیت برجسته دارد و آن هم این است که در این شبکه مقیاس‌پذیری را به راحتی می‌توان به دست آورد چرا که اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانند از طریق رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن با یکدیگر تعامل داشته باشند و قدرت محاسباتی شبکه را بهبود بخشند.

علاوه بر این پایداری و استقامت اپلیکیشن‌های هولوچین به این دلیل که شبکه محلی خود را با نیازمندی‌های شبکه از پیش تعریف شده دارند، بهتر است.

 • قابل تغییر و تکامل‌پذیر

اپلیکیشن‌های هولوچین نسبت به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز سازگارتر هستند. معماری برنامه‌های هولوچین به گونه‌ای است که به توسعه‌دهندگان اختیار و آزادی کافی برای طراحی برنامه‌های شبکه خود را می‌دهد. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند قابلیت‌های مختلف شبکه از جمله مقیاس‌پذیری، توان عملیاتی و … را به طور دلخواه تنظیم کنند.

به طور کلی، برنامه‌های هولوچین متناسب با نیاز مشتری و مصرف کننده طراحی می‌شوند و می‌توان آن‌ها را به مرور دوباره و دوباره تغییر دارد.

با این حال، هنگام توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز توسعه‌دهنده باید به دقت عمل کند چرا که قراردادهای هوشمند، به محض اینکه نوشته شوند، هرگونه تغییر در آن‌ها دشوار و حتی غیرممکن خواهد بود. این امر کار توسعه‌دهندگان را خیلی سخت‌تر کرده است چرا که در بسیاری از مواقع با گذشت زمان نیاز مشتریان تغییر می‌کند.

 • عملکرد آنلاین و آفلاین

برنامه‌های هولوچین برای کار در محیط آنلاین و آفلاین طراحی شده‌اند اما برنامه‌های غیرمتمرکز فرق دارند و چه خصوصی و چه عمومی، نمی‌توان بدون اتصال به اینترنت اصلی از آن‌ها استفاده کرد.

در بسیاری از نقاط جهان که اتصال به اینترنت راحت یا امکان‌پذیر نیست، نیاز به اتصال به اینترنت برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها معضل بزرگی به شمار می‌رود.

 • حریم و دسترسی خصوصی

برنامه‌های هولوچین در مقایسه با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز از حریم خصوصی بهتری برخوردار هستند. در کل هولوچین نسبت به بلاکچین امکانات حریم خصوصی مشابهی را ارائه می‌دهد و در واقع مدیریت دسترسی هم مشابه به نظر می‌رسد و تفاوت چندانی در این زمینه وجود ندارد اما به طور کلی برنامه‌های هولوچین برای حفظ حریم خصوصی بهتر عمل می‌کنند.

 • مش (Mesh) شبکه دوستانه

شبکه‌های هولوچین فضایی دوستانه‌تر دارند و با هر نوع سیگنال رادیویی سازگار هستند و همچنین این شبکه‌ها به برنامه‌ها اجازه می‌دهند تا به هر سیگنالی متصل شوند یا آن را قطع کنند.

توانایی انجام چنین کاری توسط برنامه‌ها و شبکه‌ها به خودی خود انعطاف‌پذیری و قابلیت انطباق هولوچین را افزایش می‌دهد اما برنامه‌های غیرمتمرکز چنین قابلیتی ندارند و به شبکه‌های خود محدود هستند.

 • قابلیت انعطاف‌پذیری مدولار (Modular)

طراحی مدولار به برنامه‌های هولوچین کمک می‌کند تا عملکرد مفیدتری نسبت به برنامه‌های غیرمتمرکز داشته باشند. با مدولار بودن و با کمک میکروسرویس‌ها می‌توان از قسمت‌های مختلف برنامه در سولوشن‌های مختلف استفاده کرد و به آن قابلیت ترکیب پذیری مدولار را داد.

اما در قراردادهای هوشمند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز نمی‌توان این کار را انجام داد.

 • قابلیت همکاری و متن باز بودن

از آنجا که هولوچین یک پلتفرم متن باز است مسلماً در برنامه‌های آن مزیت‌هایی وجود دارد که نمی‌توان چنین مزیت‌هایی را برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در نظر گرفت.

مزایای هولوچین چیست؟

هولوچین یک فریم‌ورک همه کاره است که می‌تواند برای موارد و امور زیادی در دنیای واقعی مورد استفاده قرار گیرد. این موارد استفاده عبارت‌اند از:

 • شبکه‌های اجتماعی: استفاده از هولوچین برای شبکه‌های اجتماعی بهترین استفاده‌ای است که می‌توان برای این فناوری در نظر گرفت. با توجه به این که با کمک هولوچین می‌توان به صورت آفلاین از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد، این فناوری در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند در مناطق محروم بسیار محبوب شود.
 • زنجیره تأمین: زنجیره تأمین هم می‌تواند از این فناوری نهایت استفاده را ببرد. هولوچین می‌تواند یک روش منحصر به فرد برای مدیریت زنجیره تأمین، صرف نظر از سازمان‌ها، شرکت‌ها یا مناطق جغرافیایی ارائه دهد.
 • پلتفرم‌های همتا به همتا: پلتفرم‌های همتا به همتا نیز می‌توانند از فناوری هولوچین به نحو احسن بهره ببرند. جوامع کوچک می‌توانند متناسب با نیازمندی‌های خود آن را راه‌اندازی کنند. پلتفرم‌های همتا به همتا همچنین می‌توانند با استفاده از این فناوری با شبکه‌های دیگر تعامل داشته باشند.
 • برنامه‌های مشترک: هولوچین یک گزینه عالی برای ساخت برنامه‌های مشترک مانند چت، برنامه‌ریزی، گفت‌وگو و یا حتی ویکی‌ها است.
 • پلتفرم‌های رتبه‌بندی و امتیازدهی: با کمک هولوچین توسعه‌دهندگان می‌توانند انواع پلتفرم‌های رتبه‌بندی و امتیازدهی را ایجاد، مدیریت و راه‌اندازی کنند.

  راه های افزایش امنیت در خرید و نگهداری بیت کوین

هولوچین چه معایبی دارد؟

تا اینجا توضیحات مختصری در مورد کاربرد هولوچین و اینکه برای چه مواردی می‌توان از آن استفاده کرد، فراهم کردیم، اما یک سؤال بی پاسخ مانده است، اینکه در چه مواردی نمی‌توانیم از تکنولوژی هولوچین استفاده کنیم و در چه مواقعی استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

 • داده‌های خصوصی یا مخفی: اگر می‌خواهید به نحو احسن از اطلاعات خصوصی خود محافظت کنید و آن‌ها را در جایی ایمن نگه دارید، توصیه می‌شود از هولوچین استفاده نکنید. خصوصی سازی یا مخفی کردن اطلاعات در این پلتفرم به تلاش و زمان زیادی احتیاج دارد و اگر در این مورد اطلاعات کافی ندارید، بهتر است از پلتفرم دیگری استفاده کنید.
 • اپلیکیشن‌های خصوصی و فردی: اگر به فکر ساختن یک برنامه هولوچین برای خود و تنها خود هستید، بهتر است از پلتفرم دیگری استفاده کنید. برنامه‌های هولوچین برای استفاده فردی ایده آل نیستند. با این حال اگر می‌خواهید از این فناوری برای همگام سازی داده‌ها در چندین دستگاه استفاده کنید، اشکالی ندارد و در این مورد به خوبی عمل خواهد کرد.
 • فایل‌های بزرگ: آخرین توصیه در مورد عدم استفاده از فناوری هولوچین، ذخیره پرونده‌ها یا فایل‌های بزرگ است. با توجه به این که در هولوچین هر همتا می‌تواند نسخه‌ای از دفتر خود را داشته باشد، اگر فایل‌ها بزرگ باشند می‌توانند سرعت شبکه را کاهش دهند و عملکرد آن را مختل کنند.

گیت هاب (GitHub) هولوچین چیست؟

هر کسی می‌تواند به پلتفرم هولوچین بپیوندد و از آن استفاده کند. اگر می‌خواهید بیشتر درباره این تکنولوژی اطلاعات کسب کنید، مخزن گیت هاب آن را بررسی کنید.

این پروژه در حال حاضر توسط نه نفر مدیریت می‌شود، بنابراین اگر تغییری در کد آن‌ها ایجاد کنید، این نه نفر باید این تغییر را پذیرش یا رد کنند.

هولوچین با مخزن اصلی هولوچین راست (Holochain-rust) با بیش از ۱۳۰۰۰ تعهد (commits) و ۴۱ سهم در حال توسعه است. کل این پروژه تحت نظر مجوز GPL-3.0 انجام می‌شود.

مخازن اصلی هولوچین عبارت‌اند از:

 • هولوچین راست: این چارچوب اصلی هولوچین است که از زبان برنامه‌نویسی راست استفاده می‌کنند.
 • هولواسکوپ (Holoscape): هولواسکوپ مخزنی است که مدیریت هولوچین را فراهم می‌کند.
 • هولوچین بیسیک چت (Holochain-basic-chat): یک نوع برنامه چت است.
 • هولوچین پرسیستنس (Holochain-persistence): برای ذخیره و بازیابی داده‌ها به صورت محلی استفاده می‌شود.

پیش‌بینی و تحلیل قیمت هولوچین

هولوچین در آوریل ۲۰۱۸ عرضه اولیه سکه خود را منتشر کرد. این ارز دیجیتال ۱۷۷/۶ میلیارد توکن هات (HOT) را ضرب کرد و از این مقدار ۱۳۲/۲ میلیارد (۷۵ درصد) به فروش عمومی و ۴۴/۴ میلیارد (۲۵ درصد) دیگر به شرکت هولوچین و تیم توسعه‌دهنده آن اختصاص یافت.

این شرکت این چنین برنامه‌ریزی کرده بود که هر توکن هات با توکن هولوفیول (HoloFuel) مبادله شود. هولوفیول عرضه محدود ندارد و با توجه به تقاضا، تولید و عرضه می‌شود. پلتفرم هولو بر این باور است که این امر کمک می‌کند تا قیمت توکن‌های آن تحت تأثیر نوسانات شدید بازار، ثبات خود را حفظ کنند.

پلتفرم هولو اخیراً اعلام کرده است که حق ثبت اختراع فریم‌ورک برنامه‌های توزیع شده هولوچین خود را دریافت کرده است که گام بزرگی برای پیشرفت این پلتفرم همتا به همتا است.

در مورد این ثبت اختراع، توسعه‌دهندگان گفتند که این کار ماهیتی دفاعی داشت. آن‌ها مایل‌اند فناوری نوآورانه خود را با دیگران به اشتراک بگذارند اما این فناوری باید همواره در فریم‌ورک متن باز هولوچین باشد که این‌گونه امنیت کاربران و گره‌ها به خوبی تضمین می‌شود.

قیمت ارز هولو در اواسط مارس ۲۰۲۱، قبل از اعلام ثبت اختراع خود، شروع به صعود و افزایش چشمگیر کرد و از ابتدای فوریه تا کنون قیمت توکن هات بیش از ۲۰۰۰ افزایش یافته است. این افزایش قیمت برای ارز هولو که مدت زیادی روند ثابتی داشت، پیشرفت خیلی بزرگی به شمار می‌رود.

نمودار قیمت توکن هات

برای تحلیل قیمت آینده هولوچین در ابتدا بهتر است نگاهی به برخی از آخرین پیش بینی‌های قیمت توکن هات بیندازیم:

 • وب‌سایت کوین‌پیدیا (Coinpedia) معتقد است که قیمت ارز هولو ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۰/۷۰ دلار برسد و در ژانویه ۲۰۲۲ به بیشترین قیمت خود یعنی ۱ دلار برسد. تحلیل گران کوین‌پیدیا همچنین بر این باورند که تا پایان سال ۲۰۲۲ این ارز دیجیتال با قیمت ۲ دلار در بازار معامله خواهد شد.
 • وب‌سایت تریدینگ بیستس (TradingBeasts) پیش بینی می‌کند قیمت هولو در دسامبر ۲۰۲۱ به ۰/۰۳ دلار برسد و تا پایان ۲۰۲۳ نیز قیمت آن به ۰/۰۴ دلار برسد.
 • وب‌سایت دیجیتال کوین (DigitalCoin) هم معتقد است که ارز دیجیتال هولو در سال ۲۰۲۱ به ۰/۰۳ دلار، در سال ۲۰۲۳ به ۰/۰۴ دلار، در سال ۲۰۲۵ به ۰/۰۷ دلار و در نهایت در سال ۲۰۲۸ به ۰/۱۰ دلار برسد.

پیش بینی قیمت توکن هات در سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۸

اگرچه پیش بینی‌های بلند مدت قیمت ارزهای دیجیتال را نمی‌توان به عنوان یک حقیقت یا اتفاقی شدنی در نظر گرفت اما کوین‌پیدیا پیشنهاد می‌کند که محبوبیت هولو رو به افزایش بوده و ممکن است به موفقیت بزرگی دست یابد.

هولوچین که توکن خود را تقریباً به تازگی منتشر کرده است، از موقعیت خوبی برای توسعه و موفقیت در یک بازه زمانی پنج ساله برخوردار است.

وب‌سایت والت اینوستور (Walletinvestor) هم پیش‌بینی‌هایی در این مورد ارائه داده است و با اطمینان از موفقیت ارز هولو صحبت می‌کند. این وب‌سایت پیش بینی می‌کند که در یک سال آینده قیمت توکن هات در حدود ۰/۳ دلار خواهد بود و بر این باور است که تا سال ۲۰۲۵ قیمت آن به ۰/۰۵ دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

پیش بینی قیمت هولو در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲

پیش بینی قیمت هولو در سال_های 2021 و 2022

پیش بینی قیمت هولو در سال_های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲

الگوریتم اجماع فناوری هولوچین چیست؟

فناوری هولوچین الگوریتم اجماع را مدیریت نمی‌کند بلکه یکپارچگی داده‌های توزیع شده را مدیریت می‌کند. با این حال هولوچین مانند بلاک چین برای اعتبارسنجی قوانین که این یکپارچگی را تعریف می‌کنند به الگوریتم اجماع نیاز دارد. این قوانین اعتبارسنجی «فیزیک داده (data physics)» را ایجاد می‌کنند و سپس برنامه‌ها بر اساس آن‌ها طراحی می‌شوند.

داده‌ها در فناوری هولوچین چگونه تأیید می‌شوند؟

در هولوچین، هر گره که اطلاعات مربوط به یک معامله را دریافت می‌کند، آن را بر اساس قوانین برنامه مشترک اعتبارسنجی می‌کند و سپس آن را برای همتایان خود منتشر می‌کند. در صورتی که در یک معامله قوانین نادیده گرفته شوند، توسط اعتبارسنج رد می‌شوند.

در پلتفرم هولوچین در هر ثانیه چند معامله انجام می‌شود؟

هولوچین برخلاف پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین تعداد تراکنش بر ثانیه (TPS) مشخصی ندارد چون‌که در هولوچین یک نقطه مرکزی وجود دارد که همه معاملات باید از آن عبور کنند. در واقع، هولوچین یک پروتکل کلی برای انجام محاسبات توزیع شده است.

از کجار ارز دیجیتال هولو بخریم؟

صرافی رمزینکس با پشتیبانی کردن از ارزهای دیجیتال برتر از جمله هولوچین یا همان هولو و همچنین کارمزد معاملاتی مناسب به ارائه خدمات به کاربران می پردازد. با ثبت و نام و احراز هویت می توانید به طور مستقیم یا با وارد شدن به بازار معاملاتی همتا به همتا به خرید و فروش هولوچین با دیگر کاربران بپردازید.

بعد از ثبت نام و احراز هویت هم می‌توانید با مراجعه به وب سایت صرافی رمزینکس و هم با دانلود و نصب برنامه و اپلیکیشن رمزینکس در گوشی‌های هوشمند خود به خرید و فروش بیت کوین مشغول شوید.

برای رصد قیمت لحظه ای بیت کوین به صفحه قیمت لحظه ای ارز دیجیتال مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین و مقررات خرید و فروش ارزهای دیجیتال در رمزینکس می توانید به صفحه سوالات متداول درباره رمزینکس مراجعه کنید.