زمان مطالعه : ۶ دقیقه

 زمانی که صحبت ازسرمایه گذاری درارزهای رمزنگاری شده می شود، اولین سوالی که برای بسیاری از افراد ایجاد می شود این است که چگونه می توان تحلیل قیمت این نوع ارزها را انجام داد و در نهایت بهترین موقع را برای خرید بیت کوین یا فروش بیت کوین ، انتخاب کرد. Cloud Ichimoku یکی از متدهایی است که برای انجام تحلیل های تکنیکال در حوزه ازر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

Ichimoku Cloud چیست؟

Cloud Ichimoku روشی برای آنالیز فنی است که چندین شاخص را در یک نمودار واحد ترکیب می کند. از این نمودار برای تحلیل نمودارهای candlestick استفاده می شود تا نواحی پشتیبانی و سطوح مقاومت شناسایی شود. علاوه بر این، از این متد به عنوان ابزاری جهت پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال استفاده می شود. بنابراین اگر قصد دارید از روند حرکت بازار اطلاعات مفیدی داشته باشید، می توانید از این شیوه برای انتخاب ارز مورد نظرتان جهت سرمایه گذاری استفاده کنید.

مفهوم Ichimoku Cloud برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۳۰ توسط یک روزنامه نگار ژاپنی به نام Goichi Hosada معرفی شد. اما نسخه اصلی این متد، بعد از اینکه دستخوش تغییرات زیادی شد، در نهایت در سال ۱۹۶۹ معرفی شد. Hosada این الگوریتم را Ichimoku Kinko Hyo نامید که در زبان ژاپنی به عنوان “نمودار تعادل در یک نگاه” ترجمه می شود.
قیمت بیت کوین

متد­ Ichimoku Cloud چگونه کار می کند؟

سیستم Ichimoku Cloud داده ها را بر اساس شاخص های پیشرو و عقب مانده نمایش می دهد که در نتیجه نمودار را دارای ۵ ناحیه می کند:

  • خط تبدیل (Tenkan-sen): میانگین حرکت ۹ دوره.
  • خط پایه (Kijun-sen): میانگین حرکت ۲۶ دوره.
  • محدوده پیشرو A (Senkou Span A): میانگین حرکت از Conversion و Base Line برای پیش بینی ۲۶ دوره در آینده.
  • محدوده پیشرو B (Senkou Span B): میانگین حرکت ۵۲ دوره ای برای ۲۶ دوره در آینده.
  • محدوده Lagging(Chikou Span): قیمت نهایی از دوره فعلی که ۲۶ دوره در گذشته است.

فضای بین Leading Span A (3) و Leading Span B (4) چیزی است که cloud (Kumo) را تولید می کند ، که احتمالاً برجسته ترین عنصر سیستم Ichimoku است. این دو خط تصویری از ۲۶ دوره آینده در اختیار تحلیل گران قرار می دهد و به همین خاطر، به عنوان شاخص های پیشرو در نظر گرفته می شود.

از طرف دیگر ، Chikou Span (5) یک شاخص عقب مانده است که در ۲۶ دوره را در گذشته پیش بینی کرده است.

به صورت پیش فرض، clouds به رنگ های قرمز و سبز نشان داده می شوند تا خوانایی نقشه برای آگاهی از تحلیل قیمت ها به شکل ساده تری انجام شود.

Cloud سبز زمانی ایجاد می شود که Leading Span A بالاتر از Leading Span B باشد. و Cloud قرمز برعکس این حالت ایجاد می شود. شایان ذکر است که – برخلاف سایر روشها – میانگین های متحرک که توسط استراتژی Ichimoku استفاده می شود براساس قیمت نهایی candles نیست. در عوض ، میانگین ها بر اساس نقاط بالا و پایین ثبت شده در یک دوره معین (میانگین متوسط ​​بالا پایین) محاسبه می شود.

به عنوان Conversion Line برای یک دوره ۹ روزه به صورت زیر حساب می شود:

Conversion Line = (9d high + 9d low) / 2

تنظیمات Ichimoku

بعد از گذشت بیش از سه دهه تحقیق و آزمایش ، Goichi Hosada به این نتیجه رسید که تنظیمات (۹ ، ۲۶ ، ۵۲) بهترین نتیجه را دارند. در آن زمان ، برنامه تجارت ژاپن شامل شنبه ها بود ، بنابراین شماره ۹ نشان دهنده یک هفته و نیم (۶ + ۳ روز) است. شماره های ۲۶ و ۵۲ به ترتیب یک و دو ماه را نشان می دهد.

در حالی که این تنظیمات هنوز هم در بیشتر زمینه های تجاری ترجیح داده می شود ، نمودارها همیشه می توانند آنها را متناسب با استراتژی های مختلف تنظیم کنند. به عنوان مثال ، در بازار ارزهای رمزنگاری شده، بسیاری از معامله گران تنظیمات Ichimoku را به گونه ای انجام می دهند تا بازارهای ۲۴/۷ را پیش بینی کنند. بنابراین تنظیمات غالباً از (۹ ، ۲۶ ، ۵۲) به (۱۰ ، ۳۰ ، ۶۰) تغییر می کنند. برخی مواقع نیز، برای کاهش سیگنال های خطا، تنظیمات به (۲۰ ، ۶۰ ، ۱۲۰) تغییر پیدا می کنند.

البته هنوز هم بحث در رابطه با چگونگی انتخاب تنظیمات کارآمد وجود دارد. در حالی که برخی معتقدند تنظیم آنها منطقی است ، برخی دیگر ادعا می کنند که کنار گذاشتن تنظیمات استاندارد ، تعادل سیستم را مختل می کند و موجب شکل گیری سیگنال های نا معتبر زیادی می شود.

تجزیه و تحلیل نمودار

به دلیل عناصر متعدد ، Ichimoku Cloud انواع مختلفی از سیگنال ها را ایجاد می کند. که احتمالا آنها را به سیگنال های حرکت و دنباله تقسیم کنیم.

سیگنال های حرکت: مطابق رابطه بین قیمت بازار ، Base Line و Conversion Line تولید می شوند. سیگنال های حرکت Bullish هنگامی تولید می شوند که یا Conversion Line و هم قیمت بازار بالاتر از Base Line حرکت کند. سیگنال های حرکت Bearish هنگامی ایجاد می شوند که یا خط Conversion Line یا قیمت هر دو بازار در زیر Base Line حرکت کنند. از تقاطع بین خط تبدیل (Tenkan-sen) و Base Line (Kijun-sen) غالباً به عنوان یک TK cross یاد می شود.

سیگنال های دنباله: با توجه به رنگ ابر و به موقعیت قیمت بازار نسبت به ابر تولید می شوند. همانطور که گفته شد ، رنگ ابر تفاوت بین Leading Spans A و B را نشان می دهد. به عبارت ساده تر ، هنگامی که قیمت ها به طور مداوم بالاتر از ابرها هستند ، احتمال بیشتری وجود دارد که ارزش این دارایی در روند صعودی قرار دارد.

در مقابل ، قیمتهای زیر ابرها می توانند به عنوان یک نشانه نزولی تعبیر شوند که نشان دهنده روند نزولی است. در مواردی که قیمت ها حرکات جانبی را در داخل ابر انجام می دهند ، چند استثناء وجود دارد.

Spreading Laging Span (Chikou Span) عنصر دیگری است که می تواند به معامله گران کمک کند تا روند معکوس بالقوه را شناسایی و تایید کنند. این مسئله به ایجاد بینش در مورد قدرت عمل قیمت ها ، تایید احتمالی روند bullish زمانی که روند تغییرات بالاتر از قیمت بازار و برعکس است، کمک شایانی می کند.

به طور معمول ، از Lagging Span در رابطه با سایر اجزای Ichimoku Cloud استفاده می شود ، و به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

به طور خلاصه:

سیگنال های لحظه ای:

  • حرکت قیمت بازار بالاتر (bullish) یا پایین تر (bearish) از Base Line .
  • TK cross: حرکت قیمت بازار بالاتر (bullish) یا پایین تر (bearish) از Base Line .

سیگنال های دنباله:

  • قیمت بازار در بالای ابر (bullish) یا پایین (bearish) ابر حرکت می کند.
  • تغییر رنگ ابر از قرمز به سبز (bullish) یا از سبز به قرمز (bearish).
  • Lagging Span بالاتر از (bullish) یا پایین تر (bearish) قیمت های بازار.

سطوح پشتیبانی و مقاومت

از نمودار Ichimoku نیز می توان برای شناسایی مناطق پشتیبانی و مقاومت استفاده کرد. به طور معمول ، Leading Span A (خط ابر سبز) در طول روند صعودی به عنوان خط پشتیبانی و به عنوان یک خط مقاومت در طول روند نزولی عمل می کند. در هر دو حالت ، candlesticks تمایل به نزدیکی به Leading Span A دارند ، اما در صورت جابجایی قیمت به ابر ، Leading Span B ممکن است به عنوان خط پشتیبانی / مقاومت نیز عمل کند. علاوه بر این ، این واقعیت که هر دوی Leading Span ، ۲۶ دوره در آینده را پیش بینی می کنند، به معامله گران اجازه می دهد مناطق پشتیبانی و مقاومت بالقوه آینده را پیش بینی کنند.

سیگنال قدرت

قدرت سیگنالهای تولید شده توسط Ichimoku Cloud به میزان زیادی بستگی به این دارد که آیا آنها مطابق با روند گسترده هستند یا نه. بنابراین ، هر گاه سیگنال ایجاد می شود ، شناخت رنگ و موقعیت ابر بسیار مهم است. البته حجم معاملات نیز چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

توجه داشته باشید که استفاده از Ichimoku با بازه های کوتاه تر (نمودارهای داخل صفحه) تمایل به ایجاد سر و صدای زیادی و سیگنالهای کاذب دارد. به طور کلی ، بازه های زمانی طولانی تر (نمودارهای روزانه ، هفتگی ، ماهانه) سیگنال های قابل اطمینان تری از حرکت و دنباله را تولید می کنند.

نتیجه گیری

Goichi Hosada بیش از ۳۰ سال از زندگی خود را برای ایجاد و پالایش سیستم Ichimoku اختصاص داده است ، که هم اکنون توسط میلیون ها بازرگان در سراسر جهان به کار گرفته شده است. به عنوان یک روش تحلیل نمودار همه جانبه ، از Ichimoku Cloud برای شناسایی هر دو روند بازار و حرکت آن استفاده می شود. همچنین ، Spans Leading باعث می شود که تحلیل گران پیش بینی بهتری در مورد سطوح مقاومت و پتانسیل که هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته اند ، انجام دهند.

اگرچه نمودارها ممکن است در ابتدا بسیار شلوغ و کاملاً پیچیده به نظر برسند ، اما مانند سایر روشهای تحلیل تکنیکی (به عنوان مثال ترسیم خطوط روند) به ذهنیت انسان ها در مورد تحلیل ها تکیه ندارند. و با وجود اینکه چالش های مختلفی مورد تنظیمات Ichimoku وجود دارد، استفاده از این استراتژی نسبتاً آسان است.

با این حال ، مانند هر شاخص دیگر ، برای کسب نتیجه بهتر، باید از این نمودار همراه با سایر تکنیک های تحلیل قیمت استفاده کرد تا ریسک سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده را تا حد زیادی کاهش داد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید