زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مقیاس پذیری بزرگترین مشکل بیت کوین و سایر سیستم های رمزنگاری است. حتما سوال می کنید که مقیاس پذیری دقیقاً چیست؟ بیت کوین تنها قادر به پردازش حدود ۷ معامله در ثانیه است. در نتیجه پردازش مبادلات نیاز به مدت زمان زیادی دارد و هزینه های معاملات نیز زیاد است. اگر قرار باشد بیت کوین به یک جایگزین کاملاً مناسب برای سیستم های پرداخت فعلی موجود تبدیل شود، بدیهی است که نیاز به توانایی رقابت با آنها را دارد. در حال حاضر، با وجود این مشکل، عملکرد آن حتی نزدیک به این سیستم ها هم نیز نمی باشد. برای درک بزرگی اوضاع، کافی است تعداد ۷ مبادله بیت کوین در هر ثانیه را با میانگین ۲۴۰۰۰ مبادله ویزا کارت و ظرفیت آن در حدود ۵۰،۰۰۰ تراکنش در ثانیه مقایسه کنید. برای حل این مشکل راه حل های زیادی پیشنهاد شد که یکی از کاربردی ترین آنها شبکه لایتنینگ است. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد شبکه لایتنینگ بیت کوین کسب کنید.

 

شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ چیست؟

در مقطعی از تاریخ، ارسال تلگرام سریعترین و کارآمدترین روش ارتباط از راه دور بود. برای انجام این کار، شما مجبور بودید به اداره پست محلی خود بروید، یک فرم را پر کنید و هزینه ی خود را بر اساس تعداد نامه های موجود، پرداخت کنید. سپس پیام شما برای انتقال به نقاط دور به نزدیکترین دفتر تلگرام می شد. پس از آن پستچی پیام را به مقصد خود تحویل می داد.

بنابراین افراد زیادی در ارسال یک پیام کوتاه ساده دخیل بودند و شما مجبور بودید مبلغ زیادی را برای آن پرداخت کنید. وضعیت فعلی شبکه بیت کوین هم تقریبا با این روند شباهت زیادی دارد. در مقیاس فعلی بیت کوین، شبکه لایتنینگ در واقع مانند شخصی است که می خواهید دائما با او صحبت کنید؛ مثلا با انتخاب گزینه ۱ با تلفن همراه دوست خود تماس بگیرید.

به بیان ساده تر، ایده موجود در شبکه لایتنینگ به این معنی است که نیازی به ثبت سابقه هر معامله در بلاک چین نیست. در عوض، شبکه لایتنینگ یک لایه دیگر به بلاک چین بیت کوین اضافه می کند و به کاربران امکان می دهد کانال های پرداخت را بین هر دو طرف در آن لایه اضافی، ایجاد کنند. این کانال ها تا زمانی که لازم باشد می توانند وجود داشته باشند و از آنجا که بین دو نفر تنظیم شده، معاملات تقریباً فوری انجام می شود و هزینه ها بسیار کم یا حتی غیرقابل استفاده خواهد بود.

 

شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر مسئله مقیاس پذیری و حل آن توسط شبکه لایتنینگ در ادامه به مثالی از این روند اشاره شده است:

دنی و جان را در نظر بگیرید، آنها ممکن است با هم کار کنند یا خویشاوند باشند، نکته این است که آنها باید پول بیشتری با سرعت بیشتر و با حداقل هزینه ارسال کنند. بنابراین، آنها یک کانال در شبکه لایتنینگ راه‌اندازی کردند.

در مرحله اول، آنها نیاز به ایجاد یک کیف پول چند منظوره دارند (یک کیف پول که هر دو می توانند با کلیدهای خصوصی مربوطه به آن دسترسی پیدا کنند). سپس، هر دو مقدار مشخصی از بیت کوین مثلاً هر کدام ۳ BTC  را به آن کیف پول واریز می کنند.

از آن پس، آنها می توانند معاملات نامحدودی را بین یکدیگر انجام دهند. حال اگر دنی یا جان می خواهند ۱ BTC را به یکدیگر ارسال کنند، باید حق مالکیت آن مبلغ را به دیگری منتقل کنند. سپس، این دو از کلیدهای خصوصی خود برای ثبت ترازنامه به روز شده استفاده می کنند.

توزیع واقعی وجوه با بسته شدن کانال اتفاق می افتد. این الگوریتم از ترازنامه که اخیراً امضا شده استفاده می کند تا مشخص کند چه کسی چه چیزی را دریافت می کند.

 

شبکه لایتنینگ

بنابراین، نحوه کار شبکه لایتنینگ این امکان را به کاربران می دهد تا معاملات زیادی را در خارج از بلاک چین اصلی انجام دهند و سپس آنها را به عنوان یک واحد ضبط کنند.

جالب ترین نکته اینجاست که لزوماً نیازی به راه اندازی کانال اختصاصی برای ارسال بودجه به شخص خاصی ندارید. در عوض، شما قادر خواهید بود از کانالهای که قبلاً با آنها با دیگران در ارتباط بودید، هزینه های خود را ارسال کنید. سیستم بطور خودکار کوتاه ترین مسیر را پیدا می کند.

اینگونه است که شبکه لایتنینگ در نهایت می تواند پاسخی برای بحث بی پایان درباره خرید یک فنجان قهوه با بیت کوین ارائه دهد. شما چه فکر می کنید؟ آیا تجربه ی استفاده از شبکه لایتنینگ را دارید؟ در صورتیکه تجربه ی استفاده از شبکه لایتنینگ را دارید یا اطلاعات بیشتری در مورد این شبکه دارید لطفا نظرات خود را در کامنت ها بیان کنید تا دیگر کاربران نیز بهره مند شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید