با گسترش دنیای متاورس پروژه‌های فعال در این دنیا نیز توجهات زیادی به خود جلب کرده‌اند و بدون شک دیسنترالند با ارز دیجیتال اختصاصی خود یعنی مانا (MANA) یکی از بهترین پروژه‌های فعال در این دنیای بی حد و مرز است. اینکه ارز دیجیتال مانا چیست و چگونه می‌توانیم از دنیای این پروژه کسب درآمد کنیم و آیا اصلاً برای سرمایه‌گذاری خوب است از جمله موضوعاتی هستند که در ادامه این مقاله به آن‌ها پرداخته شده است.

ارز دیجیتال مانا (Mana) چیست؟

رمز ارز مانا یکی از دو توکن پلتفرم دیسنترالند است. دیسنترالند یک شبکه بازی مجازی است که در آن کاربران می‌توانند زمین‌های مجازی را با استفاده از توکن مانا خریداری کنند. رمز ارز مانا توکن اصلی شبکه دیسنترالند است که از آن برای موارد مختلفی استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با رمز ارز مانا در ابتدا باید نگاهی به پلتفرم دیسنترالند بی اندازیم.

دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند (Decentraland) یک پلتفرم بازی و واقعیت مجازی مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد محتوا و برنامه‌های خود را روی این شبکه‌ایجاد، طراحی و از طریق آن کسب درآمد کنند. دیسنترالند برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ با عرضه اولیه سکه موفق شد ۲۴ میلیون دلار جمع‌آوری کرده و وارد بازار ارز‌های دیجیتال شود. علاوه بر این، این پلتفرم نسخه بتا خود را نیز در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرده و در فوریه ۲۰۲۰ به روی عموم باز شد.

شبکه دیسنترالند برای تراکنش‌ها و فعالیت‌های مختلف از دو توکن مجزا استفاده می‌کند. از توکن مانا برای انجام معاملات و خرید توکن لند (LAND) و از توکن لند نیز برای خرید زمین‌های مجازی استفاده می‌شود.

ارز مانا (Mana) چیست؟

ارز دیجیتال مانا یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 است که برای به دست آوردن توکن‌های غیرمثلثی لند ضروری هستند. از توکن‌های مانا همچنین می‌توان برای پرداخت انواع خدمات و کالا از جمله انواع نوشیدنی‌ها، آواتار‌ها و بسیاری موارد دیگر در بازار دیسنترالند استفاده کرد.

شبکه دیسنترالند از قرارداد‌های هوشمند اتریوم برای ساخت سه لایه مختلف زیر استفاده می‌کند:

 • لایه اجماع که مالکیت لند و محتوای لند را از طریق قرارداد هوشمند اتریوم ردیابی می‌کند.
 • لایه دوم که لایه محتوا نامیده می‌شود از یک سیستم توزیع غیرمتمرکز برای توزیع بسته‌ها در شبکه استفاده می‌کند و محتوایی مانند محتوای صوتی، تصویری و … را ارائه می‌دهد.
 • در نهایت، تمام ارتباطات همتا به همتا، مانند تعاملات اجتماعی در شبکه دیسنترالند از طریق لایه ریل تایم (real-time) انجام می‌شود.

تیم توسعه‌دهنده دیسنترالند

تیم دیسنترالند توسط اری ملیچ (Ari Meilich)، سرپرست پروژه و استبان اوردانو (Esteban Ordano)، رهبر فناوری، اداره می‌شود. اوردانو قبلاً در بیت پی (Bitpay) به عنوان یک مهندس نرم‌افزار کار می‌کرد و همچنین شرکت اسمارت کانترکت سولوشن (Contract Solutions) را تأسیس کرد. علاوه بر این هر دو در پروژه ساخت بیت کور (Bitcore) و استرمیوم (Stremium) با هم همکارِی کرده‌اند.

تیم توسعه‌دهنده دیسنترالند

دیسنترالند در واقع قبل از راه‌اندازی در سال ۲۰۱۷ وجود داشت. تیم این پروژه در ژوئن ۲۰۱۵ به اولین نقطه عطف توسعه خود رسیدند. دیسنترالند در ابتدا شبکه‌ای پیکسلی ساده بود که پیکسل‌ها را از طریق یک الگوریتم اثبات کار به کاربران اختصاص می‌داد. این تیم اخیراً ترافرم (Terraform) پروژه خود را برگزار کردند که در آن زمین‌های خود را در فضای مجازی به فروش گذاشتند.

علاوه بر این، این تیم با پروژه‌هایی مانند آراگون (Aragon)، ایم توکن (imToken) و … برای ارائه برخی خدمات خود شریک شده است. دیسنترالند در دنیای بلاکچین بی‌نظیر است و پلتفرم بزرگی همانند آن وجود ندارد که با دیسنترالند رقابت کند؛ البته پروژه‌هایی مانند‌های فیدلیتی (High Fidelity) و سنسار (Sansar) نیز هر دو فضاهایی را برای طراحی و فروش خدمات و کالاهای مجازی فراهم می‌کنند اما مبتنی بر بلاکچین نیستند.

  لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟ شباهت و تفاوت بیت کوین با لایت کوین در چیست؟

در حال حاضر، پروژه‌ای که بیش از همه به دیسنترالند شباهت دارد مارک اسپیس (MARK.SPACE) است اما این پلتفرم هم از نظر توسعه و هم از لحاظ محبوبیت بیسار عقب‌تر است.

دیسنترالند چه ویژگی‌هایی دارد؟

دیسنترالند یکی از ۱۰۰ پروژه برتر ارز‌های دیجیتال است و توکن اصلی آن، مانا، یکی از محبوب‌ترین رمز ارز‌ها در بازار است. این پلتفرم ویژگی‌های بی‌نظیر فراوانی دارد، از جمله:

 • هدف اصلی دیسنترالند بازسازی یک اقتصاد بازار آزاد در فضای مجازی با بهره‌گیری از فناوری بلاکچین است.
 • در این پلتفرم آوارتار‌هایی وجود دارند که کاربران می‌توانند به دلخواه آن‌ها را تغییر داده یا بین صد‌ها لباس رایگان یا لوازم جانبی یکی را انتخاب کنند. به هر آواتار یک رمز عبور داده می‌شود که به آن‌ها اجازه می‌دهد دنیای مجازی را کشف کرده و از طریق خرید و فروش و معاملات با سایر کاربران تعامل داشته باشند.
 • در این دنیای مجازی به کاربران این امکان داده می‌شود که فضا‌ها و محیط‌های کاملی را در دیسنترالند بسازند.
 • بازار دیسنترالند جدای از بلاک‌های املاک و مستغلات، انواع لباس‌های مختلف را برای آواتار‌ها به کاربران ارائه می‌دهد.
 • همه اقلامی که در دیسنترالند ارائه شده‌اند دارای تاریخ انقضا هستند.
 • سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا دارو (DAO)، دیسنترالند را که یک نوع ساختار بازار غیرمتمرکز است را پشتیبانی می‌کنند. دارو یک سیستم را به این بازار معرفی می‌کند که دسترسی جامعه به بودجه، پشنهادات و کمک‌های مالی و رأی‌گیری جامعه را امکان‌پذیر می‌کند.
 • دیسنترالند یک جهان کاملاً مجازی را ارائه می‌دهد که به کاربران امکان ایجاد خدمات و کالا‌ها و کسب درآمد از طریق خدمات خود فراهم می‌کند.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد دیسنترالند، این است که پلتفرمی همتا به همتا و مقیاس‌پذیر است که از چندین سرور استفاده می‌کند که آن را به پروژه‌ای عالی و سریع برای استفاده در سراسر جهان کرده است.
 • شرکت‌هایی که می‌خواهند ارتباطات دنیای واقعی را در فضای مجازی شبیه سازی کنند، هنگامی که وارد پلتفرم دیسنترالند می‌شوند به انواع روش‌های کسب درآمد از جمله تبلیغات درون بازی، طراحی و فروش کالا و … دسترسی پیدا خواهند کرد.
 • قیمت هر قطعه زمین در این بازی به اندازه و محل قرار گیری آن در دیسنترالند بستگی دارد.
 • این پلتفرم همچنین دارای ابزار بیلدر (Builder) مبتنی بر وب است که شامل بسته‌های مختلفی است که کاربران می‌توانند از آن‌ها برای ساختن آیتم‌های زمین‌های خود استفاده کنند.

دیسنترالند چگونه کار می‌کند؟

دیسنترالند یک پلتفرم بازی و دنیایی مجازی است که کاربران می‌توانند از طریق توکن مانا زمین‌های مجازی برای خود خریداری کرده و در آن فعالیت کنند.

 • جهانی متعلق به کاربران

کاربران می‌توانند صحنه‌ها، محیط، تصاویر و دارایی‌های دیجیتالی مانند املاک و لباس‌های آواتار را ایجاد کرده و آن‌ها را به فروش بگذارند. این ویژگی منحصر به فرد این بازی، این حس را به کاربر القا می‌کند که به یک شخصیت واقعی تبدیل شده است.

 • کاربران می‌توانند فضای شخصی خود را به طور دلخواه تغییر دهند

هدف اصلی شبکه دیسنترالند ایجاد شبکه‌ای است که به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد تا درآمد کامل محتوا و زحمات خود را دریافت کنند. علاوه مبادله اقلام و بسته‌ها، بازیکنان می‌توانند فضای شخصی خود را با بازی‌ها، فعالیت‌ها و آثار هنری برای تعامل دیگران پر کرده و آواتارهای خود را با لباس‌های منحصر به فرد شخصی سازی کنند.

تمام این کلکسیون‌های درون بازی با استفاده از توکن‌های غیرمثلثی که در بازار دیسنترالند خرید و فروش می‌شوند، ایجاد شده‌اند. هر کاربری به راحتی می‌تواند این دارایی‌های دیجیتال را ایجاد، خرید و فروش کند.

بازار دیسنترالند
بازار دیسنترالند
 • فعالیت‌های اقتصادی
  ارز دیجیتال وینک (WIN) چیست؟ معرفی اولین پلتفرم گیمینگ روی ترون

در دیسنترالند، کاربران می‌توانند آثار هنری توکن‌های غیرمثلثی را مبادله کنند یا هزینه ورود به نمایشگاه یا کنسرت مجازی دریافت کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از طریق تجارت زمین مجازی که قیمت آن در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته، درآمد خوبی کسب کنند.

دقیقه مانند املاک و مستغلات در دنیای واقعی، در این بازی مجازی نیز ارزش زمین‌ها بر اساس موقعیت مکانی مانند نزدیکی به جاده، فاصله از مرکز شهر، نزدیکی به سایر مناطق و … تعیین می‌شود.

از دیسنترالند می‌توان برای اهداف مختلفی از تبلیغات گرفته تا تولید محتوا استفاده کرد، با این حال، استفاده از این پلتفرم با موانعی روبرو است. به عنوان مثال هزینه انجام معاملات تقریباً گران است یا قیمت زمین‌ها ده‌ها هزار دلار یا حتی بیشتر است که خرید آن را برای برخی گیمر‌ها غیرممکن می‌کند.

علاوه بر این، در این دنیای مجازی هزینه اجاره بیلبورد‌های نزدیک یا واقع در زمین‌های پرتردد به قدری زیاد است که اغلب توسط برخی برند‌های بزرگ برای تبلیغ محصولات و خدمات اجاره یا خریداری می‌شوند.

توکن لند (LAND) چیست؟

در پلتفرم دیسنترالند، به فضا و بستر‌هایی که کاربران با آن‌ها تعامل دارند لند یا زمین (LAND) گفته می‌شود. توکن‌های لند در اصل توکن غیرقابل معاوضه‌ای هستند که با توکن مانا برای خرید زمین در این پلتفرم خریداری می‌کنید. با خرید یک قطعه زمین می‌توانید به دلخواه خود از آن استفاده کنید و در آن بازی‌ها، برنامه‌ها یا حتی صحنه‌های سه بعدی ایجاد کنید.

لازم به ذکر است که این تنها کاربرد توکن لند نیست و شما همچنین می‌توانید خدمات مبتنی بر لند را در زمینه‌های آموزش، توسعه، گردشگری و … ایجاد کنید.

زمین مجازی در دیسنترالند چیست؟

زمین-مجازی-در-دیسنترالند-چیست؟
اسکرین شات از یک زمین مجازی در بخش هوم لند (Home Land) که به بخش سازنده در دیسنترالند مربوط می‌شود

«اسکرین شات از یک زمین مجازی در بخش هوم لند (Home Land) که به بخش سازنده در دیسنترالند مربوط می‌شود.»

در این پلتفرم واقعیت مجازی تعداد ۹۰۶۰۱ زمین روی سیستم وجود دارد که هر کدام مبتنی بر یک نوع توکن غیرمثلثی به نام توکن لند هستند. تعداد توکن‌های لند محدود است و هر قطعه زمین در این پلتفرم واقعیت مجازی ۳۳ فوت (۱۰ متر) در ۳۳ فوت است؛ البته هیچ محدودیتی در ارتفاع این قطعه زمین‌ها وجود ندارد.

کاربران پس از خرید یک زمین، می‌توانند از آن برای ایجاد یک شهر کاملاً مجازی استفاده کنند. اخیراً دیسنترالند قابلیتی به نام لند استیت (LAND Estates) را ایجاد کرده است که با استفاده از آن چند کاربر می‌توانند با هم چند زمین را با مدیریت کنند.

در لند استیت می‌توان زمین‌هایی را که به یک موضوع مشابه اختصاص داده شده‌اند را به عنوان یک منطقه در نظر گرفت. این ویژگی به کاربرانی که یک علاقه و هدف مشترک دارند، اجازه می‌دهد یک جامعه تشکیل دهند و به اپلیکیشن رأی‌گیری دیسنترالند به نام آگورا (Agora) در مورد تصمیمات و تغییرات مورد نیاز رأی‌گیری کرده و منطقه خود را راحت‌تر مدیریت کنند.

مناطق اساساً جوامعی هستند که حول یک موضوع مشترک می‌چرخند. به عنوان مثال، منطقه‌ای ممکن است فقط مختص علاقه‌مندان به رمز ارز یا برنامه‌ها و خدمات ارز‌های دیجیتال باشد. کاربرانی که چندین قطعه زمین را با هم مدیریت می‌کنند می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن غیرمتمرکز آگورا در مورد مسائل منطقه‌ای رأی‌گیری کنند. هر کاربر با توجه به مقدار زمین‌هایی که در یک منطقه در اختیار دارد، حق رأی‌گیری دارد.

کاربرد لند در دیسنترالند چیست؟

اقلام قابل خرید در بازار دیسنترالند

لند را می‌توان با استفاده از رمز ارز غیرمتمرکز مانا خریداری کرد. در واقع تمامی تراکنش‌ها در این دنیای مجازی با استفاده از ارز مانا انجام می‌شود. از خرید لند گرفته تا انجام معاملات و خرید اقلام، همگی از طریق ارز مانا امکان‌پذیر است.

مالکیت لند از طریق بلاکچین اتریوم ردیابی می‌شود و کاربران باید توکن‌های مانا خود را در کیف پول اتریوم نگهداری کنند.

ارز دیجیتال مانا چیست؟

مانا توکن پروژه دیسنترالند است. این توکن بر اساس استاندارد توکن ERC20 ایجاد شده است که از آن برای خرید لند و همچنین پرداخت کالا و خدمات داخل شبکه استفاده می‌شود.

  ارز دیجیتال سیلی (Seele) چیست و چگونه کار می کند؟

هنگامی که کاربر زمینی را خریداری می‌کند، شبکه دیسنترالند مقدار مانای خرج شده را می‌سوزاند. تیم دیسنترالند در ابتدا هر زمین را به مبلغ ۱۰۰۰ مانا می‌فروخت اما به مرور با تغییر قیمت مانا، قیمت زمین نیز تغییر پیدا کرد.

در حال حاضر، قیمت ارزان‌ترین زمین در این شبکه ۱۱۷۵۰ مانا است، در حالی که قیمت محبوب‌ترین لند‌ها خیلی بیشتر بوده و حتی قیمتی میلیونی دارند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال مانا

مزایا

معایب

حاکمیت جامعه دیسنترالند توسط هیئت مشاوران امنیتی (SAB) پشتیبانی می‌شود

این شبکه با کمبود محتوای جذاب و پرطرفدار مواجه است.

امکان خرید و فروش توکن‌های غیرمثلثی لند به ازای توکن‌های مانا وجود دارد.

عدم تنوع در زمین‌های مجازی دیسنترالند

از توکن‌های دیسنترالند می‌توان برای کار‌ها و اهداف مختلف استفاده کرد.

کاربران و بازیکنان در بازی یکدیگر را نمی‌بینند و در واقع با هم هیچ تعاملی ندارند.

این شبکه به طور مداوم به روز رسانی می‌شود و با هر به روز رسانی ویژگی‌ها و کارایی‌های جدید به شبکه اضافه می‌شوند.

احتمال از بین رفتن منابع در صورت هک وجود دارد.

کارمزد تراکنش برای توکن‌های مانا و لند

در جدول زیر کارمزد های شبکه دو رمزارز خلاصه وار آورده شده است.

نوع تراکنش

کارمزد

خرید زمین

حداقل کارمزد ۸/۵۰۰ مانا

برداشت وجه

۸/۳ مانا

ویژگی‌های اصلی ارز دیجیتال مانا

 • نام اصلی توکن: دیسنترالند
 • بلاکچین: اتریوم
 • استاندارد توکن: ERC-20
 • عرضه کل توکن: ۲۱۹۴۱۰۲۳۲۷ مانا
 • ارزش در حال گردش (تاریخ نوشتن مطلب): ۱۸۲۴۶۰۰۰۰۰
 • عرضه اولیه سکه: ۴۰ درصد
 • بنیاد دیسنترالند: ۲۰ درصد
 • جامعه و شرکای دیسنترالند: ۲۰ درصد
 • تیم و مشارکت کنندگان اولیه: ۲۰ درصد
عرضه و تخصیص توکن مانا

افزایش عرضه مانا برای اولین سال انتشار آن ۸ درصد بود و در سال‌های بعد تا رسیدن به ۶۰ درصد از توکن‌های مانا باقی مانده، نرخ عرضه هر سال کاهش پیدا خواهد کرد.

برنامه انتشار توکن مانا

نقشه راه ارز دیجیتال مانا

نقشه راه توکن پلتفرم دیسنترالند، مانا، به این صورت است:

 • ۲۰۱۵: دیسنترالند تأسیس شد.
 • اوت ۲۰۱۷: ۲۰ میلیون دلار در عرضه اولیه سکه جمع‌آوری شد.
 • دسامبر ۲۰۱۷: اولین حراج لند و زمین‌های مجازی برگزار شد که در آن توسعه‌دهندگان زمین‌های برتر را بر اساس موقعیت و مکان انتخاب کردند.
 • مارس ۲۰۱۸: پس از تقاضای زیاد کاربران، بازار زمین‌های دیسنترالند افتتاح شد.
 • ژوئن ۲۰۱۸: توسعه‌دهندگان شروع به ساخت آثار خود کردند و فروش لند در این ماه بیشتر از همیشه بود.
 • آوریل ۲۰۱۹: آواتار‌هایی قابل تغییر و دست‌کاری رونمایی شدند.

وضعیت فعلی ارز دیجیتال مانا در بازار

در حال حاضر رمز ارز مانا جایگاه ۲۷ را در وب‌سایت کوین مارکت کپ از آن خود کرده است. طبق گزارش‌های این وب‌سایت، در تاریخ نوشتن این مطلب (۶ دسامبر) مانا با قیمت ۳/۵۲ دلار در بازار معامله می‌شود و قیمت آن در ۶ ماه اخیر بیش از ۳۸۰ درصد رشد کرده است.

جدای از این‌ها ارزش بازار مانا نیز بیش از ۶/۳ میلیارد دلار است. در حال حاضر برترین صرافی‌ها برای خرید رمز ارز مانا عبارت‌اند از بایننس (Binance)، اوکی اکسنج (OKEx)، آپ بیت (Upbit)، کوین تایگر (CoinTiger) و اف تی ایکس (FTX).

پیش‌بینی قیمت مانا و دیسنترالند در سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵

مانا یکی از ارز‌هایی است در مدت زمان کمی محبوبیت زیادی به دست آورد و تا کنون روند خوبی را در بازار جهانی در پیش گرفته است و اگر این روند به همین صورت ادامه یابد تا پایان سال ۲۰۲۲ قیمت هر مانا به ۱۰ دلار خواهد رسید.

اگرچه این رمز ارز هم مانند مابقی ارز‌های دیجیتال نوسان‌های زیادی را تجربه کرده و خواهد کرد اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که قیمت مانا تا سال ۲۰۲۳ به حدود ۲۵ دلار خواهد رسید.

علاوه بر این در چهار سال آینده، احتمال اینکه قیمت مانا به ۵۰ دلار افزایش یابد زیاد است. با این حال با توجه به پلتفرم و شبکه محبوب دیسنترالند رسیدن به چنین قیمتی تا سال ۲۰۲۵ چندان دشوار نیست.

سخن آخر

دیسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی است که می‌توانید در آن زمین‌های مجازی خریداری کنید. کاربرانی که این زمین‌ها را خریداری می‌کنند به کمک قوه تخیل خود می‌توانند به دلخواه هر فعالیتی که دوست دارند در زمین خود انجام دهند.

اگرچه این پروژه در فضای بلاکچین منحصر به فرد است اما در بازار تا حد زیادی تست نشده است. محبوبیت این بازی‌های زندگی مجازی نشانه خوبی برای ورود بیشتر این‌گونه بازی‌ها به بلاکچین است اما اینکه آینده این بازی‌ها در بلاکچین چگونه خواهد بود معلوم نیست.

با این حال اگر دیسنترالند مورد قبول طرفدارانش قرار گیرد احتمالاً شاهد شکوفایی اکوسیستم جدیدی از مشاغل و تجربیات خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید