ریپل هم مانند بیت کوین به عنوان یک پلت فرم مالی و هم ارزهای دیجیتالی فعالیت خود را در بازار آغاز کرد. پلت فرم Ripple یک پروتکل منبع باز است که برای انجام معاملات سریع و ارزان قیمت طراحی شده است. این شرکت قصد دارد تا در آینده­ای نه چندان دور تمام معاملات بین المللی را در دست بگیرد. جهت اطلاع بیشتر از اهداف، تعریف و پلت فرم ریپل در ادامه ی مقاله با رمزینکس همراه باشید.

ریپل چیست؟

ریپل را اکثر مردم به ارز دیجیتالی XRP و شبکه­ی پرداخت باز برای انتقال پول می شناسند. در صورتیکه هدف اصلی  این شرکت خصوصی ایجاد و فعال کردن یک شبکه جهانی برای موسسات مالی و بانک ها است. این شرکت قصد دارد این کار را از طریقblockchain RippleNet  برای کاهش هزینه های پرداخت بین المللی انجام دهد. بنابراین ریپل یک شبکه­ی مالی متشکل از بانک ها، کارت های اعتباری و دیگر موسسات مالی مانند پی پال است که تمایل به کاهش هزینه های مبادلات ارز، محدود کردن استفاده از جریان نقدینگی پول و تاخیر در پردازش ها دارد.

ارزXRP نیز به منظور اختلاف بین پرداخت های بین المللی، انجام تراکنش ها در شبکه ریپل، گسترش دسترسی به بازارهای جدید و تسهیل در پرداخت های آنلاین ایجاد شد.

ریپل

بیشتر بدانید :

انواع ارز دیجیتال چیست؟

ریپل چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتالی و شبکه­ی پرداخت ریپل برای اولین بار در سال 2012 معرفی شد و امروزه یک شرکت بزرگ تولید درآمد با بیش از 100 موسسه مالی در شبکه های بلاکچین مانند Standard Chartered Bank, Westpac, Banco Santander, and BBVA می باشد.  برای درک نحوه­ی کار ریپل بهتر است به صورت جداگانه به هر کدام از قسمت های آن پرداخته شود.

RippleNet

ریپل از gateways ها برای انتقال هزینه و پرداخت در شبکه  استفاده می کند. دروازه اساسا یک پورتال دیجیتالی است که دولت ها، شرکت ها و موسسات مالی برای پیوستن به شبکه از آن استفاده می کنند. این مکانیسم پروتکل Transaction Ripple (RTXP) یا RippleNet نامیده می شود. هنگامی که یک دولت، شرکت یا موسسه مالی دیگر به RippleNet می پیوندد، می تواند با سایر دروازه ها و با نرخی کمتر و سرعتی بیشتر معامله کند.  با استفاده از این شبکه همچنین می توانید هر نوع فیات یا ارز دیجیتالی را نیز دریافت کند.

این شرکت اساسا شبکه ای را طراحی کرده که با استفاده از آن می توان به صورت مرتب مقدار زیادی پول را در سراسر مرزها منتقل کرد. به عنوان مثال شرکت هایی نظیر آمازون و اپل با پیوستن به این شبکه در حال حاضر میلیاردها دلار در سراسر مرزها منتقل می کنند.

علاوه بر این RippleNet به عنوان یک مبادله گر ارزی در تمامی ارزهای فیات نیز عمل می کند، اما برای این کار باید قابلیت تبدیل را نیز تضمین کرد. به همین منظور ارز دیجیتالی XRP به عنوان منبع نقدینگی ارائه دهنده پرداخت در بازار و بانک ها ایجاد شد.

ریپل

بیشتر بدانید :

ارز دیجیتال چیست؟

سه محصول متمایز

اگرچه مردم معمولا Ripple را به عنوان یک پلت فرم می شناسند، اما در واقع شامل سه محصول متفاوت xCurrent ، xVia   و xRapid است.

xCurrent محصول اصلی پلت فرم است و بیشتر برای پرداخت های بین المللی استفاده می شود و در زمان استفاده از آن نیازی به XRP نیست.

xVia جدیدترین محصول این پروژه است و یک رابط پرداخت و مجموعه ای از API ها است. این محصول نیز از XRP در پرداخت های خود استفاده نمی کند.

xRapid  تنها محصول این پلت فرم است که از XRP استفاده می کند، این محصول یک راه حل نقدینگی است.

از کجا می توان XRP را خریداری و ذخیره کرد؟

شما می توانید ریپل را در بسیاری از محبوب ترین صرافی های ارز دیجیتالی نظیر Bittrex، Kraken و Binance خریداری کنید. اگر قصد نگهداری از XRP را برای مدت زمان طولانی دارید، بهتر است از یک کیف پول سخت افزاری مانند Ledger Nano S یا هر کیف پول دیگری که این ارز را پشتیبانی می کند، استفاده نمایید.

کیف پول های سخت افزاری به مراتب امنیت بیشتری نسبت به کیف پول های نرم افزاری دارند؛ چرا که به صورت آفلاین کار می کنند. با این حال، استفاده از آن برای افرادی که همواره در حال معامله می باشند، ایده آل نیست.

سرمایه گذاری در بازار ریپل

سرمایه گذاری در بازار ریپل کاملا به خودتان مرتبط است، ریپل دارای یک سابقه­ی تجاری با چندین مورد افزایش قیمت قابل توجه از سال 2012 تا به امروز است. رشد انفجاری این ارز از مارس 2017 و همزمان با انتشار مطبوعاتی پیوستن ده موسسه مالی از جمله BBVA آغاز شد. امروزه ارزش این ارز دیجیتالی به تقریبا 3.80 دلار رسیده است.

در حال حاضر نظری وجود ندارد.