زمان مطالعه : ۹ دقیقه

آیا میدانید جایگاه سوم، در میان بهترین ارزهای رمزنگاری شده به ریپل تعلق دارد؟ آیا از تفاوت ارز رمزنگاری بیت کوین و ریپل چیزی میدانید؟ آیا میدانید که سرمایه گذاری در بیت کوین بهتر است یا Ripple؟ آیا میدانید که XRP یکی از محصولات شرکت Ripple است و همیشه رپیل دقیقا همان XRP نیست؟ اگر پاسخ این سوالات را نمیدانید و به دنبال توضیحات کاملی در خصوص سوال ریپل چیست هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

XRP چیست؟

XRP یک ارز رمزنگاری است که توسط Ripple در سال ۲۰۱۲ ارائه شده است. شرکت رپیل این ارز را به عنوان “دارایی دیجیتال ساخته شده برای پرداخت های جهانی” توصیف می کند. همانطور که احتمالا میدانید و تجربه کرده اید، در حال حاضر استفاده از سیستم بانکی سنتی، برای انتقال ارز به کشورهای دیگر، هزینه بسیار زیادی برای فرستنده یا گیرنده به دنبال خواهد داشت. علاوه بر کارمزد بالا تراکنشهای مالی بین المللی، مدت زمان زیادی برای انجام هر تراکنشی نیاز است.

XRP و XRP Ledger هردو ارز دیجیتالی هستند که با هدف رفع چنین مشکلاتی طراحی و ارائه شده اند. ارزی که با استفاده از آن میتوان در کوتاه ترین زمان، کمترین کارمزد و امنیتی بالا، نقل و انتقالات مالی را انجام داد. نکته جالب توجه در خصوص این ارز این است که نه تنها توجه افراد معمولی، بلکه توجه بسیاری از شبکه های مالی را به خود جلب کرده است.

مسئله ای که سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، لایت کوین ، بیت کوین کش و … چندان در آن موفق نبوده اند. در حال حاضر تعداد زیادی از بانکها و موسسات مالی از جملهAmerican Express ، Merrill Lynch ، Bank of America ، HSBC ، Barclays ، Royal Bank of Scotland ، Santander ، Unicredit و MoneyGram از این شبکه برای انجام امور مالی خود استفاده میکنند.

برد گارلینگ هاوس ، مدیرعامل ریپل

انقلاب بلاکچین در خارج از سیستم اتفاق نمی افتد. از درون سیستم اتفاق می افتد.

بر اساس آنچه که تیم پشتیبانی ارز دیجیتال XRP، یکی از محصولات شرکت ریپل اعلام کرده است، این ارز رمزنگاری نسبت به سایر ارزهای موجود در بازار، مزایای بیشتری دارد. مدت زمان لازم برای انجام تراکنشهای مالی از طریق XRP، یکی از همین برتری ها محسوب میشود. مدت زمان لازم برای انجام تراکنش های مالی از طریق بیت کوین، اتریوم و ریپل، به ترتیب ۲ ساعت، چند دقیقه و چند ثانیه است.

ریپل چیست؟

قبل از آنکه اطلاعات بیشتری در خصوص نحوه عمکلرد Ripple و … در اختیارتان قرار دهیم، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که ریپل چیست و چه تفاوتی با XRP دارد. جالب است بدانید که رپیل همان XRP نیست! معمولا زمانی که صحبت از کوین ریپل میشود، اولین چیزی است که ذهن افراد میرسد. اما آیا میدانستید که Ripple لزوما همان XRP نیست؟

XRP یک شرکت فناوری مستقر در سانفرانسیسکو است که زیرساختهای لازم برای تسهیل فرآیند پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال را فراهم میکند. این شرکت XRP را به عنوان یک دارایی دیجیتال مستقل معرفی میکند. دارایی که کنترل ۱۰۰ درصدی آن را ندارد. بر اساس گفته های این شرکت، از ۱۰۰ بیلیون توکن XRP که در سطح جهان وجود دارد، شرکت Ripple تنها صاحب ۶۰ درصد از آنهاست.

RippleNet چیست؟

RippleNet شبکه ارائه دهندگان پرداخت Ripple در سراسر جهان است. RippleNet شبکه های مختلف پرداختی مانند بانک، موسسات مالی، سایتهای تبادل ارز دیجیتال و اشخاص ثالث را به هم متصل کرده و هم ارز فیات و هم ارز دیجیتال میپذیرد.

در همین رابطه بخوانید:   بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده + ویدیو و اینفوگرافی

تفاوت xCurrent، xRapid و xVia چیست؟

Ripple سه محصول به بانکها و ارائه دهندگان خدمات پرداخت ارزی در سراسر جهان ارائه می دهد:

xCurrent چیست؟

این نرم افزار Ripple به گونه ای طراحی شده است که به بانک ها امکان می دهد پرداخت های برون مرزی را فوراً با ردیابی end-to-end تسویه کنند. این سرویس پیام رسانی زمان واقعی را بین بانک ها امکان پذیر کرده تا جزئیات پرداخت را قبل از آغاز و پس از تسویه حساب معامله تأیید کنید.

xCurrent بر اساس پروتکل Interledger (ILP) ساخته شده که امکان تعامل بین لیدرها و شبکه های مختلف را فراهم کرده و به گونه ای طراحی شده که حفظ حریم خصوصی و الزامات مربوط به هر بانک را برآورده سازد. xCurrent در حال حاضر توسط چندین موسسه مالی مورد استفاده قرار گرفته که مهمترین آنها به عنوان بخشی از همکاری گسترده تبلیغاتی با American Express و Santander است. با این وجود شایان ذکر است که xCurrent به معنای واقعی استفاده XRP نیست.

xCurrent چیست؟ - ریپل چیست

xRapid چیست؟

xRapid به گونه ای طراحی شده که به بانک ها و ارائه دهندگان پرداخت امکان دسترسی به نقدینگی تقاضا را دارد. این برنامه از XRP برای کاهش هزینه ها و فعال کردن پرداخت های زمان واقعی برای موسسات مالی که بازارهای نوظهور را هدف قرار داده، استفاده می کند. xRapid توسط تعدادی از ارائه دهندگان خدمات پرداخت ارزی از جمله Western Union ، MoneyGram و Cuallix آزمایش شده است.

xVia چیست؟

xVia برای شرکته ، ارائه دهندگان خدمات ارزی و بانک ها طراحی شده و رابط پرداختی است که به منظور استفاده راحت تر از xCurrent و xRapid طراحی شده است. این برنامه این امکان را به کاربران می دهد تا پرداخت ها را ردیابی کرده و فاکتورهایی را برای معاملات خود تعیین کنند.

xVia چیست؟ - ریپل چیست

Ripple چگونه کار میکند؟

برای آنکه پاسخ درستی برای سوال ریپل چیست و نحوه عملکرد آن در اختیارتان قرار دهیم، بهتر است از یک مثال کمک بگیریم. فرض کنید که محمد در ایران و حسین در فرانسه زندگی میکند. طبیعتا کارمزد و هزینه لازم برای انتقال ارز از طریق روشهای رایج مانند بانک، بسیار زیاد است و هیچکس به پرداخت آن علاقه ندارد.

در این شرایط محمد و حسین میتوانند برای دریافت هرچه سریعتر ارز با کمترین هزینه، از زیرساختهایی که ریپل آماده کرده است، استفاده کنند. برای انجام این کار، کافی است محمد به یکی از شعب ریپل مراجعه کرده و مقدار ارز مورد نیاز را به مسئول شعبه تحویل دهد.

سپس یک کد اختصاصی به عنوان رسید، دریافت میکند. مسئول شعبه ریپل در ایران، به مسئول شعبه ریپل در فرانسه اعلام میکند که چه مقدار ارز دریافت کرده و در ازای ارائه چه کدی این مبلغ ارز باید به فردی در فرانسه، تحویل داده شود. بنابراین اگر محمد کد دریافتی را در اختیار حسین قرار دهد، حسین میتواند با مراجعه به شعبه رپیل در فرانسه، ارز را به راحتی تحویل بگیرد.

شاید تعجب کنید که این سیستم پیش پا افتاده که در قرون وسطا از آن استفاده میشد، الان پایه و اساس یکی از بهترین ارزهای دیجیتال در جهان است. گرچه در نگاه اول همه چیز ساده و پیش پا افتاده به نظر میرسد، اما مهمترین تفاوتش با سیستمهای مالی سنتی، قابلیت اطمینان، سرعت عملکرد و کاهش هزینه هاست.

XRP را میتوان به عنوان یک دارایی خنثی در نظر گرفت. دارایی که به راحتی میتوان آن را به هرچیزی تبدیل کرد. در مثالی که ما بیان کردم، XRP برای محمد ریال و برای حسین یورو است. همین مسئله باعث میشود که هزینه های انجام تراکنش مالی تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

رپیل نه متمرکز است و نه غیر متمرکز

نظرات در مورد متمرکز بودن یا غیر متمرکز بودن ریپل متفاوت است! قبل از هرچیز باید در نظر داشته باشیم که ما در مورد ارز دیجیتال XRP که یکی از محصولات شرکت Ripple است، صحبت میکنیم. برد گارلینگ هاوس (مدیر عامل و بنیانگذار ریپل)، گارلینگ هاوس اظهار داشت: “ریپل متمرکز نیست. به طور واضح ، اگر Ripple امروز از بین برود، XRP به فعالیت خود ادامه خواهد داد. به نظر من، این مسئله مهمترین ویژگی یک ارز غیر متمرکز است.”

در همین رابطه بخوانید:   مفهوم سیگنال معاملاتی ارز دیجیتال و تولید سیگنال چیست؟

در ماه مه سال ۲۰۱۷ ، ریپل استراتژی عدم تمرکز خود را منتشر کرد. این شرکت برنامه هایی برای متنوع سازی اعتبارسنج ها در دفتر کل XRP اعلام کرده و آنها را در ژوئیه ۲۰۱۷ به ۵۵ گره اعتبار سنجی گسترش داده است. اما با توجه به اینکه تعداد نودهای ریپل کمتر است و حجم زیادی از عرضه اولیه این رمز ارز در اختیار شرکت قرار دارد، نمیتوان گفت که رمز ارز ریپل کاملا غیرمتمرکز است.

تاریخچه قیمت XRP

یکی از مهمترین مواردی که باعث متفاوت بودن ریپل از بیت کوین شده است، تعداد کوینهای در دسترس آنهاست. یکی از عواملی که در قیمت گذاری تاثیر به سزایی دارد، میزان عرضه است. زمانی که عرضه محدود باشد، قیمت افزایش خواهد یافت. تعداد بیت کوین در سطح جهان ثابت بوده و ۲۱ میلیون است. در حالی که تعداد توکنهای رپیل، ۱۰۰ بیلیون است. قیمت XRP مانند سایر ارزهای دیجیتالی در اوایل سال ۲۰۱۸ به بالاترین مقدار خود، ۳.۸۴ دلار رسید.

در زمان نگارش این مقاله، ریپل با ارزش ۰.۲۴ دلار معامله میشود. با توجه به اینکه کنترل بیش از ۵۰ درصد از ریپلها در اختیار شرکت Ripple است، دور از انتظار نیست که خود شرکت تاثیر زیادی در قیمت گذاری داشته باشد. در بسیاری از مواقع، شرکت با ارائه حجم زیادی توکن، ارزش سرمایه را کاهش داده، مسئله ای که بسیاری از سرمایه گذاران را ناراحت کرده است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت XRP

یک از مهمترین مواردی که هنگام پاسخگویی به سوال ریپل چیست باید به آن اشاره شود، عوامل تاثیرگذار بر قیمت XRP است. همانطور که گفته شد، به دلیل عرضه زیاد این ارز دیجیتال، قیمت آن به مراتب از بیت کوین کمتر است. اما چه چیزی باعث ماندگاری ریپل در این سالها شده است؟ پاسخ خیلی ساده است.

  • بانکهایی که به صورت رسمی از این رمز ارز استفاده میکنند! به عبارت دیگر هرچه تعداد موسسه های مالی که از این رمز ارز استفاده میکنند بیشتر شود، ارزش آن هم در دراز مدت بیشتر میشود.
  • یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت XRP ، تعداد صرافی هایی است که از آن پشتیبانی میکنند. هرچه که تعداد صرافی های معتبری که از این رمز ارز پشتیبانی کرده و آن را در اختیار کاربران قرار دهند؛ احتمال خرید و فروش ریپل و به دنبال آن، سهم بازار افزایش می یابد.
  • آخرین عاملی که نه تنها در قیمت ریپل بلکه در قیمت سایر رمزارزها مانند بیت کوین تاثیرگذار است، ادعاهایی است که از طرف دولت ها، سلبریتیها، افراد ثروتمند و سایر افراد تاثیرگذار مطرح میشود.

بیشتر بخوانید: اسپارک چیست و چرا اهمیت دارد؟ مراحل دریافت رایگان اسپارک + به روز رسانی

رپیل در ۵ سال آینده کجا خواهد بود؟

پاسخ به چنین سوالاتی مانند قیمت ریپل در سالهای آینده چقدر افزایش خواهد یافت؟ آیا انتخاب خوبی برای سرمایه گذاری هست یا نه و …، تقریبا غیر ممکن است. به طور کلی، وضعیت یک ارز دیجیتال و میزان ارزش آن، به عملکرد کلی آن در بازار رمزارزها بستگی دارد. اما آیا ریپل باز هم میتواند ارزش خود را افزایش داده و به قیمتی بیش از ۱ دلار برسد؟ و اگر بله، چه زمانی؟

بر اساس آنچه که مدیرعامل ریپل ، برد گارلینگ هاوس اظهار کرده است، شرکت Ripple قصد دارد با جذب مدیران ارشد از بهترین موسسه های مالی، جان تازه ای به ارز دیجیتال ببخشد. مسلما هرچه که تعداد بانکهای بیشتری از این ارز استفاده کنند، اعتماد مردم هم به آن بیشتر شده و شانس سرمایه گذاری در ریپل هم بیشتر میشود.

در همین رابطه بخوانید:   بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده

در حال حاضر توجه بسیاری از تحلیلگران به سطح ۰.۳۰ دلار است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که شکست این سطح و عبور از آن، باعث میشود که حتی برای کوتاه مدت هم که شده، این ارز قیمت ۰.۵ دلار را تجربه کند. یعنی رپیل باید افزایش ۲۵ درصدی نسبت به سطح فعلی را تجربه کند که خیلی هم آسان نیست! فیس بوک با راه اندازی استیبل کوین خود Libra، که به منظور ارائه نقل و انتقالات مالی کم هزینه بین مصرف کنندگان در سراسر جهان طراحی شده است ، می تواند ریپل را نیز تضعیف کند.

سرمایه گذاری در ریپل در ۲۰۲۰

پاسخ این سوال، کاملا به شخص شما بستگی دارد! برای تصمیمگیری در این مورد، هیچ چیز بهتر از آن نیست که تاریخچه قیمت ریپل را بررسی کنید. از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۷، این ارز دیجیتال عملکرد قابل توجهی داشت. در اواخر سال ۲۰۱۴، قیمت XRP چیزی حدود ۵۰۰ درصد افزایش قیمت داشت.

در مارس ۲۰۱۷، ریپل افزایش قیمت بی سابقه ای را بعد از پیوستن BBVA به Ripple تجربه کرد. در سال ۲۰۱۸، قیمت این ارز حدودا به ۳.۲ دلار رسید. اما در در حال حاضر میتوان با قیمت تقریبی حول ۰.۳ دلار معامله میشود.

موفقیت ریپل در نهایت به تعداد شرکای RippleNet بستگی دارد (که طی یک سال گذشته به طور مداوم در حال رشد بوده است)، اینکه چه تعداد از مردم از محصولات Ripple استفاده می کنند و XRP تا چه اندازه مؤثر است.

به نظر می رسد شرایط XRP رو به بهبود است. با این وجود مهم است که به میزان عرضه ریپل در بازار (۱۰۰ بیلیون) توجه داشته باشید. با توجه به این که بیش از ۵۰ درصد از ریپلها در اختیار خود شرکت است، دور از انتظار نیست که نوسانات قیمت تا حد زیادی توسط خود شرکت Ripple تعیین میشود.

خرید ریپل

اگر حال که پاسخ سوال ریپل چیست را دریافت کرده و قصد سرمایه گذاری در XRP را دارید، در ادامه همراه ما باشید تا با روش خرید ریپل و نگهداری از آن، آشنا شوید.

کیف پول ریپل

قبل از آنکه برای خرید Ripple اقدام کنید، باید محل نگهداری آن را مشخص کنید. همانطور که میدانید با توجه به محبوبیت روز افزون ارزهای دیجیتال، گزینه های زیادی برای نگهداری ریپل وجود دارد. اینکه کدام یک از کیف پولهای ارز دیجیتال برای شما بهتر است، به هدف شما از سرمایه گذاری بستگی دارد. در صورتی که هدف شما سرمایه گذاری کوتاه مدت باشد، بهتر است که از کیف پول نرم افزاری استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این کیف پولها، میتوانید از مطالب زیر استفاده کنید:

در صورتی که هدف شما سرمایه گذاری بلند مدت است، میتوانید از کیف پول سخت افزاری مانند لجر نانو اس استفاده کنید. این والتها به اینترنت متصل نبوده و امنیت بالایی دارند. در نتیجه برای نگهداری از سرمایه در دراز مدت، انتخاب ایده آلی هستند.

از کجا ریپل بخرم؟

همانطور که گفته شد، به دلیل آنکه بسیاری از موسسات مالی و بانکها از ریپل استفاده میکنند تقریبا تمام صرافی های برتر جهان از این ارز پشتیبانی کرده و امکان خرید و فروش ریپل را فراهم کرده اند. برای خرید ریپل میتوانید به صرافیهایی خارجی مانند Bittrex ، Kraken و Binance مراجعه کنید.

اما با توجه به تحریم هایی که علیه ایران وجود دارد، شرایط استفاده از صرافی های خارجی بسیار سخت و بعضا غیر ممکن است. به همین دلیل بهتر است برای خرید و فروش ارز دیجیتال ریپل، از صرافی های ایرانی مانند رمزینکس استفاده کنید.

مدت زمان لازم برای انجام تراکشن های مالی با ریپل چقدر است؟

در حال حاضر، مدت زمان انجام تراکنش از طریق ریپل، ۴ ثانیه و حداقل مقدار لازم برای انجام تراکنش، ۰.۰۰۰۰۱ XRP است. همچنین این شبکه در حال حاضر قادر به انجام ۱۵۰۰ معاملات در هر ثانیه به صورت پیوسته است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید