ریپل (Ripple) از بزرگ‌ترین پروژه‌های بازار رمز ارزها است. با این که ریپل چند وقتی است در حال کشمکش با مقامات قضایی است و مقدار از ارزش خود را از دست داده است اما بسیاری از کارشناسان آینده ریپل (XRP) را روش می‌دانند و این امر باعث افزایش تقاضا و محبوبیت خرید ریپل می شود. در این مقاله از رمزینکس به بررسی ارز دیجیتال ریپل و مقایسه آن با سایر رمز ارزها از جمله بیت کوین و مقایسه مزایا و معایب آن‌ها با یکدیگر خواهیم کرد.

ارز دیجیتال ریپل چیست؟

توکن ایکس آر پی (XRP)، اگرچه ریپل توکن اختصاصی شرکت ریپل لبز است و با خود شرکت ریپل تفاوت دارد اما ما در این مقاله از آن صرفاً با عنوان «ریپل» نام می‌بریم) در سال ۲۰۱۳ با هدف بهبود سیستم‌های پرداخت سنتی طراحی شد و سازندگان آن امیدوار بودند تراکنش‌هایی را که در حال حاضر بین پایگاه‌های اطلاعاتی تحت کنترل مؤسسات مالی رخ می‌دهند به زیرساخت‌های بازتر و آزادانه‌تر منتقل کنند.

ریپل که یکی از بلندپروازانه‌ترین رمز ارزهایی است که پس از معرفی بیت کوین وارد بازار شد طراحی قابل توجهی داشت و باعث به راه افتادن بحث‌های زیادی در مورد این‌که بلاکچین‌ها را چگونه می‌توان معماری کرد و موارد استفاده‌ای که باید بلاکچین‌ها را برای حل آنها به کار گرفت شد.

دلیل این امر این بود که لجر ریپل (XRP Ledger) روش جدیدی را برای مدیریت کردن سیستم تراکنش‌ها و سوابق بلاکچین‌ها ارائه کرده بود؛ روشی که به اعتقاد طرف‌داران باعث مناسب‌تر شدن ریپل برای استفاده نهادهای تحت نظارت می‌شد که می‌بایست از قوانین سختگیرانه‌ای مربوط به انتقال پول را رعایت کنند.

بر خلاف بیت کوین که در بلاکچین آن هر کسی می‌تواند از قدرت محاسباتی خود برای تأیید کردن تراکنش‌ها و تأمین امنیت بلاکچین استفاده کند، در لجر ریپل این امکان فقط به مشارکت کنندگان تأیید شده اعطا می‌شود.

از آنجا که گره‌ها (نودها) در ازای حفظ کردن نسخه صحیحی از سوابق دفتر کل ریپل کسب نمی‌کنند، تمام ۱۰۰ میلیارد ریپل موجود در آغاز بهره‌برداری از ریپل ایجاد شده و از طریق هدایا و توزیع کردن‌های اینترنتی به افراد و شرکت‌ها (و نیز عموم مردم) داده شد.

اگر این تصمیمات مربوط به طراحی همچنان بحث برانگیز باشد بخش‌هایی از استراتژی ورود به بازار (go-to-market strategy) این پروژه نیز که مبتنی بر ایجاد یک شرکت انتفاعی، در مقابل یک شرکت غیر انتفاعی (مدلی که بعداً هنجار شد)، بود هم کاملاً بحث برانگیز بود.

شرکت توسعه دهنده توکن XRP یعنی ریپل (Ripple) حالا مسئول اصلی تأمین بودجه و توسعه لجر ریپل بوده و نقش بسیار مهمی در توسعه و اقتصاد دیجیتالی آن دارد.

در مقاله «پیش بینی و تحلیل تکنیکال قیمت ارز دیجیتال ریپل» به تحلیل قیمت روزانه ریپل پرداخته شده است.

سازنده ریپل کیست؟

شرکت ریپل فعالیتش را از سال ۲۰۱۲ شروع کرد اما ایده اولیه آن در سال ۲۰۰۴ مطرح شد. در سال ۲۰۰۵ رایان فوگر RipplePay.com را به عنوان پیش درآمدی بر ارزهای بلاکچین راه‌اندازی کرد.

ریپل پِی گزینه‌های پرداخت آنلاین ایمن را برای انجمن‌های مختلف فراهم کرد اما هرگز به طور گسترده مورد پذیرش قرار نگرفت. در سال ۲۰۱۱ جارد مک کالب و کریس لارسن به فاگر پیوستند و یک سیستم ارز دیجیتال جدید را جایگزین ریپل پِی کردند که در آن بر خلاف شبکه بیت کوین که استخراج کنندگان تراکنش‌ها را تأیید می‌کردند از روش اجماع جامعه برای تأیید کردن تراکنش‌ها استفاده می‌شد.

کار بر روی پروتکل تراکنش‌های ریپل در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. این پروتکل برای تسهیل انتقال سریع و مستقیم پول بین دو طرف با ارزهای فیات و بدون انتظار کشیدن یا پرداخت کارمزدهای بالای سرویس‌های سنتی انتقال پول طراحی شد. این پروتکل برای تأمین نقدینگی بیشتر همچنین شرایط را برای ایجاد یک توکن ارزش جدید به نام XRP (ریپل) فراهم کرد.

تا سال ۲۰۱۴ آنچه کارش را به عنوان ابزاری برای انتقال شخص به شخص پول آغاز کرد به عنوان گزینه دیگری برای تسویه حواله‌ها به روشی سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر نسبت به فناوری‌های سنتی مورد توجه بانک‌ها قرار گرفت. در سال ۲۰۱۴ چندین بانک و نهادهای پردازش کننده پرداخت‌ها تصمیم گرفتند از ریپل به صورت آزمایشی استفاده کنند.

از آن زمان تا کنون مؤسسه‌های بیشتری به ریپل روی آورده‌اند به طوری که تا سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰۰ مشتری از خدمات شرکت ریپل استفاده می‌کردند.

لازم به ذکر است که ریپل یک شرکت خصوصی است. این شرکت بودجه خود را از طریق سرمایه‌گذاران سازمانی و سرمایه‌های خطرپذیر تأمین کرد و مدل درآمد آن مبتنی بر ارائه خدمات حرفه‌ای و یکپارچه‌سازی سرویس ریپل نت (RippleNet) با مؤسسات مالی است. در سال ۲۰۱۷ شرکت ریپل داری جریان نقدی مثبت بود.

توکن ریپل (XRP) چیست؟

ریپل یک ارز دیجیتال مستقل است که برای تسهیل تراکنش‌ها در شبکه ریپل استفاده می‌شود. فناوری پشت این رمز ارز لجر ریپل نام دارد و به عنوان بلاکچینی عمل می‌کند که رمز ارز ریپل بر بستر آن واقع شده است.

این دفتر کل مبتنی بر انجمن (جامعه) است که به این معنی است که فقط کاربران می‌توانند در مورد موفقیت یا عدم موفقیت آن تصمیم بگیرند.

ارز مجازی ریپل مانند پلی میان ارزهای فیات مختلف و همچنین منبع نقدینگی عمل می‌کند. اولین نسخه این رمز ارز در سال ۲۰۰۴ و در نتیجه تلاش یک توسعه دهنده وب به نام رایان فوگر ساخته شد.

اگرچه این پروتکل به شکل فعلی آن در سال ۲۰۱۲ شروع به کار کرد و بلافاصله پس از راه‌اندازی اوپن کوین (OpenCoin) شرکت ریپل لبز (Ripple Labs) به وجود آمد.

ریپل که به عنوان یک ارز برای تأمین سوخت شبکه ریپل توسعه یافت به افراد این امکان را می‌دهد که پول را به صورت دیجیتالی به نقاط مختلف جهان ارسال کنند.

این رمز ارز به عنوان نسخه پیشرفته‌تری از بیت کوین و با هدف حل کردن مشکلاتی مانند کارمزدهای بالای تراکنش و سرعت پایین تأیید تراکنش‌های کوین‌های محبوب به وجود آمد. ریپل می‌تواند تراکنش‌ها را در تنها ۴ ثانیه پردازش کند در حالی که بیت کوین برای این کار به چند دقیقه وقت نیاز دارد. ریپل همچنین می‌تواند تا ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

شرکت ریپل لبز در توسعه توکن ریپل همکاری کرد و در نتیجه ۱۰۰ میلیارد توکن ریپل ایجاد شد که برای اجرا و تأمین سوخت شبکه ریپل استفاده می‌شود. اگرچه تیم توسعه ریپل لبز و توک ریپل یکی هستند اما این دو مفهوم به طور کاملاً مستقل از هم عمل می‌کنند. منبع باز بودن و قابلیت خریداری کردن ریپل استقلال این دو را از یکدیگر تضمین می‌کند.

ریپل لبز ۶۰ میلیارد از ۱۰۰ میلیارد توکن تولید شده ریپل در ابتدای کار را در اختیار دارد. سایر کوین‌ها به صورت آزادانه در بازار معامله می‌شوند. ریپل علی‌رغم داشتن بخش عمده توکن‌های ریپل از این توکن‌ها فقط در یکی از محصولات خود یعنی ایکس راپید (xRapid) استفاده می‌کند.

این محصول با هدف تأمین نوعی نقدینگی برای توکن‌های ریپل تولید شد در حالی که به عنوان یک ارز میانجی برای پرداخت‌های فرا مرزی نیز عمل می‌کند. موفقیت شرکت ریپل به هیچ وجه به ارزش ارزهای ریپل وابسته نیست.

  ارز دیجیتال وی چین، درباره سوگلی شرکت‌های بزرگ زنجیره تأمین چه می‌دانیم!

تفاوت میان ریپل و توکن ریپل (XRP)

در جدول زیر تفاوت های این دو تشریح شده است.

ریپل

توکن ریپل (XRP)

ماهیت

ریپل یک شرکت خصوصی واقع در سانفرانسیسکوی آمریکا است که در نیویورک، لندن، سیدنی، هند، سنگاپور و لوکزامبورگ دفتر دارد.

توکن ریپل یک ارز مجازی مستقل است که به عنوان سوخت لازم برای فعالیت شبکه ریپل عمل می‌کند.

هدف

هدف ریپل توسعه و ارائه راه‌حل‌های جدید برای انتقال آسان و ارزان پول به سراسر دنیا است.

توکن ریپل به عنوان یک ارز میانجی برای تسهیل پرداخت‌های فرا مرزی بین ارزهای فیات مختلف عمل می‌کند.

ارتباط

ریپل از توکن ریپل در محصولات ایکس راپید خود به منظور تأمین کردن نقدینگی بر حسب تقاضا برای بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی استفاده می‌کند.

هر کسی، از جمله شرکت ریپل، می‌تواند از رمز ارز منبع باز ریپل استفاده کند. با این حساب توکن ریپل نه در تملک هیچ شخص یا نهادی است نه توسط آنها کنترل می‌شود و کاملاً مستقل است.

کنترل

مالکیت ریپل لبز در اختیار هیئت‌مدیره، بینان گذاران و کارمندانی است که در تأسیس این شرکت در سال ۲۰۱۲ نقش داشتند.

مالکیت توکن ریپل که یک رمز ارز غیرمتمرکز است در اختیار هر کسی است که از آن و لجر ریپل استفاده می‌کند.

کاربرد

ریپل محصولاتی را توسعه و ارائه می‌دهد که در صنعت مالی، به ویژه بانک‌ها، کاربرد دارند.

همه می‌توانند از توکن ریپل برای اهداف متنوع مانند پرداخت کردن استفاده کنند. توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند بر پایه لجر ریپل محصولات دیگری تولید کنند.

ریپل چگونه کار می‌کند؟

ریپل برخلاف سایر رمز ارزها به فناوری بلاکچین متکی نیست. کوین‌های ریپل استخراج نمی‌شوند و فاقد پروتکل اثبات کار یا اثبات سهام است. ریپل برای پردازش و تأیید کردن تراکنش‌ها یک فناوری اختصاصی به نام الگوریتم اجماع پروتکل ریپل (RPCA) را ایجاد و به ثبت رسانده است.

این پروتکل بدان معنی است که برای تأیید یک تراکنش، همه گره‌های شبکه باید به اتفاق آرا موافقت کنند. این یکی از دلایلی است که تراکنش‌های ریپل نسبتاً ارزان‌تر بوده و در مقایسه با بیت کوین به انرژی کمتری نیاز دارند.

ریپل برای کسب اطمینان از انجام شدن درست تراکنش‌ها بین دو طرف از رسانه‌ای به نام گِیت وِی (Gateway) استفاده می‌کند که مانند حلقه اعتماد برای هر کدام از طرفین عمل می‌کند.

این رسانه همچنین با استفاده از ریپل نت انواع ارزها را به آدرس‌های عمومی ارسال و دریافت می‌کند. هم مشاغل و هم افراد می‌توانند یک درگاه پرداخت (گیت وی) را راه‌اندازی کنند تا به آنها اجازه دهد به عنوان واسطه برای تکمیل مبادلات عمل کنند. کوین‌های ریپل بدون داشتن هیچ گونه تعصب نسبت به ارزهای دیجیتال یا فیات، نقش یک ارز میانجی را بازی می‌کنند.

میانگین زمان تأیید تراکنش‌ها در ریپل کمتر از ۵ ثانیه است و این شبکه علی‌رغم نداشتن بلاکچین به صورت غیرمتمرکز طراحی شده است. هیچ اداره یا مرجع مرکزی وجود ندارد که سیستم پرداخت را مدیریت کند.

چگونه تراکنش‌ها در شبکه ریپل تأیید می‌شوند؟

طبق وایت پیپر اجماع ریپل لبز، توکن ریپل به جای استخراج (ماینینگ) از طریق اجماع کار می‌کند. سیستم ریپل توسط ریپل لبز کنترل نمی‌شود و یک سیستم همتا به همتا است که در آن همه دستگاه‌های مشارکت کننده به شبکه ریپل متصل می‌شوند.

برخی از گره‌ها فقط پرداخت‌های کاربران خود را انجام داده و دریافت می‌کنند در حالی که برخی دیگر به عنوان تأییدکننده عمل کرده و فرایند اجماع را انجام می‌دهند.

این تأییدکننده‌ها به دفتر کل (لجر)، که تصویری از وضعیت فعلی تراکنش‌ها در شبکه است، «نگاه» کرده و با استفاده از الگوریتم اجماع پروتکل ریپل در مورد وضعیت فعلی توافق می‌کنند.

قبل از تأیید کردن، تاییدکننده‌ها تمام تراکنش‌ها معتبری را که دیده‌اند و هنوز در دفتر کل فعلی اعمال نشده‌اند، زیر نظر گرفته و آنها را در فهرستی معروف به «مجموعه نامزد» عمومی می‌کنند.

سپس هر تاییدکننده مجموعه‌های نامزد تمام تاییدکننده‌ها را در فهرست گره منحصر به فرد (UNL) خود گروه‌بندی می‌کند و در مورد صحت تمام تراکنش‌ها رأی می‌دهد.

تراکنش‌هایی که بیشتر از یک حداقل مشخص رأی مثبت کسب کنند به مرحله بعد منتقل می‌شوند در حالی که تراکنش‌هایی که آرای کافی دریافت نکنند یا کنار گذاشته می‌شوند یا در مجموعه نامزد قرار گرفته و در انتظار شروع فرایند اجماع در دفتر کل بعدی می‌مانند.

در دور نهایی اجماع به موافقت حداقل ۸۰ درصد UNL تاییدکننده برای هر تراکنش نیاز است. کلیه تراکنش‌هایی که این شرط را کسب کنند در دفتر کل ثبت می‌شوند.

ایکس کارنت، ایکس راپید، و ایکس ویا؛ تفاوت اینها در چیست؟

شرکت ریپل سه محصول برای بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت در سراسر جهان تهیه کرده است:

ایکس کارنت (xCurrent)

 • این نرم‌افزار ریپل بانک‌ها را قادر می‌کند تا پرداخت‌های فرا مرزی را فوراً و با ردیابی مبدأ به مقصد تسویه کنند. ایکس کارنت امکان پیام رسانی به صورت بلادرنگ را بین بانک‌ها فراهم کرده است تا بتوانند جزئیات پرداخت را قبل از شروع تراکنش و تحویل وجه را پس از تکمیل شدن تراکنش تأیید کنید.
 • ایکس کارنت بر اساس پروتکل اینتر لجر (ILP) ساخته شده است که امکان همکاری بین دفتر کل‌های مختلف و شبکه‌ها را فراهم می‌کند و برای برآورده کردن کلیه الزامات مربوط به ریسک، حریم خصوصی و انطباق هر بانک طراحی شده است. این محصول در حال حاضر توسط چندین مؤسسه مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله می‌توان به همکاری شناخته شده آن با شرکت‌های امریکن اکسپرس (American Express) و سانتاندر (Santander) اشاره کرد.
 • با این حال لازم به ذکر است که ایکس کارنت اصلاً از توکن ریپل استفاده نمی‌کند. دانستن این نکته برای کسانی که برای کسانی که می‌خواهند در مورد ارزش رمز ارز ریپل گمانه‌زنی کنند می‌تواند مهم باشد.
ایکس کارنت (xCurrent)

ایکس راپید (xRapid)

 • ایکس راپید با هدف تأمین نقدینگی بر حسب تقاضا برای بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت طراحی شده است. این برنامه از ریپل برای کاهش هزینه‌ها و فراهم کردن امکان پرداخت در زمان واقعی برای مؤسسات مالی که بازارهای نوظهور را هدف قرار می‌دهند استفاده می‌کند.
 • تعدادی از ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت از جمله وسترن یونیون (Western Union)، مانی گرام (MoneyGram) و کولیکس (Cuallix) از ایکس راپید استفاده کرده‌اند.
ایکس راپید (xRapid)

ایکس ویا (xVia)

 • ایکس ویا که برای استفاده شرکت‌ها، ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت و بانک‌ها توسعه داده شده است، یک رابط پرداخت است که با هدف تسهیل استفاده از ایکس کارنت و ایکس راپید طراحی شده است. ایکس ویا به کاربران اجازه می‌دهد تا پرداخت‌ها را ردیابی کرده و برای تراکنش‌ها خود فاکتور تولید کنند.
ایکس ویا (xVia)

مزایای ارز دیجیتال ریپل نسبت به سایر ارزهای دیجیتال چیست؟

وجود یک زیرساخت فناورانه متفاوت نوید این را می‌دهد که می‌توان از مزایای بیشتری که در سایر رمز ارزها وجود ندارند بهره‌مند شد.

تراکنش‌های فوری ریپل

استفاده از شبکه سرورها به جای استخراج بلاکچین برای تأیید تراکنش‌ها ریپل را قادر می‌سازد تا پرداخت‌ها را در کمتر از ۵ ثانیه پردازش و تأیید کند. این برای ریپل در مقایسه با سایر رمز ارزها مانند بیت کوین و اتریوم که از پروتکل‌های اثبات سهام یا اثبات کار استفاده می‌کنند یک مزیت محسوب می‌شود.

تطبیق‌پذیری و سازگاری 

این واقعیت که ریپل نمی‌خواهد جایگزین سیستم‌های پرداخت موجود شود بلکه می‌خواهد به مؤسسات مالی کمک کند موجب تطبیق‌پذیری قابل توجه آن شده است. این بدان معناست که هر کسی از هر کجا می‌تواند از این سیستم برای ایجاد حساب کاربری برای خرید یا فروش هر ارز دلخواه استفاده کند.

  توکن تراست والت (TWT) چیست و چه آینده‌ای خواهد داشت؟ کاربرد، مزایا و معایب

هزینه تراکنش کم ارز دیجیتال ریپل

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم ریپل کارمزد تراکنش‌های بسیار کم آن است که یک صدم درصد است. این کارمزد به طور کلی همیشه ثابت باقی می‌ماند و حتی اگر افزایش موقتی تقاضا در شبکه باعث افزایش آن شود، این رقم در مقایسه با کارمزد تراکنش‌های رمز ارزها دیگر کماکان بسیار ناچیز خواهد بود.

غیرمتمرکز بودن XRP

علی‌رغم این‌که ریپل از فناوری بلاکچین استفاده نمی‌کند اما به گفته سازندگان آن یک شبکه غیرمتمرکز است و این به این معنی است که هیچ مرجع مرکزی آن را به طور کامل کنترل نمی‌کند؛ با وجود این‌که در مورد این ادعا اختلاف نظر وجود داشته است اما ریپل همچنان غیرمتمرکز است. گفته شد، هر کسی می‌تواند درگاه پرداخت شخصی خود را بر روی این پلتفرم ایجاد کرده و ارز فیات و ارزهای دیجیتال را با هم مبادله کند.

توکن‌های از قبل استخراج شده

یکی از تفاوت‌های قابل توجه بین بلاکچین‌های محبوب و شبکه ریپل این است که در ریپل تمام توکن‌ها از قبل استخراج شده‌اند. این بدان معناست که دیگر هیچ ارزی برای استخراج وجود ندارد که علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه برای محیط زیست نیز بسیار خوب است زیرا برای تأیید تراکنش‌ها نیازی به مصرف برق بی‌رویه نخواهد بود.

رویکرد بنگاه به بنگاه

ریپل به جای هدف قرار دادن مصرف‌کنندگان مشتریان اصلی خود را از میان بانک‌ها و مؤسسات مالی جذب می‌کند. هدف ریپل متحول کردن سیستم‌های پرداخت از طریق فناوری ریپل نت است که در نهایت به نفع مصرف کنندگان خواهد بود. این پلتفرم در حال حاضر به مشتریان بزرگی از جمله مانی‌گرام، امریکن اکسپرس، سانتاندر، و اینتر بانک خدمت‌رسانی می‌کند.

استخراج ریپل

همه رمزهای ریپل در همان زمان توسعه استخراج شده‌اند و شبکه برای تأیید تراکنش‌ها به استخراج بلاکچین متکی نیست. این شبکه نه مانند اِن ایکس تی (Nxt) از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کند و نه مانند بیت کوین بر روی روش اثبات کار متکی است.

در ریپل شبکه‌ای از سرورها یک پروتکل اجماع را اجرا می‌کند که تراکنش‌ها و مانده حساب را در پلتفرم تأیید می‌کند. این مدل اجماع متکی بر سرور با تضمین کردن این که در شبکه «دو بار خرج کردن» (double-spending) وجود ندارد یکپارچگی پلتفرم را حفظ می‌کند.

تفاوت بیت کوین و ریپل در چیست؟

 • اولین تفاوت اساسی بین این دو شبکه این است که بیت کوین یک ارز دیجیتال است که به عنوان وسیله مبادله مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که ریپل ابزاری برای پرداخت، مبادله ارز و سیستم حواله است که برای بانک‌ها و مؤسسات مالی طراحی شده است.
 • بیت کوین مبتنی بر فناوری بلاکچین است، در حالی که ریپل از دفتر کل اجماع توزیع شده (نه بلاکچین) استفاده می‌کند. ریپل از طریق شبکه‌ای از سرورهای تاییدکننده و توکن‌های ریپل پرداخت‌ها را تسویه می‌کند.
 • بیت کوین یک سیستم پولی مشخص دارد، در حالی که ریپل چنین سیستمی ندارد. ریپل دارای ۱۰۰ میلیارد رمز ارز ریپل از قبل استخراج شده است که ۶۰ درصد آن متعلق به شرکت ریپل لبز است.

مزایای ریپل نسبت به بیت کوین

 • شبکه ریپل بسیار مقیاس‌پذیر است و می‌تواند تا ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.
 • کارمزدهای تراکنش ریپل بسیار کم است؛ در واقع کارمزد تراکنش‌های استاندارد در شبکه ریپل ۰/۰۰۰۰۱ ریپل است.
 • زمان تسویه حساب فوری است و تراکنش‌ها در کمتر از ۵ ثانیه تأیید می‌شوند.
 • تنها مشارکت‌کنندگان از قبل تأیید شده امکان مدیریت گره‌ها و تأیید تراکنش‌ها را دارند.
 • ریپل انرژی کمتری برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

چرا ریپل به بیت کوین ترجیح داده می‌شود؟

سه عامل عمده گرایش مردم به خرید ریپل به جای بیت کوین عبارت‌اند از:

 • قیمت توکن‌های ریپل بسیار پایین و کمتر از یک دلار است که این امر در روان‌شناسی خرید افراد تأثیر می‌گذارد.
 • شبکه ریپل توسط بسیاری از مؤسسات مالی بزرگ در سراسر جهان برای تسویه حساب و مبادله ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد که این باعث به استقبال بیشتر از توکن‌های ریپل می‌شود.
 • این سیستم در حال متحول کردن چهره سیستم تسویه حساب و پرداخت جهانی بانک‌ها است.

ریپل به عنوان یک رمز ارز یک فرصت بسیار عالی برای سرمایه‌گذاری در طولانی مدت است؛ با این حال، پیش‌بینی یا درک کردن این‌که آیا می‌تواند در مقایسه با بیت کوین بازدهی بیشتری داشته باشد یا خیر دشوار است.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است و به عنوان رمز ارز ذخیره پیش‌فرض جهان شناخته شده است.

ریپل یا اتریوم، کدام بهتر است؟

برای مقایسه‌ی درستی بین مزایای ریپل و اتریوم باید به ویژگی های مختلفی نظیر هدف، توکن، عملکرد و مکانیزم آنها پرداخت. همانطور که در بالا ذکر شد هدف ریپل ایجاد یک روش پرداخت سریع و کم هزینه برای نقل و انتقالات بین المللی است، اما هدف اتریوم توسعه یک بلاکچین متن باز و ایجاد یک اکوسیستم غیرمتمرکز برای برنامه های مختلف روی بلاکچین اتریوم است.

ریپل دارای یک شبکه بلاکچین نیمه مجاز است، زیرا تمام بانک هایی که بخشی از شبکه ریپل هستند می توانند از دفتر کل آن استفاده کنند. به همین دلیل بسیار سریع است و فقط چهار ثانیه برای تأیید معاملات زمان لازم دارد. XRP همچنین هزینه تراکنش بسیار کمی دارد به طوریکه هزینه معاملات آن فقط ۰.۰۰۰۰۳۲۹ دلار می باشد. بلاکچین ریپل همچنین می تواند ۱۵۰۰ معاملات در هر ثانیه انجام دهد.

اتریوم از بلاکچین عمومی استفاده می کند، به این معنی که هرکسی، هر زمان می تواند گره ای از شبکه شود. اتریوم می تواند در هر ۱۵ ثانیه یک بلاک تولید کند، این مقدار تقریباً ۴ برابر کندتر از عملکرد ریپل است. در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ نیز هزینه معاملات آن به ۴ دلار افزایش یافت.

اصلی ترین مشکلی که اتریوم با آن روبرو است عدم مقیاس پذیری است. اتریوم فقط ۱۵ تا ۲۰ معامله را در هر ثانیه انجام می دهد که در مقایسه با ریپل بسیار کمتر است. اتریوم در حال حاضر در حال کار روی تکنیک های مقیاس پذیری لایه-۱ و لایه-۲ مانند sharding، Raiden و پلاسما است تا به اصلاح این وضعیت کمک کند.

تفاوت های کلیدی ریپل و اتریوم کدامند؟

در ادامه به کلیدی ترین تفاوت های ارزهای دیجیتالی ریپل و اتریوم پرداخته شده است:

اتریوم غیر متمرکز: اتریوم یک ارز دیجیتالی غیر متمرکز است؛ چرا که هیچ مرجع واحدی تأیید یا معاملات آن را کنترل نمی کند.

استخراج اتریوم: استخراج اتریوم باعث می شود که این ارز یک منبع در حال گسترش باشد، که هم اکنون بر اساس الگوریتم “اثبات کار” (PoW) ایجاد شده است و به ماینرهایی نیاز دارد تا کدهای رمزگذاری شده را برای اضافه کردن معاملات به بلاکچین حل کنند. اتریوم در حال انتقال به یک سیستم “اثبات سهام” (PoS) است که ماینرها را ملزم به داشتن مقداری اتریوم برای استخراج بیشتر اتریوم می کند.

ریپل یک منبع ثابت است: آزمایشگاه ریپل مسئول استخراج XRP است. در حال حاضر یکصد میلیارد سکه ریپل وجود دارد که حدود ۳۸ میلیارد آن در گردش است.

بلاک چین ریپل متمرکز است یا غیرمتمرکز؟

عملکرد بلاکچین ریپل کاملاً متفاوت از بلاکچین بیت کوین، اتریوم و اکثر رمز ارزهای دیگر است و اغلب به دلیل غیرمتمرکز نبودن واقعی مورد انتقاد قرار گرفته است.

هدف از غیرمتمرکز بودن در حوزه ارزهای دیجیتال در درجه اول این است که مشارکت کنندگان مطمئن شوند که تداخل در شبکه از طریق مسدود کردن یا معکوس کردن تراکنش‌ها، ارسال کردن پولی که وجود ندارد و موارد مشابه غیرممکن است.

  تتر چیست؟ ارز دیجیتال تتر چگونه کار می کند و چرا مهم است؟

اگر یک نهاد موفق شود کنترل بخش بزرگی از شبکه را در دست بگیرد، یا اگر تعداد کافی از مشارکت کنندگان برای حمله به شبکه تبانی کنند، ممکن است بتوانند از یکی از روش‌های زیر در شبکه تداخل کنند:

 • دفترهای عمومی مانند بیت کوین: از لحاظ نظری هرکسی می‌تواند در فرایند استخراج شرکت کند و در ازای پردازش تراکنش‌ها و نگهداری از دفتر کل پاداش‌هایی در قالب رمز ارز دریافت کند. امنیت شبکه به داشتن طیف متنوعی از استخراج کننده‌های مستقل بستگی دارد و در اینجا فرض بر این است که استخراج کننده‌ها با تصور دریافت پاداش و سود انگیزه می‌گیرند و شبکه تلاش می‌کند شرایطی را فراهم کند که حمله کردن به شبکه نسبت به انجام کار صحیح (یعنی تأیید تراکنش‌ها) سود کمتری برای استخراج کننده‌ها داشته باشد.
 • لجر ریپل: هیچ پاداش مستقیمی برای گردانندگان گره‌ها وجود ندارد؛ بلکه خود امکان اجرای گره پاداشی برای این کار است زیرا این کار به حفظ لجر ریپل کمک می‌کند. اگر چه در شبکه ریپل دو نوع گره وجود دارد اما فقط گره‌های «قابل اعتماد» می‌توانند در مورد پردازش تراکنش‌ها نظر بدهند. گره‌های غیرقابل اعتماد معمولاً نقش تعیین کننده‌ای در سرنوشت شبکه ندارند.

یکی از دلایل سریع بودن لجر ریپل در مقایسه با بلاکچین بیت کوین و سایر بلاکچین‌های عمومی اساساً این است که ریپل انجام بخش عمده کارها را به آن مجموعه سریع‌تر و محدودتر «گره‌های قابل اعتماد» سپرده است. این گره‌ها را می‌توان در فهرست گره‌های منحصر به فرد ریپل مشاهده کرد. قرار گرفتن در این فهرست به معنای شناسایی عمومی و تأیید شدن در جهان است.

گره‌های تاییدکننده اکثراً توسط مشاغل و سایر نهادهای معروف مدیریت می‌شوند. در زمان‌های مختلف شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، دانشگاهم آی‌تی و سایر مؤسسات این گره‌های قابل اعتماد را اجرا کرده‌اند. در حال حاضر (دسامبر ۲۰۱۸) در مجموع ۱۱۵ گره وجود دارد. در این میان ۲۶ گره‌های قابل اعتماد هستند.

دلیل این‌که ریپل همواره متوجه انتقادات زیادی بوده است این است که یکی از ارکان مهم بلاکچین این است که مجبور نباشید به کسی اعتماد کنید و در عوض فقط به سیستم اعتماد کنید.

بنابراین اگر از خودتان می‌پرسید آیا لجر ریپل آن قدر غیرمتمرکز است که ایمن باشد یا خیر شاید اصلی‌ترین سؤالی که برایتان مطرح شود این باشد که:

آیا می‌توان به گره‌های قابل اعتماد، اعتماد کرد؟

بله و خیر. طبیعتاً نمی‌توان به هیچ گرهی اعتماد کرد، اما اعتماد کردن هم لازم نیست.

در این حالت، «قابل اعتماد» به این معنی نیست که هر گره باید صادق باشد؛ بلکه فقط به این معنی است که می‌توان به آنها اعتماد کرد که با هدف ایجاد تداخل در لجر ریپل با یکدیگر تبانی نکنند.

آستانه تبانی مورد نیاز برای حمله به دفتر کل به هدف گره‌ها از تبانی کردن بستگی دارد. دلیل این امر این است که بخش بزرگی از گره‌ها (۸۰ درصد) باید هر تراکنش را قبل از تکمیل شدن تأیید کنند.

این بدان معنی است که:

 • اگر بیش از ۲۰ درصد گره‌ها با هم تبانی کنند می‌توانند با امتناع از تأیید کردن تراکنش‌ها آنها را مسدود کنند.
 • اگر بیش از ۸۰ درصد گره‌ها با هم تبانی کنند می‌توانند با تأیید کردن هر آنچه که می‌خواهند تراکنش‌های مورد نظر خود را جعل کنند.

در عین حال هر گره قابل اعتمادی که بخواهد از این اعتماد سوءاستفاده کند احتمالاً مجبور است این کار را به صورت آشکارا و به نام خودش انجام دهد.

در ماه مه ۲۰۱۸ ریپل ۱۰۰ درصد گره‌های قابل اعتماد را کنترل می‌کرد و شبکه ریپل را تقریباً به یک سیستم متمرکز تبدیل کرده بود. اما اخیراً، در ماه نوامبر و دسامبر ۲۰۱۸، این شرکت کنترل فقط ۲۷ درصد از گره‌های قابل اعتماد شبکه را در دست داشت.

اولاً، این امر ممکن است نشان دهنده این باشد که ریپل جداً نمی‌خواهد به هیچ کس – حتی خودش – کنترل بیش از حد بر روی لجر ریپل بدهد و برای رسیدن به این هدف اقدامات مهمی انجام داده است.

ثانیاً، این تعادل خاص به این معنی است که حتی اگر به معنای واقعی کلمه تمام تاییدکننده‌های قابل اعتماد بخواهند به شبکه حمله کنند نخواهند توانست اکثریت مورد نیاز برای جعل تراکنش‌ها را با خود همراه کنند. تنها کاری که آنها می‌توانند انجام دهند این است که شبکه را به طور موقت مسدود کنند و بدون این که سود مشخصی کسب کنند اعتبار خود را زیر سؤال ببرند.

در طرف مقابل، ریپل هم کنترل کافی بر روی گره‌ها ندارد تا بخواهد به تنهایی کاری بکند، به غیر از این که تراکنش‌ها را رد کند.

به علاوه، فهرست گره‌های منحصر به فرد صرفاً مجموعه‌ای از توصیه‌های ارائه شده توسط ریپل برای توجیه کردن همه و آسان‌تر کردن کارها است. حتی اگر خود ریپل بخواهد سرکشی کرده و لجر ریپل را مسدود کند سایر گردانندگان گره‌ها می‌توانند با حذف کردن تمام گره‌های بد رفتار از فهرست گره‌های شخصی مورد اعتماد خود، جریان تراکنش‌ها را حفظ کنند.

«اگر ریپل به عنوان یک شرکت از بین برود، ریپل به کار خود ادامه می‌دهد. برای من، این تعریف تمرکززدایی است.» – مدیر عامل شرکت ریپل، برد گارلینگهاوس

بنابراین اگرچه ممکن است ریپل آن گونه که بیت کوین یا سایر رمز ارزها غیرمتمرکز هستند این ویژگی را نداشته باشد اما لجر ریپل به اندازه کافی غیرمتمرکز است تا کارکردهای در نظر گرفته شده برای آن را انجام دهد.

شایان ذکر است که کنترل گره اکثریت ۲۷ درصدی ریپل، با اکثریت ۸۰ درصدی مورد نیاز برای تسلط بر شبکه، و تضمین‌های موجود در صورت تلاش گره‌ها برای تسلط بر شبکه به این معنی است که ریپل از نظر عملکرد بسیار غیرمتمرکزتر از بیت کوین است.

آستانه حمله به بیت کوین تنها ۵۱ درصد است و در حال حاضر شرکت‌های استخراج بیش از ۲۷ درصد از شبکه را کنترل می‌کنند و در صورت تلاش گره‌ها برای تسلط بر شبکه هیچ تضمینی برای ادامه عملکرد صحیح شبکه وجود ندارد.

کیف پول ریپل

قبل از آنکه برای خرید Ripple اقدام کنید، باید محل نگهداری آن را مشخص کنید. همانطور که میدانید با توجه به محبوبیت روز افزون ارزهای دیجیتال، گزینه های زیادی برای نگهداری ریپل وجود دارد. اینکه کدام یک از کیف پولهای ارز دیجیتال برای شما بهتر است، به هدف شما از سرمایه گذاری بستگی دارد. در صورتی که هدف شما سرمایه گذاری کوتاه مدت باشد، بهتر است که از کیف پول نرم افزاری استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این کیف پولها، میتوانید از مطالب زیر استفاده کنید:

در صورتی که هدف شما سرمایه گذاری بلند مدت است، میتوانید از کیف پول سخت افزاری مانند لجر نانو اس استفاده کنید. این والتها به اینترنت متصل نبوده و امنیت بالایی دارند. در نتیجه برای نگهداری از سرمایه در دراز مدت، انتخاب ایده آلی هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول های ارز دیجیتال ریپل (XRP) کدامند؟ از سخت افزاری تا نرم افزاری

سؤالات متداول در مورد ریپل

آیا ریپل غیرمتمرکز است؟

خیر، ریپل از نظر نحوه تأیید کردن تراکنش‌ها غیرمتمرکز است. اما این واقعیت که این تاییدکننده‌ها باید توسط یک نهاد واحد تأیید شوند غیرمتمرکز بودن کلی شبکه را کاهش می‌دهد.

آیا ریپل یک بلاکچین است؟

خیر، ریپل یک دفتر کل توزیع شده است اما بلاکچین نیست.

آیا خریدن توکن ریپل (XRP) به معنی خریدن ریپل (Ripple) نیز است؟

خریدن توکن ریپل به معنای خریدن سهام شرکت ریپل نیست. ریپل یک شرکت عمومی نیست و این به این معنی که سهام آن را نمی‌توان در هیچ صرافی خریداری کرد.

چه چیزی باعث ارزش یافتن ریپل می‌شود؟

ارزش توکن ریپل متأثر از فاکتورهای مختلفی است، اما آنچه بیشتر باعث ارزش یافتن آن می‌شود امکان همکاری کردن با مؤسسات مالی و امکان تبادل سریع و مقرون به صرفه آن با ارزها یا دارایی‌های دیگر است.

توکن ریپل چند کوین در گردش دارد؟

توکن ریپل در حال حاضر ۴۵۴۰۴ میلیارد کوین در گردش دارد، در حالی که کل عرضه آن ۱۰۰ میلیارد توکن است. اگرچه شرکت ریپل لبز در ابتدا ۵۵ میلیارد از توکن‌های تولید شده ریپل را در اختیار گرفت و می‌تواند هر ماه ۱ میلیارد از آنها را بفروشد.

از کجا ریپل بخرم؟

همانطور که گفته شد، به دلیل آنکه بسیاری از موسسات مالی و بانک ها از ریپل استفاده میکنند تقریبا تمام صرافی های برتر جهان از این ارز پشتیبانی کرده و امکان خرید و فروش ریپل را فراهم کرده اند. برای خرید ریپل میتوانید به صرافیهایی خارجی مراجعه کنید اما با توجه به تحریم هایی که علیه ایران وجود دارد، شرایط استفاده از صرافی های خارجی بسیار سخت و بعضا غیر ممکن است. به همین دلیل بهتر است برای خرید و فروش ریپل، از صرافی های ایرانی مانند صرافی آنلاین ارز دیجیتال رمزینکس استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید