تزوس (Tezos) چیست و چگونه کار می کند؟ تزوس چه آینده ای پیش رو دارد؟

تزوس (Tezos) چیست و چگونه کار می کند؟ تزوس چه آینده ای پیش رو دارد؟

متوسط

1401/07/09

15 دقیقه


معمولاً از تزوس (Tezos) به عنوان اولین بلاکچین «خود اصلاحگر» یاد می‌شود که به لطف مکانیسم حاکمیت روی زنجیره‌ای خود به صورت خودکار با قابلیت‌های جدید سازگار شده و آنها را به شبکه خود اضافه می‌کند. ارز دیجیتال تزوس یکی از ارزهای پرحاشیه بازار بوده که با وجود مشکلات پیش آمده برای شرکت سازنده آن توانسته به کار خود ادامه دهد و با توجه به برنامه‌هایی که تیم توسعه تزوس برای این رمز ارز معرفی کرده است به نظر می‌رسد آینده درخشانی در انتظار آن باشد. در این مقاله به بررسی پروژه تزوس و شبکه خود اصلاحگر آن پرداخته، سپس برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در رمز ارز تزوس پیشینه قیمت، پیش بینی قیمت در آینده و همچنین خصوصیات فاندمنتال این ارز را مرور خواهیم کرد.

تزوس چیست؟

تزوس یک شبکه بلاکچین منبع باز مبتنی بر مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) است که از طریق پلتفرم غیرمتمرکز خود و با پیاده سازی کردن قراردادهای هوشمند امکان انجام تراکنش‌های همتا به همتا را از طریق ارز دیجیتال بومی خود (که Tezzie نامیده می‌شود و نماد آن XTZ است) میسر می‌کند.

بلاکچین تزوس همچنین ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را تسهیل می‌کند و از آن به عنوان یکی از رقبای بالقوه اتریوم یاد می‌شود. تزوس با جذب سرمایه ۲۳۲ میلیون دلاری بزرگترین عرضه اولیه کوین (ICO) را در بازار رمز ارزها داشت، اما پس از راه‌اندازی با مشکلات و تأخیرهای قابل توجهی روبرو شد.

تزوس با قیمت فعلی ۳/۶ دلار (در ۱ خرداد ۱۴۰۰) و ارزش بازار حدود ۳/۲۵ میلیارد دلاری در رتبه ۳۳ بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد.

تزوس توسط زوج آرتور بریتمن با نام مستعار «ال. ام. گودمن» و کاتلین بریتمن و کمک یک گروه اصلی از توسعه دهندگان در سال ۲۰۱۴ به بازار معرفی شد. هدف اصلی این پروژه ارائه راه‌حل‌های جدید برای مشکلی که امروز پلتفرم‌های بلاکچین با آن روبرو هستند، یعنی توسعه پروتکل، بوده و دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس است.

در پروژه تزوس چهار مسئله اصلی به عنوان مشکلات گریبان‌گیر شبکه‌های معروف مانند بیت کوین شناخته شده که عبارت‌اند از:

 • مشکلات مربوط به فورک پروتکل ناشی از ناتوانی یک شبکه خاص در سازگار شدن با تغییرات بلاکچین.
 • هزینه‌های ایجاد شده و همچنین مشکلات متمرکز شدن ناشی از استفاده از مکانیسم‌های اجماع اثبات کار (PoW).
 • محدودیت زبان تراکنش در مدل برنامه نویسی بیت کوین که باعث ایجاد مشکل در اجرای قراردادهای هوشمند می‌شود. و،
 • نگرانی‌های امنیتی در مورد پذیرفته شدن دارایی‌های دیجیتال.

بلاکچین تزوس چیست؟

تزوس یک قرارداد هوشمند و پلتفرم بلاکچین برنامه‌های بلاکچین برنامه‌های غیرمتمرکز است. تزوس همچنین دارای یک ویژگی خود اصلاحگر است که با مکانیسم رأی گیری روی زنجیره‌ای پشتیبانی می‌شود. این پروژه در عرضه اولیه کوین خود در سال ۲۰۱۷ موفق شد ۲۳۲ میلیون دلار سرمایه جذب کند. تزوس از آن زمان به بعد به یکی از بحث برانگیزترین پروژه‌های بلاکچین تبدیل شده است.

بلاکچین تزوس به صورت یک شبکه تراکنش غیرمتمرکز، بدون نیاز به اجازه و همتا به همتا است که بر اساس قراردادهای هوشمند عمل می‌کند. این پلتفرم با توجه به مشکلات مدل اجماع اثبات کار از مدل اثبات سهام محول شده استفاده می‌کند. این مدل اجماع به ذی‌نفعان امکان مشارکت در تصمیم گیری‌های مهم مربوط به پروتکل و حاکمیت را از طریق یک پروتکل حاکمیت روی زنجیره‌ای می‌دهد.

شبکه خود اصلاحگر تزوس چیست و چه قابلیتی دارد؟

اکثر شبکه‌های نسل اول بلاکچین مانند بیت کوین و اتریوم محدودیت‌های خاصی دارند که توسعه دهندگان فقط از طریق ارتقاهای اساسی با هدف رفع مشکلات شبکه مانند مقیاس پذیری و امنیت می‌توانند آنها را رفع کنند.

گاهی اوقات، ایجاد یک فورک سخت ممکن است تنها راه حل برای حل این محدودیت‌ها باشد که این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد اختلال و پراکنده شدن طرفداران رمز ارز شود؛ اتفاقی که در سال ۲۰۲ در مورد بیت کوین کش رخ داد.

بلاکچین تزوس با عمل کردن به عنوان یک شبکه بلاکچین خود اصلاحگر این مشکل را حل می‌کند و این ظرفیت باعث شده تا تزوس به یکی از امیدوار کننده‌ترین پروژه‌های موجود در حوزه رمز ارزها تبدیل شود.

این مسائل پیرامون شبکه‌های غیرمتمرکز موجب نگرانی جوامع بلاکچین شده است زیرا آنها بر اساس دیدگاه‌های مختلف خود آینده این پروژه‌ها را پیش بینی می‌کنند.

  ارز دیجیتال ددی دوج (DaddyDoge)، پدر خانواده دوج چه چیزی برای گفتن دارد؟

برای رفع این مشکلات تزوس سیستمی را طراحی کرده است که در آن کاربران می‌توانند در مورد تغییرات مهم شبکه که می‌توانند بدون نیاز به فورک سخت پیاده سازی شوند، رأی دهند. گرچه این پروژه بسیار نویدبخش به نظر می‌رسد اما بحث و جدل‌های خاصی را نیز به همراه داشته است.

به عنوان مثال شبکه بیت کوین یکی از بزرگترین مطالعات موردی در حمایت از اهداف این پلتفرم است. همانطور که در حال حاضر می‌بینید، عدم اتفاق نظر در بین جامعه بیت کوین در مورد تغییرات لازم برای رفع مشکلات این بلاکچین باعث اختلاف و تفرقه در میان جامعه طرفداران بیت کوین شده است.

در چنین شرایطی نه تنها توسعه دهندگان گرفتار می‌شوند بلکه اختلاف نظرها بر قیمت بیت کوین تأثیر منفی گذاشته و این باعث متضرر شدن دارندگان کوین هم می‌شود.

همین اختلاف‌ها باعث شده تا امروز بیت کوین کش، بیت کوین اس وی و فورک‌های متعدد دیگری از شبکه بیت کوین جدا شوند. همه این فورک‌ها سعی می‌کنند مشکل سرعت تراکنش و محدودیت‌های اندازه بلوک در بلاکچین بیت کوین را با رویکردهای کاملاً متفاوت خود برطرف کنند.

فورک‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که یک پلتفرم نتواند با چنین تغییراتی سازگار شود یا همه آنها را به طور هم زمان اعمال کند. در چنین شرایطی باید یک شبکه جداگانه متشکل از یک جامعه جدید ایجاد شود. سپس این جامعه با تغییراتی که در ذهن داشت شروع به بازسازی مجموعه‌ای جدید از پروتکل‌ها بر بستر نسخه دیگری از بلاکچین مادر می‌کند.

به گفته تیم پشتیبان تزوس، این ایجاد انشعاب ممکن است پتانسیل یک شبکه برای توسعه کامل را محدود کند زیرا ممکن است باعث ایجاد یک اثر شبکه منفی شود که در آن نتوان ارتقاهای انجام شده روی زنجیره فورک شده را در زنجیره اصلی اجرا کرد. این اتفاق همچنین می‌تواند نوآوری را محدود کرده و ثبات دارایی دیجیتالی را که به زنجیره بستگی دارد تهدید کند.

تیم تزوس برای مقابله با این مشکل «دفتر کل خود اصلاحگر کریپتو» را معرفی کرده است. این پروژه بعداً به واسطه مدل حاکمیت روی زنجیره‌ای (آن‌چِین) آن محبوب شد.

نحوه کار مدل خود اصلاحگر تزوس

سه پروتکل اصلی به عنوان شالوده پلتفرم تزوس عمل می‌کنند که عبارت‌اند از:

پروتکل شبکه

هدف از طراحی پروتکل شبکه تعیین بلوک‌ها و انتشار آنها در زنجیره تزوس است. تمام مواردی که گره‌ها برای حفظ یکپارچگی شبکه نیاز دارند، مانند دانلود وضعیت بلاکچین، اتصال کاربران و انتشار بلوک‌های نهایی به شبکه، در پروتکل شبکه قرار دارد.

پروتکل تراکنش

پروتکل تراکنش بر صحت تراکنش‌ها نظارت دارد. در این پروتکل سابقه‌ای از تمام اطلاعات بلاکچین، به ویژه اطلاعات مربوط به تراکنش تعاملات همتا به همتا و فعالیت‌های بلاکچین وجود دارد.

پروتکل اجماع

پروتکل اجماع به پلتفرم تزوس امکان به اجماع رسیدن در مورد وضعیت بلاکچین را می‌دهد. مدل اثبات سهام محول شده نیز در این پروتکل وارد عمل می‌شود. ذی‌نفعان باید از طریق این پروتکل به هرگونه اصلاح، اضافه شدن به یا ارتقا بلاکچین رأی دهند.

پوسته شبکه پلتفرم تزوس این پروتکل‌های مختلف را به هم پیوند می‌دهد. پوسته شبکه همچنین به «پروتکل بلاکچین» اشاره دارد که پروتکل تراکنش و اجماع را با هم ترکیب می‌کند.

شکل پروتکل بلاکچین همچنین نتیجه همه اصلاحات و به روزرسانی‌های شبکه است. برای تقویت توانایی «خود اصلاحی» پلتفرم، بلوک‌هایی که ذی‌نفعان به زنجیره اضافه می‌کنند و ممکن است حاوی اطلاعات تراکنش یا ارتقا پروتکل باشند – مجاز به اعمال تغییرات در کل شبکه هستند.

از منظر فنی‌تر، زبان برنامه نویسی مورد استفاده برای ساخت تزوس یعنی OCaml قادر به شناسایی سه عنصر اصلی پروتکل‌ها، بلوک‌ها و تراکنش‌ها در زنجیره است. هر ماژولی که به زبان OCaml نوشته شده و روی زنجیره پیاده سازی شده باشد می‌تواند وضعیت کلی آن را به روز کند.

برنامه‌های غیرمتمرکز تزوس

پروتکل تزوس همچنین از اجرا شدن برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند که عملکردهای خاصی را بر بستر پروتکل انجام می‌دهند. این برنامه‌ها به صورت خودکار اجرا می‌شوند، بدین معنی که آنها برای انجام عملکردهای خود به هیچ‌گونه اجازه یا مداخله شخص ثالث نیاز ندارند. اساساً، برنامه‌های غیرمتمرکز موارد استفاده از شبکه تزوس را گسترش می‌دهد.

 • برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی بر بستر پروتکل تزوس ساخته شده‌اند از جمله:
 • برنامه کریک تز (CricTez)، یک برنامه ورزشی فانتزی مبتنی بر توکن‌های غیر قابل معاوضه (ان اف تی) برای ورزش کریکت؛
 • کالامینت (Kalamint)، یک بازار ان اف تی تحت حاکمیت جامعه؛
 • استِبلی (Stably)، یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا؛
 • پروتکل رپ (Wrap)، پل میان اتریوم و تزوس و بسیاری از برنامه‌های دیگر.

قراردادهای هوشمند تزوس

قراردادهای هوشمند تزوس قراردادهایی خود اجرا هستند که بصورت خودکار اجرا می‌شوند. هر یک از طرفین قرارداد هوشمند می‌تواند شرایط خاصی را تعیین کند که باید قبل از هر گونه اقدام در جهت انجام تعهدات قرارداد رعایت شود.

  ارز دیجیتال پای نتورک یا PI چیست؟ آیا pi network کلاهبرداری است؟

این باعث می‌شود که این پلتفرم نیازمند اجازه نباشد و به عنوان شاکله تمام برنامه‌های غیرمتمرکز در پروتکل عمل می‌کند.

توکن تزوس چیست؟

توکن XTZ توکن کاربردی و رمز ارز بومی تزوس است. از این توکن می‌توان برای مبادله یا مشارکت در امور حاکمیت روی زنجیره‌ای پلتفرم استفاده کرد.

نکته قابل توجه در اینجا مدل حاکمیتی است که از طریق دارندگان توکن کار می‌کند. هر بروزرسانی دیگری که توسط توسعه دهندگان انجام می‌شود و باید در این زنجیره اجرا شود در معرض رأی دهی ذی‌نفعان قرار خواهد گرفت. در صورت پذیرفته شدن پیشنهادهای ارتقا یا اصلاح، توسعه دهندگان پاداش‌هایی در قالب تزوس دریافت می‌کنند.

نقشه راه تزوس

تزوس هیچ گونه نقشه راه رسمی ندارد اما توسعه دهندگانی دارد که به طور مداوم برای پیاده کردن ارتقاهای ضروری شبکه با جامعه تزوس کار می‌کنند. جدیدترین بروزرسانی که برای زنجیره تزوس ارائه شده است کارتیج ۲ (Carthage 2.0) نام دارد که در مارس ۲۰۲۰ اجرا شد.

کارتیج ۲ پروژه‌ای است که توسط نومادیک لبز (Nomadic Labs) و کریپتیوم لبز (Cryptium Labs) انجام می‌شود و هدف آن افزایش حد گس برای هر بلوک و عملیات تا ۳۰ درصد است. این تغییر به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های پیچیده‌تری را روی پلتفرم اجرا کنند. یکی دیگر از اهداف این به روز رسانی بهبود محاسبات مربوط به بِیکینگ بود.

نحوه استیک کردن تزوس چگونه است؟

از آنجا که پلتفرم تزوس بر اساس مدل اثبات سهام محول شده اجرا می‌شود نیاز به استخراج در آن وجود ندارد. این پلتفرم در عوض قابلیت استیکینگ (یا سهام گذاری) را دارد. برای این کار، دارنده تزوس باید کوین‌های خود را در یک قرارداد هوشمند استیک کند و از این طریق توکن‌های خود را به یک «بِیکر» خاص واگذار کند.

عملکرد بیکرها مشابه نقش «اعتبار سنج‌ها» و «استخراج کنندگان» است. وظیفه آنها حفظ یکپارچگی و سلامت زنجیره با تأیید کردن تراکنش‌هایی است که معتبر شناخته شده‌اند. بیکرها متناسب با تعداد کوین‌هایی که در قرارداد هوشمند قفل کرده‌اند برای کارشان پاداش می‌گیرند.

برای جلوگیری کردن از تأیید تراکنش‌ها توسط بازیگران مخرب، این بیکرها در صورت رأی دادن به تراکنش‌های نامعتبر جریمه می‌شوند. اگر مشخص شود که بیکرها تراکنش‌های نامعتبر را تأیید کرده‌اند در روشی به نام اسلشینگ «slashing» توکن‌های بیکر توقیف می‌شود. سهام گذارانی که توکن‌های تزوس خود را به یک بیکر واگذار می‌کنند باید این نکته را در نظر داشته باشند زیرا این امر می‌تواند بر سرمایه گذاری آنها نیز تأثیر بگذارد.

گواهی اثبات سهام محول شده (DPoS) در تزوس

بنیان‌گذار تزوس معتقد است که روش اثبات کار قدیمی در تأیید تراکنش‌های روی زنجیره‌ای انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کند و گاهی اوقات منجر به تداوم متمرکز بودن شبکه می‌شود. در این روش استخراج کنندگان در رقابت با سایر استخراج کننده‌های شبکه باید ریگ‌های استخراج با کیفیت بالا و گران قیمتی تهیه کنند.

استخرهای استخراج بسیار بزرگ نیز با تحت‌الشعاع قرار دادن سایر استخراج کنندگان کوچک در شبکه در متمرکز شدن شبکه نقش دارند. اما اثبات سهام محول شده جایگزین مناسبی برای این مشکلات است.

در مدل اثبات سهام محول شده وظیفه حفظ یکپارچگی بلاکچین بر عهده ذی‌نفعان است که دارندگان توکن‌های تزوس نیز هستند. اگرچه برای برگزیده شدن به عنوان اعتبار سنج شبکه باید حداقل مقدار مشخصی از توکن‌های تزوس را در اختیار داشت اما هر کسی می‌تواند با واگذار کردن تزوس‌های خود به یک اعتبار سنج برگزیده در تأمین امنیت شبکه مشارکت داشته باشد.

برای راه‌اندازی یک گره یا نود تزوس و تبدیل شدن به بیکر حداقل باید ۸ تزوس داشته باشید.

افراد در مدل اثبات سهام محول شده همچنین می‌توانند بیکرهایی را برای رأی دادن در مورد پیشنهادهای مطرح شده برای پروتکل انتخاب کنند. افراد سهام گذار کافی است بیکر منطبق با ارزش‌های خود را انتخاب کنند تا بدین وسیله حتی در صورت نداشتن تزوس کافی برای تبدیل شدن به بیکر در مورد تصمیم‌های مهم حاکمیت رأی دهند.

کجا می‌توان تزوس را استیک کرد

تزوس را می‌توان در کیف پول‌های متعددی مانند کیف پول لجر، بایننس، کوین بِیس، اتمیک والت و … استیک کرد. نرخ سود و کارمزد این کیف پول‌ها متفاوت است.

بهترین کیف پول تزوس چیست؟

بهترین کیف پول برای ذخیره تزوس، کیف پول بومی تزوس یا تراست والت است. در هر دو کیف پول کاربران امکان ارسال و دریافت تزوس، خرید تزوس، مبادله کردن رمز ارزها و مدیریت کردن پورتفولیوی دارایی‌های دیجیتال خود را دارند. از کیف پول‌های موجود دیگری که می‌توان برای ذخیره تزوس استفاده کرد می‌توان به لجر نانو، اتمیک والت، تزباکس والت و گواردا اشاره کرد.

  آلت کوین چیست و انواع آن کدامند؟ از تاریخچه تا آینده؟ فصل آلت کوین چیست؟

تاریخچه قیمت و قیمت آینده تزوس

ارز دیجیتال تزوس کار خود را با رسوائی آغاز کرد. قیمت این ارز پس از عرضه اولیه در محدوده ۱/۷ دلار و کمی بیشتر از ۲ دلار در نوسان بود. شرکت تزوس به جای تمرکز بر تثبیت موقعیت خود مجبور بود با یک شکایت درباره عرضه اولیه کوین خود دست و پنجه نرم کند.

این اتفاق بر قیمت توکن تزوس تأثیرگذار بود. در دسامبر ۲۰۱۷ زمانی که قیمت تزوس در حال پشت سر گذاشتن محدوده ۵ دلار بود شکایت دیگری از این شرکت ثبت شد. در نتیجه، طی چند روز قیمت تزوس به ۳/۹ دلار کاهش یافت.

داده‌های تاریخی حرکات قیمت تزوس

با این حال، این ریزش قیمت چندان فاجعه بار نبود. در واقع تزوس توانست موقعیت خود را خیلی سریع به دست آورد و در ابتدای ژانویه ۲۰۱۸ رکورد قیمتی جدیدی را در ۵/۷۵ دلار ثبت کرد. سال ۲۰۱۸ سالی پیچیده برای همه ارزهای دیجیتال بود در نتیجه تزوس پس از نوسان‌های زیاد این سال را در قیمت ۰/۵ دلار به پایان رساند.

تزوس پس از یک دوره نزولی طولانی سرانجام در سال ۲۰۱۹ دوباره شاهد افزایش قیمت بود. قیمت این ارز از مارس تا دسامبر بسیار رونق گرفت. اگرچه تمام رمز ارزها در آن زمان در حال رشد بودند، اما تزوس عملکرد بهتری نسبت به دیگران داشت و از رتبه ۲۲ بزرگترین ارزها به رتبه دهم صعود کرد.

حرکات قیمت تزوس در ۲۰۱۹

تزوس علی‌رغم عملکرد بسیار خوب در سال ۲۰۱۹ ارزش خود را در پایان سال از دست داد. در نتیجه سال ۲۰۲۰ برای تزوس چندان خوش بینانه آغاز نشد. با این حال برخی از تحلیلگران بر این باور بودند که تزوس عملکرد بهتری نسبت به سایر آلت کوین‌ها دارد و این افت قیمت نشان دهنده کاهش علاقه سرمایه‌گذاران به تزوس نبود.

حرکات قیمت در سال ۲۰۲۰

تزوس تقریباً به رکورد تاریخی خود رسید. در آگوست ۲۰۲۰ قیمت از ۴/۴ دلار فراتر رفت. این رشد قیمت احتمالاً ناشی از پایان یافتن دادگاهی سه ساله این شرکت بود که در آن تزوس مجبور شد ۲۵ میلیون دلار خسارت بپردازد.

قیمت تزوس در آغاز سال ۲۰۲۱ شاهد فراز و فرودهای زیادی بود. روند صعودی تزوس به تدریج از اواخر ژانویه شروع به قدرت گرفتن کرد. اما پس از آن دوباره قیمت از ۳/۱۷ دلار به ۲/۸۸ دلار ریزش کرد.

مزایای تزوس (Tezos) چیست؟

برای شبکه های بلاک چین تزوس، مزیت هایی وجود دارد که در این بخش از مقاله به ذکر آن ها پرداخته ایم.

 • به روزرسانی های غیر متمرکز و خودکار : Tezos تنها بلاک چینی است که قابلیت ارتقا غیرمتمرکز و خودکار را دارد.
 • ارتقا و به روزرسانی های آن بدون چنگال ای سخت انجام می شود : علت آن است که به روزرسانی ها با قوانین مشخصی که توسط انجمن تزوس تثبیت شده است، انجام می شود. این کمک می کند تا از عدم تحرک آن جلوگیری شود و بهبود بخشی آن حفظ شود.
 • تیم توسعه دهندگان تزوس، تیم شناخته شده ای است.
 • اعتماد بالایی در میان سرمایه گذاران آن وجود دارد.
 • پروتکل PoS سطح بالایی از امنیت سیستم را فراهم می کند.
 • وجود یک بستر مقیاس پذیر و قابل اعتماد مبتنی بر قراردادهای هوشمند. این نوع بسترهای نرم افزاری می تواند به طور بالقوه در هر نوع تجارت مورد استفاده قرار گیرد.

پیش بینی قیمت تزوس در کوتاه مدت

والت اینوستر

والت اینوستر منبعی است که بر اساس تحلیل تکنیکال قیمت رمز ارزها را پیش بینی می‌کند. به نقل از این وب‌سایت قیمت تزوس ممکن است در طول یک سال به ۴/۴۳۱ دلار برسد. به علاوه، این سایت سرمایه‌گذاری در تزوس در سال ۲۰۲۱ را مستعد رشد بیش از ۵۱ درصدی می‌داند.

کوین دیجیتال پرایس

این منبع هم نظر کاملاً مشابهی در مورد قیمت تزوس دارد. کوین دیجیتال پرایس اعتقاد دارد که قیمت در طی سال ۲۰۲۱ افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران باید این توکن را که احتمال سودآوری دارد در نظر بگیرند. طبق پیش بینی این منبع، قیمت تزوس ممکن است تا پایان سال به ۴/۵۲ دلار برسد.

تریدینگ بیستس

لازم به ذکر است که همه منابع در مورد آینده قیمت تزوس به یک اندازه خوش بین نیستند. به عنوان مثال تریدینگ بیستس پیش بینی می‌کند قیمت تزوس اندکی کاهش یابد. طبق داده‌های این منبع، قیمت تزوس به طور متوسط در محدود ۲/۵ دلار نوسان خواهد کرد اما ممکن است حداکثر به ۳/۲۴ دلار برسد.

تحلیل فاندمنتال تزوس

در این قسمت اطلاعاتی از وضعیت فاندامنتال (بنیادین) ارز دیجیتال تزوس آورده شده است.

اطلاعات پایه

رتبه

۳۶

وضعیت

فعال

نوع دارایی

کوین

وب سایت رسمی

https://www.tezos.com/

اکسپلورر بلاکچین


https://tzscan.io

اعلامیه

 

کیف پول


https://crowdfund.tezos.com/

ماهیت

تزوس یک دفتر کل رمزنگاری شده خود اصلاحگر است. این شبکه نه تنها در مورد وضعیت دفتر کل، بلکه در مورد وضعیت خود پروتکل به اجماع می‌رسد.

اطلاعات فنی

کد منبع

https://github.com/tezos/tezos

قابلیت استخراج

ندارد

روش اجماع

اثبات سهام محول شده

زمان پردازش بلوک اثبات سهام

۶۰ ثانیه

تعداد کوین‌های از پیش استخراج شده

۶۶۶۱

تاریخ معرفی

۳۰ ژوئن ۲۰۱۸

حداکثر عرضه

۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تزوس

اطلاعات بلاکچین

به روز رسانی

جمعه، ۲۱ می ۲۰۲۱، ساعت ۱۳:۰۵:۰۳

عرضه در گردش

۸۳۲۳۴۸۴۵۳

اطلاعات اجتماعی

توییتر


https://twitter.com/tez0s

ردیت

https://www.reddit.com/r/tezos/

تلگرام

دیسکورد

بلاگ

https://medium.com/tezos