یکی از داده‌های مهم در هر بلوکی که بخشی از یک بلاکچین است ارتفاع بلوک است. ارتفاع بلوک تعدادی کاراکتر افزایشی است که نشان دهنده گستردگی این زنجیره است. در ادامه این مقاله بیشتر به معنی و مفهوم بلوک در بلاکچین و همچنین اهمیت و کاربرد آن پرداخته شده است.

بلاکچین چیست؟

همه ما می‌دانیم که بیت کوین مبتنی بر بلاکچین است؛ در واقع نه تنها بیت کوین بلکه اتریوم، لایت کوین، مونرو، دش و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر نیز مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند.

بلاکچین یک دفتر کل عمومی توزیع‌شده است که تمام تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شود در آن ثبت می‌شود. هر ارز دیجیتال به بلاکچین خود متکی است و هر بلاکچین مجموعه‌ای از قوانین و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

یکی از قوانین بلاکچین بیت کوین این است که بلوک‌ها در فواصل ۱۰ دقیقه‌ای ایجاد می‌شوند. تمام تراکنش‌هایی که در شبکه منتشر می‌شوند ابتدا به ممپول (mempool) ارسال می‌شوند.

ماینرها دسته‌ای از تراکنش‌ها را از این استخر انتخاب می‌کنند، آن را در یک بلوک قرار می‌دهند و سعی می‌کنند یک معمای پیچیده ریاضی را حل کنند. هر کسی که سریع‌تر این معما را حل کند می‌تواند بلوک خود را به بلاکچین اضافه کند. سپس ماینرها در سراسر جهان برای حل بلوک بعدی به رقابت می‌پردازند.

بلاکچین چیست؟

اولین بلوک، جنسیس بلاک یا بلوک پیدایش نام دارد که در زمان شروع به کار بیت کوین ایجاد شد. از زمان ایجاد بلوک پیدایش تا به حال هر ۱۰ دقیقه یک بلوک جدید به بلاکچین بیت کوین اضافه شده است.

سرعت ایجاد بلوک‌ها ممکن است بیشتر یا کمتر از ۱۰ دقیقه باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما فرایندی که طی آن بلوک‌های جدید ایجاد می‌شوند و به زنجیره متصل می‌شوند هرگز پایان نمی‌یابد.

این بدان معناست که محدودیتی برای تعداد بلوک‌های اضافه‌شده به بلاکچین وجود ندارد. حتی پس از استخراج تمام کوین‌ها و تا زمانی که مردم بیت کوین معامله کنند ماینرها به ساختن بلوک‌های جدید در فواصل نسبتاً منظم ادامه می‌دهند. خب حالا ارتفاع بلوک چیست؟

  الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) چیست و چگونه کار می‌کند؟ مزایا و معایب

ارتفاع بلوک چیست؟

یکی از داده‌های مهم در هر بلوکی که بخشی از یک بلاکچین است ارتفاع بلوک است. ارتفاع بلوک تعدادی کاراکتر افزایشی است که نشان دهنده گستردگی این زنجیره است و از آن برای مدیریت عوامل مختلفی که برای عملکرد و امنیت بلاکچین حیاتی هستند استفاده می‌شود.

ارتفاع بلوک چیست؟

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است بلوک‌ها در بلاکچین به صورت متوالی شمارش می‌شوند. همچنین بلوک‌های متعدد ممکن است ارتفاع بلوک یکسانی داشته باشند که این ممکن است در نتیجه ایجاد فورک در شبکه رخ دهد و به «بلوک کهنه» نیز معروف هستند. ارتفاع نشان دهنده محل بلوک در بلاکچین است و بلندترین بلوک جدیدترین بلوک است و بلندی آن به اندازه ارتفاع کل بلاکچین است.

اصطلاح ارتفاع بلوک به شماره بلوک فعلی در یک بلاکچین اشاره دارد. در واقع، ارتفاع بلوک موقعیت یک بلوک تاییدشده که بخشی از یک بلاکچین است را در زنجیره مشخص می‌کند.

همان‌طور که به خوبی می‌دانیم هر بلاکچین از بلوک‌هایی تشکیل شده است که از طریق فرایندهای ریاضی و رمزنگاری به هم متصل شده یا به هم زنجیره شده‌اند.

یکی از مولفه‌هایی که هر یک از این بلوک‌ها را تعریف می‌کند عددی است که بلوک با آن در بلاکچین شناسایی می‌شود. از این رو در هنگام استفاده از اکسپلورر بلوک تنها کافی است این عدد را وارد کرد تا بتوان بلوک را بررسی کرد. این امر یافتن اطلاعات موجود در بلاکچین را بسیار آسان می‌کند.

ارتفاع بلوک چیست؟

همان‌طور که گفته شد، در بلاکچین اولین بلوک تولید شده بلوک پیدایش نام دارد و ارتفاع آن برابر با صفر است. از این بلوک به بعد هر بار که تراکنش‌های جدید در شبکه انجام می‌شوند دسته‌بندی شده و به بلوک‌های جدید اضافه می‌شوند که هر کدام به بلوک قبلی متصل می‌شود. بنابراین، ارتفاع بلوک همیشه یک عدد صحیح متفاوت و بزرگتر از صفر خواهد بود.

به عنوان مثال، بلاکچین بیت کوین را در نظر بگیرید. مانند هر بلاکچین دیگر، اولین بلوک این بلاکچین «بلوک پیدایش» نامیده می‌شود که ارتفاع آن صفر است؛ به نوعی مانند طبقه همکف یک ساختمان.

  آشنایی با 4 نسل بلاکچین، آینده از آن کدام است؟

ماینرهای بیت کوین به عنوان بخشی از الگوریتم اجماع اثبات کار که بلاکچین بیت کوین از آن برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن آنها به بلاکچین استفاده می‌کند برای حل معما‌های رمزنگاری‌شده محاسباتی که پس از حل شدن سوابق دقیق تراکنش‌ها را ثبت می‌کنند با هم به رقابت می‌پردازند.

این سوابق قبل از اینکه با هم «حل شوند» و برای همیشه به ترتیب زمانی به دفتر کل اضافه شوند در «بلوک‌هایی» به اندازه ۱ مگابایت گروه‌بندی می‌شوند؛ از این رو اصطلاح «بلاکچین» برای این ساختار انتخاب شده است.

در زمان نگارش این مقاله ارتفاع کل بلاکچین بیت کوین کمی بیش از ۶۷۶۰۰۰ است. این بدان معناست که از زمان راه‌اندازی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ بیش از ۶۷۶۰۰۰ بلوک حاوی داده‌های تراکنش استخراج شده است. به این ترتیب، ارتفاع بلوک اغلب برای شناسایی یک بلوک خاص در زنجیره استفاده می‌شود و اساساً مترادف با عدد بلوک است.

اهمیت ارتفاع بلوک در بلاکچین چیست؟

احتمالاً از خودتان بپرسید که چرا دانستن ارتفاع بلوک یک بلاکچین مهم است؟ خب، حقیقت این است که به کمک این داده می‌توانیم بفهمیم که هر چند وقت یک‌بار بلوک‌های جدید کشف و به زنجیره یک رمز ارز اضافه می‌شوند.

علاوه بر این، هر بار که بلوک‌های جدید پس از یک بلوک حاوی یک تراکنش خاص اضافه می‌شوند، این بلوک تایید می‌شود. تعداد تاییدیه‌های دریافتی برابر با تعداد بلوک‌های اضافه شده است.

همان‌طور که گفته شد از ارتفاع بلوک برای شناسایی یک بلوک خاص استفاده می‌شود. این اطلاعات همچنین برای اعمال عملکردهایی مانند قفل زمانی (time lock) به کار می‌رود.

در این عملکردها می‌توانید یک زمان یا ارتفاع بلوک خاص را برای محدود کردن استفاده از بیت کوین تا رسیدن به این شرایط تعیین کنید. با این حال، ممکن است دو بلوک مختلف ارتفاع یکسانی داشته باشند و این زمانی اتفاق می‌افتد که دو ماینر همزمان بلوک‌ها را تولید کنند.

اما تنها یکی از این دو بلوک توسط شبکه تأیید می‌شود و دیگری به بلاکچین اضافه نخواهد شد. بنابراین، ارتفاع بلوک نباید به عنوان تنها فاکتور شناسایی بلوک در نظر گرفته شود بلکه باید به هش هدر بلوک توجه کرد چون این موضوع اهمیت بیشتری در بلاکچین دارد.

  دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست و ارتباط آن با بلاکچین چگونه است؟

یک دلیل مهم دیگر برای دانستن ارتفاع بلوک این است که طول بلاکچین و در نتیجه میزان استقبال جامعه و کاربران از بلاکچین را به ما نشان می‌دهد. بر اساس این مولفه می‌توان چشم‌انداز مناسبی از اعتبار، سختی، محبوبیت و کیفیت فرایند اجماع شبکه به دست بیاوریم.

بیت کوین در مقایسه با اتریوم ارتفاع بلوک کمتری دارد. اما این نشان دهنده بهتر یا امن‌تر بودن اتریوم نیست. ارتفاع کمتر بیت کوین به دلیل سختی بیشتر شبکه آن است که در نتیجه آن تولید بلوک‌ها تقریباً هر ۱۰ دقیقه یک بار انجام می‌شود. بنابراین هر چه اثبات کار بیشتری برای تولید بلوک‌های یک بلاکچین صرف شود امنیت آن بیشتر می‌شود.

نکته مهم دیگر این است که ارتفاع بلوک به پروتکل ارز دیجیتال کمک می‌کند تا سختی استخراج شبکه را بنابر شرایط موجود تنظیم کند. این کار موجب بهبود امنیت رمز ارز و کنترل میزان تولید بلوک‌ها می‌شود.

پیدا کردن ارتفاع یک بلوک در یک بلاکچین

برای دانستن ارتفاع بلوک یک بلاکچین خاص کافی است از یک اکسپلورر بلوک آن استفاده کنید. از طریق این ابزار می‌توانید تمام اطلاعات موجود در بلوک‌های تولید شده در یک بلاکچین که شامل ارتفاع آن نیز است دسترسی پیدا کنید.

به عنوان مثال از طریق اکسپلورر بیت تو می (Bit2Me Explorer) به راحتی می‌توانید در مورد ارتفاع بلوک‌های مختلف شبکه بیت کوین اطلاعات کسب کنید. برای انجام این کار ابتدا باید به وب سایت این مرورگر بروید. در صفحه اصلی وب سایت با تصویر زیر روبرو خواهید شد.

پیدا کردن ارتفاع یک بلوک در یک بلاکچین

در این مرحله می‌توانید ارتفاع بلوکی را که می‌خواهید مشاهده کنید در کادر مشخص‌شده وارد کنید. برای مثال، فرض کنید می‌خواهیم به ارتفاع بلوک شماره ۳۵۰۰۰۰ دسترسی پیدا کرده و به اطلاعاتی که در آن موجود است نگاه کنیم.

پیدا کردن ارتفاع یک بلوک در یک بلاکچین

همان‌طور که می‌بینید اکسپلوررهای بلوک ابزار بسیار قدرتمندی برای کاوش کردن بلاکچین‌ها هستند و به ما اجازه می‌دهند تا همه چیزهایی را که در بلاکچین‌ها اتفاق می‌افتد را به صورت عمومی بررسی کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید