ارز دیجیتال وی چین، درباره سوگلی شرکت‌های بزرگ زنجیره تأمین چه می‌دانیم!

ارز دیجیتال وی چین، درباره سوگلی شرکت‌های بزرگ زنجیره تأمین چه می‌دانیم!

متوسط

17:56

15 دقیقه


ارز دیجیتال وی چین (VeChain) پروژه‌های منحصربه‌فرد با کاربردهایی خاص در دنیای رمزارزها است. وی چین را می‌توان یکی از اولین پروژه‌های دانست که به‌منظور رفع نیاز شرکت‌ها به‌ویژه فعالان در حوزه زنجیره تأمین ساخته شده است. بسیاری از کارشناسان به همین دلیل هم آینده خوبی برای آن متصور شده‌اند. در این مقاله قصد داریم به جنبه‌های مختلف این رمزارز بپردازیم.

ارز دیجیتال وی چین (VET) چیست؟

ارز دیجیتال وی چین یکی از اولین بلاکچین‌هایی است که به طور انحصاری برای تأمین نیاز مشتریان شرکتی ساخته شده است. توسعه دهندگان این پروژه به دنبال بهبود زنجیره تأمین و مدیریت چرخه حیات محصول از طریق استفاده از فناوری دفتر توزیع شده هستند.

از همه مهم‌تر، این پلتفرم قابلیت‌های جدیدی را به کاربران ارائه می‌دهد که آن را برای مشاغلی که به دنبال ارتقا پروتکل‌های زنجیره تأمین و فرایندهای تجاری هستند ایده‌آل می‌کند.

امروزه، بخش لجستیک از مشکل نامتقارن بودن اطلاعات رنج می‌برد. اگرچه سیستم‌های موجود حجم زیادی داده را جمع آوری می‌کنند اما این داده‌ها به روشی بهینه به کسب و کارها منتقل نمی‌شود.

در بیشتر موارد، تقسیم بندی شدید باعث می‌شود که کل زنجیره تأمین به منابع داده متمرکز متکی باشد. این نبود یکپارچگی منجر به عدم شفافیت و تأخیر در انتقال اطلاعات می‌شود.

 وی چین امکان ردیابی حجم بزرگی از داده را به مشاغل ارائه می‌دهد. این شاخص‌ها می‌توانند مواردی مانند کیفیت، اصالت، دمای ذخیره‌سازی و وضعیت حمل و نقل را شامل شود. وی چین همه این ویژگی‌ها را از طریق یک اکوسیستم تجاری مطمئن و توزیع شده فراهم می‌کند. به این ترتیب، وی چین هزینه‌های پشتیبانی را کاهش داده و پاسخگویی را بهبود می‌بخشد.

فلسفه وی چین

وی چین از چندین جنبه مهم با سایر پروژه‌های حوزه ارزهای دیجیتال متفاوت است. اولاً، توسعه دهندگان این پروژه تمایلی به ایجاد یک بستر کاملاً غیرمتمرکز ندارند. در عوض، هدف آنها ادغام بهترین ویژگی‌های هر دو بخش دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) و سیفای (امور مالی متمرکز) بود. این استراتژی یک بستر متعادل ایجاد می‌کند که در آن کاربران از جریان شفاف اطلاعات، همکاری کارآمد و انتقال ارزش با سرعت بالا بهره‌مند می‌شوند.

ارز دیجیتال وی چین چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال وی چین از فناوری‌های مختلفی برای دستیابی به هدف خود یعنی کمک به بخش زنجیره تأمین استفاده می‌کند. به عنوان مثال، وی چین از انواع مختلف برچسب‌ها و سنسورهای شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) برای نظارت بر داده‌های مهم در هنگام حمل و نقل استفاده می‌کند. این اطلاعات در زمان واقعی از طریق بلاکچین منتشر می‌شود.

این استراتژی ذی‌نفعان یا فعالان بازار را قادر می‌سازد تا با داشتن کنترل بر موارد مورد نظرشان شرایط و اصالت آن را تأیید کنند. این روش برای زنجیره‌های تأمین پیچیده بزرگ بسیار مناسب است. وی چین می‌تواند این شبکه‌های غول پیکر را رصد کرده و بلافاصله کسب و کارها را در جریان تحولات قرار دهد.

اینترنت اشیا (IoT)

وی چین از پیشگامان در زمینه ادغام فناوری‌های اینترنت اشیاء و دفتر توزیع شده است. وی چین از صفر و با هدف ادغام کردن اینترنت اشیا ساخته شد. اینترنت اشیا به شبکه‌ای از میلیاردها دستگاه هوشمند اشاره دارد که هم اکنون در سطح جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همه این دستگاه‌ها هوشمند هستند زیرا دارای نوعی سنسور و توانایی انتقال آنلاین داده‌ها هستند. در حال حاضر این دستگاه‌ها مجموعه‌ای بسیار گسترده از تلویزیون گرفته تا زنگ درها و تلفنی را که هم اکنون در دست دارید در بر می‌گیرند.

ادغام اینترنت اشیا و فناوری بلاکچین کاملاً منطقی است. فناوری بلاکچین روشی مقرون به صرفه برای نظارت بر چنین حجم بزرگی از داده‌ها در زمان واقعی و از طریق مکانیسم اجماع است. در نتیجه وی چین تنها پروژه‌ای نیست که به دنبال ادغام این دو فناوری است.

نحوه تأیید و اضافه شدن بلوک‌ها

یکی از ویژگی‌های بارز فناوری بلاکچین این است که هر بلوک قبل از اضافه شدن به بلاکچین باید توسط چندین نفر تأیید شود. هر بلوک شامل تاریخچه‌ای از تراکنش‌ها است که برای همیشه جزئی از بلاکچین می‌شود و تقریباً تغییر آن غیرممکن است.

روش‌های مختلفی برای دستیابی به توافق در مورد معتبر بودن بلوک‌ها وجود دارد به «پروتکل اجماع» معروف‌اند. یکی از این روش‌های رایج اثبات کار است که ارتباط تنگاتنگی با استخراج بیت کوین دارد. اولین استخراج کننده‌ای که بتواند معمای رمزنگاری شده را حل کند برنده پاداش می‌شود.

  شیبا اینو (Shiba Inu) چیست؟ از تاریخچه تا خرید، شیبا بهتر است یا دوج کوین؟

وی چین از الگوی متفاوتی استفاده می‌کند که مکانیسم اجماع اعتبار نامیده می‌شود. در این روش نیازی به حل کردن معما و معادله نیست و صرفاً گروهی تأیید شده از افراد به نام «اعتبار سنج» در رأس امور است.

هر اعتبار سنج نرم‌افزاری را بر روی کامپیوتر خود اجرا می‌کند که بلوک‌های اضافه شده به بلاکچین را تأیید می‌کند و تراکنش‌ها را بسیار سریع‌تر از پروتکل‌های اثبات کار و اثبات سهام پردازش می‌کند. یکی از اهداف این پروتکل تلاش برای ایجاد تعادل بین متمرکز غیرمتمرکز بودن کامل است.

تاریخچه وی چین

ارز دیجیتال وی چین در سال ۲۰۱۵ با هدف سامان دادن به صنعت زنجیره تأمین از طریق عملی کردن و شفاف سازی داده‌ها، از یک ایده به واقعیت پیوست. سانی لو، خالق پروژه وی چین، قبل از آغاز این پروژه به واسطه فعالیت‌های اجرایی خود در شعبه چین شرکت لویی ویتون شناخته شده بود. رسیدگی به مسائل متعدد مربوط به زنجیره تأمین که تولیدکنندگان لباس با آن روبرو بودند الهام‌بخش سانی لو در راه‌اندازی این سیستم منحصربه‌فرد بود.

وی چین توکن خود به نام VET را بر بستر بلاکچین اتریوم راه‌اندازی کرد. این روش یک استراتژی رایج در بازار است زیرا به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا ایده خود را به نمایش بگذارند و برای توسعه بلاکچین خود سرمایه جمع کنند.

در نهایت این دقیقاً همان کاری است که وی چین انجام داد. در حال حاضر توکن وی چین در اکوسیستم بومی وی چین فعالیت می‌کند. به این ترتیب توسعه دهندگان می‌توانند خدماتی را ارائه دهند که مستقیماً به کسب و کارها اختصاص دارد.

خالق وی چین کیست؟

وی چین در سال ۲۰۱۵ توسط سانی لو، مدیر ارشد فناوری سابق شرکت لوئی ویتون چین ایجاد شد. وی تخصص خود در زمینه کالاهای لوکس را با فناوری بلاکچین ترکیب کرد و یک برنامه اینترنت اشیا برای مدیریت زنجیره تأمین طراحی کرد. وی از طریق مؤسسه‌ای غیرانتفاعی موسوم به بنیاد وی چین همچنان مدیر عامل وی چین است.

 • ۲۰۱۵ – وی چین توسط سانی لو راه‌اندازی شد.
 • ژوئن ۲۰۱۶ – وی چین ۰.۱ راه اندازی شد.
 • مه ۲۰۱۷ – شرکت PwC به عنوان بخشی ازبرنامه رشد با وی چین همکاری می‌کند.
 • تابستان ۲۰۱۷ – بنیاد وی چین راه‌اندازی می‌شود.
 • فوریه ۲۰۱۸ – VEN به VET تغییر نام داد.
 • بهار ۲۰۱۸ – شبکه اصلی راه‌اندازی شد.
 • ۲۰۱۸ – کیف پول موبایل وی چین طراحی شد.

ویژگی‌های وی چین

ارز دیجیتال وی چین به جای اینکه بلاکچینی برای همه چیز باشد، رویکردی کاملاً تخصصی برای توسعه شبکه خود در پیش گرفت. ساختار این بلاکچین برای جابه‌جایی کالاها و خدمات در سراسر زنجیره تأمین طراحی شده است و این باعث شده تا توکن وی چین به یک توکن کاربردی تبدیل شود.

علاوه بر این، وی چین دارای یک سیستم دو توکنی است، یکی از توکن‌ها برای تأمین مالی پروژه‌ها و دیگری برای میسر کردن فعالیت بلاکچین به کار می‌رود.

این ارز دیجیتال همچنین در زمینه مشارکت‌های خود بسیار استراتژیک عمل کرده و با توسعه شهرهای هوشمند مشارکتی در سطح ملی را با چین برقرار کرده است.

علاوه بر این، وی چین با شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز (PwC) که در معرفی و ترویج بلاکچین وی چین در میان مشتریان نقش داشت همکاری کرده است. در واقع، یک مدیر سابق PwC به عنوان یکی از مدیران بنیاد وی چین فعالیت می‌کند و یک مدیر فعلی این شرکت از اعضای کمیته راهبری وی چین است.

توکن وی چین

یکی از ویژگی‌هایی که وی چین از اتریوم تقلید کرد ایجاد دو نوع توکن بود. در این سبک از اکوسیستم بلاکچین از یک توکن برای سرمایه‌گذاری عمومی و/یا پول نقد دیجیتال و از دیگری برای اجرای قرارداد هوشمند و برنامه‌نویسی استفاده می‌شود. از جمله این توکن‌های بک‌اند می‌توان به اتر اتریوم و گس نئو اشاره کرد.

این استراتژی دو مزیت اصلی دارد. اولین مزیت این است که این سیستم یک حکمرانی مؤثر را ایجاد می‌کند. بلاکچین‌ها باید مدل‌های حاکمیتی داشته باشند که دربرگیرنده جامعه باشد وگرنه وجود افراد ناراضی در جامعه ممکن است منجر به ایجاد فورک‌های سخت شود. مزیت دوم این استراتژی توکن دوتایی این است که یک مدل اقتصادی قابل پیش بینی برای بلاکچین ایجاد می‌کند.

توکن وی چین (VET)

توکن وی چین رمز ارزی است که می‌توان در صرافی‌های دیجیتال بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد. ارزش این توکن در بلاکچین ممکن است به تدریج افزایش پیدا کند. به کمک این توکن می‌تواند در بلاکچین وجه انتقال داد و قراردادهای هوشمند را فعال کرد. همچنین کاربران به وسیله این توکن هزینه تراکنش‌های خود در برنامه‌های غیرمتمرکز مستقر در بلاکچین وی چین را پرداخت می‌کنند.

  لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟ شباهت و تفاوت بیت کوین با لایت کوین در چیست؟

در حال حاضر ۵۵۴۵۴۷۳۴۸۰۰ توکن وی چین در گردش است. حداکثر عرضه این توکن ۸۶۷۱۲۶۳۴۴۶۶ واحد است. توکن وی چین بر اساس ارزش بازار در میان ۳۰ رمز ارز برتر جهان قرار دارد.

وی تور

دومین توکن استفاده شده در سیستم وی چین وی تور است. از این توکن به عنوان گس برای انجام تراکنش در قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. این توکن‌ها به صورت عمومی در دسترس نیستند بلکه فقط توسعه دهندگان از این توکن‌ها برای پرداخت هزینه‌های اجرای قرارداد استفاده می‌کنند.

توسعه دهندگان در بیشتر بلاکچین‌ها باید برای انجام هر گونه قرارداد در بلاکچین هزینه‌ای پرداخت کنند. با وجود این استراتژی اطمینان حاصل می‌شود که فقط کدهای آماده به صورت عمومی به بلاکچین دسترسی داشته و از ورود پست‌های اسپم یا هرزنامه جلوگیری می‌شود.

مکانیسم اجماع ارز دیجیتال ویچین چیست؟

وی چین برای عمل به همه وعده‌های خود باید یک مکانیسم اجماع به موقع و مطمئن به کسب و کارها ارائه دهد. برای این منظور این پلتفرم مکانیسم اجماع اختصاصی شناخته شده‌ای با نام اثبات اعتبار (Proof-of-Authority) را معرفی کرده است. این پروتکل ابزاری کارآمد برای حفظ تداوم سیستم فراهم می‌کند.

مکانیسم اجماع اثبات اعتبار برای بهبود کاستی‌های موجود در مکانیسم‌های اثبات کار (PoW)، اثبات سهام (PoS) و اثبات سهام محول شده (DPoS) ساخته شده است. این مکانیسم انرژی کمتری مصرف می‌کند. برخلاف بیت کوین که برای برقراری ارتباط و تأیید اعتبار تراکنش‌ها به گره‌ها احتیاج دارد، برای رسیدن به اجماع در بلاکچین وی چین نیازی به ارتباط بین گره‌ها نیست.

مستر نودها یا گره‌های ارشد

وی چین برای رسیدن به اجماع به گروهی متشکل از ۱۰۱ مستر نود یا گره ارشد متکی است. این استراتژی به طور قابل توجهی زمان انجام تراکنش‌ها را بهبود می‌بخشد. نکته جالب این که هیچ گره ناشناسی در این شبکه وجود ندارد. هر گره قبل از اینکه بتواند بلوک‌های موجود در این سیستم را تأیید کنید باید فرایندهای احراز هویت و قوانین ضد پول‌شویی را سپری کند. توسعه دهندگان معتقدند که این روش برای استراتژی متعادل بازار آنها ضروری است.

نکته جالب دیگر این است که وی چین همچنین از مستر نودهای اقتصادی استفاده می‌کند. این گره‌ها می‌توانند در مورد موضوعات مربوط به اکوسیستم وی چین رأی دهند. هر مستر نود به ازای هر ۱۰۰۰۰ توکن وی چینی که دارد می‌تواند یک رأی بدهد.

استیکینگ یا سهام‌گذاری

کاربران وی چین همچنین می‌توانند با استیک کردن توکن‌های وی چین خود درآمد منفعل داشته باشند. برای استیک کردن باید توکن وی چین خود را در یک کیف پول شبکه‌ای که برای مدت زمان از پیش تعیین شده‌ای به‌صورت آنلاین می‌ماند نگه دارید. هرچه توکن‌ها را بیشتر استیک کنید درآمد بیشتری خواهید داشت.

حاکمیت

مطابق با هدف وی چین برای ایجاد تعادل بین متمرکز و غیرمتمرکز بودن، گره‌ها بر اساس مقدار توکنی که دارند می‌توانند رأی بدهند. افرادی که بیش از یک میلیون واحد وی چین دارند به میزان ۲۰ درصد در رأی دادن دخیل هستند. آن دسته از کاربرانی که هویت خود را تأیید کرده و دارای یک میلیون وی چین هستند مسئولیت ۳۰ از آرا را بر عهده دارند. بقیه آرا بین سایر افراد جامعه تقسیم می‌شود.

کیف پول‌ها و ذخیره وی چین

توکن‌های وی چین را می‌توان به روش‌های مختلف ذخیره کرد. اگر می‌خواهید با توکن وی چین ترید یا معامله کنید یا فقط به دنبال یک سود سریع هستید می‌توانید آن را در کیف پول موبایل وی چین تور ذخیره کنید. این کیف پول با قابلیت پیمایش آسان تمام ویژگی‌های مورد نیاز شما را فراهم می‌کند. می‌توانید این کیف پول را این به صورت رایگان برای دستگاه‌های اندروید و آی او اس دانلود کنید.

اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری بزرگی در وی چین انجام دهید یا این رمز ارز را برای مدت زمان طولانی هودل (نگهداری) کنید بهترین گزینه کیف پول سخت‌افزاری است. کیف پول‌های سخت‌افزاری رمز ارزها شما را به صورت آفلاین در محل ذخیره سرد نگهداری می‌کنند. با داشتن این کیف پول از حملات آنلاین هکرها برای دسترسی به دارایی‌هایتان خیالتان راحت خواهد بود. کیف پول سخت‌افزای لجر نانو اس یا نسخه یشرفته‌تر یعنی لجر نانو اکس قابلیت ذخیره توکن وی چین را دارند.

کاربرد وی چین چیست؟

ارز دیجیتال وی چین تراشه‌های حسگری را برای محصولات فیزیکی تولید کرده است که به طور منحصربه‌فردی با پلتفرم عامل بلاکچین وی چین در ارتباط هستند. این سیستم منحصراً برای پذیرش انبوه شرکت‌ها طراحی شده است.

فناوری واقعی وی چین از سال ۲۰۱۵ و زمانی که از تراشه‌های ردیابی NFC در کیف‌های دستی یک مارک تجاری لوکس فرانسوی به کار رفت مورد استفاده قرار گرفته است.

سپس در سال ۲۰۱۶ وی چین این فناوری را برای شرکت خودروسازی رنو به کار گرفت تا به کمک آن تاریخچه خودرو را ردیابی کند. این فناوری تمام اتفاقات مربوط به خودرو شامل تعمیر و نگهداری، مسافت پیموده شده و هر چیز دیگری را که از زمان ورود به جاده برای ماشین اتفاق افتاده است را ذخیره می‌کند.

  پیش بینی قیمت و تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال کوزاما (KSM)؛ امروز

خریداران خودروهای دست دوم می‌توانند با دسترسی یافتن به این سابقه تغییرناپذیر اطلاعات کاملی از وسیله نقلیه به دست بیاورند؛ این یک پیشرفت بزرگ برای مقابله با مسائلی مانند دست‌کاری کیلومتر شمار محسوب می‌شود.

وی چین همچنین از همکاری با خودروسازی بی ام و و سایر شرکت‌های خودروسازی در اروپا و آسیا خبر داده است. این فناوری در چندین صنعت دیگر نیز قابل استفاده است و وی چین از همکاری‌های عمده دیگر با سایر شرکت‌ها پرده برداشته است.

هر کالا از زمان تولید اولیه تا زمانی که به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد چندین بار دست به دست می‌شود. این سیستم فعلی مستلزم وجود اعتماد بین طرفین مختلف دخیل در امر انتقال کالا است تا تولید کننده از حفظ اصالت کالا و عدم دست‌کاری در کالا مطمئن شود. آیا می‌دانستید که صنعت کالاهای لوکس به دلیل دست‌کاری و سایر موارد کلاهبرداری سالانه حدود ۴۵۰ میلیارد دلار ضرر می‌کند؟

وی چین مشکل بالا را حل کرده است. محصولاتی که در راستای زنجیره تأمین منتقل می‌شوند دارای یک تراشه هوشمند هستند. این تراشه افراد ذی‌نفع را قادر می‌سازد تا حرکت کالا در زنجیره تأمین را ردیابی کنند.

تمام اطلاعات مربوط به فرایند انتقال در یک دفتر کل تغییرناپذیر ذخیره می‌شود. چنین فرایندی امکان کنترل کیفیت را فراهم می‌کند زیرا اپراتورها کنترل کاملی بر محصول دارند.

وی چین در صنعت لجستیک نیز بسیار مهم است زیرا این صنعت محصولات مختلفی را که از مکان‌های مختلف جغرافیایی و همچنین شرکت‌های مختلفی که از سیستم‌های خود استفاده می‌کنند وارد زنجیره تأمین می‌شوند را مدیریت می‌کند.

مدیریت تمام این سیستم‌های مختلف کار دشواری است، اما با تراشه‌های هوشمند وی چین فقط با یک اسکن ساده می‌توان تمام اطلاعات مربوط به حرکت کالا را به دست آورد. به طور خلاصه، وی چین به طور کامل فرایند ثبت دستی اطلاعات را که می‌تواند وقت‌گیر باشد حذف می‌کند.

مزایا و معایب وی چین

معایب:

 • برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، وی چین کاملاً غیرمتمرکز نیست زیرا رویکردی نیمه متمرکز دارد.
 • اجرای ارتقاها و ابتکارات جدید به دلیل بزرگ بودن تیم توسعه زمان بیشتری می‌برد.
 • وی چین در دو حوزه مدیریت زنجیره تأمین و برنامه‌های غیرمتمرکز با رقابت شدید رمز ارزهای جا افتاده روبرو است.

مزایا:

 • وی چین در پلتفرم‌های خود برنامه‌های غیرمتمرکز فعال بسیاری دارد که بر روی این بلاکچین مجاز کار می‌کنند.
 • برند وی چین مشارکت‌های معتبر متعددی را با برخی از برندهای برجسته جهانی ایجاد کرده است. اخیراً، وی چین قرارداد کاهش انتشار کربن را با شرکت DNV GL منعقد کرد.
 • این شرکت توسط تیم قدرتمندی اداره می‌شود که چندین سال تجربه در حوزه ارزهای دیجیتال دارد.
 • پس از راه‌اندازی شبکه اصلی تور، همه شرکای وی چین به سیستم دو توکنی تور منتقل می‌شوند.

اطلاعات قیمتی وی چین

در اواخر سال ۲۰۱۹ کیف پول بنیاد وی چین هک شد و ۱/۱ میلیارد توکن وی چین که ارزش آنها در آن زمان ۶/۵۳ میلیون دلار بود به سرقت رفت. این بنیاد با استفاده از یک برنامه نرم‌افزاری محصول شرکت امنیت سایبری Hacken توکن‌های دزدیده شده را ردیابی کرد. این بنیاد همچنین از صرافی‌ها خواست تا آدرس‌های مرتبط با هکری که توکن‌های وی چین را به سرقت برده بود را در لیست سیاه قرار دهند.

حداکثر عرضه توکن وی چین ۸۶/۷۱۲ میلیارد توکن است. به گزارش سایت کوین مارکت کپ در حال حاضر حدود ۶۴/۳۲ میلیارد توکن وی چین در گردش است که به این معنی است که ۲۵/۸ از عرضه کل برای تأیید شدن در دسترس است. وی چین در آوریل ۲۰۲۱ رکورد قیمتی تاریخی خود را در بیش از ۰/۲۵ دلار ثبت کرد.

توکن وی چین در رتبه ۲۳ برترین رمز ارزهای جهان از نظر ارزش بازار قرار دارد و دامیننس یا تسلط بر بازار آن ۰/۳۵ درصد است.

امکان استخراج توکن وی چین وجود ندارد و این رمز ارز برای تأیید اعتبار تراکنش‌ها از سیستم اجماع اثبات اعتبار استفاده می‌کند. همان‌طور که گفته شد در این روش گروهی از مستر نودها تمام تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند.

در مقاله «پیش بینی و تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال وی چین (VeChain)» به تحلیل قیمت این رمزارز پرداخته شده است.

سخن آخر

با تمام موارد ذکر شده در بالا، باید توجه داشت که ارز دیجیتال وی چین همیشه در لیست برترین ارزهای دیجیتال جهان بوده است. این کوین از زمان راه‌اندازی تا کنون شاهد رشد مداوم بوده و با انتشار شبکه اصلی تور می‌توان آینده‌ای درخشان برای این رمز ارز متصور شد.