ارز دیجیتال وینک (WIN) چیست؟ معرفی اولین پلتفرم گیمینگ روی ترون

ارز دیجیتال وینک (WIN) چیست؟ معرفی اولین پلتفرم گیمینگ روی ترون

مبتدی

12:42

14 دقیقه


ارز دیجیتال وینک (WIN) یک شبکه بلاکچین با ویژگی های منحصر به فرد است. رمز ارز وینک اخیرا در داخل ایران بر سر زبان ها افتاده است و بسیاری به دنبال کسب اطلاعات از آینده این توکن هستند. بهتر است قبل از خرید وینک با این ارز دیجیتال آشنا شوید. در ادامه این مقاله صرافی ارز دیجیتال رمزینکس به بررسی نقشه راه وینک، کاربردها، ویژگی ها و جنبه فاندمنتال وینک پرداخته ایم. اگر هم سوالی داشتید، خوشحال خواهیم شد که در بخش نظرات مطرح کنید.

ارز دیجیتال وینک (WIN) چیست؟

وینک (WIN) یک اکوسیستم گیمینگ غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین است. وینک اخیراً با توجه به رویکرد دوگانه توکن آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

وینک هم به صورت توکن TRC10 و هم توکن BEP2 منتشر می‌شود؛ این توکن‌ها به ترتیب روی بلاکچین‌های ترون و بایننس قرار دارند. وینک همچنین در حال کار کردن بر روی مجموعه‌ای از پروژه‌های دیگر است که فرایند عرضه اولیه صرافی (IEO) را در لانچ‌پد بایننس به اتمام رسانده‌اند.

این پلتفرم معتقد است که دارای یک اکوسیستم گیمینگ منحصر به فرد است که متشکل از یک اقتصاد مبتنی بر توکن و استخراج رفتاری و همچنین مکانیسم‌های تشویقی دیگری است که هدف همه آنها تبدیل کردن وینک به یک بستر مهم است.

این پلتفرم علاوه بر فراهم کردن یک تجربه عالی گیمینگ برای کاربران، به گونه‌ای ساخته شده است تا توسعه دهندگان بتوانند به راحتی برنامه‌های غیرمتمرکز‌ (dApps) جدیدی را با هدف جلب مشارکت کاربران و گسترش مقبولیت در میان آنها ایجاد کنند.

وینک هفتمین توکنی است که در پلتفرم بایننس لانچ‌پد به عنوان عرضه اولیه صرافی ارائه می‌شود. مشارکت در این عرضه نیز از طریق قرعه‌کشی صورت خواهد گرفت و برندگان در ۳۱ جولای ۲۰۱۹ اعلام می‌شوند.

توکن‌های وینک به ارزش ۶ میلیون دلار برای انتشار به عنوان توکن BEP2 در زنجیره بایننس و TRC-20 در زنجیره ترون در نظر گرفته شده است.

بیشتر بدانید: تفاوت ERC20 با TRC20 چیست؟ تتر شبکه ترون بهتر است یا اتریوم؟

تیم وینک قصد دارد با ارائه مداوم برنامه‌های غیرمتمرکز جدید و با کیفیت موقعیت خود را در بازار ارتقا دهد. این تیم با تکیه بر تجربه اعضای خود در صنعت گیمینگ و ایجاد سهولت در ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز برای توسعه دهندگان جدید معتقد است که می‌توانند بر بازار مسلط شده و به رشد چشمگیر این پلتفرم جدید گیمینگ کمک کنند.

ویژگی‌ها و نکات بنیادین ارز دیجیتال وینک

وینک بعد از تغییر نام از آن زمان رشد چشمگیری کرده و به بزرگترین برنامه غیرمتمرکز از نظر کاربران و حجم تراکنش تبدیل شده است. حتی با وجود تلاش رقبای متعدد برای از دور خارج کردن وینک این پروژه توانسته در صدر زنجیره تغذیه گیمینگ بماند.

همکاری استراتژیک با ترون به وینک یک مزیت قابل توجه در اکوسیستم بازی خواهد داد.

وینک با تغییر نام به طور خاص با این هدف طراحی شده است تا توسعه دهندگان جدید بتوانند پروژه‌های خود را بر روی این پلتفرم عملی کنند. با استفاده از ای پی آی‌ها و ابزارهای توسعه که توسط تیم وینک ایجاد شده است می‌توان پروژه‌های موجود را به بستر این اکوسیستم منتقل کرد یا پروژه‌های کاملاً جدیدی بر روی آن ایجاد کرد. یکی دیگر از اهداف تغییر نام به وینک ترسیم یک مسیر متفاوت برای این اکوسیستم بود.

آمار کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز در وینک

آمار کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز در وینک

اگرچه برخی از وینک انتقاد کرده‌اند و آن را صرفاً یک پلتفرم معمولی قلمداد کرده‌اند اما تیم این پروژه برنامه‌هایی برای ارائه وام‌های خرد، استیبل‌ کوین‌ها، توکن‌های امنیتی و کانال‌های پرداخت جدید در نظر دارد. به طور خلاصه وینک قصد دارد به یک مرکز کامل برای محصولات مالی غیرمتمرکز تبدیل شود.

این تیم قصد دارد تا از مشوق‌هایی به جز استخراج رفتاری و استیکینگ استفاده کند. تیم وینک برنامه‌هایی شامل ویژگی‌های اجتماعی، عملیات زنده و تعاملات و رویدادها را با هدف بهبود تجربه کاربران تدوین کرده‌اند. این نوع تعهد نسبت به جامعه کاربران است به رشد ادامه‌دار این پلتفرم کمک کرده و به رشد پلتفرم تازه تاسیس وینک نیز کمک خواهد کرد.

  ارز دیجیتال چیست؟ رمز ارز چیست؟ به زبان ساده + ویدئو و اینفوگرافی

استفاده از بلاکچین ترون به وینک این امکان را می‌دهد تا از قابلیت مقیاس پذیری تا ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه و تراکنش‌های ۳ ثانیه‌ای برای ارائه یک تجربه گیمینگ تقریباً فوری بهره‌مند شود. وینک همچنین راه‌حل مقیاس پذیری خاص خود را برای بازی‌هایی مانند اسلات (slots) دارد که باعث می‌شود این پلتفرم در راس فناوری بلاکچین قرار گیرد.

مزایای ارز دیجیتال وینک برای کاربران چیست؟

تیم وینک کاربران را هسته اصلی پلتفرم می‌داند و هر برنامه غیرمتمرکزی که به این پلتفرم متصل می‌شود بخشی از پاداش‌های برنده شده را از طریق مکانیسم رِین دراپ (RainDrop) در میان کاربران توزیع می‌کند.

مبلغی که کاربران دریافت می‌کنند متناسب با تعداد توکن‌های وینکی است که استیک گذاری می‌کنند. پاداش‌های مکانیسم رین دراگ هر روز به کاربرانی که کوین‌هایشان را استیک کرده‌اند پرداخت خواهد شد و پرداخت‌ها به صورت ترون است.

نحوه عملکرد رین دراپ وینک

نحوه عملکرد رین دراپ وینک

داشتن توکن‌های وینک علاوه بر استفاده در استیکینگ (سهام گذاری) برای مشارکت در حاکمیت پلتفرم نیز ضروری است. به این ترتیب کاربران صرفاً بازیکن نیستند بلکه اعضای فعال جامعه نیز هستند. این رویکرد باعث می‌شود تا پلتفرم در پاسخ به نیازها و خواسته‌های کاربر، و نه فقط بر اساس آنچه یک قدرت متمرکز مهم می‌داند، رشد کند.

پیش بینی می‌شود افرادی که توکن‌های وینک خود را استیک می‌کنند در آینده بسته به نحوه ایجاد شدن برنامه‌های غیرمتمرکز مزایای بیشتری نیز دریافت می‌کنند. این مزایا ممکن است به شکل پرداخت‌های بیشتر، افزایش نرخ استخراج یا تخفیف مستقیم باشد.

همه اینها به کاربران این امکان را می‌دهد تا علاوه بر اینکه به عضویت جامعه وینک درآمده و بر اساس توکن‌های استیک شده خود دریافت‌های منظمی داشته باشند بتوانند بر دارایی‌های‌شان کنترل کامل داشته باشند. انتظار می‌رود این طرح تشویقی نوآورانه یک پلتفرم جذاب با اعضای وفادار یا طرفداران پرشور ایجاد کند.

در مقایسه با پلتفرم‌های متمرکز گیمینگ سنتی، کاربران می‌توانند انتظار ارتقاها و مزایای زیر را از پلتفرم وینک داشته باشند:

  • بازی‌ها با قراردادهای هوشمند کار می‌کنند و کاملا قابل حسابرسی هستند.
  • کاربران همیشه بر دارایی خود کنترل کامل دارند. هیچ نیازی به سپرده‌گذاری یا منتظر ماندن برای انتقال پاداش‌ها نیست.
  • همه بازی‌ها و پاداش‌ها در قالب رمز ارزها عمل می‌کنند.
  • رویدادهای اختصاصی و ویژگی‌های اجتماعی کاربران را به داشتن توکن‌های وینک ترغیب می‌کند.
  • مشارکت با ترون و بیت تورنت (BitTorrent) پایگاه کاربران و مخاطبان را به صورت آنی تامین می‌کند.

نقشه راه وینک

پلتفرم وینک نقشه راه نسبتاً قابل قبولی دارد. تیم توسعه دهنده این ارز به خوبی می‌داند چه چیزی می‌خواهد، کجا باید برود، کاربران چه چیزی می‌خواهند و راه‌اندازی قابلیت‌های جدید چه مدت زمان لازم دارد.

تغییر نام به وینک از اتفاقاتی بود که در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ شاهد آن بودیم. از جمله برنامه‌های این تیم جذب کردن بلاکچین‌های دیگر مانند بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین، معرفی یک سیستم سلسله مراتب کاربری برای پاداش‌ها و مشوق‌ها و کسب مجوزهای گیمینگ بیشتر است.

نقشه راه وینک

نقشه راه وینک

سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ شامل اهدافی همچون جذب کردن پلتفرم‌های بلاکچین دیگر به وینک، اضافه کردن برنامه‌های غیرمتمرکز بیشتر، ارتقاء بیشتر سیستم سلسله مراتب بر اساس بازخورد کاربران و راه‌اندازی صندوق اکوسیستم است.

هدف تیم توسعه وینک در شروع سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ ایجاد استیبل کوین‌ها، انتشار یک کیت توسعه نرم‌افزاری و ای پی آی برای پلتفرم و راه اندازی «پلتفرم باز» است. این تیم همچنین به دنبال یافتن شرکای بزرگ و ایجاد همکاری‌های جدیدی است و این هدف در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

از دیگر برنامه‌های مشارکتی که برای همان زمان هدف‌گذاری شده است می‌توان به «باشگاه‌های فوتبال اروپا» اشاره کرد. فروشگاه گیمینگ برنامه غیرمتمرکز نیز باید تا این زمان آماده راه‌اندازی شود و جذب کاربر از طریق مرورگر اوپرا و بیت تورنت آغاز می‌شود.

تیم توسعه دهنده وینک

از آنجا که وینک یک پلتفرم غیرمتمرکز است منطقی است که تیم توسعه دهنده آن نیز غیرمتمرکز باشد که همینطور است. افرادی از سراسر جهان اعضای این تیم را تشکیل می‌دهند.

روی هم رفته تیم وینک دارای چندین دهه تجربه در حوزه گیمینگ و همچنین چندین دهه تجربه در عرصه بلاکچین است. عامل متحد کننده اعضای این تیم علاقه آنها به ترکیب بلاکچین و گیمینگ و اینکه بلاکچین چگونه می‌تواند صنعت گیمینگ را متحول کند است.

  ارز دیجیتال ماتیک (Matic) یا پالیگان (Polygon) چیست؟ از رفیق نیمه راه اتریوم چه می دانیم!

از سال ۲۰۱۷ یعنی زمانی که پتانسیل بیت کوین و سایر پروژه‌های بلاکچین توجه بنیانگذاران را به خود جلب کرد وینک در حال پیشرفت و توسعه بوده است. این فعالیت از زمانی شروع شد که اعضای اصلی تیم پروژه‌های قبلی خود را ترک کردند و شروع به بررسی چگونگی تلفیق فناوری‌های بلاکچین و گیمینگ کردند.

برخی از اعضای تیم وینک

برخی از اعضای تیم وینک

ارز دیجیتال وینک به عنوان یک پروژه جانبی برای ۳ عضو بنیانگذار شروع شد اما به سرعت به یک پروژه تمام و کمال تبدیل شد و یک تیم ۱۱ نفره به کار بر روی آن مشغول شد. سرمایه‌گذاری حاصل از طریق صندوق ترون آرکید فاند (Tron Arcade Fund) و تغییر نام به وینک یک گام جدید و هیجان انگیز برای تیم و پروژه بود.

اعضای تیم توسعه وینک به طور مساوی توزیع شده‌اند و چهار عضو آن متخصص صنعت بلاکچین و سه نفر دیگر از کهنه‌کاران حوزه گیمینگ و مدیریت محصول هستند. چند نفر از توسعه دهندگان تجربه زیادی در گیمینگ موبایل دارند و این می‌تواند برای آینده پروژه بسیار مهم باشد.

هدف نهایی کل تیم وینک این است که انقلابی در صنعت گیمینگ ایجاد کند و همچنین با ارائه بهترین و کاربرپسندترین پلتفرم گیمینگ موجود بر فضای گیمینگ مسلط ‌شود.

جامعه ارز دیجیتال وینک

برای افزایش مقبولیت یک پروژه رمز ارز ابتدا باید آگاهی در کل جامعه وجود داشته باشد. بهترین راه برای ایجاد آگاهی از یک پروژه از طریق یک جامعه بزرگ و فعال است.

وینک دارای طرفداران و جامعه نسبتاً بزرگی است که از روزهای فعالیت این پروژه را دنبال کرده‌اند. برای مثال، حساب توییتر وینک بیش از ۱۱ هزار دنبال کننده دارد.

وینک همچنین یک کانال تلگرامی با بیش از ۸۰۰۰ عضو دارد. با نگاهی به درون این کانال تلگرامی متوجه می‌شوید که اعضای آن بحث‌های بسیار جالبی در مورد این پروژه می‌کنند.

با این حال، شاید یکی از بزرگترین عوامل آگاهی‌بخش وینک این واقعیت است که این پروژه بر روی بستر ترون ساخته شده است. جاستین سان بنیانگذار ترون، در حوزه بازاریاب و در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال است. او تا به حال از طریق حساب کاربری توییتر خود به معرفی و ترویج پروژه وینک پرداخته است.

جامعه ارز دیجیتال وینک

این جاستین سان بود که به معرفی یک پروژه دیگر مبتنی بر ترون، یعنی بیت تورنت، کمک کرد. بیت تورنت همچنین یکی از موفق‌ترین عرضه اولیه‌های صرافی بود که در بایننس لانچ‌پد انجام شد.

توکن وین (WIN) چیست؟

در مجموع ۹۹۹ میلیارد توکن وین ایجاد خواهد شد و تمام این توکن‌ها تنها از طریق عرضه اولیه صرافی در آینده یا از طریق بازارهای ثانویه، ایردراپ‌ها و رویدادهای تبلیغاتی قابل تهیه هستند.

اولین عرضه، عرضه اولیه صرافی است که در پلتفرم بایننس لانچ‌پد انجام می‌شود. این عرضه به سبک قرعه کشی بوده و از ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز شده است و به برندگان قرعه کشی در ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۹ اطلاع رسانی شد. فقط ۵ درصد از کل عرضه وین معادل ۴۹۹۵۰۰۰۰۰۰۰ توکن به فروش عمومی اختصاص می‌یابد.

توزیع اولیه توکن

توزیع اولیه توکن

با فروش هر توکن به مبلغ ۰/۰۰۰۱۲۰۱ دلار، ارزش این فروش ۶ میلیون دلار است. همچنین لازم به ذکر است که این قیمت بر اساس حداقل بیت کوین تعیین می‌شود و تقریباً معادل ۱ ساتوشی است که کوچکترین واحد اندازه گیری بیت کوین است. این بدان معناست که ارزش توکن وین پس از ایجاد جفت WIN / BTC تنها می‌تواند در رابطه با بیت کوین افزایش یابد.

ویژگی جذاب دیگر این قیمت پایین اولیه این است که ممکن است قیمت توکن پس از فروش به میزان قابل توجهی افزایش یابد. معمولاً عرضه اولیه‌های صرافی بایننس در کوتاه مدت شاهد رشد چشمگیری هستند و حتی رشدهای ۱۰ برابری قیمت آنها بلافاصله پس از عرضه چندان عجیب نیست.

برنامه انتشار توکن وین

برنامه انتشار توکن وین

یکی دیگر از روش‌های دریافت آسان توکن‌های وین از طریق ایردراپ است. پنج درصد دیگر از کل توکن‌های تولیدی به ایردراپ‌ها اختصاص یافته است که انتظار می‌رود طی سه سال آینده افزایش یابد. اولین ایردراپ در آگوست سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد و ایردراپ‌های وین در میان دارندگان توکن‌های ترون، بیت تورنت و وین توزیع شد.

در این ایردراپ اولیه ۱۰۹۸۹۰۰۰۰۰۰ توکن وین معادل ۲۲ درصد از کل سهیمه ایردراپ در میان دارندگان توزیع شد.

  بلاکتوپیا  (BLOK) چیست؟ با سرگل پروژه‌های متاورس آشنا شوید!

محصولات مهم وینک

وینک به عنوان یکی از پروژه‌های تازه وارد به محیط غیر قابل اعتماد گیمینگ در حال حاضر یکی از برترین اپلیکیشن‌های این حوزه از نظر کاربران، تعداد تراکنش، و حجم تراکنش است.

حجم میانگین تراکنش‌های وینک در روز به حدود ۱۰ میلیون دلار می‌رسد و روزانه بیش از ۴۰۰۰ کاربر فعال دارد. وینک همچنین به حجم اطلاعات ذخیره شده بر پلتفرم خود افتخار می‌کند و با توجه به افزایش مستمر گرایش کاربران به این پلتفرم به نظر می‌رسد حجم این اطلاعات نیز شاهد رشد فزاینده باشد. وینک این جامعه بزرگ کاربران را با ارائه محصولات متنوعی به دست آورده است که در زیر با برخی از آنها آشنا خواهید شد.

۱. دایس (Dice)

دایس بازی پرچمدار در زمان راه‌اندازی پلتفرم وینک در اواخر سال ۲۰۱۸ بود. در این بازی بازیکنان عددی را انتخاب می‌کنند و سپس پیش بینی می‌کنند که آیا عدد رو شده در تاسی که می‌ریزند بیشتر از آن عدد است یا کمتر.

۲. مون (Moon)

در بازی مون یا به فارسی ماه بازیکنان بر اساس یک ضریب ریاضی که از ۱ برابر شروع شده و تا بیش از ۲۵۰ برابر می‌رسد پاداش دریافت می‌کنند. این ضریب به طور پیوسته افزایش می‌یابد اما ممکن است هر لحظه به طور ناگهانی به صفر برسد. بازیکنان می‌توانند در هر زمان که بخواهند پولشان را نقد کنند و آن را با اعمال ضریب رو شده دریافت کنند.

۳. رینگ و دوئل

رینگ و دوئل (Ring & Duel) یک بازی ساده و جذاب است که در آن بازیکنان پیش بینی می‌کند که دایره چرخان روی کدام رنگ خواهد ایستاد؛ ایستادن دایره روی رنگ خاکستری دو برابر، رنگ قرمز سه برابر، رنگ آبی پنج برابر و رنگ طلایی پنجاه برابر مقدار شرط‌بندی شده برای بازیکن پاداش به همراه دارد.

۴. اسلاتس (Slots)

وینک با همکاری توسعه دهندگان بازی اسلات تجربه‌ای جدید و واقعی از این گونه از بازی ها به بازیکنان ارائه کرده است.

کیف پول‌های وینک

پس از خرید توکن‌های وینک می‌توانید آنها را در صرافی‌ها ذخیره کنید اما توصیه می‌کنیم از یک کیف پول اختصاصی برای امنیت و نگهداری طولانی مدت استفاده کنید. کیف پول‌های سخت‌افزاری بیشترین امنیت را دارند اما در عین حال گران‌ترند. این کیف پول‌ها بهترین گزینه برای کسانی هستند که مقادیر زیادی را ذخیره می‌کنند یا قصد دارند توکن‌های خود را برای مدت طولانی نگه دارند.

در ادامه با دو نمونه از کیف پول‌های سخت افزاری مناسب برای ذخیره توکن‌های وینک آشنا خواهید شد.

لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)

یک کیف پول سخت‌افزاری پیشرفته است که می‌توانید رمز ارزهای خریداری شده را به صورت امن در یک اپلیکیشن واحد ذخیره و مدیریت کنید و همیشه آن را به همراه داشته باشید. با داشتن این کیف پول هیچ کس به جز شما به دارایی‌هایتان دسترسی نخواهد داشت.

  • نوع: سخت‌افزاری
  • قیمت: ۱۱۹ دلار
  • تعداد کوین‌های پشتیبانی شده: ۲۲۷

لجر نانو اس (Ledger Nano S)

لجر نانو اس (Ledger Nano S) کیف پول سخت‌افزاری بیت کوین، اتریوم و آلت کوین‌ها که دارای ویژگی‌های ایمنی قوی برای ذخیره کردن دارایی‌های دیجیتال و انجام پرداخت‌های دیجیتال است.

اطلاعات فاندمنتال وینک

در جدول زیر مجمعه ای از اطلاعات بنیادی در خصوص ارز دیجیتال وینک آمده است.

اطلاعات پایه

رتبه ۱۱۴۸
وضعیت فعال
نوع دارایی توکن
وب سایت رسمی https://www.wink.org/#/
اکسپلورر بلاکچین
https://tronscan.org/#/token20/TLa2f6VPqDgRE67v1736s7bJ8Ray5wYjU7
اعلامیه
https://www.binance.com/en/blog/359983424108134400/Binance-Launchpad-Announces-its-First-Gaming-Project-WINk
کیف پول
https://tron.network/wallet
ماهیت وینک یک پلتفرم برنامه غیرمتمرکز

اطلاعات فنی

کد منبع  
قابلیت استخراج ندارد
روش اجماع
پلتفرم ترون
تعداد کوین‌های از پیش استخراج شده نامشخص
تاریخ معرفی ۲۹ جولای ۲۰۱۹
حداکثر عرضه ۹۹۹۰۰۰۰۰۰۰۰۰ توکن

اطلاعات اجتماعی

توییتر
https://twitter.com/winKorg
ردیت
تلگرام https://t.me/winK_org_official
دیسکورد
بلاگ

نتیجه‌گیری

نمی‌توان انکار کرد که وینک تیم قدرتمندی دارد و کار خود را با یک محصول قوی و اثبات شده آغاز می‌کند. البته، گیمینگ بلاکچین حوزه جدیدی است اما گیمینگ آنلاین چنین نیست و با تجربه‌ای که تیم‌های توسعه و بازاریابی پروژه وینک دارند می‌توان خوشبین بود که این پروژه به شدت موفق شود.

پلتفرم وینک با اتکا به جامعه بزرگ ۱۶۰۰۰ نفری در ابتدا به جامعه ترون و در نهایت به جامعه ۳۰۰ میلیونی بیت تورنت دسترسی خواهد داشت. وقتی این نفوذ را با یک پلتفرم قوی اثبات شده ترکیب کنید نتیجه احتمالی آن سلطه بر بازار خواهد بود.

البته فضای گیمینگ بلاکچین کاملاً جدید است از این رو تقریباً غیرممکن است بگوییم چه تحولاتی ممکن است جایگاه وینک را به عنوان رهبر این حوزه به خطر بیندازد. اگر این پلتفرم بتواند برتری خود را حفظ کند این توکن‌های اولیه وین می‌توانند بسیار ارزشمند شوند به ویژه اگر کاربران آنها را استیک کرده و سود آن را دریافت کنند.