زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در بیست و دوم دسامبر ۲۰۲۰ شرکت ریپل اعلام کرد که دولت ایالات متحده‌ی آمریکا قصد دارد علیه این شرکت دادخواهی کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (اس‌ای‌سی) معتقد است که توکن ریپل یعنی XRP جزو اوراق بهادار محسوب می‌شود.

از آنجا که ریپل توکن خود را بدون انجام مراحل رسمی اظهار دارایی به فروش رسانده است این کمیسیون ادعا می‌کند که توکن‌های ریپل به صورت غیر قانونی فروخته شده‌اند. این کمیسیون تنها یک روز بعد و به صورت رسمی ریپل را به جمع‌آوری ۱/۳ میلیارد دلار متهم کرد.

دارندگان ریپل در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۱ دادخواست خود را در دادگاه منطقه‌ای رود آیلند مطرح کردند و بر اساس آن مدعی شدند که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) با اعلام ریپل به عنوان اوراق بهادار منافع سرمایه‌گذاران را تهدید کرده است.

دارندگان ریپل در درخواستی ادعا کردهاند که تصمیم اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده باعث شده است که ضرر مالی زیادی را متحمل شوند.

گروهی از دارندگان ریپل شکایتی را علیه ایلاد رویسمن سرپرست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ارائه داده‌اند. در این دادخواست ادعا شده است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده با اقدامات خود علیه ریپل به سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال آسیب رسانده است.

در همین حال، تعداد زیادی صرافی رمزارز مستقر در ایالات متحده، معاملات ارز دیجیتال ریپل را متوقف یا لغو کرده و باعث سقوط قیمت آن شده‌‌اند.

جان ای دیتون، دادخواست‌دهنده و دارنده ریپل، در همین خصوص عنوان داشت که:

«از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده درخواست کرده ایم که ریپل را از اوراق بهادار مستثنی کند.»

علاوه بر این، دارندگان ارز دیجیتال ریپل بر این باور هستند که این که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده هفت سال پس از توزیع اولیه ریپل آن را اوراق بهادار می‌نامد، صلاحیت و بصیرت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده را در هاله‌ای از ابهام می‌برد.

در این دادخواست ذکر شده است که در موارد زیادی از جی کلایتون، رئیس سابق  کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، به طور آشکارا از موضع آژانس در مورد ریپل سؤال شده بود. با این حال، رئیس هیئت مدیره شفافیت لازم درباره موضع خود را به موقع ارائه نداد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به جای محافظت از سرمایه‌گذاران و به اشتراک گذاشتن اطلاعات برای کمک به آنها در تصمیم‌گیری بهتر، آگاهانه و تعمداً باعث ضرر چند میلیارد دلاری به سرمایه‌گذاران بی‌گناه شد.

در صورت تأیید، این نامه سعی در جلوگیری از ادامه اقدام کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در مورد وضعیت حقوقی این توکن دارد. بررسی پرونده‌های حقوقی بین کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و ریپل در ماه فوریه آغاز خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید