تحلیل بیت کوین در ۸ خرداد ۱۴۰۲ + نمودار تحلیل تکنیکال BTC - مجله رمزینکس

تحلیل بیت کوین در ۸ خرداد ۱۴۰۲ + نمودار تحلیل تکنیکال BTC

پیش بینی و تحلیل بیت کوین
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ / تاریخ بروزرسانی: ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

می‌توان گفت در معامله ارز‌های دیجیتال تمامی سرمایه‌گذاران به دنبال کسب سود و درآمد هستند. درست است که در رسیدن به این نتیجه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها، شناخت و انجام تحلیل‌های لازم است. همانطور که می‌دانیم بیت‌کوین ارز دیجیتالی پر‌نوسان است و انجام صحیح تحلیل تکنیکال، می‌تواند در کسب سود مورد نظر مفید واقع شود. در ادامه هر‌آنچه که درباره تحلیل تکنیکال بیت‌کوین باید بدانیم را، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قیمت بیت کوین پس از چند روز متوالی که از کانال ۲۸۰۰۰ دلار فاصله گرفته بود، دوباره به قیمت ۲۸۴۵۰ دلار رسید. حال سوالی که پیش می‌آید این است که آیا روند صعودی ادامه خواهد داشت و باعث افزایش بیشتر ارزش بیت‌کوین می‌شود یا باید خود را برای اصلاح نزولی احتمالی آماده کنیم؟

در این متن به بررسی به شاخص‌های فنی و بازار پرداخته شده است تا به جواب سوال بالا به صورت روشن برسیم.

تحلیل قیمت بیت کوین در ۸ خرداد

قیمت بیت‌کوین ۳ درصد افزایش یافته است و بقیه بازار ارزهای دیجیتال رنگ سبزی را نشان می‌دهد که نشان‌دهنده افزایش احتمالی آخر هفته است. با این حال، این جریان سرمایه تنها پس از آن مشاهده شد که کوین مک کارتی، رهبر جمهوری خواهان، و رئیس‌جمهور ایالات متحده، جو بایدن، به توافق اولیه برای افزایش سقف عظیم بدهی فدرال ۳۲.۴ تریلیون دلار دست یافتند.  این اجماع که پس از چهار روز متوالی گفتگوهای تلفنی ۹۰ دقیقه ای حاصل شد، در حال حاضر آزمایشی است.

بایدن ابراز اطمینان کرده است که این توافق مانع از مواجهه آمریکا با قصور در پرداخت بدهی می‌شود. در همین حال، کوین مک کارتی این تاخیر را به بایدن نسبت داده و او را به اتلاف وقت و رد مکرر مذاکرات طی چندین ماه متهم کرده است. طبق این توافق، هزینه‌های دولت آمریکا برای دو سال آینده محدود خواهد شد؛ نکته مهم این است که هزینه‌های مربوط به امنیت ملی معاف خواهند شد. پس از اعلام سقف بدهی، بیت‌کوین شاهد هجوم وجوه فزاینده‌ای بود که قیمت بیت‌کوین/دلار آمریکا را در عرض یک روز بیش از ۳ درصد افزایش داد. مایر پیشنهاد می‌کند که افزایش سقف بدهی می‌تواند فدرال رزرو را مجبور به تشدید فعالیت‌های چاپ پول کند؛ در حالی که این ممکن است به کاهش ارزش دلار منجر شود، می‌تواند برای BTC مفید باشد، زیرا این دو ارز معمولاً یک رابطه تجاری معکوس از خود نشان می‌دهند.

مایکل سایلر می گوید: «بیت کوین باعث افزایش علت و امنیت در فضای سایبری می شود»

در مصاحبه اخیر با کیتکو نیوز، مایکل سیلر، رئیس اجرایی MicroStrategy، پیشنهاد کرد که بیت‌کوین می‌تواند یک دفاع قوی در برابر خطرات امنیت سایبری مانند دیپ فیک باشد. سیلور از یک جنگ داخلی دیجیتالی صحبت می‌کند که درحال‌حاضر درحال انجام است که توسط میلیاردها حساب جعلی که باعث ایجاد اختلاف بین کاربران واقعی پلتفرم‌های دیجیتالی می‌شود، پیش می‌رود. سیلور بیش از ۳ میلیون دنبال کننده در توییتر دارد و روزانه نزدیک به ۲۰۰۰ دنبال کننده جعلی به دست می‌آورد. او استدلال کرد که وضعیت حاکم غیرقابل دفاع است؛ سیلور معتقد است که هویت‌های غیرمتمرکز، (DID) دیپ فیک‌ها و دیگر مسائل مربوط به اعتماد دیجیتال را حل می‌کنند.

پیش بینی قیمت بیت کوین

روز دوشنبه، بیت‌کوین افزایش ۳ درصدی را تجربه کرد و با قیمت ۲۸۰۶۸ دلار معامله شد. این اولین بار از ۱۰ می است که بزرگترین ارزدیجیتال جهان از آستانه ۲۸۰۰۰ دلار عبور می‌کند. سیر صعودی بیت‌کوین برای پنج روز متوالی، در روز دوشنبه نیز ادامه داشته است.

یک مانع مهم برای بیت‌کوین در سطح ۲۸۳۰۰ دلار وجود دارد که در نمودار چهار ساعته «دبل تپ» نشان داده شده است. بسته شدن مکرر کندل‌ها در زیر این سطح ممکن است نشان‌دهنده خستگی خریداران باشد که نشان‌دهنده واگذاری احتمالی تسلط بر بازار به فروشندگان است. اندیکاتورهای کلیدی مانند RSI و MACD درحال‌حاضر، در منطقه بیش از حد خرید قرار دارند، با RSI نزدیک به ۷۶۰۷۵ و MACD هیستوگرام‌های طولانی مدت نزدیک به ۱۷۱ را تشکیل می‌دهند. تفاوت قابل‌ توجه بین متحرک نمایی ۵۰ روزه (تقریباً ۲۷۰۰۰ دلار) و قیمت معامله فعلی بیت‌کوین نزدیک به ۲۸۰۰۰ دلار نشان‌دهنده وجود بازار بیش از حد خرید است که به تعدیل احتمالی قیمت اشاره دارد.

اگر بیت‌کوین نتواند بر آستانه ۲۸۳۰۰ دلار غلبه کند و این مقاوت شکسته نشود، تارگت بعدی سرمایه‌گذاران می‌تواند کاهش تا ۲۷۵۰۰ دلار یا حتی ۲۷۰۰۰ دلار باشد. از سوی دیگر، اگر این مقاومت بیت‌کوین با موفقیت شکسته شود و به بالای ۲۸۳۰۰ دلار برسد، ممکن است سرمایه‌گذاران را تشویق کند که روی افزایش قیمت شرط‌بندی کنند و تارگت اولیه ۲۹۰۰۰ دلار و حتی بالاتر در حدود ۲۹۴۵۰ دلار می‌تواند باشد.

منبع:تریدینگ ویو

تحلیل بیت کوین و انواع آن

بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال غیر‌متمرکز به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده است. رشد روز‌افزون آن ایجاب کرده است که معامله‌گران برای پیش‌بینی حرکات قیمت، انواع مختلفی از تجزیه و تحلیل‌ها را به کار بگیرند. در ادامه به چند نمونه از رایج‌ترین تجزیه و تحلیل‌های موجود می‌پردازیم.

  • تحلیل فنی (Technical Analysis): در این نوع تحلیل برای شناسایی الگو‌ها وروند‌ها، داده‌های قیمتی و حجم معاملات گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرند. تحلیلگران فنی از ابزار‌هایی مانند میانگین متحرک، MACD و شاخص قدرت نسبی برای پیش‌بینی سطوح حمایت و مقاومت و پیش‌بینی تغییرات قیمت در آینده استفاده می‌کنند.
  • تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis): تحلیلگران در تحلیل بنیادی، بر بر عوامل اصلی و تاثیر‌گذار بر ارزش بیت‌کوین تمرکز می‌کنند. این عوامل ممکن است شامل رویداد‌های خبری، تغییرات نظارتی و نرخ پذیرش باشند. تحلیلگران بنیادی باور دارند که تغییرات در عوامل ذکر شده، تاثیر قابل توجهی بر قیمت بیت‌کوین می‌گذارند.
  • تحلیل احساسات (Sentiment Analysis): در تحلیل احساسی برای سنجش احساسات عمومی نسبت به بیت‌کوین، رسانه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌های آنلاین مورد نظارت قرار می‌گیرند. این نوع تحلیل  بازار را از منظر روانشناسی بررسی می‌کند و به معامله گران کمک می‌کند که بتوانند واکنش بازار در برابر رویداد‌های مختلف را تا حدودی پیش‌بینی کنند.
  • تحلیل کمی (Quantitative Analysis): این نوع روش تحلیل شامل استفاده از مدل‌ها و الگوریتم‌های ریاضی برای تجزیه و تحلیل حرکات قیمت بیت‌کوین است.
  • تحلیل شبکه (Network Analysis): در این نوع تحلیل، شبکه بیت‌کوین از‌جمله تعداد گره‌های فعال، حجم تراکنش‌ها و نرخ هش مورد بررسی قرار می‌گیرند.

لازم است بدانیم که هر‌یک از تحلیل‌های ذکر شده، دیدگاه منحصر به  فردی نسبت به شرایط بازار ارائه می‌دهند؛ با این حال کارشناسان توصیه می‌کنند که تنها به تحلیل‌های ذکر شده اتکا نکنیم و پیش از سرمایه‌گذاری، تحقیقات همه‌جانبه و ضروری صورت بگیرند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

پیش از این نگاهی به انواع تحلیل بیت‌کوین انداختیم و خلاصه‌ای برای هریک از آن‌ها ارائه دادیم. در این بخش نگاهی جزئی‌تر به تحلیل تکنیکال و استفاده از می‌اندازیم.

معامله بیت‌کوین بر‌اساس این نوع تحلیل شامل مطالعه نمودار‌ها، شناسایی الگو‌ها و روند حرکت قیمت بیت‌کوین است. یکی از ابزار‌‌های رایج تحلیل تکنیکال، میانگین متحرک (MA) است که میانگین قیمت بیت‌کوین در یک بازه زمانی خاص را مورد بررسی قرار می‌دهد. یکی دیگر از ابزار‌های محبوب، شاخص  قدرت نسبی (RSI) است که به اندازه‌گیری قدرت حرکت‌های اخیر بیت‌کوین می‌پردازد و تعیین می‌کند که این ارز دیجیتال ممکن است چه زمانی بیشترین خرید یا فروش را داشته باشد.

علاوه بر ابزار‌های ذکر شده معامله‌گران ممکن است از الگو‌هایی مانند سر و شانه، مثلث و بالا و پایین دوتایی برای شناسایی فرصت های بالقوه خرید یا فروش استفاده می کنند.

تحلیل فاندامنتال بیت کوین

تحلیل بنیادی روشی است که برای ارز‌یابی ارزش پایه یک دارایی استفاده می‌شود. معمولا هنگام انجام این نوع تجزیه و تحلیل، چند عامل کلیدی مورد بررسی قرار می‌گیرند. یکی از آن‌ها میزان نرخ پذیرش است؛ به این معنا که چند نفر یا چه تعداد کسب و کاری از بیت‌کوین استفاده می‌کنند. پذیرش رو به رشد نشان دهنده ارزشمند‌تر شدن BTC و وارد شدن آن به جریان اصلی است.

عامل تاثیر‌گذار دیگر حجم معاملات است که مربوط به میزان معاملات بیت‌کوین در طول روز می‌شود. حجم بالا نشان دهنده تقاضای بالا و در نتیجه افزایش قیمت است.

علاوه بر این‌ها، تحولات قانونی و نظارتی نیز در این نوع تحلیل مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ هر‌چه قوانین، دسترسی به بیت‌کوین را ساده‌تر کنند، مقدار پذیرش و تقاضا برای آن نیز افزایش می‌یابد.

تحلیل آنچین (onchain analysis)

تحلیل Onchain شامل مطالعه داده‌های بلاک‌چین برای به دست آوردن بینشی درباره رفتار و روند ارز‌های دیجیتال است. تحلیلگران از این طریق می‌توانند فعالیت شبکه را نظارت، حرکات وجوه را ردیابی و الگو‌های رفتار معاملاتی را شناسایی کنند. سرمایه گذاران با استفاده از تحلیل آنچین می‌توانند نسبت به خرید و فروش ارز‌های دیجیتال تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند. به طور کلی این نوع تحلیل ابزاری قدرتمند برای افرادی است که به دنبال کسب بینشی عمیق‌تر نسبت به ارز‌های دیجیتال هستند.

مهمترین نکات تحلیل بیت کوین

تا اینجا به انواع روش‌های تحلیل بیت‌کوین پرداختیم؛ اما برای تحلیل بهتر نکاتی وجود دارد که سرمایه گذاران با دانستن آن‌ها می‌توانند تصمیمات سرمایه گذاری بهتری بگیرند.

درک نمودار تحلیل بیت کوین

درک نمودار‌های تجزیه و تحلیل بیت‌کوین در اخذ تصمیم‌های معاملاتی آگاهانه از اهمیت بالایی برخوردار است. این نمودار‌ها به صورت بصری روند‌های بازار از‌جمله حرکات قیمت، حجم معاملات و احساسات بازار را نمایش می‌دهند. همچنین این نمودار‌ها اطلاعاتی در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند که با استفاده از آن‌ها می‌توانند سطح ریسک مرتبط با یک فرصت سرمایه‌گذاری خاص را بررسی کنند.

بیت کوین را در تایم فریم های مختلف معامله کنید

معامله بیت‌کوین در تایم‌ فریم‌های مختلف برای اخذ تصمیم‌های سرمایه‌گذاری موفق، بسیار اهمیت دارد. فریم‌های زمانی‌ کوتاه‌تر امکان انجام معاملات سریع و فرصت‌های اسکالپ را فراهم می‌کنند. در‌حالی‌که معامله در فریم‌های زمانی طولانی‌تر، با ارائه تصویری بزرگتر به شناسایی روند‌ها کمک می‌کنند. به طور کلی معامله‌گران با بررسی بازه‌های زمانی متفاوت، می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند.

شناسایی سطوح مقاومت و حمایت

سطوح حمایت و مقاومت، نقاط ورود و خروج خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد و به دلیل تاثیر‌گذاری بر احساسات بازار، شناسایی آن‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. شناسایی این سطوح به معامله‌گران کمک می‌کند که درباره نقاط ورودی و خروجی، مدیریت ریسک و اهداف سرمایه گذاری خود تصمیمات بهتری اخذ کنند.

سخن آخر

با‌توجه به مباحثی که پیش از این ذکر کردیم، در پایان باید بگوئیم که تجزیه و تحلیل بیت‌کوین برای معامله‌گران، در راستای اخذ بهترین تصمیم، ضروری است. معامله‌گران با درک روند بازار، شاخص‌های فنی و شناسایی سطوح کلیدی می‌توانند ریسک‌های معاملاتی خود را به حداقل برسانند. در همین راستا برای تحلیل مناسب کاربران می‌توانند قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال را در سایت رمزینکس مشاهده کنند.

سوالات متداول

آیا می‌توان از تحلیل تکنیکال برای بیت‌کوین استفاده کرد؟

تحلیل تکنیکال در بازار کریپتو نیز قابل استفاده است و می‌توان از ابزار‌های فنی برای تجزیه و تحلیل روند قیمتی بازار استفاده کرد.

بهترین تحلیل‌گر بیت‌کوین چه کسی است؟

در حال حاضر تحلیلگران حرفه‌ای بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند؛ دو نمونه از معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از: آنتونی پمپلیانو و آلسیو راستانی.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر می دهید