کاردانو(ada)

خرید و فروش ارز کاردانو ADA + قیمت لحظه ای

آخرین قیمت به ریال

250,535IRR

آخرین قیمت به تتر

0.42USDT

تغییر قیمت

-2.94 %
نمودار و تحلیل کاردانو

پرداخت میکنم

ریال

دریافت میکنم

کاردانو

بازارهای معاملاتی کاردانو

 • کاردانو

  (ada)

  250,535 irr

  2.94 %
  arrow_drop_down
 • کاردانو/تتر

  (ada)

  0.4239 usdt

  3.68 %
  arrow_drop_down

معرفی ارز کاردانو (cardano)

کاردانو از لحاظ ارزش بازار، یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که به منظور تکامل اتریوم پا به میدان گذاشته است. این شبکه دارای بلاک‌چینی پایدار، انعطاف پذیر و مقیاس‌ پذیر برای اجرای قراردادهای هوشمند بوده که می‌توان بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز، بازی‌ها و… را در آن توسعه داد. 

ا‌ز‌جمله انتقاداتی که به شبکه‌هایی مانند بیت‌کوین وارد می‌شود، استفاده از مکانیزم اجماع اثبات کار و مصرف انرژی بالای آن‌ها است. از طرفی شبکه Cardano برای حل این مسئله، از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند. این شبکه نیز مانند سایر شبکه‌های بلاک‌چین دارای توکن اصلی به نام ADA است که در ادامه مختصری درباره آن توضیح می‌دهیم.

آدا توکن بومی این شبکه بوده و نام آن از آدا لاولیس،‌ ریاضی دان قرن ۱۹ و اولین برنامه نویس کامپیوتر، برگرفته شده‌ است. توکن‌های آدا سوخت‌ پلتفرم Cardano را تامین می‌کنند؛ درست مانند ETH برای اتریوم. علاوه بر آن، از ADA برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌شود و به کاربرانی که به حفظ امنیت و ثبات شبکه کمک کنند و اعتبارسنج‌ها،‌ به عنوان پاداش ارائه می‌شود؛ به این صورت که پس از تایید بلاک توسط اعتبارسنج و اضافه شدن آن به بلاک‌چین، اعتبارسنج به عنوان پاداش توکن ADA دریافت می‌کند. این امر انگیزه بیشتری به کاربران برای نگهداری و اشتراک گذاری توکن‌هایشان می‌دهد. 

نماد ارز کاردانو و لوگوی صرافی دیجیتال رمزینکس

بنیان گذاران ارز کاردانو 

چارلز هاسکینسون که از جمله بنیانگذاران اتریوم است، اختلافاتی با تیم اتریوم پیدا کرد و پس از آن توسعه شبکه Cardano را در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد. سپس در سپتامبر ۲۰۱۷ این شبکه راه اندازی شد. هاسکینسون در نظر داشت که شبکه اتریوم را بهبود ببخشد و در همین راستا تمرکز خود را بر ویژگی‌هایی مانند مقیاس پذیری و پایداری Cardano قرار داد. 

شبکه‌های بیت‌کوین و اتریوم، از نسل‌های اول و دوم بلاک‌چین هستند و کاردانو خود را از نسل سوم بلاک‌چین (blockchain 3.0) می‌داند. هدف این شبکه تبدیل شدن به پلتفرم قرارداد هوشمند کم مصرف و مقرون به صرفه است. 

پیش از این نیز اشاره کردیم که تراکنش‌های بلاک‌چین این شبکه با استفاده از پروتکل اثبات سهام به نام اوروبروس Ouroboros تایید می‌شوند. اوروبروس بر مبنای تحقیقات گروهی از دانشمندان حوزه کامپیوتر و ارز دیجیتال ایجاد شده و هدف آن ایجاد شبکه‌ای غیرمتمرکز، امن و کارآمد از لحاظ انرژی است. 

ویژگی های منحصر‌به‌فرد کاردانو 

کا‌ردانو به کاربران خود این امکان را داده که با استفاده از قراردادهای هوشمند بتوانند برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و پلتفرم‌های مالی غیر‌متمرکز (DeFi) ایجاد کنند. به همین خاطر این شبکه خود را گزینه‌ای مناسب برای کارآفرینان، مبتکران و ایده پردازان می‌داند. به طور کلی Cardano ویژگی‌ها و مزیت‌های گوناگونی دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

 • تا اینجا متوجه شدیم که یکی از اهداف اصلی این شبکه افزایش مقیاس پذیری است؛ در نتیجه تراکنش‌ها در مقایسه با شبکه‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم بسیار سریع‌تر انجام می‌شوند. البته خوب است بدانید در مقایسه کاردانو و سولانا، سرعت بلاک چین سولانا بیشتر است.
 • به طور کلی کاردانو شبکه‌‌ای آکادمیک است و توسعه بلاک‌چین آن، بر‌اساس تحقیقات از پیش انجام شده صورت می‌گیرد. 
 • مکانیزم اجماع این شبکه، آن را به بلاک‌چینی سازگار با محیط زیست تبدیل کرده است. هاسکینسون در سال ۲۰۲۱ طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که این شبکه از لحاظ انرژی حدود ۱/۶ میلیون برابر کارآمد‌تر از بیت‌کوین است. 
 • بلاک‌چین Cardano‌ نیز مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال برتر غیرمتمرکز است؛ به این معنا که هیچ نهادی امکان کنترل بر امنیت و فرآیند اعتبار‌سنجی تراکنش‌ها را ندارد.
 • این شبکه  برای انجام پردازش‌ها از دو بلاک‌چین مجزا برخوردار است؛ به همین خاطر به روز‌رسانی بلاک‌چین با استفاده از سافت فورک‌ها انجام می‌شود و خللی در کار بخش‌های دیگر وارد نمی‌شود. 

لوگوی ارز کاردانو و رمزینکس

جدول مشخصات ارز دیجیتال کاردانو

در جدول زیر مشخصات اصلی این رمز را می‌خوانید:

عنوان مشخصات
نام ارز   کاردانو (Cardano)
نماد ارز  ADA
بلاکچین Cardano Blockchain
موارد استفاده ایجاد یک پلتفرم بلاکچین مقیاس‌پذیر، پایدار و قابل همکاری با سیستم‌های دیگر
تاریخ راه‌اندازی ۲۰۱۷
بنیان‌گذار چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)
الگوریتم اجماع     اثبات سهام (Proof of Stake - PoS)

تاریخچه قیمت کاردانو ADA

نرخ این ارز دیجیتال نیز مانند قیمت انواع ارز دیجیتال از زمان عرضه تا‌کنون، نوسانات مختلفی را تجربه کرده است. در اوایل فوریه ۲۰۲۱، این ارز طی ۷ روز افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد و این موضوع مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت. در سپتامبر ۲۰۲۱، Cardano به بالا‌ترین قیمت خود، یعنی ۳/۱۰ دلار رسید. همچنین یکی دیگر از دلایل علاقه‌مندی کاربران به این ارز دیجیتال رابطه آن با اتریوم است؛‌ همانطور که اشاره کردیم چارلز هاسکینسون در شکل گیری هر دوی این شبکه‌ها نقش داشته است. 

خرید و فروش ارز دیجیتال کاردانو در صرافی رمزینکس

قدم اول برای خرید و فروش ارز کاردانو در صرافی ارز دیجیتال رمزینکس، ثبت نام و احراز هویت است؛ در این مرحله کاربران می‌توانند به خرید و فروش ارز‌های دیجیتال با ریال بپردازند. راه‌های مختلفی برای خرید کاردانو وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • روش حد زیان: کاربران در این نوع خرید با درج قیمت فعال‌سازی مطمئن می‌شوند که سفارش خرید یا فروش‌ در قیمت مورد نظرشان انجام می‌شود. فیلدهایی برای درج قیمت و مقدار ارز دیجیتال نیز وجود دارند.
 • سفارش بازار: در این روش سفارش خرید یا فروش در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. افرادی که سرعت ثبت سفارش برایشان دارای اهمیت است، از این نوع روش خرید بسیار استقبال می‌کنند.
 • سفارش محدود: در خرید به روش سفارش محدود، زمانی که قیمت سفارش خرید کاربر با قیمت سفارش فروش کاربران دیگر تطابق داشته باشد، سفارش تکمیل می‌گردد.
 • روش OCO: امکان ثبت دو نوع سفارش حد زیان و محدود در خرید ارز دیجیتال کاردانو به روش OCO وجود دارد. زمانی که یکی از این دو سفارش انجام شود، سفارش دیگر به طور خودکار لغو می‌گردد.

برای فروش ارز دیجیتال کاردانو در صرافی رمزینکس مراحل مختلفی طی می‌شود و مراحل آن مشابه سفارش‌های خرید است که پیش از این توضیح دادیم. با انتخاب هر‌یک از این روش‌ها،‌ خرید کاربر به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. علاوه‌بر این می‌توانید قیمت بیت کوین، اتم، قیمت اتریوم الان و دیگر ارزهای دیجیتال را در این صرافی معتبر ایرانی ببینید.

سکه ارز دیجیتال کاردانو و لوگوی رمزینکس

کیف پول های آدا کاردانو

شبکه Cardano در حال حاضر از محبوبیت بسیار خوبی برخوردار است و به همین خاطر کیف پول‌های مختلفی از آن پشتیبانی می‌کنند. بنابراین انتخاب کردن کیف پول مناسب برای نگهداری ارز، تا حد زیادی به اهداف و امکانات هر شخص بستگی دارد. در ادامه به چند مورد از معروف‌ترین کیف پو‌ل‌های ارز آدا کاردانو اشاره می‌کنیم.

 • بایننس Binance: یکی از بهترین کیف پول‌های موجود که از ویژگی‌های مختلفی برخوردار بوده و بستری مناسب برای انجام معاملات بیش از ۱۵۰ ارز دیجیتال است. یکی از مزیت‌های این کیف پول، ارائه ابزارهای متنوع برای تجارت آنلاین است. همچنین با وب، اندروید و IOS کاملا سازگاری دارد. 
 • لجر نانو  Ledger Nano: این کیف پول سخت‌افزاری بوده و بسیاری از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کند. از جمله‌ ویژگی‌های آن می‌توان به صفحه LED اشاره کرد که تایید پرداخت‌ها را نشان می‌دهد و یک پین برای تایید تراکنش‌ها دارد. 
 • ترزور Trezor: ترزور نوعی کیف پول سخت‌افزاری است که به آسانی به گوشی یا کامپیوتر وصل می‌شود؛ بدین ترتیب یک پین کد ایجاد می‌شود که امنیت دستگاه را تامین می‌کند. 
 • کوین بیس Coinbase: یکی از بهترین کیف‌پول‌های موجود است که می‌توان برای خرید، فروش، ذخیره سازی و استیکینگ کاردانو استفاده کرد. کوین‌ بیس طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال را در فضای ذخیره‌سازی آفلا‌ین ذخیره می‌کند. 

کارمزد خرید و فروش کاردانو

کارمزد معاملات خرید کاردانو در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول کاردانو

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال کاردانو به کیف پول، 1 کاردانو می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

تعداد کل توکن‌های قابل عرضه ADA‌ برابر است ۴۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ و مقدار ۳۴،۴۳۳،۹۲۵،۷۱۳ توکن در گردش قرار دارد.

در طی چند سال اخیر Cardano ثابت کرده که گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری بلند مدت است. در‌واقع توصیه می‌شود که دید بلند مدتی نسبت به سرمایه گذاری این ارز دیجیتال داشته باشیم.

می‌توانید از می‌توان از کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند Daedalus استفاده کنید. همچنین کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger و Trezor نیز از ADA پشتیبانی می‌کنند.

سهام‌داران ارز ADA زیر گروه اصلی زیر هستند: ۱- بنیاد کاردانو ۲- امبارگو (Embargo) ۳- اینپوت آوتپوت هنگ کنگ (IOHK)

امنیت کاردان از طریق سیستمی به نام اوربوروس تامین می‌شود.

در کاردانو شیوه مهندسی دو لایه (لایه پرداخت و لایه محاسبات) وجود دارد اما اتریوم تک لایه است.