سناتور الیزابت وارن، خواستار اعمال قوانین یکسان بر حوزه رمزارز و سیستم مالی سنتی شده است. وی همچنین بر لزوم اعمال محدودیت بر توسعه مدل‌های هوش مصنوعی (AI) توسط شرکت‌های فناوری بزرگ تاکید کرد.

خانم وارن در مصاحبه‌ای با بلومبرگ در ۸ اسفند، ضمن تاکید بر ادامه همکاری با صنعت کریپتو، بیان نمود:

«در سیستم مالی ما، تقریباً از تمام بازیگران، انتظار رعایت مجموعه‌ای یکسان از قواعد وجود دارد.» «از نظر من، فعالیت‌های مرتبط با کریپتو با فعالیت‌های مالی سنتی مشابه است و از این رو، باید تحت قوانین مشابهی قرار بگیرد. هدف من اعمال قوانین پیچیده‌تر یا سختگیرانه‌تر نیست، بلکه صرفاً خواستار «قواعد بازی برابر» هستم.»

با وجود تاکید بر همکاری، وی ادعا کرد که صنعت کریپتو برای بقا نیاز به «فضای کافی برای فعالیت‌های غیرقانونی» دارد و استدلال می‌کند که کلاهبرداران باج افزار، قاچاقچیان مواد مخدر و انسان و تروریست‌ها جزو آن دسته از گروه‌هایی هستند که صنعت کریپتو برای آن‌ها درخواست امتیاز می‌کند.

لایحه پیشنهادی سناتور وارن با عنوان «قانون ضد پولشویی دارایی‌های دیجیتال» به دنبال اعمال مقررات مشابه موسسات مالی مانند بانک‌ها و کارگزاری‌ها بر فناوری‌های غیرمتمرکز مانند نودهای بلاکچین، اعتبارسنج‌ها، کیف پول‌های غیرحضانتی و ارائه‌دهندگان نرم‌افزار است.

این لایحه با انتقادات گسترده مدیران اجرایی، سازمان‌ها و انجمن‌های فعال در حوزه کریپتو مواجه شده است. آن‌ها معتقدند این قوانین برای فناوری بلاکچین و رمزارز مناسب نیستند و منجر به خروج نوآوری و سرمایه‌گذاری از کشور خواهند شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز پیش از این اذعان کرده بود که ادعاها درباره استفاده از رمزارزها برای فعالیت‌های تروریستی اغراق‌آمیز بوده است.

علاوه بر حوزه رمزارز، سناتور وارن در کنفرانس واشنگتن دی‌سی خواستار جلوگیری از توسعه مدل‌های بزرگ زبان در زمینه هوش مصنوعی توسط شرکت‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت، گوگل و آمازون شد.

وی استدلال کرد که این شرکت‌ها با برخورداری از زیرساخت و منابع مالی قوی، می‌توانند بر حوزه‌های نوظهور هوش مصنوعی مانند چت‌بات‌ها تسلط پیدا کنند و رقبای کوچک‌تر را از میدان به در کنند.

این اقدام سناتور وارن را می‌توان به عنوان جبهه جدید مبارزه‌اش علیه تمرکز قدرت و سلطه غول‌های فناوری در بازار فناوری تلقی کرد.

منبع: Cointelegraph