بلاک چین چیست؟ آشنایی کامل با فناوری بلاک چین و نحوه کار آن - مجله رمزینکس

بلاک چین چیست؟ آشنایی کامل با فناوری بلاک چین و نحوه کار آن

بلاک چین چیست
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ / تاریخ بروزرسانی: ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم توسط فناوری به نام بلاک‌چین تغذیه می‌شوند. در تعریفی ابتدایی، بلاک‌چین شامل لیستی از تراکنش‌ها است که مشاهده و تایید عمومی آن‌ها وجود دارد. در این مقاله قصد داریم که این فناوری را به طور کامل بررسی کنیم و هر‌آنچه که در این رابطه نیاز است را توضیح دهیم.

بلاک چین چیست؟

بلاک‌چین نوعی فناوری انقلابی محسوب می‌شود که تغییرات زیادی در نحوه تایید، ذخیره و اشتراک‌‌گذاری داده‌ها ایجاد کرده است. این دفتر کل غیر‌متمرکز و توزیع‌شده، امکان انجام تراکنش‌های امن و شفاف را ایجاد می‌کند. در طی این سال‌ها، شبکه بلاک‌چین به دلیل ارائه قابلیت‌هایی برای حل چالش‌های رایج، مانند حفظ حریم خصوصی داده‌ها، امنیت و اعتماد ارائه، محبوبیت بالایی پیدا کرده است. بلاک‌چین با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده‌ای که توسط کامپیوترها انجام می‌شوند، تمامی تراکنش‌های انجام شده در شبکه را تأیید می‌کند. این الگوریتم‌ها به عنوان نوعی مکانیزم امنیتی، از دستکاری و تقلب در تراکنش‌ها جلوگیری می‌کنند.

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، بلاک‌چین نوعی دفتر کل توزیع شده است که تراکنش‌ها را به گونه‌ای غیر‌قابل تغییر و شفاف ثبت می‌کند. هر بلاک زنجیره شامل تراکنش‌هایی است که توسط شبکه‌ای از گره‌ها در شبکه تایید می‌شوند. نکته قابل توجه این است که تغییر و دستکاری داده‌های بلاک جدید، به راحتی امکان‌پذیر نیست و همین موضوع آن را بسیار امن ساخته است.

هر تراکنش در این دفتر کل، با امضای دیجیتالی مالک تأیید می‌شود که تراکنش را تأیید و از دستکاری آن جلوگیری می‌کند. بنابراین، اطلاعاتی که در بلاک‌چین ذخیره شده‌اند بسیار امن هستند.

به زبان ساده، این دفتر کل توزیع شده مانند یک جدول گوگل بوده که در شبکه‌ای از کامپیوترها به اشتراک گذاشته شده است و در آن سوابق تراکنش‌ها بر اساس خریدهای واقعی ذخیره می‌شوند. نکته جالب این است که تراکنش‌ها به صورت عمومی قابل مشاهده‌اند ولی نمی‌توان تغییری در آن‌ها ایجاد کرد.

به عبارتی دیگر، بلاک‌چین روشی امن و شفاف برای ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعات است که از آن در بسیاری از صنایع مانند بانک‌داری، بهداشت و حمل و نقل استفاده می‌شود. این تکنولوژی به دلیل امنیت بالا، شفافیت و عدم وابستگی به مراکز کنترلی، به شدت مورد توجه قرار گرفته است و در آینده نیز شاهد استفاده‌های بیشتری از آن خواهیم بود.

یک بلاک چین چگونه کار می کند؟

همانطور که می‌دانیم در سال‌های اخیر بسیاری از کسب‌وکار‌ها به بلاک‌چین روی آورده‌اند و از آن در فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند. اما دقیقاً بلاک‌چین چگونه کار می‌کند؟ بلاک‌چین همچنان نو‌پا محسوب می‌شود و در می‌تواند در آینده شگفتی‌های بیشتری را رقم بزند. بنابراین بیایید این تکنولوژی را بررسی کنیم.

بلاک‌چین ترکیبی از سه فناوری برتر است:

  • کلیدهای رمزنگاری
  • شبکه‌‌ای همتا‌به‌همتا شامل دفتر کل به اشتراک گذاشته شده
  • ابزار‌های محاسباتی برای ذخیره تراکنش‌ها و سوابق شبکه

کلیدهای رمزنگاری شامل دو نوع کلید‌های خصوصی و عمومی هستند. این کلیدها به انجام تراکنش‌های موفقیت‌‌آمیز بین دو طرف کمک می‌کنند. هر فرد با استفاده از این دو کلید برای ایجاد یک هویت دیجیتال امن استفاده می‌کنند. این هویت امن، مهمترین جنبه تکنولوژی بلاک‌چین است. در دنیای ارزهای دیجیتال، این هویت به عنوان “امضای دیجیتال” شناخته شده و برای تایید و کنترل تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

امضای دیجیتال با شبکه‌ همتا‌به‌همتا ترکیب می‌شود؛ به این صورت که تعداد زیادی از افرادی که به عنوان مقامات عمل می‌کنند، از امضای دیجیتال برای رسیدن به اجماع درباره‌ی تراکنش‌ها و مسائل دیگر استفاده می‌کنند. به طور کلی کاربران بلاک‌چین از کلیدهای رمزنگاری برای انجام انواع مختلف تعاملات دیجیتالی بر شبکه همتا‌به‌همتا استفاده می‌کنند. به عنوان مثال در شبکه بیت‌کوین، کاربران بلاک‌چین با استفاده از کلیدهای رمزنگاری، تراکنش‌های خود را ایجاد می‌کنند و این تراکنش‌ها به دفتر کل مشترک بلاک‌چین افزوده می‌شوند. سپس کاربران شبکه با حل یک معادله ریاضی، تراکنش‌های موجود را تأیید می‌کنند. به این گروه از کاربران ماینر گفته می‌شود و برای تایید تراکنش‌ها، کاری به نام “استخراج” انجام می‌دهند. در این فرایند، ماینرها تراکنش‌ها را بسته به بلاک‌ها در زنجیره‌ بلاک‌چین قرار می‌دهند.

غیر متمرکز بودن بلاک چین

یکی از ویژگی‌های کلیدی شبکه بلاک‌چین، غیر‌متمرکز بودن آن است. در سیستم‌های سنتی، معمولا یک مرجع یا واسطه متمرکز برای کنترل معاملات وجود دارد. این در حالی است که در شبکه غیرمتمرکز بلاک‌چین، هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد و تراکنش ها توسط شبکه‌ای از مشارکت‌کنندگان تأیید می‌شوند.

تمرکززدایی در بلاک‌‌چین از طریق یک سیستم دفتر کل توزیع شده به دست می آید که در آن هر شرکت کننده در شبکه نسخه کپی از دفتر کل را دارد. به این معنا که حتی اگر برخی از گره‌ها آفلاین شوند یا در معرض خطر قرار گیرند، هیچ نقطه شکست واحدی وجود ندارد و شبکه می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

در یک شبکه بلاک‌چین غیر‌متمرکز، تمامی شرکت‌کنندگان از حقوق و مسئولیت‌های برابری برخوردارند. تراکنش‌ها پیش از اضافه شدن به دفتر کل، توسط مکانیزم اجماع شبکه تایید می‌شوند و تمامی گره‌ها درباره آن به توافق می‌رسند. این شیوه فعالیت تضمین می‌کند که شبکه به طور عادلانه و شفاف، بدون نیاز به یک مقام مرکزی برای نظارت بر روند، فعالیت می‌کند.

لازم به ذکر است که تمرکز‌زدایی در شبکه بلاک‌چین، از لحاظ امنیت و حریم خصوصی نیز به نفع شبکه عمل می‌کند؛ از آنجایی که هیچ نقطه مرکزی برای حمله وجود ندارد، کار مهاجمان برای در معرض خطر قرار دادن شبکه، بسیار سخت‌تر است. همچنین از آنجایی که نسخه‌ای از دفتر کل در اختیار هر شرکت کننده قرار دارد، برای تایید تراکنش‌ها نیازی به وجود اشخاص ثالث نیست. همین امر موجب افزایش حریم خصوصی کاربران می‌گردد.

شفافیت بلاک چین

شفافیت یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی فناوری بلاک‌چین است.  همانطور که گفتیم در شبکه بلاک‌چین، تمامی تراکنش‌ها در یک دفتر کل ثبت م‌ شوند و در دسترس تمامی شرکت کنندگان قرار می‌گیرد. به همین خاطر جزئیات تراکنش‌ها، از جمله مبلغ، فرستنده و گیرنده برای عموم افراد قابل مشاهده‌ است. حال شفافیت در بلاک‌چین چه مزایایی را به همراه دارد؟ در ادامه به چند مورد از این مزایا می‌پردازیم.

  • از آنجایی که تمامی تراکنش‌ها قابل مشاهده‌اند، مسئولیت بالایی بر عهده مشارکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. در همین راستا رفتار‌های جعلی و متقلبانه به سرعت شناسایی می‌شوند و قابل مخفی کردن نیستند و اعتماد میان افراد بیشتر می‌شود.
  • از آنجایی که در سیستم‌های سنتی به این شکل شفافیت وجود ندارد، امکان انجام فساد و ناعدالتی وجود دارد. شبکه بلاک‌چین از شکل‌گیری فساد جلوگیری کرده و کاربران را به رقابت منصفانه ترغیب می‌کند. با‌وجود یکسان بودن شرایط برای تمامی افراد، امکان انجام رقابت منصفانه وجود دارد.
  • پتانسیل بهبود مدیریت زنجیره تامین، یکی دیگر از مزیت‌های شفافیت شبکه بلاک‌چین است. با ثبت جزئیات هر تراکنش در دفتر کل عمومی، بلاک‌چین می‌تواند نمای واضح و شفا‌فی از کل زنجیره تامین، از مواد خام گرفته تا محصول نهایی، ارائه دهد. بدین وسیله بابت تولید شدن صحیح محصول از لحاظ اخلاقی، اطمینان حاصل می‌گردد و از جعل و تقلب جلوگیری می‌شود.

آیا بلاک چین امن است؟

فناوری بلاک‌‌چین به دلیل ویژگی‌های امنیتی خود شناخته شده است و اغلب به عنوان یکی از امن ترین راه‌ها برای ذخیره و انتقال داده‌ها معرفی می‌شود. امنیت بلاک‌چین از طریق چندین مکانیزم کلیدی به دست می‌آید. اول از همه این فناوری از الگوریتم‌های پیچیده ریاضی برای رمز‌نگاری تراکنش‌ها و اعتبار‌سنجی استفاده می‌کند. بدین ترتیب دستکاری و سرقت داده‌ها برای هکر‌ها بسیار دشوار است.

از طرف دیگر همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم این شبکه توسط مجموعه‌ای از گره‌ها مدیریت می‌شود واعتبار‌سنجی تراکنش‌ها نیز توسط گروهی از مشارکت‌کنندگان صورت می‌گیرد؛ همین موضوع از نفوذ هکر‌ها به شبکه جلوگیری می‌کند.

به طور کلی شبکه بلاک‌چین امن محسوب می‌شود؛ اما خطراتی مانند حملات ۵۱٪، که در آن گروهی از شرکت کنندگان کنترل بخش عظیمی از شبکه را بر‌عهده می‌گیرند، وجود دارد. خطر بالقوه دیگر نیروی انسانی است؛ به این صورت که اگر کاربر کلید خصوصی خود را گم کند، دیگر نمی‌تواند به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشد. همچنین کاربران بهتر است نسبت به حملات مهندسی اجتماعی آگاه باشند؛ در این نوع حملات هکر‌ها کاربران را فریب می‌دهند تا کلیدهای خصوصی یا سایر اطلاعات حساس خود را واگذار کنند.

موارد استفاده بلاک چین

تا اینجا با ماهیت شبکه بلاک‌چین آشنا شدیم و با تغییراتی که این فناوری در صنایع مختلف ایجاد کرده است آشنا شدیم. حال بهتر است نگاهی جزئی تر به کاربرد‌های آن بیا‌ندازیم.

بانکداری و مالی

فناوری بلاک‌چین با ایجاد سیستمی غیر‌متمرکز، ایمن و ارائه تراکنش‌هایی ایمن و شفاف، توانست تحول عظیمی در شیوه عملکرد امور بانکداری و مالی ایجاد کند. در این سیستم نیاز به وجود واسطه‌ها از میان رفته و هزینه تراکنش‌ها کاهش یافته‌اند.

یکی از مزیت‌های اصلی شبکه بلاک‌چین در این زمینه، کاهش زمان و هزینه‌های مرتبط با تراکنش‌های فرا‌مرزی است. انجام این نوع تراکنش‌ها به روش سنتی، ممکن است چند روز طول بکشد و به دلیل وجود واسطه‌هایی مانند بانک و سایر موسسات مالی، اغلب کارمزد‌های قابل توجهی را به همراه دارد. در‌صورتی‌که با استفاده از شبکه بلاک‌چین، واسطه‌ها از میان رفته و تراکنش‌ها در عرض چند ثانیه با هزینه کم انجام می‌شوند.

علاوه بر این‌ها شبکه بلاک‌چین می‌تواند فرآیند‌های احراز هویت مشتری (KYC) و مبارزه با پولشویی (AML) را بهبود ببخشد. این فرآیند‌ها در بخش‌های مالی و بانکداری از اهمیت بالایی برخوردارند. فناوری بلاک‌چین پلتفرمی امن و شفاف را فراهم می‌کند که می‌تواند هویت مشتری و تاریخچه تراکنش‌ها را به شیوه‌ای کارآمدتر و قابل اطمینان‌تر تأیید کند. در چنین سیستمی نیاز به تایید دستی کاهش یافته و خطر تقلب به حداقل می‌رسد.

ارز دیجیتال

در حال حاضر در ذهن بسیاری از افراد فناوری بلاک‌چین مترادف ارز‌های دیجیتال است و دلایل خوبی برای این موضوع وجود دارد؛ پلتفرمی امن و شفاف که بدون نیاز به واسطه، تراکنش‌هایی امن و شفاف را فراهم می‌کند. کارایی این فناوری در حوزه ارز دیجیتال به توانایی آن در ارائه دفتر کلی غیر‌متمرکز، غیرقابل تغییر و شفاف است که نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برد و هزینه تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد.

افزایش سرعت تراکنش‌ها، یکی دیگر از مزایایی است که شبکه بلاک‌چین برای ارز‌های دیجیتال به همراه دارد. فرآیند‌ها مالی در سیستم‌های پرداخت سنتی ممکن است چندین روز طول بکشند، این در حالی است که تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین در عرض چند ثانیه تکمیل می‌شوند؛ چرا‌که ماهیت غیر‌متمرکز این زنجیره، انجام تراکنش‌های مستقیم همتا به همتا را امکان‌پذیر می‌کند.

همچنین از آنجایی که کنترل شبکه بر‌عهده یک نهاد قرار ندارد، امنیت تراکنش‌های ارز دیجیتال به خوبی حفظ می‌گردد و با توجه به شفافیت بالای شبکه، رفتار‌های متقلبانه به سرعت شناسایی می‌شوند.

بهداشت و درمان

فناوری بلاک‌چین با ارائه بستری امن و شفاف برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده‌های پزشکی، پتانسیل افزایش کارایی در صنعت بهداشت و درمان را دارد. داده‌های پزشکی در این دفتر کل غیر‌متمرکز و ایمن، ذخیره و به اشتراک گذاشته می‌شوند. با این کار، دسترسی به اطلاعات مهم پزشکی افزایش و امکان بروز خطا‌ها کاهش می‌یابند.

با استفاده از فناوری بلاک‌چین، بیماران می‌تواندد کنترل بیشتری بر داده‌های پزشکی خود داشته باشند. به طوری‌که می‌توانند داده‌های در دسترس خود را با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به اشتراک بگذارند؛ بدین ترتیب نیاز ثبت اطلاعات به صورت دستی کاهش پیدا کرده و کارایی درمان افزایش می‌یابد. در‌ نتیجه، فناوری بلاک‌چین این پتانسیل را دارد که صنعت مراقبت های بهداشتی را با افزایش کارایی، کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت مراقبت متحول کند.

ثبت اموال

شبکه بلاک‌چین با ارائه دفتر کل غیر‌متمرکز و تغییر‌نا‌پذیر پتانسیل ایجاد تحول در امور ثبت اموال را دارد. از این پلتفرم شفاف و امن برای ذخیره دارایی‌ها و اشتراک‌گذاری آن‌ها استفاده می‌شود. بدین ترتیب احتمال بروز خطاها کاهش یافته و سرعت دسترسی به داده‌های مهم افزایش پیدا می‌‌کند.

شفافیت شبکه بلاک‌چین امکان تایید صحت معاملات را به شرکت کنندگان می‌دهد و ورود کلاهبرداران به شبکه را سخت می‌سازد. از طرف دیگر ثبت اموال به روش‌ سنتی، تا‌حدودی پیچیده و زمان‌بر است. در‌حالی‌که با فناوری بلاک‌چین، می‌توان واسطه‌ها را حذف نمود و در عرض چند ثانیه تراکنش‌ها را انجام داد.

قراردادهای هوشمند

قرار‌داد‌های هوشمند  قرار‌داد‌های خود‌اجرایی هستند که فرآیند‌های تایید و اجرای تراکنش‌ها توسط آن‌‌ها به طور خودکار انجام می‌شوند. این موضوع یکی دیگر از مزیت‌هایی است که شبکه بلاک‌چین برای ارز‌های دیجیتال به همراه دارد. غیر‌متمرکز بودن شبکه بلاک‌چین، یکپارچگی و شفافیت قرار‌داد‌‌های هوشمند را تضمین می‌کند. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های شبکه بلاک‌چین برای قرارداد‌های هوشمند، افزایش سرعت و کارایی اجرای قرارداد‌ها است. این در حالی‌است که با وجود چندین طرف در انجام معاملات، اجرای قرار‌داد‌های سنتی زمان و هزینه بیشتری به همراه دارد.

اجرای تعهدات قرار‌دادی بخش دیگری است که به خوبی می‌توان در آن تاثیر بلاک‌چین را مشاهده کرد. قرار‌داد‌های هوشمند را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که در صورت شرایط خاص، به طور خودکار به اجرا در بیایند. بدین ترتیب نیاز به اجرا‌های دستی کاهش و سرعت افزایش پیدا می‌کند.

زنجیره تامین

فناوری بلاک‌چین برای ردیابی کالاهای جابه‌جا شده، بستری امن و شفاف محسوب می‌شود. بدین ترتیب کارایی بخش زنجیره تامین را افزایش می‌دهد. تمامی طرفین درگیر در زنجیره تامین، می‌توانند توسط شبکه بلاک‌چین به اطلاعات مرتبط با جابه‌جایی کالاها و خدمات دسترسی داشته باشند و صحت آن را تایید کنند. همچنین تمامی پرداخت‌های مرتبط، بسیار سریع و بدون وجود واسطه در این سیستم انجام می‌شوند.

انتخابات

کارایی فناوری بلاک چین در انتخابات در توانایی آن برای ارائه یک دفتر کل غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر است که می‌تواند به‌طور ایمن داد‌ه‌های مرتبط با آرا را ذخیره و به اشتراک بگذارد. بدین ترتیب احتمال بروز خطاها کاهش یافته و سرعت دسترسی به اطلاعات مهم انتخابات افزایش می‌یابد.

یکی از مزایای اصلی فناوری بلاک‌چین در انتخابات، توانایی آن در افزایش شفافیت و امنیت فرآیند رای گیری است. با استفاده از این فرآیند، طرفین درگیر در فرآیند انتخابات می‌توانند به‌طور ایمن به داده‌های رأی‌دهی دسترسی داشته باشند و صحت آن‌ها را تایید کنند. بدین ترتیب خطر تقلب کاهش یافته و از صحت نتایج انتخابات اطمینان حاصل می‌گردد.علاوه بر این‌ها، از آنجایی که سیستم‌های رای‌گیری سنتی شامل چندین واسطه و ثبت سوابق دستی هستند، تا‌حدودی پیچیده و وقت‌گیر محسوب می‌شوند. با فناوری بلاک چین، فرآیند رای گیری به طور خود‌کار و بسیار ساده‌تر انجام می‌شود.

مزایای بلاک چین

پیش از این به کاربرد‌های بلاک‌چین پرداختیم و از بین‌ آن‌ها پی به مزیت‌های مختلف آن بردیم. در این بخش نگاهی جزئی‌تر به مزیت‌های آن می‌اندازیم.

دقت زنجیره

دقت بالای شبکه بلاک‌چین، یکی از اصلی‌ترین مزیت‌هایی است که می‌توانیم به آن اشاره کنیم. ماهیت غیرمتمرکز این فناوری تضمین می‌کند که تمامی تراکنش‌ها و اطلاعات ذخیره‌شده در دفتر کل، دقیق و بدون دست‌کاری هستند. مکانیزم اجماع مورد استفاده در این قسمت نقش مهمی را ایفا می‌کند. به طوری‌که چندین گره در شبکه اعتبار هر تراکنش را، قبل از اضافه شدن به بلاک‌چین، تایید می‌کنند.

کاهش هزینه ها

کاهش قابل توجه هزینه‌ها، یکی دیگر از مزیت‌های شبکه بلاک‌چین است و این کار را با حذف واسطه‌ها و ساده‌سازی فرآیند‌ها انجام می‌دهد. این موضوع منجر به کاهش هزینه‌ها در بخش‌های مختلفی از‌جمله امور مالی، زنجیره تامین، مراقبت‌های بهداشتی و املاک و مستغلات می‌گردد. علاوه بر آن با استفاده از شبکه‌ بلاک‌چین، در مقایسه با سیستم‌های پرداخت سنتی، کارمزد تراکنش‌ها کاهش می‌یابد. به طور کلی کاهش هزینه‌ها، می‌تواند کارایی و سودآوری مشاغل را تا حد زیادی افزایش دهد.

غیر متمرکز بودن

پیش از این نیز به غیر‌متمرکز بودن شبکه بلاک‌چین اشاره کردیم؛ در‌واقع با‌وجود این ویژگی، نیاز به واسطه‌ها از میان می‌رود و شفافیت و امنیت شبکه افزایش می‌یابد. همچنین با‌وجود تمرکززدایی، افراد و سازمان‌ها کنترل و استقلال بیشتری به دست می‌آورند و می‌توانند بدون نیاز به تایید یک مقام مرکزی، در فرآیندهای تصمیم‌گیری و معاملات شرکت کنند. به‌طور کلی تمرکز‌زدایی، سیستمی عادلانه‌تر ایجاد می‌کند و در چنین سیستمی، قدرت میان تمام مشارکت‌کنندگان تقسیم می‌گردد.

معاملات کارآمد

فناوری بلاک‌چین با حذف واسطه‌ها و انجام تراکنش‌های مستقیم همتا به همتا، می‌تواند سرعت تراکنش‌ها را افزایش و کارمزد را کاهش دهد. این موضوع در صنایع مختلف می‌تواند بسیار مفید واقع شود. فناوری بلاک‌چین با ارائه یک پلتفرم سریع، ایمن و کارآمد برای تراکنش‌ها، می‌تواند طرز فکر کاربران درباره پرداخت‌ها و تراکنش‌ها را تغییر دهد. در‌نتیجه کارایی افزایش و هزینه‌های کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان به طور یکسان کاهش می‌یابند.

معاملات امن

تراکنش‌های امن یکی دیگر از مزایای کلیدی فناوری بلاک چین است. تراکنش‌‌ها در این سیستم غیر‌متمرکز در برابر تقلب و هک مقاوم هستند. هر تراکنش توسط چندین طرف در شبکه تایید می شود و این موضوع نشانه سطح بالایی از اعتماد و شفافیت در شبکه است. همچنین، استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری تضمین می‌کند که اطلاعات ذخیره شده در بلاک‌چین از دسترسی غیرمجاز محافظت می‌شوند. فناوری بلاک چین با ارائه پلتفرمی امن و شفاف برای تراکنش‌ها، می‌تواند اعتماد و اطمینان را در میان شرکت‌کنندگان شبکه افزایش دهد و شرایط ا‌منی را برای انجام معاملات ایجاد می‌کند.

شفافیت

تا اینجا نقش کلیدی شفافیت را در بخش‌های مختلف دیدیم. این ویژگی‌ شبکه بلاک‌چین به حدی بارز و دارای اهمیت است که توانسته بسیاری از کاربران و مشاغل را جذب کند. تمامی شرکت کنندگان این امکان را دارند که به تراکنش‌ها و اطلاعات ذخیره شده در دفتر کل دسترسی داشته باشند. در‌واقع فناوری بلاک‌چین با ارائه پلتفرمی شفاف برای تراکنش‌ها و به اشتراک‌گذاری اطلاعات، می‌تواند مسئولیت‌پذیری را افزایش داده و خطر تقلب و فساد را کاهش دهد.

بانکداری بدون بانک

یکی از مزیت‌های کلیدی فناوری بلاک‌چین، امکان فعال کردن بانک‌داری بدون بانک است. فناوری بلاک چین با ارائه پلتفرمی غیرمتمرکز برای تراکنش‌ها و پرداخت‌ها، می‌تواند نیاز به موسسات مالی سنتی و واسطه‌ها را از بین ببرد. این موضوع افراد و مشاغل را قادر می سازد تا بدون نیاز به حساب بانکی، مستقیماً با یکدیگر معامله کنند.

معایب بلاک چین

شبکه بلاک‌چین نیز مانند هر فناوری نوظهور دیگری علاوه بر مزایا، از معایبی نیز برخوردار است؛ در این بخش به چند مورد قابل توجه درباره این فناوری می‌پردازیم.

هزینه فناوری

هزینه اجرا و نگه‌داری یکی از مسائلی است که باید به آن توجه داشت. ماهیت پیچیده فناوری بلاک‌چین به سرمایه‌گذاری قابل توجهی در سخت‌افزار، نرم‌افزار و پرسنل ماهر برای توسعه و نگهداری شبکه نیاز دارد. این موضوع در کنار هزینه‌های مرتبط با استخراج، می‌تواند استفاده از این فناوری را برای مشاغل کوچک دشوار سازد. با این حال با پیشرفت مداوم این فناوری، انتظار می‌رود که در آینده شاهد مقرون به صرفه‌تر شدن آن باشیم.

سرعت و ناکارآمدی داده

سرعت و نا‌کار‌آمدی داده از‌جمله معایب احتمالی بلاک‌چین است؛ حجم بالایی از داده‌های ذخیره شده در بلاک‌چین می‌تواند منجر به ناکا‌ر‌آمدی‌هایی از سمت شبکه شود. با این حال، پیشرفت‌های جاری در فناوری بلاک‌چین، با مکانیزم‌های اجماع جدید و تکنیک‌های فشرده‌سازی داده‌ها برای افزایش سرعت و کارایی، به این مسائل رسیدگی می‌کنند.

فعالیت غیرقانونی

نا‌شناس بودن ماهیت بلاک‌چین تا‌‌حدودی نظارت بر تراکنش‌ها را دشوار می‌‌کند و ممکن است برخی افراد از آن در فعالیت‌های غیرقانونی مانند پول‌شویی و تامین مالی تروریسم استفاده کنند. همچنین استفاده از فناوری بلاک‌چین، ردیابی منبع و مقصد تراکنش‌ها را دشوار می‌سازد. البته باید توجه داشت این فناوری ذاتا غیر‌قانونی نیست و در حال حاضر تلاش‌هایی برای نظارت بیشتر بر آن و تنظیم قوانینی برای جلوگیری از انجام فعالیت‌های غیرقانونی در حال انجام است.

مقررات

از آنجایی که بلاک‌چین ماهیتی غیر‌متمرکز دارد، نمی‌توان بر آن به روش‌های سنتی نظارت داشت. برخی افراد با سوءاستفاده از این موضوع ممکن است دست به فعالیت‌ها غیر‌قانونی بزنند و با وجود ناشناس بودن هویت آن‌ها، شناخت فرد مسئول تا حدی دشوار است.  در همین راستا برخی کشور‌ها قوانینی را در این زمینه تعیین کرده‌اند اما اجرای آن‌ها در مراجع قضایی ممکن است چالش‌هایی را به همراه داشته باشد.

آینده بلاک چین

آینده فناوری بلاک‌چین در حال شکل‌گیری است تا یک چشم انداز جذاب و پویا رقم بخورد. همان‌طور که فناوری به رشد خود ادامه می‌دهد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی جدید و قابل استفاده ظاهر شوند که صنایع را متحول و مدل‌های تجاری سنتی را مختل کنند.

یکی از حوزه‌هایی که فناوری بلاک‌چین احتمالاً تأثیر قابل‌توجهی خواهد گذاشت، بخش مالی است. سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین پتانسیل لازم برای ساده‌سازی عملیات، کاهش هزینه‌ها و افزایش شفافیت و امنیت در تراکنش های مالی را، ارائه می‌دهند. ما در حال حاضر شاهد ظهور سیستم‌های پرداخت مبتنی بر بلاک‌چین، مانند بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستیم که در بین مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. در آینده، می‌توان انتظار داشت که محصولات و خدمات مالی پیچیده‌تری که بر پلتفرم‌های بلاک‌چین ساخته می‌شوند، مانند قراردادهای هوشمند، صرافی‌های غیرمتمرکز و پلتفرم‌های وام‌دهی همتا به همتا را ببینیم.

فراتر از امور مالی، فناوری بلاک‌چین می‌تواند مدیریت زنجیره تامین را متحول کند. با استفاده از بلاک‌چین برای ردیابی کالاها از تولید تا تحویل، شرکت‌ها می‌توانند شفافیت و قابلیت ردیابی را افزایش و خطر تقلب و جعل را کاهش دهند و کارایی سراسر زنجیره تامین را بهبود بخشند. این موضوع می‌تواند پیامدهای عمده‌ای برای صنایعی مانند کشاورزی، داروسازی و لجستیک داشته باشد؛ جایی که مدیریت زنجیره تامین عاملی مهم در موفقیت کسب و کار است.

حوزه دیگری که احتمالا تاثیر فناوری بلاک‌چین افزایش خواهد یافت، حوزه احراز هویت دیجیتال است. با استفاده از معماری غیرمتمرکز و امنیت رمزنگاری بلاک‌چین، می‌توان یک سیستم امن‌تر و قابل اعتمادتر برای تایید و مدیریت هویت آنلاین ایجاد کرد. این موضوع می‌تواند کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد، از بهبود امنیت آنلاین و کاهش سرقت هویت گرفته تا فعال کردن اشکال جدید تجارت دیجیتال و تعاملات اجتماعی.

به طور کلی، آینده بلاک‌چین احتمالاً یک چشم انداز جذاب و پویا با کاربردهای جدید و موارد استفاده همیشه در حال ظهور، خواهد بود. فناوری بلاک‌چین چه در امور مالی، مدیریت زنجیره تامین، هویت دیجیتال یا هر حوزه دیگری باشد، این پتانسیل را دارد که روش انجام تجارت و تعامل ما با یکدیگر را در عصر دیجیتال تغییر دهد. همانطور که توسعه‌دهندگان همچنان رو به جلو حرکت می‌کنند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در سال‌های آینده شاهد پیشرفت‌های هیجان انگیز‌تری باشیم.

سخن آخر

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله دادیم، ظهور فناوری بلاک‌چین نشان‌دهنده تغییر قابل توجهی در نحوه تفکر ما در‌باره معاملات دیجیتال و مدیریت داده است. بلاک‌چین با معماری غیر‌متمرکز، امنیت رمزنگاری و توانایی مدیریت تراکنش‌ها و برنامه‌های پیچیده، پتانسیل تغییر طیف وسیعی از صنایع و بخش‌ها، از امور مالی و تجارت گرفته تا مدیریت زنجیره تامین و هویت دیجیتال را دارد.

البته، مانند هر فناوری جدید، چالش ها و موانع بالقوه ای وجود دارد که باید بر آن‌ها غلبه کرد. مسائلی مانند مقیاس‌پذیری، عدم قطعیت نظارتی و نیاز به پذیرش و استانداردسازی گسترده، همگی عواملی هستند که می‌توانند بر آینده بلاک‌چین تأثیر بگذارند. با این حال، نوآوری و توسعه مداوم در فضای بلاک چین نشان می‌دهد که این چالش‌ها غیرقابل حل نیستند و احتمالاً در سال‌های آینده شاهد رشد و تکامل مداوم خواهیم بود.

به طور کلی، آینده بلاک‌چین احتمالاً با نوآوری و توسعه مداوم و همچنین با روندها و تحولات گسترده‌تر در فناوری و جامعه شکل خواهد گرفت. به این ترتیب، این شبکه که احتمالاً همچنان به جذب سرمایه گذاری و توجه از سوی مشاغل، سرمایه گذاران و توسعه دهندگان در سراسر جهان ادامه خواهد داد.

سوالات متداول:

۱. تفاوت بلاک‌چین و ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتال است؛ بیت کوین، اتر، لایت کوین و تتر نمونه هایی هستند. واحدهای ارز دیجیتال سکه یا توکن نامیده می شوند. بلاک‌چین پایگاه داده‌ای همتا به همتا و توزیع شده است که برای افزودن داده قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد.

۲. چند نوع بلاک‌چین وجود دارد؟

در حال حاضر چهار نوع بلاک‌چین وجود دارد که عبارتند از: بلاک‌چین‌های عمومی، بلاک‌چین‌های خصوصی، بلاک‌چین‌های کنسرسیوم و بلاک‌چین‌های ترکیبی.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر می دهید

بنر نصب اپ