زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خیلی از افراد تصور می کنند که شبکه­ ی بلاکچین تنها در ارزهای دیجیتالی کاربرد دارد و در دیگر زمینه ها و رشته ها قابل استفاده نیست. در صورتیکه اگر به تعریف و  نحوه­ ی کار این شبکه دقت کنید متوجه خواهید شد که بلاکچین نوعی شبکه­ ی اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف ذخیره می شود. در صورت اطلاع از نحوه­ ی کار و مفهوم شبکه­ ی بلاکچین با رمزینکس در ادامه­ ی مقاله همراه باشید.

معرفی فناوری بلاکچین

بلاکچین شامل لیستی از رکوردها به نام بلاک است و هر بلاک حاوی یک هش رمزنگاری شده و داده‌های تراکنش است. به طور کلی این شبکه یک سری داده‌ی زمانبندی شده‌‌ی تغییر ناپذیر است که توسط مجموعه‌ای از کامپیوترها به صورت غیر متمرکز مدیریت می شود. هر یک از این بلاک های داده با استفاده از اصول رمزنگاری همانند یک زنجیره به یکدیگر متصل می شوند.

شبکه ی بلاکچین

بیشتر بدانید:

کاهش هزینه های سیستم بانکداری با تکنولوژی بلاک چین

 

همانطور که از تعریف بلاکچین مشخص است، این شبکه به صورت غیر متمرکز کار می کند و از این رو تمامی داده‌های آن به صورت کاملا شفاف قابل مشاهده است. بنابراین استفاده از آن در صنعت جای تامل و تفکر بیشتری دارد.

مفهوم بلاکچین

بلاکچین هیچ هزینه‌ی تراکنشی ندارد (هزینه تراکنش و نه زیر ساخت ) و یک روش ساده و در عین حال هوشمندانه برای انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر است که به صورت کاملا خودکار و ایمن انجام می شود. برای استفاده از این تکنولوژی، یک طرف از معامله، با ایجاد یک بلاک، روند را آغاز می کند. این بلاک توسط هزاران و شاید میلیون ها کامپیوتر در سراسر شبکه مورد تایید قرار می گیرد. بلاک تأیید شده به زنجیره‌ای اضافه می شود که در سراسر شبکه ذخیره شده و نه تنها یک رکورد منحصر به فرد  بلکه یک رکورد منحصر به فرد همراه با یک سابقه منحصر به فرد را ایجاد می کند. جعل یا تحریف در یک رکورد به معنای جعل در کل زنجیره و میلیون ها داده است. این کار تقریبا غیر ممکن است و از این رو استفاده از این شبکه امنیت بالایی دارد. بیت کوین از این مدل برای انجام معاملات پولی استفاده می کند، اما می توان آن را در بسیاری از موارد دیگر نیز گسترش داد.

نحوه‌ی عملکرد شبکه بلاکچین

اطلاعاتی که در بلاک‌چین ذخیره می شود به عنوان پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و به طور پیوسته موجود است. پایگاه داده‌ی بلاکچین در هیچ مکان واحدی ذخیره نمی شود، این به این معنا است که رکوردهای نگهداری شده به صورت همزمان در چندین نقطه نگهداری می شوند و به راحتی قابل دسترس می باشند.

رکن های اساسی تکنولوژی بلاکچین

سه ویژگی اساسی بلاکچین که باعث تغییر مبحث شبکه و پایگاه داده شده عبارتند از:

  • غیر متمرکز بودن
  • شفافیت
  • غیر قابل تغییر بودن (ثبات)

شبکه ی بلاکچین

غیر متمرکز بودن

در شبکه های متمرکز تمامی داده های مرتبط با یک نهاد روی یک پایگاه ذخیره و برای دستیابی به آن باید ناچارا به سیستم آن سازمان متصل شد. این سیستم ها آسیب پذیری هایی دارند که عبارتند از:

به دلیل متمرکز بودن، تمام داده ها در یک نقطه ذخیره می شوند. این باعث می شود که نقاط هدف مورد نظر برای هکرهای بالقوه باشد.

اگر سیستم متمرکز در حال ارتقا باشد، کل سیستم متوقف خواهد شد.

اگر مسدود شود، هیچ شخصی قادر به دسترسی اطلاعات نخواهد بود.

اگر کسی این نهاد را هک کند یا ویروسی شود، تمام داده هایی که درون بلوک های زنجیره ای قرار دارند، به خطر می افتند.

بیشتر بدانید:

مهندسان حوزه بلاک چین پر درآمدترین مهندسان جهان

شفافیت

در شبکه­ ی بلاکچین هویت فرد از طریق رمزنگاری پیچیده پنهان می شود و تنها آدرس عمومی او نشان داده می شود. بنابراین سابقه تراکنش شخصی افراد به صورت Bob sent 1 BTC نمایش داده نمی شود بلکه به صورت ۱MF1bhsFLkBzzz9vpFYEmvwT2TbyCt7NZJ sent 1 BTC نمایش داده می شود. بنابراین در حالی که هویت شخصی امن است، شما قادر به مشاهده­ ی تمامی معاملات با استفاده از آدرس عمومی می باشید. این سطح از شفافیت تاکنون در هیچ سیستم مالی وجود نداشته است.

غیر قابل تغییر بودن

غیر قابل تغییر بودن در فناوری بلاکچین بدین معنی است که اگر داده­ای به شبکه­ ی بلاکچین وارد شود نمی توان آن را دستکاری کرد. شبکه­ ی بلاکچین با استفاده از تابع هش رمزنگاری شده این کار را انجام می دهد و بنابراین تراکنش ها به عنوان ورودی گرفته می شود و از طریق الگوریتم هش اجرا می شود و از این رو خروجی یک طول ثابت را ارائه می دهد. با استفاده از این شبکه می توان اختلاس و کلاهبرداری را ریشه کن کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید