آینده فایل کوین (Filecoin) و پیش‌بینی قیمت توکن FIL

همه چیز در مورد آینده فایل کوین و توکن FIL

همه چیز در مورد آینده فایل کوین و توکن FIL
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ / تاریخ بروزرسانی: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

 فایل کوین یک شبکه ذخیره‌سازی داده غیرمتمرکز است که به‌عنوان یک راه‌حل پیشگامانه برای مشکل ذخیره‌سازی اطلاعات ظاهر شده است. این شبکه که توسط Protocol Labs توسعه یافته است، از فناوری بلاک چین برای ایجاد یک بستر ذخیره‌سازی ایمن و مقرون‌به‌صرفه استفاده می‌کند که کاربران را تشویق می‌کند تا داده‌ها را به روشی غیرمتمرکز ذخیره و بازیابی کنند. ارز دیجیتال فایل کوین با رویکرد نوآورانه و حمایت جامعه رو به رشد خود، آماده است انقلابی در نحوه ذخیره و دسترسی به داده‌ها در عصر دیجیتال ایجاد کند. اما آینده فایل کوین چگونه خواهد بود؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به جواب این سوال پی ببریم.

فایل کوین چیست؟

لوگوی ارز دیجیتال فایل کوین با پس زمینه آبی
فایل کوین به کاربران امکان می‌دهد فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده خود را اجاره دهند.

فایل کوین (Filecoin) یک ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که هدف آن ایجاد یک بازار جهانی، همتا به همتا (P2P) و باز برای ذخیره و بازیابی اطلاعات دیجیتال است. این پلتفرم توسط Protocol Labs، همان تیم سازنده سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) طراحی شده است.

فایل کوین از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند که کاربران را قادر می‌سازد فضای ذخیره‌سازی بلا‌استفاده خود را در یک شبکه جهانی توزیع‌شده خرید و فروش کنند. در این شبکه، کاربران می‌توانند با اجاره دادن فضای ذخیره‌سازی موجود خود به سایر کاربرانی که نیاز به ذخیره داده‌های خود دارند، FIL، ارز دیجیتال بومی شبکه فایل کوین را به دست آورند. ماهیت غیرمتمرکز فایل کوین باعث شده برای ذخیره‌سازی داده‌ها کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه تر از سیستم‌های متمرکز سنتی باشد.

شبکه فایل کوین به ترکیبی از گواهی‌های رمزنگاری، از جمله اثبات تکثیر (PoRep) و اثبات فضا-زمان (PoSt)، برای اطمینان از یکپارچگی و قابلیت اطمینان داده‌های ذخیره شده، متکی است. این گواهی‌های راهی را برای شرکت‌کنندگان شبکه فراهم می‌کند تا نشان دهند که داده‌هایی را که ادعای ذخیره آن‌ها را دارند، واقعاً ذخیره می‌کنند.

هدف رویکرد غیرمتمرکز فایل کوین حل مسائلی مانند حفظ حریم خصوصی داده‌ها، مقاومت در برابر سانسور و در دسترس بودن داده‌ها است. این یک جایگزین برای خدمات ذخیره‌سازی ابری سنتی است که به کاربران اجازه استفاده از فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده خود در یک شبکه توزیع شده، ایجاد یک زیرساخت ذخیره‌سازی انعطاف‌پذیرتر و مقاوم در برابر سانسور را می‌دهد.

تاریخچه فایل کوین

پلتفرم بلاک چین فایل کوین در سال ۲۰۱۴ توسط Protocol Labs با انتشار اولین نسخه اجماع از مفهوم پلتفرم Proof-of-Work پایه‌گذاری شد.

مرحله بعدی توسعه فایل کوین بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ انجام شد. در این مرحله، Protocol Labs بر روی طراحی و توسعه یک پروتکل غیرمتمرکز جدید به نام سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) کار کرد. IPFS یک مدل پیشرفته‌تر از شبکه تورنت (Torrent) برای ذخیره و توزیع فایل است.

سازنده پروتکل IPFS همان رئیس Protocol Labs، خوان بنت (Juan Benet) بود. این پروتکل به جای پروتکل‌های اینترنت HTTP و HTPPS استفاده می‌شود. تمام آدرس‌های فایل در سیستم IPFS با پیشوند ipfs:// شروع می‌شود.

در سال ۲۰۱۶، پروتکل OpenBazaar یکی از اولین پروژه‌های کریپتو بود که از فناوری IPFS استفاده کرد. این پروژه قبل از تعطیل شدن در سال ۲۰۲۱ به یک بازار غیرمتمرکز تبدیل شد.

تیم Filecoin در سال ۲۰۱۷ ۲۵۰ میلیون دلار در یک ICO جمع‌آوری کرد. فروش توکن در پلتفرم CoinList انجام شد که Protocol Labs با همکاری AngelList آن را ایجاد کرد. در نهایت، شبکه اصلی پلتفرم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز Filecoin در اکتبر ۲۰۲۰ فعال شد.

در فوریه ۲۰۲۲، فاش شد که شرکت سرمایه‌گذاری بزرگ Tiger Global Management در پروژه‌های ارز دیجیتال از جمله Filecoin سرمایه‌گذاری می‌کند.

فایل کوین چگونه کار می‌کند؟

کاربرانی که به آنها کلاینت (Client) گفته می‌شود، معاملات ذخیره‌سازی اطلاعات را با پرداخت توکن FIL به ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی در شبکه آغاز می‌کنند. این ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی که به‌عنوان ماینرهای ذخیره‌سازی (Storage Miners) نیز شناخته می‌شوند، متعهد می‌شوند که داده‌های مشتری را برای مدت زمان مشخصی ذخیره کنند. این تعهد به صورت رمزنگاری مهر و موم شده است و یکپارچگی داده‌های ذخیره شده را حفظ می‌کند. هنگامی که کاربران می‌خواهند داده‌های خود را بازیابی کنند، به ماینرها ارز دیجیتال FIL پرداخت می‌کنند. این اطمینان حاصل می‌کند که داده‌های ذخیره‌شده به راحتی در دسترس هستند و یک شبکه پاسخگو قابل‌اعتماد ایجاد می‌کند.

نحوه کار فایل کوین به واسطه ماینینگ
ماینرهای فای کوین کامپیوترهای قدرتمندی هستند که متعهد می‌شوند طی یک بازه زمانی معین بخشی از داده‌های کاربران را نگهداری کنند.

ادغام سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS)

ادغام Filecoin با سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) یک شبکه P2P غیرمتمرکز را بر خلاف ساختار متمرکز مرسوم HTTP ایجاد می‌کند. IPFS یک رویکرد منحصر به فرد برای ذخیره و بازیابی داده‌ها با اعمال هش رمزنگاری به جای مسیرهای فایل یا آدرس‌های سنتی (مانند URL یک وب‌سایت) معرفی می‌کند.

داده‌ها به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند و به هر کدام یک هش منحصر به فرد اختصاص داده می‌شود که به‌عنوان آدرس شبکه آن عمل می‌کند. سپس این تکه‌های هش شده در سراسر شبکه توزیع می‌شوند. هنگامی که کاربران یک فایل را بازیابی می‌کنند، هش آن از شبکه می‌خواهد تا تمام تکه‌های مربوطه را برگرداند. این سیستم امکان بازیابی مستقیم داده‌ها را از بسیاری از ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی توزیع شده فراهم می‌کند و امنیت، انعطاف‌پذیری و دسترس‌پذیری اطلاعات را افزایش می‌دهد.

گواهی‌ها و مشوق‌های مالی

فایل کوین از دو گواهی رمزنگاری کلیدی برای ایمن‌سازی شبکه خود و تشویق ماینرها استفاده می‌کند: اثبات تکثیر (PoRep) و اثبات فضازمان (PoSt).

 • PoRep: این گواهی تأیید می‌کند که یک ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی یک کپی منحصر به فرد از داده‌های مشتری ایجاد و ذخیره کرده است. این امر ماینرها را از دریافت پاداش بدون ذخیره واقعی داده‌ها باز می‌دارد.
 • PoSt: این گواهی اطمینان حاصل می‌کند که ماینرها به طور مداوم داده‌های وعده داده شده را در طول زمان ذخیره می‌کنند. ماینرها باید در فواصل زمانی معین گواهی ذخیره‌سازی را نشان دهند تا ثابت کنند که داده‌های مورد توافق هنوز در اختیار آنهاست.

مدل اقتصادی فایل کوین برای پاداش دادن به ماینرها در ازای ارائه خدمات ذخیره‌سازی ارزشمندشان طراحی شده است و در عین حال در صورت انحراف آن‌ها از شرایط توافق شده آن‌ها را جریمه می‌کند. ماینرها توکن‌های FIL را به‌عنوان جبران ذخیره داده‌ها دریافت می‌کنند.

معماری ویژگی‌های Filecoin

فایل کوین نسخه غیرمتمرکز پلتفرم‌های ذخیره‌سازی ابری محبوب مانند خدمات وب آمازون و علی بابا کلود است. این پروتکل مبتنی بر پروتکل IPFS است اما انگیزه‌های مالی را نیز به آن اضافه می‌کند.

هرکسی می‌تواند با پرداخت هزینه برای ذخیره فایل‌هایش در شبکه یا با اتصال سخت‌افزار ذخیره‌سازی خود به شبکه و دریافت جوایزی به‌صورت ارز دیجیتال FIL، کاربر شبکه فایل کوین شود.

مراحل اصلی Filecoin

 1. کاربری که نیاز به ذخیره داده دارد، هزینه‌ای را برای آپلود آن در فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز Filecoin پرداخت می‌کند.
 2. یک تأمین‌کننده فضای ذخیره‌سازی (یک ماینر) تضمینی برای ذخیره داده‌های کاربر در بلاک چین Filecoin بر اساس توافق‌نامه می‌دهد.
 3. پروتکل بلاک چین به طور مداوم یکپارچگی و پارامترهای داده‌های ذخیره شده را تأیید می‌کند.
 4. یک ارائه‌دهنده داده اختصاصی درخواست‌های داده را با هزینه‌ای که در بازار آزاد تعیین می‌شود، انجام می‌دهد.
 5. ماینرها در ازای ایجاد بلوک ها جوایزی دریافت می‌کنند. اندازه پاداش با مقدار فضای ذخیره‌سازی موجود در شبکه تعیین می‌شود. بلاک چین Filecoin در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ ماینر فعال دارد. پاداش بلوک فعلی نیز حدود ۲۰ FIL است.

فایل کوین همچنین از استک شبکه ماژولار libp2p، مدل‌های داده مبتنی بر IPLD، مجموعه پروتکل Multiformats برای انعطاف‌پذیری و سازگاری پروتکل‌ها و ProtoSchool، منبع آموزشی خود استفاده می‌کند.

چه چیزی ارز دیجیتال فایل کوین (FIL) را منحصر به فرد می‌کند؟

سیستم‌های ذخیره‌سازی به افراد اجازه می‌دهند تا حافظ داده‌های خود باشند، اما معمولاً بسیار متمرکز هستند. فایل کوین (FIL) به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را در یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز ذخیره کنند که در برابر سانسور، قطعی برق و هکرها مقاوم‌تر است. فایل کوین همچنین از فناوری منحصر به فرد بلاک چین خود برای ارائه مشوق‌های مالی استفاده می‌کند که مشارکت را تشویق کرده و به بازیگران صادق پاداش می‌دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد فایل کوین معماری آن است. فایل کوین از یک راه‌حل گره دوگانه استفاده می‌کند در حالی که بیشتر شبکه‌ها فقط با یک نوع گره کار می‌کنند. از گره‌های ذخیره‌سازی داده (Storage nodes) برای ذخیره داده‌ها در شبکه استفاده می‌شود. فایل کوین به کاربران انگیزه مالی می‌دهد تا از تمرکززدایی شبکه اطمینان حاصل کنند. گره‌های بازیابی داده (retrieval nodes) نیز در شبکه فایل کوین استفاده می‌شوند. گره‌های بازیابی باید پهنای باند بالا و تأخیر کم داشته باشند. گره‌های بازیابی زمانی پول دریافت می‌کنند که سریع‌ترین مکان را برای یافتن و بازیابی فایل برای کاربر پیدا کنند.

Filecoin همچنین یک مدل تجاری منحصر به فرد را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. آپلودکننده ها و میزبانان اطلاعات می‌توانند در مناقصه در بازار آزاد شرکت کنند که قیمت ارگانیک رقابتی را به همراه دارد که منعکس کننده شرایط فعلی بازار و در دسترس بودن فضای ذخیره‌سازی است. شرکت کنندگان در بازار Filecoin تشویق می‌شوند تا ذخیره‌سازی اطلاعات را در طول زمان ارزان تر کنند.

فایل کوین (FIL) چگونه امن می‌شود؟

فایل کوین به شرکت کنندگان صادق و فعال نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که کاربران داده‌های به موقع و دقیق دریافت می‌کنند. به منظور جلوگیری از عوامل مخرب یا گره‌های تنبل، Filecoin چندین ویژگی را برای افزایش امنیت و مشارکت در شبکه پیاده سازی کرده است. فایل کوین به وثیقه اولیه از کاربرانی که می‌خواهند در شبکه شرکت کنند نیاز دارد.

پاداش بلاک اختصاصی تضمین می‌کند که کاربران به تعهدات خود پایبند خواهد بود. ماینرها همچنین ملزم به ارسال گواهی‌های PoReps هستند که تضمین می‌کند همه داده‌ها دقیق هستند. Filecoin اولویت را خدمت به مشتریان «تأیید شده» قرار می‌دهد. با نگهداری لیست ماینرهای فعال و لیست کسب و کارهای تایید شده، کاربران می‌توانند به صورت ایمن و هر زمان که دوست دارند تراکنش انجام دهند. توضیح دقیق مکانیزم PoRep را می‌توانید در وایت پیپر رسمی فایلکوین بخوانید.

پیش بینی فایل کوین (FIL)

در ادامه به آینده ارز FIL و پیش‌بینی‌ها از قیمت آن در سال‌های آینده پرداخته‌ایم:

پیش بینی فایل کوین و قیمت آن در سال ۲۰۲۵

طبق تحلیل تکنیکال قیمت Filecoin، در سال ۲۰۲۵، حداقل قیمت FIL حدود ۱۷.۷۳ دلار خواهد بود. حداکثر قیمت مورد انتظار FIL ممکن است حدود ۲۱.۶۵ دلار باشد. به طور متوسط، قیمت ارز فایل کوین در سال ۲۰۲۵ به میزان ۱۸.۳۸دلار پیش‌بینی می‌شود.

پیش بینی فایل کوین و قیمت FIL در سال ۲۰۲۶

بر اساس تحلیل کارشناسان ارزهای دیجیتال در مورد قیمت‌ Filecoin، انتظار می‌رود ارز دیجیتال FIL در سال ۲۰۲۶ حداقل و حداکثر قیمت‌ ۲۴.۴۶ دلار و ۳۰.۳۲ دلار را داشته باشد. میانگین قیمت آن نیز ۲۵.۲۰ دلار پیش‌بینی می‌شود.

پیش بینی فایل کوین و قیمت توکن FIL در سال ۲۰۲۸

بر اساس  تحلیل تکنیکال فایل کوین توسط کارشناسان کریپتو، حداکثر و حداقل قیمت توکن FIL در سال ۲۰۲۸ چنین پیش بینی می‌شود: ۶۲.۸۶ دلار و ۵۳.۴۳ دلار. قیمت میانگین نیز ۵۵.۳۰ دلار برآورد شده است.

پیش بینی آینده ارز FIL  و قیمت ارز دیجیتال FIL در سال ۲۰۳۰

تخمین زده می‌شود که رمزارز فایل کوین در سال ۲۰۳۰  بین ۱۰۶.۱۹ دلار و ۱۳۲.۲۱ دلار معامله شود. میانگین قیمت آن در طول این سال حدود ۱۱۰.۱۳ دلار پیش بینی می‌شود.

آینده فایل کوین

نماد ارز فایل کوین
Filecoin یک جایگزین برای خدمات ذخیره‌سازی ابری است که به کاربران اجازه استفاده از فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده خود را می‌دهد.

بازار ذخیره‌سازی ابری کنونی قرار است توسط پلتفرم فایل کوین به چالش کشیده شود زیرا این بازار بزرگ اکنون نگرانی‌های مختلفی از جمله حفظ حریم خصوصی، خاموشی، سانسور و حاشیه سود بالا را به همراه دارد. مزایای بالقوه راه‌حل‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، از جمله امنیت بالاتر، کنترل کاربر و مقرون‌به‌صرفه بودن، توجه طیف گسترده‌ای از کاربران و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است.

با این حال، پذیرش آنها به دلیل پیچیدگی فنی و تغییر مورد نیاز در طرز فکر کاربران، که ممکن است مانع پذیرش گسترده آنها شود، همچنان یک چالش اساسی است. سیستم‌های غیرمتمرکز هنوز برای بسیاری از کاربران و کسب‌وکارها نسبتاً جدید و ناآشنا هستند و پذیرش کامل این فناوری‌ها را برای آنها دشوار می‌سازد. به این ترتیب، بزرگ‌ترین مانع برای پروتکل‌های غیرمتمرکز ممکن است پذیرش آنها باشد.

فایل کوین با پروژه‌های متعددی که به بهبود نمایه‌سازی داده‌ها، تحویل داده، مدل‌های پرداخت، پردازش داده‌های حفظ حریم خصوصی و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اختصاص داده شده است، بر چندین حوزه کلیدی متمرکز است. یکی از جنبه‌های حیاتی چشم‌انداز Filecoin تأکید آن بر گواهی‌های دانش صفر (zero-knowledge proofs) است که برای حفظ حریم خصوصی کاربر و تسهیل حاکمیت شخصی مرکزی است. به این ترتیب، Filecoin یک فناوری امیدوارکننده است که پتانسیل آن را دارد که دنیای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده را متحول کند.

Filecoin با ویژگی‌های منحصر به فرد و نقشه راه بلندپروازانه خود، آماده تبدیل شدن به یک کاتالیزور قدرتمند در فضای ذخیره‌سازی و فراتر از آن است که پلتفرم‌های ذخیره‌سازی متمرکز را به چالش می‌کشد و نوآوری را در بازارهای ذخیره‌سازی متمرکز و غیرمتمرکز هدایت می‌کند. با ارائه راه‌حل ایمن، مقرون‌به‌صرفه و حفظ حریم خصوصی، فایل این پتانسیل را دارد که دنیای ذخیره‌سازی داده‌ها را متحول کند و به طور یکپارچه پذیرش Web3 را به‌عنوان یک محصول جانبی دلپذیر تسهیل کند.

جمع‌بندی

در این مقاله به آینده فایل کوین و پیش‌بینی قیمت توکن FIL در سال‌های آتی پرداختیم و همچنین نحوه کار پلتفرم فایل کوین و نقش توکن FIL در این اکوسیستم را بررسی کردیم. به طور کلی، Filecoin یک راه‌حل امیدوارکننده برای چالش‌های ذخیره‌سازی ابری متمرکز با ارائه یک شبکه غیرمتمرکز ایمن، قابل‌اعتماد و مقرون‌به‌صرفه است.

 Filecoin با رویکرد نوآورانه خود برای ایجاد انگیزه در ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی و اطمینان از یکپارچگی داده‌ها، این پتانسیل را دارد که صنعت ذخیره‌سازی سنتی را مختل کند و منجر به پذیرش گسترده راه‌حل‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز شود.

سوالات متداول در مورد آینده فایل کوین

پتانسیل آینده فایل کوین چگونه است؟

پتانسیل آینده Filecoin در توانایی آن برای ایجاد انقلاب در بازار ذخیره‌سازی ابری متمرکز با ارائه جایگزین ایمن تر، کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه تر است. همانطور که کاربران بیشتری از Filecoin برای ذخیره و بازیابی داده‌ها استفاده می کنند، انتظار می‌رود تقاضا برای توکن  آن افزایش یابد و به طور بالقوه منجر به افزایش قیمت شود.

فایل کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

فایل کوین یک شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا فضای هارد دیسک بلااستفاده خود را برای ذخیره فایل ها برای دیگران اجاره کنند. کاربران می‌توانند با ارائه فضای ذخیره‌سازی و حفظ یکپارچگی شبکه از طریق فرآیندی به نام اثبات تکثیر، توکن FIL کسب کنند.

فایل کوین کوین ممکن است با چه چالش‌هایی در آینده مواجه شود؟

یکی از چالش‌هایی که فایل کوین ممکن است در آینده با آن مواجه شود، رقابت با سایر شبکه‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که خدمات مشابهی را ارائه می دهند. علاوه بر این، عدم قطعیت قانونی و نگرانی در مورد حریم خصوصی و امنیت داده‌ها می‌تواند بر پذیرش و رشد Filecoin تأثیر بگذارد. با این حال، تیم توسعه قوی پروژه و حمایت جامعه رو به رشد به رفع این چالش ها و ایجاد نوآوری در فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز کمک می‌کند.

فایل کوین چگونه امنیت و قابلیت اطمینان داده‌های ذخیره شده را تضمین می‌کند؟

فایل کوین از ترکیبی از شواهد رمزنگاری و انگیزه‌های اقتصادی برای اطمینان از امنیت و قابلیت اطمینان داده‌های ذخیره شده استفاده می‌کند. هر فایل ذخیره شده در شبکه به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شود و در چندین ارائه دهنده ذخیره‌سازی توزیع می‌شود، که باعث می‌شود در برابر از دست دادن داده‌ها یا خرابی مقاومت بالایی داشته باشد.

منابع: OKX | Kriptomat | Changelly

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران


 1. Notice: Undefined variable: userEmail in /home/admin/domains/ramzinex.com/public_html/blog/wp-content/themes/ramzinex/functions.php on line 258

  Notice: Undefined variable: role in /home/admin/domains/ramzinex.com/public_html/blog/wp-content/themes/ramzinex/functions.php on line 271

  Notice: Undefined variable: role in /home/admin/domains/ramzinex.com/public_html/blog/wp-content/themes/ramzinex/functions.php on line 271
  آرش
  ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ در ۰۸:۲۷

  سلام . به نظر خودتون تحلیل منتطقی هست؟
  ارزی که در سال ۲۰۲۱ به مبلغ ۲۳۵ دلار رسیده تا سال ۲۰۳۰ بین ۱۰۶ تا ۱۳۰ دلار برسه؟