فایل(fil)

خرید و فروش ارز فایل کوین (Filecoin) - آشنایی و قیمت ارز دیجیتال FIL

آخرین قیمت به ریال

3,440,719IRR

آخرین قیمت به تتر

5.89USDT

تغییر قیمت

2.23 %

پرداخت میکنم

ریال

دریافت میکنم

فایل

بازارهای معاملاتی فایل

 • فایل

  (fil)

  3,440,719 irr

  2.23 %
  arrow_drop_up
 • فایل/تتر

  (fil)

  5.87 usdt

  2.44 %
  arrow_drop_up

معرفی ارز فایل (filecoin)

بازار فضاهای ذخیره‌سازی ابری باوجود حضور بازیگران بزرگ هنوز فرصت‌های زیادی برای ساختارشکنی و ارائه سرویس‌های جدید دارد. در این میان راهکارهای بلاکچینی متعددی به بازار ارائه شده‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فایل کوین (Filecoin) اشاره کرد. فایل کوین یک راهکار غیر متمرکز برای ذخیره‌سازی ابری محسوب می‌شود که مزیت‌های متعددی را برای کاربران علاقه‌مند به همراه دارد. این بلاکچین به کاربران امکان می‌دهد که داده‌های خود را روی فضای ابری غیر متمرکز ذخیره کنند که الزاما تحت کنترل شرکت‌ها و سازمان‌ها نیست. زیرساخت غیر متمرکز همچنین نگرانی بابت از بین رفتن فایل‌ها یا محدودیت‌های دسترسی و موارد مشابه را از بین می‌برد. به خاطر همین مزیت‌ها، ارز دیجیتال FIL به‌عنوان توکن اصلی فایل کوین هم شهرت و اعتبار قابل‌توجهی را تجربه کرده است.

فایل کوین (Filecoin) چیست؟

راهکارهای غیر متمرکز که ذخیره‌سازی ابری را با تکیه بر بلاکچین به کاربران ارائه می‌کنند، جذابیت زیادی بین علاقه‌مندان به فناوری دارند. فایل کوین یک شبکه همتا به همتا (P2P) برای ذخیره‌سازی فایل‌ها است که انگیزه‌های اقتصادی کافی را در ترکیب با رمزنگاری فایل‌ها به کاربران ارائه می‌کند که قابلیت اعتماد خوبی از لحاظ حفاظت از فایل‌ها دارد. فایل کوین با هدف ارائه یک راهکار غیر متمرکز برای ذخیره‌سازی ابری فایل‌ها توسعه پیدا کرد و از زمان رونمایی، رشد ادامه‌داری را تجربه کرده است.

شبکه فایل کوین به انواع کاربران با انواع دسترسی و امکانات، انگیزه‌هایی برای استفاده ارائه می‌کند. با استفاده از این شبکه، استفاده کارآمد از فضاهای ذخیره‌سازی و دسترسی دموکراتیزه به داده‌ها ممکن می‌شود. کاربران با استفاده از Filecoin ذخیره‌سازی و دسترسی امن، پربازده و شفاف به داده‌ها را تجربه می‌کنند. در مجموع می‌توان ادعا کرد که فایل کوین با استفاده از فناوری بلاکچین، بازاری برای بهره‌مندی اقتصادی از فضاهای ذخیره‌سازی را ممکن می‌کند.

فایل کوین ترکیبی از فناوری‌های پیچیده و چندکاربردی را به شکل چند محصول و سرویس به کاربران ارائه می‌کند. این محصولات و سرویس‌ها توسط جامعه‌ای فعال و علاقه‌مند به ذخیره‌سازی غیر متمرکز روی فضای ابری توسعه پیدا می‌کنند. وایت پیپر فایل کوین ابتدا در سال ۲۰۱۷ توسط Protocol Labs منتشر شد. پس از آن هم توکن نیتیو شبکه یعنی ارز دیجیتال FIL با یک ICO و کسب سرمایه ۲۵۰ میلیون دلاری عرضه شد. این جذب سرمایه به تیم اصلی کمک کرد که قابلیت‌ها و سرویس‌های جدید را با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتر به کاربران ارائه کنند. شبکه اصلی یا همان مین‌نت (Mainnet) فایل کوین هم تا پایان سال ۲۰۲۰ در دسترس عموم قرار گرفت.

نماد فایل کوین با پس زمینه نمودار در کنار صرافی رمزینکس

فایل کوین چطور کار می‌کند؟

فایل کوین یک شبکه ذخیره‌سازی ابری غیر متمرکز است که با استفاده از سیستم ذخیره فایل موسوم به InterPlanetary File System یا IPFS استفاده می‌کند. این پروتکل یک پروتکل غیر متمرکز وب است که با هدف جایگزینی پروتکل سنتی HTTP طراحی شده بود. برخلاف HTTP که داده‌ها را با تکیه بر موقعیت شناسایی می‌کند (مثل URL در صفحه‌های وب)، پروتکل IPFS روی محتوای داده‌ها تمرکز می‌کند. این قابلیت منحصر به فرد باعث می‌شود که امنیت، دسترسی پذیری و شفافیت بیشتری به کاربران ارائه شود. فایل کوین هم با تکیه با این پروتکل، ادعای ارائه شبکه‌ای امن و شفاف را دارد.

بنیاد فایل کوین (Filecoin Foundation) وظیفه مدیریت و حاکمیت فایل کوین را برعهده دارد. این سازمان غیر انتفاعی در فرایندهای نظارت بر توسعه و رشد اکوسیستم فایل کوین هم فعالیت می‌کند. نکته مهم اینکه بنیاد فایل کوین در همه تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌ها، حریم خصوصی و حقوق فضای دیجیتال را در اولویت اصلی قرار می‌دهد.

جامعه هدف فایل کوین شامل افراد، کاربران عادی، سازمان‌های سنتی و دیگر سازمان‌هایی می‌شود که به‌دنبال راهکارهای امن و غیر متمرکز برای ذخیره‌سازی داده‌ها هستند. به‌عنوان مثال، سازمان‌های عمومی متعدد از دانشگاه‌های کالیفرنیا و برکلی و شهرداری فیلادلفیا از فایل کوین برای ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده می‌کنند.

فایل کوین راهکاری به نام ماشین مجازی فایل کوین (Filecoin Virtual Machine - FVM) در اختیار توسعه‌دهنده‌های Web3 قرار می‌دهد. توسعه‌دهنده‌ها با این ماشین مجازی می‌توانند اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApp)، سازمان‌های حاکمیتی غیر متمرکز (DAO) و دیگر راهکارهای مشابه را بسازند که از زیرساخت ذخیره داده Filecoin بهره می‌برد.

اولین هدف فایل کوین این است که کاربران از منابع ذخیره‌سازی بلااستفاده خود بهترین استفاده را داشته باشند. درواقع یک مارکت‌پلیس در دسترس کاربران قرار می‌گیرد که با استفاده از آن، فضاهای ذخیره‌سازی را خرید و فروش می‌کنند. این بازارچه یا مارکت‌پلیس شامل شبکه‌ای غیر متمرکز از ارائه‌دهنده‌های فضای ذخیره‌سازی (ماینرها در شبکه فایل کوین) می‌شود که با انگیزه کسب درآمد با ارز دیجیتال FIL فضاهای اضافه خود را به مشتری‌ها ارائه می‌کنند. مشتری‌ها هم هزینه فضای ذخیره‌سازی را با ارز فایل کوین پرداخت می‌کنند.

نکته مهم دیگر در شبکه و اکوسیستم فایل کوین، ساختار شفاف قیمت‌گذاری و عرضه و تقاضا است. ماینرها و مشتری‌ها برای رسیدن به توافق برای قیمت، زمان استفاده و حجم فضای ذخیره‌سازی، در محیطی شفاف با هم مذاکره می‌کنند. همین ساختار شفاف و غیر متمرکز، سیستم قیمت‌گذاری و گزینه‌های دسترسی متنوع‌تری را نسبت به سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری سنتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مکانیزم‌های اجماع و حفظ امنیت در فایل کوین با نام‌های Proof of Replication یا PoRep و Proof of Spacetime یا PoSt شناخته می‌شوند. مکانیزم اول روی رمزنگاری همیشگی فایل‌ها در سمت سرور یا همان ماینر تمرکز می‌کند. مکانیزم دوم نیز زمان حفاظت از داده‌ها تا زمان معین در قرارداد را تحت نظارت دارد.

شما می‌توانید قیمت لحظه‌ای فایل، قیمت بيت کوین، بیت تورنت و دیگر رمز‌ارزها را همین حالا در رمزینکس ببینید.

سکه فایل کوین با حلقه طلایی و لوگوی صرافی رمزینکس

ارز دیجیتال FIL چیست؟

همان‌طور که گفته شد، فایل کوین راهکاری برای کسب درآمد از فضاهای ذخیره‌سازی و ایجاد یک اقتصاد متمرکز بر ذخیره داده را ارائه می‌کند. برای این کار به یک ارز دیجیتال اصلی نیاز است. ارز دیجیتال فایل کوین با نماد FIL توکن اصلی اکوسیستم فایل کوین محسوب شده که اغلب از فعالیت‌ها در شبکه با استفاده از آن انجام می‌شود.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال FIL در اکوسیستم فایل کوین پرداخت پاداش به ماینرها است که فضاهای ذخیره‌سازی خود را برای استفاده دیگران به شبکه وصل می‌کنند. پرداخت به ماینرها می‌تواند به چند صورت انجام شود:

 • هزینه قراردادی: هزینه‌ای که ماینرها به‌صورت مستقیم از مشتری‌ها دریافت می‌کنند. این هزینه شبیه به همان هزینه اجاره‌ای است که به ارائه‌دهنده‌های سنتی فضای ابری پرداخت می‌شود.
 • پاداش بلوک: بلاکچین فایل کوین به خاطر مشارکت ماینرها در غیر متمرکز نگه داشتن شبکه و ارائه فضای ذخیره‌سازی دائمی و قابل اعتماد، به آن‌ها پاداش پرداخت می‌کند. این نوع کسب درآمد شبیه به ماین کردن در شبکه‌های بلاکچینی دیگر است. پاداش بلوک بسته به میزان ظرفیت ذخیره‌سازی پرداخت می‌شود که ماینرها به شبکه اضافه می‌کنند.
 • کارمزد تراکنش در شبکه: این کارمزد شبیه به نوعی انعام است که کاربران با پرداخت FIL به ماینرها، تراکنش‌های خود را در اولویت دیگری نسبت به دیگران قرار می‌دهند.

از دیگر کاربردهای ارز دیجیتال FIL در فایل کوین می‌توان به پرداخت هزینه گس (Gas) اشاره کرد. این هزینه به‌عنوان کارمزد برای تراکنش‌ها در شبکه فایل کوین پرداخت می‌شود. تراکنش‌ها برای مقاصد مختلف از جابه‌جایی داده تا حتی کنترل وضعیت شبکه شکل می‌گیرند.

در شبکه فایل کوین تعدادی از نودها به‌صورت اختصاصی برای ارسال فایل به مشتری‌ها فعالیت می‌کنند. این نودها به‌نام ماینرهای Retrieval شناخته می‌شوند که به ازای ارائه فایل به مشتری‌ها، ارز دیجیتال FIL دریافت می‌کنند.

استیک کردن FIL

استیک کردن ارز دیجیتال FIL در ظاهر با استیک کردن ارزهای دیگر که فقط به قفل کردن دارایی‌ها محدود می‌شود، تفاوت‌هایی دارد. برای استیک کردن FIL ماینرها باید سخت‌افزار و نرم‌افزار اختصاصی و مناسب برای اتصال به شبکه فایل کوین را داشته باشند.

برای تبدیل شدن به نود شبکه فایل کوین و دریافت پاداش ماین کردن، باید مقدار مشخصی ارز دیجیتال FIL هم به‌عنوان ضمانت استفاده شود. به همین دلیل خرید ارز دیجیتال FIL و قفل کردن آن برای ماینرها هم الزامی است.

در مجموع استخراج فایل کوین FIL باوجود هدف اولیه ماین کوین برای ارائه راهکار کسب درآمد به همه کاربران، برای همه مناسب نیست. هزینه‌ای که برای خرید و استیک کردن FIL و همچنین تامین تجهیزات مناسب باید پرداخت شود، بسیاری از کاربران را از پاداش ماینتر شدن محروم می‌کند. در این میان احتمالا باز هم افرادی که به منابع ذخیره‌سازی زیاد و سرمایه اولیه بیشتر دسترسی دارند، فرصت بیشتری برای کسب درآمد از فایل کوین خواهند داشت.

نماد فایل کوین و لوگوی صرافی رمزینکس در پایین آن

از کجا ارز دیجیتال FIL بخریم؟

ارز دیجیتال فایل کوین با نماد FIL در بسیاری از صرافی‌های بزرگ متمرکز و غیر متمرکز بین‌المللی پشتیبانی می‌شود. بایننس، اچ‌تی‌اکس، کوین‌بیس، بای‌بیت و گیت تعدادی از این صرافی‌ها هستند. البته برای خرید و فروش FIL در این پلتفرم‌ها باید ریسک‌ها و محدودیت‌های تحریم و KYC را در نظر داشته باشید.

برای خرید ارز FIL در ایران و مشاهده لیست ارز دیجیتال می‌توانید از صرافی معتبر رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی ارز دیجیتال صدها رمز ارز را می‌توان با کمترین کارمزد خرید و فروش کرد. رمزینکس امکان خرید FIL با ریال، فروش اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال را هم فراهم کرده است که در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس باید ثبت‌نام و احراز هویت کنید. این فرایند در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. بعد از آن می‌توانید با کارت‌های عضو شبکه شتاب، ارز دیجیتال مورد نظر خود را با پرداخت ریال یا ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی رمزینکس، خرید و فروش کنید.

برای ثبت‌نام در رمزینکس تنها به یک شماره موبایل یا ایمیل نیاز دارید. بعد از ثبت‌نام باید شماره موبایل یا ایمیل خود را تایید کنید و سپس وارد حساب کاربری شوید. از اینجا می‌توانید احراز هویت کنید.

برای احراز هویت در رمزینکس هم فقط باید مدارک هویتی خود را در پروفایل کاربری بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری، هویت شما در سریع‌ترین زمان تایید می‌شود. بعد از احراز هویت می‌توانید به راحتی صدها ارز دیجیتال را در رمزینکس خرید و فروش کنید.

کارمزد خرید و فروش فایل

کارمزد معاملات خرید فایل در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول فایل

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال فایل به کیف پول، 0.01 فایل می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

فایل کوین یک راهکار غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین برای ذخیره سازی ابری داده‌ها است. کاربران با استفاده از شبکه فایل کوین می‌توانند از فضای ذخیره سازی خود هم درآمد کسب کنند.

برای کسب درآمد از فایل کوین می‌توانید با ارائه ظرفیت ذخیره سازی به‌عنوان نود شبکه و استیک کردن مقدار کافی ارز دیجیتال FIL، درآمد کسب کنید.

ارز دیجیتال FIL توکن اصلی شبکه فایل کوین است که برای پرداخت هزینه‌های ذخیره سازی و پاداش دادن به ماینرها استفاده می‌شود.

برای خرید ارز دیجیتال FIL از صرافی رمزینکس استفاده کنید. صدها ارز دیجیتال را می‌توان با کارمزد پایین و ثبت‌نام و احراز هویت سریع در رمزینکس خرید و فروش کرد.

تغییرات قیمت فایل

بیشترین قیمت

3,340,167irr

کمترین قیمت

3,580,003irr

آنالیز

شاخص برایند تحلیل تکنیکال فایل

این شاخص به صورت آنی نمایی کلی از تحلیل تکنیکال فایل در بازه زمانی (time frame) انتخاب شده را نمایش می‌دهد. این ابزار، برایندی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال فایل همچون میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی (MACD)، ایچیموکو، استوکاستیک، مومنتوم و شاخص قدرت نسبی (RSI) است. در این شاخص با انتخاب بازه زمانی مورد نظر خود، می‌توانید مشاهده کنید که طبق داده‌های اندیکاتورهای تکنیکال، شرایط فایل برای انجام چه معامله‌ای مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که این شاخص صرفا داده‌های تکنیکال را در نظر می‌گیرد و برای سرمایه‌گذاری باید عوامل دیگر مانند ویژگی‌های بنیادین ارز را نیز بررسی کنید.