فیدلیتی (Fidelity) غول صنعت خدمات مالی، پیشنهادی را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارائه کرده است که هدف آن، ادغام پاداش‌های حاصل از استیکینگ اتریوم در صندوق قابل معامله در بورس (ETF) اتریوم این شرکت می‌باشد.

این اقدام با هدف ارتقاء بازدهی سرمایه‌گذاران از طریق مشارکت در بازار استیکینگ اتریوم صورت می‌پذیرد.

تاثیر اصلاحات پیشنهادی فیدلیتی بر صندوق ETF اتریوم

در اسناد و مدارک ارائه‌شده به SEC، فیدلیتی برنامه‌هایی را برای استیکینگ بخشی از دارایی‌های اتریوم (ETH) موجود در این ETF تشریح کرده است. این فرآیند از طریق ارائه‌دهندگان معتبر خدمات استیکینگ انجام خواهد شد که ممکن است شامل شرکت‌های وابسته به فیدلیتی نیز باشند.

اعلامیه‌ی استیکینگ تأثیر ملموسی بر بازار داشت، به‌ویژه بر Lido DAO، که یکی از بازیگران اصلی در حوزه‌ی استیکینگ اتریوم به شمار می‌رود.

به دنبال انتشار این خبر، قیمت لیدو دائو (LDO) با جهشی قابل توجه، از ۲.۴۷ دلار به ۲.۶۹ دلار افزایش یافت. با وجود این رشد اولیه، روند کلی بازار باعث تعدیل قیمت Lido DAO به ۲.۴۴ دلار گردید که نشان‌دهنده‌ی کاهش ۹.۳۵ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته است.

ابتکار فیدلیتی آن را در زمره هشت رقیبی قرار می‌دهد که برای دریافت تأییدیه‌ی SEC جهت راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اتریوم تلاش می‌کنند. این گروه شامل شرکت‌های شناخته‌شده‌ای مانند Ark 21Shares و Franklin Templeton می‌شود که آن‌ها نیز علاقه‌مندی خود را به استیکینگ ابراز نموده‌اند. این روند نشان‌دهنده‌ی درک فزاینده‌ی پتانسیل استیکینگ برای افزایش بازدهی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است.

با این حال، ادغام استیکینگ با صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) با موانعی روبرو است. منتقدان بر این باورند که این امر سبب افزایش پیچیدگی محصولات سرمایه‌گذاری شده و می‌تواند مانع از دریافت تأییدیه‌ی نهادهای نظارتی گردد.

علاوه بر این، نگرانی‌هایی در خصوص پیچیدگی‌های نظارتی ناشی از استیکینگ در میان جامعه‌ی ارزهای دیجیتال به چشم می‌خورد. گفتنی‌ست که SEC پیش‌تر نیز درخواست راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس (ETF) اتریوم توسط فیدلیتی را چندین بار به تأخیر انداخته است.

«به عقیده‌ی ما، این اقدام احتمال تأیید نهایی را حتی کمتر می‌کند. این موضوع لایه‌ای دیگر از پیچیدگی‌های چالش‌برانگیز را به فرآیند تأییدیه‌ی SEC اضافه می‌کند.»

Autism Capital

با توجه به معلق ماندن تصمیم نهایی SEC، فعالان حوزه‌ی ارزهای دیجیتال با نگرانی به انتظار نشسته‌اند. مهلت اعلام نظر نهایی SEC در حال نزدیک شدن است و انتظار می‌رود تا پیش از ۳ خرداد، تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

تحلیلگران، از جمله اریک بالچوناس از بلومبرگ، به پیش‌بینی نتایج پرداخته‌اند. آن‌ها احتمال تایید این درخواست تا مهلت تعیین‌شده را ۳۵ درصد برآورد کرده‌اند.

منبع: BeInCrypto