لیدو دائو
لیدو دائو(ldo)

خرید و فروش لیدو دائو (LDO) - آشنایی با Lido DAO و قیمت ارز LDO

آخرین قیمت به ریال

962,446IRR

آخرین قیمت به تتر

1.65USDT

تغییر قیمت

-2.78 %

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

لیدو دائو

لیدو دائو

بازارهای معاملاتی لیدو دائو

 • لیدو دائو

  لیدو دائو

  (ldo)

  962,446 irr

  2.78 %
  arrow_drop_down
 • لیدو دائو/تتر

  لیدو دائو/تتر

  (ldo)

  1.63 usdt

  0 %

معرفی ارز لیدو دائو (lido dao)

لیدو دائو با نام لاتین Lido DAO و ارز دیجیتال LDO یکی از سرویس‌های دیفای است که امکان استیک کردن دارایی را با قابلیت‌ها و مزایایی بیشتر از سرویس‌های مشابه به کاربران ارائه می‌کند. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد که از قابلیت‌های استیک کردن و دریافت پاداش بدون از بین رفتن نقدینگی بهره ببرند. پلتفرم Lido DAO از تعدادی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال PoS پشتیبانی می‌کند. با استیک کردن ارز دیجیتال در لیدو دائو می‌توانید از آن‌ها پاداش و همچنین فرمت توکنیزه شده از دارایی را برای استفاده در پلتفرم‌های DeFi دیگر دریافت کنید.

لیدو دائو Lido DAO چیست؟

لیدو دائو یک ساختار حاکمیتی غیر متمرکز است که امکان استیک کردن دارایی را روی بلاکچین Ethereum 2.0 به کاربران می‌دهد. همچنین دیگر پلتفرم‌های اثبات سهام یا همان PoS مثل سولانا، پالیگان، پولکادات و کوساما هم در این پلتفرم پشتیبانی می‌شوند.

فرایند استیک کردن دارایی که در Lido DAO پیاده می‌شود، امکان دریافت نقدینگی از دارایی‌ها را به کاربران می‌دهد که می‌توانند از آن در پروتکل‌های دیگر هم استفاده کنند. به این فرایند Liquid Staking گفته می‌شود. در فرایند دریافت پاداش و نقدینگی در لیدو، کاربران می‌توانند نسخه‌های توکنیزه از دارایی‌های استیک شده خود را هم به نسبت یک به یک از شبکه دریافت کنند. این توکن هم در سیستم‌های دیفای دیگر قابل استفاده خواهد بود که سود و پاداش بیشتر برای سرمایه‌گذارها دارد.

لیدو در دسامبر ۲۰۲۰ و کمی بعد از رونمایی از اتریوم ۲.۰ معرفی شد. از همان زمان سازمان حاکمیتی غیر متمرکز یعنی Lido DAO روی آن نظارت می‌کند. در این سازمان اعضا و سرمایه‌گذاران کلیدی مثل P2P Capital, KR1 و Semantic Ventures هم حضور دارند.

پلتفرم Lido از زمان راه‌اندازی توجه زیادی را به خود جلب کرد. امکانات سرمایه‌گذاری متعدد که در این پلتفرم به کاربران ارائه می‌شود، آن را به گزینه‌ای جذاب تبدیل می‌کند. تاکنون حدود ۱۳ میلیارد دلار دارایی در این پلتفرم استیک شده است. امکانات و قابلیت‌های لیدو بیشتر روی اتریوم ارائه می‌شود، اما بلاکچین‌های دیگر مثل Terra و Solana هم کم‌کم به فهرست بلاکچین‌های تحت پشتیبانی اضافه شدند. بلاکچین‌های لایه ۱ PoS دیگری هم به مرور به فهرست پشتیبانی اضافه می‌شوند.

لیدو به خاطر مزیت‌های متعدد و امکاناتی که در اختیار کاربران و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، برتر از دیگر پلتفرم‌های استیک کردن نقدینگی است. ساختار کاملا غیر متمرکز پلتفرم در کنار نرخ سود بالا برای سرمایه‌گذارها آن Lido را به گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاران تبدیل می‌کند. به‌عنوان مثال، برای استیک کردن اتریوم، ترا و سولانا، سودهای سالانه ۴/۸ و ۸/۱ و ۶/۶ درصدی پرداخت می‌شود.

لوگوی ارز دیجیتال Lido DAO و صرافی رمزینکس

تاریخچه Lido DAO

کاسپر راسموسن (Kasper Rasmussen) و جوردون فیش (Jordon Fish) هم‌بنیان‌گذارهای لیدو هستند. تیم آن‌ها با نام CryptoCobain هم شناخته می‌شود. در کنار آن‌ها، اعضای مشهور و با سابقه‌ای از دنیای کریپتو هم در Lido DAO حضور دارند. از اعضای مهم این سازمان غیر متمرکز می‌توان به سازمان‌ها و سرمایه‌گذارهای زیر اشاره کرد:

 • Semantic VC
 • Chorus
 • ParaFi Capital
 • P2P Capital
 • Libertus Capital
 • Terra
 • StakeFish
 • Bitscale Capital
 • StakingFacilities
 • KR1

لیدو (Lido) چطور کار می‌کند؟

سرویس‌های استیک کردن دارایی در لیدو به کاربران امکان می‌دهد که از استیک کردن دارایی‌های PoS پاداش بلوک دریافت کنند. این سرویس‌ها همچنین برای برطرف کردن چالش‌های تامین نقدینگی، پیچیدگی و متمرکز بودن هم طراحی شده‌اند. توسعه سرویس‌ها به گونه‌ای انجام شده است که کاربران به آسانی به ابزارهای استیک دسترسی داشته باشند و موانعی مثل هزینه‌های بالا و عدم دسترسی آسان به دارایی‌ها از بین برود.

وقتی کاربران توکن‌های خود را در پلتفرم Lido DAO استیک می‌کنند، با یک قرارداد هوشمند مدیریت استخر استیک در ارتباط هستند که توکن‌ها را در بلاکچین‌های مرتبط PoS استیک می‌کند. همان‌طور که گفته شد، سرمایه‌گذارها نسخه‌های توکنیزه شده از دارایی‌های خود را هم به‌صورت توکن‌های stAsset دریافت می‌کنند. این توکن‌‌ها در سرویس‌های DeFi دیگر هم پشتیبانی می‌شوند. مثلا می‌توان توکن‌ها را در سرویس‌های وام‌دهی کریپتو یا استیک کردن در قراردادهای هوشمند استفاده کرد. این رویکرد به سرمایه‌گذارها امکان می‌دهد که فرصت‌های کسب درآمد بیشتری داشته باشند.

قرارداد هوشمند استخرهای استیک، وظیفه مدیریت کردن و برنامه‌ریزی واریز و برداشت دارایی‌ها، نرخ پاداش استیک کردن دارایی، انتقال دارایی‌ها به نودها و همچنین مینت کردن یا سوزاندن توکن‌ها را مدیریت می‌کند.

به عنوان مثالی از مدل کاری لیدو، استیک کردن ETH را فرض کنید. با استیک کردن این ارز دیجیتال در پلتفرم لیدو، کاربران به همان نسبت توکن‌های stETH دریافت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند از همین توکن‌ها مثل توکن‌های عادی ETH برای استیک کردن و پاداش گرفتن دوره‌ای استفاده کنند. نکته مهم اینکه در استفاده کردن از Lido، هیچ محدودیت حداقل مقدار استیک یا زمان استیک کردن دارایی وجود ندارد.

پروتکل استیک کردن دارایی در لیدو سه فرایند دارد:

 1. استیک کردن: کاربران می‌توانند هر مقدار ارز دیجیتال ETH یا توکن‌های دیگر تحت پشتیبانی لیدو را استیک کنند.
 2. مینت کردن: در ازای توکن پرداختی، به همان نسبت توکن st مینت می‌شود که آن‌ها هم توکن‌های ERC-20 هستند.
 3. استیک در سرویس‌های DeFi دیگر: توکن‌های جدید قفل نیستند و می‌توان آن‌ها را در سرویس‌های DeFi دیگر مورد استفاده قرار داد.

نماد ارز دیجیتال LDO و صرافی رمزینکس

کسب درآمد از پلتفرم Lido DAO

شبکه لیدو هم مانند دیگر شبکه‌های مشابه به نودهای Validator نیاز دارد. نودها در شبکه‌هایی مثل لیدو دائو با استیک کردن یا همان اثبات سهام ثبت می‌شوند. کاربران برای اینکه در Lido DAO تبدیل به نود عملیاتی شوند، باید حداقل ۳۲ اتر استیک کنند. البته باز هم لیدو به کاربران امکان می‌دهد که با استیک کردن مقدار کمتر، بخشی از نودهای ولیدیتور باشند و سهمی از پاداش بلوک را دریافت کنند.

توکن‌های نوع st به محض اینکه ارز دیجیتال ETH استیک می‌شود، مینت می‌شوند. درصورت برداشت ارز دیجیتال استیک شده هم توکن‌ها سوزانده می‌شوند. ارز دیجیتال ETH که در پروتکل استیک می‌شوند در مرحله بعد بین نودهای عملیاتی توزیع خواهند شد. اترهای استیک شده به شبکه اصلی یا همان Mainnet اتریوم می‌روند که به نام Ethereum Beacon Chain شناخته می‌شود.

همه دارایی‌های ETH که توسط سرمایه‌گذارها در لیدو استیک شده‌اند، در دسته‌های ۳۲ تایی در شبکه اصلی اتریوم استیک می‌شوند. این دارایی‌ها بین نودهای عملیاتی اتریوم توزیع می‌شوند تا در ازای آن، کلیدهای عمومی تایید تراکنش دریافت کنند. توزیع دارایی‌ها بین نودهای مختلف، چالش‌های امنیتی و نگرانی‌های عملیاتی پروتکل را هم از بین می‌برد.

بیشتر بخوانید: توکن wstETH در لیدو (Lido) چیست؟

رمزارز LDO با پس زمینه نمودار و لوگوی صرافی رمزینکس

ارز دیجیتال LDO چیست؟

ارز دیجیتال LDO به‌عنوان توکن اصلی پلتفرم لیدو شناخته می‌شود. این توکن بر مبنای استاندارد ERC-20 توسعه یافته است و کاربردهای متنوعی در پلتفرم Lido دارد. از کاربردهای اصلی ارز دیجیتال LDO می‌توان به حق رای حاکمیتی در Lido DAO اشاره کرد. سازمان حاکمیتی غیر متمرکز لیدو دائو وظایف و مسئولیت‌های متعددی برعهده دارد. این سازمان مدیریت استخرهای نقدینگی را در پلتفرم مدیریت می‌کنند.

پارامترهای اساسی در لیدو مثل نرخ کارمزد تراکنش‌ها هم توسط Ldio DAO تعیین می‌شود. هولدرهای LDO این امکان را دارند که درباره این پارامترها پیشنهاد مطرح کرده یا در رای‌گیری برای تایید و رد پیشنهادها شرکت کنند. همچنین ارتقاء و بهینه‌سازی پروتکل و پیاده‌سازی آپدیت‌های جدید هم باید با تایید Lido DAO انجتام شود.

کاربران با هولد کردن ارز دیجیتال LDO این امکان را پیدا می‌کنند که در مسیر توسعه و تغییرات پلتفرم نقش داشته باشند. هرچه تعداد LDO یک هولدر بیشتر باشد، حق رای بیشتری هم خواهد داشت.

بهترین کیف پول برای ارز LDO

نگهداری ارز دیجیتال در کیف پول برای اغلب سرمایه‌گذاران حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد. کاربرانی که ارزهای دیجیتال را با هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت نگهداری می‌کنند، اغلب به‌دنبال کیف پول‌هایی هستند که با امنیت کامل، از دارایی‌های دیجیتال آن‌ها محافظت کنند. برای نگهداری ارز دیجیتال LDO هم گزینه‌های زیادی وجود دارد که بسته به نیاز و کاربری باید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

از آنجایی که ارز LDO یک ارز ERC-20 محسوب می‌شود، همه کیف پول‌های پشتیبانی کننده از استاندارد ERC-20 از آن پشتیبانی می‌کنند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • متامسک (MetaMask): اگر می‌خواهید LDO را با هدف اتصال به پلتفرم لیدو یا دیگر سرویس‌های DeFi نگهداری کنید، متامسک یکی از بهترین گزینه‌ها است. این کیف پول به‌صورت افزونه مرورگر یا اپلیکیشن موبایل در دسترس است و تقریبا همه سرویس‌های مالی غیر متمرکز از آن پشتیبانی می‌کنند.
 • تراست والت (Trust Wallet): یکی از معروف‌ترین کیف پول‌های موبایلی که به‌صورت اپلیکیشن در دسترس قرار دارد. کنترل کامل دارایی‌ها در این اپلیکیشن به کاربر داده می‌شود و بسیاری از سرویس‌های آنلاین هم از آن پشتیبانی می‌کنند.
 • لجر نانو (Ledger Nano): اگر می‌خواهید LDO یا هر ارز دیجیتال دیگر را برای مدت زیاد و بدون اتصال به سرویس‌های آنلاین نگهداری کنید، لجر یکی از بهترین گزینه‌ها است. این کیف پول سخت‌افزاری یا همات کیف پول سرد (Cold Wallet) از ارزهای ERC-20 پشتیبانی می‌کند و می‌توانید کنترل کاملی روی دارایی‌های خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: مقایسه لیدو (Lido) و راکت پول (Rocket Pool) و استیک وایز (StakeWise)

از کجا ارز دیجیتال لیدو بخریم؟

ارز دیجیتال لیدو توکن با نماد LDO در بسیاری از صرافی‌ها از بایننس و اچ‌تی‌اکس تا کوکوین و یونی‌سواپ فروخته می‌شود. با پرداخت انواع ارز دیجیتال می‌توانید این توکن را بخرید. البته در کار با لیدو باید ریسک‌ها و محدودیت‌های تحریم و KYC را در نظر داشته باشید. همچنین لیدو سیستم احراز هویت الزامی دارد.

برای خرید LDO در ایران با پرداخت ریال از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی خرید و فروش ارز دیجیتال با کمترین کارمزد انجام می شود. رمزینکس امکان خرید LDO با ریال را هم فراهم کرده است که در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس باید ثبت‌نام و احراز هویت کنید. این فرایند در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. بعد از آن می‌توانید با کارت‌های عضو شبکه شتاب، ارز دیجیتال مورد نظر خود را با پرداخت ریال یا ارسال ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی رمزینکس، خرید و فروش کنید.

برای ثبت‌نام در رمزینکس تنها به یک شماره موبایل یا ایمیل نیاز دارید. بعد از ثبت‌نام باید شماره موبایل یا ایمیل خود را تایید کنید و سپس وارد حساب کاربری شوید. از اینجا می‌توانید احراز هویت کنید.

برای احراز هویت در رمزینکس هم فقط باید مدارک هویتی خود را در پروفایل کاربری بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری، هویت شما در سریع‌ترین زمان تایید می‌شود. از اینجا به بعد می‌توانید به راحتی صدها ارز دیجیتال را در رمزینکس خرید و فروش کنید.

در لیست ارزهای دیجیتال صرافی رمزینکس به‌راحتی می‌توانید قیمت لحظه‌های انواع رمز‌ارز مانند میکر، آوه و ارز سینتتیکس را ببینید.

کارمزد خرید و فروش لیدو دائو

کارمزد معاملات خرید لیدو دائو در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول لیدو دائو

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال لیدو دائو به کیف پول، 5 لیدو دائو می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

لیدو Lido یک پلتفرم لیکویید استیکینگ در اتریوم است که قابلی‌های استیک کردن دارایی در اتریوم نسخه دوم و دریافت پاداش را با ارائه توکن‌های st به کاربران می‌دهد. لیدو دائو نام سازمان حاکمیتی غیر متمرکز این پلتفرم است.

ارز دیجیتال لیدو با نماد LDO به‌عنوان توکن اصلی و حاکمیتی در لیدو شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال قابلیت رای دادن به تغییرهای آتی پلتفرم لیدو و همچنین دریافت پاداش و پرداخت کارمزدها را به کاربران می‌دهد.

برای خرید LDO در ایران می‌توانید از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی با کمترین کارمزد و سریع‌ترین مسیر ثبت‌نام و احراز هویت، می‌توانید صدها ارز دیجیتال را خرید و فروش کنید.