استیکینگ کاردانو این روزها برای بسیاری به موضوع جالبی تبدیل شده است. کاردانو (Cardano) به تازگی به روز رسانی شِلِی (shelley) خودش را ارائه داده که مطابق آن کاربرانی که توکن آدا (Ada) دارند مشمول پاداش‌های استیکینگ (staking) جالب توجهی خواهند شد. در این مطلب هرآنچه در مورد قابلیت استیکینگ کاردانو باید بدانید را برای شما آورده ایم.

استیکینگ کاردانو چیست و چقدر سود دارد؟

همانطور که در مقاله «بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ در سال ۲۰۲۱ کدام است؟» نیز گفته شد، کاردانو یک رمز ارز خوب برای استیکینگ است. برای خرید کاردانو میتوانید بعد از ثبت نام در صرافی رمزینکس بدون احراز هویت و صرفا با ارسال مدارک و ثبت کارت بانکی به خرید و فروش بپردازید.

استیکینگ در واقع یکی از راه‌های اصلی سوددهی در بازار رمز ارز‌ها و دنیای ارز‌های دیجیتال است. توکن کاردانو «آدا» نام دارد و استیکینگ مثل سودی است که بانک سالانه در قبال سرمایه‌ای که در بانک قرار داده‌اید به شما می‌پردازد.

مقدار سود روزانه، ماهانه و سالیانه استیک کردن کاردانو در کیف پول اتمیک والت

به بیانی دیگر، در فرآیند استیکینگ شما توکن‌های خود را سرمایه‌گذاری کرده و برای مدتی نمی‌توانید آن‌ها را خرج کنید؛ از آن‌طرف به ازای این کار توکن جایزه می‌گیرید. البته در کاردانو و تزوس (Tezos) استیکینگ کمی متفاوت است و شما هرموقع که بخواهید می‌توانید نسبت به خرج کردن توکن‌های خود اقدام کنید.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم، استیکینگ به عملکرد بهتر شبکه کاردانو نیز کمک می‌کند و شما در واقع دارید بابت حمایتی که از شبکه انجام می‌دهید، پاداشی را در قالب توکن‌های آدا دریافت می‌کند.

مقدار سود دریافتی از کاردانو به پلتفرمی، مقدار و مدت زمان قفل ماندن دارایی شما بستگی دارد. برای نمونه کیف پول اتمیک والت برای استیک کردن کاردانو سود سالیانه ۵ درصد و کیف پول گواردا ود سالیانه نزدیک به ۷ درصد ارائه می دهد.

کاردانو چگونه غیرمتمرکز شده است؟

سازوکاری که کاردانو برای جلوگیری از متمرکز شدن شبکه به کار گرفته بسیار هوشمندانه است. در بلاک چین کاردانو استخر‌هایی که گسترده‌تر هستند و اعضای بیشتری دارند، سود کمتری به اعضای خود می‌دهند؛ به همین دلیل وقتی تعداد کاربران در یک استخر بیشتر می‌شود، سود ناشی از آن استخر کاهش یافته و کاربران به دنبال استخر‌های کوچک‌تر می‌گردند که در ادامه دلیل آن را نیز توضیح خواهیم داد. بدین شکل هیچ استخری بیش از اندازه گسترده نخواهد بود و از تسلط یک استخر خاص بر سایر استخر‌های کوچک‌تر جلوگیری می‌شود.

در ثانی، میزان کنترلی که استخر‌های استیکینگ روی نحوه اداره بلاک چین کاردانو دارند بسیار ناچیز است. در توضیحاتی که در سایت کاردانو آمده اشاره شده است که استخر‌های استیکینگ توانایی شرکت در رأی‌گیری‌ها را ندارند و تنها سهام‌داران اولیه و کلیدی حق شرکت در رأی‌گیری‌های اساسی را دارند.

علاوه بر این‌ها، کاردانو در برهه زمانی خاصی قصد داشت آدرس‌های سازمانی را معرفی کند که تبادلات آدا و گستره فعالیت استخر‌های استیکینگ را محدود می‌کند تا از تسلط استخر‌های خاصی بر بازار پیشگیری کند. البته فعلاً آدرس‌های سازمانی در دسترس نیست و فقط در حد تئوری مطرح شده است.

مرحله ولتر (Voltaire) کاردانو که در حال توسعه است، سیستم مدیریتی دقیق‌تری را در آینده نه‌چندان دور برای کاردانو به ارمغان خواهد آورد. بد نیست برای اطلاعات بیشتر به مقاله «کاردانو چیست» مراجعه کنید.

آیا پلتفرم استیکینگ کاردانو همه چیز تمام است؟

کاردانو در حال حاضر دارد روی اصیل‌ترین (و احتمالاً غیرمتمرکزترین) مدل استیکینگ که جهان ارز دیجیتال به خود دیده کار می‌کند. به نظر می‌رسد سوددهی این پلتفرم کاملاً معقول بوده و تمرکزی که کاردانو روی استخر‌های استیکینگ دارد، باعث شده تا کاربران به سادگی بتوانند وارد این استخر‌ها شده و در فرآیند استیکینگ شرکت کنند.

البته نباید از این واقعیت نیز غافل شد که قابلیت استیکینگ کاردانو سال‌ها طول کشید تا رنگ و لعاب کنونی خود را به دست بیاورد. هم زمان با کاردانو بلاک چین‌های دیگری مثل تزوس (Tezos)، ترون (TRON) و کازموس (Cosmos) در توسعه استیکینگ بسیار موفق عمل کرده‌اند.

تنها بلاک چینی که به دلیل تأخیر در ارائه استیکینگ به اندازه کاردانو مورد انتقاد واقع شد، اتریوم بود که مدت زمان زیادی طول کشید تا بالاخره کاربران توانستند به استیکینگ بپردازند.

ناگفته نماند که کاردانو پروسه استیکینگ را در فاز تست نت (test net-تست نت یک شبکه آزمایشی است که عملکرد رمز ارز در آن آزموده می‌شود اما توکن‌های به دست آمده در آن فاقد اعتبار هستند و هرگونه تراکنشی در آن صرفاً آزمایشی است) به کاربران ارائه داد و توکن‌هایی که در تست نت به دست می‌آمدند دارای اعتبار مالی بودند؛ یعنی در واقع کاردانو ۷ ماه زود‌تر از زمان وعده داده شده به کاربران اجازه داد از استیکینگ برای به دست آوردن توکن استفاده کنند.

باید صبر کرد و دید پاداش‌های استیکینگ کاردانو به اندازه کافی جذاب هستند تا کاربران جدید را به سمت شرکت در استیکینگ بکشاند یا نه؟

اصول استیکینگ کاردانو

در صورتی که تصمیم داشته باشید به استیک (stake) کاردانو (همان توکن آدا) بپردازید، در قبال سرمایه‌گذاری که انجام داده‌اید به صورت دوره‌ای مقداری سود به حساب شما واریز می‌شود. فرآیند استیکینگ همچنین به عملکرد بهتر شبکه کاردانو نیز کمک می‌کند چراکه طی آن اعتبارسنج‌ها (validators) جهت ایجاد بلاک‌های جدید انتخاب می‌شوند که این بلاک‌ها در واقع قلب تپنده کاردانو بوده و تراکنش‌ها در این بلاک‌ها انجام می‌شود.

استیکینگ کاردانو بر یک پایه و اساس دوره‌ای استوار است که طی آن پاداش‌ها در انتهای هر دوره (epoch) که به مدت پنج روز طول می‌کشد به کیف پول کاربران واریز می‌گردد. در مراحل ابتدایی راه‌اندازی شبکه ممکن است در بعضی دوره‌ها هیچ پاداشی عاید شما نشود.

  بیت کوین کور (Bitcoin Core) چیست و چرا برای شبکه بیت کوین مهم است؟

شبکه کاردانو برای استیک و خرج کردن توکن‌ها از آدرس‌هایی با کلید‌های متفاوت استفاده می‌کند؛ بدین معنی که بعد از استیک توکن دیگر لازم نیست نگران خروج آن از کیف پول خود باشید چراکه تا زمانی که خودتان اراده کنید توکن داخل کیف پول شما می‌ماند.

همچنین کاردانو برخلاف سایر رقبا توکن‌های شما را پس از استیک برای مدت زمان هرچند کوتاهی بلوکه نمی‌کند و هر زمآن‌که بخواهید می‌توانید توکن‌های خود را آن-استیک (Un-stake) و آن‌ها را خرج یا منتقل کنید که این خود راحتی کار با این شبکه را بالا برده و انعطاف‌پذیری قابل توجهی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر با فرایند استینگ و نکات مهم آن به مقاله «استیکینگ ارز دیجیتال چیست و چرا سود دارد؟ آموزش استیکینگ» حتما نگاهی بیندازید.

ایجاد استخر استیکینگ کاردانو

کاردانو تا حدود بسیار زیادی به استخر‌های استیکینگ (staking pools) وابسته است در حالی که بعضی دیگر از بلاک چین‌ها وابسته به گره‌های استیکینگ فردی (staking nodes) هستند.

به لطف استخر‌های استیکینگ، کاردانو می‌تواند شبکه بسیار گسترده‌ای از اعتبارسنج‌ها داشته باشد که برای عملکرد سریع و بدون تأخیر شبکه امری حیاتی است. به گفته یکی از مقامات IOHK که قسمت عمده توکن کاردانو را در اختیار دارد، پاداش‌هایی که به کاربران پرداخت می‌شود، در قبال کمکی است که آن‌ها به عملکرد بهتر شبکه می‌کنند.

با ایجاد استخر‌های جدید یا پیوستن به استخر‌های قدیمی‌تر، گسترش شبکه هر روز بیشتر شده و تراکنش‌ها با سرعت بسیار بهتری صورت می‌گیرند.

پیشنهاد ما این است که کاربران حرفه‌ای و قدیمی‌تر، برای دستیابی به سود بیشتر استخر استیکینگ مخصوص به خود را راه‌اندازی کنند اما کاربرانی که تازه وارد دنیای کاردانو شده‌اند، می‌توانند با پیوستن به استخر‌های دیگران، به سادگی کاردانو استیک کنند.

چگونه استخر استیکینگ راه‌اندازی کنیم؟

در صورتی که عزم خود را برای راه‌اندازی استخر استیکینگ جزم کرده‌اید، علاوه بر داشتن اتصال اینترنت ۲۴ ساعته، به چند مهارت تکنیکی نیز نیاز دارید. به گفته وب‌سایت کاردانو داشتن مهارت‌های زیر برای راه‌اندازی استخر استیکینگ ضروری است:

 • دانش کافی در مورد راه‌اندازی و فعالیت کاردانو در ۲۴ ساعت شبانه‌روز
 • مهارت در مورد عملکرد سیستم
 • تجربه در زمینه توسعه و عملکرد شبکه
 • مهارت‌های مدیریت سرور (عملکردی و نگهداری)

برای احداث و گرداندن استخر استیکینگ نه به کامپیوتر قدرتمندی نیاز دارید و نه داشتن سخت‌افزار مجتمع ای سیک (ASIC) مزیت تلقی می‌شود. برخلاف استخراج (mining)، پروسه استیکینگ به انرژی بسیار کمی نیاز دارد و میزان برق بسیار کمتری نیز مصرف می‌کند. البته در پروسه استیکینگ داشتن اینترنت خوب یک مزیت محسوب می‌شود و اتصال همیشگی با سرعت نسبتاً بالا، به موفقیت کار شما کمک می‌کند.

در کاردانو شما می‌توانید بدون داشتن حتی یک توکن آدا، نسبت به راه‌اندازی استخر خود اقدام کنید که در چنین حالتی شما تنها سرویس‌های فنی را در اختیار سایر کاربران قرار می‌دهید. این حالت در سایر بلاک چین‌ها مقدور نیست مثلاً در اتریوم (Ethereum) برای اجرای هر گره حداقل به ۳۲ اتر (ETH) نیاز دارید.

چگونه به سایر استخر‌های استیکینگ بپیوندیم؟

پیوستن به استخر استیکینگ در کاردانو بسیار راحت است چرا که نه به اتصال ۲۴ ساعته به اینترنت نیاز دارید و نه نظارت همیشگی روی میزان آدا استخراج شده وقت شما را می‌گیرد. در بیشتر استخر‌ها هیچ‌گونه محدودیتی برای حداقل توکن تخصیص داده شده به استخر در نظر گرفته نشده است و می‌توانید کار خود را با هر مقدار آدا که دارید شروع کنید.

آنچه باید در زمان پیوستن به استخر‌های استیکینگ به آن دقت کنید، قابل اعتماد بودن استخر، عملکرد خوب و هزینه‌های پایین آن است که در ادامه تمامی این موارد را بررسی خواهیم کرد. مشخصات مربوط به هر استخر را می‌توانید در وب‌سایت‌های پول تول (poolTool) و آدا پولز (AdaPools) پیدا کنید و استخر مناسب را با مشخصات دلخواه خود بیابید.

همچنین کیف پول ددالوس (Deadalus) کاردانو نیز قابلیت دسترسی راحت به استخر‌های استیکینگ را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بعد از اینکه توکن آدا خود را استیک کردید کافی است صبر کنید تا بدون انجام هیچ کار خاصی سود ناشی از استیک شما در هر دوره به کیف پولی که دارید واریز شود. در صورتی که توکن‌های استیک شده خود را بیرون نیاورید و به کیف پول منتقل نکنید، میزان آدا شما در حالت استیک شده باقی مانده و در هر دوره مشمول پاداش شده و میزان رمز ارزی که دارید بیشتر و بیشتر می‌شود.

آیا می‌توانم تعیین کنم تعداد توکن‌های استیک شده چقدر باشد و آیا هم‌زمان با استیکینگ می‌توانم توکن‌هایم را خرج کنم؟

زمانی که آدا های خود را وارد پروسه استیکینگ می‌کنید، شما در واقع آدرس کیف پول خود را در استخر‌های استیکینگ وارد می‌کنید؛ بدین معنی که تمام توکن‌های شما یک باره برای استیکینگ وارد استخر می‌شوند و نمی‌توانید تعیین کنید که فلان مقدار توکن در استیکینگ شرکت داده شود.

با این وجود کاردانو به شما این امکان را می‌دهد تا با وجود استیک شدن توکن‌ها، به راحتی بتوانید تراکنش‌های خود را انجام داده و آن‌ها را بفروشید. در زمان اختصاص سود، میزان دارایی شما در آن زمان اندازه‌گیری شده و با توجه به تعداد توکن‌هایی که دارید، به شما سود تعلق می‌گیرد؛ هرچه تعداد توکن‌های بیشتری داشته باشید سودی که عایدتان می‌شود بیشتر خواهد بود.

آموزش استیکینگ کاردانو در کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

استیکینگ کاردانو در کیف پول اتمیک والت بسیار ساده است. در ابتدا نرم‌افزار را دانلود و نصب کنید؛ سپس بدین صورت عمل کنید:

 1. نرم‌افزار را باز کنید
 2. ابتدا مقداری آدا خریداری کنید. در صورتی که آدا دارید می‌توانید توکن‌های خود را به کیف پول اتمیک منتقل کنید.
 3. در لیست رمز ارزها، آدا را انتخاب کنید.
 4. بر روی گزینه استیک (Stake) کلیک کنید.
 5. پس از وارد شدن به صفحه استیکینگ، میزان توکن‌هایی که دارید، میزان آدا استیک شده و پاداش‌های دریافت شده را مشاهده خواهید کرد. برای ادامه گزینه استیک (Stake) را انتخاب کنید.
 6. در ادامه، لیست اعتبارسنج‌ها (Validators) به شما نشان داده می‌شود و با کلیک بر روی نام هرکدام، پاداش سالانه شما نمایش داده می‌شود. پس از مشاهده مشخصات، یکی از اعتبارسنج‌ها را انتخاب کنید و روی گزینه استیک کلیک کنید.
 7. حالا توکن‌های شما وارد چرخه استیک شده‌اند و در هر دوره مقداری رمز ارز تحت عنوان پاداش به کیف پول شما واریز می‌شود که با انتخاب گزینه کلِیم (Claim) می‌توانید پاداش خود را جمع‌آوری و خارج کنید.
  بایننس فیوچرز چیست؟ معاملات آتی در بایننس چگونه است؟

ناگفته نماند در مقاله «بهترین صرافی و کیف پول برای استیکینگ در سال ۲۰۲۱» به معرفی بهترین صرافی و کیف پول استیکینگ پرداخته شده است.

تفاوت استیکینگ و نمایندگی به استیکینگ (Delegation) چیست؟

استیکینگ و نمایندگی به استیکینگ دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند و بیشتر ما بدون آن‌که بدانیم، به جای استیکینگ، در واقع نمایندگی به استیکینگ می‌کنیم. تمامی کاربرانی که از بلاک چین کاردانو استفاده می‌کنند می‌توانند به صورت مستقل نسبت به احداث گره‌های جدید اقدام کنند و هرکدام به صورت خودمختار شروع به استیکینگ نمایند.

اما همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم، عده کمی از کاربران مهارت‌های لازم برای احداث و راه‌اندازی استخر‌های استیکینگ را دارند و بیشتر افراد توکن‌های خود را وارد استخر‌هایی می‌کنند که قبلاً توسط افراد متخصص طراحی شده‌اند یعنی در واقع بیشتر ما به سایر افراد نمایندگی می‌دهیم که توکن‌های ما را داخل استخر خود نگه دارند و در هر دوره پاداش مربوط به خودمان را برداشت می‌کنیم.

در حالت نمایندگی به استیکینگ پاداش‌ها در قالب توکن‌های آدا پرداخت می‌شوند اما میزان آن در هر دوره ثابت نیست و به عوامل متعددی بستگی دارد ازجمله میزان توکنی که داخل استخر گذاشته‌اید، هزینه‌هایی که استخر از شما می‌گیرد و متغیر‌هایی که مربوط به کل شبکه است. در ادامه این متغیر‌ها را مفصل بررسی می‌کنیم.

نحوه گزینش اسلات لیدر (Slot leader)

برای این که بتوانیم یک استخر استیکینگ مناسب و با وسعت و عملکرد قابل قبول را انتخاب کنیم تا از آن برای افزایش دارایی‌های خود استفاده کنیم، ابتدا باید ببینیم اسلات لیدر‌هایی که وظیفه اعتبارسنجی بلاک‌ها را بر عهده دارند چگونه گزینش شده‌اند.

در بلاکچین‌های اثبات کار (Proof of Work-PoW) ماینرها از قدرت هشینگ (hashing) برای اعتبارسنجی بلاک‌ها استفاده می‌کنند. هشینگ در واقع به رمزنگاری پیچیده‌ای گفته می‌شود که برای بلاک چین‌ها کاربرد دارد. هرچه قدرت هشینگ یک ماینر بالاتر باشد، شانس اینکه برای اعتبارسنجی یک بلاک جدید انتخاب شود بیشتر و بیشتر می‌شود و درنتیجه پاداش در نظر گرفته شده برای ماینر‌های قدرتمند‌تر بیشتر است.

در سیستم اثبات سهام (Proof of stake-PoS) و خصوصاً کاردانو، گزینش اسلات لیدر بیشتر شبیه لاتاری است. در این حالت هر آدا مثل یک بلیت بخت‌آزمایی است و هر شرکت‌کننده‌ای که در استیکینگ شرکت کند، می‌تواند به یک اسلات لیدر تبدیل شود که با ایجاد بلاک‌های جدید پاداشی در قالب توکن‌های آدا دریافت می‌کند.

استخر‌های استیکینگی که میزان بیشتری آدا داشته باشند از نظر آماری شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان اسلات لیدر دارند چراکه هرچه تعداد بلیت‌هایی که برای بخت‌آزمایی می‌خرید بیشتر باشد، شانس بیشتری برای برنده شدن خواهید داشت. در صورتی که استخر استیکینگ موفق به ایجاد یک بلاک جدید شود، سود بسیار خوبی به دست خواهد آورد.

مطابق مواردی که گفتیم، استخر‌های بزرگ شانس بیشتری برای سوددهی به اعضای خود دارند و در صورتی که تبدیل به اسلات لیدر شوند، برای تمامی اعضای استخر بسیار مفید خواهد بود؛ اما آیا همیشه روال کار بدین شکل است؟ مسئله چندان هم ساده نیست پس بیایید کمی ریز‌تر به قضیه نگاه کنیم.

استخر کوچک بهتر است یا استخر بزرگ؟

همان‌طور که کمی پیش نیز اشاره کردیم، استخر‌هایی که میزان آدا زیادی دارند و از لحاظ مقدار رمز ارز بسیار غنی هستند، شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان اعتبارسنج بلاک‌های جدید دارند.

پس منطقی است که کاربران خواهان شرکت در استخر‌های بزرگ‌تر باشند و استخر‌های کوچک به انزوا کشیده شوند؛ اما مسئله این‌طور نیست و عوامل مهم دیگری هم در انتخاب استخر استیکینگ نقش مهمی دارند. در مقاله «استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) چیست و چگونه کار می‌کند؟» به مفهوم استخر استخراج پرداخته شده است.

تمامی استخر‌های استیکینگ یک میزان حق اشتراک در هر دوره از تمامی اعضای استخر کم می‌کنند و مقدار این حق اشتراک توسط صاحبان استخر تعیین می‌شود که معمولاً استخر‌های کوچک حق اشتراک کمتری می‌گیرند.

از طرفی نیز استخر‌هایی که بیش از حد وسعت یافته و میزان توکن آن‌ها بسیار زیاد باشد، دچار پدیده‌ای به نام اشباع استخر می‌شوند که از آن تحت عنوان ارزش کِی (K) یاد می‌شود که در واقع متغیر تعیین اشباع استخر است. در صورتی که استخری اشباع شود، تأثیر استخر‌های کوچک‌تر روی عملکرد بهتر پروتکل بلاک چین را از بین می‌برد درنتیجه برای پیشگیری از این اتفاق، پاداش‌هایی که در استخر‌های اشباع شده به کاربران تخصیص داده می‌شود کمتر از سایر استخر‌ها است.

کاردانو با تمهیداتی که اندیشیده سعی می‌کند کاربران را تشویق کند مدام بین استخر‌های مختلف در گشت‌وگذار باشند؛ در چنین حالتی هم سود به دست آمده بیشتر خواهد بود و هم شبکه به نحو احسن غیرمتمرکز باقی می‌ماند. پس دقت کنید توکن‌های خود را وارد استخری کنید که اشباع نشده باشد یا حداقل نزدیک به اشباع شدن نباشد.

  الگوی کندل استیک ستاره دنباله دار (Shooting Star) چیست و چگونه از آن سیگنال فروش بگیریم؟

پس در زمان انتخاب استخر استیکینگ، متغیر‌های شبکه‌ای اعم از حق اشتراک به ازای هر دوره ۵ روزه، هزینه‌های ناشی از عملکرد روزانه استخر و اشباع بودن استخر جزو گزینه‌هایی است که باید به آن‌ها دقت داشته باشید که موارد اشاره شده را مفصل‌تر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

محبوبیت استخر چیست و چگونه ارزیابی می‌شود؟

تا به اینجا هزینه‌های استخر و اشباع بودن و نبودن آن‌ها را بررسی کردیم اما یکی دیگر از مؤلفه‌های حائز اهمیت، محبوبیت استخر است. از آنجایی که تعداد استخر‌های استیکینگ بسیار زیاد است، استخر‌ها بر اساس میزان سوددهی که دارند رتبه‌بندی می‌شوند.

محبوبیت یک استخر استیکینگ، به مواردی مثل اعتبار، پورسانت سود، میزان وثیقه و اشباع بودن یا نبودن آن بستگی دارد. مفاهیمی که به آن‌ها اشاره کردیم بدین معنی هستند:

 • میزان اعتبار: استخر‌های استیک پس از آن‌که به عنوان اسلات لیدر انتخاب شدند باید ۲۴ ساعت شبانه‌روز فعال باشند تا بتوانند بلاک‌های جدید را اعتبارسنجی کنند. هر استخری که زمان بیشتری در شبانه‌روز فعال باشد اعتبار بیشتری را نصیب خود می‌کند.
 • هزینه‌های استخر: اگرچه هزینه‌های بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام بسیار پایین‌تر از بلاک چین‌های مبتنی بر کار است اما به هر حال این میزان صفر نیست. هزینه‌هایی که برای سرپا ماندن یک استخر مورد نیاز است، در قالب توکن آدا و در هر دوره از حساب کاربران کسر می‌شود.
 • پورسانت سود: علاوه بر هزینه‌های مربوط به خود استخر که در واقع صرف پایداری شبانه‌روزی استخر استیک می‌شود، یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت کرد، پورسانتی است که بعضی از مدیران استخر برای خدمات خود از شما می‌گیرند.
 • وثیقه: در این جا منظور ما از وثیقه همان مقدار توکنی است که برای استیک داخل استخر قرار می‌دید. اگرچه بیشتر استخر‌ها هیچ حداقلی برای میزان وثیقه تعیین نکرده‌اند و با کمترین میزان توکن هم می‌توانید استیکینگ خود را شروع کنید؛ اما در بعضی دیگر از استخر‌ها هرچه میزان توکن تخصیص داده شده به استخر بیشتر باشد، سوددهی آن نیز بیشتر خواهد بود.

همان‌طور که می‌بینید، هزینه‌های مربوط به استخر، پورسانت سود و میزان توکن اختصاص داده شده (وثیقه) مستقیماً توسط مدیران استخر تعیین شده و روی میزان سود شما تأثیر بسیاری دارد. در صورتی که یک استخر هزینه‌های دریافت شده از کاربران را تغییر دهد، اثرات این تغییر روی روند عملکرد استخر در دوره‌های بعدی مشهود بوده و شما از طریق کیف پول خود از تغییرات اعمال شده باخبر خواهید شد.

البته شایان ذکر است که مدیران استخر‌های استیک، میزان هزینه‌های کسر شده از هر کاربر را تعیین می‌کنند اما هیچ‌گونه دخالتی در نحوه توزیع سود دوره‌ای ندارند و این سود به صورت مستقیم توسط پروتکل‌های از پیش تعیین شده پرداخت می‌شوند و صاحبان استخر توانایی تغییر در مقادیر سود دوره‌ای را ندارند.

چگونه توکن‌های خود را میان چند استخر تقسیم کنیم؟

در حال حاضر متأسفانه امکان تقسیم توکن‌های یک کیف پول میان چند استخر امکان‌پذیر نیست و با وارد کردن آدرس کیف پول کل توکن‌ها وارد استخر می‌شوند. در صورتی که می‌خواهید توکن‌های خود را به چند استخر مجزا منتقل کنید، باید ابتدا آن‌ها را وارد کیف پول‌های مجزا کنید و سپس در هر استخر آدرس یک کیف پول را وارد نمایید.

در مواردی که بخواهید میزان سوددهی استخر‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید می‌توانید در هرکدام میزان مشخصی توکن گذاشته و سود دوره‌ای آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. این کار باعث غیرمتمرکز شدن شبکه و کارکرد بهتر آن نیز می‌شود.

پرسش های متداول

حداقل میزان آدا برای شرکت در استیکینگ چقدر است؟

حداقل میزان توکنی که باید برای شروع استیکینگ داشته باشید، ۵ آدا است که مبلغ بسیار کمی بوده و به راحتی قابل خرید است.

آیا کیف پول اکسودوس (Exodus) برای استیک آدا هزینه‌ای دریافت می‌کند؟

شما برای استیکینگ تنها در ۲ جا هزینه پرداخت می‌کنید؛ یکی هزینه تراکنش‌های انجام شده است و دیگری هزینه‌ای است که برای تائید آدرس کاردانو به‌عنوان ودیعه پرداخت می‌کنید و مقدار آن تنها ۲ آدا است. هر زمان‌که بخواهید توکن‌های خود را از استیکینگ خارج کنید، ۲ آدا که ودیعه گذاشته بودید به حساب شما بازگردانده خواهد شد.

برای دریافت پاداش چقدر باید صبر کنم؟

پس از این که برای اولین بار توکن‌های خود را برای استیکینگ قرار می‌دهید، باید ۲۰ روز صبر کنید تا تأییدیه شما صادر گردد. پس از این ۲۰ روز شما در هر دوره پاداش خود را در قالب توکن دریافت می‌کنید.

همان‌طور که اشاره کردیم، هر دوره کاردانو ۵ روز طول می‌کشد؛ یعنی شما علاوه بر ۲۰ روز تأییدیه، باید ۵ روز نیز برای دوره اول صبر کنید. پس از این ۲۵ روز، پاداش‌های شما هر ۵ روز یک‌بار به کیف پولتان واریز می‌شود. دقت کنید که ۲۰ روز تأییدیه فقط اولین باری که توکن‌های خود را برای استیکینگ قرار می‌دهید لازم است و دیگر نیازی به تائید مجدد نیست.

آیا استیکینگ کاردانو بی‌خطر است؟

زمانی که شما توکن‌های خود را به کیف پول‌های دیگری مثل اکسودوس منتقل می‌کنید، کیف پول جدید هیچ‌گونه حق مالکیتی روی رمز ارز شما ندارد و شما انگار توکن‌های خود را داخل کیف پول شخصی خودتان نگهداری می‌کنید. علاوه بر این می‌توانید هر زمآن‌که اراده کنید توکن‌های خود را بفروشید یا رمز ارزهای استیک شده را خارج کنید.

بهتر است به جای راکد نگه داشتن رمز ارز‌هایی که دارید، از آن‌ها برای سوددهی استفاده کنید و با استفاده از استیکینگ، بر دارایی‌های خود بیفزایید. در مقاله «خطرات استیکینگ چیست؟ معایب و ریسک‌های استیک کردن ارز دیجیتال چیست؟» به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است.

130 دیدگاه‌ها

 1. ممکنه توضیح بدید چطور میتوان رمز ارز آدا را به کیف پول اتمیک انتقال بدهیم؟

 2. سلام مهسا خانوم
  خب اول از همه شما مقداری آدا دارید تو یک کیف پول
  بعد باید کیف پول اتمیک داشته باشید.
  بعد تو کیف پولی که مقداری آدا دارید برید قسمت انتقال و آدرس کیف پول اتمیک رو بزنید

 3. سلام اگه اتصال استخری که ما توش هستیم به نت قطع بشه یا مشکلی براش به وجود بیاد
  همه توکن ها از بین میره؟

 4. متشکر از مطلب بسیار خوب و مفیدتون
  اون ۲ آدایی که کم میشه رو برمیگردونه ؟ و آیا هر بار بین استخر ها جا به جا بشیم هزینه انتقال میدیم ؟
  کیف پول یورویی

 5. سلام ، وقت بخیر
  تو کیف پول yoroi که با لجر نانو وصل شده
  از کجا بهفمم که استیک کردنم تایید شده ؟
  دو تا ادا به همراه کارمزد از من کم شده ، اون دو تا کی و چه جوری برمی گرده بهم
  الان که انتقال ادا رو می زنم ، اون دو تا رو به حساب نمیاره و از موجودیم کم کرده
  ممنونم از اطلاعاتی که در اختیارم می گذارید.

 6. سلام وقت بخیر ،۲۷ اسفند ۹۹ مقدار ۲۰۱ کاردانو در اتمیک استیک نمودم ومقدار ۲ کاردانو کم کرد ومقدار حدود ۱۹۹ آدا را انتقال داده به آدرس دیگه که مشخص نیست ،چکار میتوانم انجام دهم، وبالانس موجودی را صفر میزند،

 7. سلام اقای عسگری
  ۲ کاردانو که کسر شده کارمزد هستش و کاریش نمیشه کرد.
  در خصوص استیک هم خب باید تا پایان زمان استیک صبر کنید
  حالا شما چند ماهه استیک کردید؟

 8. بسیار سپاسگزارم از اینکه پاسخم را میدهید،،جناب بنده گزینه yearlyبا سود ۵ درصد را انتخاب نموده ام ولی اصلا در کیف پول وبالانس آن در استیکینگ عدد صفر را نشان میدهد،،،،حالا باید چکار نمایم؟ بسیار سپاسگزارم اگر راهی سراغ دارید کمکم نمایید،،،،،

 9. خواهش میکنیم انجام وظیفه است.
  وقتی استیک می کنید یعنی دیگه نیم تونید تا پایان بازه زمانی بهش دست بزنید.
  الان هم جای نگرانی نداره ولی باید تا پایان یک سال صبر کنید تا دوباره بتونید دسترسی به رمز ارز داشته باشید
  مگر اینکه با پشتیبانی در ارتباط باشید و مشکلتون رو شرح بدید شاید راه حلی داشته باشن

 10. بعدش اینکه شما باید تو بخش stake دارایی استیک شده خودتو نر ومشاهده کنید
  آیا می تونید؟
  و اینکه فرایند استیک کردنتون رو کیم شرح بدید که دقیقا چیکار کردید؟

 11. بسیار سپاسگزارم،خداوند خیر دنیا وآخرت را به شما بدهد،،،تشکر ،تشکر،،،،

 12. مشکل همین جاست،در قسمت استیکینگ اتمیک قسمت hash رامیزنم موجودی را نشان نمیدهدوآدرس جای دیگری را میدهد که ارز به آنجا منتقل شده،،،اگر صلاح است هرکاری را که صلاح میدانید برای کمک به بنده انجام دهید،خداوند خیرتان بدهد،،،باسپاس وتشکر مجدد ازشما انسان بامعرفت،،،،

 13. آقا مهرداد شما دقیقا چیکار کردید برای استیک کردن؟ یکم شرح بدید فرایند رو؟
  آیا آدرس چیز یا جای خاصی رو وارد کردید؟
  یا نه فقط مقدار و زمان استیک کردن رو انتخاب کردید؟

 14. در ضمن من دیشب با پشتیبانی اتمیک والت در این خصوص صحبت کردم شما باید یک ادرس طولانی که همون هش تراکنش هستش رو ببینید
  اگر اینطوری هستش جای نگرانی نداره

 15. آقای بیری،از تلاش وزحمات شما انسان با معرفت وبا مرام بینهایت سپاسگزارم،،اجرتان با خدا،،،مررررررسی,,

 16. سلام،جناب بیری عزیز ،ببخشید میتوانم عکس استخر استیکینگ را رایتان ارسال نمایم تا تحلیل فرمایید،،،ضمنا راهنمایی فرمایید چگونه واز چه طریقی برایتان ارسال نمایم،،،باسپاس،،،

 17. تشکر جناب بیری عزیز ،ببخشید که بیش از از حد شما را به زحمت انداختم،،،،منتظر جوابتان هستم،،،

 18. آقای بیری عزیز سلام،،،،از زحمات شما در باره پیگیری کار اینجانب بسیار سپاسگزارم،،،،امروز که حساب استیکینگ در والت اتمیک را بررسی مینمودم متوجه شدم که پاسخ شما درست بوده ومشکلی نبوده و بعد از بیست روزمقداری کاردانو بعنوان جایزه به حسابم واریز شده ،،،از تلاش وزحمات شما انسان با معرفت بینهایت سپاسگزارم،،،،،،

 19. سلام وقت بخیر
  من استیک کردم کاردانو در اتمیک بعد یه مقدار ریوارد داده حدود یک دونه claim زدم هنوز به موجودیم اضاف نشده مدت زمان خاصی باید بگذره؟

 20. سلام
  در کیف پول اتومیک تعدادی ada استیک کردم بعد از گذشت چند دوره یک مقدار ada برای claim کردن پیشنهاد شد اما وقتی من claim. رو زدم به جای اینکه اون مقدار به من اضافه شه از من کم شد
  ممنون میشم بفرمایید دلیلش چی بوده و باید چیکار کنم
  سپاسگزارم

 21. سلام مقدار پاداش awcهر هفته هست یعنی هرهفته ۱۷ درصد میده یعتی اگه ۱۰۰تا awcاستیک کنیم ۱۷تا هرهفته میده؟؟

 22. حقیقتش اطلاعات چندانی ندارم ولی خب نرخ سودش چقدر هستش؟ چون سود ها سالیانه هستن و اغلب ناچیز
  فرایند استیک در همه رمز ارز ها تقریبا مشابه هم هستند

 23. سلام وقت بخیر من مقداری کاردانو در کیف پول اتمیک استیک کردم خواستم ببینم اون پاداشی که به ازای استیک بودن میده رو بخوایم بزنیم که بیاد تو کیف پول کارمزد کم میکنه یا نه

 24. اگر کاردانو مشارک داده شده در استیکینگ غیر قابل فروش باشه .بدرد نمیخوره.سودشم ۵ درصد سالانه کمه.
  استیک کردی یسال پولت رفت.هیچ کسیم نیس مشکلی برات پیش اومد بتونه پولتو برگردونه .
  بنظر من روش کارشون مزخرفه.
  فقط بخری برا فروش ن استیک

 25. سلام خسته نباشین ببخشید من آخر متوجه نشدم وقتی در کیف پول Atomic کاردانو رو استیک میکنیم مگه بعد از یه مدت کوتاه امکان فروش رو نداریم یا اینکه تا یه سال حداقل امکان فروش نیست میشه دقیق بگین چجوری هست؟؟؟

 26. برای یک مدت مشخص قفل میشه و اون مدت رو شما مشخص می کنید ولی خب یک حداقلی داره و من دقیق نیم دونم حداقلش ۳ ماه یا ۶ ماه یا یک سال
  بعد از اون می تونید بفروشید

 27. سلام
  سالیانه هستش
  مثلا شما خواب یک ساله رو انتخاب می کنید
  نرخ سود هم متغیر هستش ولی خب در حدود ۱۲ تا ۱۴ درصد سالیانه باید باشه دقیق اطلاع ندارم

 28. سلام، وقت بخیر، الان ۳۵روزه که در کیف پول یورویی، کاردانو، مقداری کاردانو، استک کردم، ولی هیچگونه سودی به کیف پول نمیاد، چرا؟ مگه سود به صورت ۵ روزه نیست و۲۰ روز هم برا تاییدش، پس الان باید حداقل یک دوره به من سود میداد، اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید، تشکر از لطفتون

 29. سلام رضا جان
  هر پلتفرمی برای استیک کاردانو قوانین خاص خودش رو داره
  درصد سود میتونه سالیانه از ۵ تا ۱۰ درصد باشه
  دوره پرداخت ه مبستگی به انتخاب خودتون داره
  شما کجا استیک کردید تا بررسی کنم

 30. سلام اقا من کاردانو استیک کردم در یورویی ،الان یک روز موجودیم سرجاش ،یک تراکنش هزینه اومده برام همون موقع که استیک کردم ،،حالا نمیدونم نم انجام شده یا نه صفحه اول یک مستطیل قرمز بود داخلش پول نوشته بود بعد مثل پایین سبز شد، مربوط به تراکنش ،،میترسم رمز ورودم چون مال یک سال پیش بود اشتباه زده باشم ،،چیکار کنم که بدونم انجام شده ،،ممنون میشم ،،

 31. بعد از کجا باید استخری که گذاشتم پیدا کنم ،،تو رو خدا کمک کنید گیج شدم همه زندگیم بوده ،اعصابم به هم ریخته ،،من صحفه اول سه تا تراکنش دارم ،،یکی برای اومدن کاردانو یکی هزینش ،،،یکی هم همین که استیک کردم که گفتم اول قرمز بود و سبز شد منظورم مستطیل کوچیک کنار ،،اگر انجام شده چرا موجودیم دست نخورده پس اون تراکنش چی ..اگر شده پس چرا موجودیم هستش ،،از این میترسم اصلا رمزم اشتباه بوده که برگشته ،،دیگه نمیتونم اصلا جابه جا کنم ،،،گیج شدم ،،،

 32. اون تراکنش هزینه چیزی نیست بعدا برمیگرده
  وقتی رمز عبورتون اشتباه باشه که وارد نمیتونید بشید
  الان کجا استیک کردید شما؟

 33. خیلی عزیزی ممنون که وقت گذاشتید ،،گفتم داخل یورویی staking center ,,منظورم هزینه نیست ،منظورم نوع انجام ،،شده یا نه ،،داخل اون صفحه میرم چیزی که مربوط به من باشه نیست چون خیلی رفتم پایین اصلا یادم نیست کدوم بود ،،با اندروید مبایل هستم نه کامپیوتر ،،،از کجا میتونم صحت رمزم بفهمم ،،جان مولا کمکم کن کارمندم اطرافم کسی نیست که بتونم مشورت کنم ،،تا همین جاش هم دست پا شکسته با ریسک بالا اومدم ،،از نوع جواب دادن شما و محترم بودنت ارتباط گرفتم …

 34. بالی هر کادری ،sti stakit.io pool by TOBG,,,,,و پایین هر کادری به رنگ سبز داخل کادر زده ،،DELEGATE من داخل ه کادری که سبزی از قرمز بیشتر بود داخل گردی کنار،،و درصد جلوی ROA بال هر کادر بیشتر بود زدم خیلی رفتم پایین ،،،اینجوری اذیت میشید اگر تلفنی صحبت کنیم بهتره اگر راهی هست،،ممنون با تشکر فراوان،،،

 35. سلام مجدد، عصربخیر، تو کیف پول یورویی، قسمتticker استک کردم، ۲ عدد کاردانو هم کم کرده، ولی متاسفانه تا حالا پاداش نداده،۳۵ روز پیش، ممنون میشم راهنمایی کنید

 36. من باید ببینم حقیقتش اینطوری نمیدون کجا رفتید و کجا هستید
  ولی دلیلی برای نگرانی نیستش
  یا درست رفتید که استیک شده یا درست نرفتید و به دارایی تون دسترسی دارید اگر دسترسی ندارید پس درست رفته
  شما باید قبل از شروع به کار یه جای مطمئن مثل کیف پول اتمیک یا جای دیگه رو انتخاب می کردید

 37. تو کیف پول یورویی کاردانو استیک کردم مدت۳۵ روزه، اجازه عکس گرفتن نمیده، به خاطر امنیتش، ولی متاسفانه تا حالا سود نداده، تنها مشخصاتی که داره در موارد فوق براتون فرستادم، از اینکه استک شده است یا نه، مطمعنم که استک شده، ولی سود نمیده، نمی‌دونم چرا

 38. سلام عزیز من نفهمیدم منظورتون منم یا اقا رضا ،،به هر جهت من عکس گرفتم فرستادم ،،گفتم که دیشب استیک کردم ..الان میخام اگر انجام نشده ،،استیک کنم ،،البته اگر رمزم درست باشه چون مال یک سال پیش ،رمز ورودم درست البته میگم شاید رمز اشتباه باشه ،،الان چیکار کنم ،میگن کیف یورویی بهتر از اتمیک ،،الان اتمی نصب کنم ،،،عکس چک کنید داخل ایمیلتون اگر شده که هیچ اگر نشده ،،،میخام انجام بدم اول باید از درست بودن رمزم خیالم راحت بشه ،،میترسم ،،کل زندگیم،،،

 39. ببینید من این بستری که شما می خواید استیک کنم آشنا نیستم
  بهتر بود نبه اعتبار و مقدرا سود بستگی داره
  من خودم باشم اتمیک استیک میکنم که میشناسمش
  الان این کیف پول چقدر به شما سود میده؟

 40. سلام رمزم درست بود ،هر چی میزنم استیک بشه نمیشه استخر چند بار عوض کردم ،آیا اگر کسی قبلا اینها رو استیک کرده باشه میتونه انتقال بده یک کیف پول دیگه ،چون قبلا تو کیف دامادمون بوده ،،شاید به من نمیگه استیک کرده ،،انتقال داده باشه به کیف پول خودم ،ولی هنوز استیک باشه ،،اگر میشه از کجا میشه فهمید،،ممنون اذیتت کردم،،

 41. بعد چه برای استیک ،چه برای انتقال به کیف اتمیک ،تو کادری که باید تعداد بزنیم دستی نمیشه ثبت کرد کم رنگ کلش داخل کادر میاد ،،نمیتونم تعداد بزنم خودش کم رنگ داخلش ،،عزیز خیلی اعصابم خورده ،،این پیگیر باشی ممنونت میشم یا مشورت کنی که من از این اعصاب خوردی بیام بیرون ،،،

 42. اقا ببخشید الان داخل داشبورد که میشم کیف یورویی بالا ساعت ثانیه شمار ،کنارشم داخل یک دایره زده سی درصد البته هر روز درصدش بیشتر میشه ،کادر پایینش، دو ردیف تعداد کاردانو ردیف وسطش چند تا صفر ،،یک لطف کن راهنمایی کن ،،گفتم چه برا انتقال چه استیک تعداد خود به خود میاد داخل کادر ولی کم رنگ،،

 43. من واقعا اینطوری نمیتونم کمک کنم باید نرم افزار دم دست مباشه
  استیک کردن واقعا آسونه
  شما موجودی به پلتفرم انتقال میدید
  بعدش مقدار استیک و مدت زمانش رو تعیین می کنید و بعد هم استخر مورد نظر
  نمی دونم شما چیکار کردید

 44. سلام .بنده کاردانو داخل کیف اتمیک دارم که وقتی باز میکنم پیام ابدیت ارز میاد! ولی من میخام کاردانویی ک دارمو به کیف پول تراست منتقل کنم،مننون میشم کمکم کنید.اینم یاداوری کنم ک داخل ارز کاردانی نمیتونم بشوم ،باید از راه دیگه اینکارو کنم

 45. بله آقا مهدی
  ایران نیست که سالیانه ۱۰۰ درصد تورم داشته باشن
  کشورهای اروپایی تورم صفر درصد دارن
  و همین ۵ درصد خیلی زیاد هستش برای اونا
  در ضمت استیک کردن برای کسانی هستش که قصد هولد ۵ تا ۱۰ ساله رو دارن

 46. سلام و عرض ادب و خسته نباشد
  من میخام تو کیف پول یورویی استیک کنم کاردانوم رو سوال اینه که توی قسمت delegate کدوم رو بزنیم خوبه و اینکه چه فرقی دارن اون درصد اینا چیه pool size. Cost. Pledge و بقیه مواردی که هست ممنون میشم توضیح بدین

 47. سلام آقای بیری من حدود ۳۰۰ عدد ada دارم اگر در برنامه اتومیک استیک کنم ماهی چقدر به من سود میده؟

 48. سلام داریوش جان
  ماهانه که خیلی کمه تقریبا ۰/۵ درصد
  یعنی یک و نیم آدا
  استیک کرد نبرای کسایی خوبه که دید بلند مدن چند ساله دارن

 49. سلام آقای بیری من تو اتمیک کاردانو استیک کردم فقط سوالای دوستانو دیدم گفتم بپرسم که هر کار درست یا غلطی در کیف اتمیک انجام بدیم در مورد استیک امکان بر باد رفتنش هست یانه ممنون

 50. سلام آقا بهروز
  آخه چه کار غلطی میتونید انجام بدید!!!!!
  بیشتر ریسک به نوسانات مربوط میشه و اینکه از جاهای معتبر استفاده بشه
  یا مثلا سود کم انتخاب کنید
  احتمال بر باد رفتن بسیار بسیار بسیار کمه
  شما وقتی ارز دیجیتال میخرید در مواجه به هک هستید خواه یا ناخواه
  استیک سودش سالیانه ۶ درصد هستش
  خیلی ناچیز هستش

 51. سلام وقت بخیر.چجوری میتونیم تو اتمیک کاردانو رو ان استیک کنیم نداره همچین گزینه ای.ممنون میشم راهنمایی کنید

 52. سلام قربان
  روزتون بخیر
  وقت نسخه دسکتاپ اتمیک رو نصب کنید
  و یک کیف پول برای خودتون ساختید و وارد شدید
  تو منوی سمت چپ کیف پول گزینه پنجم staking هستش
  اونجا وارد میشید و باید رمز ارز خودتون رو انتخاب کنید
  بعدش هم یک استخر یا Pool انتخاب کنید. استخرها سودهای مختلفی دارند.
  البته قبل از انتخاب استخر باید مقداری که می خواید استیک کنید رو مشخص کنید که اینم تو همون صفحه امکان پذیر هستش

 53. سلام من مقداری کاردانو در اتمیک استیک کردم ولی اصلا گزینه مدت استیک نداشت .ممنون میشم جواب رو ایمیل کنید

 54. سلام و عرض ادب
  بنده تو کیف پول یورویی استیک کردم ولی نمیدونم استیک شده یا نه و اینکه اگر استیک شده چجوری میتونم لغوش کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 55. سلام مسعود جان
  اگر استیک کردید که شده مطمئنا
  برای لغو کردن هم خیلی ساده هستش
  شما وقتی وارد قسما استیک میشید و یک رمز ارز رو انتخاب می کنید
  دو تا گزینه stake و unstake رو میبینید.
  اگر گزینه unstake رو بزنید استیک لغو میشه

 56. ممنون از راهنماییتون آقای بیری عزیز
  اگه امکانش هست ایمیل لطف کنید عکس بفرستم گزینه stake و unstake وجود نداره ممنون

 57. پوزش
  من فکر کرد تو اتمیک استیک کردید
  فکر کنم الان شما راحت میتونید موجودی خودتون رو انتقال بدید چون تو یورویی مقدار استیک شده قفل نمیشه
  یک امتحان کنید ببینید میتونید انتقال بدید

 58. سلام خسته نباشید. عزیز جان بنده ۱۰ تا کاردانو رو تو اتمیک والت استک کردم تقریبا دو سه ماهی میشه مقدار سودشم هعی بیشتر میشه اما هنوز بعد این مدت unstake کردنش برام باز نشده و میخوام ارزو آزاد کنم .وقتیم ک من استک کردم زمانی نداشت
  میشه بگید مشکل از کجاست!

 59. سلام وقت بخیر . من مقداری ارز آدا داخل کیف پول اتمیک داشتم . امروز گزینه استیک زدم . ۲تا آدا هم کم کرد … میخوام بدونم امکانش هست از حالت استیک خارج کنم ؟ و اینکه اون دو تا أدا دیگه بر نمیگرده ؟

 60. سلام
  ارادت
  من نزدیک ۱۰ روزه که کلا فرایند استیکینگه کاردانو رو تو کیف پول یورویی شروع کردم و میدونم ۲۰ روز باید بگذره و بعده اون هر پنج سود میده
  ولی سوالم اینه که تو این ۲۰ روز واحدام قفل میشن؟
  چون الان گزینه withdraw برام غیر فعاله
  چه کنیم مهندس؟

 61. سلام جناب بیری سوالی داشتم مبنی بر اینکه بنده مقداری ادا رو تو کیف پول یورویی delegate کردم چند روز بیشتر نیست الان می خواهم برگردونم به صرافی فقط یک آدرس کپی میده چه کاری باید بکنم واون آدرسو کجا باید paste کنم باز هم سپاسگزارم

 62. سلام قربان
  شما وقتی می خواید به صرافی برگردونید در واقع می خواید انتقال بدید
  پس باید تو کیف پول یوروی بخش برداشت برید و ادرس کیف پول صرافی رو وارد کنید
  شما تو کیف پول یورویی هر وقت بخواید میتونید نسبت به برداشت ارزهای استیک شده اقدام کنید

 63. سلام بر همه شما
  ببخشید دیشب یکی اومد پی وی تلگرام و گفتش ۳۰۰ تا آدا دارم تو اتومیک و روزی ۱۰ ادا بهم میده
  بهش گفتم که خیلی زیاده گفت من فریز کردم گفتم ببینم دروغ گفته یا خیر چنین چیزی وجود داره ؟

 64. سلام و خسته نباشید
  من مقداری ارز ada استیک کردم توی کیف پول اتمیک
  چند تا سوال داشتم:
  ۱- استیک کردم و ۲ تا آدا کم کرد به عنوان کارمزد. ولی توی تاریخچه زده ۱۷ تا منفی ولی از اصل ارزم کم نشده. راهنمایی بفرمایید.
  ۲- گزینه unstake برام فعال نیست و هربار وارد میشم دوباره میتونم استیک کنم. این به خاطره اینه ۲۰ روز باید تموم بشه؟ یعنی بعد از ۲۰ روز unstake برای فعال میشه؟
  ۳- ۵درصد سالیانه. یعنی ماه به ماه واریز میشه یا بعد از یکسال همه رو میده؟
  ۴-اگه مثلا بعد از ۶ ماه unstake کردم سود ۶ ماه را میده یا باید یکساله ش تموم بشه حتما؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  خدا خیرتون بده

 65. سلام محمد جان
  اون دو آدا یه جورایی گرو هستش و بعد از خارج کردن از استیک به شما برگردونده میشه
  بله باید ۲۰ روز تموم بشه و گزینه unstake فعال بشه
  سود هم سالیانه ۵ درصد هستش
  بعد از ۶ ماه به شما ۲.۵ درصد سود تعلق میگیره

 66. سلام سعید جان
  آخه یه نفر چرا باید پی وی شما بگه اینطوری!!!!!
  ۳۰۰ آدا روزی ۱۰ تا میشه ۳.۳۳ درصد سود یعنی ماهی ۱۰۰ درصد
  اگر همچین چیزی وجود داشت که هیچ کس ترید نمیکرد
  کلاهبرداری هستش

 67. سلام.خسته نباشید.من امروز ۳۰۰ تا کاردانو استیک کردم تو کیف پول یورویی.ولی نمیدونم چه زمانی رو زدم واسه استیکش.برای شما ایمیل کنم میتونید راهنماییم کنین؟؟

 68. سلام
  شما هر وقت بخواید میتونید از استیک خارج کنید
  شما قبل از هر کاری باید آموزش ببینیدالبته نگران نباشید اتفاقی نمیوفته

 69. با سلام.
  من در کیف پول اتمیک ده تا کاردانو استیک کردم
  و همون اول دو تاشو کم کرد و بعد از بیست روز اینا که گذشته برای گرفتن جایزه وقتی گزینه کلیم رو زدم باز هم موجودی کاردانو من کم شد و الان فقط ۷ تاش باقی مونده. گزینه ان استیک هم نداره. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که چیکار انجام بدم.

 70. اون دو تای اول که بعدا برمیگرده نگران نباشید
  اگر گزینه ان استیک نداره احتمالا میتونید انتقال بدید
  ببینید تو قسمت ارزها میتونید موجودی کاردانو خودتون رو به کیف پول دیگری انتقال بدید
  چوت بعضی کیف پول ها دارایی قفل نمیشه و هر وقت بخواید میتونید برداشت کنید
  البته توجه کنید که اگر تازه استیک کردید گزینه ان استیک بعد از ۲۵ روز فعال میشه براتون

 71. سلام مخلص آقا آکو ، ببخشید تو استیک کاردانو در اتمیک ولت هربار claim رو بزنیم کارمزد برمیداره برای دادن پاداش؟ مثلا الان ۲ تا بم داده claim کنم چنتا میده؟ وایسم بیشتر شه یا میشه بردارم، بسیار از الطاف شما سپاسگزارم

 72. سلام من اخیرا مبلغی کاردانو به کیف پول اتمیک انتقال دادم وخواستم از قسمت استیکینگ استفاده کنم که بعد از استیک کردن ازتعداد۸۸کادانو ۳عدد کم کرده ودرحال حاضر تعداد۸۵عددکاردانو رو در کیف پول نشون میده می خواستم بدونم علت کم کردن این تعدادچیه این مطلب رو حدود ۵ساعت بعد استیک مینویسم لطف کنید برام علتش رو توضیح بدید متشکرم

 73. با عرض سلام و خسته نباشید
  من مقداری ada در اتمیک استیک کردم
  ولی هنوز موجودی رو کامل نشون میده
  و گزینه ی آن استیک نداره.
  و تا الان ۲.۵ ada پاداش شده ولی وقتی claim میزنم این پیام رو میده هر بار
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  Can’t stake ADA now

  Please try these steps:
  – Refresh the balance
  – Wait for 5-10 min and repeat the transaction
  – Turn on/off VPN
  – Restart the wallet

 74. سلام خسته نباشید
  کل ارزهای کاردانو رو در اتمیک ولت استیک کردم برای دریافت پاداش باید کارمزد بدیم؟
  واگر قراره کارمزد کم کنه باید دوباره ادا بخرم یا از همون مقدار استیک شده کم میکنه؟

 75. سلام جناب بیری گیان ببخشید من مقداری کاردانو خریدم و می‌خوام یکسال استیک کنم به نظر شما بهترین جا برای این کار همین اتومیک والت هست یا والت های دیگری هست که سود بیشتری بدن؟

 76. سلام
  اتمیک خیلی مطمئن هستش و کار باهاش هم راحته
  البت هبایننس سود تقریبا دو برابری میده ولی خیلی ریسکش بالاست و دردسر داره و اصلا توصیه نمیشه
  اتمیک و گواردا و یورویی بهرتین گزینه ها هستند.

 77. سلام و عرض ادب
  من چند ماهی میشه کاردانو استیک کردم تو کیف پول یورویی
  الان میخام باز کاردانو اضافه کنم به یورویی برای استیک کردن ولی آدرس رو میزنم میگه اشتباهه هم از تراست والت هم از رمزینکس
  امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم

 78. با سلام
  من مقداری کاردانو استیک کردم و الان ببست روزش گذشته و یک مقدار ریوارد بهم داده
  ولی گزینه آن استیک نداره
  ولیدیتور هم atomic wallet 3
  داخل کیف پول اتمیک استیک کردم
  و یک چیز دیگه اینکه میخام claim کنم پایین network fee یک مقدار نوشته و مجانی نیست برای برداشتش

 79. سلام جناب بیری عرض خسته نباشید وتشکر بابت کمکهای دلسوزانه جناب عالی عرضی داشتم درتاریخ ۲۰۲۱/۱۰/۲۱ تعداد۸۹تا کاردانو استیک کردم که از این تعداد ۳عدد بنا به فرمایش شما بعنوان گروکم کرده بعد از گذشت ۲۲روز مقداری کاردانو بعنوان پاداش درقسمت استیک نمایش داده شده که زمانیکه claim رو زدم علاو براینکه به مبلغ اصلی چیزی اضافه نشد بلکه مقداری هم از مبلغ اصلی کم شد مگه بابت claim کارمزدکم میشه درضمن برای خروج ازاستیک گزینه ای وجود نداره واین ۳عدد گرویی کی برمیگرده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 80. سلام قربان
  اول از همه اینکه کارمزد نداره
  دوم اینکه نحووه خارج کردن از استیک تو هر پلتفرمی فرق داره
  بعضی پلتفرم ها اصلا قفل نمیشه و هر وقت بخواید می تونید انتقال بدید ولی بعضی ها باید گزینه خاصی رو بزنید
  و احتمالا در مورد شما هم همینطور هستش و صراف اگر برداشت بزنید کفایت میکنه

 81. سلام من از رمزینکس میخام مقداری کاردانو به کیف پول اتمیک انتقال بدم آدرس وارد میکنم می‌نویسه آدرس معتبر نیست از پشتیبانی پرسیدم میگه احتمالا شبکه ها یکی نیست چطور شبکه ها رو یکی کنم لطفاً راهنمایی کنید

 82. سلام مجتبی جان باید از یک کیف پول دیگه استفاده کنید
  چون کلا کاردانو روی اتمیک مشل اره یعنی شبکش گرونه
  از تراست والت استفاده کنید و مطئن باشید که شبکه ها یکی هستند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید