بررسی شباهت ها و تفاوت های ارزهای اتریوم و کاردانو

کاردانو و اتریوم دو وزنه سنگین در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند و بر‌اساس ارزش بازاری که دارند، در میان ۱۰ ارز دیجیتال بر‌تر قرار گرفته‌اند. این دو ارز شباهت‌ها و تفاوت‌هایی در نوع ساختار و عملکرد دارند که در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپرداز‌یم.

شباهت های مهم اتریوم و کاردانو

هر‌دوی این شبکه‌ها سکه‌هایی را ارائه می‌کنند که کاربران می‌توانند به عنوان سرمایه گذاری استفاده کنند. ADA ارز شبکه کاردانو و ETH ارز شبکه اتریوم هستند. همچنین هر دوی آن‌ها فناوری‌های لایه ۱ بلاک‌چین هستند که به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد برنامه‌های غیر‌متمرکز (DApp) و اجرای قرارداد‌های هوشمند را می‌دهند. در‌واقع کاردانو در رقابت با اتریوم، قصد دارد که  به عنوان جایگزین این شبکه شناخته شود.

یکی از نکات مهم در رابطه با شبکه‌های بلاک‌چین، الگوریتم مورد استفاده برای تولید و تایید بلاک‌ها است. در همین راستا یکی دیگر از شباهت‌های این دو شبکه، استفاده از مکانیزم اثبات سهام است. تحت این مکانیزم، مشارکت‌کنندگان برای تایید تراکنش‌ها، باید ارز دیجیتال به عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار دهند. مکانیزم اجماع اثبات سهام نسبت به مکانیزم اثبات کار که BTC استفاده می‌کند، سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد. در مکانیزم اثبات کار، رایانه‌ها برای حل الگوریتم‌های پیچیده، از مقدار زیادی برق استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که شبکه اتریوم فعالیت خود را با مکانیزم اثبات کار آغاز کرد و در سپتامبر ۲۰۲۲، به مکانیزم اثبات سهام تغییر پیدا کرد.

جالب است بدانیم که اتریوم و کاردانو، هر‌دو هدف مشترکی را دنبال می‌کنند و با ایجاد شبکه‌هایی توزیع‌ شده و به هم‌پیوسته، بستری مناسب برای برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کنند.

علاوه بر موارد ذکر شده، هر‌دوی این شبکه‌ها قرارداد‌‌های هوشمند را در کارکرد خود در نظر می‌گیرند. چرا‌که برای انجام تراکنش‌های قابل اعتماد در شبکه، قرارداد‌های هوشمند ضروری هستند و با استفاده از آن‌ها، انتقال داده بین طرفین آسان‌تر انجام می‌شود. کاربران می‌توانند آنچه که از نحوه عملکرد تراکنش‌ها و معاملات انتظار دارند را در قرارداد‌های هوشمند ذکر کنند. در‌واقع هر‌دوی این بلاک‌چین‌ها با ارائه ماژول‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف، به کاربران امکان ایجاد قرارداد‌های هوشمند متنوعی را می‌دهند. به طور کلی با‌وجود برنامه‌هایی که این دو شبکه برای توسعه خود در پیش دارند، انتظار می‌رود که قیمت سکه‌های آن‌ها نیز افزایش یابد.

تفاوت های کلیدی اتریوم و کاردانو 

پیش از این شباهت‌های این دو شبکه را توضیح دادیم، اما تفاوت‌هایی وجود دارند که بهتر است مورد بررسی قرار بگیرند. سرمایه گذاران با شناخت شباهت‌ها و تفاوت‌های اتریوم و کاردانو می‌توانند تصمیمات بهتری بگیرند.

سازمان یابی

از بین این دو ارز دیجیتال، اتریوم سابقه طولانی‌تری دارد و قدیمی‌تر محسوب می‌شود. از طرف دیگر توسعه‌دهندگان کاردانو در‌حال کار بر ویژگی‌های کلیدی و قرارداد‌های هوشمند هستند.

حجم معاملات

تعداد کاربران اتریوم از کاردانو بیشتر است و افراد بیشتری از آن استفاده می‌کنند. به‌طوریکه حجم معاملات روزانه اتریوم حدود‌ا یک میلیون تراکنش و حجم معاملات روزانه کاردانو حدودا ۱۰۰،۰۰۰ تراکنش تخمین زده شده است. البته نا‌گفته نماند که محبوبیت اتریوم، هزینه بالا‌تری را برای کاربران به همراه دارد. به این معنا که هر‌دوی شبکه‌ها از کاربران کارمزد دریافت می‌کنند اما کارمزد شبکه اتریوم بیشتر است. اگر اتریوم را به چشم سرمایه گذاری بلند مدت می‌بینید، این جزئیات اهمیت زیادی ندارند اما اگر قصد استفاده از آن در قرار‌داد‌های هوشمند، امور مالی غیر‌متمرکز و سایر معاملات را دارید، بهتر است به این جزئیات توجه داشته باشید. همچنین اتریوم از لحاظ ارزش بازار جایگاه بسیار خوبی به دست آورده و مورد پذیرش طیف گسترده‌ای از کاربران قرار گرفته است.

عرضه کلی

مجموع عرضه کلی ADA از ۴۵ میلیارد فرا‌تر نخواهد رفت و تعیین سقف برای عرضه، موضوع غیر‌عادی نیست؛ همانطور که سقف عرضه ۲۱ میلیون سکه بیت‌کوین یک ویژگی محبوب محسوب می‌شود. از طرف دیگر، محدودیتی برای عرضه اتریوم وجود ندارد و برای کنترل عرضه از روش‌های دیگری استفاده می‌کند. به طوری‌که مقدار ETH صادر شده در سال محدود بوده و مکانیسمی برای خارج کردن سکه‌ها از گردش وجود دارد.

مقیاس پذیری

یکی از مزیت‌های بلاک‌‌چین لایه یک این است که زیر‌ساخت لازم برای مقیاس پذیری را فراهم می‌کند. از میان این دو شبکه نیز، کاردانو مقیاس‌پذیری بیشتری نسبت به اتریوم داشته می‌تواند تراکنش‌های بیشتری انجام دهد. از طرف دیگر اتریوم تحت تاثیر حجم معاملات قرار دارد و با آرام بودن شرایط شبکه، به خوبی کار می‌کند. اما با وارد شدن میلیون‌ها سرمایه گذار جدید به شبکه، اوضاع تا حد زیادی متفاوت می‌شود.

مزایا ادا کاردانو

 • پشتوانه قوی: این شبکه از حمایت‌های آکادمیک برخوردار بوده و اکوسیستم خود را بر‌اساس تحقیقات علمی شکل داده است تا بر بخش‌های بیشتری از جامعه تاثیر بگذارد. کاردانو برای توسعه و هدایت پروژه، تیمی قوی و سرمایه‌ زیادی در اختیار دارد. یکی از ویژگی‌های مثبت شبکه کاردانو که در مراحل اولیه توسعه یافت، پروتکل ایمن Ouroboros نام دارد. این موضوع، نشان‌ دهنده امنیت بالای این شبکه است.
 • هزینه و مصرف انرژی کم: انجام تراکنش‌ها از طریق شبکه کاردانو، نسبت به شبکه‌های اتریوم و بیت‌کوین هزینه کمتری به دنبال دارد. همچنین از لحاظ انرژی شبکه‌ای کارآمد محسوب می‌شود. درست است که اتریوم در این زمینه نیز توسعه یافته است، اما تمرکز  شبکه کاردانو بر بهره‌وری انرژی و هزینه‌ کمتر قرار دارد.
 • مقیاس پذیری: کاردانو پتانسیل مقیاس‌پذیری بالا‌تری دارد. وجود دو‌لایه محاسباتی و تسویه، امکان انجام تراکنش‌ها با سرعت بالا را می‌دهد.

معایب ادا کاردانو

 • تعداد بالای رقبا: کاردانو نه تنها با اتریوم، بلکه با بسیاری از بلاک‌چین‌های نسل سوم، مانند آوالانچ، کاز‌ماس، پولکا‌دات و تزوس به رقابت می‌پردازد. از آنجایی که برخی از این رقبا نام‌های تجاری شناخته شده‌ای هستند، چالشی برای کاردانو محسوب می‌شود.
 • کاربری محدود:‌ برخی کارشناسان بر این باور هستند که در حال حاضر کاردانو نسبت به سایر بلاک‌چین‌های قرارداد‌های هوشمند کاربردی محدود‌تری دارد و اتریوم در این زمینه جایگاه بالا‌تری دارد. 
 • تقاضای کمتر: تعداد کاربران و سرمایه‌گذاران کاردانو نسبت به اتریوم کمتر بوده و اگر بازار کریپتو در حالت رکود فرو برود، این سرمایه گذاری ارزش خود را از دست خواهد داد. با این حال بهتر است آن را به دید سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنیم.

چرا کاردانو نسبت به اتریوم ارزان تر است؟

تا اینجا با شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو شبکه آشنا شدیم. همانطور که دیدیم در بسیاری موارد مشابه یکدیگر عمل می‌کنند؛ اما با این حال کاردانو نسبت به اتریوم از قیمت کمتری برخوردار بوده و یکی از اصلی‌ترین دلایل آن، میزان عرضه و تقاضا است. بنابر‌این کاربران با‌توجه به بود‌جه و اهداف خود می‌توانند گزینه مناسب برای سرمایه گذاری را انتخاب کنند. به طور کلی هنگام سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال نباید از ریسک‌ ذاتی آن‌ها غافل شد و سرمایه گذاران باید بخش معقولی از سرمایه خود را برای این کار در نظر بگیرند.

مزایا اتریوم

 • پیشرو در قرارداد‌های هوشمند: اتریوم به عنوان اولین پلتفرم در اجرای قراردادهای هوشمند شناخته می‌شود. این موضوع افزایش سهم بازار این ارز در بین آلت‌کوین‌ها و شهرت بیشتر در مقابل شبکه‌های تازه وارد را به دنبال داشت.
 • اکو‌سیستم بزرگ: اتریوم با‌وجود اکو‌سیستمی که از صرافی‌‌های غیر‌متمرکز، پروتکل‌های وام‌دهی، بازار‌های NFT و..  پشتیبانی می‌کند، به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های غیر‌متمرکز تبدیل شده است. به عبارتی اتریوم بیشترین برنامه‌‌های غیر‌متمرکز را در میان پلتفرم‌های مشابه دارد.
 • نقدینگی بالا: یکی از مهم‌ترین موضوعات در‌رابطه با Ethereum، تقاضای بالا برای آن است. بدین ترتیب از قرار دادن سفارش فروش تا زمان اجرای آن، زمان زیادی طول نمی‌کشد؛ با وجود این نقدینگی بالا، سرمایه‌گذاران ضرری را متحمل نمی‌شوند.

معایب اتریوم

 • ظرفیت محدود: اتریوم در حال حاضر با حجم بالایی از تراکنش‌ها دست و پنجه نرم می‌کند و توسعه دهندگان این شبکه بر این موضوع کار می‌کنند و نسخه‌ای که در آینده با نام شاردینگ منتشر می‌شود، می‌تواند در این زمینه کمک کند. این آپدیت حدودا در سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ ارائه خواهد شد. 
 • کارمزد بالا: مدت زمان و کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه بالا بوده و برای افرادی‌که می‌خواهند از فضای مالی سنتی خارج شوند، ممکن است زیاد خوشایند نباشد. حل کردن مسئله مقیاس پذیری برای شبکه‌ای به محبوبیت اتریوم، بسیار واجب است به همین خاطر شاهد ادغام و به‌روز‌رسانی‌های متعدد از سمت این شبکه هستیم.
 • عدم محدودیت عرضه: شبکه اتریوم محدودیتی برای عرضه سکه‌های خود در نظر نگرفته است و این موضوع می‌تواند بر ارزش آن تاثیر‌گذار باشد. این مسئله به خصوص برای کاربرانی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارند، دغدغه محسوب می‌شود.

کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

انتخاب اتریوم یا کاردانو برای سرمایه‌گذاری، بسیار به اولولیت‌های شخصی هر سرمایه‌گذار بستگی دارد. با بررسی‌هایی که تا اینجا انجام دادیم، متوجه شدیم که اتریوم از محبوبیت بالا‌تری میان کاربران برخوردار است و بسیاری از کارشناسان، اکوسیستم بزرگ آن را دلیلی بر ماندگاری طولانی‌تر آن می‌دانند. از طرف دیگر کاردانو شبکه‌ای در حال رشد است که با سرمایه گذاری بلند‌مدت در آن، می‌توان سود مناسبی از آن به دست آورد.

سوالات متداول:

۱. آیا کاردانو قاتل اتریوم محسوب می‌شود؟

از آنجایی که هدف کاردانو بهبود بلا‌ک‌چین اتریوم است، معمولا قاتل اتریوم نامیده می‌شود. با این حال کاردانو از لحاظ ارزش بازار و تعداد برنامه‌های غیر‌متمرکز با اتریوم اختلاف زیادی دارد.

۲. کاردانو چقدر سریع‌تر از اتریوم است؟

در حال حاضر اتریوم قادر به پردازش ۳۰ تراکنش در ثانیه است؛ در‌حالی‌که سرعت در پلتفرم کار‌دانو به ۲۵۰ تراکنش در ثانیه می‌رسد.