امور مالی غیر متمرکز یا DeFi با ظهور پلتفرم‌های وام‌دهی بسیار محبوب شد و دنیای ارزهای دیجیتال را تحت تأثیر قرار داد. دو تا از شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های وام‌دهی در این فضا Aave و Compound هستند. به همین دلیل در این مطلب از رمزینکس می‌خواهیم مقایسه Aave و Compound را انجام دهیم.

Aave و Compound به کاربران اجازه می‌دهند تا ارزهای دیجیتال مختلف را قرض بدهند و وام بگیرند، اما هر کدام استراتژی‌ها و رویکردهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال، Aave اجازه می‌دهد وام‌ها را در یک بلوک تراکنش گرفته و بازپرداخت کنید. اما، Compound یک سیستم حاکمیت مبتنی بر توکن منحصر به فرد است که به کسانی که اقدام به خرید ارز دیجیتال COMP می‌کنند، اجازه می‌دهد در تصمیم‌گیری‌های پلتفرم نظر بدهند.

سیستم وام‌دهی در DeFi 

وام‌دهی DeFi (مالی غیرمتمرکز) روش جدیدی برای استقراض پول بدون مراجعه به بانک‌های سنتی است که با استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه‌های بلاک چین کار و به راه‌اندازی سیستم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز کمک می‌کند.

نماد ارز Compound
سیستم وام‌دهی در DeFi به کاربران امکان می‌دهد ارزهای خود را به کاربران دیگر ارائه دهند و در عوض به عنوان تضمین ارزهای دیگری را قرض بگیرند.

بخش کلیدی وام‌دهی در DeFi ایجاد استخرهای وام‌دهی است. کاربران دارایی‌های خود را از طریق قراردادهای هوشمند در این استخرها قرار می‌دهند. سپس این دارایی‌ها می‌توانند توسط دیگران قرض گرفته شوند. نرخ بهره برای استقراض به میزان تقاضا برای دارایی‌های موجود در مجموعه بستگی دارد. اگر افراد زیادی بخواهند دارایی خاصی را وام بگیرند، نرخ بهره برای آن بالاتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: همکاری Injective و Kava؛ آغاز آینده روشن در دیفای

معرفی Aave

Aave یک پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز در بلاک چین اتریوم است که به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای رمزنگاری شده مختلف مانند اتریوم و توکن‌های ERC-20 را قرض‌دهند یا قرض کنند. Aave وام‌های فلش flash loans را ارائه می‌دهد که در همان بلوک تراکنش گرفته و پس داده می‌شوند. این ویژگی، استراتژی‌های مالی را که در پلتفرم‌های وام‌دهی سنتی امکان‌پذیر نیست، مهیا می‌کند.

Aave دو نوع اصلی توکن دارد

aToken که توکن سپرده یک کاربر در یک استخر وام خاص است. به عنوان مثال، واریز ۱ ETH یک توکن aETH به شما اختصاص می‌دهد که نشان‌دهنده سپرده است. توکن‌ها را می‌توانید معامله و بابت دارایی‌های سپرده‌شده سود کسب کنید.

ارز دیجیتال AAVE توکن حاکمیتی Aave است. نگه داشتن توکن‌های AAVE به شما امکان می‌دهد در مورد تصمیمات پلتفرم مانند افزودن دارایی‌های جدید یا تغییر نرخ بهره رای دهید. دارندگان توکن AAVE نیز سهمی از کارمزد تراکنش‌های پلتفرم دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره سرمایه‌گذاری در دیفای بدانید!

لوگوی aave
Aave یک پلتفرم نوآورانه DeFi است که به کاربران امکان می‌دهد از امکانات متنوعی مانند نرخ بهره پویا بهره‌مند شوند.

عملکرد وام‌های فلش Aave

وام‌ فلش به کاربران امکان می‌دهد دارایی‌ها را بدون وثیقه اما فقط برای مدت بسیار کوتاه (در یک بلوک تراکنش) قرض کنند. این وام‌ها دارای ریسک و پاداش بالا هستند و فقط در شبکه اصلی اتریوم در دسترس هستند.

مزایای Aave

از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وام فلش: فقط Aave این امکان را می‌دهد. این وام‌ها را می‌توان به سرعت دریافت و بازپرداخت کرد.
 • دارایی‌های چندگانه: از انواع دارایی‌ها، از جمله توکن‌های اتریوم و ERC-20 برای وام دادن و قرض گرفتن پشتیبانی می‌کند.
 • بدون چک اعتباری: کاربران می‌توانند بدون چک اعتباری وام دهند یا وام بگیرند و دسترسی به خدمات مالی بیشتری داشته باشند.
 • نرخ‌های بهره پویا: نرخ‌های بهره در استخرهای وام‌دهی Aave بر اساس عرضه و تقاضا است و نرخ‌های رقابتی وجود دارد.
 • حکومت غیرمتمرکز: دارندگان توکن می‌توانند در مورد تغییرات پلتفرم رأی دهند و تصمیم گیری شفاف و دموکراتیک را ارتقا دهند.
 • aTokens: نشان‌دهنده سپرده‌ها در استخرهای وام دهی، قابل معامله و کسب سود است.
 • امنیت: ساخته‌شده بر روی بلاک‌چین ایمن اتریوم و توسط شرکت‌های امنیتی شخص ثالث ممیزی شده است.

بیشتر بخوانید: بررسی کامل پروژه دیفای گروپس (قابل اعتماد یا شیادی)

معایب Aave

اصلی‌ترین معایب Aave عبارت‌اند از :

 • وابستگی به اتریوم: متکی به شبکه اتریوم است که می‌تواند به معنای کندتر شدن تراکنش‌ها و کارمزدهای بالاتر در دوره‌های شلوغ باشد.
 • خطرات نقدینگی: در دسترس بودن دارایی‌های خاص می‌تواند نوسان داشته باشد و ممکن است گاهی بر نقد‌پذیری توکن‌ها تاثیر بگذارد.
 • فقدان مقررات: به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، Aave بدون نظارت مالی سنتی عمل می‌کند، که ممکن است برای کاربران خطراتی ایجاد کند.

معرفی Compound

Compound Finance یک پلتفرم وام‌دهی و استقراض غیرمتمرکز در بلاک چین اتریوم است. کاربران در آن می‌توانند دارایی‌هایی را برای کسب سود و وام گرفتن در استخرهای وام سپرده‌گذاری کنند.

ویژگی‌های مهم Compound

این ویژگی‌های شامل موارد زیر هستند:

 • حاکمیت مبتنی بر توکن: توکن این پلتفرم COMP به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در مورد تصمیمات پلتفرم مانند افزودن دارایی‌های جدید یا تغییر نرخ بهره، ترویج حکومت‌داری تحت رهبری جامعه رای دهند.
 • نرخ‌های بهره پویا: نرخ‌های بهره برای استقراض بر اساس عرضه و تقاضا در استخرهای وام دهی است و به طور خودکار تنظیم می‌شود و نرخ‌های رقابتی را برای وام گیرندگان همیشه وجود دارد.
 • cTokens: این توکن‌های ERC-20 نشان دهنده سپرده کاربر در یک استخر وام خاص است. سپرده گذاری دارایی مانند ETH یک cToken متناظر (مثلا cETH) برای شما به ارمغان می‌آورد که می‌تواند معامله شود یا برای کسب سود استفاده شود.

مزایای Compound

مهم‌ترین مزایای آن را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • حاکمیت غیرمتمرکز: سیستم مبتنی بر توکن به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در مورد تغییرات پلتفرم رای دهند و نشان‌دهنده این است که تصمیم‌گیری شفاف و دموکراتیک در آن در جریان است.
 • نرخ‌های بهره پویا: نرخ های وام بر اساس عرضه و تقاضا در استخرهای وام دهی تنظیم می‌شود و نرخ‌های رقابتی را برای وام گیرندگان ارائه می‌دهد.
 • پشتیبانی از چندین دارایی: کاربران می‌توانند دارایی‌های مختلف، از جمله توکن‌های اتریوم و ERC-20 را قرض داده یا وام بگیرند تا به تنوع سبد سهام کمک کنند.
 • cTokens: نمایانگر سپرده‌ها در استخرهای وام دهی، قابل معامله و کسب سود نیز هست.
 • نقدینگی بالا: استقراض و وام دهی آسان با نقدینگی بالا در استخرهای دارایی.
 • بدون چک اعتباری: دسترسی به وام و استقراض برای کسانی که به منابع مالی سنتی دسترسی ندارند، وجود دارد.

بیشتر بخوانیدپلتفرم Compound چگونه پروتکل و کاربران خود را ایمن می‌کند؟

معایب Compound

این معایب می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • خطر از دست دادن دائمی: دارایی‌هایی که وام داده می‌شوند در صورت تغییر سریع قیمت، کاربران را در معرض خطر زیان قرار می‌دهند.
 • پیچیدگی: درک سیستم‌های پلتفرم برای تازه واردان ممکن است چالش برانگیز باشد.
 • ریسک‌های قرارداد هوشمند: با توجه به قراردادهای هوشمند، خطر اشکالات یا خطاهایی وجود دارد که می‌تواند منجر به از دست دادن دارایی شود.

کدامیک را انتخاب کنیم؟

Aave و Compound هر دو پلتفرم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز هستند که به کاربران اجازه می‌دهند تا انواع ارزهای دیجیتال مختلف را وام داده یا وام بگیرند. با این حال، هر دو پلتفرم دارای ویژگی‌ها و عملکردهای منحصر به فردی هستند و بهترین پلتفرم برای کاربران به نیازها و ترجیحات خاص آن‌ها بستگی دارد.

Aave بهترین گزینه برای کاربرانی است که به دنبال وام‌های فلش هستند که می‌توانند در یک بلوک تراکنش دریافت و بازپرداخت شوند. علاوه بر این، Aave یک سیستم مدیریت غیرمتمرکز دارد که دارندگان توکن می‌توانند در مورد تغییرات پلتفرم رای دهند.

Compound برای کاربرانی که به دنبال یک سیستم حاکمیت مبتنی بر توکن هستند، بهترین گزینه است که دارندگان توکن بتوانند در مورد جهت پلتفرم رای دهند. همچنین دارای نرخ‌های بهره پویا است که بر اساس عرضه و تقاضای دارایی‌ها در استخرهای وام‌دهی تعیین می‌شود.

همچنین Compound دارای نقدینگی بالاتری است زیرا دارایی های بیشتری در استخرهای وام دهی دارد. این پلتفرم شرکت‌کنندگان بیشتری نیز در بازار دارد، بنابراین یافتن طرف مقابل آسان‌تر است. با این حال، Aave یک پلتفرم تثبیت شده با نقدینگی خوب است.

از نظر امنیت، هر دو پلتفرم بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند. شرکت‌های امنیتی شخص ثالث معتبر هر دو را بررسی می‌کنند. با این حال، از آنجایی که هر دو پلتفرم غیرمتمرکز هستند و خارج از مقررات مالی سنتی عمل می‌کنند، عدم نظارت و محافظت برای کاربران وجود خواهد داشت.

جمع‌بندی

Aave و Compound هر دو پلتفرم‌های مالیاتی غیرمتمرکز هستند که امکانات مشابهی ارائه می‌دهند، اما تفاوت‌های مهمی از نظر معماری قرارداد هوشمند، پشتوانه ارزهای پشتیبانی‌شده و امکانات فنی دارند. هر دو پلتفرم اهمیت بسیاری در فضای DeFi دارند و توسعه آن‌ها به عنوان یکی از پلتفرم‌های معتبر و پراستفاده در جهان دیجیتال ادامه دارد.

سوالات رایج

چه تفاوت‌هایی در معماری قرارداد هوشمند Aave و Compound وجود دارد؟

Aave از معماری قرارداد هوشمندی که مبتنی بر مدل وام متغیر استفاده می‌کند، در حالی که Compound از مدل وام ثابت استفاده می‌کند.

آیا در Aave و Compound امکانات فنی متفاوتی وجود دارد؟

هر دو پلتفرم امکاناتی مانند معاملات فوری و قابلیت دسترسی به ارزهای متعدد را فراهم می‌کنند، اما ممکن است در برخی جوانب تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.

منبع: okx