لایت کوین
لایت کوین(ltc)

خرید و فروش لایت کوین LTC - معرفی و نمودار قیمت Litecoin

آخرین قیمت به ریال

42,485,243IRR

آخرین قیمت به تتر

73.44USDT

تغییر قیمت

1.26 %

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

لایت کوین

لایت کوین

بازارهای معاملاتی لایت کوین

 • لایت کوین

  لایت کوین

  (ltc)

  42,485,243 irr

  1.26 %
  arrow_drop_up
 • لایت کوین/تتر

  لایت کوین/تتر

  (ltc)

  73.01 usdt

  0.54 %
  arrow_drop_down

معرفی ارز لایت کوین (litecoin)

لایت کوین با نام لاتین Litecoin و نماد LTC یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال بازار است که در سال ۲۰۱۱ معرفی شد. این ارز دیجیتال را می‌توان از اولین آلت‌کوین‌های بازار دانست که سعی در رقابت با بیت کوین داشت. 

لایت‌کوین زمانی به‌عنوان سومین ارز دیجیتال بازار از لحاظ سقف بازار شناخته می‌شود و به نوعی در برابر طلا بودن بیت‌کوین، حکم نقره را داشت. زیرساخت Litecoin شباهت زیادی به بیت کوین دارد و در بسیاری از موارد، قبل از پیاده کردن تغییرات جدید روی بیت‌کوین، آن‌ها را روی شبکه لایت کوین تست می‌کنند. باوجود همه فراز و نشیب‌ها، خرید LTC هنوز هم به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری قابل اعتنا شناخته می‌شود.

لایت کوین (LTC) چیست؟

نماد ارز لایت کوین و صرافی دیجیتال رمزینکس

لایت کوین با نماد LTC یک آلت‌کوین است که در سال ۲۰۱۱ توسط چارلز لی (Charles "Charlie" Lee) توسعه داده شد. آلت‌کوین اصطلاحی بود که در آن سال‌ها به همه ارزهای دیجیتال غیر از بیت‌کوین گفته می‌شد. لایت کوین یکی از اولین آلت‌کوین‌ها است که سه سال بعد از رونمایی بیت کوین به بازار ارزهای دیجتال آمد. چارلی لی یک مهندس سابق گوگل بود که با توسعه Litecoin از کد متن‌باز بیت‌کوین قصد داشت ایرادهای اولین رمزارز را برطرف کند.

چارلی لی در توسعه لایت کوین بخش‌های مهمی از کد زیرساختی بیت‌کوین را تغییر داد. او قصد داشت شبکه‌ای سریع‌تر با مصرف انرژی پایین‌تر نسبت به بیت‌کوین توسعه دهد. لایت کوین هم مثل بیت کوین با این هدف توسعه داده شد که یک سیستم پرداخت بین‌المللی متن‌باز بدون دخالت بانک‌ها و سازمان‌های مالی سنتی ارائه کند.

لایت کوین تفاوت‌های زیادی با بیت کوین دارد. اگرچه این ارز دیجیتال هم از سیستم ماینینگ یا همان PoW برای تولید بلوک‌ها استفاده می‌کند، اما سرعت تولید بلوک‌ها در آن بیشتر است. سیستم PoW لایت کوین هم بر مبنای Scrypt توسعه داده شده است.

تاریخچه لایت کوین (Litecoin)

لوگوی لایت کوین (Litecoin) و صرافی دیجیتال رمزینکس

در روزها و ماه‌های ابتدایی معرفی لایت کوین، بسیاری از کارشناسان دنیای ارز دیجیتال آن را رقیبی جدی برای بیت کوین می‌دانستند. این ارز دیجیتال از اولین کوین‌هایی بود که با الهام از کد بیت کوین توسعه داده شد و ادعای سرعت بیشتر داشت. البته با گذشت زمان و معرفی صدها رمزارز و بلاکچین جدید، محبوبیت لایت کوین هم کمتر شد.

لایت کوین همیشه به‌عنوان واکنشی به ادعای بیت کوین شناخته می‌شد. روزی که چارلی لی در یکی از فروم‌های معروف بیت کوین، ارز دیجیتال Litecoin را معرفی کرد،‌ آن را نسخه سبک‌تری از بیت کوین (The lite cersion of Bitcoin) نامید. همان‌طور که گفته شد، بخش مهمی از کدهای بیت کوین در لایت کوین هم دیده می‌شود؛ اما بخش‌هایی که تیم توسعه اعتقاد داشتند امکان بهبود دارد، تغییر کردند.

چارلی لی فارغ‌التحصیل دانشگاه MIT بود که سال‌ها در نقش یک مهندس نرم‌افزار در گوگل کار کرده بود. او در سال ۲۰۱۱ به بیت‌کوین علاقه‌مند شده و مشغول بررسی و تغییر کد پایه آن شد. لی می‌گوید ابتدا به این پروژه به چشم یک تفریح نگاه می‌کرده و درنهایت توانسته یک فورک (Fork) از بیت‌کوین توسعه بدهد.

لی بعد از توسعه لایت کوین هم فعالیت در دنیای ارز دیجیتال را ادامه داد. او در سال ۲۰۱۳ به‌عنوان مدیر تیم مهندسی صرافی کوین‌بیس (Coinbase) مشغول به کار شد. خالق لایت کوین بعد از پیوستن به این صرافی، تاحدی توسعه بلاکچین را متوقف کرد. او در آن سال‌ها اعتقاد داشت لایت‌کوین هنوز نیاز به بهینه‌سازی دارد و خرید و هولد کردن بیت‌کوین بهترین گزینه برای کاربران است. درنهایت او در سال ۲۰۱۷ بار دیگر به پروژه برگشت و به‌طور کامل از کوین‌بیس استعفا داد.

لایت کوین چطور کار می‌کند؟

لوگوی ارز دیجیتال لایت کوین به همراه نمودارهای قیمتی و لوگوی صرافی دیجیتال رمزینکس

لایت‌کوین هم مانند بیت‌کوین سقف تولید و توزیع دارد. حداکثر تعداد تولیدی لایت‌کوین، ۸۴ میلیون ارز دیجیال است. هر ۲/۵ دقیقه، یک بلوک جدید در شبکه Litecoin ساخته می‌شود. بلوک‌های جدید هم توسط نرم‌افزارهای ماینینگ تایید می‌شوند و درنهایت، همه نودهای حاضر در شبکه آن را می‌بینند و به زنجیره بلوکی اضافه می‌کنند.

ماینرهای لایت کوین انگیزه‌هایی برای مشارکت در این پروژه دارند و همین انگیزه‌ها، به زنده ماندن شبکه کمک می‌کند. اولین ماینری که بتواند یک بلوک را تایید کند، ۶/۲۵ ارز دیجیتال LTC دریافت می‌کند. لایت کوین هم مانند بیت کوین ساختار نصف کردن پاداش ماینینگ یا همان هاوینگ (Halving) دارد. هاوینگ لایت کوین در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۳ رخ داد و تا زمان ماین شدن آخرین لایت کوین (شماره ۸۴ میلیون) ادامه پیدا می‌کند. بنیاد لایت کوین می‌گوید آخرین کوین این شبکه احتمالا در سال ۲۱۴۲ ماین می‌شود.

توسعه Segwit و شبکه لایتنینگ (Lightning Network)

ساختار Segerated Witness یا Segwit ابتدا در سال ۲۰۱۵ برای شبکه بیت‌کوین پیشنهاد شد. در این ساختار، دیتای سیگنالی یا همان دیتای شاهد (witness) از شبکه اصلی بلاکچین و بلوک‌های اصلی جدا می‌شود. این ساختار ابتدا برای حل کردن چالش مقیاس‌پذیری Bitcoin مطرح شد، اما جامعه بیت‌کوین با پیاده کردن آن موافق نبود.

شبکه لایت کوین در سال ۲۰۱۷ ساختار Segwit را پیاده کرد. از آنجایی که لایت‌کوین شباهت زیادی به بیت‌کوین دارد، بسیاری از تغییرات ابتدا روی آن تست می‌شوند. بعد از موفق بودن تست سگویت روی لایت کوین، شبکه بیت‌کوین هم آن را پیاده کرد. نکته جالب اینکه هنوز تعدادی از اعضای کامیونیتی بیت‌کوین با پیاده‌سازی ساختار Segwit موافق نبودند. آن‌ها بعدا فورک دیگری از بیت‌کوین به نام Bitcoin Cash توسعه دادند.

شبکه لایتنینگ هم که برای پرداخت‌های سریع‌تر در بلاکچین معرفی شد، ابتدا روی لایت‌کوین پیاده شده بود. این ساختار به‌عنوان یک فناوری لایه دوم ابتدا روی لایت‌کوین پیاده شد و سرعت تراکنش‌های آن را چند برابر کرد. بعد از مدتی هم لایتنینگ روی شبکه بیت‌کوین پیاده شد.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

در مقایسه بیت کوین و لایت کوین باید گفت اگر بیت‌کوین را طلای ارزهای دیجیتال بدانیم، لایت کوین با هدف تبدیل شدن به نقره این بازار توسعه داده شد. لایت کوین هم با عنوان یک ارز اینترنتی برای پرداخت‌های همتا به همتا (P2P) شناخته می‌شد. ساختار کاملا غیر متمرکز متن‌باز لایت کوین، آن را به گزینه‌ای جذاب برای تبدیل شدن به ارز دیجیتال تبدیل می‌کند. باوجود زیرساخت شبیه به هم، Bitcoin و Litecoin تفاوت‌هایی هم با هم دارند که در جدول زیر می‌بینید:

 

  بیت کوین (Bitcoin) لایت کوین (Litecoin)
سال معرفی ۲۰۰۹ ۲۰۱۱
توسعه‌دهنده ساتوشی ناکاموتو چارلی لی
سقف تولید ارز ۲۱ میلیون ۸۴ میلیون
زمان تولید بلوک ۱‍۰ دقیقه ۲/۵ دقیقه
الگوریتم SHA-256 Scrypt
پاداش اولیه ۵۰ بیت‌کوین (BTC) ۵۰ لایت‌کوین (LTC)
پاداش کنونی بلوک ۶/۲۵ بیت‌کوین ۶/۲۵ لایت‌کوین
هاوینگ هر ۲۱۰ هزار بلوک هر ۸۴۰ هزار بلوک

جدول ارز دیجیتال بالا نشان می‌دهد که چند مورد از محدودیت‌های زیرساختی لایت‌کوین، ۴ برابر بیت‌کوین است. سرعت بیشتر در تولید بلوک‌های Litecoin آن را به گزینه‌ای جذاب برای ماینرها تبدیل می‌کند. هرچند قیمت لایت‌کوین LTC هیچ گاه به اندازه بیت‌کوین نبوده و نیست، اما ارز آسان‌تری برای ماینینگ محسوب می‌شود. برای مطالعه بیشتر شباهت‌ها و تفاوت‌ها، مطلب «مقایسه بیت کوین (BTC) و لایت کوین (LTC)» را بخوانید.

آینده ارز دیجیتال لایت‌کوین LTC

لایت کوین در تاریخ توسعه خود انواع و اقسام تغییرها و بهینه‌سازی‌ها را تجربه کرده است. جامعه توسعه‌دهنده‌ها همیشه تلاش کرده‌اند که لایت کوین سرعت پردازش تراکنش بهتری داشته باشد، اما ساختارهای یکپارچگی و امنیت آن از بین نرود. در برنامه‌های توسعه‌ای لایت کوین، یک بهینه‌سازی جدید هم دیده می‌شود که ظاهرا به زودی در شبکه پیاده خواهد شد.

تیم لایت کوین می‌گوید پروژه MimbleWimble بهبود بعدی است که به این بلاکچین اضافه خواهد شد. این پروژه یک پروتکل حریم خصوصی است. با پیاده‌سازی پروژه جدید، تراکنش‌های خصوصی امکان‌پذیرتر می‌شوند و مقدار ارز جابه‌جا شده در تراکنش‌ها قابل مخفی کردن می‌شود.

برخی از اعضای جامعه لایت کوین می‌گویند که با پیاده‌سازی MimbleWimble، ابعاد بلوک در Litecoin هم کاهش می‌یابد و مقیاس‌پذیری آن آسان‌تر می‌شود. در مقابل، برخی توسعه‌دهنده‌ها اعتقاد دارند پیاده‌سازی میمبل‌ویمبل روی شبکه‌های لایت کوین و بیت کوین مشکلاتی ایجاد می‌کند. آن‌ها پیشنهاد می‌دهند این پروژه به‌صورت یک بلاکچین جانبی یا همان سایدچین (Sidechain) در کنار بیت‌کوین یا لایت‌کوین عرضه شود.

چارلی لی پروژه جدید را در سال ۲۰۱۹ معرفی کرد، اما هنوز تا سال ۲۰۲۳، پروژه به وضعیت نهایی نرسیده است.

از کجا ارز دیجیتال لایت کوین LTC بخریم؟

ارز لایت کوین با نماد LTC در بسیاری از صرافی‌های بزرگ متمرکز و غیر متمرکز بین‌المللی پشتیبانی می‌شود. بایننس، کوین‌بیس، بای‌بیت، گیت و کوکوین تعدادی از این صرافی‌ها هستند. البته برای خرید و فروش LTC در این پلتفرم‌ها باید ریسک‌ها و محدودیت‌های تحریم و KYC را در نظر داشته باشید.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال LTC در ایران می‌توانید از صرافی معتبر رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی صدها ارز دیجیتال را می‌توان با کمترین کارمزد خرید و فروش کرد. رمزینکس امکان خرید LTC با ریال را هم فراهم کرده است که در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس باید ثبت‌نام و احراز هویت کنید. این فرایند در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. بعد از آن می‌توانید با کارت‌های عضو شبکه شتاب، ارز دیجیتال مورد نظر خود را با پرداخت ریال یا ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی رمزینکس، خرید و فروش کنید.

برای ثبت‌نام در رمزینکس تنها به یک شماره موبایل یا ایمیل نیاز دارید. بعد از ثبت‌نام باید شماره موبایل یا ایمیل خود را تایید کنید و سپس وارد حساب کاربری شوید. از اینجا می‌توانید احراز هویت کنید.

برای احراز هویت در رمزینکس هم فقط باید مدارک هویتی خود را در پروفایل کاربری بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری، هویت شما در سریع‌ترین زمان تایید می‌شود. از اینجا به بعد می‌توانید به راحتی صدها ارز دیجیتال مانند بیت کوین کش BCH یا بیت کوین BTC  را در رمزینکس خرید و فروش کنید.

کارمزد خرید و فروش لایت کوین

کارمزد معاملات خرید لایت کوین در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول لایت کوین

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال لایت کوین به کیف پول، 0.001 لایت کوین می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

لایت کوین یک بلاکچین است که با استفاده از کد متن‌باز بیت کوین در سال ۲۰۱۱ توسط چارلی لی توسعه داده شد. این بلاکچین با هدف سریع‌تر کردن تراکنش‌ها و مقیاس‌پذیری بیشتر معرفی شد.

ارز دیجیتال لایت کوین با نماد LTC ساختار و کاربردهایی شبیه به بیت‌کوین دارد و به‌عنوان یکی از اولین آلت‌کوین‌های بازار شناخته می‌شود. این ارز دیگر محبوبیت و شهرت روزها و ماه‌های ابتدایی را ندارد، اما زمانی سومین ارز معروف از لحاظ سقف بازار بود.

برای خرید لایت کوین می‌توانید با ثبت‌نام و احراز هویت سریع در صرافی رمزینکس، این ارز دیجیتال را با کمترین کارمزد و پرداخت ریالی بخرید.

بلاکچین لایت کوین و بیت کوین زیرساخت نسبتا مشابهی دارند، اما سرعت شبکه لایت کوین بیشتر است و بلوک‌ها در این بلاکچین سریع‌تر ساخته می‌شوند.