آربیتروم
آربیتروم(arb)

خرید و فروش ارز آربیتروم ARB + قیمت لحظه ای

آخرین قیمت به ریال

411,882IRR

آخرین قیمت به تتر

0.71USDT

تغییر قیمت

0.84 %

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

آربیتروم

آربیتروم

بازارهای معاملاتی آربیتروم

 • آربیتروم

  آربیتروم

  (arb)

  411,882 irr

  0.84 %
  arrow_drop_up

معرفی ارز آربیتروم (arbitrum)

معرفی ارز دیجیتال آربیتروم 

آربیتروم نوعی پلتفرم ارز دیجیتال بوده که برای رفع چالش‌های موجود در شبکه‌های بلاک‌چین سنتی طراحی شده است. اتریوم، یکی از محبوب‌ترین شبکه‌‌های غیر‌متمرکز برای ساخت برنامه‌های کاربردی،‌ میزبان آربیتروم است. 

این پلتفرم در عین بهره‌مندی از امنیت عالی لایه اول اتریوم،‌ به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که قراردادهای ماشین مجازی اتریوم (EVM) و تراکنش های اتریوم را بر لایه دوم اجرا کنند. در‌واقع با این کار برخی کاستی‌های قرار‌‌داد‌های هوشمند مبتنی بر اتریوم، مانند هزینه‌های اجرایی بالا و کارایی ضعیف، رفع می‌‌گردد.

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، از‌جمله مهم‌ترین اهداف این شبکه، رفع چالش‌های شبکه‌های بلاک‌چین سنتی است. در همین راستا، مقیاس پذیری این شبکه، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود؛ به طوری‌که از فناوری به نام Optimistic Rollups برای افزایش تعداد تراکنش‌های قابل پردازش در هر ثانیه استفاده می‌کند. با این وجود کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را با سرعت بالا‌تر و هزینه کمتری نسبت  به سایر شبکه‌ها انجام دهند. 

در ادامه بیشتر به ویژگی‌ها و قابلیت‌های فنی این شبکه می‌پردازیم اما جالب است بدانیم که بخش زیادی از محبوبیت آربیتروم، به جامعه قوی که دارد مربوط می‌شود. هسته اصلی این پلتفرم در راستای ایجاد جامعه‌ای حمایت کننده و متعهد از توسعه دهندگان و کاربران تلاش کرده‌اند. 

با این اوصاف در حال حاضر آربیتروم نوعی پلتفرم هیجان انگیز محسوب می‌شود که طیف وسیعی از مزایا را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در ادامه بنیانگذاران و ویژگی‌های این شبکه را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

لوگوی ارز دیجیتال Arbitrum و صرافی رمزینکس

تاریخچه و بنیان گذاران آربیتروم 

پلتفرم ارز دیجیتال آٰبیتروم توسط اد فلتن، استیون گلدفدر و هری کالودنر تأسیس شده است. ایده شکل گیری این شبکه به سال ۲۰۱۷ باز‌می‌گردد؛ زمانی‌که بنیانگذاران متوجه شدند یکی از چالش‌های اصلی شبکه‌هایی مانند اتریوم، ظرفیت محدود آن‌ها برای پردازش حجم بالایی از تراکنش‌ها است. برای حل این مسئله فناوری به نام Optimistic Rollups را توسعه دادند که در عین برخورداری از سطح امنیت بالا، امکان پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. 

Arbitrum به طور رسمی در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و در میان توسعه دهندگان و سرمایه گذاران ارز دیجیتال، به سرعت محبوبیت یافت. ویژگی‌های منحصر به فرد این شبکه، آن را به گزینه‌ای محبوب میان کاربران تبدیل کرده است. حال بهتر است نگاهی به سابقه فعالیت بنیانگذاران بیاندازیم.

اد فلتن از سال ۱۹۹۳ به عنوان استاد در دانشگاه  پرینستون در رشته علوم کامپیوتر فعالیت داشته است. او به تخصصی که در زمینه امنیت رایانه و حریم خصوصی دیجیتال دارد، شناخته می‌شود. 

استیون گلدفر نیز در زمینه علوم کامپیوتر حرفی برای گفتن دارد و مقالات متعددی در زمینه امنیت رایانه و حریم خصوصی منتشر کرده است. در حال حاضر او متخصص در زمینه فناوری بلاک‌چین محسوب می‌شود. 

هری کالودنر محققی است که سابقه فعالیت در زمینه علوم کامپیوتر و اقتصاد دارد و تحقیقات مختلفی را در رابطه با شبکه‌های بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال منتشر کرده است. کالودنر با فعالیت‌های خود در زمینه امنیت و مقیاس پذیری سیستم‌های غیر‌متمرکز، شناخته می‌شود

در حال حاضر این افراد در حال توسعه و رشد هر‌‌چه بیشتر آربیتروم هستند و با تخصصی که دارند، این شبکه در آینده می‌تواند یکی از نقش‌های اصلی در حوزه ارز دیجیتال را ایفا کند. 

نماد آربیتروم و صرافی رمزینکس

نوسان قیمت آربیتروم

پیش از این نیز به این موضوع اشاره کردیم که یکی از اصلی‌ترین اهداف شبکه آٰربیتروم،‌ارائه تراکنش‌های سریع و ارزان بدون کاهش امنیت است. به همین خاطر توانسته محبوبیت بالایی به دست آورد؛ با این حال قیمت آربیتروم نیز مانند سایر ارز‌‌های دیجیتال مستعد نوساناتی است. 

توکن ARB‌ در اواسط آگوست ۲۰۲۰ و زمانی که تازه وارد بازار شد،‌حدود ۳ دلار ارزش داشت و در عرض چند هفته با وجود افزایش تقاضا برای انجام تراکنش‌هایی سریع‌تر و ارزان‌تر در شبکه اتریوم، قیمت آن به بیش از ۱۲ دلار افزایش پیدا کرد. پیش از افزایش قیمت بعدی، قیمت ARB به طور مختصر کاهش یافت و سپس در اوایل سپتامبر ۲۰۲۱ به بالا‌ترین حد خود یعنی ۱۷ دلار رسید. 

پس از افزایش قیمت ذکر شده، این توکن طی چند ماه نوساناتی را تجربه کرد و جو بازار و تحولات خبری در این موضوع تاثیر‌گذار بودند. در اواخر نوامبر ۲۰۲۱، توکن ARB رشد دیگری را تجربه کرد و به قیمت ۴۲ دلار رسید. ‌نا‌گفته نماند که روند صعودی بازار ارز‌‌های دیجیتال، در رشد این توکن نیز نقش داشته است. 

رشد ذکر شده دائمی نبود و پس از آن قیمت آربیتروم تا حدودی کاهش یافت و تا اواسط دسامبر ۲۰۲۱، به ۱۵ دلار رسید که کاهش قیمت ۶۵٪ را نسبت به اوج قیمت نشان می‌دهد. 

در ماه ژانویه ۲۰۲۲،‌قیمت این توکن نسبتا ثابت باقی ماند و بین ۱۰ دلار تا ۱۵ دلار در نوسان بود. در فوریه ۲۰۲۲ افزایش قیمت دیگری رخ داد و قیمت آربیتروم به بالای ۲۵ دلار رسید. یکی از مهم‌ترین دلایل این رشد، پذیرفتن آربیتروم در فضای DeFi‌ بود.

در حال حاضر می‌توان روند کلی ARB را صعودی دانست و اگر با همین روند ادامه پیدا کند، قیمت آن در آینده نیز رشد قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. چرا‌که پروژه‌های بیشتری از آن به عنوان راه حل مقیاس پذیری استفاده خواهند کرد. 

ویژگی های منحصر به فرد آربیتروم 

شبکه آربیتروم طیف وسیعی از ویژگی‌های نوآورانه را ارائه می‌‌دهد. در ​​بررسی تفاوت Polygon و Arbitrum  بسیاری بر این باور هستند که آربیتروم شبکه‌ای کارآمدتر، مقیاس پذیرتر و کاربر‌پسندتر در اختیار کاربران قرار داده است. در ادامه به برخی از بارز‌ترین ویژگی‌های این شبکه اشاره می‌کنیم.

 • قابلیت همکاری با اتریوم: پیش از این نیز ذکر کردیم که آربیتروم بر بستر اتریوم ساخته شده است؛ به این معنا که با سایر برنامه‌های کاربردی مبتنی بر اتریوم و قرار‌‌داد‌‌های هوشمند می‌تواند تعامل داشته باشد.از این طریق امکان تعامل بین شبکه‌های مختلف و انتقال دارایی‌ها، بدون گذراندن مراحل پیچیده و هزینه‌های بالا، وجود دارد.
 • کارمزد کم تراکنش‌ها: کارمزد آربیتروم در مقایسه با سایر شبکه‌‌های بلاک‌چین مانند بیت‌کوین یا اتریوم بسیار پایین‌تر است. این موضوع برای افرادی که تراکنش‌های بالایی انجام می‌دهند می‌تواند بسیار مفید واقع شود. همچنین طیف وسیع‌تری از کاربران می‌توانند به منابع مالی غیر‌متمرکز دسترسی داشته باشند. 
 • توسعه و استفرار آسان قرارداد‌‌های هوشمند: آربیتروم استقرار و توسعه قرار‌داد‌های هوشمند بر پلتفرم را ساده‌تر ساخته است. به این صورت که با ارائه طیف وسیعی از ابزار‌ها، امکان کد نویسی سریع‌تر و کارآمد‌تر برای توسعه دهندگان وجود دارد. علاوه بر آن، استفاده مشترک اتریوم و آربیتروم از زبان برنامه نویسی Solidity، باعث شده که توسعه دهندگانی‌ که با شبکه اتریوم آشنایی دارند، به آسانی بتوانند بر این پلتفرم نیز به فعالیت بپردازند. 

لوگوی ارز دیجیتال آربیتروم و صرافی دیجیتال رمزینکس

آشنایی با شبکه آربیتروم 

تا اینجا با ماهیت این شبکه آشنا شدیم؛ در ادامه به ارائه جمع بندی و تعریفی از شبکه آربیتروم می‌پردازیم. 

آربیتروم راه حل مقیاس پذیری لایه دو برای اتریوم بوده که هدف آن افزایش توان عملیاتی و کاهش کارمزد تراکنش‌ها است. این هدف با ایجاد لایه اضافی در بالای زنجیره اتریوم که در آن تراکنش‌ها سریع‌تر و ارزان‌تر پردازش می‌شوند، به دست می‌آید. به طور کلی سازگاری آربیتروم با اتریوم مزایای بسیاری را برای کاربران به همراه داشته است. 

 

خرید و فروش ارز آربیتروم ARbit در رمزینکس 

حال که با ارز آربیتروم آشنا شدیم،‌ بهتر است راه‌های خرید و فروش آن را نیز بهتر بشناسیم. یکی از بهترین راه‌های خرید ارز آربیتروم استفاده از صرافی‌های معتبر داخلی، مانند رمزینکس است. این صرافی برای این کار راه‌های مختلفی را پیش روی کاربران قرار داده است. برای خرید آربیتروم و دیگر رمز‌ارزها مانند خرید ریپل،‌ نیاز به ثبت نام و احراز هویت در سایت وجود دارد. در ادامه راه‌های خرید آربیتروم در صرافی رمزینکس را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. 

 • روش OCO: کاربران با انتخاب روش OCO برای خرید ارز آٰربیتروم می‌توانند به طور همزمان دو نوع سفارش محدود و حد زیان را ثبت کنند. زمانی‌که یکی از این دو سفارش انجام شود، دیگری به طور خودکار لغو می‌گردد. 
 • روش حد زیان: در این روش می‌توان قیمت فعال‌سازی را تعیین کرد. با این کار، معامله‌گران بابت انجام شدن سفارش در قیمت مورد نظرشان اطمینان پیدا می‌کنند.
 • سفارش بازار: یکی از روش‌های مناسبی که برای خرید آربیتروم پیش روی کاربران قرار دارد،‌ سفارش بازار است که در آن سفارش کاربر در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. 
 • سفارش محدود: در خرید ارز دیجیتال به روش سفارش محدود، زمانی که قیمت سفارش خرید کاربر با قیمت سفارش فروش کاربران دیگر تطابق داشته باشد، سفارش تکمیل می‌گردد. 

لازم به ذکر است که روش‌های خرید و فروش ارز ARB در صرافی رمزینکس مشابه یکدیگر انجام می‌شوند. همچنین آخرین قیمت ارز دیجیتال آربیتروم و قیمت لحظه‌ای آن در صرافی رمزینکس قابل مشاهده‌اند و می‌توان به قیمت لحظه‌ای بسیاری دیگر از ارز‌های دیجیتال مانند قيمت تتر، استلار و... دسترسی داشت. 

نحوه نگهداری آربیتروم 

استفاده از کیف‌پول‌های ارز دیجیتال یکی از راه‌های مناسب برای نگهداری توکن ARB محسوب می‌شود. با افزایش محبوبیت این توکن، کیف‌پول‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند نیز در حال افزایش هستند. در ادامه برخی از معروف‌ترین کیف‌پول‌های حال حاضر را نام می‌بریم:

 • MetaMask
 • Ledger Live
 • MyEtherWallet
 • Trust Wallet

کارمزد خرید و فروش آربیتروم

کارمزد معاملات خرید آربیتروم در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول آربیتروم

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال آربیتروم به کیف پول، 40 آربیتروم می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

امنیت ARB متکی بر لایه یک اتریوم بوده و همین موضوع آن را به شبکه‌ای امن و ارزان تبدیل کرده است.

بله برای انجام معاملات با استفاده از ارز ریال باید مراحل ثبت نام و احراز هویت کاربران تکمیل گردد.