زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اتریوم Ethereum یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک چین است که به صورت متن باز عرضه شده است. به عبارت دیگر استفاده از این ارز دیجیتال انجام تراکنش های هوشمند را ممکن می کند. در میان انواع ارز دیجیتالی که وجود دارد، اتریوم را می توان رقیب اصلی بیت کوین دانست.

مقدمات بالا را می توان تعریف کوتاهی از اتریوم Ethereum دانست، اما اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد این ارز هستید، در این مقاله همراه ما باشید.

معرفی کلی اتریوم Ethereum 

تاریخچه استفاده از تکنولوژی بلاک چین به ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ برمی گردد. زمانی Satoshi Nakamoto پرده از ارز دیجیتالی برداشت که با استفاده از آن می توان به انجام معاملات مالی از طریق اینترنت پرداخت، بدون آنکه نیازی به استفاده از سازمان های واسط مانند بانک و … باشد.

اما زمان واقعی عرضه این ارز دیجیتال، بیت کوین، به ژانویه ۲۰۰۹ برمی‌گردد. ایده اصلی که در توسعه بیت کوین مطرح شد، اساس و پایه ای برای شکل گیری سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم Ethereum شد. به عبارت دیگر، هدف اصلی تمامی ارزهای رمزنگاری شده این است که افراد در سراسر جهان بدون نیاز به استفاده از سیستم های بانکی سنتی به صورت غیر متمرکز انواع معاملات تجاری مانند خرید کالا، انتقال وجه و … را انجام دهند.

اما سؤال اصلی که مسلماً برای بسیاری از افراد مطرح می شود این است که آیا می توان این غیر متمرکز بودن را به سایر موارد، غیر از پول نیز تعمیم دارد؟!

در سال ۲۰۱۳ فردی به نام ویتالیک بوترین مقاله ای در این مورد، تحت عنوان اتریوم Ethereum منتشر کرد. هدف اصلی این مقاله معرفی شرکت‌های مستقل غیرمتمرکز DAC و مفهومی به نام قراردادهای هوشمند smart contracts بود.

قرارداد هوشمند یعنی چی؟

قرارداد هوشمند اساساً یک قطعه کد است که در بلاک چین اتریوم Ethereum قرار داده می شود تا با استفاده از آن برنامه ریزی انجام امور مختلف انجام شود.

این بلاک چین جدید، در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۵ به طور رسمی شروع به فعالیت کرد به گونه ای که ۷۲ میلیون اتریوم توسط سیستم های مختلف، استخراج شد. اما کمی بعد در سال ۲۰۱۶ زمانی که مخازن این ارز دیجیتال به اندازه ۵۰ میلیون دلار مورد هک قرار گرفت، اتریوم Ethereum به دو بلوک مجزا تقسیم شد. نسخه قدیمی اتریوم کلاسیک Ethereum Classic یا ETC و نسخه جدید اتریوم یا ETH نام گرفت.

همه چیز در مورد اتریوم Ethereum 

نمونه ای از برنامه  مبتنی بر اتریوم Ethereum

سازمان های خودمختار غیر متمرکز یا DAO

به مجموعه ای از قرارداد و قانون های هوشمند که به واسطه آنها می توان یک شرکت را بدون رهبر کنترل کرد DAO گفته می شود. این نوع سازمان توسط هر فردی که صاحب توکن های اتریوم باشد، می تواند راه اندازی شود.

محبوب ترین کیف پول های اتریوم Ethereum

  • کیف پول سخت افزاری : Trezor ، Ledger Nano S
  • کیف پول تلفن همراه : Jaxx (اندروید و iOS ) ، Ethereum Wallet (تنها برای iOS )
  • کیف پول دسکتاپ : Jaxx (ویندوز، سیستم عامل مک، لینوکس) ، Coinbase
  • کیف پول مبتنی بر وب : CoinPayments
  • کیف پول کاغذی : MyEtherWallet، Classic Ether Wallet ، EthAddress

بهترین سایت های اکسچنجینگ خرید اتریوم Ethereum

  • Binance : تبدیل اتریوم به بیت کوین و برعکس
  • Bittrex : تبدیل اتریوم به بیت کوین و برعکس
  • io : تبدیل اتریوم به بیت کوین و برعکس
  • Bitfinex : تبدیل اتریوم به بیت کوین و برعکس
  • KuCoin : تبدیل اتریوم به بیت کوین و برعکس

همراهان عزیز، اگر قصد خرید و سرمایه گذاری در اتریوم Ethereum دارید، بهتر است به آن فراتر از ارز دیجیتال نگاه کنید چرا که شما می توانید از این پلتفرم برای توسعه برنامه های غیر متمرکز استفاده کنید.

 

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید