امروز ۱۵ اسفند، گروه «دویچه بورزه»، بازار مالی پیشرو آلمان، رسماً راه‌اندازی «پلتفرم بورس دیجیتال دویچه بورزه» (DBDX) را اعلام کرد. این پلتفرم با هدف ایجاد رویکردی جدید در تجارت نهادی ارزهای دیجیتال در اروپا شکل گرفته است. DBDX نشان‌دهنده‌ی ورود استراتژیک این گروه به حوزه دارایی‌های دیجیتال است و بستری امن و قانون‌مند را برای معامله، تسویه و نگهداری رمزارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم برای مشتریان نهادی ارائه می‌دهد.

بورسی برای سرمایه‌گذاران نهادی

کارلو کولزر، رئیس بخش ارزهای خارجی و دارایی‌های دیجیتال در دویچه بورزه، در بیانیه مطبوعاتی رسمی، بر اهمیت این پلتفرم تأکید کرد:

«پیشنهاد جدید ما، قواعد بازی در اکوسیستم‌های دیجیتال را تغییر می‌دهد. هدف ما این است تا به مشتریان نهادی در اروپا، بازارهایی قابل اعتماد برای دارایی‌های دیجیتال ارائه دهیم که با شفافیت، امنیت و انطباق با قوانین و مقررات مشخص می‌شود.»

این ابتکار، بیانگر هدف دویچه بورزه برای ارتقای سلامت و امنیت بازار، به ویژه برای تأمین نیازهای بانک‌ها، مدیران دارایی و خانواده‌های ثروتمند است.

DBDX محیطی کاملاً قانون‌مند برای معاملات را معرفی می‌کند که به گفته‌ی این شرکت، تحولی کلیدی در پاسخ به شکاف موجود در بازار به شمار می‌رود. راه‌اندازی این پلتفرم با استفاده از ارتباطات بازار موجود بین مشارکت‌کنندگان صورت می‌گیرد و مجموعه‌ای جامع از خدمات را ارائه می‌کند که کل زنجیره‌ی ارزش معاملات دارایی‌های دیجیتال را شامل می‌شود.

در همکاری با DBDX، تسویه و نگهداری معاملات توسط شرکت «کریپتو فایننس (آلمان) گم‌ب‌ه» مدیریت خواهد شد. استیجین فان در استراتن، مدیرعامل «کریپتو فایننس» در مورد این مشارکت اظهار داشت: «این لحظه‌ای محوری در تلاش ما برای ایجاد یک اکوسیستم دارایی دیجیتال باثبات و قابل اعتماد به همراه دویچه بورزه است و همزمان، خدمات نگهداری و تسویه قانون‌مند و تثبیت‌شده‌ی «کریپتو فایننس» را در آلمان تقویت می‌کند.»

تغییر مسیر در قبال ارزهای دیجیتال

تأسیس DBDX، ستون اصلی استراتژی «افق ۲۰۲۶» دویچه بورزه است که هدف آن پیشرو بودن در دیجیتالی‌سازی انواع دارایی‌ها است. این اقدام با مجوز اخیر از سوی «بافین» (BaFin) تقویت می‌شود که به کریپتو فایننس (آلمان) چهار مجوز حیاتی برای معاملات، تسویه و نگهداری قانونی دارایی‌های دیجیتال اعطا کرد و راه‌اندازی عملیاتی این پلتفرم را امکان‌پذیر ساخت.

قابل توجه است که دویچه بورزه در مقایسه با رقبای خود، مدت‌ها محتاط‌تر عمل کرده بود. بورس‌های «بورس کالای شیکاگو» و «بورس اختیار معامله شیکاگو» در ایالات متحده، در سال ۲۰۱۷ معاملات آتی بیت‌کوین را راه‌اندازی کردند. تئودور وایمر، مدیرعامل دویچه بورزه در اواخر سال ۲۰۱۸ گفت: «ما تاکنون عمداً از تجارت ارزهای دیجیتال دوری کرده‌ایم، زیرا بخش بزرگی از این معاملات به‌طور کامل در فضایی بدون نظارت انجام می‌شود.»

معرفی DBDX توسط بورس آلمان، نه تنها نشان‌دهنده‌ی انطباق سازگارانه‌ی دویچه بورزه است، بلکه معیاری برای پذیرش نهادی ارزهای دیجیتال در آلمان و اروپا تعیین می‌کند.

دویچه بورزه با ارائه یک پلتفرم قانون‌مند، شفاف و مطمئن برای معاملات، تسویه و نگهداری دارایی‌های دیجیتال، قصد دارد زمینه‌ای را برای دوره‌ی جدیدی از عملیات در بازار مالی فراهم کند و جایگاه آلمان را به‌عنوان یک مرکز مالی پیشرو در اروپا تقویت نماید.

در زمان نگارش این خبر، بیت‌کوین با قیمت ۶۶،۶۷۴ دلار معامله می‌شود.

منبع: Bitcoinist