استارباکس، رهبر جهانی صنعت قهوه، اعلام کرده است که برنامه‌ی آزمایشی ادیسه (Odyssey)، که به عنوان یک امتداد مبتنی بر NFT برای سیستم پاداش موجود این شرکت عمل می‌کرد، به پایان می‌رسد.

استارباکس در پست وبلاگ رسمی روز گذشته اعلام کرد که برنامه‌ی آزمایشی ادیسه‌ی استارباکس «باید فعالیت خود را متوقف کند تا با تکامل مداوم برنامه، برای آنچه در آینده در انتظار است، آماده شویم.»

برنامه‌ی آزمایشی ادیسه‌ی استارباکس تا تاریخ ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ تعطیل خواهد شد. با این حال، توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) اختصاصی این شرکت، با نام «استمپ» (Stamps)، همچنان بر روی پلتفرم منتخب NFT، Nifty Gateway، در دسترس خواهند بود. بازار اختصاصی ادیسه به بازار Nifty منتقل خواهد شد، اما استمپ‌ها، همانند سایر NFTها، قابلیت انتقال به کیف پول‌های خارجی و معامله در سایر بازارها را دارند.

سرور دیسکورد برنامه‌ی ادیسه‌ی استارباکس نیز در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ تعطیل خواهد شد.

«ما با تکامل برنامه، جامعه‌ی کاربری را در نظر خواهیم داشت و در حال تلاش برای ایجاد فضایی برای برقراری ارتباط اعضا در آینده هستیم.»

استارباکس

این شرکت همچنین اعلام کرد: «در حالی که برنامه‌ی آزمایشی ادیسه‌ی استارباکس به پایان می‌رسد، ما از دیدن آنچه در آینده در انتظار است هیجان‌زده هستیم و از مشارکت و بازخورد مداوم شما سپاسگزاریم. ما از داشتن این فرصت برای آزمایش این روش‌های مختلف جهت تقویت جامعه و وفاداری در استارباکس سپاسگزاریم و مشتاقیم تا این تجربیات را برای مخاطبان گسترده‌تری به کار گیریم.»

تعطیلی برنامه‌ی NFT استارباکس، برای برخی از ناظران صنعت فناوری، غیرمنتظره نبود. به طور قابل توجهی، مجموعه‌ی «اولین فروشگاه استارباکس» که در فروردین ۱۴۰۲ با قیمت ۱۰۰ دلار برای هر توکن به فروش می‌رسید، به طور کامل فروخته نشد.

این خبر همچنین در زمانی منتشر می‌شود که به گفته‌ی داده‌های وبسایت The Block، حجم ضرب NFT در شبکه‌ی اتریوم، به پایین‌ترین میزان تاریخی خود در حال نزدیک شدن است.

منبع: The Block