حقایقی جذاب و شگفت انگیزی درباره بلاکچین اتریوم (Ethereum)

همه چیز در مورد بلاکچین اتریوم؛ برترین پلتفرم قرارداد هوشمند جهان

سکه ای با تصویر اتریوم به همراه نمودار قیمت در پس زمینه
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ / تاریخ بروزرسانی: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

در دنیای فناوری بلاک چین، اتریوم به عنوان یک پلتفرم پیشگام که قابلیت‌های بلاک چین را فراتر از تراکنش‌های ساده گسترش می‌دهد، برجسته شده است. بلاکچین اتریوم از زمان راه‌اندازی آن در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) و تیمی از توسعه‌دهندگان، اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) را متحول کرده و امکان ساخت طیف گسترده‌ای از اپلیکیشن‌ها را از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) گرفته تا توکن‌های NFT ارائه می‌کند. در این مقاله جامع همراه ما باشید تا با تمامی ابعاد بلاک چین اتریوم و ارز دیجیتال آن (ETH) آشنا شویم.

بلاکچین اتریوم چیست ؟

تصویر شماتیک از بلاکچین اتریوم
 بلاکچین اتریوم یک پلتفرم متن‌باز است که بر پایه فناوری بلاک چین ساخته شده و امکان اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

اتریوم «یک پلتفرم جهانی و غیرمتمرکز برای انتقال پول و اجرای انواع برنامه‌های جدید» است. این پلتفرم کریپتو آنقدر محبوب است که حتی سایر ارزهای دیجیتال نیز در شبکه آن اجرا می‌شوند.

اتریوم بر پایه فناوری بلاک چین ساخته شده است. بلاک چین یک دفتر کل عمومی غیرمتمرکز و توزیع‌شده است که در آن تراکنش‌ها تأیید و ثبت می‌شوند.

توزیع‌شده بودن بلاک چین به این معناست که همه شرکت‌کنندگان در شبکه اتریوم یک نسخه یکسان از این دفترکل را در اختیار دارند و به آنها اجازه می‌دهد تمام تراکنش‌های گذشته را ببینند. همچنین از این جهت غیرمتمرکز است که شبکه توسط هیچ نهاد متمرکزی اداره نمی‌شود، بلکه همه فعالان شبکه آن را مدیریت می‌کنند. ضمن اینکه تراکنش‌های بلاکچین اتریوم از رمزنگاری برای ایمن نگه داشتن شبکه و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

اتر (ETH)، توکن بومی اتریوم، می‌تواند برای خرید و فروش کالاها و خدمات (مانند بیت کوین) استفاده شود؛ اما چیزی که در مورد اتریوم منحصر به فرد است این است که کاربران می‌توانند برنامه‌هایی بسازند که مانند نرم‌افزارهای رایانه، روی بلاک چین اجرا شوند. این برنامه‌ها می‌توانند داده‌های شخصی را ذخیره کنند یا تراکنش‌های مالی پیچیده را انجام دهند.

تاریخچه بلاک چین اتریوم

ویتالیک بوترین، برنامه‌نویس و علاقه‌مند به بیت کوین، اتریوم را در سال ۲۰۱۳ از طریق یک وایت پیپر معرفی کرد. این سند یک مفهوم جدید را شرح می‌دهد: یک کامپیوتر غیرمتمرکز و جهانی که بر روی فناوری بلاک چین (مشابه بیت کوین) کار می‌کند. ایده بوترین در آن زمان انقلابی بود و پلتفرمی را پیشنهاد کرد که بتواند قراردادها و برنامه‌های هوشمند قابل برنامه‌ریزی را فراتر از تراکنش‌های مالی صرف اجرا کند.

اجزای کلیدی بلاکچین اتریوم

اتریوم دارای چهار عنصر کلیدی است که در زیر آنها را توضیح داده‌ایم:

 1. اتر (ETH): اتر ارز دیجیتال بومی بلاکچین اتریوم است که به عنوان سوخت برای اجرای تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند در شبکه عمل می‌کند. اتر همچنین به عنوان یک ذخیره ارزش و یک وسیله مبادله در اکوسیستم اتریوم استفاده می‌شود.
 2. قراردادهای هوشمند: قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که به صورت خودکار اجرایی می‌شوند و شرایط توافق‌نامه مستقیماً در کد آنها نوشته شده است. در بلاکچین اتریوم، قراردادهای هوشمند در ماشین مجازی اتریوم (EVM)، یک محیط برنامه‌نویسی غیرمتمرکز، مستقر و اجرا می‌شوند. قراردادهای هوشمند امکان اجرای خودکار قراردادها را فراهم می‌کنند و نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برند.
 3. ماشین مجازی اتریوم (EVM): ماشین مجازی اتریوم (EVM) یک محیط اجرای کد غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌کند. EVM توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا کد قرارداد هوشمند را به زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا مانند Solidity بنویسند، که سپس در بایت کد کامپایل شده و در بلاک چین مستقر می‌شود.
 4. گس: گس (Gas) واحدی است که برای اندازه‌گیری کار محاسباتی موردنیاز برای اجرای تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم استفاده می‌شود. کاربران باید مقدار مشخصی گس را به عنوان کارمزد تراکنش به ماینرها بپردازند تا تراکنش‌های خود در شبکه را اولویت بندی کنند. هزینه های گس بر حسب اتر بوده و بسته به پیچیدگی و منابع محاسباتی موردنیاز برای تراکنش یا اجرای قرارداد هوشمند متفاوت است.

اتریوم (ETH) چگونه کار می‌کند؟

اتریوم در حالی که در بحث زیرساخت و فناوری با بیت‌کوین اشتراکاتی دارد، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و رویکردی متفاوت را به‌ویژه در مکانیزم اجماع خود اتخاذ می‌کند. برخلاف سیستم اثبات کار (PoW) بیت کوین، اتریوم با به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ به مدل اثبات سهام (PoS) تغییر مسیر داده است. این تغییر با هدف افزایش کارایی و مقیاس پذیری شبکه انجام شد.

علاوه بر این، اتریوم عناصری از شبکه‌های همتا به همتا را برای ایجاد یک محیط غیرمتمرکز واقعی، ایدئال برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) ترکیب می‌کند.

یک تصور غلط رایج این است که اتریوم را با ارز دیجیتال اشتباه می‌گیرند. در حقیقت، اتریوم یک پلتفرم بلاک چین گسترده است و اتر (ETH) ارز دیجیتال بومی آن به شمار‌ می‌رود.

اتر نقش مهمی در اکوسیستم ایفا می‌کند، که در درجه اول برای پرداخت به اعتبارسنج‌ها برای اجرای عملیات و ایمن سازی شبکه، به ویژه در زمینه محاسبات ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌شود.

ماشین مجازی اتریوم (EVM)

در هسته مرکزی اتریوم، ماشین مجازی اتریوم (EVM) قرار دارد. EVM ها در هر گره شبکه اتریوم تعبیه شده‌اند و در ساده‌سازی توسعه برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز نقش اساسی دارند. آنها به عنوان یک محیط ران ‌تایم (Runtime) قوی و ایمن برای اجرای قراردادهای هوشمند عمل می‌کنند.

هر گره در شبکه اتریوم نسخه‌ای از EVM را اجرا می‌کند و اجماع غیرمتمرکز را در مورد اجرای کد ممکن می‌سازد. این امر تضمین می‌کند که همه گره‌ها در شبکه می‌توانند به طور مستقل و قابل اعتماد دستورالعمل‌های یکسانی را اجرا کنند و یک اکوسیستم بدون نیاز به اعتماد را ایجاد می‌کند که کدهای کامپیوتری در آن می‌تواند بدون کنترل متمرکز اجرا شود.

EVM یک سیستم تورینگ کامل (Turing-complete) است، به این معنی که توانایی اجرای مجموعه وسیعی از عملیات محاسباتی، مشابه زبان‌هایی مانند جاوا اسکریپت را دارد. این کامل بودن تورینگ امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند پیچیده و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

پشتیبانی از چندین زبان برنامه‌نویسی

یکی از ویژگی‌های برجسته EVM سازگاری آن با زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف است. توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند و DApps را با استفاده از زبان‌های محبوبی مانند C++، Java، JavaScript، Python و Ruby بنویسند. اتریوم همچنین زبان برنامه‌نویسی منحصر به فرد خود، سالیدیتی (Solidity) را معرفی کرد که به طور خاص برای ایجاد قراردادهای هوشمند طراحی شده است. سالیدیتی شی گرا و سطح بالا است و با توجه به تفاوت‌های ظریف بلاکچین اتریوم طراحی شده است. صرف نظر از زبان مورد استفاده، کدها در نهایت در بایت کد EVM کامپایل شده و در شبکه اتریوم قابل اجرا می‌شوند.

رویکرد نوآورانه اتریوم، به ویژه با مکانیزم اجماع آن و سازگاری با EVM، آن را از سایر پلتفرم های بلاک چین متمایز می‌کند. این فقط یک ارز دیجیتال نیست، بلکه یک پلتفرم جامع است که یک اقتصاد دیجیتال غیرمتمرکز و برنامه‌های کاربردی متنوع را امکان‌پذیر می‌کند.

فرآیند اعتبار سنجی اثبات سهام (POS)

نمای گرافیکی از الگوریتم اجماع اثبات سهام بلاکچین اتریوم
الگوریتم اثبات سهام (POS) یکی از روش‌های حفظ امنیت شبکه بلاک چین به شمار می‌رود و از تولید توکن‌های اضافی توسط کاربران جلوگیری می‌کند.

اثبات سهام از این جهت با اثبات کار متفاوت است که برای اعتبارسنجی بلوک‌ها به محاسباتی پرمصرفی که تحت عنوان ماینینگ (Mining) نامیده می‌شود، نیاز ندارد. این شبکه از یک پروتکل به نام Casper-FFG و الگوریتم LMD Ghost استفاده می‌کند که با یک مکانیسم اجماع به نام گسپر (Gasper) ترکیب شده است. گسپر بر اجماع نظارت می‌کند و تعریف می‌کند که اعتبارسنج‌ها چگونه پاداش دریافت می‌کنند یا به دلیل عدم فعالیت جریمه می‌شوند.

یک اعتبار سنج باید ۳۲ ETH را برای فعال کردن قابلیت اعتبارسنجی خود سپرده‌گذاری یا استیک کند. افراد در حالت انفرادی می‌توانند مقادیر کمتری از ETH را استیک کنند، اما می‌توانید به یک استخر استیکینگ بپیوندید و هرگونه پاداشی را بین خود به اشتراک بگذارید. یک اعتبار سنج (Validator) یک بلوک جدید ایجاد می‌کند و تأیید می‌کند که اطلاعات تراکنش صحیح است. سپس این بلوک به اعتبارسنج‌های دیگری به نام کمیته (committee) مخابره می‌شود که آن را تأیید می‌کند و به اعتبار آن رأی می‌دهد.

اعتبارسنج‌هایی که غیرصادقانه عمل می‌کنند، بر اساس مدل اثبات سهام جریمه می‌شوند. گفتنی است، کسانی که سعی بر حمله به شبکه را دارند، توسط الگوریتم Gasper شناسایی می‌شوند.

اکوسیستم اتریوم؛ DeFi ،NFT وDAO

یک سکه آبی رنگ با نماد اتریوم به همراه نوشته‌ای با مضمون استیکینگ
استیکینگ فرآیندی است که به واسطه آن کاربران می‌توانند با قفل کردن توکن‌های خود در‌ یک شبکه POS، به عملکرد بلاکچین کمک کنند.

از زمان آغاز به کار اتریوم، برنامه‌ها و محصولات بی‌شماری بر روی این پلتفرم ساخته شده‌اند و آن را به دومین ارز دیجیتال محبوب تبدیل کرده‌اند. در اینجا برخی از هیجان انگیزترین و جالب ترین ویژگی‌های این اکوسیستم آورده شده است.

۱. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

دیفای (Defi) نمایانگر برنامه‌های مالی ساخته شده بر روی زیرساخت‌های بلاک چینی است. ویژگی منحصر به فرد دیفای این است که بدون قدرت مرکزی کار می‌کند و یک سیستم مالی باز و قابل برنامه‌ریزی را ارائه می‌دهد.

کاربران می‌توانند با استفاده از قراردادهای هوشمند و سیستم‌های توزیع شده، به طور ایمن برنامه‌های مالی غیرمتمرکز ایجاد کنند. پلتفرم‌های دیفای در حال حاضر خدماتی از وام‌دهی و استقراض P2P گرفته تا کسب سود سپرده و صرافی‌های غیرمتمرکز برای ترید ارائه می‌دهند. برخی از پلتفرم های قابل توجه دیفای عبارت‌اند از Compound Finance، Aave و UniSwap.

۲. بازی

بازی و واقعیت مجازی به بخش بزرگی از شبکه اتریوم تبدیل شده است. Decentraland و Sandbox دو تا از بزرگترین پلتفرم‌هایی هستند که دنیاهای مجازی را ایجاد کرده‌اند. بلاکچین اتریوم برای تضمین مالکیت زمین‌های مجازی، آواتارها، ابزارهای پوشیدنی و سایر آیتم‌هایی استفاده می‌شود که به صورت توکن NFT‌ نمایش داده می‌شوند.

۳. توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) نسخه‌های توکنیزه‌شده دارایی‌های دیجیتال یا دارایی‌های دنیای واقعی هستند و به ‌عنوان ابزار احراز مالکیت در یک شبکه بلاک‌چین عمل می‌کنند. آنها می‌توانند توسط برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) مورد استفاده قرار گیرند تا امکان ایجاد و مالکیت اقلام و مجموعه‌های دیجیتال منحصر به فرد را فراهم کنند.

چارچوب‌های مختلفی برای تسهیل صدور NFT ایجاد شده است. برجسته‌ترین آنها ERC-721 است که استانداردی برای صدور NFT در بلاکچین اتریوم به شمار می‌رود. این استانداردسازی NFT اجازه می‌دهد تا اتریوم درجه بالاتری از قابلیت همکاری داشته باشد، به این معنی که دارایی‌های منحصر به فرد را می‌توان بین برنامه‌های مختلف جابجا کرد.

بدیهی است که توکن‌های NFT این پتانسیل را دارند که یکی از اجزای کلیدی اقتصاد دیجیتال جدید مبتنی بر بلاک چین باشند. آنها را می‌توان در بسیاری از زمینه‌های مختلف، مانند بازی‌های ویدئویی، هویت دیجیتال، مجوز، گواهی‌ها، یا هنرهای زیبا مورد استفاده قرار داد و حتی اجازه مالکیت کسری اقلام را می‌دهد. ذخیره داده‌ها در بلاک چین یکپارچگی و حریم خصوصی داده‌ها را افزایش می‌دهد، در حالی که انتقال آسان و بدون اعتماد و مدیریت این دارایی‌ها می‌تواند اصطکاک در تجارت و اقتصاد جهانی را کاهش دهد.

۴. DAO

سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز یا دائو (DAO) نهادهایی تحت رهبری جامعه هستند که توسط کد کامپیوتری و بدون اختیار مرکزی اداره می‌شوند. این سازمان‌ها از قراردادها یا برنامه‌های هوشمند برای جمع‌آوری اطلاعات یا آرا به صورت شفاف و بدون استفاده از شخص ثالث استفاده می‌کنند.

مزایای اتریوم

اتریوم دارای مزایای بی‌شماری است که در ادامه برخی از آنها را بررسی می‌کنیم:

 • یک شبکه بزرگ و با قدمت: اتریوم یک شبکه بزرگ و قدیمی است که در طول سال‌ها آزمایش شده است. این پلتفرم دارای یک جامعه جهانی بزرگ و متعهد و بزرگترین اکوسیستم در بلاک چین و ارزهای دیجیتال است.
 • طیف گسترده‌ای از کارکردها: اتریوم علاوه بر استفاده به عنوان یک ارز دیجیتال، می‌تواند سایر تراکنش‌های مالی را نیز پردازش کند، قراردادهای هوشمند را اجرا و داده‌ها را در برنامه‌های شخص ثالث ذخیره کند.
 • نوآوری مداوم: جامعه بزرگی از توسعه‌دهندگان اتریوم دائماً به دنبال راه‌های جدیدی برای بهبود شبکه و توسعه برنامه‌های جدید هستند. به دلیل محبوبیت اتریوم، این شبکه بلاک چین برای برنامه‌های غیرمتمرکز جدید گزینه پرطرفدارتری است.
 • حذف واسطه‌ها: شبکه غیرمتمرکز اتریوم قول می‌دهد که به کاربران اجازه دهد واسطه‌های شخص ثالث مانند وکلایی که قراردادها را می‌نویسند و تفسیر می‌کنند، بانک‌هایی که در تراکنش‌های مالی واسطه هستند یا خدمات میزبانی وب را پشت سر بگذارند.

معایب اتریوم

بلاکچین اتریوم در کنار مزایای متعددی که ارائه می‌دهد، با محدودیت‌هایی نیز همراه است که امید است در آینده برطرف شود.

 • کارمزدهای گران‌قیمت: محبوبیت فزاینده اتریوم منجر به افزایش هزینه های تراکنش شده است. کارمزد تراکنش‌های اتریوم که به نام Gas نیز شناخته می‌شود، می‌تواند نوسان داشته باشد و بسیار پرهزینه باشد. اگر به عنوان یک ماینر درآمد کسب می‌کنید بسیار عالی است، اما اگر سعی می‌کنید از شبکه استفاده کنید این کارمزد زیاد است. برخلاف بیت‌کوین، که شبکه به تأیید کنندگان تراکنش پاداش می‌دهد، اتریوم از کسانی که در تراکنش شرکت می‌کنند می‌خواهد هزینه‌ها را پوشش دهند.
 • پتانسیل تورم: کریپتو در حالی که اتریوم دارای محدودیت سالانه ۱۸ میلیون اتر در سال است، هیچ محدودیتی برای تعداد بالقوه ETH ها وجود ندارد. این می‌تواند به این معنی باشد که اتریوم ممکن است به عنوان یک سرمایه‌گذاری بیشتر شبیه دلار عمل کند و ممکن است به اندازه بیت کوین که محدودیت مادام‌العمر برای عرضه BTC ها دارد، افزایش پیدا نکند.
 • سختی یادگیری: یادگیری اتریوم ممکن است برای توسعه‌دهندگانی که از پردازش متمرکز به شبکه‌های غیرمتمرکز مهاجرت می‌کنند، دشوار باشد.

قیمت اتریوم تحت تاثیر چه عواملی تغییر می‌کند؟

مانند همه ارزهای دیجیتال، اتریوم نیز یک ارز سوداگرانه است و ارزش آن بر اساس عرضه و تقاضا تغییر می‌کند. با این حال، فناوری نوآورانه اتریوم و موارد استفاده آن در دنیای واقعی به آن مزیت رقابتی می‌بخشد. این یک محرک مهم برای ارزش ETH است. همانطور که توسعه‌دهندگان دپ‌های (dApps) بیشتری را بر روی اتریوم می‌سازند و کاربران بیشتری با این برنامه‌ها درگیر می‌شوند، تقاضا برای ETH به طور طبیعی افزایش می‌یابد.

ETH همچنین برای پرداخت کارمزد تراکنش و برای تعامل با سایر خدمات این پلتفرم استفاده می‌شود. این یک ارتباط مستقیم بین فعالیت شبکه و تقاضا برای اتر ایجاد می‌کند. نوآوری و ارتقای مداوم اتریوم را برای یک پایگاه کاربری در حال رشد قابل دسترسی تر می‌کند؛ امری که به طور بالقوه می‌تواند منجر به افزایش پذیرش و در نتیجه افزایش قیمت اتریوم شود.

اما در پایان، قیمت تحت تاثیر سوداگری تریدرها و احساسات بازار هدایت می‌شود. اگر مردم نسبت به آینده اتریوم خوش بین باشند، احتمالاً ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد و بالعکس، اگر آنها احساس بدبینی کنند، احتمالاً ارزش خود را از دست خواهد داد.

اتریوم ۲ چیست؟

تصویری از لوگوی اتریوم ۲.۰
 اتریوم ۲.۰ با پیاده‌سازی فناوری شاردینگ و رول آپ، قصد دارد به ظرفیت صد هزار تراکنش در ثانیه دست یابد که تحول بزرگی در این بلاک چین محسوب می‌شود.

اتریوم ۲ که تحت عنوان ETH 2.0 یا سرنیتی (Serenity) نیز شناخته می‌شود، یک ارتقاء بزرگ برای شبکه اتریوم است که در سال ۲۰۲۲ رخ داد. هدف این بروزرسانی افزایش ظرفیت پردازش شبکه از ۱۵ تراکنش در ثانیه به ده‌ها هزار تراکنش در ثانیه است. اتریوم ۲.۰ این کار را با تقسیم بار کاری بین بسیاری از بلاک چین های موازی که یک بلاک چین PoS مشترک دارند، انجام می‌دهد. دست‌کاری در هر زنجیره منفرد مستلزم دست‌کاری در اجماع است، اقدامی بسیار پرهزینه که برای هر عامل تهدیدی خطر دارد.

گفتنی است،‌انتقال به ETH 2.0 در حال انجام بوده و سه فاز آن به شرح زیر است:

 1. فاز ۰ یا زنجیره بیکن چین (Beacon Chain): در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و بلاک چین PoS را ایجاد کرد که به عنوان هاب مرکزی اتریوم ۲.۰ عمل می‌کند.
 2. فاز ۱ یا مرج (Merge): این فاز زنجیره بیکن را با شبکه اصلی اتریوم (Ethereum Mainnet) ادغام می‌کند و انتقال کامل از PoW به PoS را نشان می‌دهد. مرج در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ رخ داد.
 3. فاز ۲ یا خرده زنجیره‌ها (Shard chains): این باعث می‌شود حجم کاری شبکه بین ۶۴ شبکه جدید (زنجیره شارد) پخش شود و انتظار می‌رود اتریوم ۱.۰ به یکی از قطعات اتریوم ۲.۰ تبدیل شود. این فاز در سال ۲۰۲۲ اجرایی شد.

تفاوت اتریوم با بیت کوین چیست؟

بیت کوین پراستفاده‌ترین ارز دیجیتال است و اتریوم پس از بیت کوین در رتبه دوم قرار دارد. برخی از تفاوت‌های بین شبکه‌های بیت کوین و اتریوم به شرح زیر است:

 • تاریخچه: بیت کوین اولین ارز رمزنگاری‌شده در جهان است که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد. اتریوم در سال ۲۰۱۵ در رتبه بعدی قرار گرفت. اتر در ابتدا قرار بود مکمل بیت کوین باشد، اما این دو کوین در نهایت به رقابت با یکدیگر پرداختند.
 • بازار: بیت کوین منحصراً با ارز دیجیتال معامله می‌شود، در حالی که اتریوم چندین روش مبادله ازجمله قراردادهای هوشمند را ارائه می‌دهد.
 • میانگین زمان بلاک: زمان تایید یک تراکنش اتریوم ۱۲ ثانیه است، در حالی که این عدد برای بیت کوین ۱۰ دقیقه می‌باشد.
 • سیستم اجماع: بیت کوین بر پایه سیستم اثبات کار (PoW) عمل می‌کند که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌شود. اتریوم در ۷ سال اول خود از PoW استفاده کرد و به عنوان بخشی از ارتقای اتریوم ۲.۰ در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ به سیستم مبتنی بر اثبات سهام (PoS) تبدیل شد.
 • کد اجرایی: تراکنش‌های اتریوم را می‌توان با کد اجرایی (Execution Code) اجرا کرد، در حالی که تراکنش‌های شبکه بیت کوین اینچنین نیست. این کد برنامه‌های غیرمتمرکز و تراکنش‌های شرطی را امکان‌پذیر می‌کند، که تراکنش‌هایی هستند که فقط در صورت برآورده شدن شرایط خاصی انجام می‌شوند.
 • نوع رمزنگاری: دو شبکه بلاک چین رمزنگاری متفاوتی را اجرا می‌کنند. اتریوم Ethash را اجرا می‌کند، در حالی که بیت کوین از الگوتریم رمزنگاری Secure Hash Algorithm 256 (SHA-256) استفاده می‌کند.

آینده اتریوم

انتقال اتریوم به پروتکل اثبات سهام، که کاربران را قادر می‌سازد تا تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کرده و اتر جدید پادارش بگیرند، بخشی از آپدیت قابل توجه پلتفرم اتریوم بود. با این حال، اتریوم اکنون دو لایه دارد. اولین لایه لایه اجراست (execution layer) که تراکنش‌ها و اعتبارسنجی ها در آن رخ می‌دهد. لایه دوم لایه اجماع (consensus layer) است که در آن گواهی‌ها و زنجیره اجماع حفظ می‌شود.

این آپدیت ظرفیت شبکه اتریوم را برای حمایت از رشد آن افزایش داد، که در نهایت به رفع مشکلات مزمن ازدحام شبکه که باعث افزایش هزینه های گس شده است، کمک خواهد کرد.

برای حل مشکل مقیاس‌پذیری، اتریوم به توسعه یک راه‌حل مقیاس‌پذیری به نام «دنک شاردینگ» (danksharding) ادامه می‌دهد. شاردینگ یک مفهوم برنامه‌ریزی شده بود که به بخش‌هایی از بلاک چین اجازه می‌داد به جای کل بلاک چین روی گره‌ها ذخیره شوند. با این حال، دنک شاردینگ جایگزین شاردینگ معمولی شد که در آن تراکنش‌ها خارج از زنجیره پردازش و جمع‌آوری شده و از طریق یک BLOB (شیء بزرگ باینری) به زنجیره اصلی ارسال می‌شوند.

انتظار می‌رود Dankharding با استفاده از BLOBs، رول آپ‌ ها (Rollups) و نمونه‌گیری دسترسی داده (data availability sampling)، هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش و سرعت پردازش تراکنش‌ها را در نهایت در یک آپدیت دیگر افزایش دهد.

نقشه راه اتریوم

در نهایت، اتریوم یک نقشه راه برای برنامه‌های آتی خود منتشر می‌کند. چهار تغییر اصلی در این نقشه راه عبارت‌اند از:

 1. تراکنش‌های ارزان‌تر: اتریوم خاطرنشان می‌کند که رول آپ‌ها بسیار گران هستند و کاربران را مجبور می‌کند تا بیش از حد به اپراتورهای خود اعتماد کنند.
 2. امنیت بیشتر: اتریوم خاطرنشان می‌کند که می‌خواهد برای انواع حملات آتی آماده باشد.
 3. تجربه کاربری بهتر: اتریوم خواهان پشتیبانی بهتر برای قراردادهای هوشمند و گره‌های سبک (Light Nodes) است.
 4. پیشگیری از مشکلات آتی: یادداشت‌های اتریوم می‌خواهند به طور فعال مشکلاتی را که هنوز خود را نشان نداده‌اند حل کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به این پرسش پاسخ دادیم که بلاکچین اتریوم چیست و مروری بر تاریخچه بلاک چین اتریوم داشتیم. اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند بسازند و اجرا کنند. اتریوم از ارز دیجیتال بومی خود، اتر (ETH) برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و تشویق فعالان شبکه از طریق مکانیزم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند.

نقشی که این ارز دیجیتال در آینده ایفا خواهد کرد هنوز مبهم است. با این حال، به نظر می‌رسد اتریوم نقش مهمی در آینده امور مالی شخصی و سازمانی و بسیاری از دیگر جنبه‌های زندگی مدرن داشته باشد.

سوالات متداول در مورد بلاکچین اتریوم

چگونه می‌توانم اتر بخرم؟

برای خرید اتر می‌توانید از یکی از پلتفرم های صرافی ارزهای دیجیتال استفاده کنید. اتریوم توسط تمام صرافی‌های اصلی متمرکز و غیرمتمرکز پشتیبانی می‌شود.

آیا اتر (ETH) سرمایه‌گذاری خوبی است؟

مانند هر سرمایه‌گذاری، این واقعاً به تحمل ریسک، ثبات مالی، اهداف شما و غیره بستگی دارد. ETH مطمئناً یک سرمایه‌گذاری نوسانی است، پس باید تحقیقات خود را انجام دهید تا تعیین کنید که آیا اتریوم سرمایه‌گذاری خوبی برای شما است یا خیر.

اتریوم چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

در حالی که اتریوم و بیت کوین هر دو ارزهای رمزنگاری‌شده هستند، اهداف و عملکردهای متفاوتی دارند. بیت کوین در درجه اول به عنوان یک ارز دیجیتال برای تراکنش‌های همتا به همتا استفاده می‌شود، در حالی که اتریوم یک پلتفرم برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند است.

بلاکچین اتریوم چقدر امن است؟

بلاکچین اتریوم به دلیل مکانیسم اجماع آن ایمن در نظر گرفته می‌شود که در حال حاضر از طریق آپگرید اتریوم ۲.۰ از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) در حال انتقال است. علاوه بر این، اتریوم یک جامعه توسعه‌دهنده بزرگ و فعال دارد که به طور مداوم برای بهبود امنیت پلتفرم تلاش می‌کند.

آیا می‌توانم اتریوم را استخراج کنم؟

بله. اتریوم را می‌توان با استفاده از توان محاسباتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایمن سازی شبکه استخراج کرد. با این حال، با انتقال به PoS، استخراج اتریوم دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود و اعتبارسنج‌ها در عوض باید اتر (ETH) خود را برای مشارکت در اعتبارسنجی بلوک سپرده‌گذاری کنند.

منابع: Investopedia | securities.io | academy.binance | simplilearn | forbes

به این مقاله امتیاز دهید
شهریار قلی پور
درباره شهریار قلی‌پور
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر می دهید