بایننس کوین چیست و چرا خلق شد؟ آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

بایننس کوین چیست و چرا خلق شد؟ آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

مبتدی

12:49

17 دقیقه


بایننس کوین (Binance Coin) چند سالی است که خود را به‌عنوان یکی از پروژه‌های برتر دنیای ارزهای دیجیتال مطرح کرده است. بخش اعظم موفقیت بایننس کوین از وابستگی آن به صرافی بایننس سرچشمه می‌گیرد. ویژگی‌هایی مانند توکن سوزی و اسمارت بایننس چین باعث شده است که کارشناسان آینده روشنی برای این رمزارز متصور شوند. در ادامه بیشتر در خصوص این توکن جالب صحبت شده است.

بایننس کوین (Binance Coin) چیست؟

بایننس کوین در ژوئن سال ۲۰۱۷ از طریق عرضه اولیه کوین (ICO) معرفی شد که در جریان آن ۲۰ میلیون توکن برای جذب سرمایه‌گذاران، ۸۰ میلیون توکن برای مشارکت‌کنندگان در پروژه و ۱۰۰ میلیون توکن دیگر به شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه اختصاص یافت.

سرمایه حاصل از فروش توکن بایننس کوین صرف توسعه صرافی، تقویت برند تجاری و بازاریابی شد. همچنین درصدی از این سرمایه‌گذاری صرف به‌روزرسانی‌های لازم در صرافی رمزارز بایننس شد.

دلیل خلق بایننس کوین چیست؟

این رمزارز برای توانمندسازی پلتفرم معاملاتی بایننس و پشتیبانی از فعالیت‌های آن برای ایجاد یک اکوسیستم پایدار ایجاد شد. از بایننس کوین می‌توان برای اهداف مختلفی از جمله پرداخت کارمزد لیست شدن، کارمزد صرافی، کارمزد معاملات یا هرگونه هزینه دیگری که ممکن است استفاده از صرافی برای کاربر داشته باشد استفاده کرد.

از این کوین همچنین می‌توان برای سرمایه‌گذاری بر روی عرضه اولیه‌های صرافی (IEO) که در بخش لانچ‌پد بایننس (Launchpad) لیست می‌شوند استفاده کرد.

سپس این ارزهای جدید در صرافی دیجیتال بایننس لیست می‌شوند و بازار کاملی برای انجام معاملات بر روی آنها در اختیارشان قرار می‌گیرد.

داشتن یک ارز بومی وابستگی به پول سنتی را که ممکن است باعث تأخیر و ایجاد هزینه‌های اضافی برای صرافی و در نهایت کاربر شود کاهش می‌دهد. این توکن در حالی که باعث صرفه‌جویی در کارمزد معاملات کاربران می‌شود، یک تجربه خوشایند را برای آنها فراهم می‌کند.

نحوه کار بایننس کوین و فناوری پشت آن

این ارز دیجیتال بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است و از توکن‌های ای آر سی ۲۰ استفاده می‌کند که می‌توانند ارزش را ذخیره و نگه دارند. با این حال، امکان استخراج کردن این توکن‌ها وجود ندارد زیرا قبلاً از طریق عرضه اولیه کوین استخراج و در میان کاربران توزیع شده‌اند.

از توکن‌های در گردش عمدتاً برای گرفتن تخفیف در معاملات صرافی بایننس استفاده می‌شود. میزان تخفیف در سال اول از ۵۰ درصد شروع شد اما هر سال به نصف کاهش یافت.

پس از سال پنجم هیچ تخفیفی برای معاملات وجود نخواهد داشت که این می‌تواند بر ارزش توکن بایننس کوین تأثیر بگذارد. بایننس برای مقابله با کاهش ارزش کوین خود اقدام به خرید توکن‌ها و سوزاندن آنها برای کاهش عرضه کرده است. این صرافی قصد دارد نیمی از توکن‌های در گردش را از بین ببرد.

آینده بایننس کوین

بایننس چشم‌انداز خود را «افزایش آزادی پول» با توسعه محصولات بایننس کوین که به‌عنوان «بنیادی» برای رشد این اکوسیستم عمل می‌کنند اعلام کرده است. به همین منظور بایننس در حال توسعه یک طرح «پلتفرم باز» (Open Platform) است که مشاغل از آن به‌عنوان زیرساختی برای اجرای پروژه‌های رمزارزی خود استفاده می‌کنند.

از جمله پروژه‌های پلتفرم باز می‌توان به برنامه بروکر بایننس (Binance Broker Program) که امکان تطبیق سفارش، مدیریت حساب و راه‌اندازی سیستم‌های معاملاتی برای مشاغل را فراهم می‌کند و همچنین بازار همتا به همتای بایننس که در حال تحت پوشش قرار دادن انواع رمزارزهای جدید و تسهیل معامله‌گری در بازارهای جدید جهانی است اشاره کرد.

صرافی بایننس همچنین بایننس لبز را اداره می‌کند که هدف آن شناسایی و سرمایه‌گذاری بر روی کارآفرینان و شرکت‌های نوپای جدید بلاکچین است که می‌توانند به رشد اکوسیستم بایننس کمک کنند.

آیا می‌توان بایننس کوین را پول واقعی دانست؟

هدف اصلی بایننس کوین کمک به اجرای عملیات صرافی و تقویت اکوسیستم بایننس است. در حال حاضر، از این رمزارز برای تخفیف گرفتن در کارمزد معاملات نیز می‌توان استفاده کرد. اگرچه این تخفیف در چند سال آینده حذف می‌شود.

  فایل کوین چیست؟ از بلای جان دراپ‌باکس و گوگل کلود چه می‌دانیم!

از بایننس کوین می‌توان برای پرداخت هزینه‌های خدمات مسافرتی و اقامت استفاده کرد اما فعلاً مقبولیت آن به‌عنوان یک ارز قابل قبول چندان زیاد نیست. به همین دلیل نمی‌توان آن را، حداقل هنوز، یک پول واقعی دانست.

صرافی بایننس از پشتوانه مالی و استراتژیکی چشمگیری برخوردار است که می‌تواند موجب تضمین جایگاه رمزارز بایننس کوین در سال‌های آینده شود. این بدان معنی است که چشم انداز آلت کوین‌های قدرتمند ممکن است در سال‌های آینده تغییر کند.

تصور عدم رشد توکن صرافی بایننس که ارزش تراکنش‌های آن به میلیاردها دلار در ماه می‌رسد منطقی به نظر نمی‌رسد. در حال حاضر بایننس کوین یکی از رمزارزهای بزرگ بازار است که اگرچه از نظر مقبولیت در بازار فاصله زیادی با بیت کوین و اتریوم دارد اما (در زمان نگارش این مقاله) از نظر ارزش بازار در رتبه چهارم بزرگ‌ترین رمزارزهای جهان قرار دارد.

مزایای بایننس کوین چیست؟

تراکنش‌های سریع

اگر برای معامله کردن در صرافی بایننس از توکن‌های بایننس کوین استفاده کنید به موتور تطبیق اختصاصی این پلتفرم دسترسی خواهید داشت که می‌تواند تا ۱/۴ میلیون سفارش را در هر ثانیه پشتیبانی کند. به کمک این موتور می‌توانید همیشه معاملات مناسب را پیدا کنید و استفاده از بایننس کوین این کار را سریع‌تر و قابل اعتمادتر می‌کند.

امن و قابل اعتماد

بایننس در حال حاضر میلیون‌ها کاربر و معامله‌گر رمزارز دارد که به این پلتفرم و به ویژگی‌های امنیتی و محفاظتی آن اعتماد دارند. این صرافی برای محافظت از دارایی‌های کاربران از یک چارچوب سیستم چند خوشه‌ای و چند لایه‌ای و صندوق دارایی امن کاربران (SAFU) بهره می‌برد.

امکان معامله کردن چندین رمزارز

با استفاده از بایننس کوین می‌توانید به لطف سیستم تطبیق معاملاتی سریع، امن و کاربرپسند بایننس بیش از ۱۵۰ رمزارز را در این صرافی معامله کنید. به‌علاوه، بایننس برای تأمین نیازهای خاص معاملاتی کاربران جفت‌های بایننس کوین را نیز فراهم کرده است. از این نظر بایننس تمام نیازهای معاملاتی کاربران را تأمین می‌کند.

شرکت در عرضه اولیه‌های کوین و عرضه اولیه‌های صرافی

لانچ‌پد بایننس همچنین میزبان فروش توکن‌های جدید است که می‌توانید با استفاده از توکن‌های بایننس کوین بخشی از رمزارز جدید و در حال ورود به بازار را خریداری کنید. بعداً این ارزهای دیجیتال جدید به صرافی بایننس اضافه می‌شوند و می‌توانید بر روی آنها معامله کنید.

آیا می‌توان از بایننس کوین به صورت ناشناس استفاده کرد؟

مخفی کردن هویت در هنگام استفاده از بایننس کوین تقریباً غیرممکن است. از آنجا که از این توکن بیشتر در اکوسیستم بایننس استفاده می‌شود برای استفاده از آن به یک حساب تأیید شده در صرافی نیاز است.

بایننس مطابق با مقررات احراز هویت (KYC) و مبارزه با پول‌شویی (AML) فعالیت می‌کند و این یعنی کاربران برای ایجاد حساب کاربری باید اطلاعات شخصی را برای تأیید هویت خود ارائه دهند

 بدون داشتن حساب امکان استفاده از بایننس کوین در صرافی بایننس وجود ندارد. اگر اصرار به حفظ حریم خصوصی خودتان دارید بهتر است از رمزارزهای دیگری مانند زی‌کش استفاده کنید که از روش‌های آگاهانه‌ای برای مخفی کردن هویت کاربر در بلاکچین و جزئیات تراکنش استفاده می‌کنند.

به علاوه، هر فعالیت دیجیتالی با استفاده از بایننس کوین توسط خود بایننس، دولت و هر هکر توانایی قابل ردیابی است. در واقع اگر هر گونه ردپای دیجیتالی از خودتان به جا بگذارید همیشه ممکن است کسی که می‌خواهد شما را شناسایی کند به این هدف برسد، به خصوص اگر یک معامله‌گر پرکار در حوزه رمزارزها باشید.

امنیت بایننس کوین

بایننس کوین بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است که از کدگذاری رمزنگاری شده برای جلوگیری از نقض داده‌ها و رهگیری تراکنش‌ها استفاده می‌کند. از آنجا که بلاکچین ساختاری غیرمتمرکز است هیچ پایگاه مرکزی وجود ندارد که هکرها بخواهند با ورود به آن داده‌ها را به مخاطره بیندازند.

علاوه بر این، صرافی رمزارز بایننس با داشتن ویژگی‌های امنیتی متعدد، نامی قابل اعتماد در دنیای ارزهای دیجیتال است که برای ایمن نگه داشتن اطلاعات و سرمایه شخصی مشتریان از چندین لایه امنیتی بهره می‌برد. احراز هویت دو عاملی و رمزگذاری تأیید شده SSL از جمله این لایه‌های امنیتی است. برای ایمن نگه داشتن توکن‌های بایننس کوین می‌توانید از کیف پول نیز استفاده کنید.

اسمارت چین بایننس چیست؟

اسمارت چین بایننس (BSC) پلتفرم بلاکچین صرافی بایننس برای توسعه دهندگان است که می‌توانند برنامه‌ها و خدمات را در آن ایجاد کنند و در موازای بایننس چین معمولی فعالیت می‌کند.

از بایننس کوین می‌توان در هر دو بلاکچین استفاده کرد. اگرچه کاربران عادی ​​نیازی به دانستن تمام ریزه‌کاری‌های مربوط به نحوه کار اسمارت چین بایننس ندارد اما آگاهی از اهمیت این پلتفرم خالی از لطف نیست.

  تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال لونا و پیش بینی قیمت LUNA؛ امروز

اساساً، اسمارت چین بایننس یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که توسعه دهندگان می‌توانند از آن برای راه‌اندازی برنامه‌هایی مانند خدمات مالی غیرمتمرکز، مجموعه‌های توکن‌های غیرمثلی (NFT)، ییلد فارمینگ (yield farming)، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و موارد دیگر استفاده کنند.

این پلتفرم جایگزینی برای اتریوم و سایر پلتفرم‌های بلاکچین است که قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند و به سرعت در حال رشد است. یک صرافی غیرمتمرکز به نام پنکیک سواپ در حال حاضر محبوب‌ترین برنامه غیرمتمرکز اسمارت چین بایننس است که حجم معاملات آن در روزهای اوج خود به حدود ۱۰ میلیارد دلار در شبانه روز می‌رسد.

در آوریل ۲۰۲۱ شرکت بایننس از انجام بالغ بر ۴/۹ میلیون تراکنش در روز خبر داد که ۳۰۰ درصد بیشتر از حجم تراکنش‌های بلاکچین معمولاً پرترافیک اتریوم در یک روز است.

افزایش مقبولیت این پلتفرم در میان توسعه دهندگان موجب ارائه خدمات و برنامه‌های بیشتر بر روی این پلتفرم و در نتیجه جذب کاربران بیشتر می‌شود؛ این اتفاقات می‌تواند موارد استفاده بایننس کوین و حتی قیمت آن در بلند مدت را افزایش دهد.

تیم‌های فعال روی بایننس کوین

شرکت بایننس توسط چانگ پنگ ژائو که مدیر ارشد فناوری صرافی اوکی کوین بود تاسیس شد. پس از راه‌اندازی این صرافی، یی او نیز که یکی از هم‌بنیان‌گذاران اوکی کوین بود به تیم بایننس پیوست.

این دو نفر از آن زمان بایننس را به طور چشمگیری رشد داده‌اند به طوری که در حال حاضر بایننس بزرگ‌ترین صرافی از نظر حجم معاملات است. از آنجا که بایننس کوین یک رمزارز مشتقه است که تمام عرضه آن از قبل استخراج شده است و حالا سازندگان برای محدود کردن عرضه در حال سوزاندن مقدار زیادی از این کوین هستند هیچ تیمی بر روی توسعه آن کار نمی‌کند.

موسسات مالی سرمایه‌گذار در بایننس کوین

از آنجا که بنیان‌گذاران بایننس همواره توانایی خود را در ایجاد یک پلتفرم دیجیتال کاملاً کارآمد و موفق به اثبات رسانده‌اند این صرافی در زمینه جذب سرمایه‌گذاران بسیار موفق عمل کرده است.

به همین دلیل بایننس و عرضه اولیه کوین بایننس کوین سرمایه‌گذاران برجسته و متعددی شامل موسسات مالی از جمله وِرتکس ونچرز، پلوتوس ۲۱، بلک هول کپیتال، فان‌سیتی کپیتال، سکویا کپیتل، لیمیتلس کریپتو انوستمنتس، فاندمنتال لبز، و غیره را به خود جذب کرده‌اند. با این حال، امروز بایننس با رقابت شدیدتری از سوی بازار مواجه است که ممکن است کار را برای جذب سرمایه بیشتر دشوار کند.

علاوه بر این این شرکت همچنین توانسته است با بسیاری از فروشندگان، ارائه دهندگان خدمات و تجار ارتباط برقرار کند و کاربران این کوین حالا می‌توانند از توکن‌های بایننس کوین برای خریدهای کوچک و بزرگ استفاده کنند. در حال حاضر بایننس با بیش از ۱۰۰ ارائه دهنده خدمات مختلف از جمله مسافرتی، اقامت، املاک و غذاخوری مشارکت دارد.

استخراج بایننس کوین

تمام عرضه بایننس کوین از قبل استخراج شده است و تمام ۲۰۰ میلیون توکن آن در میان دارندگان توزیع شده است. در ژوئن سال ۲۰۱۷ شرکت بایننس پس از اختصاص دادن کل عرضه توکن بایننس کوین عرضه اولیه کوین خود را برگزار کرد.

از آنجا که همه توکن‌ها از قبل در گردش هستند دیگر کوینی برای استخراج شدن وجود ندارد. عرضه توکن بایننس کوین به صورت زیر توزیع شده است:

  • ۵۰ درصد یا ۱۰۰ میلیون کوین در میان شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه
  • ۴۰ درصد یا ۸۰ میلیون کوین بایننس کوین در میان تیم موسس
  • ۱۰ درصد یا ۲۰ میلیون کوین بایننس کوین در میان سرمایه‌گذاران

بایننس به منظور حفظ ارزش توکن خود به دلیل کاهش هر ساله تخفیف کارمزد معاملاتی اقدام به سوزاندن توکن‌ها برای محدود کردن عرضه این رمزارز است. این صرافی تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیون توکن بایننس کوین را در شش مرحله از بین برده است.

کیف پول بایننس کوین

برای ذخیره و نگهداری ایمن رمزارز بایننس کوین می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری یا نرم افزاری استفاده کنید. کیف پول رسمی صرافی بایننس برای ذخیره کوین‌های بایننس کوین «تراست والت» نام دارد.

علاوه بر این کیف پول می‌توانید از نمونه‌های دیگری از جمله انجین والت، لجر والت، ترزور، جکس، کول والت اس، متال ولت، بی آر دی، گیفتو، ریکوست والت، ایثوس یونیورسال والت، وین کیو، اتمیک والت، کلِی، کوینومی و بلاکس آیو والت استفاده کنید.

آیا بایننس کوین ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

یکی از نکات امیدوارکننده در مورد توکن‌های بایننس کوین این است که حتی اگر این رمزارز نتواند جایگزین ارز فیات شود زمینه‌های متعدد دیگری برای موفقیت آن وجود دارد. از این رمزارز کماکان می‌توان در اکوسیستم صرافی بایننس برای اجرای عملیات و انجام معاملات دارایی‌های دیجیتال استفاده کرد و تجربه‌ای یکپارچه در پلتفرم بایننس داشت. بایننس کوین یکی از آن کوین‌هایی است که کاربرد ذاتی دارد.

  ارز دیجیتال چیست؟ رمز ارز چیست؟ به زبان ساده + ویدئو و اینفوگرافی

با این تفاسیر حوزه ارزهای دیجیتال، خصوصاً وقتی صحبت از نوسانات قیمت در میان باشد، می‌تواند بسیار غیرقابل پیش‌بینی باشد. اگر می‌خواهید بر روی بایننس کوین یا هر رمزارز دیگری سرمایه‌گذاری کنید این کار را با تأمل و احتیاط کامل انجام دهید تا سرمایه‌تان را از دست ندهید. مدیریت کردن ریسک و سرمایه از بحث‌های کلیدی در سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال است و اهمیت آن را نباید به هیچ وجه نادیده گرفت.

ارزش توکن بایننس کوین در سال ۲۰۲۱ به لطف افزایش محبوبیت خود صرافی بایننس و رشد گسترده بازار رمزارزها و همچنین به دلیل برنامه «کوین سوزی» بایننس سر به فلک کشید.

از بایننس کوین که حالا در راس تمام طرح‌های ابتکاری صرافی بایننس قرار دارد می‌توان برای تبادل با ارزهای دیجیتال دیگر و دریافت تخفیف کارمزد معاملاتی، استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) که بر روی اسمارت چین بایننس کار می‌کنند و حتی برای پرداخت در برخی از وب سایت‌های خارجی پذیرنده رمزارزها استفاده کرد. کاربران همچنین می‌توانند کوین‌های خود را در یک کیف پول بایننس «استیک» کنند و پاداش‌هایی را در قالب بایننس کوین کسب کنند.

تاریخچه قیمت و ارزش بازار بایننس کوین

در زمان نوشتن این مقاله در اواخر تیر ۱۴۰۰ هر توکن بایننس کوین در محدوده قیمتی ۳۰۰ دلار معامله می‌شود که حدود ۵۷ درصد کمتر از بالاترین قیمت ثبت شده (۶۹۰ دلار) برای این رمزارز در اوایل ماه مه ۲۰۲۱ است.

این افت چشمگیر قیمت به دلیل رکود سراسری بازار ارزهای دیجیتال در چند ماه گذشته بوده که همچنین باعث فاصله گرفتن رمزارزهای بزرگ مانند بیت کوین و اتریوم از رکوردهای تاریخی خود شده است.

حتی با این وجود بایننس کوین در سال ۲۰۲۱ تاکنون شاهد رشد باورنکردنی بوده و قیمت آن از حدود ۳۸ دلار در اول ژانویه به قیمت فعلی رسیده است.

کسانی که اوایل سال جاری میلادی یا حتی قبل از آن بر روی بایننس کوین سرمایه‌گذاری کرده بودند شاهد یکی از چشمگیرترین جهش‌های قیمتی در این سال بوده‌اند؛ البته بحث در مورد رشدهای نامتعارف رمزارزهایی مانند دوج کوین و شیبا اینو به کنار!

بایننس به دلیل افزایش توجه عموم مردم به حوزه رمزارزها به رشد خود به‌عنوان یکی از برترین صرافی‌های جهانی ادامه می‌دهد؛ به علاوه، اسمارت چین بایننس توسعه دهندگان و در نتیجه کاربران بیشتر و بیشتری را به سمت خود جذب می‌کند.

در همین حال، به نظر می‌رسد سوزاندن منظم توکن‌های بایننس کوین توسط تیم بایننس سرعت افزایش قیمت این رمزارز را افزایش داده و بر ارزش سرمایه‌گذاری دارندگان بایننس کوین می‌افزاید.

تا به اینجای سال ۲۰۲۱، با چشم پوشی از افت اخیر قیمت، روند رشد بایننس کوین رو به جلو بوده است، اگرچه گزارش اخیری که بر اساس آن سازمان‌های دولتی آمریکا در حال تحقیق در مورد بایننس هستند ممکن است موجب تردید برخی از سرمایه‌گذاران در مورد ورود به این بازار شود.

ارزش کل بازار بایننس کوین در حال حاضر حدود ۴۶/۵ میلیارد دلار است. بر اساس داده‌های وب سایت کوین مارکت کپ، بایننس کوین پس از بیت کوین با ارزش بازار تقریبی ۵۹۰، اتریوم با ۲۲۳، و تتر ۶۲ میلیارد دلار در رتبه چهارم بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد.

اگرچه فاصله زیادی میان ارزش بازار بایننس کوین با ارزش بازار بیت کوین و اتریوم دیده می‌شود اما با توجه به اینکه ارزش بازار این رمزارز در ژانویه زیر ۶ میلیارد دلار بود باید گفت که پیشرفت چشمگیری در سال جاری داشته است.

سخن آخر

بایننس کوین یا بی ان بی توکن اختصاصی صرافی بایننس است که با توجه به موارد بسیار متعدد آن در داخل صرافی بایننس و بر روی اسمارت چین این صرافی ارزش بسیاری پیدا کرده است. افزایش توجه جهانی به حوزه ارزهای دیجیتال موجب رشد صرافی بزرگ بایننس و در نتیجه افزایش پذیرش توکن بایننس کوین در میان سرمایه‌گذاران و کاربران شده است.

با توجه به برنامه‌های در دست اجرا و آتی صرافی بایننس می‌توان آینده درخشانی را برای بایننس کوین متصور شد. این رمزارز در میانه سال ۲۰۲۱ جزو چهار رمزارز بزرگ جهان است.