Worldcup 2022Worldcup 2022
تپ روت بیت کوین چیست؟ آیا باید انتظار صعود قیمت داشته باشیم؟

تپ روت بیت کوین چیست؟ آیا باید انتظار صعود قیمت داشته باشیم؟

پیشرفته

1401/03/25

7 دقیقه


تپ روت (Taproot) یک پروپوزال ارتقاء برای بیت کوین است که چندین ویژگی و مزیت جدید را برای کاربران بیت کوین به ارمغان می‌آورد. جامعه بیت کوین امیدوار است قابلیت تپ روت را در آینده نزدیک فعال کند اگرچه مسیر فعال‌سازی آن هنوز نامشخص است. اینکه تاریخ اجرای این ارتقا چه زمانی است و چه مزایای برای بیت کوین دارد در ادامه بحث شده است.

تپ روت چیست؟

ارتقاء تپ روت در واقع از سه پروپوزال ارتقاء بیت کوین یا بی‌آی‌پی (BIP) تشکیل شده است که سه ارتقای مجزا امضاهای شنور، تپ روت و تپ اسکریپت را برای بیت کوین تعریف می‌کند.

با این حال، این سه ارتقاء به عنوان ارتقاء تپ روت شناخته می‌شوند و پروپوزال‌های ارتقای ۳۴۰، ۳۴۱ و ۳۴۲ اغلب در مجموع به عنوان تپ روت شناخته می‌شوند. این ارتقاها با هم راه‌های جدید، کارآمدتر، انعطاف‌پذیرتر و خصوصی را برای انتقال بیت کوین معرفی می‌کنند.

قبل از پرداختن به اینکه تپ روت بیت کوین چیست، بهتر است که نگاهی بر چند ارتقای قبلی بیت کوین بیندازیم.

ارتقاهای مهم بیت کوین تا به حال

تپ روت اولین ارتقاء شبکه بیت کوین نیست. اما آیا ارتقاهای بزرگ قبلی در شبکه بیت کوین تأثیر زیادی داشته است؟ چه چیزی می‌توانیم از آنچه اتفاق افتاده یاد بگیریم؟

بیت کوین تی‌اکس (۲۰۱۴)

اولین فورک بزرگ بیت کوین در سال ۲۰۱۴ توسط مایک هرن و گاوین آندرسن پروپوزال شد که در آن زمان هر دو توسعه دهندگان ارشد بنیاد بیت کوین بودند.

هدف بیت کوین اکس‌تی سرعت بخشیدن به انجام تراکنش‌ها از ۷ به ۲۴ تراکنش در ثانیه از طریق افزایش اندازه بلوک از ۱ به ۸ مگابایت بود. نکته منفی این تغییر این بود که مقدار حافظه مورد نیاز برای ثبت سوابق کل بلاکچین در گره‌های مختلف به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یافت.

هرن در پیامی به مجموعه توسعه دهندگان بیت کوین گفت:

«من از اینکه کار به اینجا رسیده است ناراحتم، اما راه دیگری وجود ندارد. پروژه بیت کوین کور از اصولی که خود من و بسیاری دیگر احساس می‌کنند مهم هستند دور شده است. متاسفانه ایجاد یک فورک تنها راه حل مشکلات است.»

حمایت از بیت کوین اکس‌تی پس از مدت کوتاهی کاهش یافت و این کوین در نهایت پس از ناکامی در جلب حمایت انبوه رها شد. اما داستان به همین جا ختم نشد …

سگویت (۲۰۱۷)

ارتقاء شبکه بیت کوین یک فرآیند طولانی و خسته‌کننده است. ارتقاء لایه اجماع شواهد جداشده یا سگویت (SegWit)  اولین بار توسط برنامه‌نویس بیت کوین کور پیتر ویل در سال ۲۰۱۵ پروپوزال شد و در آگوست ۲۰۱۷ اجرا شد.

سگویت به معنای جداسازی شاهدان (امضای تراکنش‌ها) عمدتاً برای بهینه‌سازی تراکنش‌های بیت کوین اجرا شد. در این ارتقاء هر تراکنش به دو بخش تقسیم می‌شود در نتیجه میزان تراکنش‌ها در یک بلوک افزایش یافته و در نهایت ظرفیت کل شبکه بیشتر می‌شود.

مخالفان سگویت به این راحتی‌ها کوتاه نیامدند. درگیری‌های بعدی به عنوان جنگ داخلی بیت کوین شناخته شد که منجر به هارد فورک بلاکچین بیت کوین و ایجاد رمز ارز بیت کوین کش شد.

تفاوت اصلی بین بیت کوین و بیت کوین کش افزایش اندازه بلاک بیت کوین کش از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت است که امکان گنجاندن تراکنش‌های بیشتر در هر بلوک را فراهم می‌کند و در نهایت به کوین امکان مقیاس‌پذیر شدن را می‌دهد.

در سال ۲۰۱۸ حداکثر اندازه بلوک دوباره به ۳۲ مگابایت افزایش یافت اگرچه اندازه‌های واقعی بسیار کمتر مانده‌اند. ارزش بازار بیت کوین کش در زمان نگارش این مقاله (اواسط پاییز ۱۴۰۰) در حدود ۱۳/۲ میلیارد دلار است در حالی که این رقم برای بیت کوین در حدود ۱/۲۶ تریلیون دلار است.

تپ روت بیت کوین چگونه است؟

پروپوزال به‌روزرسانی تپ روت در ژانویه ۲۰۱۸ توسط توسعه‌دهنده بیت‌کوین کور، گرگ ماکسول، منتشر شد و سه سال بعد در ۱۲ ژوئن ۲۰۲۱ آستانه ۹۰ درصد بلوک‌های استخراج‌شده با سیگنال حمایت ماینرها محقق شد.

  رمز ارز چیست؟

این بدان معناست که ۱۸۱۵ بلوک از ۲۰۱۶ بلوک استخراج شده در دوره دو هفته‌ای حاوی اطلاعات رمزگذاری‌شده‌ای از سوی توسط ماینرها بود که نشان‌دهنده حمایت آنها از یان ارتقاء بود. این مکانیسم رای‌گیری اسپیدی ترایل نام داشت.

همان‌طور که گفته شد در ژانویه ۲۰۱۸، گرگوری ماکسول، توسعه‌دهنده بیت‌کوین کور پروپوزالی را ارائه کرد که برای ارتقای شبکه بیت‌کوین با اسکریپت‌نویسی تعویض‌پذیر حفظ حریم خصوصی طراحی شده بود.

ماکسول طرحی را ارائه کرد که شامل تعدادی ابزار رمزنگاری برای افزایش قابل توجه حریم خصوصی کاربران بیت کوین بود. این پروپوزال «تپ روت: اسکریپت‌نویسی تعویض‌پذیر حفظ حریم خصوصی» نام داشت.

در ژانویه ۲۰۲۰ یک توسعه‌دهنده بیت کوین کور به نام پیتر ویل یک درخواست پول برای اضافه شدن رسمی ارتقای تپ روت به کتابخانه بیت کوین کور ایجاد کرد. درخواست پول در اکتبر ۲۰۲۰ با کد بیت کوین کور ادغام شد.

اگرچه تپ روت اغلب به عنوان یک ارتقا در نظر گرفته می‌شود اما در واقع از سه پروپوزال ارتقای بیت کوین یا بی‌آی‌پی مختلف تشکیل شده است.

برای دستیابی به اهداف توصیف شده توسط ماکسول سه ارتقاء باید ادغام شوند. این سه بی‌آی‌پی با عنوان‌های بی‌آی‌پی‌های ۳۴۰، ۳۴۱ و ۳۴۲ شناخته شده و به ترتیب به ترتیب امضای شنور، تپ روت و تپ اسکریپت نامیده می‌شوند.

این سه بی‌آی‌پی (BIP) حالا در مجموع بی‌آی‌پی تپ روت نامیده می‌شوند. این به‌روزرسانی قرار است پس از اعلام حمایت ماینرها به عنوان یک سافت فورک اجرا شود.

ارتقاء تپ روت برای بهبود اسکریپت‌نویسی در شبکه بیت کوین به منظور دستیابی به عملکرد بیشتر طراحی شده است؛ این ارتقاء به خصوص با حریم خصوصی، امنیت و استفاده کارآمد از فضا در ارتباط است.

برای درک بهتر اینکه تپ روت چگونه این کار را انجام می‌دهد بخش زیر را که مربوط به معرفی سه بی‌آی‌پی (BIP) و نحوه کار آنهاست مطالعه کنید.

پروپوزال ارتقای ۳۴۰

بی‌آی‌پی ۳۴۰ (BIP340) معرفی امضاهای شنور برای بلاکچین بیت کوین را پروپوزال می‌کند.

امضاهای شنور یک طرح رمزنگاری‌شده است که اولین بار توسط یک ریاضیدان آلمانی به نام کلاوس اشنور تشریح شد.

این طرح پس از استفاده امضاهای دیجیتال کوتاه و کارآمد و در عین حال دارای سطح بالایی از امنیت را ایجاد می‌کند. اگرچه ممکن است این طرح در مقایسه با دیگر طرح‌های رمزنگاری‌شده ساده به نظر برسد اما مدت‌هاست که یکی از امن‌ترین طرح‌ها محسوب می‌شود.

به زبان ساده، امضاهای شنور بسیار ایمن است و به دلیل ویژگی‌هایش احتمال حملات دوبار خرج کردن را به خوبی از بین می‌برد.

امضاهای شنور (Schnorr Signatures) چیست؟

امضاهای شنور شامل یک طرح امضای رمزنگاری‌شده است که توسط کلاوس شنور ایجاد شد. اگرچه شنور تحت قانون حق ثبت اختراع از الگوریتم خود محافظت کرد اما این حق در سال ۲۰۰۸ به صورت قانون منقضی شد. امضاهای شنور مزایای متعددی دارد که معروف‌ترین آن سادگی و کارآمدی در ایجاد امضاهای کوتاه است.

طرح امضایی که توسط ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین) انتخاب کرد «الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضی» (ECDSA) بود. انتخاب این طرح به جای الگوریتم امضای شنور به این دلیل بود که این طرح در آن زمان به طور گسترده استفاده می‌شد، به خوبی درک شده بود، امن، فشرده و منبع باز بود.

با این حال شاید بتوان توسعه طرح امضای دیجیتال شنور (SDSS) را نقطه شروع نسل جدیدی از امضاها برای بیت کوین و سایر شبکه‌های بلاکچین دانست.

یکی دیگر از مزایای اصلی امضاهای شنور این است که می‌توانند بر اساس چندین کلید در یک تراکنش پیچیده بیت کوین  یک امضای منحصر به فرد تولید کنند. این بدان معنی است که امضاهای چند طرف درگیر در تراکنش را می‌توان در یک امضای شنور «تجمیع» کرد. این قابلیت به عنوان تجمیع امضا شناخته می‌شود.

پروپوزال ارتقای ۳۴۱

بی‌آی‌پی ۳۴۱ (BIP341) با نحوه ادغام امضاهای شنور در شبکه بیت کوین سروکار دارد. این بی‌آی‌پی تپ روت نام دارد.

تپ روت نیاز اسکریپت بیت کوین به به‌روز شدن برای ارزیابی و ادغام امضاهای شنور را تشریح می‌کند. این کار با استفاده از درختان اسکریپت متناوب مرکلی‌شده (MAST) انجام می‌شود.

درختان مرکل نوعی ساختار داده هستند که شامل یک هش مادر و سایر داده‌های مرتبط در ساختاری است که تا حدودی شبیه یک درخت است. مزیت اصلی این ساختار این است که داده‌های موجود در استخرهای بزرگ را به صورت امن تایید می‌کند.

درختان اسکریپت متناوب مرکلی‌شده (MAST) از درختان مرکل استفاده می‌کنند که امکان قفل کردن خروجی‌ها را به اسکریپت‌های متعدد می‌دهد.

بی‌آی‌پی ۳۴۱ همچنین یک روش جدید برای خرج کردن بیت کوین از طریق یک نوع اسکریپت جدید فراهم کرده است.

در یک نوع اسکریپت به نام پرداخت به تپ روت (P2TR) کاربران می‌توانند کلید عمومی شنور یا ریشه مرکل سایر اسکریپت‌ها را پرداخت کنند. با اسکریپت پرداخت به تپ روت (P2TR)، موجودی رمز ارزی را می‌توان قفل‌گشایی کرد و در یکی از دو سناریوی زیر و خرج کرد:

  1. توسط صاحب کلید خصوصی
  2. هر طرفی که بتواند الزامات هر اسکریپت در درخت مرکل را مطابق با عملکرد جمع‌آوری کلید امضاهای شنور برآورده کند.

ویژگی تجمیع کلید شنور به این ترتیب کار می‌کند: اگر کاربری از بی‌آی‌پی ۳۴۱ استفاده کند و بیت کوین را به یک اسکریپت پرداخت به تپ روت (P2TR) بفرستد یک کلید عمومی ایجاد می‌شود. بیایید این کلید را S بنامیم. اما این کلید عمومی S ترکیبی از کلید عمومی فرستنده، مثلاً P، و کلید عمومی ریشه مرکل، مثلاً M است.

بنابراین، هر اسکریپتی در درخت مرکل می‌تواند خروجی را خرج کند.

بی‌آی‌پی ۳۴۱ به کاربران این امکان را می‌دهد که در زمان خرج کردن بین اسکریپت‌های ساده P2PK و PTTR یکی را انتخاب کنند تا در نتیجه همه خروجی‌های تپ روت مانند خروجی‌های ساده به نظر برسند. این قابلیت توسط ویژگی تجمیع کلید طرح شنور امکان‌پذیر شده و MAST از آن پشتیبانی می‌کند.

پروپوزال ارتقای ۳۴۲

بی‌آی‌پی ۳۴۲ (BIP342) تپ اسکریپت نامیده می‌شود.

همان‌طور که از نام آن مشخص است، بی‌آی‌پی ۳۴۲ با به‌روزرسانی و افزودن کدهای عملیاتی که می‌تواند هزینه‌های تپ روت و امضاهای شنور را تأیید کند در ارتباط است.

اگرچه به‌روزرسانی تپ روت در کد ادغام شده است اما مشخص نیست که این ارتقاء چه زمانی در شبکه اجرا می‌شود. این امر به تایید ماینرها بستگی دارد.

مزایای تپ روت بیت کوین چیست؟

بعد از پرداختن به اینکه تپ روت بیت کوین چیست بد نیست نگاهی هم به مزایای این ارتقا بیندازیم.

استحکام بیشتر

از نظر ریاضی، امضاهای شنور امن‌تر از امضاهای «الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضی» (ECDSA) محسوب می‌شوند زیرا با استفاده از تعداد مفروضات کمتر به طور قابل اثباتی ایمن هستند.

علاوه بر این، ماهیت امضاهای شنور امکان تغییرپذیری امضا و تئوری دوبار خرج کردن متعاقب را که یک مشکل نظری در «الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضی» (ECDSA) است حذف می‌کند.

اگرچه سگویت به خوبی به این موضوع پرداخته است اما این مشکل از نظر تئوری به دلیل استفاده از «الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضی» (ECDSA) کماکان یک چالش است. طرح شنور این مشکل را حل می‌کند.

استفاده کارآمد از فضا

بیشتر خروجی‌های تپ روت (P2TR) بیت کوین نسبت به خروجی‌های معمولی P2PKH فضای کمتری را در بلاکچین اشغال می‌کنند. اما با این خروجی‌ها کمی بزرگ‌تر از خروجی‌های سگویت هستند.

احتمالاً استفاده از این خروجی‌ها در بلندمدت موجب کارایی بیشتر فضا در بلاکچین شود. کلیدها و امضاهای شنور هم کوچک‌تر از همتایان خود هستند که این موجب پررنگ‌تر شدن این مزیت می‌شود.

به عبارت دیگر، با استفاده کارآمدتر از فضای بلوک‌ها، بلاکچین بیت کوین باید توان عملیاتی بالاتری داشته باشد که این منجر به سریع‌تر انجام شدن تراکنش‌ها می‌شود.

کارمزد تراکنش کمتر برای تراکنش‌های پیچیده

با توجه به عملکرد تجمیع کلیدها، اندازه داده‌های تراکنش مربوط به انجام تراکنش‌های پیچیده بیت کوین به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

در این حالت فقط یک کلید ایجاد می‌شود که منجر به کاهش قابل توجه کارمزد تراکنش‌های پیچیده می‌شود. تراکنش‌های چند امضایی و کیف پول‌های قفل زمانی از جمله خرج‌های پیچیده است.

یکی دیگر از مزیت‌های امضاها و کلیدهای شنور صرفه‌جویی در کارمزدها است. طول امضاهای به دلیل کوچک بودن فضای کمتری را اشغال می‌کند و در نتیجه هزینه کمتری به همراه دارد.

افزایش حریم خصوصی

با وجود تپ روت همه خروجی‌ها، چه ساده و چه پیچیده، مشابه به نظر می‌رسند؛ تنها با نگاه کردن به بلاکچین نمی‌توان نوع تراکنش – خواه قرارداد هوشمند، خروجی چند امضایی، تراکنش شبکه لایتنینگ یا خروجی تک امضایی – را تشخیص داد.

هنگام استفاده از تپ روت همه این تراکنش‌های پیچیده مانند یک خروجی تک امضایی ساده به نظر می‌رسند و پس از تایید شدن تراکنش دیگر نمی‌توان همه اسکریپت‌های ممکنی را که می‌توان برای باز کردن قفل خروجی استفاده کرد مشاهده کرد.

مسلماً این ویژگی مهم‌ترین و پیش‌بینی‌شده‌ترین بخش این ارتقا است زیرا اکثر ابزارها و اشکال تحلیل بلاکچین را بی‌فایده می‌کند.

این قابلیت باعث افزایش چشمگیر حریم خصوصی در شبکه بیت کوین می‌شود.

عملکرد اسکریپت‌نویسی پیچیده بهتر

تپ روت در زمینه اسکریپت‌نویسی پیچیده قابلیت‌های بیشتری دارد. این ارتقاء به بیت کوین اجازه می‌دهد تا روی چندین اسکریپت قفل شود.

توسعه‌دهندگان با ترکیب این و سایر مزایای تپ روت می‌توانند کیف پول یا سایر قابلیت‌ها را با عملکرد بهتری در بستر شبکه بیت کوین ایجاد کنند.

یکی از این موارد ایجاد کیف پول‌های قفل زمانی با شرایط بازیابی چندگانه است. در شرایط فعلی، ممکن است موجودی بیت کوین کاربر در صورت عدم رعایت همه شرایط به صورت دائمی از دست برود.

با این حال، به کمک تپ روت می‌توان یک کیف پول چند امضایی را با شرایطی طراحی کرد که مطابق با پیچیدگی زندگی واقعی باشد و احتمال از دست رفتن دسترسی به بیت کوین را تا حد زیادی کاهش دهد.

به عنوان مثال، اگر فردی بخواهد در هنگام مرگ به چهار فرزند خود بیت کوین بدهد می‌تواند یک کیف پول چندامضایی ۴ از ۶ بسازد که در صورت رعایت شرایط خاص به کیف پول ۲ از ۵ تغییر می‌کند.

به عبارت دیگر، به جای اینکه از هر شش عضو خانواده چهار عضو برای امضای یک تراکنش الزامی باشد، کیف پول چند امضایی به گونه‌ای تغییر می‌کند که تنها دو عضو خانواده برای امضای تراکنش پرداخت‌های فرزندان لازم باشد.

تاریخ اجرای تپ روت بیت کوین چه زمانی است؟

جامعه ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین بیش از ۴ سال برای یک ارتقای دیگر در شبکه بیت کوین صبر کردند. این روزها، کم کم به تاریخ اجرای بیت روت بیت کوین نزدیک می شویم. در خصوص تاریخ تپ روت باید عنوان کنیم که بر اساس وب سایت نیک هش، آخرین ارتقای شبکه بیت کوین یا همان تپ روت در تاریخ ۱۴ نوامبر یا ۲۳ ابان ۱۴۰۰ صورت خواهد گرفت.

آیا تپ روت بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد؟

حفظ حریم خصوصی مدت‌هاست که یک چالش برای بیت‌کوین بوده است زیرا تهدیدی برای سانسور ناپذیر بودن است که مسلماً قوی‌ترین ویژگی بیت‌کوین است.

با توجه به مزایای فراوان تپ روت برای شبکه بیت کوین، به ویژه پیامدهای حفظ حریم خصوصی، قیمت بیت کوین ممکن است به اجرای ارتقا واکنش مثبت نشان دهد.

ارزش این ارز دیجیتال ممکن است در بلندمدت به شدت افزایش یابد زیرا توسعه دهندگان بیت کوین راه‌حل‌های حفظ حریم خصوصی ضروری را برای شبکه پیاده سازی می‌کنند تا مطمئن شوند بیت کوین همچنان در برابر سانسور شدن مقاوم است.

استفاده از امضاهای شنور را برای شبکه بیت کوین توصیف می‌کند. این توضیح می‌دهد که چگونه کلیدهای عمومی‌و امضاهای ایجاد شده با استفاده از طرح امضای شنور باید رمزگذاری شوند. این باعث صرفه جویی در فضا برای بلاک چین در مقایسه با امضاهای مبتنی بر «الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضی» (ECDSA) می‌شود.

امضاهای شنور همچنین از تجمیع پشتیبانی می‌کنند، به این معنی که می‌توانند با ادغام چندین کلید در یک تراکنش پیچیده بیت کوین، یک امضای منحصر به فرد تولید کنند. امضا یا تجمیع کلید بدون شک مهم‌ترین مزیت این پروپوزال بهبود خاص است.

تحلیل قیمت اتریوم - ۱۲ آذر ۱۴۰۱

تحلیل قیمت اتریوم - ۱۲ آذر ۱۴۰۱

1401/09/12


بعد از FTX نوبت به crypto.com رسید!

بعد از FTX نوبت به crypto.com رسید!

1401/08/23


دیفای چیست؟ مفهوم کلی امور مالی غیر متمرکز (Defi)

دیفای چیست؟ مفهوم کلی امور مالی غیر متمرکز (Defi)

1401/08/21


تحلیل تکنیکال دوج‌کوین - ۱۴ آبان

تحلیل تکنیکال دوج‌کوین - ۱۴ آبان

1401/08/14


ایلان ماسک چه خوابی برای توییتر و دوج‌کوین دیده است؟

ایلان ماسک چه خوابی برای توییتر و دوج‌کوین دیده است؟

1401/08/14


آموزش استخراج دوج کوین (ماینینگ DOGECOIN)  چگونه است؟

آموزش استخراج دوج کوین (ماینینگ DOGECOIN) چگونه است؟

1401/08/10


پیش‌بینی قیمت ارز برگر

پیش‌بینی قیمت ارز برگر

1401/08/02


آیا قیمت‌های لونا و لونا کلاسیک (لونک) بازیابی می‌شوند؟

آیا قیمت‌های لونا و لونا کلاسیک (لونک) بازیابی می‌شوند؟

1401/07/30


فرانت رانینگ و حمله ساندویچی در ارز دیجیتال

فرانت رانینگ و حمله ساندویچی در ارز دیجیتال

1401/07/28


اتحادیه اروپا چه خوابی برای استیبل‌کوین‌ها دیده است؟

اتحادیه اروپا چه خوابی برای استیبل‌کوین‌ها دیده است؟

1401/07/18


پیش بینی آینده ارز لونا کلاسیک

پیش بینی آینده ارز لونا کلاسیک

1401/07/18


تفاوت لونا با لونا کلاسیک چیست؟

تفاوت لونا با لونا کلاسیک چیست؟

1401/07/18