ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) چیست و چرا با دیگر رمز ارزها متفاوت است؟

ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) چیست و چرا با دیگر رمز ارزها متفاوت است؟

متوسط

23:50

15 دقیقه


ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) از رمز ارزهای برتر بازار محسوب می شود. اما یونی سواپ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ ارز دیجیتال یا توکن یونی سواپ که در واقع متعلق به صرافی به همین نام است کارکرد و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که در ادامه این مقاله از صرافی ارز دیجیتال رمزینکس قصد پرداختن به آن، برای کسانی که قصد خرید یونی سواپ دارند را داریم.

ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) چیست؟

یونی سواپ یک پروتکل غیرمتمرکز است که به شما و بقیه افراد جهان امکان می‌دهد توکن‌ها را مستقیماً از طریق کیف پول خود مدیریت کنید. برای استفاده از یونی سواپ نیازی نیست داده‌های شخصی یا کلید‌های خصوصی را در اختیار یک مرکز غیرمتمرکز قرار دهید.

یونی سواپ مجموعه‌ای از برنامه‌های رایانه‌ای است که با استفاده از بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود و امکان تعویض توکن را به صورت غیرمتمرکز فراهم می‌کند و با کمک یونی کورن (unicorn) اجرا می‌شود.

معامله گران می‌توانند توکن‌های اتریوم را در یونی سواپ بدون اینکه لازم باشد به سرمایه‌ها و اشخاص سوم اعتماد کنند، مبادله کنند. در همین حال، هر کسی می‌تواند رمز ارز‌های خود را به ذخایر ویژه‌ای به نام استخر نقدینگی (liquidity pools) وام دهد و در ازای پولی که به این استخر‌ها سپرده، پاداش دریافت کنند.

در شبکه یونی سواپ هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و کاربران، معاملات و قرارداد‌های هوشمند را با سایر کاربران اجرا و تائید می‌کنند. پروتکل یونی سواپ دو عملکرد اصلی دارد:

 1. کاربران می‌توانند توکن‌های ERC-20 را خریدوفروش کنند.
 2. با ارائه نقدینگی به پروتکل، پاداش خود را دریافت کنند.

بنابراین، کاربران از یک طرف می‌توانند دقیقاً مانند گذشته و سایر ارز‌های دیجیتالی با سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت سود کسب کنند و از طرفی هم در ازای سپردن نقدینگی به پروتکل پاداش کسب کنند.

صرافی متمرکز در مقابل صرافی غیرمتمرکز

به زبانی ساده بخواهیم توضیح دهیم، یک مبادله متمرکز شما را مجبور می‌کند تا برای تجارت و ذخیره دارایی‌های رمز ارز به واسطه‌ای اعتماد کنید. از طرفی در یک مبادله غیرمتمرکز شما و سایر سرمایه‌گذاران با استفاده از کیف پول‌های رمز ارز خود، به طور ناشناس رمز ارز‌ها را برای یکدیگر می‌فرستید و مبادله به صورت ناشناس و بدون نیاز به واسطه انجام می‌شود.

اینکه بسیاری می‌گویند صرافی غیرمتمرکز بهتر از صرافی متمرکز هستند به این دلیل است که امکان هک و سرقت سایبری در صرافی متمرکز خیلی زیاد است.

می‌دانید که صرافی‌های متمرکز که شما آن‌ها را تحت عنوان کیف پول‌های گرم (hot wallets) می‌شناسید، ارز‌های دیجیتال را برای دسترسی آسان به طور آنلاین و در سرور‌های خود بارگیری می‌کنند و به این دلیل که این کیف پول‌ها به شبکه متصل هستند بیشتر در معرض هک و دزدی قرار دارند.

از جمله نمونه‌هایی که می‌توان برای هک‌هایی که ضرر‌های مالی فراوانی به شرکت‌های برجسته زدند، اشاره کرد، هک و دزدی ۵۰۰ میلیون دلاری از شرکت‌های ام تی گاکس (Mt. Gox) و کوین چک (Coincheck) است.

صرافی‌های غیرمتمرکز با ارائه قابلیت انجام معاملات به صورت همتا به همتا (p2p)، مشکلات مربوط به امنیت و ایمنی سکه‌ها را حل می‌کنند. تصدی شخصی (Self-custody) رمز ارز‌ها به این معنا است که کاربر به تنهایی مدیریت و کنترل دارایی خود را بر عهده دارد و هیچ شخص ثالث و صرافی کنترلی بر دارایی کاربران ندارد.

از سال ۲۰۱۴ تاکنون تلاش‌های زیادی برای اجرای سیستم دکس (DEX) انجام شده است اما تا زمانی که صرافی دلتا اتر (EtherDelta) این سیستم را اجرا نکرد، کسی موفق به اجرای آن نشد.

اگرچه صرافی دلتا اتر دارای ایراد و مشکلات مختلفی بود که ناشی از معماری آن می‌شد اما توانست قابلیت تصدی شخصی را وارد صنعت رمز ارز کند. متأسفانه افراد زیادی از عملکرد و کارکرد این صرافی شکایاتی داشتند؛ با این وجود این صرافی منجر به شکل‌گیری موفقیت‌های فراوانی در صنعت ارز‌های دیجیتالی شد.

بعد از این موفقیت صرافی دلتا اتر، تبادلات رمز ارز به دو نوع کلی تقسیم شد، یکی درون زنجیره‌ای (on-chain) و دیگری برون زنجیره‌ای (off-chain).

معاملات برون زنجیره‌ای منجر به توسعه پروتکل‌هایی مانند زیرو ایکس (0x) و دیگری باعث توسعه سیستم بازارساز خودکار (AMM) می‌شود که در نهایت منجر به توسعه ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) شد.

در واقع سیستم بازارساز خودکار موجود در بازار مبنایی برای تقریباً نوآوری‌هایی است که در پروتکل‌هایی مالی غیرمتمرکز کامپاند (Compound)، آوه (Aave) و کورو (Curve) یافت می‌شود.

ارز یونی سواپ چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) به دلیل غیرمتمرکز بودن محبوبیت زیادی کسب کرد و توانست طرفداران زیادی را به خود جذب کند اما این شبکه کاملاً غیرمتمرکز نیست.

اصطلاح مناسبی که می‌توان به جای غیرمتمرکز برای یونی سواپ استفاده کرد، اصطلاح یک پروتکل نقدینیگی خودکار است. پروتکل نقدینگی خودکار به این معنی است که یونی سواپ نقدینگی بین معامله گران را تسهیل می‌کند اما نقدینگی را ذخیره نمی‌کند.

در عوض، یونی سواپ به طرفین اجازه می‌دهد تا با واریز کردن توکن در قرارداد‌های هوشمند مبتنی بر اتریوم، استخر نقدینگی ایجاد کنند که این استخر نقدینگی اساس مبادله توکن‌ها را تشکیل می‌دهد.

برای اینکه تمامی این موارد را بهتر درک کنید به مثال زیر توجه کنید:

 1. فرض کنید شما به تازگی یک توکن ERC-20 ایجاد کرده‌اید. برای تعیین قیمت و ارزش آن و اینکه وارد چرخه معامله شود، توکن جدید شما لازم است با یک ارز دیجیتال مخصوص مبادله مانند اتر (ETH) جفت شود.
 2. بنابراین شما با استفاده از یونی سواپ و با واریز مقداری از هر توکن، یک استخر نقدینگی بین توکن و اتر خود ایجاد می‌کنید.
 3. به دلیل اینکه شما تنها شخصی هستید که این توکن جدید را در اختیار دارید، جفت کردن آن با اتر در یک استخر نقدینگی به هر کسی که دارنده توکن اتر است زمینه مشترکی برای خرید توکن شما می‌دهد.
 4. سایر افراد از طریق یونی سواپ به توکن شما دسترسی پیدا می‌کنند و اتر را بین کیف پول خود و استخر نقدینگی با قرارداد هوشمند معامله می‌کنند. بدین ترتیب کیف پول‌های بیشتری در معرض توکن شما قرار می‌گیرند و توکن‌های شما به کیف پول‌های بیشتر و بیشتری ارسال می‌شوند.

  ارز دیجیتال اسموث لاو پوشن (SLP) چیست و چرا می‌تواند موفق شود؟

یونی سواپ چه ویژگی خاصی دارد؟

تمایز اصلی یونی سواپ (Uniswap) از سایر صرافی غیرمتمرکز، استفاده از مکانیسم قیمت‌گذاری به نام «مدل بازار ساز محصولات ثابت (Constant Product Market Maker Model)» است.

هر توکنی را می‌توان با تأمین اعتبار با ارزشی معادل اتر و توکن‌های ERC20 مورد معامله، به یونی سواپ اضافه کرد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک آلت کوین (altcoin) را با یک توکن نام توکن دوریان (Durian) مبادله کنید، یک قرارداد هوشمند جدید یونی سواپ را برای توکن دوریان ایجاد می‌کنید و یک استخر نقدینگی با ارزش ۱۰ دلار دوریان توکن و ۱۰ دلار اتر ایجاد می‌کنید.

یونی سواپ از این نظر با دیگر ارز‌های دیجیتالی متفاوت است که به جای اتصال خریداران و فروشندگان برای تعیین قیمت دوریان توکن، از یک معادله ثابت (x * y = k) استفاده می‌کند.

در معادله، x و y نشان دهنده مقدار توکن‌های اتر و ERC20 موجود در یک استخر نقدینگی هستند و k نیز یک مقدار ثابت است. این معادله بین توکن‌های اتر و ERC20 و عرضه و تقاضا برای تعیین قیمت یک توکن خاص استفاده می‌کند. هر زمان کسی دوریان توکن را با اتر خریداری کند، عرضه توکن دوریان کاهش و در عین حال عرضه اتر افزایش می‌یابد و در مقابل قیمت توکن‌های دوریان افزایش می‌یابد.

قیمت توکن‌های یونی سواپ فقط در صورت انجام معاملات تغییر می‌کند. اساساً کاری که یونی سواپ انجام می‌دهد متعادل‌سازی ارزش توکن‌ها و مبادله آن‌ها بر اساس میزان تقاضا مردم برای خریدوفروش آن‌ها است. در ادامه کارکرد صرافی یونی سواپ را با صرافی کوین بِیس مقایسه کرده ایم.

یونی سواپ در مقابل کوین بیس (Coinbase)

برای توضیح بهتر تفاوت‌ها و شباهت‌های میان تجارت سنتی و تجارت غیرمتمرکز با استفاده از یونی سواپ، این دو پلتفرم را با هم مقایسه می‌کنیم.

مراحل خرید ۱۰۰ دلار استیبل کوین با اتر در کوین بیس:

 • تائید قبل از تجارت: ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت را طی کنید.
 • قیمت: اطلاع از جدیدترین قیمت استیبل کوین و اتر لازم است.
 • سرعت: سرعت انجام معامله بالا است.
 • تصدی شخصی: به عنوان سرمایه‌گذار و دارنده توکن باید به خوبی از دارایی و کلید‌های خصوصی خود محافظت کنید.

خرید ۱۰۰ دلار استیبل کوین با اتر در کوین سواپ:

 • تائید قبل از تجارت: قبل از انجام تجارت ثبت‌نام لازم نیست و تنها به یک کیف پول اتریوم احتیاج دارید.
 • قیمت: بازارساز خودکار قیمت را به طور خودکار تعیین می‌کند.
 • سرعت: سرعت انجام معامله به هر معامله بستگی دارد اما به طور میانگین بین ۱۵ تا ۴۵ ثانیه طول می‌کشد.
 • تصدی شخصی: مدیریت و نگهداری از دارایی به شما بستگی دارد.

استخر نقدینگی در صرافی یونی سواپ چگونه کار می کند؟

صرافی یونی سواپ (Uniswap) دارای استخرهای نقدینگی است که در واقع مجموعه‌ای از توکن‌های مختلف است که در قراردادهای هوشمند قرار دارند. کاربران می‌توانند با استفاده از اتریوم به عنوان مجرای اصلی، توکن‌ها را در استخرها وارد کنند.

یکی از ویژگی‌های اصلی صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ این است که هر کسی می‌تواند جفت ارزهای جدیدی را در یک استخر نقدینگی برای هر توکن ایجاد کند، که این کار بر خلاف صرافی‌های متمرکز است که این کار را خودشان انجام می‌دهند.

تامین کنندگان نقدینگی کارمزد مبادله (حدود ۰.۳ درصد) را به عنوان سود کسب می‌کنند. اما محاسبه بازدهی استخرهای یونس سواپ کار ساده ای نیست. اضافه کردن نقدینگی مستلزم واریز مقدار معینی توکن اتریوم و توکن‌های ERC20 به قرارداد توکن‌های ERC20 صرافی است.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید ۱ اتر به استخر ETH/SNX اضافه کنید، باید سپرده اتریوم خود را با SNX مطابقت دهید. بنابراین شما یا باید ۰.۵ اتر را به SNX تبدیل کنید و یا مقداری SNX به ارزش ۱ اتر را با توجه به نرخ تبدیل صرافی در لحظه واریز خود، واریز کنید.

آموزش وارد کردن نقدینگی در یونی سواپ

برای درک بهتر این مطلب، از یک تراکنش انجام شده در گذشته استفاده می‌کنیم؛ در ابتدا در این تراکنش ۰.۵ اتر را به SNX تبدیل کنیم. (در زمان این تراکنش ۱ اتر معادل ۱۰۶.۸۳ SNX بوده است).

تبدیل در یونی‌سواپ

همانطور که مشاهده می‌کنید، در این تراکنش در واقع کمی بیشتر از ۰.۵ اتر مبادله می‌کنیم تا مطمئن شویم SNX کافی برای تامین مبلغ معادل، در صورتی که نرخ صرافی تا زمان انجام معامله دوم تغییر کند، خواهیم داشت. در تصویر زیر می‌توانید این تراکنش را که دارای ۰.۲۵ دلار کارمزد گس نیز هست، مشاهده کنید.

 

 
تراکنش اتریوم

برای واریز جفت ارز در استخر نقدینگی، در ابتدا باید توکن دوم را Confirm کنید و سپس جفت ارز را تایید کنید تا وارد استخر شود. البته تمام این کارها به طور اتوماتیک انجام می‌شود و تنها کاری که باید انجام دهید، تایید کردن ارزهاست.

در آخر ، می‌توانید SNX را به عنوان توکن واریز خود انتخاب کنید و اگر روی مانده خود در سمت راست کلیک کنید، حداکثر مبلغ ممکن اعمال می شود. روی افزودن نقدینگی (Add Liquidity) کلیک کنید و تراکنش کیف پول متاماسک خود را تأیید کنید.

نقدینگی در یونی‌سواپ

توکن‌های نقدینگی به نسبت کل ذخیره‌هایی که هر تامین‌کننده نقدینگی در آن سهیم بوده است، تولید می‌شوند. این توکن‌ها بسیار تقسیم‌پذیر هستند و می‌توانند در هر زمان سوزانده شوند تا سهم متناسب نقدینگی بازارها را به ارائه دهنده بازگردانند.

مشاهده کردید که برای وارد کردن نقدینگی به یونی سواپ نیاز به انجام سه تراکنش دارید، که برای هر کدام جداگانه میزانی کارمزد گس باید پرداخت شود.

نحوه خارج کردن نقدینگی از استخر

به روی تب Pool بروید. در اینجا استخرهایی که در آنها نقدینگی قرار داده‌اید را مشاهده می‌کنید. بر روی دکمه Manage استخری که قصد خارج کردن نقدینگی از آن را دارید، کلیک کنید.

نحوه خارج کردن نقدینگی از استخر

بر روی Remove کلیک کنید.

 

 
نحوه خارج کردن نقدینگی از استخر

می‌توانید انتخاب کنید که چند درصد از نقدینگی خود را می‌خواهید از استخر یونی سواپ خارج کنید. اگر کل موجودی خود را خارج می‌کنید، بر روی Max کلیک کنید و سپس بر روی Approve کلید کنید. در پاپ‌آپ باز شده، بر روی Sign کلیک کنید.

نحوه خارج کردن نقدینگی از استخر

پس از Sign کردن یا امضا کردن ، بر روی Remove کلیک کنید تا دارایی‌های شما از استخر خارج شود. برای این کار، باید مقداری Gwei پرداخت کنید.

نحوه خارج کردن نقدینگی از استخر

تفاوت ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) با دیگر ارزهای دیجیتال در چیست؟

در شبکه یونی سواپ هر توکن ERC20 را می‌توان بدون نیاز به تائید یا اجازه ایجاد کرد. در واقع می‌توان هر توکن قرارداد هوشمند یا استخر نقدینگی را در صورت عدم وجود به راحتی ایجاد کرد.

  ارز دیجیتال ددی دوج (DaddyDoge)، پدر خانواده دوج چه چیزی برای گفتن دارد؟

هنگامی که توکن دارای قرارداد هوشمند مبادله‌ای و استخر نقدینگی خود است، هر کسی می‌تواند توکن را معامله کرده و یا در استخر نقدینگی مشارکت کند و در عین حال ۰/۳ درصد پاداش در ازای مشارکت در استخر دریافت کند. برای مشارکت در استخر نقدینگی، باید وجه معادل ارزش توکن اتر و ERC20 را در استخر سرمایه‌گذاری کنید.

توکن یونی سواپ (UNI) چیست؟

یونی (UNI) توکن اصلی شبکه یونی سواپ است و مزایای خاصی به دارندگان آن تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال دارندگان توکن یونی می‌توانند در مورد تغییرات شبکه اظهار نظر کرده و رأی دهند. پروتکل یونی سواپ بیشتر به عنوان نوعی کالای عمومی عمل کرده و از زمانی که توکن خود را وارد بازار کرده است این عملکرد منحصر به فرد خود را قوی‌تر کرده است.

در زمان ایجاد یونی سواپ، حدود ۱ میلیارد توکن یونی ایجاد شد. ۶۰ درصد از این مقدار در میان اعضای جامعه یونی سواپ توزیع شد و ۴۰ درصد باقی مانده طی ۴ سال اخیر در اختیار اعضای تیم، سرمایه‌گذاران و مشاوران قرار گرفته است.

بخشی از توزیع جامعه از طریق استخراج نقدینگی صورت می‌گیرد. این بدان معنی است که یونی به کسانی که نقدینگی استخر‌های یونی سواپ زیر را تأمین می‌کنند تعلق می‌گیرد:

 • اتر/ تتر (USDT)
 • اتر/ استیبل کوین (USDC)
 • اتر/ دای (DAI)
 • اتر/ رَپد بیت کوین
 •  

اعضای جامعه یونی سواپ، هر آدرس اتریومی است که با قرارداد‌های هوشمند یونی سواپ تعامل کرده است.

توکن‌های یونی سواپ چگونه تولید می‌شوند؟

هر زمان که یک توکن اتر یا ERC20 به یک استخر نقدینگی یونی سواپ سپرده می‌شود، شخصی که توکن را سپرده است یک توکن ERC20 به نام توکن پول (pool) دریافت می‌کند.

توکن‌های پول هر زمان که وجوه به استخر واریز می‌شود، به عنوان توکن ERC20 ایجاد می‌شوند. این توکن‌ها را می‌توان آزادانه مبادله، جابجا و در سایر اپلیکشن‌های غیرمتمرکز (dapp) استفاده کرد.

در صورت بازپس‌گیری وجوه توکن‌ها سوزانده شده یا از بین می‌روند. هر توکن پول نشان دهنده سهم کاربر از کل دارایی‌های استخر و سهم ۰/۳ درصدی هزینه تجارت استخر است.

یونی سواپ چه مشکلاتی را برای کاربران حل می‌کند؟

ارز دیجیتال یونی سواپ برای مقابله با سخت‌ترین مشکلات پیش روی بازار ارز‌های دیجیتال طراحی شده است. ماهیت غیرمتمرکز آن به از بین بردن قدرت و کنترلی که صرافی‌های برجسته مانند بایننس (Binance) و کوین بیس در اختیار دارند، کمک می‌کند. علاوه بر این، یونی سواپ نقش بسزایی در دسترسی مشاغل جدید به نقدینگی ایفا می‌کند.

نقدینگی

هر پروژه‌ای می‌تواند با استفاده از یونی سواپ استخر نقدینگی ایجاد کند. یک توسعه‌دهنده تنها کاری که باید انجام دهد تهیه توکن و اتر لازم برای راه‌اندازی استخر است.

این قابلیت پروتکل یونی سواپ، پروژه‌های جدید را قادر می‌سازد توکن‌های خود را مستقیماً به بازار عرضه کرده و توجه مخاطبین بیشتری را به خود جلب کنند.

نقدینگی اضافه شده همچنین به حل مشکل سود‌های بالای دارایی‌های غیر نقدینگی در صرافی کمک می‌کند. پروژه‌های جدید می‌توانند استخر‌های نقدینگی ایجاد کرده و اعتماد سرمایه‌گذاران را به پروژه جلب کنند و همچنین از طریق معاملات آربیتراژ (arbitrage) فرصت‌های بازگشت سرمایه را فراهم کنند.

پاداش تأمین کننده نقدینگی

کاربران بدون نیاز به شرایط خاص می‌توانند به عنوان یک تأمین کننده نقدینگی شرکت کنند و از هزینه‌های معاملات پاداش بگیرند. درصدی از کل هزینه‌های معاملاتی به نسبت سهم آن‌ها در مجموع، بین تأمین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود. به این ترتیب، کاربران می‌توانند بدون صرف رمز ارز‌های خود از طریق آن‌ها درآمد قابل توجهی کسب کنند.

مزایای ارز دیجیتال یونی سواپ

ارز دیجیتالی یونی سواپ مزایای قابل توجهی برای کاربران و کل بازار به همراه دارد و به لطف ماهیت باز و رابط کاربری ساده‌اش به یکی از محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتالی دنیای رمز ارز‌ها تبدیل شده است.

معاملات انجام شده در یونی سواپ به شکلی کاملاً ساده و ابتدایی انجام می‌گیرند؛ تمامی تراکنش‌ها با چند کلیک ساده انجام گرفته و به لطف ویژگی‌های خاصی که دارد، کل شبکه بسیار انعطاف‌پذیر است.

انعطاف‌پذیری بسیار بالای یونی سواپ

هر کسی با استفاده از این شبکه می‌تواند به راحتی دو مجموعه دارایی اتریوم را در برابر یک مجموعه استخر نقدینگی مبادله کند.

علاوه بر این، هر پروژه‌ای می‌تواند با تأمین ارزشی معادل دو توکن ERC-20 که با آن جفت می‌شود، یک بازار جدید ایجاد کند؛ اما ناگفته نماند که این ماهیت بسیار باز یونی سواپ مثل یک چاقوی دو لبه است و از آنجایی که توکن‌های راگ پول (rug pull) زیادی وارد بازار شده‌اند، کاربر باید هنگام خرید توکن خیلی مواظب باشد.

مقاومت در برابر سانسور

یونی سواپ هیچ‌گونه مرکزیت قانونی برای مسدود کردن کاربران و مصادره اموال آن‌ها ندارد و هیچ ارگانی نمی‌تواند برای شما تصمیم بگیرد که روی کدام شرکت سرمایه‌گذاری کنید یا تراکنش‌های شما را محدود کند.

مطمئناً بدین صورت شبکه‌ای کاملاً غیرمتمرکز به وجود می‌آید که تمامی افراد از هر کجای دنیا که باشند به صورت کاملاً برابر به آن دسترسی خواهد داشت. بدین شکل معنای غیرمتمرکز بودن به صورت تمام و کمال قابل لمس خواهد بود.

آزادی عمل بیشتر در تریدینگ

از آنجایی که یونی سواپ ماهیت کاملاً غیرمتمرکزی دارد، معمولاً تفاوت‌هایی در لیست قیمت توکن‌ها با لیست قیمت در شبکه‌های متمرکز دیده می‌شود.

این تفاوت‌های قیمتی می‌تواند برای معامله‌گرانی که معاملات آربیتراژ بین سیفای (CeFi) و دیفای (DeFi) انجام می‌دهند بسیار سودآور باشد به نحوی که امروزه بسیاری از معامله گران از تفاوت قیمتی که بین یونی سواپ و بقیه بازار به وجود آمده استفاده کرده و سود‌های بسیار خوبی به جیب می‌زنند.

امنیت یونی سواپ

یونی سواپ یک پروژه متن باز است که توسط جامعه در حال پیشرفت ما به خوبی مورد بازبینی قرار گرفته است. تمامی کد نویسی‌های مربوط به قرارداد‌های هوشمند در امنیت کامل انجام شده و از آنجایی که کل شبکه غیر متصدیانه (non-custodial) است، هکر‌ها از حمله به شبکه و هک کردن آن هیچ سودی نخواهند برد.

با این حال باز هم لازم است که در صورت استفاده از یونی سواپ بسیار محتاطانه عمل کنید چرا که نظارت این شبکه روی کلاه‌برداران و توکن‌های مخرب چندان تعریفی ندارد.

خصوصی و ناشناس بودن

سیستم‌های دکس نسبت به صرافی‌های متمرکز یک فضای خصوصی بسیار بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورند. این پروتکل‌ها برای کار خود نیاز به اجازه خاصی ندارند و از آنجایی که برای انجام تراکنش نیازی به اطلاعات شخصی شما ندارند، لازم نیست احراز هویت کرده و وارد شبکه شوید.

پایه و اساس این پلتفرم‌ها به نحوی ساخته شده که تا حد امکان کاربران به صورت ناشناس باقی بمانند و تلاش‌هایی که بدین منظور صورت گرفته در جای جای سیستم به چشم می‌خورد.

صرافی‌های غیرمتمرکز نسبت به صرافی‌های متمرکز محافظت از حریم خصوصی شما را بیشتر می‌کنند. این پروتکل‌ها بدون اجازه هستند و نیازی به فرایند احراز هویت کاربر ندارند و به شما امکان تجارت بدون نیاز به ثبت‌نام و ورود به شبکه را می‌دهند. کل ساختار این سیستم‌عامل‌ها از این طریق به ناشناس ماندن کاربران کمک می‌کنند.

توانایی سازگاری یونی سواپ

یونی سواپ با استانداردهای تعیین شده برای توکن ERC-20 کاملاً سازگار است. علاوه بر این، این پلتفرم از ادغام رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن (API) شخص ثالث پشتیبانی می‌کند.

این پروتکل‌ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا برای اجرای استراتژی‌های تجاری خود از ابزار‌های خارجی نیز استفاده کنند تا هیچ مانعی موجب پیشگیری از موفقیت آن‌ها نشود.

امروزه چندین رابط کاربری مختلف، ربات‌های تجاری و ابزارهای مدیریت بازار توسط شرکت‌های شخص ثالث طراحی شده تا کاربران بتوانند نهایت آزادی عمل را هنگام کار با یونی سواپ تجربه کنند.

معایب استفاده از یونی سواپ چیست؟

ارز دیجیتال یونی سواپ هم مانند تمامی رمز ارز‌های دیگر معایبی دارد و لازم است قبل از خرید آن معایب و مزایا را با هم در نظر گرفت.

 • هزینه‌های غیرقابل پیش بینی گس (gas): یکی از معایب استفاده از یونی سواپ، پرداخت هزینه‌های گس است. یونی سواپ در شبکه اتریوم اجرا می‌شود و مانند اتریوم از گس برای پرداخت هزینه معاملات استفاده می‌کند. گاهی اوقات که حجم معاملات یونی سواپ در اتریوم افزایش می‌یابد، شبکه خیلی شلوغ می‌شود و در نتیجه هزینه گس خیلی بالا می‌رود، به طوری که گاهی اوقات هزینه انجام معامله به ۳۰ دلار یا حتی بیشتر می‌رسد.
 • لغو شدن معامله به دلیل گس پایین: هنگامی که شبکه یونی سواپ شلوغ می‌شود، امکان لغو شدن معاملات به دلیل گس پایین بسیار زیاد است؛ حتی اگر گس لیمیت (gas limit) تعیین شده، مقدار توصیه شده توسط شبکه باشد. شبکه یونی سواپ در ساعات شلوغ روز اغلب معاملاتی را که گس لیمیت پایین دارند را رد می‌کند و تنها معاملاتی که هزینه گس آن‌ها زیاد است را تائید می‌کند. علاوه بر این در صورت لغو معامله هزینه گس به کاربر پس داده نمی‌شود. در مقابل برای انجام معاملات در پلتفرم کوین بیس نیازی نیست نگران چنین مشکلی باشید.
 • راگ پول: راگ پول یک پدیده بسیار جدید است که به توکن‌های کلاه‌برداری فراوانی که در یونی سواپ منتشر می‌شوند اشاره دارد. از آنجا که یونی سواپ تنظیم نشده است و نظارتی روی توکن‌های ساخته شده ندارد، هر کسی می‌تواند نقدینگی اضافه کند و تجارت یک توکن ERC-20 را فعال کند. متأسفانه توکن‌های کلاه‌برداری زیادی در یونی سواپ وجود دارند که یک روز ظاهر می‌شوند و روز دیگر از بین می‌روند. کوین بیس تمام دارایی‌های اضافه شده به سیستم را نظارت می‌کند و کاربران می‌توانند با اطمینان کامل توکن‌ها را خریداری کنند.

کارمزد در یونی سواپ چقدر است؟

ساختار کارمزد یونی سواپ برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال روی پروتکل به صروت زیر است.

 • ترید اتر به ERC20: مقدار ۰.۳ درصد کارمزد به صورت اتریوم پرداخته می‌شود.
 • ترید ERC20 به اتر: ۰.۳ درصد کارمزد به صورت توکن مورد نظر پرداخت می‌شود.
 • ترید ERC20 به ERC20: مقدار ۰.۳ درصد کارمزد برای تبدیل توکن اول به اتریوم و ۰.۳ درصد دیگر نیز از تبدیل اتریوم به توکن دوم پرداخت می‌شود.

چگونه ارز دیجیتال یونی سواپ بخریم و بفروشیم؟

از آنجایی که ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) جایگاه مهمی در بازار رمز ارزها دارد، بسیاری از صرافی خارجی از این رمز ارز پشتیبانی می کنند. راه ساده تر برای خرید و فروش یونی سواپ استفاده از صرافی های معتبر داخلی است. رمزینیکس به عنوان یک صرافی دانش بنیان و یکی از قدیمیترین و بزرگترین صرافی های ایرانی، برای اولین بار در کشور امکان ترید ارز دیجیتال یونی سواپ در بازار معاملاتی همتا به همتا را ممکن ساخته است.

سؤالات متداول

تبادلات و تراکنش‌های یونی سواپ چگونه انجام می‌شود؟

یونی سواپ (Uniswap) یک پروتکل مبتنی بر اتریوم است که برای ایجاد نقدینگی بین توکن‌های ERC-20 طراحی شده است. هر کسی می‌تواند در پروتکل یونی سواپ دخل و تصرف داشته باشد یا از آن به عنوان پایه و اساس ایجاد یک پروتکل جدید استفاده کند.

پس اگر بخواهیم به صورت کوتاه به سؤال آورده شده در سر تیتر پاسخ دهیم باید بگوییم که عملکرد یونی سواپ در دست کاربران آن است که با قرارداد‌های هوشمند سروکار داشته و کل مجموعه را می‌گردانند؛ به همین دلیل است که سیستم یونی سواپ به بهترین نحو غیرمتمرکز شده است.

آیا یونی سواپ به خوبی غیرمتمرکز شده است؟

یونی سواپ یک پروتکل متن باز است که روی اتریوم اجرا می‌شود که خود یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز است. با توجه به اینکه اتریوم با راه‌اندازی اتریوم ۲ (ETH2.0) به الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) تغییر حالت می‌دهد، یونی سواپ حتی بیش از این هم غیرمتمرکز می‌شود.

چه کسی یونی سواپ را ابداع کرد؟

در سال ۲۰۱۸، هیدن آدامز (Hayden Adams) یونی سواپ را در شبکه اصلی اتریوم ایجاد و راه‌اندازی کرد. پس از ملاقات با بنیان‌گذار اتریوم آقای ویتالیک بوترین و نشان دادن کد‌های یونی سواپ به ایشان، پیشنهاد کرد قبل از گرفتن کمک هزینه از بنیاد اتریوم برای راه‌اندازی یونی سواپ، کد‌های این پروتکل را با استفاده از وایپر (Vyper) بازنویسی کنند.