دای(dai)

خرید و فروش دای با کمترین کارمزد + قیمت لحظه ای دای DAI

آخرین قیمت به ریال

588,579IRR

آخرین قیمت به تتر

0.99USDT

تغییر قیمت

0.11 %
نمودار و تحلیل دای

پرداخت میکنم

ریال

دریافت میکنم

دای

بازارهای معاملاتی دای

 • دای

  (dai)

  588,579 irr

  0.11 %
  arrow_drop_up
 • دای/تتر

  (dai)

  1.0184 usdt

  0.03 %
  arrow_drop_up

معرفی ارز دای (dai)

استیبل کوین‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال کاربردها و مزیت‌های متنوعی برای کاربران دارند. ارز دای یک استیبل کوین مشهور در دنیای کریپتو است که با ارزش حدودی برابر یا یک دلار، یکی از پرطرفدارترین ارزهای موجود در بازار محسوب می‌شود. استیبل کوین‌ها در دنیای بلاکچین کارکردی مثل پول فیات دارند. آن‌ها با حفظ ارزش برابر با یک پول فیات پرکاربرد (معمولا دلار)، فعالیت‌های مالی و معامله‌ها را برای کاربران آسان می‌کنند. تعداد زیادی استیبل کوین با پشتوانه‌های متعدد در بازار هستند که DAI، محصول پلتفرم متن‌باز میکر (Maker) یکی از مشهورترین آن‌ها محسوب می‌شود. خرید دای برای کاربرانی که قصد انجام معامله‌ها بر پایه دلار را دارند، بسیار کارآمد خواهد بود. قیمت دای همیشه در حدود یک دلار نگه داشته می‌شود و به‌نوعی حفظ ارزش پول با آن هم یک کاربرد دیگر است.

ارز دای (DAI) چیست؟

سکه ارز دای (DAI) با پس زمینه نمودار قیمتی و لوگوی صرافی دیجیتال رمزینکس

استیبل کوین‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال حضور دارند، با پشتوانه‌های متنوع طراحی شده‌اند. ارز دای با نام لاتین DAI یک استیبل کوین با پشتوانه‌های متعدد (نه فقط یک ارز یا دارایی یا کالا) است که توسط MakerDAO مدیریت می‌شود. این ارز دیجیتال با استاندارد ERC-20 و روی شبکه اتریوم توسعه یافته است. ارز دیجیتال DAI با تکیه بر قراردادهای هوشمند بلاکچین اتریوم ساختاری بدون نیاز به اعتماد به یک سازمان، شفاف و غیر متمرکز دارد. در ابتدا ارز دای فقط به‌عنوان یکی از توکن‌های اصلی پلتفرم میکردائو توسعه پیدا کرد، اما امروز به یکی پرکاربردترین ارزهای دیجیتال در سرویس‌های مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) تبدیل شده است.

رون کریستنسن در سال ۲۰۱۴ بنیاد میکر (Make Foundation) را با هدف راه‌اندازی پروتکل متن‌باز میکر راه‌اندازی کرد. هدف اولیه این بود که سیستم اعتبارسنجی غیر متمرکز و با پشتوانه ارزهای دیجیتال در اختیار کاربران قرار بگیرد که نیازی به سازمان‌ها و شرکت‌های واسطه و دولت‌ها نداشته باشد. این پروتکل برای ارائه خدمات بهینه به یک ارز دیجیتال غیر متمرکز با ارزشی برابر با یک ارز فیات مشهور داشت. این ارز دیجیتال جدید همان استیبل کوین بود که فرایندهای دریافت و پرداخت وام‌ها و اعتبارها را آسان‌تر می‌کرد. استیبل کوین دای از دل همین هدف بیرون آمد و در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شد. اسم ارز دیجیتال DAI هم از یک حرف چینی با معنی «دریافت یا تامین نقدینگی برای یک وام» گرفته شده است.

اگرچه ارز دیجیتال DAI ابتدا توسط بنیاد میکر توسعه پیدا کرد، تمامی فرایندهای مدیریت و توسعه آن بعدا به میکردائو رسید که یک بنیاد غیر متمرکز حاکمیت برای پروتکل میکر بود. همین فرایند باعث شد ارز دای به اولین استیبل کوین با ساختار کاملا غیر متمرکز تبدیل شود.

ارز دیجیتال DAI چه کاربردهایی دارد؟

تصویر سه بعدی ارز دیجیتال DAI و لوگوی صرافی رمزینکس

کیف پول‌ها و سرویس‌های مالی غیر متمرکز بسیار زیادی از ارز دای پشتیبانی می‌کنند. بیش از حدود ۴۰۰ اپلیکیشن غیر متمرکز و کیف پول ارز دیجیتال، پشتیبانی از ارز دای را به سرویس خود اضافه کرده‌اند. دلیل این پشتیبانی هم کاربردهای متنوعی است که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شوید.

جلوگیری از تاثیر نوسان‌های شدید بازار

قیمت ارزهای دیجیتال مرسوم مثل BTC, ETH, SOL و بسیاری دیگر، بر اثر فاکتورهای متعدد مثل افزایش یا کاهش عرضه و تقاضا تغییر می‌کند. به همین دلیل قیمت آن‌ها حتی در یک روز امکان نوسان‌های شدیدی دارد. درمقابل، استیبل‌ کوین‌هایی مثل DAI همیشه یک قیمت ثابت دارند و ارزش سرمایه را همیشه ثابت نگه می‌دارند.

جایگزینی برای ارزهای فیات

بسیاری از کاربران در کشورهای مختلف، برای حفظ ارزش دارایی در برابر نوسان‌های ارز کشور خود، دلار یا ارزهای مشابه را ذخیره می‌کنند. نگه داشتن دلار و ارزهای فیات دیگر، برخی اوقات با هزینه‌هایی همراه است. با خرید دای و نگهداری آن در یک کیف پول ارز دیجیتال امن، کاربران مطمئن هستند که علاوه بر حفظ ارزش دارایی، نیازی به پرداخت هزینه به بانک‌ها و سازمان‌های مالی سنتی را ندارند. به‌علاوه، ارزش دارایی آن‌ها هم برابر با دلار حفظ می‌شود.

پرداخت‌های مرسوم در اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا دنیای واقعی

استفاده از استاندارد ERC-20 و زیرساخت اتریوم، ارز دای را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در اپلیکیشن‌های غیر متمرکز تبدیل می‌کند. البته این ارز امروز در بلاکچین‌های مشهور دیگر هم پشتیبانی می‌شود. به هر حال برای هزینه کردن در اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، خریدهای بلاکچینی و حتی خرید از فروشگاه‌های فیزیکی می‌توان از ارز دای به‌عنوان یک استیبل کوین امن و غیر متمرکز استفاده کرد. فراموش نکنید که هر بلاکچین با زیرساخت هماهنگ با EVM امکان پشتیبانی از ارز دیجیتال DAI را دارد. درنتیجه کاربران می‌توانند از این استیبل کوین در شبکه‌های لایه دوم اتریوم با هزینه کارمزد پایین‌تر استفاده کنند.

کسب درآمد در دنیای بلاکچین

بسیاری از فعالان دنیای بلاکچین از تریدرها تا هنرمندان و حتی گیمرها، درنهایت به دنبال تبدیل کردن دارایی خود به ارز فیات هستند. استیبل کوین‌هایی مثل ارز دای این امکان را به کاربران بلاکچین می‌دهند که درآمد نهایی خود را به ارزشی به‌صورت دلار تبدیل کنند. سودهایی که از ترید به دست می‌آید، پاداش‌های بازی‌های بلاکچینی و حتی هزینه دریافت‌شده از فروش NFT را می‌توان درنهایت با استفاده از ارز دیجیتال DAI به ارزش دلاری تبدیل کرد. به بیان ساده، سودهای حاصل از فعالیت بلاکچینی برای رسیدن به کاربرد دنیای واقعی نیازی به تبدیل شدن در بانک و سازمان‌های مشابه ندارند. کاربران می‌توانند بدون مانع خاصی با استفاده از ارز دای، دارایی خود را حفظ کنند. خرید دای هم برای آن‌هایی که به دنبال فعالیت بلاکچینی هستند، حکم ورود سرمایه به دنیای غیر متمرکز دارد.

ارز دیجیتال DAI چطور کار می‌کند؟

نماد ارز دیجیتال DAI و صرافی رمزینکس

استیبل کوین‌ها برای حفظ ارزش خود باید پشتوانه‌ای مشخص از جنس ارز فیات، طلا یا دارایی‌های دیگر یا ارز دیجیتال داشته باشند. ارز دیجیتال DAI ساختار چند پشتوانه‌ای دارد. همچنین سیستم وثیقه برای ارائه ارز دای هم Overcollateralized است. به بیان ساده، وثیقه‌ای که برای دریافت ارز دای واریز می‌شود، باید از ارزش آن بیشتر باشد. این فرایند، مانع از بین رفتن سرمایه کاربران وام‌دهنده در پلتفرم‌های غیر متمرکز می‌شود.

سیستم زیرساختی ارز دیجیتال DAI به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که تا حد ممکن از نوسان قیمت دای جلوگیری کند. یکی از راهکارهایی که برای این منظور پیاده شد، سیستم ایجاد و سوزاندن ارز دای توسط حساب‌‌های کاربری موسوم به Vault و Keeper است. حساب‌های کاربری Vault وظیفه دریافت وثیقه (به‌صورت هر ارز دیجیتال مثلا ETH)، پرداخت وام به‌صورت ارز دای، پس گرفتن وام و سوزاندن توکن‌های DAI را به‌صورت خودکار و با تکیه بر قراردادهای هوشمند برعهده دارند.

اگر ارز اعتبار کاربر وام‌گیرنده به کمتر از مقدار ارز دای دریافت شده کاهش پیدا کند، دارایی‌های او ضبط شده یا به اصطلاح حسابش لیکویید می‌شود. برای مدیریت این فرایند از حساب‌های کاربری Keeper استفاده می‌شود.

یکی از قابلیت‌هایی که ارز دای در اختیار کاربران قرار می‌دهد، حساب ذخیره با پرداخت سود است. این حساب ذخیره موسوم به DAI Saving Rate یا DSR به ارزهای دیجیتال دریافت شده سود پرداخت می‌کند. نرخ سود توسط سازمان حاکمیتی غیر متمرکز میکردائو مشخص می‌شود. کاربران با ارسال ارز دای به قرارداد هوشمند DSR می‌توانند تا زمان پس گرفتن دارایی، سود مشخصی از جنس ارز دیجیتال DAI دریافت کنند.

همان‌طور که در معرفی ارز دیجیتال دای گفته شد، قیمت دای برخلاف استیبل کوین‌های دیگر مثل USDT و USDC فقط با یک پشتوانه حفظ نمی‌شود. ارزهای دیجیتال متعددی به‌عنوان پشتوانه ارز دای استفاده می‌شوند. سهم عمده حساب پشتوانه دای از جنس USDC و USDP است. البته بخشی دیگر هم با ارزهایی مثل ETH, WBTC, BAT, COMP و TUSD پشتیبانی می‌شود. استفاده از چند ارز به‌عنوان پشتوانه استیبل کوین دای منجر به تنوع در سیستم حفظ ارزش و جلوگیری از افت قیمت در شرایط نوسانی بازار می‌شود. همچنین سیستم دریافت وثیقه بیش از ارزش نهایی، از نوسان‌های شدید در قیمت ارز دیجیتال DAI جلوگیری می‌کند.

چطور ارز دای DAI بخریم؟

ارز دای به‌خاطر محبوبیت بالا در بسیاری از صرافی‌های معتبر عرضه می‌شود. برای خرید ارز دیجیتال DAI می‌توانید از صرافی‌های بین‌المللی معتبر استفاده کنید. البته اغلب آن‌ها چالش تحریم و KYC دارند.

برای خرید ارز DAI در ایران و با پرداخت ریال مانند خرید بیت کوین، می‌توانید از صرافی دیجیتال رمزینکس استفاده کنید. صرافی معتبر رمزینکس به شما امکان می‌دهد که با پرداخت ریال، ارز دای بخرید. همچنین می‌توانید ارز دیجیتال DAI خود را بفروشید و ریال دریافت کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس به آسانی انجام می‌شود. در این صرافی صدها ارز دیجیتال با حجم بازار مناسب عرضه می‌شوند. خرید و فروش در رمزینکس با ریال یا ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کوین و تتر امکان‌پذیر است.

برای خرید DAI در رمزینکس نیاز به ثبت‌نام و احراز هویت دارید. ثبت‌نام در رمزینکس به راحتی و با استفاده از یک شماره موبایل یا ایمیل امکان‌پذیر است. فرایند ثبت‌نام بسیار سریع و آسان انجام می‌شود.

احراز هویت در رمزینکس هم به سرعت انجام می‌شود. تنها باید مدارک مورد نظر را در سایت یا اپلیکیشن بارگذاری کنید تا در سریع‌ترین زمان، هویت شما احراز شود. سپس می‌توانید ارز دیجیتال DAI یا هر ارز دیجیتال دیگر را به‌راحتی بخرید و بفروشید.

همین حالا در لیست رمز ارزها می‌توانید قیمت تتر امروز، ارز اتریوم (ETH)، بیت کوین، دای و دیگر ارزهای دیجیتال را ببینید.

کارمزد خرید و فروش دای

کارمزد معاملات خرید دای در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول دای

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال دای به کیف پول، 100000 دای می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

ارز دای با نماد DAI یک استیبل کوین با پشتوانه چند ارز دیجیتال است که همیشه ارزشی برابر با یک دلار دارد.

اگرچه ابتدا بنیاد میکر ارز دای را توسعه داد، امروز پشتیبانی از آن برعهده سیستم حاکمیت غیر متمرکز میکردائو (MakerDAO) است.

استیبل کوین دای با استاندارد ERC-20 روی شبکه اتریوم توسعه پیدا کرد و در همه شبکه‌های هماهنگ با EVM پشتیبانی می‌شود.

سهم عمده حساب پشتوانه دای از جنس USDC و USDP است. البته بخشی دیگر هم با ارزهایی مثل ETH, WBTC, BAT, COMP و TUSD پشتیبانی می‌شود.

برای خرید ارز دیجیتال DAI از صرافی رمزینکس استفاده کنید. صدها ارز دیجیتال را در این صرافی با کمترین کارمزد خرید و فروش کنید.