گزارش‌ یک روزنامه محلی حاکی از آن است که نادم انجروالا (Nadeem Anjarwalla)، مدیر منطقه‌ای بایننس در آفریقا، که به همراه همکارانش به اتهام فرار مالیاتی در نیجریه بازداشت شده بود، ظاهراً با استفاده از یک گذرنامه‌ی جعلی از بازداشت گریخته است. این رویداد در حالی رخ می‌دهد که دولت نیجریه اقدامات کیفری علیه صرافی بایننس به دلیل فرار مالیاتی را آغاز کرده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های محلی، اتهامات مذکور روز دوشنبه در دادگاه عالی فدرال ابوجا ثبت شده است. آقای انجروالا و همکارانش پس از ورود به نیجریه در ۷ اسفند، در پی شکایت کیفری علیه آن‌ها توسط دادگاه بدوی ابوجا بازداشت شدند. دادگاه همچنین بایننس را ملزم کرد تا به دولت نیجریه، دسترسی به داده‌ها و اطلاعات معامله‌گران نیجریه‌ای که از پلتفرم آن استفاده می‌کنند، اعطا نماید.

با این حال، ظاهراً آقای انجروالا پس از انتقال به مسجد نزدیک برای انجام نماز جمعه، با بهره‌مندی از امتیازاتی نظیر استفاده از تلفن همراه در دوران بازداشت، از این فرصت برای فرار استفاده کرده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که وی با یکی از خطوط هوایی خاورمیانه از نیجریه خارج شده است. مقامات در حال بررسی صحت این ادعا و چگونگی خروج آقای انجم والا از کشور با گذرنامه‌ای غیر از گذرنامه‌ی بریتانیایی که با آن وارد نیجریه شده، هستند (گذرنامه‌ی بریتانیایی وی در اختیار مقامات نیجریه باقی مانده است).

دولت نیجریه اقدامات جدی را علیه اشخاص و سازمان‌هایی که در تامین مالی تروریسم و پولشویی مرتبط با صرافی ارز دیجیتال بایننس دخیل هستند، در پیش گرفته است. بر اساس گزارش‌های دولتی، ادعا می‌شود که صرافی بایننس توسط برخی افراد برای پولشویی نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: Cointelegraph