سولانا (SOL) علیرغم روند نزولی کلی بازار که با کاهش ۴ درصدی شاخص کل همراه بود، در تاریخ ۲۵ اسفند با جهشی ۱۱ درصدی، به بالاترین ارزش کل بازار خود یعنی ۸۲.۵ میلیارد دلار دست یافت. این دستاورد، رکورد قبلی ارزش کل بازار سولانا (حدود ۷۷.۹ میلیارد دلار) در نوامبر ۲۰۲۱ را پشت سر می‌گذارد و نشان‌دهنده‌ی اعتماد بالای سرمایه‌گذاران نهادی و خرد به این بلاک‌چین و افزایش علاقه به این دارایی دیجیتال است.

قیمت سولانا در زمان نگارش این متن، ۱۸۱.۳۵ دلار است که ۹.۲۹ درصد نسبت به ۲۴ ساعت گذشته افزایش یافته است. ارزش کل بازار سولانا نیز کمی بالاتر از ۸۰ میلیارد دلار در حال نوسان است.

رونق فعالیت در اکوسیستم سولانا

در تکمیل عملکرد درخشان سولانا در این هفته، تعداد آدرس‌های جدید ایجاد شده در شبکه‌ی آن به رکورد جدیدی رسیده است. بر اساس میانگین متحرک هفتگی، میانگین روزانه‌ی آدرس‌های جدید ۷۳۸٬۰۴۰ آدرس بوده است.

این افزایش در تعداد آدرس‌های جدید، نشان‌دهنده‌ی رشد جامعه‌ی کاربری و علاقه‌ی فزاینده به اکوسیستم سولانا است. در روز معاملاتی گذشته، اکثر توکن‌های این شبکه عملکرد مثبتی داشتند.

توکن‌های بومی صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، از جمله رادیوم (Raydium) و جویپتر (Jupiter) و جیتو (Jito) که اخیراً راه‌اندازی شده‌اند، در روز گذشته شاهد افزایش دو رقمی قیمت بوده‌اند. قیمت RAY و JUP بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته، در حالی که JITO نیز شاهد افزایش ۱۰ درصدی بوده است.

تمایز سولانا با سایر بلاک‌چین‌ها در حوزه میم‌کوین‌ها

در حالی که بزرگترین میم‌کوین‌های مبتنی بر سولانا، مانند WIF و BONK، با کاهش قیمت مواجه شدند که این روند، بازتابی از وضعیت کلی بازار است، فعالیت پر رونق معاملات مرتبط با میم‌کوین‌های تازه راه‌اندازی شده در این شبکه، عاملی کلیدی در تمایز سولانا با سایر بلاک‌چین‌ها به شمار می‌رود.

افزایش قابل توجهی در قیمت میم‌کوین‌هایی مانند داگ‌ویف‌هت (Dogwifhat)، پاپ‌کت (Popcat) و بونک (Bonk) مشاهده شده است که در ۳۰ روز گذشته، افزایش قیمتی بین ۱۱۷ تا ۵۵۴ درصد را تجربه کرده‌اند. این افزایش فعالیت در حوزه‌ی میم‌کوین‌ها، توجه قابل توجهی را به سولانا جلب کرده و بر قابلیت‌های فنی، کارمزد تراکنش پایین و سرعت بالای این شبکه برای راه‌اندازی و اجرای قراردادهای هوشمند تأکید می‌کند.

جاذبه‌ی میم‌کوین‌ها در شبکه‌ی سولانا به سهولت دسترسی و ارزش سرگرمی آن‌ها نسبت داده می‌شود. این روند، نمایانگر علاقه‌ی گسترده‌تر به تعامل با بازار ارزهای دیجیتال به روشی سرگرم‌کننده و در عین حال، زمینه‌ساز ورود بازیگران جدید به این حوزه است.

منبع: CryptoSlate