زمان مطالعه : ۱۶ دقیقه

مدت هاست که  زمزمه هایی مبنی بر عرضه اتریوم ۲ به منظور رفع مشکلات اتریوم ۱ مطرح شده است و با نزدیک شدن به زمان و تاریخ عرضه آن شایعات تند تر می شوند. اتریوم ۲ در واقع نسخه بهبود یافته اتریوم ۱ است و تفاوت هایی با آن دارد. در این مقاله از رمزینکس به دنبال پاسخ به پرسش اتریوم ۲ چیست و چگونه استخراج می شود هستیم و طی آن به تحلیل قیمت و تاثیر آن روی اتریوم ۱ و نکاتی که دارندگان اتریوم باید بدانند میپردازیم.

چرا اتریوم ۲؟

بلاک چین اتریوم از زمان راه اندازی آن در ۲۰۱۵ به پرکاربردترین شبکه غیرمتمرکز تبدیل شده است که تبادل ارزش، ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و ایجاد سایر سیستم‌های بدون مجوز باز را تسهیل می کند.

این توجه روزافزون به اتریوم باعث به حداکثر رسیدن ظرفیت این بلاکچین شده است. با توجه به افزایش تقاضا سازندگان اتریوم مجبور شدند در مورد ساختار شبکه‌ی اتریوم بازنگری کرده و آن را از نو طراحی کنند تا بتواند نیازهای تمام افراد را برطرف کند. در نتیجه اتریوم ۲ متولد شد.

اتریوم ۲ نتیجه‌ی برنامه ریزی طولانی مدت در برنامه‌ی اتریوم است، که هدف آن بالا بردن ظرفیت شبکه برای پردازش تراکنش‌های بیشتر و در عین حال افزایش امنیت و غیرمتمرکز کردن بود. چنین اقدام بزرگی به نوآوری و تغییرات گسترده‌ای نیاز دارد که بتوان راه حل‌های جدید و مزایای بیشتری به کاربران ارائه کند.

اتریوم ۲ (یا همان Eth2 یا «سرنیتی») آپدیتی است که علاقمندان از مدت‌ها قبل در انتظار آن بوده‌اند و امید می‌رود مشکلات گوناگونی از جمله افزایش مقیاس پذیری شبکه را برطرف کند. مقیاس‌پذیری، سرعت، و کارایی را می‌توان بدون فدا کردن امنیت و غیرمتمرکز بودن و از طریق اجرای چندین به روز رسانی بهبود بخشید.

دشواری مقیاس‌پذیر کردن امن و غیرمتمرکز یک بلاکچین عامل اصلی به تاخیر افتادن عرضه‌ی اتریوم ۲ بوده است. خوشبختانه این نسخه‌ی اتریوم قصد دارد این مسئله را از طریق پیاده سازی برخی از ویژگی‌های بسیار مهم حل کند. این ویژگی‌های جدید تفاوت‌های اساسی متعددی را بین اتریومی که می شناسیم و اتریوم مورد انتظارمان ایجاد می کند.

مشکلات اتریوم ۱

به روزرسانی‌های فوق، که برخی از آنها شامل تغییر کدهایی است که باید توسط جامعه پذیرفته شود و در بسیاری از موارد به عنوان لایه‌های اضافی در شبکه‌ی موجود قرار دارند (یا مانند سرنیتی (Serenity)، صرفاً یک زنجیره‌ی کاملا جدید که در کنار زنجیره‌ی فعلی وجود دارد)، بسیار مهم هستند زیرا برخی از مشکلات اساسی و فعلی اتریوم را برطرف می کنند.

این مشکلات عبارتند از:

مقیاس پذیری؛ توانایی اتریوم به عنوان یک کامپیوتر جهانی که بتواند بدون کند شدن تراکنش مالی را مدیریت کند و میزبان قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز باشد. در حال حاضر چنین مشکلی وجود دارد. صرف‌نظر از تمام راه حل‌های بالا، راه‌حل‌های اثبات سهام می‌توانند این مسئله را حل کنند. بدون شک مقیاس پذیری مهم‌ترین مشکل اتریوم در حال حاضر است.

راه حلی برای سختی؛ بر اساس یک قانون ذاتی، توسعه دهندگان مجبورند با کاهش پاداش استخراج از طریق افزایش سختی از استخراج مبتنی بر اثبات کار به اثبات سهام روی بیاورند. اتریوم راه‌حل مناسبی برای این مشکل ندارد.

امنیت؛ امنیت مشکل اصلی اتریوم نیست، اما جنبه‌هایی از امنیت وجود دارد که باید بهبود یابد و این یکی از مواردی است که روی آن کار می شود. در مقاله «اتریوم چیست و چگونه کار می کند؟ بلاکچین آن به چه معنی است؟» کامل در خصوص اتریوم صحبت شده است.

تاریخچه‌ی اتریوم ۲

اتریوم ۲ ایده‌ی جدیدی در جامعه‌ی اتریوم نیست. تغییر در مکانیسم اجماع زیرساختی اتریوم برای رفع محدودیت‌های بلاکچین اثبات کار از زمان پیدایش بلاکچین وجود داشته است. اتریوم ۲ نتیجه‌ی به روز رسانی‌های برنامه‌ریزی شده‌ی متعددی است که از زمان راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی در جولای ۲۰۱۵ بر روی آن انجام شده است، یعنی:

  • هوم‌استد، مارس ۲۰۱۶
  • متروپولیس: بیزانتیوم، اکتبر ۲۰۱۷
  • متروپولیس: قسطنطنیه، فوریه ۲۰۱۹
  • استانبول، دسامبر ۲۰۱۹

تفاوت مهم راه اندازی اتریوم ۲ در مقایسه با مقایسه با به روزرسانی‌های گذشته در اجرای مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) است که باعث رها کردن معماری کنونی اثبات کار می‌شود.

 تفاوت میان اتریوم و اتریوم 2

 تفاوت میان اتریوم و اتریوم ۲

بزرگترین تفاوت‌های بین اتریوم و اتریوم ۲ شامل استفاده از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS)، زنجیره‌های شارد و زنجیره‌ی بیکن است. در ادامه بیشتر با این تفاوت‌ها آشنا خواهیم شد.

اثبات سهام

اتریوم (و بسیاری دیگر از بلاکچین‌ها) برای حفظ امنیت و بروزرسانی شبکه با پاداش دادن به ماینرها برای ایجاد و تأیید بلوک‌های بلاکچین از روش اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند. متأسفانه اثبات کار به دلیل نیاز به مقدار قدرت محاسباتی بیشتر همزمان با رشد بلاکچین مقیاس پذیر نیست.

اثبات سهام این مسئله را با جایگزین کردن قدرت محاسباتی با «مشارکت در سهام‌داری» حل کرده است. به عبارت دیگر تا زمانی که حداقل ۳۲ اتر داشته باشید می‌توانید سهام‌گذاری کنید، تراکنش‌ها را تایید کنید و با تأیید تراکنش‌ها پاداش دریافت کنید.

شاردینگ

هرکس که بخواهد به شبکه اتریوم دسترسی پیدا کند باید این کار را از طریق یک نود انجام دهد. نود نسخه‌ای از کل شبکه را ذخیره می کند؛ این به این معنی است که نود باید تمام تراکنش‌های انجام شده از آغاز پیدایش اتریوم را دانلود، محاسبه، ذخیره و پردازش کند. این فرایند سرعت انجام امور را کاهش می‌دهد، اگر چه شما به عنوان کاربر لزوماً برای انجام تراکنش به اجرای نود نیاز ندارید.

زنجیره‌های شارد دقیقاً مانند بلاک چین‌های دیگر است، با این تفاوت که فقط شامل زیرمجموعه‌های خاص یک بلاکچین کامل است. مزیت این زنجیره‌ها برای نودها این است که نود تنها باید یک قطعه، یا شارد، از هر شبکه‌ی اتریوم را مدیریت کند. کند. این کار می‌تواند ظرفیت تراکنش و ظرفیت کلی اتریوم را افزایش دهد.

بیکن‌چین (the beacon chain)

هنگامی که زنجیرهای شارد به موازات هم کار می‌کنند باید ابزاری برای نظارت بر هماهنگی همه آنها وجود داشته باشد. بیکن‌چین این کار را با ارائه‌ی اجماع برای همه زنجیره‌های شارد موازی انجام می‌دهد.

بیکن‌چین یک بلاکچین کاملاً جدید است که نقشی اساسی در اتریوم ۲ دارد. بدون بیکن‌چین اشتراک اطلاعات بین شاردها امکان پذیر نیست و مقیاس پذیری وجود نخواهد داشت. به همین دلیل گفته می‌شود که بیکن‌چین اولین ویژگی متمایز اتریوم ۲ خواهد بود.

سه مرحله اجرای اتریوم ۲ کدامند؟

مرحله صفر؛ بیکن‌چین

این آزمایش‌ها در جولای سال ۲۰۲۰ آغاز شده است. آزمایش‌ها فقط شامل آزمایش مکانیسم جدید اثباث سهام است؛ بنابراین شبکه عمدتا آزمایشی خواهد بود اما در آن از توکن‌های واقعی اتریوم استفاده خواهد شد. در این مرحله، جنبه‌های اثبات سهام زیر باید عملیاتی شوند:

  • مدیریت مجموعه سهام‌گذارها؛
  • مدیریت وجوه سهامداران؛
  • یک مولد اعداد تصادفی که در انتخاب تولیدکنندگان بلوک و متصدیان سهام‌گذاری کمک می‌کند؛
  • رای سهامداران به پیشنهاد اندازه‌ی بلوک‌ها
  • توزیع پاداش‌ها و جریمه‌ها برای سهام‌گذاران
در همین رابطه بخوانید:   قرارداد هوشمند (smart contract) چیست و کاربرد آن چیست؟

مرحله یک؛ شاردینگ

در ابتدا یک شبکه آزمایشی با ۶۴ شارد اجرا خواهد شد. در فاز ۰ هدف آزمایش کردن زیرساخت اولیه اثبات سهام، در غیاب فعالیت اقتصادی چشمگیر، است در حالی‌که در مرحله ۱ هدف ازمایش کردن مدل پایه شاردینگ است. در طول این مرحله، ۶۵ بلاکچین به طور موازی کار می کنند –بیکن‌چین، که در مرحله ۰ وجود داشت و ۶۴ شارد دیگر. همچنین یک مکانیسم ارتباطی و پیوند دو طرفه بین بیکن‌چین و تمام ۶۴ شارد وجود خواهد داشت.

مرحله دو؛ اجرای حالت عملیاتی جدید

فرض بر این است که در این مرحله قراردادهای هوشمند کار در شبکه را آغاز می کنند و فعالیت اقتصادی آغاز می شود. شاردها دیگر محل ذخیره داده‌های خام نخواهد بود بلکه مشابه ماشین‌های مجازی و قراردادهای هوشمند اتریوم ۱ خواهند شد. مشخصات فاز ۲ در دست تهیه است.

مراحل بعدی

پس از راه اندازی اتریوم ۲ دو شبکه‌ی اتریوم ۱ و اتریوم ۲ به طور موازی فعالیت می‌کنند. در ابتدا امکان تبدیل کوین‌های اتریوم ۱ به کوین‌های اتریوم ۲ وجود دارد، اما برعکس آن نه. بنابراین در تئوری، کوین‌های اتریوم ۲ باید با قیمتی کمتر از یا مساوی با کوین‌های اتریوم ۱ معامله شوند. با این حال در مراحل اولیه گذار به کوین جدید، بعید به نظر می‌رسد که ‌کوین‌های اتریوم ۲ قیمت گذاری یا توسط صرافی‌ها پشتیبانی شوند، زیرا تنها کاربرد آنها در سهام‌گذارای خواهد بود. حتی انجام تراکنش‌های اولیه نیز امکان پذیر نخواهد بود.

برای انتقال اتریوم ۱ به اتریوم ۲ باید از توافقنامه‌ی امانی (escrow) اتریوم ۱ استفاده کنید. در این توافقنامه کوین‌های اتریوم ۱ از بین رفته و سپس از این نابود شدن به عنوان تأیید برای انتشار کوین‌های جدید اتریوم ۲ استفاده می‌شود. کوین‌ها برای همیشه سوزانده می‌شوند، اگرچه به لطف تغییر پروتکل حاصل از‌هارد فورک می‌توان کوین‌ها را بازیابی کرد.

کوین‌های منتقل شده به اتریوم ۲ به طور خودکار به استخر اعتبار سنج منتقل می‌شوند.

چه اتفاقی برای موجودی اتریوم من در اتریوم ۲ می‌افتد؟

کل اکوسیستم بلاکچین و به طور خاص اتریوم در سال‌های اولیه خود تکامل قابل توجهی پیدا کرده است به طوری که پدیده‌های جالبی مانند‌هارد فورک‌ها، ایر دراپ‌ها (airdrops)، عرضه‌های اولیه کوین، رپد توکن‌ها (wrapped tokens) و جابجایی توکن‌ها را در تاریخچه‌ی این اکوسیستم می‌توان دید. حتی تاریخچه‌ی کوتاه این فناوری می‌تواند برای دارندگان اتر که می‌خواهند از امن بودن و جایگاه کنونی رمزارزشان مطمئن شوند گیج کننده باشد.

بنابراین، با نزدیک شدن به زمان انتشار اتریوم ۲ دارندگان اتر با سوالات به جایی روبرو می‌شوند، از جمله این که: چه اتفاقی برای کوین‌هایی که در این مدت در بلاکچین فعلی اتریوم خریده‌ام خواهد افتاد؟ آیا باید نگران‌هارد فورک باشم یا اینکه باید جابجایی توکن را مدیریت کنم؟ آیا این که اتر من در یک صرافی مانند کوین‌بیس باشد یا در کیف پول سخت مانند لجر مهم است؟

برای بیشتر دارندگان اتر، یعنی هودلرها، کاربران اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، و معامله‌گرها، پاسخ منفی است، و آنها نیازی به انجام هیچ کاری ندارند. نه هارد فورک نه جابجایی در کار نخواهد بود. حتی این که اتر در صرافی باشد یا داخل کیف پول هم مهم نیست.

برای دارندگان اتر که علاقه‌مند به سهام‌گذاری هستند فرصت مناسبی برای فعالیت بیشتر با اتر در این اولین مرحله از عرضه‌ی اتریوم ۲ وجود دارد.

چه اتفاقی برای موجودی اتریوم من در اتریوم 2 می‌افتد؟

اتر در اتریوم ۲

اتریوم ۲ در چند مرحله فعال می‌شود: مرحله‌ی صفر، مرحله‌ی ۱ (شامل مرحله‌ی ۱/۵)، مرحله‌ی ۲ و بعد از آن. مرحله‌ی ۰ در سال ۲۰۲۰ اجرا می‌شود و در این مرحله مکانیسم اثبات سهام آغاز می‌شود. دارندگان اتر علاقمند به سهام‌گذاری در طول مرحله ۰ می‌توانند این کار را انجام دهند (جزئیات بیشتر در زیر). اما انتشار اتریوم ۲ در آینده تاثیر چندانی بر روی تعاملات کاربرانی که علاقمند به سهام‌گذاری ندارند با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، صرافی‌ها، یا خدمات بلاکچین نخواهد داشت.

دارندگان اتر تنها باید در مرحله‌ی ۱/۵ (که بخشی از فاز ۱ است) به تغییرات توجه کنند، که احتمالاً حداقل یک سال پس از مرحله‌ی ۰ عملیاتی می‌شود. در طول مرحله‌ی ۱ بلاکچین اتریوم به ۶۴ زنجیره‌ی شارد تقسیم می‌شود که در کنار یکدیگر قرار دارند. این تغییر مقیاس پذیری و ظرفیت شبکه اصلی اتریوم را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مرحله‌ی ۱.۵ بخشی از مرحله‌ی ۱ است اما دلیل نام‌گذاری خاص آن این است که در این مرحله اتریوم ۱ با اتریوم ۲ ادغام می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، زنجیره‌ی اتریوم ۱ به یکی از ۶۴ شارد تشکیل دهنده‌ی اتریوم ۲ تبدیل خواهد شد. این بدان معنی است که کل تاریخچه‌ی داده‌ها حفظ خواهد شد.

این بدین معناست که دارندگان اتر برای «انتقال» اتر از زنجیره‌ی ۱ به ۲ نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی ندارند. اتریوم ۱ به سادگی بخشی از زنجیره‌ی ۲ خواهد شد (منظور از «به سادگی» تلاش کاربر نهایی است نه دشواری و پیچیدگی توسعه‌ی پروتکل که در این انتقال انجام وجود دارد)، و دارندگان اتر می‌توانند همچون گذشته به استفاده از (یا هودلینگ) اتر خود ادامه دهند – اما روی زنجیری که از امنیت و مقیاس پذیری بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است.

دارندگان اتر و سرمایه گذاری بر روی اتریوم ۲

هانطور که قبلاً گفته شد، دارندگان اتر که فقط به نگهداری، معامله‌کردن، یا استفاده از اتر خود در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز علاقه مند هستند، به هیچ آمادگی فعالانه‌ای برای انتقال به اتریوم ۲ نیاز ندارند. اما دارندگان اتر که علاقه مند به سهام‌گذاری در شبکه جدید اتریوم ۲ هستند، می‌توانند به جای منتظر ماندن تا مرحله‌ی ۱.۵ از همان مرحله‌ی ۰ مشارکت خود را آغاز کنند.

سهام‌گذاری فرایندی است که به موجب آن تاییدکنندگان برای پیشنهاد کردن و تایید کردن بلوک‌های جدید تعداد مشخصی اتر را در بلاکچین ۲ سپرده‌گذاری می‌کنند. دارندگان اتر برای تبدیل شدن به یک تاییدکننده‌ی کامل در اتریوم ۲ باید ۳۲ اتر را با واریز وجه در قرارداد رسمی سپرده‌گذاری که توسط بنیاد اتریوم ایجاد شده است سهام‌گذاری کنند.

دارندگان اتریوم که مایل به سهام‌گذاری هستند نیاز نیست در مرحله ۰ سهام‌گذاری کنند بلکه هر زمان که بخواهند می‌توانند به عنوان تاییدکننده به شبکه بپیوندند. با این حال تاییدکنندگان –بر خلاف دیگر دارندگان اتر که برای دیدن اتر خود بر روی زنجیره‌ی اتریوم ۲ باید تا مرحله ۱.۵ صبر کنند- می‌توانند از ابتدای پیدایش این زنجیره‌ی وجوه خود را در بلاکچین سپرده‌گذاری کنند. انگیزه‌ی این افراد احتمال پاداش بالاتر بلوکی است.

فرصت‌های زیادی برای شروع سهام‌گذاری در اتریوم ۲ و دریافت پاداش برای دارندگان اتر وجود دارد. آنها برای تبدیل شدن به یک تایید کننده‌ی کامل باید ۳۲ اتر را در قرارداد سپرده‌گذاری سهام‌گذاری کرده، کلیدهای سپرده تولید کنند و سپس کلاینت خود را اجرا کنند.

کلاینت‌هایی مانند پگاسیس تکو (PegaSys Teku) این فرصت را برای مشاغل فراهم می‌کنند. اگر مشاغل نخواهند خودشان کلاینت را اجرا کنند می‌توانند با سپرده‌گذاری ۳۲ اتر در یک سرویس سهام‌گذاری مانند Codefi Activate که نود تاییدکنندگی را مدیریت می‌کند از الزامات فنی اجتناب کنند. در نهایت، اگر دارندگان اتر ۳۲ اتر نداشته باشند می‌توانند به یک استخر سهام‌گذاری بپیوندند و با روی هم گذاشتن وجوه خود با افراد دیگر ۳۲ اتر مورد نیاز را تامین کنند.

اتریوم ۲ چه تاثیری بر قیمت اتریوم خواهد داشت؟

به نظر برخی از افراد راه اندازی اتریوم ۲ دقیقاً همان چیزی است که حوزه‌ی رمزارزها به آن نیاز دارد.

در همین رابطه بخوانید:   معرفی بهترین راه ها برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال در سال 2020

جیمی آنسون، بنیانگذار نیفتی اورچرد (Nifty Orchard) و سازمان دهنده اتریوم شعبه‌ی لندن، در گفتگو با دیکریپت گفت: «هنگامی که اتریوم از طریق فناوری لایه ۲ یا اتریوم ۲ به مقیاس پذیری برسد، پاسخ تمام سوالات داده می‌شوند.»

به عبارت دیگر مقیاس پذیری بیشتر به معنای استفاده بیشتر است که به نوبه خود به معنای تقاضای بیشتر است. این اتفاقات حداقل در تئوری باید قیمت اتریوم را به رکوردهای جدید برساند. آنسون در ادامه گفت: «با همکاری اتر ۲ و رول‌آپ‌ها حدود ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه وجود خواهد داشت. این تجربه‌ای کاملاً بی‌نقص برای موج بعدی کاربران خواهد بود.»

مت کاتلر، مدیر عامل بلاک‌نیتیو (Blocknative)، شرکتی که بر پیچیدگی مِمپول (فضایی است که تراکنش‌های تایید نشده بیت کوین در آنجا به انتظار ثبت شدن در بلاک چین می‌نشینند) تمرکز دارد، نیز به همان اندازه خوشبین است؛ به خصوص که ممکن است با راه اندازی اتریوم ۲ هزینه‌های انجام تراکنش‌ها کاهش یابد. او در گفتگو با دیکریپت گفت: «پایگاه مشتریان ما کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها و افزایش توان شبکه را پیشرفت‌های جالبی می‌داند.»

علاوه بر این، اکوسیستم با توجه به نقاط عطف مهم مومنتوم توسعه دهنده اتریوم را تقویت خواهد کرد. کاتلر اضافه کرد: «این پیشرفت تأثیر صعودی طولانی مدتی بر قیمت اتر خواهد داشت –حتی با وجود نوسانات کوتاه مدت که جزء جدانشدنی رمزارزها است.»

اتریوم 2 چیست؟

پرسش های متداول

اتریوم ۲ چیست؟

اتریوم ۲، همچنین Eth2 یا «سرینیتی»، جدیدترین به روز رسانی بلاک چین اتریوم است. اتریوم ۲ در چند مرحله و از سالا ۲۰۲۰ با مرحله‌ی ۰ منتشر می‌شود. در هر مرحله کاربرد و عملکرد اتریوم به روش‌های مختلف ارتقا پیدا می‌کند.

تفاوت میان اتریوم ۱ و اتریوم ۲ چیست؟

در اتریوم ۲ دو به روز رسانی وجود دارد که در اتریوم ۱ وجود ندارد، یعنی اثبات سهام و زنجیره‌های شارد.

اثبات سهام

در حال حاضر، اتریوم ۱ بر اساس مکانیسم اجماعی به نام اثبات کار (PoW) عمل می‌کند. این مکانیسم برای ایجاد بلوک در بلاکچین به قدرت محاسبات فیزیکی (استخراج کنندگان) و برق (کار) متکی است. اثبات سهام ویژگی جدیدی است که امنیت، مقیاس پذیری و بهره وری انرژی را بهبود می‌بخشد.

اثبات سهام به جای تکیه بر استخراج کنندگان فیزیکی و برق به تاییدکنندگان (استخراج کنندگان مجازی) و سپرده‌های اتر تکیه می‌کند. برای اطلاعات بیشتر به «اثباث سهام چیست؟» نگاه کنید.

زنجیره‌های شارد

زنجیرهای شارد یک مکانیسم مقیاس پذیری است که به شدت عملکرد بلاک چین اتریوم را بهبود می‌بخشد. در حال حاضر، داشتن یک زنجیره واحد که از بلوک‌های متوالی تشکیل شده است ایمنی قابل توجهی دارد و تأیید اطلاعات را آسان می‌کند.

با این حال، نیاز به پردازش و تایید شدن هر تراکنش در بلوک‌های متوالی توسط فول نودها ممکن است پردازش سریع تراکنش‌ها  به ویژه در زمان فعالیت شدید شبکه‌ی اصلی  را تحت تاثیر قرار دهد. زنجیره‌های شارد مکانیسمی است که از طریق آن بلاکچین بلاکچین «تقسیم» می‌شود –در نتیجه مسئولیت پردازش داده‌ها را بین گره‌های متعدد تقسیم می‌کند.

این مکانیسم باعث می‌شود تراکنش‌ها به طور همزمان –به جای متوالی- پردازش شوند. هر زنجیره شارد مانند یک لاین جدید است که به موجب آن اتریوم از یک جاده‌ی یک لاینی به بزرگراهی چند لاینی ارتقا پیدا می‌کند. لاین‌های بیشتر و پردازش موازی منجر به داشتن ظرفیت و توان بیشتر می‌شود. انتظار می‌رود که زنجیره‌های شارد در مرحله‌ی ۱ اتریوم ۲ به بازار عرضه شود.

نقشه راه اتریوم ۲ چیست؟ مراحل اتریوم ۲ چیست؟

اتریوم ۲ برای اجرا در حداقل سه مرحله برنامه ریزی شده است: مرحله‌ی ۰، ۱ و ۲. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها مرحله‌ی ۰ در ۲۰۲۰ راه‌اندازی می‌شود و مراحل ۱ و ۲ در سال‌های بعدی اجرا می‌شوند.

مرحله ۰: در مرحله اول اتریوم ۲ بیکن‌چین اجرا خواهد شد. بیکن‌چین فرایند ثبت تاییدکننده‌ها را ذخیره و مدیریت می‌کند و مکانیسم اجماع اثبات سهام را اجرایی می‌کند. زنجیره اصلی اثبات کار اتریوم در کنار زنجیره جدید اثبات سهام به کار خود ادامه خواهد داد تا از ایجاد شکاف در داده‌ها جلوگیری شود.

مرحله ۱: مرحله دوم اتریوم ۲ احتمالاً در سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد. ویژگی اصلی فاز ۱ استفاده از زنجیرهای شارد است. زنجیره‌های شارد یک مکانیسم مقیاس پذیری است که در آن بلاکچین اتریوم به ۶۴ زنجیره مختلف «تقسیم» می‌شود و این امکان انجام تراکنش‌ها، ذخیره سازی، و پردازش اطلاعات را به صورت موازی فراهم می‌کند. توان اتریوم ۲ در بدبینانه‌ترین حالت ممکن ۶۴ برابر اتریوم ۱ است، اما این بلاکچین طوری طراحی شده است که بتواند چندصد برابر اتریوم ۱ داده را مدیریت کند.

مرحله ۲: مرحله سوم اتریوم ۲ احتمالاً در سال ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ راه اندازی می‌شود. در حال حاضر اطلاعات کمتری در مورد این مرحله نسبت به دو مرحله فوق وجود دارد، اما می‌دانیم در این مرحله امکاناتی کامل‌تری وجود خواهد داشت از جمله: اضافه کردن حساب‌های اتر به بلاکچین و امکان انتقال و برداشت، انتقال بین شاردی و قراردادها، ایجاد محیط‌های اجرایی با این هدف که اپلیکیش‌های مقیاس پذیر بتوانند بر روی اتریوم ۲ ساخته شده و با ادغام کردن اتریوم ۱ در اتروم ۲ نهایتاً با اثبات کار خداحافظی کرد.

پس از تکمیل مرحله‌ی ۲ بهسازی‌های بیشتری برای تحقیق و توسعه در نظر گرفته شده است.

با اتمام اتریوم ۲ چه تغییری ایجاد می‌شود؟

اتریوم ۲ در درجه اول باعث بهبود مقیاس پذیری، توان عملیاتی و امنیت شبکه عمومی اتریوم می‌شود. در اتریوم ۲ تاریخچه داده‌ها، سوابق تراکنش‌ها، یا مالکیت دارایی‌های موجود بر روی زنجیره اتریوم ۱ از بین نمی‌رود. بیکن‌چین –که اسکلت اصلی اتریوم ۲ خواهد بود- با زنجیره ۱ موجود کاملاً هماهنگ خواهد بود تا یکپارچگی داده‌ها حفظ شود.

چه اتفاقی برای زنجیره فعلی اتریوم ۱ خواهد افتاد؟

برنامه فعلی این است که زنجیره اتریوم ۱ هنگام راه اندازی مرحله ۱ به اولین شارد اتریوم ۲ تبدیل شود. تا آن زمان، زنجیره روند فعلی خود را ادامه می‌دهد و به تدریج دچار تغییراتی خواهد شد تا در نهایت به یکی از شاردهای اتریوم ۲ تبدیل شود.

تاریخ انتشار و عرضه اتریوم ۲ زمانی است؟

مرحله‌ی ۰ اتریوم ۲ در سال ۲۰۲۰ آغاز می‌شود. پیش بینی می‌شود مرحله‌ی ۱ در سال ۲۰۲۱ و مرحله‌ی ۲ و بعد از آن در سال ۲۰۲۱ یا بعدتر اجرا شود.

اثبات سهام اتریوم چیست؟

اثبات سهام (PoS) به روز رسانی مدل اجماع اثبات کار فعلی اتریوم ۱ است و امکان بهبود امنیت و مقیاس پذیری را فراهم می‌کند. اثبات سهام یک مکانیسم اجماعی است که برای ادامه بلوک‌های بلاکچین به تایید کننده‌ها و اترهای سهام‌گذاری شده متکی است و برای شاردینگ ضروری است.

تاییدکننده‌ها افرادی هستند که فعالیت بر روی بلاکچین را با واریز کردن (یا سهام‌گذاری کردن») ۳۲ اتر در قرارداد سپرده ادامه می‌دهند. به طور مداوم، تاییدکننده‌ها به طور تصادفی از مجموعه‌ی تمام تاییدکننده‌ها انتخاب می‌شوند تا به آنها فرصت ایجاد بلوک بعدی داده شود.

اگر تاییدکننده‌ای بتواند یک بلوک را با موفقیت تأیید کند پاداش یک اتری دریافت می‌کند. اگر تاییدکننده‌ای تلاش کند تا ادامه صادقانه بلاکچین را به خطر بیندازد، تمام یا بخشی از ۳۲ اتر سهام‌گذاری شده‌اش را از دست خواهد داد.

در همین رابطه بخوانید:   تزوس (Tezos) چیست؟ | ارز دیجیتال تزوس

مکانیسم اثبات سهام در مقایسه با عوامل بازدارنده‌تر مانند هزینه‌ی برق، امنیت اقتصادی-رمزارزی بیشتری دارد. سهام‌گذاری در اتریوم ۲، به جای سرمایه گذاری در یک مرکز استخراج بزرگ برای پرداخت هزینه سرسام‌آور برق با بلوک‌های استخراج شده به روش اثبات کار، تنها به یک لپ‌تاپ معمولی نیاز است (برخی از کلاینت‌های نرم افزاری آنقدر سبک هستند که می‌توان آنها را روی تلفن همراه اجرا کرد، در نتیجه هیچ مانعی برای مشارکت در فرایند اجماع وجود نخواهد داشت و غیرمتمرکز بودن شبکه افزایش خواهد یافت.) اثبات سهام در مرحله‌ی ۰ اتریوم ۲ اجرایی خواهد شد.

آیا می‌توان اتر بلاکچین اتریوم ۲ را «خریداری» کرد؟

راهی برای خرید اتر اتریوم ۲ وجود ندارد، زیرا نوع جدیدی از توکن اتر وجود نخواهد داشت. در عوض، کاربران اتر را در قرارداد سپرده گذاری اتریوم ۲ واریز می‌کنند. در حال حاضر، این عمل به صورت یک تراکنش یک طرفه و غیر قابل برگشت برنامه‌ریزی شده است.

دارندگان اتر می‌توانند به دو طریق با سهام‌گذاری در اتریوم ۲ در این بلاکچین مشارکت کرده و پاداش دریافت کنند. اول، دارندگان اتر می‌توانند تاییدکننده‌ی خود را با قرار دادن ۳۲ در شبکه اجرا کنند.

اجرای نود تاییدکننده‌ی خود به این معنی است که شما مسئولیت تایید و سازماندهی بلوک‌ها را بر عهده دارید -انجام نداند چنین کاری ممکن است منجر به جریمه اتر شود (به «پاداش‌های سهام‌گذاری» نگاه کنید).

روش دیگر برای دارندگان اتر این است که پاداش خود را از طریق یک ارائه دهنده سهام‌گذاری یا عضویت در یک استخر سهام‌گذاری به دست آورند که در آن افراد با مقادیر کمتر اتر متناسب با مقدار اتر خود پاداش دریافت کنند.

چگونه می‌توان تاییدکننده‌ی اتریوم ۲ شد؟

مرحله ۰ اولین گام در مسیر تغییر از مکانیسم اجماع اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام است. تاییدکنندگان در مکانیسم اثبات سهام می‌توانند سهام‌گذاری کرده و برای تامین امنیت زنجیره‌ی اتریوم ۲ نرم‌افزار خود را اجرا کنند.

در مرحله‌ی صفر اتریوم ۲ راه اندازی می‌شود که در آن مکانیسم اجماع اثبات سهام ایجاد و حفظ می‌شود. تاییدکنندگان به منظور تبدیل شدن به تاییدکننده‌ در اتریوم ۲ باید ۳۲ اتر را در قرارداد رسمی ‌سپرده‌گذاری تهیه شده توسط بنیاد اتریوم سپرده‌گذاری کنند.

کاربران دارای اطلاعا فنی بیشتر می‌توانند نود تاییدکننده شخصی‌شان را اجرا کرده و اتر خود را سهام‌گذاری کنند. شرکت کودیفای اکتیوِیت (Codefi Activate) با همکاری بنیاد اتریوم اپلیکیشن لانچ‌پد (Launchpad) را برای ارائه‌ی اطلاعات فنی در زمینه الزامات، مسئولیت‌ها و خطرات تبدیل شدن به تأیید کننده‌ی اتریوم ۲ تهیه کرده است.

روش دیگر این است که اتر خود را با استفاده از یک شرکت ارائه دهنده خدمات سهام‌گذاری، که قبل از راه‌اندازی بلاکچین جدید وارد بازار می‌شوند، سهام‌گذاری کنید.

چگونه برای سهام‌گذاری در اتریوم ۲ پاداش دریافت می‌کنید؟

شما به عنوان یک تاییدکننده در اتریوم ۲ برای پیشنهاد و تأیید کردن بلوک بعدی در زنجیره پاداش می‌گیرید. شما در مقابل پیشنهادها و تایید کردن‌هایتان پاداش‌های اتری دریافت خواهید کرد.

پاداش‌ها به صورت پویا بر اساس وضعیت شبکه پس از اتمام دوره محاسبه می‌شوند. نرخ صدور پاداش در سطح شبکه تابعی از مقدار کل اتر به سهام‌گذاری شده و میانگین درصد آنلاین بودن تاییدکننده‌(ها) است. هر نرخ پاداش تاییدکننده به تعداد تاییدکننده‌های اجرا شده و درصد فعالیت تاییدکننده بستگی دارد.

پاداش پس از کسر شدن مجازات‌ها هر دوره (۳۸۴ ثانیه معادل تقریبا ۶/۵ دقیقه) به حساب تاییدکنندگان منتقل می‌شوند. در نتیجه، پاداشی که هنگام انتخاب شدن به صورت تصادفی به عنوان تاییدکننده دریافت می‌کنید ممکن است با آنچه یک تاییدکننده در واقع یک دریافت می‌کند متفاوت باشد. برای آشنا شدن با انواع پاداش سهام‌گذاری در اتریوم ۲ به ماشین حساب اتریوم ۲ مراجعه کنید.

آدرس قرارداد سپرده‌گذاری رسمی اتریوم ۲ چیست؟

در فاز ۰ اتریوم ۲ بیکن‌چین راه اندازی می شود که مکانیسم اجماع اثبات سهام را ایجاد و حفظ می‌کند. اگر می‌خواهید تاییدکننده‌ی خود را روی اتریوم ۲ اجرا کنید باید سخت افزار لازم و تخصص فنی داشته باشید و دستورالعمل‌های لازم را با استفاده از لانچ‌پد اتریوم به صورت گام به گام نبال کنید.

با شروع مرحله اول اتریوم ۲ انتظار می‌رود کلاهبرداران سعی کنند کاربران را  واریز کردن اتر به آدرس‌های جعلی تشویق کنند. به همین دلیل، ما توصیه می‌کنیم آدرس ذکر شده در این صفحه را با منابع معتبر دیگر مانند بنیاد اتریوم، اتراسکن (Etherscan) و کانسنسیس (ConsenSys) مقایسه کنید. آدرس قرارداد سپرده‌گذاری رسمی اتریوم به صورت زیر است.

0x00000000219ab540356cbb839cbe05303d7705fa

هیچ اتری به این قرارداد ارسال نکنید. ارسال اتر به این آدرس قرارداد منجر به تراکنشی ناموفق می‌شود و به این معنی نیست که شما در اتریوم ۲ سهام‌گذاری کرده‌اید.

خطرات احتمالی سهام‌گذاری اتر و تبدیل شدن به تاییدکننده در اتریوم ۲ چیست؟

نکته مثبت مشارکت در این بلاکچین به عنوان تاییدکننده دریافت پاداش است. با این وجود خطر از دست دادن وجوه از طریق جریمه شدن وجود دارد. البته با کمی دقت می‌توان این خطر را به حداقل رساند.

اولین دلیل متضرر شدن تاییدکننده، آفلاین بودن و عدم انجام صحیح وظایف خود است. این کارت مجازات نسبتاً کمی را در پی دارد: تقریباً معادل همان پاداشی که می‌توانستید به دست بیاورید.

تا زمانی که حداقل ۵۰ درصد از زمان ممکن را در حال مشارکت باشید سهامتان را از دست نخواهید داد. از عوامل دیگر منجر به از دست رفتن سرمایه این است که تاییدکننده اطلاعات متناقضی در مورد زنجیره منتشر کند.

در این حالت تاییدکننده مجازات شده و از سیستم اخراج می‌شود. مقدار جریمه بسته به عوامل دیگر ممکن است بین ۱ اتر تا کل مقدار سهام‌گذاری شده باشد. اجتناب از جریمه شدن آسان است و معمولاً هرگز اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه تاییدکننده عمداً فعالیت خرابکارانه داشته باشد.

چگونه برای پیشنهاد و تأیید کردن بلوک جدید در بیکن انتخاب می‌شویم؟

بعد از اینکه ۳۲ سهم اتر خود را در قرارداد سپرده ثبت کردید و تاییدکنندتان فعال شد، هر از چند گاهی توسط بیکن‌چین وظایفی برای شما تعیین می‌شود. تاییدکننده‌ها هر ۶/۴ دقیقه (هر دوره یک بار) برای تایید بلوک‌های روی بیکن‌چین فرا خوانده می‌شوند و به طور تصادفی از کل مجموعه تاییدکننده‌ها انتخاب می‌شوند تا بلاک‌ها را به طور دوره‌ای پیشنهاد دهند.

اگر در کل ۱۰۰۰۰۰ تاییدکننده وجود داشته باشد، به طور متوسط هر دو هفته یک بار از تاییدکننده‌ی شما خواسته می‌شود که یک بلوک را پیشنهاد دهد. تما این اتفاقات کاملاً خودکار است و توسط نرم افزار تاییدکننده انجام می‌شود.

چه مقدار اتر برای راه اندازی بیکن‌چین نیاز است؟

برای راه اندازی بیکن‌چین به وجود حداقل ۱۶۳۸۴ تاییدکننده نیاز است که برابر است با ۵۲۴۲۸۸ اتر سهام‌گذاری شده. پاداش سهام‌گذاری تا زمانی که بیکن‌چین به آستانه شروع نرسد توزیع نمی‌شود.

سخن آخر

اتریوم ۲ چیست و چه ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی با اتریوم ۱ دارد از جمله موضوعاتی بودند که در این نوشتار به آن‌ها پرداخته شد. در ادامه نیز به بررسی تاریخ انتشار و عرضه اتریوم ۲ و همچنین تحلیل قیمتی آن در آینده و تأثیر آن بر قیمت اتریوم ۱ پرداختیم.

برای نگارش این مقاله از وب‌سایت‌های لجر و دیکریپت کمک گرفته شده است.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید