Worldcup 2022Worldcup 2022
متاورس چیست و به دنبال چیست؟ بهترین ارزهای دیجیتال آن کدامند؟

متاورس چیست و به دنبال چیست؟ بهترین ارزهای دیجیتال آن کدامند؟

متوسط

1401/03/29

15 دقیقه


متاورس یک دنیای مجازی مشترک و همه جانبه است که در آن بازیکنان، که معمولاً به شکل آواتار نشان داده می‌شوند، می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، تجربیاتی بسازند و اشیا و مناظر درون دنیایی را خلق کنند. حال با این وجود این دنیای مجازی برای کاربران دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین چرا مهم است؟ مهم‌ترین و بهترین ارزهای دیجیتال این دنیا برای سرمایه گذاری کدامند؟ بهتر است تا انتها با ما همراه باشید.

متاورس چیست؟

طی چندین دهه گذشته تنها در رمان‌های علمی تخیلی به پتانسیل بزرگ جهان‌های مجازی اشاره می‌شد. اما در حال حاضر متاورس (metaverse) به یکی از پر سر و صداترین مفاهیم در دنیای فناوری تبدیل شده است و توسعه دهندگان نرم افزار و بازی در صنایع مختلف از رمزارزها و گیمینگ گرفته تا رسانه‌های اجتماعی با اشتیاق از آن استقبال می‌کنند.

متاورس به یک پدیده بسیار واقعی تبدیل شده است که دارای تعدادی پلتفرم پر رونق با ادغام‌های رمز ارزهای متعدد است.

متاورس یک دنیای مجازی مشترک و همه جانبه است که در آن بازیکنان، که معمولاً به شکل آواتار نشان داده می‌شوند، می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، تجربیاتی بسازند و اشیا و مناظر درون دنیایی را خلق کنند.

متاورس‌ها معمولاً اقتصاد و ارز مخصوص خود را دارند که کاربران می‌توانند با آن املاک، آیتم‌ها، لوازم جانبی آواتار و موارد دیگر دیجیتالی را بخرند، بفروشند و معامله کنند. کاربران می‌توانند متاورس را از طریق کامپیوتر، هدست واقعیت مجازی (VR) یا گوشی هوشمند تجربه کنند.

به طور خاص، متاورس کریپتو متاورسی است که بلاکچین در فناوری زیربنایی آن و دارایی‌های رمز ارزی مانند توکن‌های متاورس در اقتصاد آن گنجانده شده است.

از جمله متاورس‌ها و پروتکل‌های کریپتو که شامل عناصر متاورس هستند می‌توان به دیسنترالند (Decentraland)، کریپتو ووکسل (Cryptovoxels)، اِیلین ورلدز (Alien Worlds)، اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و سندباکس (The Sandbox) اشاره کرد.

اگرچه محیط‌های متاورس مانند مدت‌هاست که در بازی‌های آنلاین چندنفره بزرگ وجود داشته است اما ادغام بلاکچین، رمز ارزها و واقعیت مجازی در این بخش نه تنها تاثیر چشمگیری در افرادی که می‌توانند در متاورس شرکت کنند و کارهایی که می‌توانند انجام دهند داشته است، بلکه ارزش بازار جهانی دارایی‌ها، تعامل‌ها و تجربیات به دست آمده در حوزه دیجیتال بازی‌های بلاکچین را به نمایش گذاشته است.

دارایی‌ها و آیتم‌های رمز ارزی متاورس مانند زمین و اشیاء دیجیتال معمولاً با انواع مختلف توکن‌های متاورس نشان داده می‌شوند. مالکیت این موارد در بلاکچین ثبت می‌شود و حتی می‌توان در صرافی‌های غیرمتمرکز آن را با دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم مبادله کرد.

دنیای واقعی به طور فزاینده‌ای به سمت متاورس حرکت می‌کند. شرکت‌های مختلفی – چه جریان اصلی و چه بومی رمز ارزها – دفاتر مرکزی مجازی خود را در متاورس‌های کریپتو ایجاد کرده‌اند و به طور منظم رویدادها و جشنواره‌های مجازی را با حضور هزاران نفر برگزار می‌کنند.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۱، یک خانه حراج شناخته شده یک کپی دیجیتالی از دفتر مرکزی خود در لندن را در بازی بلاکچین دیسنترالند افتتاح کرد.

این دفتر دارای یک گالری هنری مجازی چند اتاقه است که کاربران متاورس می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین، دیسنترالند به طور منظم میزبان رویدادهای موسیقی زنده، کنفرانس‌ها و جلسات است.

 

پایه و اساس متاورس

متاورس با استفاده از فناوری‌های متعددی ایجاد شده است اما به طور دقیق حاصل ترکیب اینترنت، آیتم‌های سه بعدی، استانداردهای باز رسانه، استانداردهای زبان برنامه‌نویسی باز و دفتر کل غیرمتمرکز و پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مانند بلاکچین است.

اساس تشکیل دهنده متاورس به شرح زیر است:

اینترنت

متاورس از یک شبکه غیرمتمرکز از کامپیوترها استفاده می‌کند که در آن نیاز به هیچ مرجع متمرکزی مانند دولت نیست. تنها یک نهاد مسئول ارائه مجوز برای استفاده از سیستم یا انجام هر گونه تراکنش خواهد بود که آن هم توسط تمام کاربران در سراسر جهان کنترل می‌شود.

استانداردهای باز رسانه

از آیتم‌های سه بعدی، صدا، متون، تصاویر، شکل‌های هندسی، توالی‌ها، وکتورها و هر ترکیب دیگری از رسانه‌های دیجیتال دیگر استفاده می‌کند؛ یو اس دی شرکت پیکسار و ام دی ال شرکت ان‌ویدیا از جمله پلتفرم‌های عالی برای رسیدن به تعامل‌پذیری برای برنامه سه بعدی متاورس هستند.

استانداردهای زبان‌های برنامه‌نویسی باز

متاورس شامل استانداردهای زبانی مانند جاوا اسکریپت، اچ تی ام ال، وب اکس آر، وب اسمبلی، زبان سایه‌پردازی وب جی پی یو و موارد متعدد دیگر است.

سخت افزار

سخت افزارهای واقعیت توسعه یافته (XR) و واقعیت ترکیبی (MR) مانند عینک‌های هوشمند، هولولنز،  هپتیکس و آمنی تردمیل.

دفتر کل غیرمتمرکز و قرارداد هوشمند

از فناوری بلاکچین برای دستیابی به تجربه متاورس و ارتقا آن استفاده می‌شود. فناوری بلاکچین قابلیت ثبت تراکنش‌های بسیار امن، شفاف و بدون مجوز را دارد. فناوری‌های بلاکچین مانند بیت‌کوین، اتریوم، تتا، بایننس اسمارت چین، ان اف تی و غیره فرصت‌های بسیار خوبی را در زمینه متاورس ارائه می‌دهند. این فناوری متاورس را در دسترس عموم قرار می‌دهد و از اکوسیستم متاورس بلاکچین پشتیبانی می‌کند.

متاورس چگونه کار می‌کند؟

به گفته هاون متاورس در حال دگرگون کردن اکوسیستم دیجیتالی اینترنت است اما سؤالی که برای خواننده پیش می‌آید این است که متاورس چگونه کار می‌کند؟

اولاً، متاورس متعلق به همه افراد است زیرا در یک شبکه غیرمتمرکز مانند بلاکچین کار می‌کند. متاورس در جهت منافع عمومی کار می‌کند به طوری که همه مردم از سراسر جهان می‌توانند بخشی از آن باشند و هیچ شرکت یا نهادی آن را کنترل نمی‌کند.

در حال حاضر متاورس در مراحل اولیه خود است و به طور کامل برای استفاده عمومی پیاده سازی نشده است. در زیر با دو روش کار متاورس و دلیل متفاوت بودن آن با اینترنت مبتنی بر پلتفرم موجود آشنا می‌شوید.

گره‌های غیرمتمرکز: یکی از جنبه‌های مهمی است که بلاکچین به جهان ارائه کرده است. در مجموع بیش از ۱۱۰۰ گره وجود دارد که در حال حاضر میزبان شبکه اتریوم در سراسر جهان هستند.

این یعنی شبکه توسط هیچ شرکت یا سرور واحدی مدیریت نمی‌شود و برای پردازش و انجام تراکنش مورد نیاز به یک نهاد واحد وابسته نیست. در نتیجه، گره غیرمتمرکز مزایای مهمی برای متاورس بلاکچین فراهم می‌کند. بلاکچین همچنین مکانیسم اجماع را ارائه می‌دهد که موجب افزایش امنیت زیرساخت متاورس می‌شود.

قابلیت انتقال: در متاورس، محتوا به صورت جداگانه ذخیره نمی‌شود. به عبارت ساده، هر محتوایی که در متاورس آپلود می‌شود، چه یک اثر هنری یا هر نوع محتوای دیگری باشد، را می‌توان بدون هیچ گونه دخالتی به هر برنامه دیگری منتقل کرد. همچنین، متاورس نمی‌تواند آن محتوا را تغییر، اصلاح یا حذف کند.

کاربردهای متاورس در دنیای واقعی چیست؟

حوزه سرگرمی یکی از اولین صنایعی است که تجربیات واقعیت مجازی را به مشتریان ارائه می‌دهد، در حالی که صنعت تولید و مراقبت‌های بهداشتی جزو اولین صنایعی هستند که تجربیات واقعیت ترکیبی و واقعیت افزوده را برای کارمندان خود پیاده کرده‌اند.

در ادامه چند نمونه از نحوه استفاده شرکت‌ها از اجزای سازنده متاورس برای انجام آموزش از راه دور و ایجاد محصولات و خدمات جدید را بررسی می‌کنیم.

ورزش و سرگرمی

پیتر مور رئیس بخش ورزش و سرگرمی زنده شرکت بازی یونیتی است و اخیراً پلتفرم یونیتی متاکست (Unity Metacast) را راه‌اندازی کرده است. این پلتفرم ورزش‌های حرفه‌ای را به صورت سه بعدی در زمان واقعی منعکس می‌کند.

در این پلتفرم دوربین‌ها حرکات ورزشکاران را در زمین بازی ثبت می‌کنند و از این داده‌ها برای ایجاد معادل‌های دیجیتال ورزشکاران استفاده می‌شود. اولین پخش سه بعدی مسابقه بین دو رزمی‌کار ترکیبی بود که در یک میدان کوچک با ۱۰۶ دوربین فیلمبرداری شد.

مور در گفتگو با فایننشال تایمز گفت که قصد دارد این فناوری را با دوربین‌های کمتر و در فضاهای بازی بزرگ‌تر انجام دهد. ثبت فعالیت‌های زندگی و دیجیتالی کردن بلافاصله آنها می‌تواند روند ایجاد ان اف تی از لحظات به یاد ماندنی بازی‌ها را آسان‌تر کند.

مراقبت‌های بهداشتی

پزشکان یکی از اولین گروه‌هایی بودند که از واقعیت افزوده برای همکاری با یکدیگر استفاده کردند. هدست‌های واقعیت ترکیبی مایکروسافت همچنین به متخصصان پزشکی سراسر جهان این امکان را می‌دهد تا به طور مجازی در طول عمل‌های جراحی با یکدیگر همکاری کنند.

جراحان می‌توانند از طریق حرکات دست و دستورات صوتی از هولولنز مایکروسافت برای نمایش تصاویر سه بعدی اسکن‌ها، دسترسی به داده‌های بیمار و تماس با متخصصان دیگر استفاده کنند. این کنترل هندزفری یک مزیت سخت افزاری بسیار کاربردی برای پزشکان و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی است.

آموزش

ناسا از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در ایستگاه فضایی برای کنترل از راه دور ربات‌ها یا تکمیل کارهای تعمیر و نگهداری با کمک واقعیت افزوده استفاده می‌کند.

در یک پروژه خاص، فضانورد اسکات کلی از هدست هولولنز مایکروسافت برای انجام آموزش مربوط به ایستگاه فضایی بین‌المللی و انجام آماده‌سازی برای ماموریت‌های آینده استفاده کرد.

در طول این آزمایش‌ها یکی از اعضای کنترل ماموریت روی زمین میدان دید کِلی را از طریق هدست پخش کرد و همچنین تصاویری را که به صورت سه‌بعدی بر روی نمایشگر هولولنز فضانورد ثبت شده بود را ترسیم کرد.

دلیل اهمیت بلاکچین متاورس چیست؟

متاورس بلاکچین از جهات متعددی می‌تواند به کل جهان کمک کند. ترکیب متاورس با فناوری بلاکچین موجب پیشرفت‌های قابل توجهی در اکوسیستم اینترنت از نظر رشد فناوری می‌شود.

از جمله مزایای اصلی متاورس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به کاربر کمک می‌کند تا داده‌های خود را داشته باشد.
 • متاورس روی غیر متمرکز شدن کار می‌کند تا همه کاربران بتوانند داده‌های خود را داشته باشند و آزادانه و بدون هیچ دخالتی فعالیت کنند.
 • بلاکچین به متاورس کمک می‌کند تا فضای دیجیتال به طور کامل ظهور کند و کاربران می‌توانند استقلال بیشتری را در فضاهای دیجیتال تجربه کنند.
 • متاورس بلاکچین یک تجربه خلاق انسانی را ارائه می‌دهد. این فناوری از بازنمایی‌های سه بعدی استفاده می‌کند که با استفاده از فناوری‌های واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، واقعیت ترکیبی و واقعیت تعمیم‌یافته ایجاد شده‌اند. همه اینها یک فضای مجازی را ایجاد می‌کند که بهترین تجربه را از نظر ارتباط و تعامل با یکدیگر ارائه می‌دهد.
 • متاورس محدودیت هر گونه آثار فیزیکی را از بین می‌برد و یک فضای مجازی بدون محدودیت ایجاد می‌کند.
 • متاورس همچنین اقتصاد جهانی را توسعه می‌دهد زیرا رمز ارزها و دارایی‌های دیجیتال به طور مداوم در حال رونق گرفتن در بازار هستند.

ویژگی‌های کلیدی متاورس برای رمزارزها

طراحان متاورس‌های رمزارزی در کل به تلاش کرده‌اند جهان خود را از چند جنبه کلیدی از نسخه‌های قبلی متاورس متمایز کنند:

غیر متمرکز بودن

جهان‌های مجازی اولیه تحت مالکیت و کنترل شرکت‌ها بود اما متاورس‌های کریپتو معمولاً غیرمتمرکز هستند و برخی یا همه اجزای بازی‌های متاورس بر پایه فناوری بلاکچین ساخته شده است.

این بدان معناست که متاورس‌های بلاکچین سعی می‌کنند از ساختارهای کسب و کار اصلی و مدل‌های استخراج ارزش صنعت گیمینگ امروزی فاصله بگیرند.

ساختار منحصر به فرد بازی‌های بلاکچین می‌تواند فرصت‌های تعامل عادلانه‌تری را برای شرکت کنندگان فراهم کند. غیرمتمرکز بودن همچنین به این معنی است که مالکیت خود متاورس بین شرکت کنندگان آن مشترک است. حتی اگر سازندگان اصلی بلاکچین متاورس کنار بروند خود بازی می‌تواند برای همیشه به فعالیتش ادامه دهد.

حاکمیت کاربر

متاورس‌های کریپتو مانند دیسنترالند از سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (دائو) و توکن‌های حاکمیتی برای واگذار کردن کنترل آینده بازی به کاربران خود استفاده می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا تغییرات و به‌روزرسانی‌ها را از طریق رأی‌گیری انجام دهند. به این ترتیب، متاورس‌ها می‌توانند چیزی بیش از بازی‌های رمز ارزی باشند و به جوامع کامل دارای اقتصاد و رهبری دموکراتیک تبدیل شوند.

منشا قابل اثبات

آیتم‌های درون‌جهانی در متاورس‌های کریپتو به شکل توکن‌های رمز ارزی مانند توکن‌های غیرمثلی (ان اف تی) هستند. دستاوردها و خریدها در محیط‌های بازی می‌تواند ارزش زیادی برای گیمرها داشته باشد.

توکن‌های غیرمثلی استانداردهای آیتم‌های درون بازی را با شفافیت لازم و دسترسی به بازارهای دارایی به روز می‌کنند. از آنجا که هر توکن غیرمثلی منحصربه‌فرد است، توکن‌ها و آیتم‌های متاورس را می‌توان به گونه‌ای کدگذاری کرد که به اثبات منشأ محتوای تولید شده توسط کاربر در بازی و همچنین دارایی‌های گیمینگ توکن غیرمثلی کمک کرد.

ارزش اقتصادی واقعی

از آنجا که متاورس‌های کریپتو از توکن‌های رمز ارزی و زیرساخت بلاکچین استفاده می‌کنند اقتصاد آنها مستقیماً به اقتصاد گسترده‌تر رمز ارزها متصل است.

این به دارندگان توکن‌های متاورس، آواتارها و املاک دیجیتالی اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را در بازارهای صرافی‌های غیرمتمرکز و ان اف تی معامله کنند و از سرمایه‌گذاری‌های درون‌جهانی خود ارزش واقعی کسب کنند.

جایگاه رمزارزها در متاورس چیست؟

گیمینگ جنبه سه بعدی متاورس را فراهم می‌کند اما همه چیزهای مورد نیاز در دنیای مجازی که می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی را پوشش دهد را پوشش نمی‌دهد.

رمز ارزها می‌تواند سایر بخش‌های کلیدی مورد نیاز، مانند گواهی دیجیتالی مالکیت، انتقال ارزش، حاکمیت و دسترسی را تامین کند. اما اینها دقیقاً به چه معنا هستند؟

اگر در آینده کار کنیم، معاشرت کنیم و حتی آیتم‌های مجازی را در متاورس بخریم به روشی مطمئن برای نشان دادن مالکیت آنها نیاز داریم.

ما همچنین باید در انتقال این آیتم‌ها و پول به نقاط دیگر متاورس احساس امنیت کنیم. به علاوه، اگر متاورس به بخش چنان بزرگی از زندگی ما تبدیل شود باید در تصمیم‌گیری‌هایی که در آن اتفاق می‌افتد ایفای نقش کنیم.

در برخی از بازی‌های ویدیویی راه‌حل‌های اساسی برای حل مشکلات مذکور در نظر گرفته شده است اما بسیاری از توسعه‌دهندگان از ارزهای دیجیتال و بلاکچین به عنوان گزینه بهتری استفاده می‌کنند. بلاکچین روشی غیرمتمرکز و شفاف برای برخورد با موضوعات ارائه می‌دهد در حالی که توسعه بازی‌های ویدیویی متمرکزتر است.

توسعه دهندگان بلاکچین نیز از دنیای بازی‌های ویدیویی تأثیر می‌پذیرند. گیمیفیکیشن در حوزه‌های دیفای و گِیمفای بسیار رایج است. به نظر می‌رسد در آینده شباهت‌های بلاکچین و صنعت گیمینگ به قدری افزایش یاد که این دو جهان حتی بیشتر در هم ادغام شوند. جنبه‌های کلیدی بلاکچین مناسب برای متاورس عبارتند از:

 1. گواهی دیجیتالی مالکیت: کاربر با داشتن یک کیف پول با دسترسی به کلیدهای خصوصی می‌تواند فوراً مالکیت فعالیت یا یک دارایی در بلاکچین را ثابت کند. برای مثال او می‌تواند هنگام کار رونوشت دقیق تراکنش‌های خود در بلاکچین را نشان دهد تا مسئولیت پذیری خود را ثابت کند. کیف پول یکی از امن‌ترین و قوی‌ترین روش‌ها برای ایجاد هویت دیجیتال و اثبات مالکیت است.
 2. قابلیت جمع آوری دیجیتال: همان‌طور که می‌توانیم مشخص کنیم که چه کسی مالک چیزی است، می‌توانیم نشان دهیم که یک آیتم اصیل و منحصر به فرد است. این قابلیت برای متاورسی که به دنبال ادغام کردن فعالیت‌های زندگی واقعی بیشتر است بسیار مهم است. از طریق ان اف تی می‌توان اشیایی را ایجاد کرد که کاملاً منحصر به فرد بوده و به هیچ وجه قابل کپی یا جعل کردن نیستند. بلاکچین همچنین می‌تواند مالکیت آیتم‌های فیزیکی را نشان دهد.
 3. انتقال ارزش: در متاورس باید روشی برای انتقال ایمن ارزش وجود داشته باشد. ارزهای درون بازی در بازی‌های چندنفره امنیت کمتری نسبت به ارزهای دیجیتال در بلاکچین دارند. اگر کاربران زمان زیادی را در متاورس صرف کنند و حتی در آنجا کسب درآمد کنند به یک ارز قابل اعتماد نیاز خواهند داشت.
 4. حاکمیت: امکان مدیریت کردن قوانین تعامل با متاورس نیز باید برای کاربران مهم باشد. در زندگی واقعی ما می‌توانیم در شرکت‌ها حق رأی داشته باشیم و مدیران و دولت‌ها را انتخاب کنیم. در متاورس روش‌هایی برای اجرای حاکمیت عادلانه نیاز است و بلاکچین یک روش اثبات شده برای انجام این کار است.
 5. قابلیت دسترسی: ایجاد کیف پول در بلاکچین‌های عمومی برای هر کسی در سراسر جهان آزاد است. برای این کار، برخلاف حساب بانکی، نیازی به پرداخت پول یا ارائه اطلاعات شخصی نیست. در نتیجه بلاکچین یکی از در دسترس‌ترین روش‌ها برای مدیریت امور مالی و هویت آنلاین و دیجیتال است.
 6. تعامل‌پذیری: فناوری بلاکچین به طور مداوم تعامل‌پذیری بین پلتفرم‌های مختلف را بهبود می‌بخشد. پروژه‌هایی مانند پولکادات و آوالانچ امکان ایجاد بلاکچین‌های سفارشی را فراهم می‌کنند که می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. هر متاورس باید بتواند چندین پروژه را به هم متصل کند و فناوری بلاکچین در حال حاضر راه‌حل‌هایی برای این کار دارد.

کار در متاورس چگونه است؟

همان‌طور که اشاره کردیم در متاورس تمام جنبه‌های زندگی در یک مکان ترکیب شده است. در حالی که بسیاری از مردم در خانه کار می‌کنند، در متاورس کاربر می‌تواند وارد یک دفتر سه بعدی شود و با آواتارهای همکاران خود تعامل داشته باشد.

شغل او ممکن است مرتبط با متاورس باشد و درآمدی را برای او داشته باشد که به طور مستقیم در متاورس قابل استفاده است. در واقع، همین حالا این نوع مشاغل به شکل مشابهی وجود دارد.

گیمفای و مدل‌های «بازی کن دردرآمدسب کن» در حال حاضر جریان‌های درآمدی ثابتی را برای مردم در سراسر جهان فراهم می‌کنند. این مشاغل آنلاین گزینه‌های بسیار خوبی برای اجرا در متاورس هستند زیرا نشان می‌دهند که مردم مایلند زمان خود را صرف زندگی و کسب درآمد در دنیای مجازی کنند.

بازی‌های درآمدزا مانند اکسی اینفینیتی و گادز آنچِیند (Gods Unchained) حتی جهان یا آواتار سه بعدی ندارند. با این حال آنها می‌توانند بخشی از متاورس و روشی برای کسب درآمد به طور کامل در دنیای آنلاین باشند.

بهترین ارزهای دیجیتال متاورس برای سرمایه گذاری

اکسی اینفینیتی (AXS)

اکسی اینفینیتی یک متاورس بازی ان اف تی است که حیوانات خانگی مجازی را در فضای دیجیتال با استفاده از فناوری واقعیت مجازی می‌سازد و به بازیکنان امکان می‌دهد در گیمینگ اسپِیس شرکت کنند و حیوانات خانگی را برای رفتن به سطوح بالاتر جمع‌آوری کنند.

اکسی‌ها (حیوانات خانگی مجازی) به شکل ان اف تی هستند، در حالی که توکن اِ اکس اس AXS)) توکنی است که با هدف غیرمتمرکز کردن مالکیت و حاکمیت اکوسیستم اکسی با متاورس ترکیب شده است.

ترکیب فناوری چندوظیفه‌ای فناوری متاورس با همان مدل بازی و کن درآمد کسب کن باعث ایجاد شور و اشتیاق در جامعه شد؛ به ویژه در فیلیپین که نزدیک به نیم میلیون نفر در این کشور در اکسی اینفینیتی شرکت کردند و بیش از ۶۰ درصد از مردم توانستند به خوبی بر رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ غلبه کنند.

علاوه بر این، اکسی اینفینیتی برای خزانه شرکت سازنده نیز درآمد ایجاد می‌کند و منجر به رشد بسیار خوب ارزش توکن ای اکس اس شده است، به طوری که قیمت هر توکن این پلتفرم از زمان ورود به بازار تا نیمه دوم سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۳۶۰۶ درصد رشد کرده است.

موفقیت اکسی اینفینیتی به آسانی به دست نیامده است؛ در واقع در حال حاضر گیمینگ حوزه بسیار جالبی است و ترکیب متاورس، گیمینگ و بازی کن و درآمد کسب کن عامل کلیدی رونق گرفتن توکن ای اکس اس بوده است.

دیسنترالند (MANA)

دومین پروژه این لیست دیسنترالند است، یک پلتفرم گیمینگ که در سال ۲۰۱۶ توسط تیمی از توسعه دهندگان در آرژانتین منتشر شد.

دیسنترالند بر پایه فناوری واقعیت مجازی غیرمتمرکز ساخته شده است و تجربه کاربری آن عمدتاً مبتنی بر بازی‌های سِکند لایف و ماین کرافت است. این پلتفرم مانند دیگر بازی‌های ان اف تی به بازیکنان تجربه، فرصت‌های کسب درآمد و مشوق‌هایی از پروژه دیسنترالند را می‌دهد.

متاورس در دیسنترالند یک دنیای مجازی از دفتر کل غیرمتمرکز یعنی مالکیت زمین است. هر قطعه زمین در این بازی لَند نام دارد و اندازه آن ۱۶ در ۱۶ است. کاربر برای انجام این بازی باید مالک زمین (مشابه زمین در دنیای واقعی) دارای ارزش باشد که بتواند برای همیشه از آن استفاده کند، مگر اینکه آن را بفروشد.

مانا (MANA) توکن بومی دیسنترالند است که از آن برای خرید و فروش کالاها و خدمات در جنسیس سیتی دیسنترالند استفاده می‌شود. کاربران برای خرید زمین پول داشته باشند و توکن مانا به عنوان وسیله‌ای برای مبادله آیتم‌های درون بازی عمل می‌کند و آن را می‌توان در صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال بزرگ مانند کوین بیس و غیره خرید و فروش کرد.

درست مانند دنیای واقعی، در دیسنترالند خرید قطعات زمین مجاور به منزله «املاک و مستغلات» است و مالکان می‌توانند آنها را بسازند و توسعه دهند. همه افراد از سراسر جهان می‌توانند در این فضای مجازی مشارکت کرده، بازی کنند و در رویدادها شرکت کنند.

نکته مهم این است که داشتن لندهای زیاد به این معنی است که کاربر پول زیادی جمع می‌کند؛ این همان اتفاقی است که دنیای واقعی هم رخ می‌دهد با این تفاوت که خرید زمین در دیسنترالند بسیار آسان‌تر است.

اخیراً آتاری از شراکت با دیسنترالند خبر داده و قصد دارد یک املاک بزرگ در گیمینگ اسپیس داشته باشد. در مقطعی که بازار توکن غیرمثلی و متاورس رو به رشد است پروژه دیسنترالند می‌تواند یک فرصت سرمایه گذاری جدید باشد. با سرازیر شدن جریان نقدینگی به پروژه‌های متاورس مانند دیسنترالند قیمت املاک (لند) در متاورس به رشد خود ادامه خواهد داد.

انجین کوین (ENJ)

کسانی از که از سال ۲۰۱۷ در عرضه اولیه‌های کوین شرکت کرده‌اند حتماً اسم پروژه انجین کوین به گوششان رسیده است؛ این پلتفرم بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است در ژوئن ۲۰۱۸ به بازار معرفی شد.

هدف این پروژه حمایت از صنعت گیمینگ بوده و از آن برای بهینه سازی بازی‌های ان اف تی و اکوسیستم ان اف تی به طور کلی استفاده می‌شود. انجین کوین تا به امروز از بیش از ۵۵ برنامه‌نویس و برنامه‌های بازی پشتیبانی کرده است.

با شروع موج ان اف تی و متاورس پروژه‌هایی با پلتفرم‌های مشابه ظهور کردند و انجین کوین یکی از این پلتفرم‌ها بود. خود انجین کوین پروژه گیمینگ نیست اما برجسته‌ترین پلتفرم ایجاد انجمن برای بازی‌های آنلاین مبتنی بر بلاکچین است.

انجین برای توکن‌های غیرمثلی (ان اف تی) طراحی شده است و نیز بخشی از بازی سیکس درگنز است؛ در این بازی گیمرها می‌توانند ان اف تی‌ها را بر اساس بلاکچین ایجاد کنند و کسانی که می‌خواهند در بازی شرکت کنند باید توکن‌ها (آیتم‌های خود) را مبادله کنند.

انجین از بیش از ۱/۱۴ میلیارد دلار دارایی بلاکچین در پروژه‌ها و پلتفرم‌های مختلف پشتیبانی کرده است. دارندگان آیتم‌ها می‌توانند آنها را مستقیماً در بازار انجین مبادله کنند یا آنها را با توکن‌های انجین مبادله کرده و در کیف پول انجین نگهداری کنند.

سندباکس (SAND)

سندباکس یک پلتفرم واقعیت مجازی غیرمتمرکز است که توسط تیم توسعه گیم استودیو پیکسول (Gamestudio Pixowl) بر روی پلتفرم اتریوم طراحی و در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

مشابه سایر بازی‌های «بازی کن درآمد کسب کن»، در سندباکس بازیکنان می‌توانند به شخصیت‌های مختلف تبدیل شوند، آیتم‌ها (وسایل نقلیه، اژدها، و…) را در ان اف تی لند معامله کرده و بفروشند.

به بیانی دیگر، سندباکس یک اکوسیستم است که در آن هر کسی می‌تواند دارایی‌ها را ایجاد کرده، به اشتراک بگذارد، و از آنها درآمد کسب کند.

به عبارت دقیق‌تر، سندباکس یک اکوسیستم برای بازیکنان و سازندگان است از جمله:

 • وکس ادیت: نرم افزاری برای ایجاد دارایی‌های وکسل.
 • مارکت پلِیس: مکانی برای خرید و فروش دارایی‌های جمع آوری شده.
 • گِیم مِیکر: ابزاری برای ایجاد بازی‌های ساخت دنیای مجازی (متاورس) و جمع‌آوری منابع، پاداش‌ها، و توکن‌ها در داخل بازی توسط کاربران.

سندباکس یک بازی متاورس است که در آن بازیکنان می‌توانند تنها با یک شخصیت در بازی‌های زیادی شرکت کنند. بازیکنان باید حداقل ۲ آواتار (شخصیت) و لند (زمین) داشته باشند. بازیکنان از طریق شخصیت‌های بازی در فضای مجازی شرکت کرده و اقدام به خرید زمین، پرورش حیوانات خانگی، خرید سلاح، لوازم جانبی و غیره می‌کنند.

آوی گوچی (GHST)

آوی گوچی (Aavegotchi) یک پروژه ان اف تی گیمینگ بر روی پلتفرم بلاکچین اتریوم است که از مکانیسم وام‌دهی رمز ارز آوی بهره می‌برد. این پروژه یک توکن جدید ERC-20 به نام گوچوس آلکمیکا (Gotchus Alchemica) را معرفی کرد که کاربران می‌توانند آن را در زمین‌های رآلم (REALM) کشت کنند.

مکانیسم بازی آوی گوچی بسیار جالب است؛ کاربران می‌توانند با داشتن ان اف تی‌ها در بازی‌های کوچک شرکت کنند؛ علاوه بر این، هر ان اف تی استاندارد ERC-721 به آدرسی حاوی وثیقه استاندارد ERC-20 در پلتفرم آوی متصل می‌شود.

این توکن‌ها سوددهی کرده و مقدار توکن‌های ERC-20 داخل ان اف تی به مرور زمان افزایش می‌یابد؛ بنابراین کاربر هرچه توکن بیشتری نگهداری کند، ارزش ان اف تی او بیشتر می‌شود و بالعکس.

در این بازی کاربر نقش شخصیت‌ها رت بازی می‌کند و توکن آلکمیکا را در گوچی ورس جمع آوری می‌کند و با شرکت در مبارزات توکن ERC-20 آلکمیکا را به دست می‌آورد.

بازیکنان همچنین ممکن است از طریق ایردراپ‌ها یا انجام فعالیت‌هایی مانند معرفی دوستان خود پاداش دریافت کنند. تجسم، نقش آفرینی، اجرای وظیفه به علاوه فاکتور سرگرمی چیزهایی است که بازی آوی گوچی برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد.

آینده متاورس

فیسبوک یکی از مطرح‌ترین شرکت‌هایی است که قصد دارد یک متاورس یکپارچه ایجاد کند. ایجاد این متاورس مبتنی بر رمز ارز زمانی جالب می‌شود که خود فیسبوک در حال کار کردن بر روی پروژه استیبل کوین دیم (Diem) است.

مارک زاکربرگ به صراحت در مورد برنامه‌هایش برای استفاده از یک پروژه متاورس برای پشتیبانی از دورکاری و ایجاد فرصت‌های مالی برای مردم کشورهای در حال توسعه صحبت کرده است.

مالکیت فیس‌بوک بر رسانه‌های اجتماعی، ارتباطات و پلتفرم‌های رمز ارزی باعث می‌شود بتواند با ترکیب کردن این پایگاه‌ها بیش از نیمی از راه را رفته باشد. سایر شرکت‌های بزرگ فناوری از جمله مایکروسافت، اپل و گوگل نیز در حال کار کردن روی ایده ساخت متاورس هستند.

به نظر می‌رسد در بحث در مورد متاورس‌های مبتنی بر رمز ارزها گام بعدی که باید برداشته شود ادغام کردن بیشتر بازارهای ان اف تی و جهان‌های مجازی سه بعدی است.

در حال حاضر دارندگان ان اف تی ها می‌توانند دارایی‌های خود را در بازارهایی مانند اوپن سی و بِیکری سواپ بفروشند اما هنوز یک پلتفرم سه بعدی محبوب برای این کار وجود ندارد. در مقیاس بزرگ‌تر، توسعه‌دهندگان بلاکچین می‌توانند برنامه‌های شبیه به متاورس محبوب را با کاربران طبیعی‌تر از غول‌های بزرگ فناوری توسعه دهند.

سخن آخر

آینده از آن متاورس بلاکچین است و مردم از فضاهای مجازی برای تعامل، کاوش، ارتباط، انجام کسب و کار و حتی ایجاد جوامع مجازی برای کنار آمدن با یکدیگر استفاده خواهند کرد. فناوری بلاکچین پتانسیل بالایی در تبدیل کردن دنیای دیجیتال به متاورس که به عنوان اینترنت جدید نیز شناخته می‌شود دارد.

تحلیل قیمت اتریوم - ۱۲ آذر ۱۴۰۱

تحلیل قیمت اتریوم - ۱۲ آذر ۱۴۰۱

1401/09/12


بعد از FTX نوبت به crypto.com رسید!

بعد از FTX نوبت به crypto.com رسید!

1401/08/23


دیفای چیست؟ مفهوم کلی امور مالی غیر متمرکز (Defi)

دیفای چیست؟ مفهوم کلی امور مالی غیر متمرکز (Defi)

1401/08/21


تحلیل تکنیکال دوج‌کوین - ۱۴ آبان

تحلیل تکنیکال دوج‌کوین - ۱۴ آبان

1401/08/14


ایلان ماسک چه خوابی برای توییتر و دوج‌کوین دیده است؟

ایلان ماسک چه خوابی برای توییتر و دوج‌کوین دیده است؟

1401/08/14


آموزش استخراج دوج کوین (ماینینگ DOGECOIN) چگونه است؟

آموزش استخراج دوج کوین (ماینینگ DOGECOIN) چگونه است؟

1401/08/10


پیش‌بینی قیمت ارز برگر

پیش‌بینی قیمت ارز برگر

1401/08/02


آیا قیمت‌های لونا و لونا کلاسیک (لونک) بازیابی می‌شوند؟

آیا قیمت‌های لونا و لونا کلاسیک (لونک) بازیابی می‌شوند؟

1401/07/30


فرانت رانینگ و حمله ساندویچی در ارز دیجیتال

فرانت رانینگ و حمله ساندویچی در ارز دیجیتال

1401/07/28


اتحادیه اروپا چه خوابی برای استیبل‌کوین‌ها دیده است؟

اتحادیه اروپا چه خوابی برای استیبل‌کوین‌ها دیده است؟

1401/07/18


پیش بینی آینده ارز لونا کلاسیک

پیش بینی آینده ارز لونا کلاسیک

1401/07/18


تفاوت لونا با لونا کلاسیک چیست؟

تفاوت لونا با لونا کلاسیک چیست؟

1401/07/18