در دوره‌های زمانی گوناگون، رویدادهای مختلفی برای بازار ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین اتفاق می‌افتند که بسیاری از آن‌ها روی نوسانات قیمت و سود و ضرر سرمایه‌گذاران، تاثیر دارند. یکی از مهم‌ترینِ این رویدادها هاوینگ است که هر چهار سال یک بار برای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد و اگر از تاثیرات آن آگاه باشید، می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های خوبی در بازار برای خود رقم بزنید. در این مقاله از رمزینکس به ارائه پاسخ کامل به سوال «هاوینگ بیت کوین چیست؟» خواهیم پرداخت و تاریخ هاوینگ بیت‌کوین را به‌طور کامل بررسی خواهیم کرد. 

منظور از هاوینگ بیت‌کوین چیست؟

همان‌طور که گفته شد، هاوینگ رویدادی است که هر چهارسال یک بار برای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد و در آن، جایزه ماینرها از استخراج بیت‌کوین، نصف خواهد شد. به عبارت دیگر، همواره تعدادی ماینر یا استخراج‌کننده وجود دارند که تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه بیت‌کوین را تایید می‌کنند که به این فرایند، استخراج بیت‌کوین گفته می‌شود. 

نکته قابل توجه این است که این ماینرها به ازای پردازش و تایید تراکنش‌های بیت‌کوین در شبکه بلاک‌چین، به ازای هر بلاک پاداشی به دریافت می‌کنند که به آن block reward یا پاداش استخراج بیت‌کوین گفته می‌شود. همچنین این پاداش در قالب بیت‌کوین به کیفِ پول صاحبِ این ماینرها واریز خواهد شد و همین پاداش است که هر چهار سال یک بار برای ماینرها نصف خواهد شد. 

چرا هاوینگ انجام می‌شود؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا هر چهارسال یک بار، پاداش استخراج بیت‌کوین برای ماینرها نصف می‌شود؟ باید گفت همانند طلا که مقدار محدودی از آن در جهان موجود است، این موضوع در ارتباط با بیت‌کوین نیز صدق می‌کند و ما حداکثر تا ۲۱ میلیون بیت‌کوین در جهان خواهیم داشت. 

مشخص است که هر چقدر بیت‌کوین بیشتر استخراج شود، استخراجِ آن نسبت به قبل سخت‌تر خواهد شد و هاوینگ نیز به همین دلیل اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، در گذشته، ماینرها تا ۲۵ بیت‌کوین را به ازای استخراج این ارز دیجیتال دریافت می‌کردند؛ اما آیا حال این موضوع ممکن است؟ جواب قطعا خیر است و در نتیجه، اگر رویداد هاوینگ برای بیت‌کوین تا به الان  اتفاق نمی‌افتاد، در حال  حاضر بیت‌کوینی برای استخراج وجود نداشت! 

جالب است بدانید که پیش‌بینی می‌شود با هاوینگ‌های پیشِ رو و سرعت استخراج بیت‌کوین در عصر حاضر، تمام ۲۱ میلیون بیت‌کوین تا سال ۲۱۴۰ یعنی بیش از صد سال دیگر استخراج شوند. 

پیشنهاد خواندنی: مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین چقدر است؟

تاریخ هاوینگ بیت کوین و تاثیر هاوینگ روی قیمت بیت‌کوین 

ابتدا در نظر داشته باشید که هاوینگ در وهله اول باعث کاهش عرضه بیت‌کوین خواهد شد و این موضوع به احتمال زیاد، قیمت آن را افزایش خواهد یافت. به زبان ساده‌تر، اگر به تاریخچه هاوینگ‌ بیت‌کوین نگاه کنیم، شاهد هستیم که این رویداد همواره روی بیت‌کوین تاثیر مثبتی داشته و حتی گاهی اوقات منجر به رد کردنِ سقف تاریخی قیمت توسط این ارز دیجیتال شده. برای درک بهتر این موضوع، تصویر زیر را مشاهده کنید: 

هاوینگ باعث کاهش عرضه بیت کوین و افزایش قیمت آن میشود.
در هاوینگ‌های قبلی بیت کوین، همواره قیمت بیت کوین پس از رویداد هاوینگ افزایش یافته است.

تصویر بالا، نمودار هاوینگ بیت‌کوین و تحلیل تاثیر این رویداد روی قیمت این ارز دیجیتال را نشان می‌دهد. در این نمودار، تاریخچه سه رویداد هاوینگ در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ نشان داده شده‌اند. همان‌طور که می‌بینید در این سه دوره زمانی و مخصوصا در آخرین هاوینگ بیت‌کوین، قیمت این ارز همواره پس از هاوینگ‌ها، بالای ۱۰۰ درصد رشد داشته است. 

هاوینگ بیت‌کوین ۲۰۲۴ 

تاریخچه هاوینگ بیت کوین نشان می‌دهد که در تمامی هاوینگ‌ها و تقریبا یک سال پس از هاوینگ، قیمت بیت‌کوین با رشد چند برابری همراه بوده است. پیش‌بینی می‌شود که هاوینگ بیت‌کوین ۲۰۲۴ نیز همین اتفاق مجدد برای قیمت این ارز دیجیتال رخ دهد. البته لازم است بدانید که نمی‌توان به‌طور قطعی در رابطه با افزایش قیمت بیت‌کوین پس از رویداد هاوینگ نظر داد! این افزایش قیمت به وضعیت عرضه و تقاضایی که برای این ارز دیجیتال وجود خواهد داشت نیز بستگی دارد. 

در ارتباط با تاثیر هاوینگ روی روند کل بازار ارزهای دیجیتال نیز باید گفت که به احتمال بسیار زیاد این اثر مثبت خواهد بود؛ زیرا قیمت بیشتر ارزهای دیجیتال با بیت‌کوین همگرایی دارند و هنگامی که قیمت بیت‌کوین افزایش یابد، قیمت این ارزهای دیجیتال نیز افزایش خواهد یافت. 

شمارش معکوس برای هاوینگ بیت‌کوین 

برای اینکه مطلع شوید چند روز تا هاوینگ بیت‌کوین مانده است، سایت‌هایی وجود دارند که شمارش معکوس هاوینگ بیت‌کوین را به‌صورت آنلاین به شما نمایش می‌دهند. یکی از این سایت‌ها، سایتِ nicehash است و شما می‌توانید با مراجعه به صفحه هاوینگِ آن که در بخش زیر آورده شده است، زمان دقیقی که تا هاوینگ بیت‌کوین (Bitcoin Halving) باقی مانده است را مشاهده کنید: 

https://www.nicehash.com/countdown/btc-halving-2024-05-10-12-00

علاوه بر این، می‌توانید با جستجوی عبارت “bitcoin halving countdown” در گوگل، سایت‌های زیادی را مشاهده کنید که این زمان را به شما اعلام می‌کنند. 

کدام ارزهای دیجیتال هاوینگ دارد؟

شاید در ابتدا این‌گونه فکر کنید که هاوینگ (halving) تنها برای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد؛ اما این‌طور نیست و این رویداد می‌تواند برای بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نیز رخ دهد. به‌طور کلی، ارزهای دیجیتالی که قابل استخراج هستند و از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) در سیاست پولی خود بهره می‌برند، مانند بیت‌کوین هاوینگ دارند. به عنوان مثال، از این ارزهای دیجیتال می‌توانیم به بیت‌کوین کش و لایت کوین اشاره کنیم. 

پیشنهاد خواندنی: هاوینگ بیت کوین کش

البته ممکن است این موضوع برای تمامی ارزهای دیجیتال قبل استخراج صدق نکند. برای مثال، اتریوم نیز یک ارز دیجیتال قابل استخراج است؛ اما سیاست پولی آن با بیت‌کوین تفاوت دارد و رویداد هاوینگ برای آن اتفاق نمی‌افتد.

نکته: درست است که می‌توان پس از رویداد هاوینگ بیت‌کوین، درصد احتمال زیادی را به افزایش قیمت آن اختصاص دهیم؛ اما شاید این درصد در ارتباط با رویداد هاوینگی که برای سایر ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد، گاها کمتر است و بهتر است علاوه رویداد هاوینگ، به وضعیت تکنیکال، عرضه و تقاضا و فاندامنتال آن ارز دیجیتال نیز دقت کنید. 

هاوینگ برای برخی ارزهای دیجیتال که امکان استخراج آنها وجود دارد، اتفاق می‌افتد.
با وجود این که اتریوم نیز قابلیت استخراج دارد، اما رویداد هاوینگ برای آن وجود ندارد.

آیا سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین پس از هاوینگ منطقی است؟

در این مقاله از رمزینکس، با بررسی معنا و تاریخ هاوینگ بیت کوین همراه شما بودیم. شاید بتوان گفت، افراد بیشترین استفاده را از هاوینگ، در هنگام سرمایه‌گذاری و خرید بیت‌کوین می‌برند. درست است که تاثیر هاوینگ همواره روی بیت‌کوین و بازار ارزهای دیجیتال مثبت بوده؛ اما برای سرمایه‌گذاری موفق باید سایر فاکتورها را نیز در نظر بگیرید و حتما استراتژی خرید پله‌ای را  رعایت کنید.

به زبان‌ ساده‌تر، افزایش قیمت بیت‌کوین پس از رویداد هاوینگ، به‌طور مستقیم پیش نخواهد رفت و پس از این اتفاق، افزایش قیمت در قالب فراز و نشیب در یک روند مشخص خواهد بود. پس بهتر است تا در این فراز و نشیب‌ها و مخصوصا در کاهش‌های قیمت پس از رویداد هاوینگ، اقدام به خرید پله‌ای کرده و میانگین خرید و ریسک خود را در سرمایه‌گذاری کم کنید. در این صورت سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین پس از رویداد هاوینگ منطقی خواهد بود. 

سوالات متدوال 

هاوینگ چیست؟

هاوینگ رویدادی است که در آن، پاداش استخراج بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال نصف خواهد شد. 

آیا هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت‌کوین خواهد شد؟

در هاوینگ‌هایی که تا به الان برای بیت‌کوین اتفاق افتاده است، همواره شاهد افزایش قیمت آن بوده‌ایم و به احتمال زیاد این افزایش قیمت در هاوینگ بعدی نیز اتفاق خواهد افتاد. 

هاوینگ بیت‌کوین هر چند وقت یک بار اتفاق می‌افتد؟

هاوینگ بیت‌کوین هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و هاوینگِ بعدی این ارز دیجیتال در ماهِ می ۲۰۲۴ خواهد بود.