در دوره‌های زمانی گوناگون، رویدادهای مختلفی برای بازار ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین اتفاق می‌افتند که بسیاری از آن‌ها روی نوسانات قیمت و سود و ضرر سرمایه‌گذاران، تاثیر دارند. یکی از مهم‌ترینِ این رویدادها هاوینگ است که هر چهار سال یک بار برای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد و اگر از تاثیرات آن آگاه باشید، می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های خوبی در بازار برای خود رقم بزنید. در این مقاله از رمزینکس به بررسی مفهوم هاوینگ و تاثیر آن روی قیمت بیت‌کوین و بازار کریپتو خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید. 

هاوینگ چیست؟

همان‌طور که گفته شد، Halving رویدادی است که هر چهارسال یک بار برای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد و در آن، جایزه ماینرها از استخراج بیت‌کوین، نصف خواهد شد. به عبارت دیگر، همواره تعدادی ماینر یا استخراج‌کننده وجود دارند که تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه بیت‌کوین را تایید می‌کنند که به این فرایند، استخراج بیت‌کوین گفته می‌شود. 

نکته قابل توجه این است که این ماینرها به ازای پردازش و تایید تراکنش‌های بیت‌کوین در شبکه بلاک‌چین، به ازای هر بلاک پاداشی به دریافت می‌کنند که به آن Block Reward یا پاداش استخراج بیت‌کوین گفته می‌شود. همچنین این پاداش در قالب بیت‌کوین به کیفِ پول صاحبِ این ماینرها واریز خواهد شد و همین پاداش است که هر چهار سال یک بار برای ماینرها نصف خواهد شد. 

چرا هاوینگ انجام می‌شود؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا هر چهار سال یک بار، پاداش استخراج بیت‌کوین برای ماینرها نصف می‌شود؟ باید گفت همانند طلا که مقدار محدودی از آن در جهان موجود است، این موضوع در ارتباط با بیت‌کوین نیز صدق می‌کند و ما حداکثر تا ۲۱ میلیون بیت‌کوین در جهان خواهیم داشت. 

مشخص است که هر چقدر بیت‌کوین بیشتر استخراج شود، استخراجِ آن نسبت به قبل سخت‌تر خواهد شد و Halving نیز به همین دلیل اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، در گذشته، ماینرها تا ۲۵ بیت‌کوین را به ازای استخراج این ارز دیجیتال دریافت می‌کردند؛ اما آیا حال این موضوع ممکن است؟ جواب قطعا خیر است و در نتیجه، اگر رویداد هاوینگ برای بیت‌کوین تا به الان  اتفاق نمی‌افتاد، در حال  حاضر بیت‌کوینی برای استخراج وجود نداشت! 

جالب است بدانید که پیش‌بینی می‌شود با هاوینگ‌های پیشِ رو و سرعت استخراج بیت‌کوین در عصر حاضر، پیش‌بینی می‌شود که تمامِ ۲۱ میلیون بیت‌کوین تا سال ۲۱۴۰ یعنی بیش از صد سالِ دیگر استخراج شوند. 

پیشنهاد خواندنی: مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین چقدر است؟

Halving چه تاثیری روی قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارد؟

ابتدا در نظر داشته باشید که Halving در وهله اول باعث کاهش عرضه بیت‌کوین خواهد شد و این موضوع به احتمال زیاد، قیمت آن افزایش خواهد یافت. به زبان ساده‌تر، اگر به تاریخچه هاوینگ‌های قبلی که برای بیت‌کوین اتفاق افتاده نگاه کنیم، شاهد هستیم که این رویداد همواره روی بیت‌کوین تاثیر مثبتی داشته و حتی گاهی اوقات منجر به رد کردنِ سقف تاریخی قیمت توسط این ارز دیجیتال شده. برای درک بهتر این موضوع، تصویر زیر را مشاهده کنید: 

تصویر بالا، نمودار بیت‌کوین به تفکیک هر Halving و تحلیلی تاثیر این رویداد روی قیمت این ارز دیجیتال را نشان می‌دهد. در این نمودار، تاریخچه سه رویداد هاوینگ در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ نشان داده شده‌اند. همان‌طور که می‌بینید در این سه دوره زمانی، قیمت بیت‌کوین همواره پس از هاوینگ‌ها، بالای ۱۰۰ درصد رشد داشته است و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۴ نیز همین اتفاق مجدد برای قیمت این ارز دیجیتال رخ دهد. البته لازم است بدانید که نمی‌توان به‌طور قطعی در رابطه با افزایش قیمت بیت‌کوین پس از رویداد Halving نظر داد! این افزایش قیمت به وضعیت عرضه و تقاضایی که برای این ارز دیجیتال وجود خواهد داشت نیز بستگی دارد. 

در ارتباط با تاثیر هاوینگ روی روند کل بازار ارزهای دیجیتال نیز باید گفت که به احتمال بسیار زیاد این اثر مثبت خواهد بود؛ زیرا قیمت بیشترِ ارزهای دیجیتال با بیت‌کوین همگرایی دارند و هنگامی که قیمت بیت‌کوین افزایش یابد، قیمت این ارزهای دیجیتال نیز افزایش خواهد یافت. 

ارزهای دیجیتالی که هاوینگ دارند

شاید در ابتدا اینگونه فکر کنید که Halving تنها برای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد؛ اما این‌طور نیست و این رویداد می‌تواند برای بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نیز رخ دهد. به‌طور کلی، ارزهای دیجیتالی که قابل استخراج هستند و از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) در سیاست پولی خود بهره می‌برند، مانند بیت‌کوین هاوینگ دارند. به عنوان مثال، از این ارزهای دیجیتال می‌توانیم به بیت‌کوین کش و لایت کوین اشاره کنیم. 

البته ممکن است این موضوع برای تمامی ارزهای دیجیتال قبل استخراج صدق نکند. برای مثال، اتریوم نیز یک ارز دیجیتال قابل استخراج است؛ اما سیاست پولی آن با بیت‌کوین تفاوت دارد و چیزی به نام هاوینگ اتریوم وجود ندارد.

نکته: درست است که می‌توان پس از رویداد Halving بیت‌کوین، درصد احتمال زیادی را به افزایش قیمت آن اختصاص دهیم؛ اما شاید این درصد در ارتباط با رویداد هاوینگی که برای سایر ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد گاها کمتر است و بهتر است علاوه رویداد Halving، به وضعیت تکنیکال، عرضه و تقاضا و فاندامنتال آن ارز دیجیتال نیز دقت کنید. 

آیا سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین پس از هاوینگ منطقی است؟

در این مقاله از رمزینکس، با بررسی مفهوم هاوینگ و تاثیر آن روی قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال همراه شما بودیم. شاید بتوان گفت، افراد بیشترین استفاده را از Halving، در هنگام سرمایه‌گذاری و خرید بیت‌کوین می‌برند. درست است که تاثیر هاوینگ همواره روی بیت‌کوین و بازار ارزهای دیجیتال مثبت بوده؛ اما برای سرمایه‌گذاری موفق باید سایر فاکتورها را نیز در نظر بگیرید و حتما استراتژی خرید پله‌ای را  رعایت کنید.

به زبان‌ ساده‌تر، افزایش قیمت بیت‌کوین پس از رویداد هاوینگ، به‌طور مستقیم پیش نخواهد رفت و پس از این اتفاق، افزایش قیمت در قالب فراز و نشیب در یک روند مشخص خواهد بود. پس بهتر است تا در این فراز و نشیب‌ها و مخصوصا در کاهش‌های قیمت پس از رویداد Halving، اقدام به خرید پله‌ای کرده و میانگین خرید و ریسک خود را در سرمایه‌گذاری کم کنید. در این صورت سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین پس از رویداد هاوینگ منطقی خواهد بود. 

پیشنهاد خواندنی: طلا بخریم یا بیت‌کوین؟ کدامیک برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

سوالات متداول 

هاوینگ چیست؟

هاوینگ رویدادی است که در آن، پاداش استخراج بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال نصف خواهد شد. 

آیا هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت‌کوین خواهد شد؟

در هاوینگ‌هایی که تا به الان برای بیت‌کوین اتفاق افتاده است، همواره شاهد افزایش قیمت آن بوده‌ایم و به احتمال زیاد این افزایش قیمت در Halving بعدی نیز اتفاق خواهد افتاد. 

هاوینگ بیت‌کوین هر چند وقت یک بار اتفاق می‌افتد؟

هاوینگ بیت‌کوین هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و هاوینگِ بعدی این ارز دیجیتال در ماهِ می ۲۰۲۴ خواهد بود.