پولکادات چیست و چرا آینده ارز پولکادات (دات) روشن است؟

پولکادات چیست و چرا آینده ارز پولکادات (دات) روشن است؟

مبتدی

04:35

15 دقیقه


ارز دیجیتال پولکادات یا همان ارز دات از دیگر انواع رمز ارزها در دنیای ارزهای دیجیتال است. پواکادات (Polkadot) در واقع بلاکچین است و رمز ارز یا توکن آن دات (Dot) نام دارد. این فناروی بلاکچین مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است. بسیای از کارشناسان آینده ارز پولکادات را بسیار روش پیش بینی کرده اند، اما واقعاً چرا؟ آیا اکنون خرید پولکادات منطقی است؟ اگر به دنبال پاسخ به این پرسش و این که ارز دیجیتال پولکادات چیست هستید با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

ارز دیجیتال دات یا همان پولکادات چیست؟

ارز دیجیتال پولکادات یک پروتکل بلاکچین است که برای پشتیبانی از چندین زنجیره در یک شبکه طراحی شده است. هدف توسعه دهندگان این پروتکل غلبه بر مشکلی در فضای فعلی بلاکچین است؛ این مشکل این است که صدها بلاکچین به‌صورت جداگانه وجود دارند و توانایی کمی در برقراری ارتباط با یکدیگر دارند.

در صورتی که با فناوری بلاکچین آشنایی کمی دارید حتما مقاله «بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده» را مطالعه کنید.

تاریخچه پولکادات

بعد از پرداختن به این پرسش که پولکادات چیست بد نیست مقداری به تاریخچه آن بپردازیم. پولکادات توسط شرکت پاریتی تکنالجیز (Parity Technologies) به رهبری گاوین وود و جوتا اشتاینر که هر دو مدیر سابق اتریوم بودند، ساخته شده است.

این پروژه همچنین توسط بنیاد  وب تری (Web3) پشتیبانی می‌شود؛ این سازمان از نزدیک با شرکت پاریتی تکنالجیز همکاری می‌کند و علاوه بر تأمین بودجه و پشتیبانی در زمینه تحقیق نیز با پروژه پولکادات همکاری می‌کند.

پاریتی در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد. در ابتدا این شرکت کار کردن بر روی نرم‌افزار گره (نود) برای اتریوم، به نام کلاینت پاریتی اتریوم، را آغاز کرد. این شرکت به تدریج پشتیبانی از آن پروژه را متوقف کرده و فعالیت خود را روی پولکادات و یک پروژه مرتبط با آن به نام ساب‌استریت (Substrate) متمرکز کرده است.

هنگامی که توسعه دهندگان اولین کد را در گیت هاب (Github) منتشر کردند طرح توسعه الگوریتم پولکادات در نوامبر ۲۰۱۷ آغاز شد.

این شرکت در اواسط سال ۲۰۱۸ دو اثبات مفهوم را راه‌اندازی کرد و اولین پاراچِین (parachain) پولکادات را در ژوئیه ۲۰۱۸ به کار گرفت. پولکادات در مِی ۲۰۲۰ در حالت «اولیه» راه‌اندازی شد و انتقال توکن در آگوست ۲۰۲۰ میسر شد.

پولکادات شبکه‌ای است که برای پیوند دادن نقاط با همه شبکه‌های دیگر طراحی شده است. این شبکه معمولاً به عنوان یک شبکه چند زنجیره‌ای شناخته می‌شود زیرا برخلاف شبکه‌هایی مانند بیت کوین که به تنهایی فعالیت می‌کنند می‌تواند به سایر شبکه‌ها بپیوندد.

هدف ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

هدف نهایی پولکادات این است که به عنوان چارچوبی برای تمام بلاکچین‌ها عمل کند؛ این قابلیت مشابه همان چیزی است که الگوریتم اچ تی ام ال (HTML) انجام می‌دهد و به سایت‌ها، مرورگرها و سرورها اجازه می‌دهد با یکدیگر تعامل داشته باشند.

در واقع پولکادات با این اقدام می‌خواهد فرایندهای پیچیده و گران قیمت استخراج رمز ارزها (از جمله تأیید تراکنش‌ها و پروتکل‌های امنیتی) را خود بر عهده بگیرد تا توسعه دهندگان بتوانند بر روی ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قابلیت‌های قرارداد هوشمند تمرکز کنند.

توسعه دهندگانی که در حال ساخت سیستم‌های نوآورانه و غیرمتمرکز هستند، در حال حاضر مجبورند این سیستم‌ها را شخصاً از ابتدا مهندسی کنند. این بدان معنی است که زمان، استعداد و منابع به جای این که صرف ساخت یک بنیاد استاندارد شود که همه بتوانند از آن استفاده کنند، صرف ایجاد شبکه‌های رقابتی می‌شود.

این دقیقاً همان کاری است که پولکادات می‌خواهد انجام دهد، یعنی ایجاد راهی تا توسعه دهندگان بتوانند بر اساس تمام بلاک چین‌ها، و نه فقط یکی، ارزش آفرینی کنند.

مزایای پولکادات چیست؟

پروژه پولکادات با ارائه چارچوبی پل مانند که مزایای زیر را فراهم می‌کند قرار است انقلابی در فناوری بلاک چین ایجاد کند:

 • مقیاس پذیری بدون مرز – پولکادات می‌تواند تعداد بی‌نهایت بلاک چین را پشتیبانی کند و به آنها امکان اتصال به یکدیگر را بدهد. این شبکه به عنوان پاراچین‌ها شناخته می‌شود.
 • مکانیسم اجماع سازگار – همان‌طور که بلاک چین‌های مختلف بر روی مکانیسم‌های مختلف اجماع کار می‌کنند، پلتفرم پولکادات دارای یک مکانیسم اجماع باز و سازگار برای میزبانی از این بلاک چین‌ها را فراهم می‌کند.
 • تراکنش‌های بین زنجیره‌ای – این چارچوب می‌تواند انتقال ارزش بین بلاک چین‌های مختلف را پشتیبانی کند. این قابلیت اهمیت به سزایی در همکاری بین زنجیره‌ای و ادغام واقعی بلاک چین‌ها با یکدیگر دارد.
 • مکانیسم حاکمیت تعریف شده – پولکادات یک مکانیسم حاکمیتی تعریف شده دارد که یک مشکل اساسی که دیگر بلاک چین‌ها با آن روبرو هستند را از بین می‌برد.
 • قابلیت ارتقا – پولکادات می‌تواند بدون به ایجاد فورک‌های سخت پیچیده برای اجرای تغییرات، از نسخه‌های پیشرفته پشتیبانی کند.
 • امنیت جمعی – امنیت بلاک چین‌های متصل به پولکادات را می‌توان با یک رویکرد واحد تأمین کرد. این کار می‌تواند باعث تامین امنیت بلاک چین‌های کوچکی شود که فاقد پروتکل‌های امنیتی موثر هستند.
 • کارمزد معاملات کم – پولکادات ادعا می‌کند که در مقایسه با اتریوم کارمزد کمتری برای انجام تراکنش‌ها دریافت می‌کند.

در مقاله «اتریوم چیست و چگونه کار می کند؟ بلاکچین آن به چه معنی است؟» به طور کامل به بررسی همه جوانب ارز دیجیتال اتریوم پرداخته شده است.

معایب پولکادات چیست؟

 • بازار اشباع شده: پولکادات باید در یک فضای شلوغ از بلاکچین‌هایی با قراردادهای هوشمند اثبات سهام مانند تزوس (Tezos)، کازماس (Cosmos)، کاردانو (Cardano)، نییِر (NEAR)، سولانا (Solana) و به زودی اتریوم ۲ که اثرات آن شروع به نمایش کرده‌اند رقابت کند.
 • باگ‌های ابتدایی: باگ کیف پول چند امضایی که پس از عرضه اولیه کوین منتشر شد دومین باری بود که کیف پول‌های تیم پولکادات به دلیل آسیب پذیری کدها هک می‌شد. اولین هک در اوایل ژوئیه ۲۰۱۷ انجام شد که در آن هکرهایی معروف به گروه کلاه سفید قبل از اقدام امنیتی تیم پولکادات تقریباً ۳۳ میلیون دلار از موجودی کیف پول این شبکه را به سرقت برد.
 • هزینه جابه‌جایی توسعه دهندگان: آیا مدل پاراچین می‌تواند جذابیت بیشتری نسبت به قابلیت ترکیب اتریوم داشته باشد؟ یکی از نقاط ضعف این مدل است که برای راه‌اندازی یک اپلیکیشن در پاراچین‌های موجود پولکادات، ابتدا باید قابلیت لازم برای راه‌اندازی در یک پاراچین فعلی وجود داشته باشد که این باعث ایجاد معمای اول مرغ یا تخم‌مرغ می‌شود.

ارز پولکادات چگونه کار می‌کند؟

پولکادات را به راحتی می‌توان یکی از پیچیده‌ترین رمز ارزهای موجود دانست. اگرچه ما قاعدتاً می‌خواهیم نحوه عملکرد پولکادات را به زبان ساده برای افراد عادی تشریح کنیم اما واقعیت این است که به ناچار باید در نهایت برای این کار از زبان فنی و تخصصی استفاده کنیم.

برای آشنا شدن با برخی از اجزای شبکه پولکادات مقالاتی نوشته شده است که به توضیح جزئیات این اجزا اختصاص دارد. جالب این جاست که از طریق یک پلاگین ساده مرورگر (Polkadot.js) می‌توان به کل شبکه پولکادات دسترسی پیدا کرد.

معماری پولکادات در وایت پیپر اولیه

معماری پولکادات در وایت پیپر اولیه

در یک نگاه پولکادات را می‌توان اکوسیستمی از بلاکچین‌ها دانست. بلاک چین اصلی پولکادات را ریلِی چین (Relay Chain) می‌نامند. بلاکچین‌هایی که به ریلی چین متصل هستند به پاراچین معروف هستند. این پاراچین‌ها ممکن است توکن‌ها، مکانیسم‌های اجماع و حتی ساختارهای حکمرانی مختص خود را داشته باشند.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد ریلی چین با استفاده از ساب استریت (Substrate) ساخته شده است. هر پاراچین که با استفاده از ساب استریت ساخته شده باشد می‌تواند به راحتی به ریلی چین وصل شود. هر بلاک چین «خارجی» مانند بیت کوین یا اتریوم برای اتصال به ریلی چین به یک پل نیاز دارد.

اجماع پولکادات

شبکه پولکادات از یک مکانیسم اجماع ترکیبی استفاده می‌کند. اجماع ریلی چین نسخه‌ای از مدل اثبات سهام به نام گرندپا (GRANDPA) به معنی بابابزرگ است.

تشریح فنی مکانیسم اثبات سهام پولکادات، گرندپا یا بابابزرگ (GRANDPA)

تشریح فنی مکانیسم اثبات سهام پولکادات، گرندپا یا بابابزرگ (GRANDPA)

پاراچین‌های متصل به ریلی چین از نسخه‌ای از اثبات کار به نام بِیب (BABE) استفاده می‌کنند. اجماع ترکیبی پولکادات شامل ۴ بازیگر کلیدی نودهای اعتبارسنج (Validators)، نودهای رابط (Collaters)، نودهای گزینشگر (Nominators) و نودهای ناظر (Fishermen) است.

اعتبارسنج‌های پولکادات

وظیفه اعتبارسنج‌ها در شبکه پولکادات بررسی کردن تراکنش‌های پاراچین و اضافه کردن آنها به بلاک چین ریلی چین است. اعتبارسنج‌ها باید توکن دات را سهام‌گذاری کنند تا شرایط لازم برای انتخاب شدن به عنوان اعتبارسنج در شبکه را به دست بیاورند. به همین دلیل است که از اجماع اثبات سهام پولکادات به عنوان اثبات سهام گزینش شده نیز یاد می‌شود.

میزان دات مورد نیاز برای تبدیل شدن به اعتبارسنج به مشارکت در شبکه بستگی دارد و آن را می‌توان با بررسی مقادیری که در حال حاضر توسط اعتبارسنج‌های موجود در زنجیره سهام‌گذاری شده است تخمین زد. در زمان نوشتن این مقاله مقدار دات تقریباً ۲/۷ میلیون واحد است. لیست اعتبارسنج‌ها هر دوره (۲۴ ساعت) تغییر می‌کند.

داشبورد سهام‌گذاری پلتفرم Polkadot.js تمام اعتبارسنج‌های فعلی را نشان می‌دهد

داشبورد سهام‌گذاری پلتفرم Polkadot.js تمام اعتبارسنج‌های فعلی را نشان می‌دهد

اعتبارسنج‌ها به طور تصادفی به پاراچین‌های متصل اختصاص داده می‌شوند تا تراکنش‌های آنها را بررسی کنند. این تراکنش‌ها سپس در بلوکی از بلاک چین ریلی چین که اعتبارسنج‌ها تولید می‌کنند ثبت می‌شود. حداقل ۵ اعتبارسنج در هر زنجیره پاراچین مورد نیاز است و در حال حاضر حدود ۲۰۰ اعتبارسنج وجود دارد.

هدف شبکه پولکادات رسیدن به ۱۰۰۰ اعتبارسنج است. این رقم بسیار مهم است زیرا نشان می‌دهد که شبکه پولکادات بدون آن که دچار افت سرعت یا کارایی شبکه شود می‌تواند حدود ۲۰۰ پاراچین را پشتیبانی کند.

  ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink) چیست و آیا استخراج می‌شود؟ چگونه چین لینک بخریم؟

هنگامی که یک بلوک جدید حاوی تراکنش‌های پاراچین توسط اعتبارسنج‌ها در ریلی چین تولید می‌شود، ۲۰ درصد پاداش بلوک متناسب با مقدار «امتیازات دوره» که هر اعتبارسنج به دست آورده است در میان اعتبارسنج‌ها توزیع می‌شود.

تصویری از تعامل ریلی چین و پاراچین

تصویری از تعامل ریلی چین و پاراچین

محض سادگی کافی بدانید که اعتبارسنج هر چه تعداد تراکنش‌های پاراچین بیشتری را تأیید کند امتیازات دوره‌ای بیشتری به دست می‌آورد. بقیه ۸۰ درصد پاداش بلوک به خزانه پولکادات واریز شود (در این مورد بعداً اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد).

هر ۶ ثانیه یک بلوک جدید در ریلی چین پولکادات ایجاد می‌شود (اگرچه ممکن است در آینده به ۲ ثانیه هم برسد). رفتار نامطلوب اعتبارسنج‌ها ممکن است باعث از دست رفتن تا ۳۰ درصد از توکن‌های استیک شده آنها شود.

مقدار توکن کسر شده به مقدار توکنی که آن اعتبارسنج استیک کرده است بستگی دارد و تمام وجوه کسر شده به خزانه واریز می‌شود. همچنین گزینشگرهایی که توکن‌های دات خود را به یک اعتبارسنج بدرفتار واگذار کرده باشند نیز بخشی از سرمایه‌شان را از دست می‌دهند.

گزینشگران پولکادات

وظیفه گزینشگران بلاک چین پولکادات انتخاب کردن اعتبارسنج‌ها است. آنها این کار را با «محول کردن» (رأی دادن) توکن‌های دات خود به اعتبارسنج‌ها انجام می‌دهند. گزینشگرها می‌توانند حداکثر ۱۶ اعتبارسنج معرفی کنند و بخشی از پاداش بلوکی دریافتی توسط آنها را به دست بیاورند.

نمای کلی رابطه بین گزینشگرها و اعتبارسنج‌ها

نمای کلی رابطه بین گزینشگرها و اعتبارسنج‌ها

اگر به یاد داشته باشید گفتیم که هر اعتبارسنج متناسب با تعداد تراکنش‌های پاراچینی که تأیید کرده است پاداش یافت می‌کند این امر به گزینش‌گرها انگیزه می‌دهد تا توکن‌های دات خود را در اعتبارسنج‌های که بیشترین کار را در شبکه پولکادات انجام می‌دهند استیک کنند.

نودهای رابط پولکادات

رابط‌ها در شبکه پولکادات بلوک‌هایی را در پاراچین‌های متصل به ریلی چین ایجاد می‌کنند. این بلوک‌ها حاوی جدیدترین تراکنش‌های انجام شده در پاراچین موردنظر است. اعتبارسنج‌ها به طور مشترک بلوکی را انتخاب می‌کنند که به احتمال زیاد نمایشی دقیق از وضعیت فعلی پاراچین است.

نمایی از محل قرارگیری نودهای رابط در شبکه پولکادات

نمایی از محل قرارگیری نودهای رابط در شبکه پولکادات

سپس تراکنش‌های بلوک پاراچین «برنده» به یک بلوک در ریلی چین اضافه می‌شود. رابط‌ها باید برای اتصال بلاک چین خود به ریلی چین و تبدیل شدن به پاراچین باید دات خود را استیک کنند.

نودهای ناظر پولکادات

نودهای ناظر در شبکه پولکادات رفتار اعتبارسنج‌ها و رابط‌ها را در شبکه پولکادات کنترل می‌کنند. برای تبدیل شدن به ناظر مقدار کم و نامشخصی از دات مورد نیاز است.

نمایی از محل قرارگیری نودهای ناظر در شبکه پولکادات

نمایی از محل قرارگیری نودهای ناظر در شبکه پولکادات

اگر رفتار نامطلوبی از نودهای رابط یا اعتبارسنج شناسایی شود، ناظری که این رفتار را شناسایی کرده است یک پاداش بزرگ نامشخص به‌صورت توکن دات دریافت می‌کند. اگر رفتار نادرست به طور مداوم از یک رابط یا اعتبارسنج شناسایی شود مقدار دات پاداش داده شده افزایش می‌یابد.

حاکمیت پولکادات

ساختار حاکمیت پولکادات شامل ۳ بازیگری کلیدی شورا، کمیته فنی و دارندگان عادی رمز ارزهای دات است. شورا از ۱۳ عضو منتخب شبکه پولکادات تشکیل شده است که برای کسب شرایط گزینشگر بودن برای دات استیک کنند.

اعضای شورا مانند اعتبارسنج‌ها هر دوره (۲۴ ساعت) تغییر می‌کنند. اعضای شورا باید در مورد چگونگی خرج کردن وجوه خزانه تصمیم بگیرند و تنها شرکت کنندگان در شبکه هستند که به خزانه دسترسی دارند. آنها همچنین می‌توانند تصمیمات خطرناک گرفته شده توسط شبکه را هر ماه یک بار وتو کنند.

نمایی از حاکمیت در شبکه پولکادات

نمایی از حاکمیت در شبکه پولکادات

کمیته فنی از ۳ نهاد تشکیل شده است که باید تجربه حضور در شبکه پولکادات را داشته و به طور فعال در توسعه آن مشارکت داشته باشند. بنیاد وب ۳ یکی از این سه کرسی را در اختیار دارد. کمیته فنی در هر زمان با رأی شورا قابل تغییر است. وظیفه اصلی کمیته فنی پیگیری سریع تغییرات پیشنهادی در شبکه پولکادات در موارد اضطراری است.

فقط شورا و دارندگان دائمی دات می‌توانند پیشنهادهای خود (که توسط پولکادات به عنوان Referenda شناخته می‌شود) را ارائه دهند این پیشنهادها می‌تواند شامل موارد از اجرای به روزرسانی‌ها در شبکه گرفته تا حمایت از رویدادهای واقعی باشد.

اگر برای اجرای پیشنهادی به استفاده از وجوه خزانه باشد، کاربری پیشنهاد دهنده باید شخصاً ۵ درصد از ارزش کل وجوه مورد نیاز برای تحقق پیشنهاد خود را استیک کند. همچنین اگر پیشنهاد آنها رد شود کوین‌های استیک شده‌شان را از دست می‌دهند.

نمایی از «حد نصاب سازگار» در حاکمیت پولکادات

نمایی از «حد نصاب سازگار» در حاکمیت پولکادات

تعداد آرای مورد نیاز برای تصویب یک پیشنهاد به میزان مشارکت رأی دهندگان بستگی دارد. اگر کمتر از ۲۵ درصد از کاربران دات در شبکه به یک پیشنهاد رأی دهند، تصویب شدن پیشنهاد به پاسخ مثبت ۶۶ درصد از رأی دهندگان نیاز دارد. اما در صورت مشارکت ۱۰۰ درصدی رأی دهندگان این میزان به رقم استاندارد ۵۰ کاهش می‌یابد.

ارزش یک رأی بستگی به مدت زمانی دارد که کاربر توکن دات خود را برای پیشنهاد مورد نظر استیک می‌کند. اگر هنگام رأی دادن به پیشنهادی دات ​خود را استیک نکنید، ارزش آن ۱۰ درصد از یک رأی خواهد بود. اگر دات خود را به مدت ۳۲ هفته استیک کنید ارزش آن ۶ رأی خواهد بود. این فرایند به کاربران در شبکه پولکادات اجازه می‌دهد تا «با قاطعیت رأی دهند».

پس از تصویب پیشنهاد، ۳۰ روز قبل از اجرای هر گونه تغییر «دوره تصویب» وجود دارد. همان‌طور که قبلاً گفته شد اگر درخواست برای انجام این کار هم توسط شورا و هم با رأی جامعه پولکادات تأیید شود، آن پیشنهاد می‌تواند به سرعت توسط کمیته فنی پیگیری شود.

خزانه به گونه‌ای طراحی شده است که استفاده از وجوه انباشته در پیشنهادهای شبکه را در ترویج دهد. این کار با اجرای «دوره بودجه» انجام می‌شود که در آن درصدی از بودجه خزانه در صورت استفاده نشدن برای اجرای پیشنهادها در یک دوره ۲۴ روزه سوزانده می‌شود.

ساختار ارز دیجیتال پولکادات چگونه است؟

برای درک ساختار اساسی پولکادات باید با مفاهیم زیر آشنا شوید:

 • ریلی چِین (relay chain): زنجیره پایه پولکادات ریلی چینی است که تمام این زنجیره‌های جداگانه را به هم متصل می‌کند. به همین دلیل آنها می‌توانند به طور طبیعی مسائل قابلیت همکاری بین این زنجیره‌های متصل را حل کنند.
 • پاراچین (parachain): به معنی زنجیره‌های موازی است که در شبکه پولکادات وجود دارند. این ساختارها با موازی سازی عملیات به مقیاس پذیر شدن سیستم کمک می‌کنند.
 • بریج چین (bridge chain): این زنجیره بلاک چین‌های متفاوتی را که از پروتکل‌های حاکمیت پولکادات استفاده نمی‌کنند به هم متصل می‌کند.

نمودار بالا نحوه همکاری این سه زنجیره برای ساخت اکوسیستم پولکادات را نشان می‌دهد.

همکاری این سه زنجیره برای ساخت اکوسیستم پولکادات

نمودار بالا نحوه همکاری این سه زنجیره برای ساخت اکوسیستم پولکادات را نشان می‌دهد.

توکن یا ارز دات (Dot) چیست؟

پولکادات با فروش توکن دات خود در عرضه اولیه سال ۲۰۱۷ حدود ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جمع کرد. این شرکت همچنین در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ دو فروش خصوصی انجام داده و حدود ۱۰۰ میلیون دلار دیگر سرمایه جذب کرد.

به دلیل وجود باگ در کیف پول پاریتی اتریوم تقریباً نیمی از توکن‌های اصلی عرضه اولیه مسدود شدند. این توکن‌های مسدود شده بازیابی نشده‌اند اما این ضرر بر کارکرد پولکادات تأثیری نداشته است.

پولکادات به سرمایه‌گذاران اجازه داد تا از آگوست سال ۲۰۲۰ توکن‌های باقیمانده را معامله کنند. از آن زمان تا حالا دات در بیش از ۴۰ صرافی لیست شده است و حجم بالای معاملات باعث شده تا ارزش بازار این کوین سر به فلک بکشد و به پنجمین رمزارز برتر جهان تبدیل شود.

در زمان شروع معاملات توکن دات با ضریب ۱۰۰ برابر مجدداً نام‌گذاری شد. این کار تأثیری بر ارزش بازار دات نداشت بلکه فقط باعث خوانش بهتر مقادیر این رمز ارز شد.

توکن دات (Dot)

توکن دات غیر از کاربرد در تراکنش‌های رایج مالی سه کاربرد اصلی دیگر در حاکمیت، استیکینگ و وثیقه‌گذاری دارد.

رقبای ارز دیجیتال پولکادات

حداقل دو بلاک چین دیگر وجود دارد که می‌توان آنها را رقیب پولکادات دانست. اولی کازماس است که در مارس ۲۰۲۰ آغاز به کار کرد و هدف آن، درست مانند پولکادات، ایجاد شبکه‌ای از زنجیره‌ها است. با این حال، میان این دو بلاک چین تفاوت‌های فنی وجود دارد.

اگر پولکادات مطابق گفته‌های توسعه دهندگانش عمل کند می‌توان انتظار داشت که یک مدل دارای امنیت مشترک‌تر و مبتنی بر همکاری بیشتر ارائه کند.

اتریوم ۲ نیز دارای ویژگی‌هایی قابل مقایسه با ویژگی‌های پولکادات است. هر دو بلاک چین مبتنی بر شاردینگ، یا اختصاص دادن زنجیره‌های مختلفی به اهداف خاص، عمل می‌کنند. البته میان این دو هم تفاوت‌های فنی وجود دارد؛ مثلاً پولکادات ادعا می‌کند که روش آن در دسترس‌تر و معتبرتر بوده و می‌تواند با تعداد کمتری اعتبارسنج به ازای هر شارد کار کند.

این پروژه را همچنین می‌توان با تزوس مقایسه کرد که آن نیز برای پشتیبانی از ارتقا بدون نیاز به فورک سخت طراحی شده است. در کنار این شباهت‌های دیگری هم بین این دو پلتفرم وجود دارد.

ساب استریت پولکادات چیست؟

ما قبلاً چندین بار در این مقاله از کلمه «ساب استریت» یاد کرده‌ایم. در واقع ساب استریت یکی از مؤلفه‌های اصلی پروژه پولکادات است و به زبان ساده چارچوبی است که برای ساخت اکوسیستم‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود. پولکادات با استفاده از ساب استریت ساخته شده است و تمام پروژه‌های دیگر ساخته شده بر روی آن می‌توانند به طور طبیعی بر روی پولکادات اجرا شوند.

ساب استریت پولکادات چیست؟

ساب استریت یکی از مؤلفه‌های اصلی پروژه پولکادات است

ویژگی‌های پروژه‌های مبتنی بر ساب استریت

پروژه‌های ساخته شده در بستر ساب استریت دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 • اجماع، رأی دادن و نهایی بودن: هر سیستم غیرمتمرکز برای اطمینان از عملکرد صحیح نیاز به تحمل خطای بیزانس دارد. سیستم تحمل خطای بیزانس می‌تواند حتی در صورت توقف کار تعدادی از نودهایش به درستی کار کند. پروژه‌های ساخته شده بر بستر ساب استریت به طور پیش فرض دارای قابلیت تحمل خطای بیزانس خواهد بود. در کنار آن هرگونه تراکنش انجام شده در سیستم‌های مبتنی بر ساب استریت کاملاً نهایی است.
 • شبکه سازی و کشف همتاها
 • زمان اجرای وب اسمبلی ایزوله شده (سندباکس شده): ساب استریت دارای یک برنامه زمان اجرای داخلی کارآمد، قطعی، ایزوله شده وب اسمبلی (Wasm) است که می‌تواند قراردادهای هوشمند مختلف یا پروژه‌های بومی دیگری را اجرا کند. اما باید بدانید که ساب استریت شما را مجبور نمی‌کند که فقط از وب اسمبلی استفاده کنید. شما می‌توانید از مفسر ماشین مجازی خودتان استفاده کنید.
 • اجرای نود و پایگاه داده بین پلتفرمی / ذخیره سازی فایل در مرورگر
 • به‌روزرسانی آسان کلاینت: یکی دیگر از مزایای بزرگ اپلیکیشن‌های مبتنی بر ساب استریت این است که می‌توان آنها را به راحتی به روز کرد؛ بنابراین اگر به‌روزرسانی دارید که ظرفیت تأثیرگذاری بر اجماع پروژه‌تان را دارند کافی است آن را به‌صورت وب اسمبلی کامپایل کرده و به عنوان پیام در شبکه قرار دهید. ساب استریت همچنین به کاربر اطمینان می‌دهد که کد بومی اجرا شده با کد وب اسمبلی که در حال حاضر مستقر شده است هم راستا است. با این کار می‌توان به طور خودکار از به روز بودن تمام ابعاد اپلیکیشن اطمینان حاصل کرد. با خیال راحت و بدون نگرانی در مورد ایجاد تصادفی یک فورک می‌توانید اپلیکیشن خودتان را به روز کنید.
 • استقرار بلافاصله: هر اپلیکیشنی که بر روی ساب استریت ساخته شده باشد می‌تواند مستقیماً در پولکادات اجرا شود. از آنجا که پولکادات ای پی آی ساب استریت را اجرا می‌کند، به راحتی می‌توان از امنیت جمعی و قابلیت همکاری پولکادات استفاده کنید. به عبارت دیگر، برای اجرای برنامه خود نیازی به انتظار نیست. کافی است آن را ایجاد، آزمایش و مستقر کنید.

  ریپل چیست؟ ارز دیجیتال Ripple چه آینده‌ای پیش رو دارد؟ مزایا و معایب

سرعت ساب استریت

ریلی چین‌ها و تمام پاراچین‌های درون پولکادات با استفاده از ساب استریت ساخته شده‌اند. با توجه به وجود وابستگی‌های بسیار زیاد کاربر حق دارد بداند که آیا ساب استریت شرایط کافی برای اجرای سیستم‌های او را دارد یا خیر. برای فهمیدن این موضوع بیایید به پشت پرده ساب استریت نگاهی بیندازیم.

ساب استریت با کد راست (Rust) نوشته شده است. با این حال، این ماشین وضعیت با استفاده از وب اسمبلی (Wasm) کدگذاری شده است. نمودار بالا نحوه همزیستی این دو سیستم را نشان می‌دهد.

بنابراین اکنون دو امکان متفاوت داریم: یا ساب استریت با استفاده از کد راست کامپایل شده به‌صورت بومی اجرا می‌شود و یا از طریق مفسر وب اسمبلی اجرا می‌شود. کد اولی به ساب استریت سرعت بخشیده در حالی که دومی انعطاف پذیری آن را تأمین می‌کند.

اما در این حالت نود چگونه عملیات خود را اجرا می‌کند؟ خوب، اگر نود از آخرین نسخه کد استفاده کند به طور طبیعی در راست اجرا می‌شود. در سمت دیگر اگر از نسخه قدیمی‌تر کد استفاده کند از مفسر وب اسمبلی استفاده می‌کند.

دلیل استفاده از این روش دو کدی

ساب استریت به دلایل زیر از این سیستم استفاده می‌کند:

 • این یکی از ترفندهایی است که سازندگان برای جلوگیری از فورک سخت استفاده می‌کنند.
 • سرعت بالا را تضمین می‌کند.

امنیت ساب استریت پولکادات

برای پی بردن به میزان امنیت پروتکل نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • اولاً، نودهای اعتبارسنج امنیت کلیه زنجیره‌ها (از جمله ریلی چین و پاراچین) را که در پلتفرم کار می‌کنند تأمین می‌کنند. نودها اعتبار تمام بلوک‌ها را بررسی می‌کنند. اگر بلوکی صحیح باشد اعتبارسنج‌ها بر آن مهر تأیید می‌زنند.
 • همان‌طور که قبلاً گفته شد اعتبارسنج‌ها از نظر اقتصادی گرایش دارند که به نفع سیستم رفتار کنند. رفتار خوب باعث دریافت پاداش می‌شود، در حالی که رفتار بد باعث کاهش کوین‌های استیک شده می‌شود.
 • افزودن یا حذف پاراچین‌ها نیازی به افزودن اعتبارسنج بیشتر ندارد. امنیت پلتفرم و تعداد پاراچین‌ها از یکدیگر جدا هستند. از طرف دیگر، افزایش تعداد پاراچین‌ها باعث جذب کاربران بیشتر می‌شود که این امر باعث فعالیت بیشتر کاربران می‌شود. طبق قانون متکالف این امر همچنین باید ارزش کلی شبکه را افزایش دهد. اعتبارسنج‌های بیشتر همچنین انعطاف‌پذیری و امنیت کلی شبکه را افزایش می‌دهند.
 • سرانجام، زنجیره‌های جدید می‌توانند ذاتاً از محافظت ارائه شده توسط ساب استریت بهره‌مند شوند بدون آن که امنیت زنجیرهای موجود کاهش یابد.

مقایسه اتریوم و پولکادات

نقاط قوت بسیار متفاوت به رغم شباهت‌های زیاد

از نظر شباهت، اتریوم و پولکادات قصد دارند فضایی را فراهم کنند که توسعه دهندگان بتوانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ایجاد کنند. هر دو پلتفرم شامل قابلیت قرارداد هوشمند، مبتنی بر سالیدیتی (Solidity) برای اتریوم و اینک! (Ink!) برای پولکادات، هستند.

اتریوم ۲ در صورت راه‌اندازی و پولکادات از یک استراتژی مقیاس پذیری بر اساس اجرای موازی استفاده می‌کنند. به هر رشته اجرا در اتریوم ۲ شارد، و در پولکادات پاراچین یا پاراترد می‌گویند. هم اتریوم ۲ و هم پولکادات از وب اسمبلی به عنوان فناوری بنیادی برای تامین انتقال‌های حالت و منطق آن‌چِین استفاده خواهند کرد.

با این حال تفاوت‌های مهمی بین اتریوم و پولکادات وجود دارد.

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های میان اتریوم ۲ و پولکادات اهداف سازندگان از طراحی این بلاک چین‌ها است. اتریوم قصد دارد بستری برای توزیع مالی و اجرای قرارداد هوشمند باشد، در حالی که چشم انداز پولکادات کمک به مردم در ساخت کل بلاک چین‌ها و ادغام آنها با یکدیگر است.

در جدول زیر برخی از تفاوت‌های اصلی این دو بلاک چین به طور خلاصه گزارش شده است.

 

اتریوم ۱

اتریوم ۲

پولکادات

معماری

تک زنجیره‌ای

چند زنجیره‌ای (شارد)

چند زنجیره‌ای (پاراچین‌ها، پاراتردها)

کد توسعه

سالیدیتی (مانند جاواسکریپت)، وایپر (مانند پایتون)

سالیدیتی (مانند جاواسکریپت)، وایپر (مانند پایتون)

راست، چهارچوب ساب استریت

محیط اجرا

ماشین مجازی واحد

شاردهای چندگانه مشابه

پاراچین‌های چندگانه غیرمشابه

ترکیب‌پذیری

قراردادهای هوشمند می‌توانند به‌صورت هم‌زمان با هم ارتباط برقرار کنند

قراردادهای هوشمند می‌توانند به‌صورت هم‌زمان در یک شارد، یا غیر هم‌زمان در شاردهای مختلف با هم ارتباط برقرار کنند

قراردادهای هوشمند می‌توانند به‌صورت هم‌زمان در یک پاراچین، یا غیر هم‌زمان در بین پاراچین‌ها با هم ارتباط برقرار کنند

حاکمیت

آف‌چین

آف‌چین

آن‌چین (مثلاً ماژول‌های دموکراسی، شورا، خزانه)

مکانیسم اجماع

اثبات کار Ethash

اثبات سهام کسپر (Casper)

اثبات سهام بِیب/گرندپا

کازمرد اجرای برنامه

گس به ازای هر تراکنش

گس به ازای هر تراکنش

هزینه بازار برای اسلات پاراچین با استفاده نامحدود یا کارمزد به ازای هر پاراترد

وضعیت

عملیاتی از سال ۲۰۱۵

در سال ۲۰۲۱ در چند مرحله عملیاتی خواهد شد

عملیاتی از نیمه اول سال ۲۰۲۰

اتریوم: بزرگ و پر رونق، اما درگیر چالش‌های مقیاس پذیری

نقطه قوت اتریوم اکوسیستم بزرگ و جا افتاده توسعه دهندگان، کاربران و مشاغل آن از جمله مجموعه غنی از ابزارهای توسعه دهنده، آموزش‌ها و غیره است. اتریوم در حال حاضر از اثرات مثبت این اکوسیستم برخوردار است و به پلتفرم قراردادهای هوشمند تبدیل شده است. استانداردهای اتریوم، در بسیاری از موارد، به استانداردهای صنعتی مانند ERC-20 تبدیل می‌شوند.

ارزش شبکه اتریوم نیز به همین ترتیب قابل توجه است و امنیت اقتصادی قابل توجهی را بر اساس ارزش توکن اتر تأمین کرده است. فضای دیفای که یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های دنیای رمز ارزها برای توسعه دهندگان است، عمدتاً بر روی اتریوم ساخته شده و از قابلیت ترکیب‌پذیری بین قراردادهای هوشمند مختلف اتریوم استفاده می‌کند که می‌توانند در ماشین مجازی اتریوم که اتریوم ۱ را تأمین می‌کند با هم در ارتباط باشند.

چالش اصلی پیش روی اتریوم مقیاس پذیری آن است. موفقیت برنامه کریپتوکیتیز (CryptoKitties) برخی از محدودیت‌های مقیاس پذیری را که بر اتریوم ۱ تأثیر می‌گذارد نشان داد. یک برنامه محبوب توانست عملکرد و توان تراکنش در شبکه اتریوم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

چالش دیگر هزینه گس (gas) مورد نیاز برای اجرای قراردادهای هوشمند در پلتفرم اتریوم است. کارمزدهای گس برای تأمین امنیت سیستم به طور کلی و محافظت از سیستم در برابر متوقف شدن توسط برنامه‌های دیگر لازم است.

اما با افزایش قیمت اتر، هزینه گس برای اجرای قراردادهای هوشمند نیز افزایش یافته و انجام برخی از قابلیت‌های خاص را بسیار گران کرده است. این هزینه‌ها به مقیاس پذیری برمی‌گردد، زیرا اگر اتریوم ظرفیت بیشتری داشت ممکن بود کارمزدهای تراکنش‌ها کاهش پیدا کند.

اتریوم ۲ قصد دارد همه این مسائل مقیاس پذیری را حل کند، اما این هدف نیازمند یک نقشه راه چند ساله است و با خطرات اجرای زیاد همراه است. تیم توسعه دهنده بیشتر انرژی خود را صرف اتریوم ۲ می‌کند که این باعث عدم ارتقا و پیشرفت زنجیره اتریوم ۱ شده است.

پولکادات: ساخته شده در یک چارچوب انعطاف پذیر، اما جدید و اثبات نشده

بزرگ‌ترین نقطه قوت پولکادات بستر ساب استریت آن است. ساب استریت یک چارچوب توسعه برای ایجاد بلاک چین‌های سازگار با پولکادات است که بسته به نیازهای توسعه دهنده سطوح مختلفی دارد. خود پولکادات با استفاده از ساب استریت ساخته شده است. این شبکه باعث کاهش چشمگیر زمان، انرژی و هزینه مورد نیاز برای ایجاد بلاک چین‌های جدید می‌شود.

ساب استریت در مقایسه با پلتفرم‌های قرارداد هوشمند دیگر مانند اتریوم، فضای بسیار بزرگتری را برای آزمایش در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد. این چهارچوب امکان کنترل کامل ذخیره‌سازی اساسی، اجماع، اقتصاد و قوانین انتقال حالت بلاک چین را به کاربر می‌دهد؛ این‌ها مواردی است که معمولاً نمی‌توان در بستر قراردادهای هوشمند استاندارد تغییر داد.

طراحی پولکادات – که امکان ایجاد امنیت مشترک در شبکه آن را فراهم می‌کند – یکی دیگر از نقاط قوت این شبکه است. امنیت مشترک دارای ۲ مزیت اساسی است.

اولاً، با ایجاد امنیت به عنوان یک خدمت از ریلی چین، بار سازندگان پاراچین‌ها را کاهش می‌دهد. این روش تفاوتی چشمگیری با رویکرد سایر شبکه‌ها مانند کازماس دارد که در آن هر منطقه کاملاً مسئول امنیت خود است. این امنیت مشترک باعث کاهش مشکلات سازندگان و ساده شدن فرایند راه‌اندازی پاراچین‌های جدید می‌شود.

دوماً، امنیت مشترک چارچوبی را برای ارتباط میان پاراچین‌ها با یکدیگر فراهم می‌کند که در نهایت موجب تخصصی شدن پاراچین‌ها می‌شود. این وضعیت مشابه فلسفه قدیمی یونیکس است که در آن ابزارهایی برای انجام تخصصی تنها یک کار ایجاد می‌شوند.

سپس با ترکیب کردن این ابزارهای هدفمند یک سیستم کلی تشکیل می‌شد که می‌توانست به اهداف مرتبه بالاتر برسد. در اکوسیستم پولکادات هم اتفاق مشابهی در حال رخ دادن است. این قدرت طراحی پولکادات است که می‌تواند اثرات شبکه‌ای بسیار قوی بر شبکه داشته باشد.

  بی بی دوج چیست و چرا می تواند از دوج کوین بهتر باشد؟ از کجا بخریم؟

مهم‌ترین چالش پیش روی پولکادات پذیرفته شدن و جلب استقبال جامعه است. اتریوم دارای یک جایگاه غالب و بزرگ‌ترین جامعه توسعه دهنده شامل تمام پلتفرم‌های توسعه‌گرا است. علاوه بر این، بسیاری از سیستم عامل‌های جدید به بازار آمده‌اند که به دنبال رقابت با اتریوم و به دست آوردن سهمی از بازار توسعه دهندگان هستند.

در حال حاضر توسعه دهندگان بسیار زیادی وجود دارد. در واقع ما در شرایطی هستیم که تعداد پلتفرم‌های توسعه دهنده بیش از تعداد توسعه دهندگانی است که بر روی آنها به نوآوری بپردازند. برای آشکار شدن اثرات معماری شبکه پولکادات توسعه دهندگان این بلاک چین باید اکوسیستم و جامعه قابل قبولی از توسعه دهندگان را به دور خود جمع کنند.

استخراج پولکادات؛ آیا می‌توان دات (DOT) را استخراج کرد؟

به طور کلی ارز دیجیتال پولکادات قابل استخراج نیست و نمی‌توان آن را از طریق فرایند ماینینگ (mining) به دست آورد. الگوریتم اجماع پولکادات شباهت زیادی به اثبات سهام (PoS) دارد اما از ساختار متفاوتی استفاده می‌کند و روش توزیع این رمز ارز نیز منحصر به فرد است. از طرفی دیگر نیز محدودیتی برای تولید پولکادات وجود ندارد و در حالا حاضر بیش از ۱ میلیارد پولکادات در بازار رمز ارز در گردش بوده که این عدد با توجه به نیاز بازار روز به روز در حال افزایش است.

تنها راه برای به دست آوردن ارز دیجیتال پولکادات این است که آن را خریداری کنید. کاربران برای خرید و فروش پولکادات می‌توانند به صرافی معتبر بایننس (Binance) یا سایر صرافی‌هایی که از توکن دات پشتیبانی می‌کنند، مراجعه کنند.

الگوریتم اثبات سهام یا استیکینگ در پولکادات

پولکادات از الگوریتم اثبات سهام نامزد شده (Nominated Proof-of-Stake) برای تعیین اعتبارسنج‌ها استفاده می‌کند. در الگوریتم اثبات سهام نامزد شده (NPoS)، نود‌های (node) اعتبارسنج (validators) و نود‌های گزینش گر (nominators) نقش حیاتی را در حفظ امنیت شبکه پولکادات ایفا می‌کنند. به این صورت که نود‌های اعتبارسنج با رأی نود‌های گزینش گر و بر اساس میزان سهامی که این نود‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، انتخاب می‌شوند.

شبکه پولکادات، دارندگان توکن‌های دات را تشویق می‌کند تا به عنوان نود‌های گزینشگر در شبکه مشارکت کنند. علاوه بر این، افرادی که می‌خواهند مشارکت مستقیم در شبکه داشته باشند باید یک نود اعتبارسنج ایجاد کنند.

نود‌های گزینش گر می‌توانند حداکثر از ۱۶ نود به عنوان نود‌های مورد اعتماد پشتیبانی کنند و به آن‌ها رأی دهند. در ابتدای راه‌اندازی شبکه پولکادات، تعداد محدودی از اسلات‌ها (slot) به این اعتبارسنج‌ها تعلق می‌گرفت اما به مرور تعداد این اسلات‌ها افزایش یافت و اکنون نزدیک به ۱۰۰۰ اسلات در اختیار اعتبارسنج‌ها قرار می‌گیرد.

پولکادات را چگونه استیک کنیم؟

استیکینگ (Staking) فرآیند نگه داشتن یا قفل کردن ارزهای دیجیتال در یک کیف پول برای مدت زمان مشخص و در ازای دریافت پاداش و درآمد از رمز ارز استیک‌شده است. این سرمایه قفل شده به تأمین امنیت و حفظ بلاک چین‌های خاص کمک می‌کند.

استیکینگ فرایندی قابل مقایسه با استخراج بیت کوین است، با این تفاوت که به منابع بسیار کمتری نیاز دارد. در حالی که بیت کوین برای مکانیسم اجماع خود از روش اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، کوین‌های معروف دیگری مانند کاردانو، نئو و پولکادات از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله «اثبات سهام چیست» مراجعه کنید.

شبکه‌های غیرمتمرکز برای اطمینان از اینکه فقط تراکنش‌های معتبر تائید می‌شوند، به مکانیسم‌های اجماع نیاز دارند. پولکادات از اثبات سهام نامزد شده به عنوان الگوریتم اعتبارسنجی خود استفاده می‌کند.

اساساً، دارندگان توکن دات در عوض سهام گذاری (استیکینگ) و ریسک دارایی خود برای تائید معاملات در شبکه، پاداش دریافت می‌کنند. نیاز به مشارکت تا حد زیادی به مدت زمان استیکینگ و تعداد کل توکن‌های استیک شده بستگی دارد.

کیف پول‌های پولکادات

توکن پولکادات در کیف پول‌های ویژه‌ای متشکل از کلید‌های خصوصی و عمومی ذخیره می‌شوند. کیف پول‌های زیادی در این زمینه وجود دارند و نمی‌توان با اطمینان کامل استفاده از یکی از آن‌ها را توصیه کرد چرا که هر کدام از این کیف پول‌ها امکانات و مزایای منحصر به فرد خود را دارند که بسته به نیاز هر کاربر کیف پول مناسب او نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی چند نوع اصلی از کیف پول‌ها وجود دارند که قبل از انتخاب کیف پول خود بهتر است نگاهی هم به این‌ها بیندازید:

کیف پول‌های سخت‌افزاری

کیف پول سخت‌افزاری (Hardware wallet)، دستگاهی فیزیکی است که به‌طور ویژه برای ذخیره‌سازی امن دارایی‌های دیجیتال طراحی شده است. این دستگاه کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال را به شکل آفلاین و بدون نیاز به اتصال به اینترنت، در خود ذخیره می‌کند و به همین دلیل امنیت بیشتری نسبت به کیف پول‌های نرم‌افزاری دارد. کیف پول‌های سخت‌افزاری ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌ای دارند که امکان حمله از سوی هکرها و دزدان سایبری را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری

کیف پول‌های نرم‌افزاری (Software Wallet) در اشکال مختلفی ارائه می‌شوند که هر کدام مشخصات منحصر به فرد خود را دارند. بیشتر آن‌ها باید به اینترنت متصل شوند اما برخی از آن‌ها به طور آفلاین رمز ارز‌ها را در خود ذخیره می‌کنند.

این نوع کیف پول‌ها معمولاً بر اساس پشتیبانی از انواع ارز و نیز سیستم‌عامل نرم‌افزاری قابل نصب مثل ویندوز (Windows)، مکینتاش (MAC) و سایر سیستم‌عامل‌ها، از یکدیگر متمایز می‌شوند. کیف پول‌های نرم‌افزاری به سه شکل دسک تاپی، تلفن همراه و آنلاین در دسترس هستند.

کیف پول‌های دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپی روی کامپیوتر نصب می‌شوند و می‌توان این کیف پول‌ها را در سیستم‌عامل‌های ویندوز، مکینتاش و لینوکس (Linux) نصب و راه‌اندازی کرد.

کیف پول‌های موبایل

کیف پول‌های موبایل در مقایسه با کیف پول‌های دسک تاپ قابلیت چندانی ندارند اما مزیتی هم نسبت به کیف پول‌های دسک تاپ دارند و آن هم این است که شما کیف پول‌های موبایل را همیشه و در هر جا با خود دارید و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

کیف پول‌های آنلاین

کیف پول‌های آنلاین روی سرور اجرا می‌شوند و از هر دستگاهی در هر مکان قابل دسترسی هستند. استفاده و اجرای این کیف پول‌ها بسیار راحت است اما به خاطر داشته باشید که کیف پول‌های آنلاین کلید‌های خصوصی شما را به صورت آنلاین ذخیره می‌کنند که امکان حملات و سرقت هکر‌ها در این کیف پول‌ها بیشتر است.

بهترین کیف پول های ارز دیجیتال پولکادات

 • کیف پول پریتی ساینر (Parity Signer): اندروید و آی‌او‌اس (IOS)
 • کیف پول پولکادات (Polkawallet): اندروید و آی‌او‌اس
 • کیف پول مث (Math Wallet): اندروید، آی‌او‌اس و آنلاین
 • کیف پول ایر گپ (AirGap): اندروید، آی‌او‌اس و دسک تاپ
 • سیف پل (SafePal): اندروید، آی‌او‌اس و کیف پول سخت‌افزاری
 • کیف پول کوساما لجر اپ (Kusama Ledger App): کیف پول سخت‌افزاری
 • کیف پول اتمیک (Atomic Wallet): اندروید، آی‌او‌اس و دسک تاپ

پیش بینی آینده پولکادات در سال ۲۰۲۱

توکن بومی دات از زمان راه‌اندازی تاکنون عملکرد خوبی داشته است. اگرچه قیمت این کوین در مقطعی به پایین‌ترین سطح خود در حدود ۲/۷۰ دلار رسید اما اندکی بعد پتانسیل این کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری سودآور با رشد مداوم آشکار شد. دات در حال حاضر در حدود ۲۸ دلار معامله می‌شود و انتظار می‌رود قیمت آن تا پایان سال ۲۰۲۱ به تدریج افزایش یابد. هیچ تردیدی در مورد پتانسیل این رمز ارز وجود ندارد و بسیاری از تحلیلگران و معامله‌گران به سرمایه‌گذاری بلندمدت در دات خوش بین هستند.

پیش بینی قیمت آینده پولکادات برای سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ توسط تریدینگ بیستس

بازار رمز ارزها تحت تأثیر نوسانات شدید است. امروزه پیش بینی کردن قیمت‌ها و اطلاع داشتن از آخرین قیمت‌ها دشوار است. اما پلتفرم تریدینگ بیستس پیش بینی دقیقی از قیمت پولکادات برای ۵ سال آینده ارائه کرده است. تمام پیش بینی‌ها با استفاده از ترکیبی از رگرسیون‌های خطی انجام شده است.

طبق پیش بینی این پلتفرم قیمت آینده دات در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۰ دلار خواهد بود. انتظار می‌رود در سال آینده قیمت این رمز ارز رشد کنند. طبق پیش بینی‌ها قیمت دات در دسامبر ۲۰۲۳ حداقل در حدود ۳۰ دلار و حداکثر در حدود ۴۵ دلار باشد. قیمت‌های مورد انتظار به نوسانات بازار بستگی دارد. در ژانویه ۲۰۲۴ انتظارمی رود قیمت دات به طور متوسط ​​۳۶/۴۶۲ دلار باشد.

پیش بینی قیمت سرمایه‌گذار کیف پول در مورد قیمت دات برای سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵

به گفته تحلیلگران سرمایه‌گذاران کیف پول، قیمت دات به آرامی در حال افزایش است و کمتر دچار ریزش سریع می‌شود. با این حال، نمی‌توان به طور کامل در مورد رفتار قیمت‌های حوزه رمز ارزها تصمیم گرفت.

در ابتدای سال ۲۰۲۲ قیمت دات باید حداقل ۱۹/۶۵ دلار باشد. قیمت حتی می‌تواند به ۲۰ دلار برسد. تا سال ۲۰۲۳ قیمت دات به بیش از ۲۳/۵۸۷ دلار افزایش می‌یابد و ممکن است به ۲۵ دلار نیز برسد. پیش بینی می‌شود قیمت دات تا ژانویه ۲۰۲۵ بین ۲۰ تا ۲۵ دلار در نوسان باشد و تا اواسط سال ۲۰۲۵ از ۳۵ دلار فراتر رود. در سال ۲۰۲۵ قیمت این رمز ارز در دسامبر بین ۴۰ تا ۴۲ دلار خواهد بود.

پیش بینی دیجیتال کوین پرایس از آینده قیمت پولکادات در سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵

پلتفرم دیجیتال کوین پرایس پیش بینی می‌کند که قیمت آینده پولکادات در ابتدای سال ۲۰۲۲ افزایش یابد. امکان دارد قیمت پولکادات در ژانویه ۲۰۲۲ بین ۳۱/۲۴ دلار و ۳۳/۵۴ دلار در نوسان باشد. انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ قیمت هر پولکادات به ۳۶/۷۸ دلار برسد. سرانجام قیمت دات برای سال ۲۰۲۴ در حدود ۴۴/۳۲ دلار و برای سال ۲۰۲۵  در حدود ۵۲/۴ دلار خواهد بود.

پیش بینی قیمت دیجیتال کوین پرایس از قیمت پولکادات در سال 2022 تا 2025

پیش بینی قیمت دیجیتال کوین پرایس از قیمت پولکادات در سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵

پیش بینی کوین آربیتراژ بات در مورد آینده قیمت پولکادات در سال‌های ۲۰۲۲، ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴

این پلتفرم با پیش بینی‌های خود به سرمایه‌گذاران چراغ سبز نشان داده و از افزایش قیمت در بلندمدت خبر می‌دهد. بر اساس این پیش بینی قیمت پولکادات در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۴/۰۶۵۰ دلار خواهد بود که انتظار می‌رود در چند سال آینده بیشتر افزایش یابد. همچنین قیمت این رمز ارز برای سال ۲۰۲۳ در حدود ۳۸/۹۳۷۲ دلار پیش بینی شده است.

کوین آربیتراژ بات پیش بینی مثبت‌تری نسبت به دو پیش بینی قبلی داشته و انتظار دارد قیمت دات در سال ۲۰۲۴ به بیش از ۶۳/۰۰۴ دلار برسد. این پلتفرم پیش بینی خوش بینانه‌ای در مورد قیمت پولکادات در بلندمدت دارد.

از کجا ارز دیجیتال پولکادات بخریم؟

صرافی رمزینکس با پشتیبانی کردن از بهترین ارزهای دیجیتال از جمله پولکادات و کارمزد معاملاتی مناسب به ارائه خدمات به کاربران می پردازد. با طی کردن چند مرحله ساده از جمله ثبت و نام و احراز هویت می توانید به طور مستقیم یا با وارد شدن به بازار معاملاتی همتا به همتا به خرید و فروش پولکادات بپردازید. برای خرید ارزهای دیجیتال در رمزینکس صرفا به بارگذاری مدارک هویتی نیاز است.

بعد از ثبت نام و احراز هویت هم می توانید با مراجعه به وب سایت صرافی رمزینکس و هم با دانلود و نصب برنامه و اپلیکیشن رمزینکس در گوشی های هوشمند خود به خرید و فروش ارز دیجیتال مشغول شوید.

برای رصد قیمت لحظه ای انواع ارزهای دیجیتال به صفحه قیمت لحظه ای ارز دیجیتال پولکادات مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین و مقررات خرید و فروش ارزهای دیجیتال در رمزینکس می توانید به صفحه سوالات متداول درباره رمزینکس مراجعه کنید.

راهنمای ابزار رایگان تریدینگ ویو (TradingView) به زبان ساده برای تحلیل تکنیکال

راهنمای ابزار رایگان تریدینگ ویو (TradingView) به زبان ساده برای تحلیل تکنیکال

2 دقیقه پیش


یک تیر و دو نشان با رمزینکس

یک تیر و دو نشان با رمزینکس

5 دقیقه پیش


معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) در بایننس چیست؟

معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) در بایننس چیست؟

24 دقیقه پیش


گس (gas) یا گس فی یا هزینه گس در اتریوم چیست و چرا مهم است؟ هر آنچه که باید بدانید!

گس (gas) یا گس فی یا هزینه گس در اتریوم چیست و چرا مهم است؟ هر آنچه که باید بدانید!

4 دقیقه پیش


اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن سیگنال خرید یا فروش بگیریم؟

اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن سیگنال خرید یا فروش بگیریم؟

یک ساعت پیش


تفاوت فیوچرز با مارجین چیست و کدام یک بهتر است؟

تفاوت فیوچرز با مارجین چیست و کدام یک بهتر است؟

34 دقیقه پیش


الگوی کندل استیک مرد دار آویز (Hanging Man) چیست و چگونه از آن باید سیگنال فروش گرفت؟

الگوی کندل استیک مرد دار آویز (Hanging Man) چیست و چگونه از آن باید سیگنال فروش گرفت؟

00:20


الگوی کندل استیک هارامی (Harami) چیست؟ چگونه بر اساس هارامی صعوی و نزولی ترید کنیم؟

الگوی کندل استیک هارامی (Harami) چیست؟ چگونه بر اساس هارامی صعوی و نزولی ترید کنیم؟

17:10


راهنمای جامع آموزش متاتریدر ۵ از نصب و راه اندازی تا واریز و ترید

راهنمای جامع آموزش متاتریدر ۵ از نصب و راه اندازی تا واریز و ترید

یک ساعت پیش


وایت پیپر چیست و چرا مهم است؟ چگونه وایت پیپر خوب را از بد تشخیص دهیم؟

وایت پیپر چیست و چرا مهم است؟ چگونه وایت پیپر خوب را از بد تشخیص دهیم؟

22:06


چگونه با کمترین کارمزد ارز دیجیتال بخریم و انتقال دهیم؟ کدام صرافی ایرانی کارمزد کمتری دارد؟

چگونه با کمترین کارمزد ارز دیجیتال بخریم و انتقال دهیم؟ کدام صرافی ایرانی کارمزد کمتری دارد؟

یک ساعت پیش


راهنمای جامع تگ یا ممو در کیف پول تراست والت، اتمیک، اکسودوس و کوینومی

راهنمای جامع تگ یا ممو در کیف پول تراست والت، اتمیک، اکسودوس و کوینومی

1401/04/22