دات
دات(dot)

خرید و فروش ارز دیجیتال دات (DOT) - معرفی و قیمت پولکادات (Polkadot)

آخرین قیمت به ریال

4,487,146IRR

آخرین قیمت به تتر

6.74USDT

تغییر قیمت

1.38 %

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

دات

دات

بازارهای معاملاتی پولکادات

 • دات

  دات

  (dot)

  4,487,146 irr

  1.38 %
  arrow_drop_up
 • دات/تتر

  دات/تتر

  (dot)

  6.8 usdt

  3.81 %
  arrow_drop_up

معرفی ارز پولکادات (polkadot)

در دنیای ارزهای دیجیتال، پلتفرم‌هایی که از ارتباط چند بلاکچین و قابلیت توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و Web3 پشتیبانی کنند، محبوبیت زیادی دارند. پولکادات با نام لاتین Polkadot و ارز دات با نماد DOT یکی از این پلتفرم‌های محبوب است که اکوسیستم بزرگ و رو به رشدی هم دارد. پولکادات را بیش از یک شبکه بلاکچینی می‌توان یک اکوسیستم دانست که تمامی اجزا و قطعات لازم برای ساخت و توسعه انواع پروژه‌های Web3 را در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار می‌دهد. ارز دیجیتال DOT به‌عنوان توکن اصلی پلتفرم پولکادات از محبوبیت و شهرت این اکوسیستم بهره برد و بعد از رشد عجیب اکوسیستم، به یکی از محبوب‌ترین توکن‌های بازار تبدیل شد. خرید ارز دات برای سرمایه‌گذارانی که به آینده پلتفرم‌های توسعه بلاکچین باور دارند، گزینه جذابی به نظر می‌رسد.

پولکادات (Polkadot) چیست؟

در دنیای بلاکچین، نوآوری پایان ندارد و همیشه سرویس‌هایی جدید با بهره بردن از زیرساخت غیر متمرکز، مزایای قابل‌توجهی را به کاربران ارائه می‌کنند. پولکادات یک شبکه بلاکچینی نسل جدید یا به بیان دیگر، یک اکوسیستم است که با ارائه کردن ابزارها و اجزای لازم برای توسعه پروژه‌های غیر متمرکز Web3، بسیاری از چالش‌های موجود در بلاکچین‌های سنتی را برطرف کرده است. زیرساخت چند بلاکچینی پولکادات آن را به گزینه‌ای جذاب برای توسعه‌دهنده‌ها تبدیل می‌کند. به همین دلیل، این پروژه از زمان رونمایی با استقبال بسیار بالای توسعه‌دهنده‌ها و کاربران همراه شد. امروزه اکوسیستم Polkadot به‌عنوان یکی از نوآورترین پروژه‌های کریپتو شناخته می‌شود.

اکوسیستم پولکادات که با ارز دات با نماد DOT شناخته می‌شود، با هدف حل کردن بسیاری از محدودیت‌های بلاکچینی مثل مقیاس‌پذیری، امنیت و قابلیت ترکیب شدن شبکه‌ها با هم، توسعه پیدا کرده است. نوآوری‌هایی که با هدف از بین بردن این محدودیت‌ها در پولکادات ارائه شد، توسعه راهکارهای کاربردی‌تر و خصوصا متمرکز بر مسائل دنیای واقعی را برای توسعه‌دهنده‌ها ممکن کرد.

پروژه پولکادات در سال ۲۰۱۶ و با انتشار وایت‌پیپر توسط گوین وود (Gavin Wood) به دنیای غیر متمرکز معرفی شد. ارز دیجیتال DOT چهار سال بعد و در آگوست ۲۰۲۰ به بازار آمد و کمی بعد در صرافی‌های بزرگ متمرکز و غیر متمرکز برای ترید عرضه شد.

پوکادات تاریخچه جذابی هم دارد. نام این پروژه از ترکیب دو کلمه Polka به‌معنای تقریبی نامنظم و Dot به‌معنای نقطه تشکیل شده است. ترکیب این دو کلمه، الگویی از نقطه‌ها و دایره‌ها روی یک صفحه است که بدون نظم خاصی و با ابعاد گوناگون پخش شده‌اند. درنتیجه می‌توان آن را نماد غیر متمرکز بودن دانست. 

تاریخچه پروژه و بنیان‌گذار آن با اتریوم گره خورده است. گوین وود مدیر فنی و توسعه‌دهنده اصلی در پروژه اتریوم بود. او زبان توسعه قراردادهای هوشمند در اتریوم یعنی سالیدیتی (Solidity) را توسعه داد. گوین سپس در سال ۲۰۱۶ پروژه اتریوم را ترک کرد تا پولکادات را راه‌اندازی کند. گوین وود همچنین در سال ۲۰۱۷ در همکاری با چهره‌های مهم دیگر دنیای بلاکچین، بنیاد Web3 یا همان Web3 Foundation را راه‌اندازی کرد. این بنیاد غیر انتفاعی، از تحقیق توسعه در اکوسیستم پولکادات حمایت کرده و برنامه‌های جذب سرمایه آن را هم مدیریت می‌کند. در اکتبر سال ۲۰۱۷، این بنیاد یک ICO را مدیریت کرد که با جذب ۱۴۵ میلیون دلار در دو هفته، یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های اولیه در تاریخ بلاکچین لقب گرفت.

پولکادات چطور کار می‌کند؟

ساختار پولکادات به‌گونه‌ای طراحی شده است که از ترکیب و ارتباط بلاکچین‌ها با هم و تبادل داده آن‌ها پشتیبانی کند. در این ساختار، یک بلاکچین یا شبکه هسته‌ای به نام Relay Chain حضور دارد و بلاکچین‌های موازی موسوم به Parachain به یکدیگر و بلاکچین اصلی متصل هستند.

بلاکچین هسته‌ای پولکادات یا همان ریلی‌چین، مدیریت ساختار امنیتی، اجماع و ارتباط بلاکچین‌های دیگر با هم را برعهده دارد. به بیان دیگر، ریلی‌چین را می‌توان موتور اصلی اکوسیستم دانست که کل ساختار را کنار هم نگه می‌دارد. همچنین پردازش نهایی تراکنش‌ها هم در همین بلاکچین هسته‌ای انجام می‌شود.

نکته مهم در پولکادات و ساختار چند بلاکچینی این است که بلاکچین هسته‌ای فعالیت حداقلی اما مهمی دارد. درنتیجه فشار پردازشی زیادی به آن وارد نمی‌شود. به‌عنوان مثال، قراردادهای هوشمند در Polkadot به‌صورت مستقیم به Relay Chain وصل نمی‌شوند. در عوض، ریلی‌چین حفظ هماهنگی و ارتباط بلاکچین‌های دیگر را برعهده دارد. این رویکرد باعث می‌شود که فعالیت‌ها و عملیات متفرقه روی شبکه‌های پاراچین مدیریت شود و سرعت شبکه اصلی کاهش پیدا نکند.

پاراچین (Parachain) در اکوسیستم پولکادات

اصطلاح پاراچین (Parachain) در اکوسیستم پولکادات برای نشان دادن شبکه‌ها یا به بیان بهتر زنجیره‌های موازی (Parallelized Chains) مطرح شد. هر پاراچین یک بلاکچین کامل است که منطق و قابلیت‌های اختصاصی خود را دارد. آن‌ها در شبکه کلی با استقلال کامل عمل می‌کنند و توکن، ساختار حاکمیتی و کاربردهای متنوع دارد.

پاراچین‌ها در پولکادات به بلاکچین اصلی یعنی ریلی‌چین متصل می‌شوند و از ساختار امنیتی و همکاری آن برای پردازش و نهایی‌سازی تراکنش‌ها بهره می‌برند. استفاده از ریلی‌چین به سیستم پاراچین‌ها امکان می‌دهد که به‌صورت یکپارچه و آسان، فعالیت‌های اصلی را پیش ببرند. در همین حین، توسعه‌دهنده‌ها فقط باید روی اهداف اختصاصی خود برای پاراچین تمرکز کنند. در مجموع، استفاده از پاراچین باعث می‌شود که توسعه‌دهنده با یک بلاکچین امن و در عین حال سریع سر و کار داشته باشد.

توسعه‌دهنده‌ها برای ساختن پاراچین و اتصال آن به شبکه پولکادات باید یک اسلات مخصوص خود داشته باشند. در نسخه‌های اولیه، ۱۰۰ اسلات برای پاراچین‌ها در پولکادات در نظر گرفته شد، اما مسیر توسعه به سمتی می‌رود که ۱۰۰۰ اسلات پاراچین در شبکه پشتیبانی شود.

فریمورک توسعه بلاکچین سابستریت (Substrate)

پولکادات ابزارهای لازم برای توسعه بلاکچین را هم در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار می‌دهد. سابستریت نام فریمورک توسعه بلاکچین است که ساخت زنجیره‌های جدید و اتصال آن‌ها به ریلی‌چین را برای توسعه‌دهنده‌ها آسان می‌کند. این فریمورک به توسعه‌دهنده‌ها امکان می‌دهد که قابلیت‌ها و امکانات اصلی بلاکچین خود را آماده کنند و بقیه فرایندها شامل حفظ امنیت و زیرساخت غیر متمرکز را به بلاکچین اصلی پولکادات بسپارند. درنتیجه‌ آن‌ها نیازی به توسعه و ساخت همه قابلیت‌ها از صفر ندارند.

همه زنجیره‌های غیر متمرکزی که از Substrate برای توسعه بهره می‌برند، قابلیت اتصال به پولکادات را دارند و می‌توانند از اکوسیستم هماهنگ پاراچین‌ها بهره ببرند. همچنین اپلیکیشن‌ها و منابع دیگر در اکوسیستم هم برای آن‌ها در دسترس خواهد بود.

توسعه‌دهنده‌های اصلی پولکادات که سابستریت را برای کاربران آماده کردند، یک هدف مهم داشتند. آن‌ها می‌خواستند توسعه‌دهنده‌ها بدون نگرانی از طراحی و پیاده‌سازی پایه‌های اصلی بلاکچینی، تنها به کاربرد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خود فکر کنند. نکته مهم اینکه Substrate الزاما به پولکادات وابسته نیست. به بیان دیگر، توسعه‌دهنده‌ها می‌توانند از فریمورک‌های دیگر هم برای ساخت پاراچین استفاده کنند. همچنین توسعه‌دهنده‌هایی که بلاکچین خود را با سابستریت می‌سازند، الزاما نباید آن را به پولکادات یا بلاکچین آزمایشی کوساما (Kusama) وصل کنند. کوساما بلاکچین تستی پولکادات است که توسعه‌دهنده‌ها می‌توانند نسخه‌های اولیه بلاکچین و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده کرده و استقبال کاربران یا توانایی پروژه در مدیریت فشارهای کاری را آزمایش کنند.

ارز دیجیتال DOT چیست؟

هر بلاکچین برای مدیریت فرایندها و خصوصا تراکنش‌ها در شبکه اصلی خود به یک توکن نیاز دارد. پولکادات برای پیاده‌سازی ساختار اثبات سهام یا همان PoS در کنار مدیریت ارتباط شبکه‌های پاراچین و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، ارز دیجیتال DOT را معرفی کرد. ارز دات به‌عنوان توکن اصلی اکوسیستم پولکادات شناخته می‌شود که در بلاکچین اصلی و همچنین پاراچین‌های اکوسیستم کاربردهای متنوعی دارد.

یکی از کاربردهای اصلی ارز دات در پولکادات به سیستم اثبات سهام مربوط می‌شود. کاربران می‌توانند ارز دات را به‌صورت وثیقه در شبکه استیک کنند تا به‌عنوان نود تاییدکننده تراکنش‌ها، بلوک‌ها را در شبکه اصلی تایید کنند. درنتیجه DOT را می‌توان توکن سهام‌داری پولکادات دانست.

از قابلیت‌های دیگر ارز دیجیتال DOT می‌توان به مشارکت در ساختار حاکمیتی پولکادات اشاره کرد. هولدرهای دات می‌توانند در رای‌گیری‌های مرتبط با توسعه اکوسیستم پولکادات شرکت کنند. آن‌ها به پیشنهادهایی که برای تغییر و توسعه شبکه داده می‌شود، رای مثبت یا منفی می‌دهند. همچنین برای ارائه پیشنهادهای توسعه و بهبود شبکه هم باید هولدر توکن DOT باشید. درنتیجه خرید ارز دات برای کاربرانی که به مشارکت در توسعه شبکه پولکادات فکر می‌کنند هم گزینه جذابی به نظر می‌رسد.

ارز دیجیتال DOT در پولکادات برای پرداخت هزینه‌های شبکه هم استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال برای وصل کردن یک پاراچین به شبکه اصلی، توسعه‌دهنده‌ها باید ارز دات بخرند و هزینه اتصال را با آن پرداخت کنند.

در شبکه پولکادات اعضا می‌توانند به‌صورت نودهای نماینده هم فعالیت کنند. آن‌ها می‌توانند به‌عنوان نود Nominator، ارز دات خود را به یک نود ولیدیتور بسپارند تا بخشی از سیستم امنیتی بلاکچین را برعهده بگیرد. در مجموع، استیک کردن ارز دات فرایند اصلی در شکل گرفتن شبکه است.

چطور ارز دیجیتال دات DOT بخریم؟

ارز دیجیتال دات به‌خاطر محبوبیت بالا در بسیاری از صرافی‌های معتبر عرضه می‌شود. برای خرید DOT می‌توانید از صرافی‌های بین‌المللی مثل بایننس، کوین‌بیس، کوکوین، کراکن و بسیاری از صرافی‌های دیگر استفاده کنید. این صرافی‌ها، امکان ترید DOT را با ارزهای معروف مثل BTC, USDT, EUR, ETH و ارزهای مشابه را به شما می‌دهند.

برای خرید ارز DOT در ایران و با پرداخت ریال، می‌توانید از رمزینکس استفاده کنید. صرافی معتبر رمزینکس به شما امکان می‌دهد که با پرداخت ریال، ارز اینجین کوین بخرید. همچنین می‌توانید ارز DOT خود را بفروشید و ریال دریافت کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس به آسانی انجام می‌شود. در این صرافی صدها ارز دیجیتال با حجم بازار مناسب عرضه می‌شوند. خرید و فروش در رمزینکس با ریال یا ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کوین و تتر امکان‌پذیر است.

برای خرید DOT در رمزینکس نیاز به ثبت‌نام و احراز هویت دارید. ثبت‌نام در رمزینکس به راحتی و با استفاده از یک شماره موبایل یا ایمیل امکان‌پذیر است. فرایند ثبت‌نام بسیار سریع و آسان انجام می‌شود.

احراز هویت در رمزینکس هم به سرعت انجام می‌شود. تنها باید مدارک مورد نظر را در سایت یا اپلیکیشن بارگذاری کنید تا در سریع‌ترین زمان، هویت شما احراز شود. سپس می‌توانید DOT یا هر ارز دیجیتال دیگر را به‌راحتی بخرید و بفروشید.

کارمزد خرید و فروش پولکادات

کارمزد معاملات خرید پولکادات در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول پولکادات

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال پولکادات به کیف پول، 0.2 پولکادات می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

پولکادات یک بلاکچین با ساختار چند شبکه‌ای است که توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و بلاکچین‌های متصل به هم را ممکن می‌کند و با هدف برطرف کردن محدودیت مقیاس‌پذیری و سرعت معرفی شد.

ریلی‌چین با نام لاتین Relay Chain به‌عنوان بلاکچین اصلی و هسته‌ای پولکادات شناخته می‌شود که نهایی‌سازی تراکنش‌ها و وظیفه حفظ ساختار امن و غیر متمرکز شبکه را برعهده دارد.

به بلاکچین‌های زیرمجموعه و موازی در اکوسیستم پولکادات، پاراچین گفته می‌شود که می‌توانند با کاربردهای متنوع و قوانین و منطق مستقل به بلاکچین اصلی وصل شوند.

ارز دیجیتال دات با نماد DOT به‌عنوان توکن اصلی اکوسیستم پولکادات شناخته می‌شود که کاربردهای استیک برای مکانیزم اجماع PoS، پرداخت هزینه‌های شبکه و مشارکت در ساختار حاکمیت غیر متمرکز دارد.

برای خرید ارز دات در ایران از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی می‌توانید صدها ارز دیجیتال را با کارمزد پایین و ثبت‌نام و احراز هویت سریع خرید و فروش کنید.

تغییرات قیمت پولکادات

بیشترین قیمت

4,386,264irr

کمترین قیمت

4,759,000irr

آنالیز

شاخص برایند تحلیل تکنیکال پولکادات

این شاخص به صورت آنی نمایی کلی از تحلیل تکنیکال پولکادات در بازه زمانی (time frame) انتخاب شده را نمایش می‌دهد. این ابزار، برایندی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال پولکادات همچون میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی (MACD)، ایچیموکو، استوکاستیک، مومنتوم و شاخص قدرت نسبی (RSI) است. در این شاخص با انتخاب بازه زمانی مورد نظر خود، می‌توانید مشاهده کنید که طبق داده‌های اندیکاتورهای تکنیکال، شرایط پولکادات برای انجام چه معامله‌ای مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که این شاخص صرفا داده‌های تکنیکال را در نظر می‌گیرد و برای سرمایه‌گذاری باید عوامل دیگر مانند ویژگی‌های بنیادین ارز را نیز بررسی کنید.