زمان مطالعه : ۳۲ دقیقه

بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ درآمد از آن چگونه است؟ بیت کوین از کجا میاد و درآمد آن چیست؟ ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر؟ همه این‌ها پرسش‌هایی هستند که برای بسیاری از افراد تازه‌وارد به عرصه ارزهای دیجیتال در خصوص بیت کوین پیش خواهد آمد. بیت کوین یک رمز ارز یا همان ارز دیجیتال است که از طریق فرآیندی تحت عنوان ماینینگ یا استخراج به دست می آید. در این مقاله از بلاگ رمزینکس سعی خواهد شد با استفاده از ویدیو و اینفوگرافی مفهوم بیت کوین را به زبانی ساده تشریح کنیم.

فصل اول؛ بیت کوین به زبان ساده

در فصل اول این مقاله به مفهوم بیت کوین می‌پردازیم و سعی می‌کنیم به پرسش بیت کوین چیست پاسخی به زبان ساده بدهیم.

رمز ارز چیست؟

قبل از پرداختن به پرسش بیت کوین چیست بد نیست به واژه کلی تر رمز ارز بپردازیم. به زبان ساده رمز ارز نوعی از ارزهای دیجیتالی است که به افراد این امکان را می‌دهد که پول خود را در یک فضای دیجیتالی انتقال دهند. تاریخچه رمزارزها ارتباط تنگاتنگی با بیت کوین دارد. برای اطلاع بیشتر در خصوص چیستی، چرایی و چگونگی رمزارزها می توانید به مقاله «ارز دیجیتال یا رمز ارز چیست؟ به زبان ساده» رجوع کنید.

بیت کوین چیست؟

در پاسخ به پرسش بیت کوین چیست باید گفت که بیت کوین شکل دیجیتالی پول نقد است. اما برخلاف ارزهای فیات (ارز فیات یا پول بی‌پشتوانه مانند دلار آمریکا، در واقع یک پول قانونی است که ارزش خود را از دولت صادرکننده‌اش می‌گیرد) که شما از آن استفاده می‌کنید، از طرف بانک مرکزی کنترل نمی‌شود.

در عوض هزاران سیستم رایانه‌ای در سراسر جهان سیستم مالی بیت کوین را کنترل می‌کنند. هر فردی با دانلود نرم افزار اپن سورس می‌تواند در این سیستم فعالیت داشته باشد.

بیت‌کوین اولین رمز ارز (کریپتوکارنسی) است که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و در سال ۲۰۰۹ فعالیت خود را آغاز کرد. کاربران این سیستم می‌توانند ارز دیجیتال یا همان بیت کوین (BTC) را رد و بدل کنند.

آنچه بیت‌کوین را جذاب کرده است غیرقابل سانسور کردن آن است. از طرفی هم فقط یکبار می‌توان آن را خرج کرد و در هر زمان و هر مکان می‌توان آن را معامله کرد. برای داشتن قیمت بیت کوین به این صفحه مراجعه کنید. در مقاله «پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ تا سال ۲۰۲۵ و ۲۰۳۰» به بررسی اینده دور بیت کوین پرداخته شده است.

تفاوت پول فیات و بیت کوین چیست؟

برای آنکه به پاسخ سوالاتتان را در رابطه با بیت کوین چیست بگیرید، بهتر است که آموزش بیت کوین را با بررسی تفاوت‌های این ارز دیجیتال با پول فیات یا همان پول فیزیکی شروع کنیم.

همان‌طور که گفته شد، مشابه با ارزهای فیات، از بیت کوین هم می‌توان برای نقل و انتقالات مالی استفاده کرد؛ بنابراین این مورد را شاید بتوان تنها شباهت این دو نوع ارز در نظر گرفت. اما در ادمه به تفاوت پول فیات و بیت کوین پرداخته شده است.

بیت کوین یک ارز غیر متمرکز است

مهمترین ویژگی بیت کوین، قابلیت غیرمتمرکز بودن آن است. به عبارت دیگر، هیچ مؤسسه یا مرکز دولتی قابلیت کنترل این ارز به صورت مستقیم را ندارد. بلکه این ارز رمزپایه توسط خود مردم با استفاده از کد متن بازی که در اختیارشان قرار گرفته‌است، کنترل می‌شود.

با استفاده از پروتکل‌های هوشمندی که برای این ارز در نظر گرفته شده‌است، به راحتی می‌توان از کپی کردن ارز و استفاده چندین باره از آن، جلوگیری کرد. کاری که در سیستم مالی سنتی به عهده بانک‌ها است.

منابع بیت کوین محدود است

چاپ پول توسط دولت‌ها، زمانی که اقتصاد با مشکلات زیادی رو به رو است، اولین راه حلی است که به ذهن دولتمردان می‌رسد. در حالی که این رویکرد، نه تنها کمکی به بهبود اقتصاد نکرده، بلکه در دراز مدت منجر به کاهش ارزش ارز می‌شود.

اما در رابطه با بیت کوین، چنین نگرانی وجود ندارد. به‌طور کلی، ۲۱ میلیون بیت کوین در سراسر جهان برای استخراج وجود دارد. نکته جالب توجه این است که هرچه که تعداد بیشتری از این کوین‌ها توسط ماینرها، استخراج شود، زمان و انرژی بیشتری برای استخراج بیت کوین‌های باقی مانده نیاز است!

بنابراین با یک حساب کتاب ساده، می‌توان متوجه شد که اگر به مرور زمان، تقاضا زیاد شود در حالی که میزان عرضه ثابت است، قیمت بیت کوین در سال‌های آتی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

عدم نیاز به تأیید هویت برای انتقال بیت کوین

در کلیه سیستم‌های مالی سنتی، مانند پی پال و …، برای انتقال ارز نیاز به احراز هویت است. در حالی که برای انتقال بیت کوین نیازی به احراز هویت فرد فرستنده نیست. به بیان دیگر، شبکه برای انجام انتقال تنها به بررسی اطلاعات تراکنش و اعتبار و موجودی حساب فرد می‌پردازد.

چرا که در عمل، هر فرد توسط آدرس کیف پولش شناخته و ردیابی می‌شود؛ بنابراین برخلاف تصور بسیاری از افراد، این ارز به راحتی قابل ردیابی است. چرا که شبکه به صورت کاملاً شفاف کار کرده و نحوه انجام هر معامله به سادگی برای همه کاربران، قابل مشاهده است. پس از بیت کوین نمی‌توانی برای اهداف تروریستی، پولشویی یا نظیر آن استفاده کرد.

تراکنش بیت کوین غیرقابل برگشت است

تراکنش‌هایی که به واسط بیت کوین انجام می‌شوند، برخلاف تراکنش‌های ارز فیات، قابل برگشت نیستند. چرا که هیچ مرکز واسطی روی ثبت تراکنش‌ها نظارت ندارد!

بنابراین در صورتی که درخواست انجام تراکنشی در شبکه بیت کوین ثبت شده و ۱ ساعت از آن بگذرد، امکان اصلاح آن وجود ندارد!

شاید این خبر در نگاه اول ناراحت‌کننده به نظر برسد. اما اگر کمی دقیق تر به پیامد آن فکر کنیم، به راحتی می‌توان متوجه شد که هیچ تراکنشی در شبکه بیت کوین دستکاری نمی‌شود.

هر بیت کوین قابلیت تقسیم به واحدهای کوچکتر را دارد

برخلاف ارزهای فیات، بیت کوین را می‌توان تا یک ساتوشی، که ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است، معامله کرد؛ بنابراین گردش مالی هرچند کم، با بیت کوین قابل انجام است.

بیت کوین به چه منظور استفاده می‌شود؟

بیت‌کوین به دلایل متعددی استفاده می‌شود. بسیاری از افراد به‌خاطر عدم نیاز به مجوز به استفاده از آن روی می‌آورند، یعنی هر فرد تنها با یک خط اینترنت می‌تواند آن را رد و بدل کند.

بیت کوین از این نظر که کسی نمی‌تواند مانع استفاده از آن باشد تا حدی با پول نقد شباهت دارد، اما دیجیتالی بودن آن به این معنی است که در سراسر جهان قابل انتقال است.

چرا بیت کوین با ارزش است؟

غیرمتمرکز بودن، مقاومت در برابر سانسور، امنیت و نداشتن حد و مرز از دلایل ارزشمند بودن بیت کوین به شمار می‌آیند.

این ویژگی‌های باعث شده است که بیت کوین در مواردی همچون حواله و پرداخت‌های بین‌المللی بسیار موردتوجه واقع شود، زیرا برخی نمی‌خواهند به واسطه این معاملات هویتشان آشکار شود. در حالی که با استفاده از شماره حساب یا کارت اعتباری هویت فرد کاملاً آشکار خواهد شد.

بسیاری از کاربران قصد فروش بیت کوین‌های خود را ندارند، بلکه می‌خواهند آن را برای مدت‌های طولانی پس‌انداز کنند (از آن تحت عنوان هودلینگ یاد می‌کنند).

به دلیل عرضه محدود سکه، به بیت کوین لقب طلای دیجیتال داده‌اند. بعضی از سرمایه‌گذاران آن را ذخیره ارزش می‌دانند. به دلیل نایاب بودن و سختی تولید بیت کوین را به فلزهایی همچون طلا و نقره نسبت داده‌اند.

دارندگان بیت‌کوین معتقدند که این ویژگی‌ها همراه با دسترسی جهانی و نقدینگی زیاد، آن را به یک سیستم ایده‌آل برای ذخیره دارایی در بلند مدت تبدیل کرده‌اند. آن‌ها بر این عقیده‌اند که ارزش بیت کوین با گذشت زمان افزایش می‌یابد.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

مهسا آن طور که انتظار می‌رفت به منظور معامله با محمد، نه از پول و نه از معادل دیجیتالی آن استفاده نکرده است. بلکه از یک ورقه کاغذ استفاده کرده بود که روی آن نوشته بود او یک دلار به محمد می‌دهد. زمانی که محمد همان تکه کاغذ را برای آرش بفرستد، او با نگاه کردن به آن تکه کاغذ متوجه می‌شود که محمد صاحب آن‌ها است.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

این ورقه یک نوع دیتابیس ویژه به نام بلاکچین (Blockchain) است. هرکدام از کاربران شبکه یک نسخه مشابه از این بلاکچین را روی سیستم خود دارند. کاربران برای تبادل و تطابق دادن اطلاعات جدید با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

زمانی که کاربر عملیات پرداخت انجام می‌دهد مستقیماً آن را در شبکه نظیر به نظیر (Peer to peer) به اشتراک می‌گذارند. هیچ‌گونه بانک مرکزی یا مؤسسه‌ای برای انجام عملیات انتقال وجود ندارد.

بلاکچین به منظور افزودن اطلاعات جدید از یک مکانیسم ویژه تحت عنوان ماینینگ (mining) استفاده می‌کند. بلاک‌های معاملاتی از این مسیر در بلاکچین ثبت می‌شوند.

بلاکچین چیست؟

تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌شوند؟

نحوه انجام تراکنش‌های بیت کوین، شاید یکی از پیچیده‌ترین موضوعات در آموزش بیت کوین باشد. اما در ادامه با ذکر یک مثال، سعی می‌کنیم مشابه با سؤال بیت کوین چیست، پاسخ روشنی به این سؤال بدهیم.

«تصور کنید فردی قصد انتقال بیت کوین به فرد دیگری دارد. قبل از اینکه انتقال انجام شود، درخواست فرستنده توسط نودهای شبکه بیت کوین، می‌شود. چرا که باید مطمئن شد مقدار بیت کوین مورد نظر در حساب فرد وجود داشته و قبلاً به فرد دیگری انتقال داده نشده‌است.

در صورت تأیید، درخواست انتقال وارد بلوک بعدی شده و به این صورت بلاکچین یا زنجیره بلاک‌ها شکل می‌گیرد. بعد از ثبت درخواست در یکی از بلاک‌ها، دیگر امکان کنسل کردن یا دستکاری درخواست، وجود ندارد. چرا که در این صورت تمامی بلاک‌ها باید از نو، وارد زنجیره شده و اصلاح شوند.»

همان‌طور که گفته شد، کیف پول بیت کوین در واقع آدرس بیت کوین که شامل تاریخچه تراکنش‌های انجام شده و میزان موجودی است را نگهداری می‌کند. این آدرس، رشته‌ای طولانی از ۳۴ حرف و شماره است که همچنین به عنوان «کلید عمومی (public key)» شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام این آدرس مشخص است، آدرس عمومی برای همگان قابل رویت است. اما جای نگرانی نیست، چرا که برای هر آدرس عمومی یک آدرس خصوصی، شامل ۶۴ حرف و شماره وجود دارد. این آدرس بسیار خصوصی است و به هیچ عنوان نباید در اختیار دیگران قرار گیرد.

زیرا برای انجام هر تراکنشی نیاز به استفاده از این آدرس، جهت تأیید یا امضای تراکنش است؛ بنابراین شما باید این کلید را در اختیار نرم‌افزار یا برنامه ای قرار دهید که قصد استفاده از آن برای انتقال بیت کوین را دارید. با استفاده از این آدرس، شبکه اعتبار سنجی شما را انجام می‌دهد.

در صورتی که صحت تراکنش توسط شبکه تأیید شود، به این معناست که مالکیت شما و همچنین عدم ارسال ارز به غیر تأیید شده‌است. این تأیید، بعد از همخوانی آدرس عمومی و خصوصی که توسط شما وارد شده‌است، توسط شبکه صادر می‌شود.

شاید این سؤال برای شما مطرح شود که شبکه از کجا متوجه می‌شود که این ارز قبلاً برای کس دیگری صادر نشده‌است؟ پاسخ سؤال در شفافیت عملکرد بیت کوین است. در این شبکه، همه تراکنش‌های انجام شده توسط آدرس عمومی، ثبت شده و قابل ردیابی هستند؛ بنابراین شبکه به لیست تمام تراکنش‌هایی که توسط شما انجام شده، دسترسی دارد.

هر بلوک، نرخ هش را به عنوان بخشی از داده‌های خود، دارا است؛ بنابراین، اگر یک بخش کوچک از بلوک قبلی با مشکل مواجه شد، باید هش بلوک فعلی تغییر کند (به یاد داشته باشید که یک تغییر کوچک در ورودی تابع هش باعث تغییر در خروجی می‌شود) بنابراین اگر می‌خواهید در بلوک قبلی چیزی را تغییر دهید، باید در بلوک فعلی نیز چیزی (= هش) را تغییر دهید، زیرا داده‌ای که در حال حاضر وارد شده دیگر صحیح نیست.

همین ویژگی باعث می‌شود که بیت کوین قابل هک نباشد. چرا که تغییر هر بلاک از بلاکچین تقریباً غیرممکن است!

بلاکچین چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل تنها افزودنی (append-only) است؛ به این معنا که اطلاعات را می‌توان تنها به آن افزود. پس از افزوده شدن اطلاعات، تغییر دادن یا حذف کردن آن بسیار دشوار خواهد بود. بلاک چین این قابلیت را با افزودن یک نشانگر به بلاک قبلی در بلاک‌های بعدی ایجاد می‌کند.

این نشانگر در واقع یک هش از بلاک قبلی است. هش‌گذاری کردن شامل عبور دادن داده‌ها از مسیر یک تابع یک طرفه به منظور ایجاد یک «اثر انگشت» منحصر به فرد مختص داده ورودی است. کوچک‌ترین تغییر در داده‌ی ورودی باعث تغییر کامل اثر انگشت می‌شود.

به دلیل اتصال بلاک‌ها در یک راستا، امکان ویرایش کردن مدخل‌های قدیمی وجود ندارد زیرا این کار باعث بی‌اعتبار شدن بلاک‌های بعدی می‌شود. چنین ساختاری یکی از دلایل امنیت بلاک چین است.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک مفهوم پیچیده است و پرداختن به آن خود یک مقاله جدا است. از این رو در مقاله «بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده» به طور مفصل به آن پرداخته شده است.، توصیه میکنیم حتما نگاهی به آن بیندازید.

آیا بیت کوین قانونی است؟

بیت‌کوین در اغلب کشورها کاملاً قانونی است. البته در این خصوص استثنائات زیادی هم وجود دارد، بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری روی این رمز در مورد قوانین آن کاملاً مطالعه کنید.

در کشورهایی که آن را قانونی می‌دانند، نهادهای دولتی رویکردهای متفاوتی را برای اخذ مالیات اعمال می‌کنند. چشم‌انداز تنظیم‌کننده آن هنوز کاملاً رشد نکرده است و احتمالاً در سال آینده بسیار تغییر خواهد کرد. در مقاله «نظرات در مورد قیمت بیت کوین، کارشناسان در مورد آینده چه می گویند؟» به بررسی نظرات کارشناسان معروف در خصوص قیمت آیده بیت کوین پرداخته شده است.

مخترع بیت کوین کیست؟

کسی نمی‌دونه!! مخترع بیت کوین خود را با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده است، اما از هویت اصلی او اطلاعات موثقی در دسترس نیست. امکان دارد ساتوشی یک شخص یا گروهی از مخترعان در سراسر جهان باشند.

ریشه این نام ژاپنی است، اما تسلط ساتوشی به زبان انگلیسی باعث شده است که بسیار از افراد فکر کنند که ساتوشی اهل یک کشور انگلیسی زبان باشد.

ساتوشی وایت پیپر بیت‌کوین را همانند یک نرم‌افزار منتشر کرد. ناگفته نماند که این مخترع عجیب و غریب در سال ۲۰۱۰ ناپدید شد. بریا جزئیات بیشتر در خصوص نحوه پیدایش بیت‌کوین می توانید به مقاله «تاریخچه رمزارز و بیت کوین، چه بودند و چه شدند؟» رجوع کنید.

آیا ساتوشی تکنولوژی بیت کوین را راه‌اندازی کرد؟

بیت کوین چندین تکنولوژی موجود را با همدیگر ترکیب کرده است. مفهوم زنجیره بلاک‌ها هم‌زمان با بیت‌کوین به وجود نیامده است.

استفاده از ساختارهای غیرقابل تغییر همانند بیت‌کوین بیت‌کوین به ۹۰ سال قبل یعنی دوران استورات هابر و دبلیو (دو محقق بودند که در پی پیاده‌سازی سیستم‌هایی بودند که زمان نشانه‌گذاری اسناد را نتوان در آن‌ها تغییر داد) بر می‌گردد.

اسکات استورنتا سیستمی را برای مهرزدن اسناد معرفی کرد. این سیستم همانند بلاکچین‌های فعلی برای حفظ امنیت داده‌ها و جلوگیری از دست‌کاری آن‌ها از تکنولوژی‌های رمزنگاری استفاده می‌کرد. جالب است بدانید که در هیچ قسمتی از وایت پیپر ساتوشی از بلاکچین استفاده نشده است.

ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال نبود، اما به جرئت می‌توان گفت که تا به امروز موفق‌ترین ارز دیجیتال بوده است. طرح‌های قبلی راه برای اختراع ساتوشی هموار کردند.

دیجی کش 

دیجی کش (DigiCash) توسط یک رمزنگار و فارغ‌التحصیل علوم کامپیوتری به نام دیوید چام، در اواخر دهه ۱۹۸۰ معرفی شد. دیجی کش به‌عنوان راه حلی به منظور حفظ حریم خصوصی در معاملات آنلاین بر اساس مقاله چام معرفی شد.

هرچند سیستم دیجی کش متمرکز بود، اما کم و بیش حداقل یک تجربه جالب بود. پس از مدتی این شرکت ورشکست شد، از نظر چام معرفی دیجی کش قبل از انجام کامل تجارت الکترونیک دلیل این شکست است.

بی‌مانی

بی‌مانی (B-money) برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ توسط وی دای (Wei Dai) معرفی‌شد. بی مانی در یک وایت پیپر بیت کوین قرار گرفت، دلیل این کار هم واضح است.

بی‌مانی سیستم اثبات کار (در استخراج بیت کوین استفاده می‌شد) و استفاده از دیتابیس توزیع‌شده را معرفی کرد. در این سیستم، کاربران معاملات را امضا می‌کردند. نسخه دوم بی – مانی به معرفی ایده‌ای مشابه استِیکینگ (staking) پرداخت که امروزه در سایر رمز ارزها استفاده می‌شود.

در هر حال، بی‌مانی سرانجام موفقی نداشت، زیرا مرحله پیش‌نویس را پشت سر نگذاشته بود. همان‌طور که بیان کردیم، واضح است که بیت کوین از مفاهیم دای الهام گرفته است.

بیت گلد

میان بیت گلد (Bit Gold) و بیت کوین شباهت‌هایی وجود دارد، زیرا عده‌ای معتقدند که خالق آن، متخصص علوم کامپیوتری نیک سابو (Nick Szabo)، همان ساتوشی ناکاموتو است. بیت گلد دارای یک دفتر کل است که بلاک اطلاعات برگرفته از عملیات اثبات کار را ثبت می‌کند.

بیت گلد هم همانند بی مانی به نتیجه نرسید. هرچند، شباهت‌های بیت گلد با بیت کوین باعث محکم شدن جایگاه آن به‌عنوان مقدمه بیت کوین شد.

 فصل دوم؛ بیت کوین از کجا میاد؟

بعد از پرداختن به پرسش بیت کوین چیست در فصل اول، در ادامه بحث و در فصل دوم به خاستگاه بیت کوین و چگونگی شکل گیری آن می‌پردازیم.

بیت کوین‌های جدید چگونه ساخته می‌شوند؟

بیت کوین عرضه محدودی دارد، اما همه واحدهای آن هنوز در گردش نیست. تنها راه ساخت سکه‌های جدید از طریق یک فرایند به نام ماینینگ یا استخراج (یک مکانیسم مخصوص جهت افزودن اطلاعات به بلاکچین) است.

چند بیت کوین وجود دارد؟

در این پروتکل حداکثر عرضه بیت کوین بیست و یک میلیون سکه است. از سال ۲۰۲۰ کمتر از ۹۰ درصد از این تعداد تولید شده است، اما تولید باقی‌مانده آن ۱۰۰ سال طول می‌کشد. دلیل آن یک رویداد دوره‌ای تحت عنوان هاوینگ (halving) است. در این رویداد به تدریج، پاداش ماینینگ کاهش می‌یابد.

نحوه کار استخراج بیت کوین چگونه است؟

نحوه استخراج بیت کوین چگونه است؟

کاربران از طریق ماینینگ، بلاک‌ها را به بلاکچین اضافه می‌کنند. به این منظور، باید از قدرت محاسبه برای حل پازل‌های رمزنگاری شده استفاده شود. به هر کسی که یک بلاک معتبر ارائه کند یک پاداش به عنوان محرک و انگیزه داده می‌شود.

تولید یک بلاک پرهزینه به حساب می‌آید، اما بررسی آن در صورتی که معتبر باشد کم هزینه است. اگر کسی بخواهد در ارائه بلاک معتبر تقلب کند، این شبکه فوراً آن را رد می‌کند و ماینر در این صورت نمیتواند هزینه‌های ماینینگ را جبران کند.

پاداش که اغلب به آن پاداش بلاک گفته می‌شود از دو بخش کارمزدهای مربوط به معاملات و سوبسیدهای بلاک تشکیل شده است. سوبسیدهای بلاک تنها منبع بیت کوین جدید هستند. با هر بلاک استخراج شده، مجموعه‌ای از سکه‌ها به عرضه کل اضافه می‌شوند.

برای استخراج بیت کوین به تجهیزات و سخت افزارهای قدرتمندی نیاز است که تهیه آن ها هزینه بالایی در پی خواهد داشت. برای استخراج بیت کوین روش های زیادی پیش رو است. می توانید به تنهایی یک سیستم یا به اصطلاح ریگ استخراج تهیه کنید و یا وارد یک استخر استخراج بیت کوین شوید. از طرفی هم می توانید تجهیزات لازم برای اسستخراج را کرایه هم بگیرید. در مقاله «آموزش استخراج بیت کوین» به طور مفصل در خصوص استخراج بیت کوین صحبت شده است.

استخراج بیت کوین با گوشی چگونه است؟

بسیاری به دنبال این هستند که با کمترین هزینه بیت کوین استخراج کنند. از این رو گوشی های موبایل که برای همه در دسترس هستند گزینه بسیار ایده آلی است. تا به امروز هم برنامه های زیادی در این خصوص وارد بازار شده اند.

واقعیت این است که سودآور بودن استخراج بیت کوین با گوشی به فاکتورهای یادی از جمله سخت افزار گوشی شما و صد البته قیمت بیت کوین بستگی دارد. در مقاله «استخراج بیت کوین با گوشی اندروید و آیفون : سراب یا واقعیت؟» به طور مفصل در این خصوص صحبت شده است.

استخراج یک بلاک چقدر طول می‌کشد؟

این پروتکل مشکل ماینینگ را برطرف می‌کند، به گونه‌ای که یافتن بلاک جدید فقط ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. این مدت زمان همیشه بین بلاک قدیمی و جدید برابر نیست و ممکن است بیشتر یا کمتر از این مدت زمان ۱۰ دقیقه‌ای باشد.

 فصل دوم؛ خاستگاه بیت کوین

فصل سوم؛ خرید و فروش بیت کوین

بعد از پرداختن به مفهوم بیت کوین چیست و خاستگاه آن، در این فصل به آموزش ترید یا خرید و فروش بیت کوین با استفاده از سایت‌های رسمی داخل ایران و نکات مهم در خصوص آن می‌پردازیم. در مقاله «آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال و رمز ارز به زبان ساده + نکات مهم» به طور مفصل به آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال پرداخته شده است.

آموزش خرید و فروش بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها یا ارزهای دیجتال بسیار ساده است. برای این کار صرفاً به یک حساب بانکی نیاز و یک سایت معتبر یا همان صرافی نیاز دارید. فرایند خرید بیت کوین را در چند مرحله زیر می‌توان خلاصه کرد.

  1. نصب کیف پول بیت کوین
  2. پیدا کردن صرافی معتبر بیت کوین
  3. انجام احراز هویت با مدارک شناسایی
  4. خرید بیت کوین و دریافت در کیف پول
کیف پول

مرحله اول؛ کیف پول

کیف پول مکانی است که رمزارزهای یا همان بیت کوین شما در آن نگهداری می‌شوند. کیف پول در واقع همان حساب بانکی شما است.

کیف پول‌ها انواع مختلفی دارند. کیف پول‌های نرم‌افزاری این ارز دیجیتال رایگان و به‌راحتی قابل نصب بر روی گوشی‌های تلفن همراه یا کامپیوترهای شخصی (ویندوز، لینوکس و مک) هستند. کیف پول‌های سخت افزاری هم امینت بالایی دارند اما باید خریداری شوند.

نکته بسیار مهم امنیت و احتیاط حداکثری در انتخاب و اجرای کیف پول و به طور کل معاملات است. حتماً از کیف پول خود نسخه پشتیبان (بک‌آپ) بگیرید تا در صورت مفقودی رمز کیف پول یا خراب شدن دستگاهی که برنامه روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را بازیابی کنید. کیف پول‌ها برای بک‌آپ به شما یک مجموعه ۱۲ یا ۲۴ تایی از کلمات انگلیسی ارائه می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کنید.

مرحله دوم؛ انتخاب یک صرافی معتبر

مرحله دوم؛ انتخاب یک صرافی معتبر

برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و خرید بتی کوین باید یک صرافی یا فروشنده بیت کوین معتبر پیدا کنید.

خرید بیت کوین از اشخاص حقیقی

علاوه بر صرافی‌های ارز دیجیتال، ارتباط مستقیم با اشخاص حقیقی نیز به منظور خرید و فروش بیت کوین امکان پذیر است اما به دلیل کلاهبرداری توصیه می‌شود حتماً از صرافی‌های معتبر خرید کنید.

خرید بیت کوین از صرافی ایرانی

سایت‌های رسمی زیادی به منظور خرید و فروش انواع ارز دیجیتال به ویژه بیت کوین فعال هستند. خرید با کارت‌های اعتباری و ریال بسیار ساده است. نکته مهم‌تر انتخاب یک صرافی معتبر با سابقه طولانی در این حوزه است.

رمزینکس به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین صرافی‌های داخل ایران، با پشتیبانی و خدمات متنوع می‌تواند هم برای حرفه‌ای و هم تازه کارها بهترین انتخاب باشد. اپلیکیشن گوشی همراه اختصاصی، کیف پول اختصاصی، پشتیبانی بی‌وقفه، امنیت و سادگی از مزیت‌های رمزینکس است.

برای شروع کار فقط باید در یکی از دو سامانه رمزینکس ثبت‌نام و احراز هویت کنید. بعد از رمز ارزهای پشتیبانی شده هر مقداری که می‌خواهید خریداری کنید. به همین سادگی.

خرید بیت کوین از صرافی‌های خارجی

با کارت‌های اعتباری بین‌المللی (مانند مسترکارت و ویزا)، پی‌پل، وبمانی، پرفکت مانی، ارزهای دیجیتال دیگر (مانند تتر یا اتر) می‌توان از صرافی‌های خارجی بیت کوین خرید کرد. با این وجود، اگر ساکن ایران هستید، به‌دلیل تحریم‌ها امکان خرید مستقیم وجود ندارد و معمولاً باید از واسطه‌ها کمک بگیرید که هزینه تمام‌شده شما را افزایش می‌دهد. از طرفی هم امکان بلکه شدن حساب وجود دارد و در کل ریسک بالایی دارد.

مرحله سوم؛ احراز هویت و تکمیل ثبت‌نام

مرحله سوم؛ احراز هویت و تکمیل ثبت‌نام

بعد از انتخاب یک صرافی و ثبت‌نام اولیه، باید نسبت به ارائه مدارک درخواستی اقدام کرد و فرایند احراز هویت را کامل کرد. این کار برای جلوگیری از کلاهبرداری و پول‌شویی احتمالی انجام می‌شود.

در بیشتر صرافی‌های خارجی برای مبالغ پایین احراز هویت انجام نمی‌شود. در صورت مشکوک شدن احتمال درخواست احراز هویت وجود دارد. در این سایت‌ها احراز هویت با پاسپورت انجام می‌شود. به دلیل تحریم‌ها، اغلب احراز هویت با پاسپورت ایرانی تأیید نخواهد شد.

البته خرید بیت کوین بدون احراز هویت هم در داخل در صرافی رمزینکس امکان پذیر شده است. در واقع رمزینکس تنها صرافی ارائه دهنده این خدمات خرید بیت کوین و ارز دیجیتال بدون نیاز به احراز هویت است. در مقاله «خرید بیت کوین بدون احراز هویت از یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی» در این خصوص کامل صحبت شده است.

مرحله چهارم؛ خرید بیت کوین

مرحله چهارم؛ خرید بیت کوین

بعد از انتخاب کیف پول و صرافی باید از حساب بانکی خود اقدام به خرید بیت‌کوین کنید. بعضی از صرافی‌های بزرگ ایران مانند رمزینکس کیف پول اختصاصی خود را رد اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در صورت از دست دادن بیت کوین چه کار باید کرد؟

از آنجایی هیچ بانکی به بیت کوین اختصاص داده نشده است، مسئولیت حفظ سکه‌ها به عهده خود دارنده سکه‌ها می‌باشد. بعضی از افراد آن را در صرافی‌ها نگه می‌دارند، در حالی که عده‌ای خودشان از کیف پول-هایشان (والت) نگهداری می‌کنند.

اگر از کیف پول استفاده می‌کنید، حتماً از یک عبارت بازیابی (seed phrase) استفاده کنید، با این کار می‌توانید کیف ارز دیجیتال خود را در شرایط لازم بازیابی کنید.

آیا می‌توان بیت کوین‌های از دست رفته را بازگرداند؟

پس از افزودن داده به بلاکچین، برداشتن آن سخت (در واقع غیر ممکن) است. یعنی پس از انجام معامله امکان بازگشت وجود ندارد. شما باید چندین بار از درستی آدرسی که سکه‌ها را به آنجا می‌فرستید مطمئن شوید.

آیا امکان درآمدزایی از طریق بیت کوین وجود دارد؟

شما می‌توانید از طریق بیت‌کوین به درآمد برسید، اما این امکان هم وجود دارد که از این طریق پول خود را از دست بدهید. معمولاً سرمایه‌گذارانی که سرمایه‌گذاری بلندمدت را ترجیح می‌دهند، به خرید و نگهداری بیت کوین‌هایی می‌پردازند که از نظر آن‌ها در آینده افزایش قیمت خواهند داشت.

عده‌ای دیگر بیت کوین را با سایر رمزارزها معامله می‌کنند تا از سود کوتاه مدت و میان مدت آن مطمئن شوند. هر دو نوع راهبرد معاملاتی که در اینجا ذکر کردیم پر خطر هستند، اما در عوض پاداش آن‌ها نسبت به رویکردهای کم‌خطر بیشتر است. در مقاله «تفاوت معامله گر و سرمایه گذار در ارز دیجیتال چیست؟ ترید یا سرمایه گذاری؟» به تفاوت ترید و سرمایه گذاری بلند مدت پرداخته شده است.

بعضی از سرمایه‌گذاران از راهبردهای ترکیبی (hebridized strategies) استفاده می‌کنند. آن‌ها قسمتی از بیت کوین‌ها را به‌صورت بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حالی که قسمتی دیگر را هم‌زمان به‌صورت کوتاه مدت (در یک پورتفولیوی دیگر) معامله می‌کنند. نمی‌توان گفت که یکی از راه‌های اختصاص دارایی‌ها درست و دیگری اشتباه است، هر سرمایه‌گذار اشتباه‌های پرخطر و همچنین اهداف متفاوتی دارد.

چگونه می‌توانم بیت کوین خود را ذخیره‌کنم؟

روش‌های زیادی برای ذخیره بیت کوین وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب منحصربه‌فردی دارند.

ذخیره بیت کوین در بایننس

روش حضانت به گونه‌ای از ذخیره‌سازی گفته می‌شود که در آن خود کاربر سکه‌ها را نگهداری نمی‌کند بلکه مسئولیت آن را به شخص ثالث می‌دهد. آن‌ها برای انجام معاملات، وارد بستر شخص ثالث می‌شوند. صرافی‌هایی مانند بایننس اغلب از این مدل استفاده می‌کنند زیرا برای معامله کارایی زیادی دارند. البته با توجه به تحریم بودن ایران، در کل روی آوردن به صرافی‌های بین‌المللی چندان ساده یا خالی از ریسک نخواهد بود.

ذخیره سکه‌ها در کیف پول بیت کوین

روش غیرحضانتی برخلاف روش حضانتی هستند. کاربر در این روش دارایی‌های خود را کنترل می‌کند. برای ذخیره دارایی‌ها با این روش، از کیف پول استفاده می‌کنید. کیف پول سکه‌های شما را به صورت مستقیم نگه‌داری نمی‌کند، بلکه دارای کلیدهای رمزنگاری‌شده است که آن‌ها را در بلاکچین باز می‌کند. شما در هنگام انجام این حالت با دو گزینه روبرو می‌شوید:

کیف پول داغ

کیف پول داغ (hot wallet) نرم‌افزاری است که به نحوی به اینترنت متصل می‌شود. در کل، به‌صورت اپلیکیشن موبایل یا دسکتاپ است که امکان رد و بدل کردن سکه‌ها را به شما می‌دهد.

کیف پول تراست والت که در موبایل نصب می‌شود، دارای سکه‌های پشتیبانی شده بی‌شماری است. از آنجایی که کیف پول‌های داغ آنلاین هستند پرداخت در آن‌ها بسیار راحت انجام می‌شود، اما بسیار در معرض حمله قرار دارند.

کیف پول سرد

کیف پول‌های سرد (cold wallets) عبارتند از کیف‌هایی که به اینترنت وصل نمی‌شوند. این نوع کیف پول‌ها کمتر در معرض حمله قرار دارند زیرا هیچ‌گونه بردار حمله آنلاین وجود ندارد، اما از نظر رابط کاربری تعریف چندانی ندارند. کیف پول سخت افزاری و کیف پول کاغذی دو نوع از این کیف پول هستند.

فصل چهارم؛ هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت‌کوین را می‌توان یکی از مهم‌ترین رویدادهای تأثیرگذار بر آینده و قیمت بیت کوین دانشت. در این فصل به چیستی و چرایی این رویداد می‌پردازیم. در ادامه خلاصه ای هاوینگ بیت کوین ارائه شده است اما در مقاله «هاوینگ بیت کوین چیست؟ تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چگونه بوده است؟» به طور مفصل به آن پرداخته شده است.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین رویدادی است که طی آن پاداش بلاک کاهش می‌یابد. با انجام هاوینگ، پاداش داده شده به ماینرها (استخراج‌کننده‌ها) برای اعتبارسنجی بلاک جدید به دو قسمت تقسیم می‌شود، یعنی فقط نصف نصف پاداش‌های قبلی را دریافت می‌کنند. هرچند، روی هزینه معاملاتی تأثیر نمی‌گذارد.

هاوینگ بیت کوین چگونه است؟

پس از راه‌اندازی بیت کوین، در ازای هر بلاک معتبر که ماینرها پیدا کنند، ۵۰ بیت کوین به آن‌ها پاداش داده می‌شوند.

اولین هاوینگ در بیست و هشتم نوامبر ۲۰۱۲ انجام گرفت. در آن زمان، این پروتکل سوبسید بلاک را از ۵۰  بیت‌کوین به ۲۵ بیت‌کوین کاهش داد. دومین هاوینگ در نهم جولای سال ۲۰۱۶ صورت گرفت (کاهش از ۲۵ به ۱۲.۵ بیت کوین) و سرانجام در آخرین هاوینگ در تاریخ یازدهم می ۲۰۲۰ این مقدار به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

احتمالاً شما در اینجا متوجه یک الگوی خاص شده باشید. در این الگوی خاص، هاوینگ هر چهار سال یک بار رخ داده است. این یک امر طراحی شده است، اما این پروتکل تاریخ دقیقی را برای وقوع هاوینگ مشخص نکرده است.

بلکه تاریخ آن از روی تعداد هاوینگ مشخص می‌شود. یعنی به ازای هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک یک بار هاوینگ رخ می‌دهد؛ بنابراین، حدود ۲۱۰۰۰۰۰ دقیقه طول می‌کشد تا هر سوبسید به دو قسمت تقسیم شود (توجه، هر بلاک تقریباً در ۱۰ دقیقه استخراج می‌شود).

فصل چهارم؛ هاوینگ بیت کوین چیست؟

در نمودار بالا، ما شاهد کاهش سوبسید بلاک با گذشت زمان و ارتباط آن با عرضه کل هستیم. در نگاه اول، ظاهراً پاداش‌ها به صفر رسیده‌اند و عرضه بیشینه (max supply) در گردش است. اما این حالت مدنظر ما نیست. منحنی بسیار به صفر نزدیک است اما ما انتظار داریم که تقریباً تا سال ۲۱۴۰ به صفر نرسد.

چرا هاوینگ در بیت کوین رخ می‌دهد؟

هاوینگ یکی از نقاط اصلی فروش بیت کوین است، این در حالی است که ساتوشی ناکاموتو هرگز دلیل محدود کردن عرضه به ۲۱ میلیون واحد را بیان نکرد. عده‌ای بر این باورند که هاوینگ صرفاً حاصل از شروع با سوبسید بلاک ۵۰ بیت کوینی است که طی این فرایند در هر ۲۱۰.۰۰۰ بلاک یکبار به دو نیم تقسیم می‌شود.

هاوینگ یک عرضه نامحدود نشان می‌دهد که یک ارز در بلند مدت کاهش نمی‌یابد که کاملاً با ارز فیات تفاوت دارد. ارز فیات با به گردش درآمدن واحدهای جدید قدرت خرید خود را از دست می‌دهد.

درنتیجه، در میزان استخراج سکه‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد؛ بنابراین، ۵۰ درصد از بلاک ۲۱۰.۰۰۰ (یعنی تا سال ۲۰۱۲) به وجود آمده است. در صورتی که سوبسیدها تغییر نمی‌کردند، کل واحدها تا سال ۲۰۱۶ استخراج می‌شدند.

مکانیسم هاوینگ انگیزه‌ای بسیار قوی و بلندمدت را برای استخراج به ماینرها می‌دهد و این انگیزه باعث افزایش کارمزد در بازار می‌شود.

اثرات هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیشترین تأثیر را روی ماینرها می‌گذارد. سوبسید بلاک بخش اعظمی از درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهد. پاداش‌ها شامل کارمزدهای معاملاتی نیز می‌شوند که البته این مقدار تا به امروز بسیار کم بوده است و تنها بخش بسیار کوچکی از پاداش بلاک را تشکیل می‌دهد.

بنابراین، با وجود هاوینگ، کاربران از ادامه استخراج سود نمی‌برند. هاوینگ برای شرکت‌های خیلی بزرگ چندان تأثیرگذار نیست. کاهش پاداش‌های بلاک ممکن است باعث تمرکز بیشتر روی استخرهای ماینینگ (mining pool)، یا اقدامات مؤثرتر در رابطه با عملیات استخراج شود.

اگر بیت کوین همچنان روی الگوریتم اثبات کار تأکید کند، برای حفظ سوددهی استخراج باید کارمزدها را افزایش داد. این عمل امکان پذیر است زیرا بلاک‌ها می‌توانند معاملات بسیار زیادی را انجام دهند. با افزایش معاملات در صف انتظار، به معاملات دارای بیشترین کارمزد اولویت داده می‌شود.

با بررسی تاریخچه بیت کوین به این نتیجه می‌رسیم که افزایش شدید قیمت به‌خاطر هاوینگ بوده است. البته، اطلاعات زیادی در این زمینه وجود ندارد و ما تاکنون با دو نمونه از این موارد برخورد کرده‌ایم.

عده‌ای این تغییر قیمت را به اعلام کمبود بیت کوین در بازار نسبت می‌دهند که ارتباط تنگاتنگی با هاوینگ دارد. طرفداران این نظریه بر این باورند که ارزش آن به‌دنبال رویدادی که در می ۲۰۲۰ رخ داد بار دیگر سر به فلک خواهد کشید.

گروهی دیگر با مخالفت با این قضیه عنوان می‌کنند که هاوینگ قبلاً در بازار رخ داده است. کاربران از ۱۰ سال قبل می‌دانستند که در می سال ۲۰۲۰ هاوینگ رخ خواهد داد، بنابراین از وقوع آن تعجب نخواهند کرد.

همچنین این صنعت در طول دو هاوینگ اول کمترین توسعه را داشته است. امروزه، هاوینگ پیشرفت بیشتری داشته است، ابزارهای تجاری بهتری را ارائه داده است و همچنین بیشتر از قبل خود را با سرمایه‌گذاران انطباق داده است.

هاوینگ بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

هاوینگ بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

همان‌طور که انتظار می‌رود هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ با کاهش پاداش به ۳.۱۲۵ بیت کوین رخ میدهد.

فصل پنجم؛ باورهای نادرست در مورد بیت کوین

شایعات و باورهای زیادی در مورد بیت کوین در میان عوام مردم وجود دارد که بسیاری از آن‌ها صحت ندارند. در این فصل به رایج‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

آیا بیت کوین یک کلاهبرداری است؟

پاسخ «نه» است. دقیقاً همانند ارز فیات، ممکن است که بیت کوین هم در فعالیت‌های غیرقانونی استفاده شود. اما این امر نشان دهنده ماهیت کلاهبرداری در بیت کوین نیست.

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که تحت کنترل کسی قرار ندارد. مخالفان این تکنولوژی آن را طرح هرمی (pyramid scheme) می‌نامند، اما از نظر ما این اصطلاح درست نیست. از نظر بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، ۲۰ دلار به ازای هر سکه با ۲۰۰۰۰ دلار به ازای هر سکه هیچ تفاوتی ندارد.

قدمت بیت کوین به بیش از یک دهه می‌رسد و امنیت و اعتبار آن نیز اثبات شده است. متأسفانه در موارد زیادی از طریق بیت کوین کلاهبرداری صورت می‌گیرد که باید در این موارد هوشیار باشید. این موارد ممکن است شامل طرح‌های فیشینگ باشد. هرگز عبارت کلیدی و خصوصی خود را در اختیار کسی قرار ندهید.

آیا بیت کوین یک حباب است؟

با توجه به افزایش چشمگیر قیمت بیت‌کوین، احتمال دارد که بسیاری افزایش قیمت را یک حباب در نظر بگیرند. بسیاری از اقتصاددانان بیت کوین را با دوره‌هایی همچون تولیپ مانیا (tulip Mania) یا دات کام بوم (dot-com boom) مقایسه کرده‌اند.

به‌خاطر ماهیت منحصربه‌فرد بیت‌کوین به عنوان یک کالای دیجیتالی غیر متمرکز، نرخ آن به سرمایه-گذاری پرخطر در بازار بستگی دارد. بنابراین عوامل زیادی قیمت بیت کوین را کنترل می‌کنند که در نهایت باعث ایجاد تشنج در میزان عرضه و تقاضای بازار می‌شوند. کمیاب بودن و دقیق بودن برنامه بیت کوین باعث افزایش تقاضا نسبت به عرضه می‌شود.

بازار رمزارزها در مقایسه با بازارهای سنتی نسبتاً کوچک است. کوچک بودن بازار به این معنی است که بیت کوین و سایر رمزارزها ناپایدارتر خواهند بود، بنابراین عرضه و تقاضا در کوتاه مدت برابر نخواهند بود.

به زبانی ساده‌تر، گاهی اوقات بیت کوین ناپایدار خواهد بود. اما ناپایداری بخشی از بازار مالی، مخصوصاٌ بازارهای نسبتاً کم حجم و دارای نقدینگی کم است.

آیا بیت کوین از رمزنگاری استفاده می‌کند؟

آیا بیت کوین از رمزنگاری استفاده می‌کند؟

خیر. با وجود این باور نادرست در میان مردم، بلاکچین بیت‌کوین از رمزنگاری استفاده نمی‌کند. کاربران این شبکه باید بتوانند معاملات را بخوانند تا از این طریق از اعتبار آن‌ها مطمئن شوند. این سیستم از امضای دیجیتال و تابع هش (hash function) استفاده می‌کند. بیت‌کوین برخلاف بعضی از الگوریتم-های امضا از رمزنگاری استفاده نمی‌کنند.

جالب است بدانید که بسیاری از اپلیکیشن‌ها و کیف پول‌های رمز ارزها با ایجاد پسورد از کیف پول کاربران محافظت می‌کنند.

فصل ششم؛ مقیاس پذیری بیت کوین

مقیاس‌پذیری بیت کوین از دیگر عواملی است که تأثیر خود را رد رشد و توسعه بیت کوین می‌گذارد. در این فصل این رویداد تشریح شده است.

مقیاس‌پذیری چیست؟

مقیاس‌پذیری یعنی اینکه یک سیستم چگونه می‌تواند خود را با افزایش تقاضا منطبق کند. اگر وب‌سایت شما با درخواست‌های زیادی روبرو شود، ممکن است شما با افزایش تعداد سرورها آن را مقیاس‌پذیر کنید. اگر بخواهید اپلیکیشن‌های دقیق‌تری را روی کامپیوتر خود نصب کنید، می‌توانید مشخصات آن را ارتقاء دهید.

در مورد رمز ارزها، ما از این اصطلاح برای نشان دادن سهولت ارتقای بلاکچین استفاده می‌کنیم، به گونه-ای که بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند.

چرا باید بیت کوین مقیاس‌پذیر شود؟

بیت کوین برای انجام پرداخت‌های روزانه باید سریع باشد. همان‌طور که مشخص است، توان عملیاتی نسبتاً پایینی دارد، یعنی اینکه توانایی آن در پردازش تراکنش در هر بلاک محدود است.

در فصل قبل نشان دادیم که ماینرها کارمزد معاملاتی را به عنوان بخشی از پاداش بلاک دریافت می‌کنند. کاربران به منظور تحریک ماینرها برای افزودن تراکنش‌ها به بلاکچین، این کارمزدها را به تراکنش‌های خود اضافه می‌کنند.

هدف ماینرها کسب مقدار بیشتری سود در ازای هزینه‌هایی است که برای سخت‌افزارها و برق می‌پردازند. از این رو آن‌ها معاملات دارای کارمزد بیشتر را در اولویت قرار می‌دهند. در صورتی که تراکنش‌های زیادی در صف انتظار شبکه (ممپول) باشند، با درخواست کاربران مبنی بر افزودن تراکنش خود، کارمزدها افزایش چشمگیری خواهند داشت.

چند تراکنش در بیت کوین قابل اجرا است؟

باتوجه به میانگین تراکنش‌ها در هر بلاک، بیت کوین تقریباً می‌تواند ۵ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. این مقدار بسیار کمتر از راه‌حل پرداخت متمرکز است، اما این نمونه‌ای از هزینه‌های مربوط به ارز غیر متمرکز است.

از آنجایی که بیت کوین توسط یک دیتا سنتر (data center) کنترل نمی‌شود، باید اندازه بلاک خود را محدود کند. یک بلاک با ظرفیت ۱۰۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه را می‌توان ایجاد کرد، اما این کار به تمرکززدایی شبکه آسیب می‌زند. دقت کنید که در گره‌های کامل (full nodes) باید اطلاعات جدید هر ۱۰ دقیقه یک بار دانلود شوند. در صورتی که انجام این کار برای آن‌ها بسیار سخت باشد، آفلاین می‌شوند.

شبکه لایتنینگ چیست؟

تراکنش‌های بیت کوین در شبکه اصلی دو مشکل بزرگ دارند. یک اینکه کارمزد آن‌ها معمولاً برای انتقال مبالغ خرد زیاد است و دوم اینکه زمان زیادی برای تأیید شدن نیاز دارند.

لایتنینگ با تمرکز بر روی این دو مشکل، امکان انجام تراکنش‌های سریع و کم‌هزینه را با بیت‌کوین فراهم می‌کند.

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یک راه‌حل مقیاس‌پذیری برای بیت‌کوین به حساب می‌آید. شبکه لایتنینگ بیت کوین امکان انجام تراکنش‌های بسیار بیشتری را نسبت به حالت عادی می‌دهد.

این شبکه به صورت برون‌زنجیره‌ای عمل می‌کند و نیازی به ثبت تمامی تراکنش‌ها در بلاک چین نیست. به همین دلیل ما این شبکه را به عنوان راه‌حل‌های لایه دوم (layer two solution) می‌شناسیم.

آن‌ها به جای ثبت همه تراکنش‌ها در لایه اصلی، با یک پروتکل دیگر واقع در قسمت بالای آن اداره می‌شوند. شبکه لایتنینگ به کاربران خود اجازه می‌دهد تا وجوه خود را با ایجاد «کانال پرداختی» با دیگران در شبکه و وارد کردن مقدار مشخصی بیت‌کوین به کانال‌ها، به صورت دو نفره همتا به همتا (P2P) می‌توانند مبادلات خود را به صورت آنی و نامحدود انجام دهند.

هیچ‌گونه محدودیتی در عملیات پرداخت وجود ندارد (مشروط بر اینکه کاربران ظرفیت مبادله وجه را داشته باشند). برای استفاده از شبکه لایتنینگ بیت‌کوین، دو کاربر بعضی از سکه‌های خود را در یک آدرس مخصوص قفل می‌کنند. این آدرس یک ویژگی منحصربه‌فرد دارد و آن هم این است که بیت کوین-ها را در صورت رضایت طرفین آزاد می‌کند.

سپس، طرفین یک دفتر کل خصوصی را ایجاد می‌کنند که می‌تواند بدون اعلام آن در زنجیره اصلی دوباره تعادل را برقرار کند. طرفین فقط پس از پایان تراکنش آن را در بلاکچین قرار می‌دهند. سپس این پروتکل بر طبق این تراکنش‌ها تعادل خود را بروز رسانی می‌کند.

به عبارت ساده‌تر لایتنینگ مانند این است که شما و دوستتان حساب و کتاب بین خودتان را روی کاغدی می‌نویسید و در زمان حل‌وفصل حساب، با جمع و تفریق هزینه‌های صرف شده توسط هر طرف، مبلغ مشخصی را یا شما به دوستتان پرداخت می‌کنید یا او به شما پرداخت می‌کند.

توجه داشته باشید که لزومی ندارد هیچ‌کدام از طرفین به همدیگر اعتماد کنند. در صورتی که یکی از طرفین اقدام به فریبکاری کند، این پروتکل او را شناسایی و جریمه می‌کند.

فورک (fork) یا انشعاب چیست؟

از آنجایی که بیت کوین اپن سورس است، هر کسی توانایی تغییر آن را دارد. شما می‌توانید بنابر نیاز خود قوانین جدید را اضافه یا قوانین قبلی را حذف کنید. اما همه این تغییرات به یک صورت انجام نمی‌شوند: در بعضی از موارد سازگار و در گروهی دیگر ناسازگار خواهند بود.

سافت فورک

سافت فورکی (soft fork) یا انشعاب نرم تغییری در قانون است که به گره‌های جدید اجازه تعامل با گره‌های قدیمی را می‌دهد. برای درک این قضیه اندازه بلاک را به عنوان نمونه در نظر بگیرید. فرض کنید که یک بلاک با اندازه ۲ مگابایت داریم و نصف شبکه یک تغییر را ایجاد می‌کنند، از این به بعد، همه بلاک‌ها نباید از ۱ مگابایت بیشتر شوند.

آن‌ها باید اندازه‌های بزرگ‌تر از این مقدار را رد کنند. گره‌های قدیمی باز هم یا این بلاک‌ها را دریافت می-کنند یا گره‌های خود را انتشار می‌دهند، یعنی اینکه همه گره‌ها صرف نظر از ورژنی که دارند، بخشی از همان شبکه باقی می‌مانند.

در انیمیشن زیر، پذیرش بلاک‌های کوچک‌تر را توسط بلاک‌های قدیمی‌تر و آپدیت‌شده مشاهده می‌کنیم. هرچند، گره‌های جدیدتر به‌خاطر پیروی از قوانین جدید بلاک‌های ۲ مگابایتی را شناسایی نمی‌کنند.

سافت فورک

سگویت (SegWit) بیت کوین یک نوع سافت فورک است. سگویت با استفاده از روشی دقیق یک قالب جدید را برای بلاک‌ها و تراکنش‌ها معرفی کرده است. گره‌های قدیمی همچنان به دریافت بلاک ادامه می-دهند، اما تراکنش جدید را تأیید نمی‌کنند.

هارد فورک

هارد فورک یا انشعاب سخت، آشفتگی (messier) بیشتری دارد. فرض کنید که نیمی از این شبکه خواهان افزایش اندازه بلاک از ۲ به ۳ مگابایت است. در این حالت اگر بخواهید بلاک ۳ مگابایتی را به گره‌های قدیمی‌تر بفرستید، گره‌ها آن را رد می‌کنند، زیرا طبق قاعده، ۲ مگابایت حداکثر میزان دریافتی توسط آن‌ها است. به‌خاطر اینکه شبکه‌ها بیش از این سازگار نیستند، بلاکچین آن‌ها را به دو قسمت تقسیم می‌کند.

هارد فورک

بلاکچین موجود در نمودار بالا یک نسخه اصلی است. بلاک ۲ مکانی است که هاردفورک در آن شکل می‌گیرد. در اینجا، گره‌هایی که ارتقا یافته‌اند، تولید بلاک‌های بزرگ‌تر را شروع می‌کنند (رنگ سبز). گره-های قدیمی‌تر آن‌ها را شناسایی نمی‌کنند، بنابراین آن‌ها در یک مسیر متفاوت ادامه می‌دهند. در حال حاضر ۲ بلاکچین وجود دارد، اما سابقه آن‌ها تا بلاک ۲ است.

در حال حاضر دو پروتکل با دو واحد ارزی متفاوت وجود دارد. همه تعادل‌های موجود در گره‌های قدیمی شبیه‌سازی شده‌اند، یعنی اینکه درصورتی که شما ۲۰ بیت کوین در زنجیره اصلی داشته باشید، در زنجیره اصلی ۲۰ بیت کوین جدید خواهید داشت.

فصل هفتم؛ استخراج بیت کوین

نودها در شبکه بیت کوین همان کاربران شرکت کننده در آن هستند. در این فصل به معنی و مفهوم گره یا همان نود بیت‌کوین خواهیم پرداخت.

استخراج بیت کوین چگونه است؟

زمانی که اسم «استخراج بیت کوین» به گوش ما می‌خورد، تصویری از سکه‌های خارج شده از معادن در ذهنمان نقش می‌گیرد. اما همان‌طور که در پاسخ به سؤال بیت کوین چیست، بیان کردیم؛ بیت کوین یک ارز فیزیکی نیست و به صورت الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس چرا روش بدست آوردن آن را استخراج می‌نامیم؟

دلیل این نامگذاری، نحوه عملکرد پروتکل‌های بیت کوین است. همان‌طور که گفته شد، تراکنش‌های بیت کوین باید تأیید و وریفای شوند. این کار توسط معدنچیان انجام می‌شود. نکته مهم این است که پاداش این معدنچیان به صورت بیت کوین به آنها پرداخت می‌شود که در واقع همان استخراج بیت کوین است.

معادلات استخراج بیت کوین چگونه حل می‌شوند؟

همان‌طور که گفته شد، خروجی تابع هش، غیرقابل پیش‌بینی است. در نتیجه تنها راهی که برای حل این معادلات باقی می‌ماند، حدس زدن تصادفی است. این حد اولیه با اطلاعات موجود در بلاک ترکیب شده و یک نرخ هش ایجاد می‌شود. هش حاصل باید با تعدادی صفر از پیش تعیین شده آغاز شود. هیچ راهی برای دانستن اینکه کدام شماره جواب صحیح خواهد بود، وجود ندارد؛ زیرا دو عدد صحیح متوالی نتایج متفاوتی خواهند داشت.

به محض آنکه یک ماینر جواب صحیح را بدست آورد، پیروزی او در کل شبکه اعلام شده و مابقی ماینرها کار خود را روی آن بلاک ادامه نداده و سراغ بلاک دیگری برای استخراج می‌روند. به عنوان پاداش، ماینر پیروز مقداری بیت کوین جدید کسب می‌کند.

استخر بیت کوین چیست؟

اگر قصد استخراج بیت کوین دارید، حتماً این سؤال برایتان مطرح شده که بهتر است که صورت انفرادی کار کنید یا به یکی از استخرهای بیت کوین بپیوندید؟

در حالت کلی، زمانی که شما برای استخراج به یک استخر می‌پیوندید، شانس شما برای استخراج یک بلوک بیشتر می‌شود؛ و درصورتی که موفق شوید، جایزه دریافتی بین تمام افراد شرکت کننده تقسیم می‌شود. اما اگر به صورت انفرادی اقدام کنید، شانس شما برای استخراج کمتر خواهد شد، اما اگر موفق به استخراج شوید، تمام پاداش برای خودتان خواهد بود.

در صورتی که قصد دارید به یک استخر بپیوندید، اطمینان حاصل کنید که قدرت هش ریت اعضای استخر، بیش از ۵۰ درصد نباشد. چرا که در این صورت احتمال انهدام کلی استخر وجود دارد. در اوایل سال ۲۰۱۴، بسیاری ابراز نگرانی کردند که استخر بیت کوین GHash.io در حال نزدیک شدن به این آستانه است و از معدنچیان خواسته شده استخر را ترک کنند.

آیا استخراج بیت کوین مقرون به صرفه است؟

اما سؤالی که برای بسیاری مطرح می‌شود این است که آیا استخراج بیت کوین از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است؟

در نگاه اول ممکن است به نظر برسد که استخراج بیت کوین به راحتی شما را به یک سرمایه‌گذار تبدیل می‌کند. اما اگر نگاه دقیق تری به تجهیزات مور نیاز برای استخراج بیت کوین داشته باشیم، می‌توان متوجه شد که هزینه خرید دستگاه ماینر و برق مصرفی، بسیار زیاد است.

چرا که هرچه که مدت زمان بیشتری از ظهور بیت کوین می‌گذرد، پاداش استخراج آن کمتر می‌شود. (در سال ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۱، نرخ پاداش بیت کوین به ۱ می‌رسد!) بنابراین با توجه به هزینه‌های کنونی، استخراج بهترین گزینه برای بدست آوردن بیت کوین نیست.

علاوه بر این، مدت زمان مورد نیاز برای استخراج هر بلاک، چیزی حدود ۱۰۱ دقیقه است! بنابراین در صورتی که شما در این مدت زمان موفق به حل معادلات پیچیده شوید که برنده اید، در غیر این صورت هزینه و زمان خود را هدر داده‌اید.

نود بیت کوین چیست؟

«نود بیت کوین» عبارتی است که از آن برای توصیف برنامه‌های مرتبط با شبکه بیت‌کوین استفاده می‌شود. این نود ممکن است شامل هر ابزاری باشد؛ از تلفن همراهی که یک کیف بیت‌کوین را اداره می‌کند تا کامپیوتر اختصاصی که نسخه کاملی از بلاک‌چین را در خود ذخیره کرده است.

نودها دارای انواع مختلفی است که هر کدام کارکردهای مشخصی دارند. اما همه آنها به عنوان یک نقطه ارتباط با شبکه عمل می‌کنند. نودها در محیط سیستم اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و بلاک‌ها را منتقل می‌کنند.

نود بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

نودها نیز انواع مختلفی دارند. هر یک از آن‌ها کارکرد خاص خود را دارند که در زیر تشریح شده اند.

فول نودها

فول نود یا نودهای کامل اعتبار تراکنش‌ها و بلاک‌ها را در صورت رعایت شدن الزامات مشخص (یعنی پیروی از قوانین شبکه) تأیید می‌کند. بیشتر فول نودها از برنامه بیت کوین کور (Bitcoin Core) برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند که در واقع پیاده‌سازی مرجع پروتکل بیت کوین است.

برنامه بیت‌کوین کور (Bitcoin Core) در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو طراحی شد و در ابتدا نام آن صرفاً بیت‌کوین بود، اما در آینده برای جلوگیری از سردرگمی تغییر نام یافت. البته از برنامه‌های دیگر نیز، در صورت سازگاری با بیت کوین کور، می‌توان استفاده کرد.

فول نودها از عناصر حیاتی غیرمتمرکز بودن بیت کوین هستند. این نودها بلاک‌ها و تراکنش‌ها را دانلود و تأیید کرده، و آنها را به سایر نقاط شبکه منتقل می‌کنند. از آنجا که فول نودها صحت اطلاعات دریافتی را به صورت مستقل بررسی می‌کنند، کاربر برای عملیات خود به هیچ طرف سوم دیگری نیاز نخواهد داشت.

در صورتی که فول نود نسخه کاملی از بلاک‌چین را در خود ذخیره کند به آن فول نود آرشیوی گفته می‌شود. اما بعضی از کاربران برای صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی خود بلاک‌های قدیمی‌تر را حذف می‌کنند – بلاک‌چین بیت کوین حاوی بیش از ۲۰۰ گیگابایت داده تراکنش است.

نقشه توزیع فول نودهای بیت کوین در جهان
نقشه توزیع فول نودهای بیت کوین در جهان

لایت نود

لایت نودها قابلیت‌های فول نودها را ندارند، اما در سوی دیگر بر خلاف فول نودها به منابع کمتری نیاز دارند. لایت نودها به کاربران این امکان را می‌دهند که بدون نیاز به اجرای تمام عملیاتی که فول نودها انجام می‌دهند با شبکه در تعامل باشند.

در حالی که فول نود تمام بلاک‌ها را دانلود می‌کند تا آنها را تأیید کند، لایت نود تنها بخشی از هر بلاک (به نام هدر بلاک) را دانلود می‌کند. هدر بلاک با وجود اندازه کوچکی که دارد حاوی اطلاعاتی است که کاربران با توجه به آن می‌توانند قرار گرفتن تراکنش‌های‌شان در یک بلاک مشخص را بررسی کنند.

لایت نودها برای دستگاه‌هایی که محدودیت فضای ذخیره‌سازی یا پهنای باند دارند بسیار مناسب هستند. استفاده از این نوع نودها در کیف‌های موبایل و دسکتاپ بسیار رایج است. اما لایت نودها به دلیل عدم قابلیت اعتبارسنجی همواره به فول نودها وابسته هستند.

نودهای ماینینگ

نودهای ماینینگ در واقع فول نودهایی هستند که یک عملکرد بیشتر، یعنی تولید کردن بلاک، را دارند. همان‌طور که قبلاً توضیح دادیم این نودها برای اضافه کردن داده به بلاک چین به نرم‌افزارها و تجهیزات ویژه‌ای نیاز دارند.

نودهای ماینینگ تراکنش‌های معوق را در کنار اطلاعات دیگر هش‌گذاری می‌کنند تا یک عدد تولید شود. اگر عدد تولید شده در محدوده کمتری از هدف تعیین شده توسط پروتکل قرار بگیرد بلاک معتبر بوده و می‌تواند به فول نودهای دیگر منتشر شود.

اما ماینرها برای این که بتوانند بدون نیاز به دیگران به ماینینگ بپردازند باید یک فول نود اجرا کنند. در غیر این‌صورت نمی‌توانند تشخیص دهند که چه تراکنش‌هایی را در بلاک اضافه کنند.

اگر مشارکت کننده‌ای بخواهد بدون استفاده از یک فول نود به ماینینگ بپردازد می‌تواند به سروری متصل شود که اطلاعات مورد نیاز را به آنها بدهد. در صورتی‌که در یک استخر (یعنی با همکاری افراد دیگر) استخراج می‌کنید، تنها یک نفر به اجرای فول نود نیاز دارد.

چگونه یک فول نود بیتکوین اجرا کنیم؟

فول نود می‌تواند مزایای زیادی برای توسعه دهنده‌گان، بازرگان‌ها، و کاربران نهایی داشته باشد. شما با اجرا کردن کلاینت بیت‌کوین کور روی سخت‌افزار خود می‌توانید از مزایای امنیت و حریم خصوصی بهره‌مند شوید.

همچنین به تقویت شبکه بیت کوین در مجموع کمک کنید. همچنین شما با داشتن یک فول نود دیگر برای تعامل با اکوسیستم بیت کوین به افراد دیگر نیاز نخواهید داشت.

تعداد کمی از شرکت‌های فعال در حوزه بیت‌کوین به مشتری‌های خود نودهای دارای قابلیت اتصال و اجرا (Plug & Play) را ارائه می‌کنند. در این حالت سخت افزار پیش‌ساخته به دست کاربر می‌رسد و او تنها کاری که باید بکند این است که دستگاه خود را روشن کند تا فرایند دانلود بلاک چین آغاز شود.

اگرچه این روش برای کاربران ناآشنا به امور فنی بسیار ساده است اما اغلب در مقایسه با راه‌اندازی سیستم توسط خود کاربر بسیار پرهزینه‌تر است.

در بیشتر موارد داشتن حتی یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ قدیمی برای فعالیت در این حوزه کفایت می‌کند. همچنین توصیه می‌شود از اجرای نود روی کامپیوتری که برای کارهای روزمره استفاده می‌کنید خودداری کنید زیرا ممکن است باعث کند شدن شدید آن شود. از آنجا که بلاک‌چین همواره در حال توسعه است فضای ذخیره‌سازی کافی برای دانلود کامل بلاک‌چین ضروری است.

معمولاً داشتن هارد درایو یک ترابایتی برای چند سال کافی است، به شرطی که هیچ تغییر عمده‌ای در اندازه بلاک رخ ندهد. همچنین رم با حافظه ۲ گیگابایتی (که به صورت پیش فرض در بیشتر کامپیوترها وجود دارد) و پهنای باند بسیار زیاد از دیگر الزامات اجرای نود است.

چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟

 در روزهای ابتدایی پیدایش بیتکوین هر کسی می‌توانست با یک لپ‌تاپ معمولی بلاک‌های جدید ایجاد کند. به دلیل ناشناخته بودن سیستم بیت کوین در آن روزها رقابت کمی در حوزه ماینینگ وجود داشت. از آنجا که فعالیت بسیار محدودی در این زمینه وجود داشت سطح دشواری ماینینگ تعیین شده توسط پروتکل معمولاً بسیار پایین بود.

با افزایش هش رِیت شبکه، مشارکت‌کنندگان مجبور بودند برای عقب نماندن از رقابت تجهیزات استخراج‌شان را ارتقاء دهند. صنعت ماینینگ پس از امتحان کردن انواع مختلف سخت‌افزار در نهایت وارد عصر به اصطلاح مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (اِی‌سیک‌ها) شد. این دستگاه‌ها، همان‌طور که از نامشان پیداست، به منظور انجام یک وظیفه مشخص ساخته شده‌اند.

بنابراین ای‌سیک ماینیگ یک کامپیوتر تخصصی است که تنها کاربرد آن در حوزه ماینینگ است. ای‌سیک بیت‌کوین می‌تواند بیت کوین استخراج کند اما نمی‌تواند کوین‌هایی را استخراج کند که الگوریتم متفاوتی دارند.

در حال حاضر استخراج بیت کوین به سرمایه‌گذاری چشمگیری، نه تنها در زمینه سخت‌افزار بلکه در مصرف انرژی، نیاز دارد. در زمان نوشتن این مبحث دستگاه‌های قدرتمند ماینینگ بیش از ده تریلیون عملیات در ثانیه را انجام می‌دهند.

ماینرهای ای‌سیک در عین کارآیی فوق‌العاده برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند. در صورت نداشتن دسترسی به برق ارزان و چندین ریگ استخراج بعید به نظر می‌رسد بتوانید از طریق استخراج بیت کوین به سودآوری برسید.

اگرچه با داشتن ابزارهای لازم خودتان می‌توانید عملیات ماینینگ را به سادگی راه‌اندازی کنید. برای سهولت بیشتر بسیاری از دستگاه‌های ای‌سیک دارای نرم‌افزارهای ضروری خود هستند.

محبوب‌ترین روش برای راه‌اندازی عملیات این است که ماینرهایتان را به سمت یک استخر ماینینگ تنظیم کنید تا بتوانید با همکاری افراد دیگر به لاک تولید کنید. در صورت موفقیت در این کار شما به نسبت هش ریت دستگاهتان بخشی از پاداش بلاک را دریافت خواهید کرد.

شما همچنین می‌توانید به تنهایی به استخراج بیت‌کوین بپردازید. در این روش احتمال تولید بلاک کمتر است اما اگر بتوانید یک بلاک معتبر تولید کنید تمام پاداش آن تنها به شما می‌رسد!

استخراج یک بیت کوین چقدر زمان می‌برد؟

برای این سوال هیچ پاسخ فراگیری وجود ندارد، زیرا متغیرهای زیادی را باید در نظر گرفت. این که به چه سرعتی بتوانید یک کوین استخراج کنید به میزان برق و هش ریت در دسترس‌تان بستگی دارد. همچنین باید هزینه‌های مدیریت کردن و نگهداری از دستگاه ماینینگ را لحاظ کنید.

به شما توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاع درمورد درآمد استخراج بیت‌کوین از ماشین حساب ماینینگ برای برآورد کردن هزینه‌ها استفاده کنید.

آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؟

به نظر می‌رسد که همه آرزو دارند سال آینده بهتر از سال ۲۰۲۰ باشد. ما نیز امیدواریم ۲۰۲۱ بتواند گام دیگری به سوی استقبال فراگیر از حوزه‌ی رمزارزها باشد. امسال قطعاً سال امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) بود.

اتفاقات اصلی (از نظر ارزهای دیجیتال) که قرار است در سال ۲۰۲۱ رخ دهد هنوز نامشخص است، اما بی‌تردید صنعت رمزارزها ویژگی‌ها و راه‌حل‌های فناورانه‌ی جدید را برای عرضه خواهد داشت و بیت کوین نقش مهمی در توسعه‌ی بی پایان آن خواهد داشت.

برای مقایسه پیش بینی قیمت بیت کوین برای سال ۲۰۲۱، محبوب‌ترین و معتبرترین وب سایت‌های پیش بینی قیمت این ارز را بررسی خواهیم کرد. البته در مقاله «نظرات در مورد قیمت بیت کوین، کارشناسان در مورد آینده چه می گویند؟» به بررسی نظرات کارشناسان معروف در خصوص قیمت آیده بیت کوین پرداخته شده است. در مقاله «پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ تا سال ۲۰۲۵ و ۲۰۳۰» به طور مفصل به پیش بینی قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ پرداخته شده است.

سخن آخر

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟ چگونه بین بخریم و بفروشیم؟ اصلی ترین پرسش هایی بودند که در این مقاله سعی شد به آن ها پاسخ داده شود. سرمایه گذاری در بیت‌کوین به مانند هر بازار دیگری از جمله طلا و بورس همیشه با ریسک همراه خواهد بود و مهم مطالعه کافی برای ورود به این بازار است.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا خرید بیت کوین توجیه پذیر است؟

برای نگارش این مقاله از سایت های بایننس آکادمی، اینوستوپدیا و کوین دِسک استفاده شده است.

4 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید