متیس(metis)

خرید و فروش متیس با کم‌ترین کارمزد + چارت قیمت لحظه‌ای متیس (METIS)

آخرین قیمت به ریال

45,009,069IRR

آخرین قیمت به تتر

79.50USDT

تغییر قیمت

10.4 %

پرداخت میکنم

ریال

دریافت میکنم

متیس

بازارهای معاملاتی متیس

 • متیس

  (metis)

  45,009,069 irr

  10.4 %
  arrow_drop_up
 • متیس/تتر

  (metis)

  70 usdt

  0 %

معرفی ارز متیس (metis)

ارز متیس (با نماد METIS) یک راه حل لایه ۲ مشابه Optimism و Arbitrum است که با هدف  افزایش مقیاس پذیری و کارایی تراکنش‌ها در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است. در ادامه، ضمن معرفی کامل این پروژه، نحوه خرید و فروش متیس و اطلاع از قیمت متیس به صورت لحظه‌ای را نیز توضیح خواهیم داد.

آشنایی با ارز متیس

ارز متیس یک پلتفرم بلاک چين لایه ۲ است که مانند Arbitrum از مدل Rollups در شبکه اتریوم استفاده می‌کند و ویژگی‌هایی مانند کارمزد پایین، تراکنش‌های سریع، ذخیره سازی طبیعی و امنیت بالا را ارائه می‌دهد. این پلتفرم با استفاده از مدل Rollups با لایه ۱ اتریوم سازگاری پیدا کرده و از این راه حل برای تسهیل ادغام سریع، به صرفه و یکپارچه توسعه دهندگان استفاده می‌کند.

متیس با هدف رفع برخی از چالش‌های عمده اتریوم مانند مقیاس‌پذیری، سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزدهای بالا طراحی شده است. با رفع این چالش‌ها، متیس می‌تواند به اتریوم کمک کند تا به یک پلتفرم بلاکچین قابل استفاده‌تر و مقیاس پذیرتر تبدیل شود. رسالت این پروژه ایجاد یک پلتفرم قابل دسترس و کاربر پسند برای کاربران جدید یا کسب و کارهایی است که به دنبال پذیرش فناوری بلاک چین هستند.

علاوه‌براین، متیس در حال توسعه یک پل NFT بین شبکه آندرومدا (زنجیره اصلی متیس) و اتریوم، ایجاد یک بستر ذخیره‌سازی NFT، ارائه چارچوبی برای توسعه DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) یا DAC (شرکت خودمختار غیرمتمرکز) است و یک میان‌افزار (Middleware) برای کمک به توسعه دهندگان در مدیریت قراردادهای هوشمند هم دارد.

مشخصات ارز متیس
ویژگی‌ها توضیحات
نام ارز متیس (Metis)
نماد ارز METIS
نوع ارز پلتفرم بلاک چین لایه ۲ اتریوم
شبکه اتریوم
ارزش بازار ۳۴۴.۹ میلیون دلار
حجم معاملات ۵.۹ میلیون دلار

متیس چطور کار می‌کند؟

اکنون که دانستید متیس چیست، نحوه عملکرد آن را توضیح می‌دهیم. سرعت تراکنش و کارمزد شبکه، دو موضوع بسیار حیاتی در دنیای خرید و فروش ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. در این میان بلاک چین Metis، به عنوان یک پلتفرم Rollup لایه ۲ اتریوم، با استفاده از Optimistic Rollups کار می‌کند تا مقیاس پذیری و سرعت تراکنش را افزایش و هزینه‌های بالای گس (کارمزد شبکه) را کاهش دهد.

نحوه عملکرد اجزای مختلف متیس به شکل زیر است:

 • پلتفرم Rollup لایه ۲: متیس یک پلتفرم Rollup لایه ۲ اتریوم است که کارمزدهای پایین، تراکنش‌های سریع، ذخیره سازی بومی و امنیت بالا را ارائه می‌دهد. هدف آن رفع چالش‌های مقیاس پذیری اتریوم با ارائه یک پلتفرم فنی قابل دسترس و آسان برای کسب‌وکارها، برنامه‌های غیرمتمرکز (dAppها) و جوامعی است که به دنبال راه حلی برای این مشکل هستند.
 • Optimism Rollups: متیس از Optimistic Rollups برای ارائه یکپارچه سازی سریع، مقرون به صرفه و آسان به توسعه دهندگان استفاده می‌کند. این رویکرد (Optimistic Rollups) پردازش تراکنش‌ها در خارج از زنجیره اصلی (اتریوم) قبل از ادغام مجدد آن‌ها در شبکه اصلی را امکان‌پذیر می‌کند که باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.
 • ارز دیجیتال METIS: ارز دیجیتال METIS یک توکن حاکمیتی با استاندارد ERC-20 محسوب می‌شود که با شبکه اتریوم سازگار است. کاربران در شبکه متیس می‌توانند با استفاده از توکن‌های METIS کارمزد تراکنش‌ خود را پرداخت کنند و همچنین این توکن‌ها را برای سهام‌گذاری (استیکینگ) در شرکت‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAC) به اشتراک بگذارند. این DACها وظیفه تایید تراکنش‌ها و ادغام مجدد آن‌ها به شبکه اصلی اتریوم را برعهده دارند. علاوه‌براین، از توکن‌های METIS می‌توان برای خرید کالاها و خدمات در پروتکل متیس استفاده کرد.
 • راه حل‌های مقیاس پذیری: Metis برای توسعه دهندگان و افرادی که به دنبال راه حل برای مشکلات اتریوم هستند، مجموعه‌ای از محصولات ارائه می‌دهد. این پلتفرم از طریق فناوری رول‌آپ لایه ۲ خود، از توسعه قراردادهای هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز و پردازش تراکنش‌های بسیار مقیاس پذیرتر پشتیبانی می‌کند.

نکته: Optimistic Rollups که در این بخش به آن اشاره کردیم، یک راه حل لایه ۲ است که به منظور افزایش مقیاس پذیری و کارایی اتریوم طراحی شده. این روش با فرض اینکه اکثر تراکنش‌ها معتبر هستند، پردازش تراکنش‌ها را خارج از زنجیره اصلی اتریوم انجام می‌دهد. در صورت بروز هرگونه مشکل، می‌توان تراکنش‌ها را به زنجیره اصلی بازگرداند و مورد مناقشه قرار داد.

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال Metis

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال Metis عبارتند از:

 • کوین لیو (Kevin Liu): هم‌بنیان‌گذار و مدیر محصول متیس
 • یوان سو (Yuan Su): هم‌بنیان‌گذار متیس و مدیر ارشد فنی Nuvo
 • دین جی (Dane G): هم‌بنیان‌گذار و هماهنگ کننده غیرمتمرکز متیس

این افراد هدایت توسعه و استراتژی ارز دیجیتال Metis را برعهده داشته و آن را به یک شبکه لایه ۲ بدون نیاز به مجوز تبدیل کرده‌اند. هدف Metis کمک به پیشرفت و تکامل برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) است.

کاربردهای ارز متیس

ارز متیس کاربردهای مختلفی در اکوسیستم این پلتفرم دارد که از این دست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت کارمزدهای تراکنش: برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها و گس فی در شبکه متیس، از ارز دیجیتال METIS استفاده می‌شود و کاربران را قادر می‌سازد تا تراکنش‌ها را انجام دهند و در این اکوسیستم تعامل داشته باشند.
 • سهام‌گذاری برای شرکت‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAC): برای شرکت در فرآیند سهام‌گذاری در شرکت‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAC) می‌توان از ارز متیس استفاده کرد. این DACها وظیفه تایید تراکنش‌ها در شبکه Metis را بر عهده دارند و سپس آن‌ها را به صورت دسته بندی شده به شبکه اصلی اتریوم بازمی‌گردانند. این مکانیزم، به افزایش امنیت شبکه کمک و دارندگان توکن را به مشارکت در فرآیند اعتبارسنجی تشویق می‌کند.
 • خرید کالا و خدمات: کاربران می‌توانند از توکن‌های METIS برای خرید کالا و خدمات درون پروتکل Metis استفاده کنند. این امر باعث افزایش کاربرد و ارزش توکن می‌شود.
 • خرید و فروش متیس: کاربران با خرید متیس (معاملات Buy) و فروش متیس (معاملات Sell) می‌توانند از نوسانات قیمت متیس به نفع خود استفاده کنند. البته، این کار مستلزم تحلیل چارت قیمت ارز متیس و اطلاعات کافی در مورد خرید و فروش متیس است.

ویژگی‌های متیس

ویژگی‌های متیس شامل موارد زیر می‌شود:

 • ترتیب دهنده غیرمتمرکز: متیس اولین پلتفرم لایه ۲ است که یک ترتیب دهنده غیرمتمرکز را به کار می‌گیرد. وظیفه ترتیب دهنده، جمع‌آوری و مرتب‌سازی تراکنش‌ها قبل از اضافه شدن به بلاک چین است. ترتیب دهنده غیرمتمرکز متیس، خطر حملات به یک نقطه مرکزی را از بین می‌برد و از خطا یا رفتار متقلبانه سایر ترتیب دهنده‌ها جلوگیری و در عین حال ثبات شبکه را تقویت می‌کند.
 • پل NFT: پل NFT متیس امکان انتقال NFTها را بین بلاک چین اتریوم و متیس با کارمزد بسیار پایین فراهم می‌کند.
 • شرکت خودمختار غیرمتمرکز (DAC): شبکه متیس چارچوبی برای DAC ارائه می‌دهد. این چارچوب، مدلی است که توسط Metis برای ارتقای سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) توسعه یافته. چارچوب DAC ارائه شده توسط Metis به طور خاص برای ارائه راه حل‌هایی برای حکمرانی، مدیریت سازمانی و مشوق‌های قابل تنظیم طراحی شده است. متیس معتقد است که شرکت‌های غیرمتمرکز با استفاده از یک سیستم مبتنی بر اعتبار، مدل DAO را ارتقا خواهند داد.
 • سرعت بالا: Metis با استفاده از راه حل‌های لایه دو، قادر به انجام تراکنش‌ها با سرعتی بسیار بالاتر از شبکه اتریوم است.
 • کارمزد پایین: کارمزد تراکنش‌ها در متیس به طور قابل توجهی کم‌تر از اتریوم است که آن را به یک پلتفرم مقرون به صرفه تبدیل کرده.
 • Polis: یک میان‌افزار (Middleware) است که به توسعه دهندگان در مدیریت قراردادهای هوشمند مستقر شده روی Metis کمک می‌کند. علاوه‌براین، کاربران عادی می‌توانند Polis را به عنوان یک کیف پول تحت وب در نظر بگیرند که سابقه تراکنش‌های آن‌ها را ثبت می‌کند.
 • امنیت: شبکه متیس از نظر امنیت، عملکرد مشابهی با اتریوم دارد که به اندازه کافی امن است.
 • قابلیت توسعه: Metis پلتفرمی سازگار با قراردادهای هوشمند اتریوم است و به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا به راحتی dAppها و زیرساخت‌های DeFi را روی آن بسازند.

تعداد توکن‌های در گردش METIS

حداکثر توکن‌های قابل عرضه METIS ده میلیون توکن است که از این تعداد تا زمان نگارش این مقاله در اردیبهشت ۱۴۰۳ بیش از نیمی از آن‌ها یعنی ۵.۶ میلیون توکن به گردش درآمده است. نحوه توزیع توکن‌های METIS را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

نحوه توزیع توکن‌های ارز متیس
گروه‌ها میزان تخصیص
تیم بنیان‌گذار ۷ درصد
بنیاد MetisLab ۴ درصد
مشاوران ۱.۵ درصد
سرمایه‌گذاران فرشته (Angel Investors) ۱ درصد
ستارگان جامعه (Community Star) ۳ درصد
عرضه اولیه صرافی Gate.io ۰.۱۰ درصد
توسعه جامعه ۹ درصد
ذخیره نقدینگی ۶ درصد
ایردراپ ۶ درصد

توکن‌های باقی‌مانده برای مزایای جامعه، استخراج رنجرهای مرحله اولیه، عصر اکتشاف آینده، توسعه جامعه و استخراج مرتبط با تراکنش اختصاص داده می‌شوند.

خرید و فروش متیس

تمامی صرافی‌های معتبر و شناخته شده دنیا از جمله Binance و Gate.io امکان خرید متیس و فروش متیس را فراهم کرده‌اند. اما کاربرانی که در ایران هستند، به دلیل تحریم‌ها امکان خرید و فروش متیس در این صرافی‌ها را ندارند. در صورتی که مشخص شود از داخل ایران در حال فعالیت در این صرافی‌ها هستند، حسابشان به همراه کل موجودی آن‌ها مسدود خواهد شد.

خوشبختانه، رمزینکس راهکار بسیار خوبی برای حل این مشکل اندیشیده. رمزینکس، یک صرافی معتبر ایرانی است که در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کند و جزو معتبرترین صرافی‌های ایرانی محسوب می‌شود. این صرافی علاوه‌بر از بین بردن ریسک مسدود شدن حساب کاربران به دلیل تحریم‌ها، امکان خرید و فروش متیس و بیش از ۲۳۰ ارز دیجیتال دیگر را به صورت ریالی فراهم کرده است.

برای خرید متیس و فروش متیس در صرافی ایرانی رمزینکس فقط به یک شماره موبایل یا آدرس ایمیل نیاز دارید تا ثبت نام در رمزینکس را انجام دهید. همچنین، برای مشاهده چارت قیمت ارز متیس به صورت لحظه‌ای نیز می‌توانید از خدمات رمزینکس استفاده کنید. با انجام احراز هویت در رمزینکس نیز می‌توانید از قابلیت‌های بیشتری نظیر برداشت ارز دیجیتال و واریز ریال شناسه‌دار بهره‌مند شوید.

نگهداری ارز دیجیتال متیس

پس از خرید متیس، باید یک محل امن برای نگهداری از توکن‌های خود داشته باشید. سه گزینه برای این کار وجود دارد:

 • کیف پول‌های سخت افزاری: حکم گاوصندوق‌های کوچکی برای ارزهای دیجیتال شما را دارند. این دستگاه‌ها شبیه به فلش مموری یا هارد دیسک هستند که به سیستم شما متصل می‌شوند و با ذخیره کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین، امن‌ترین روش نگهداری ارزهای دیجیتال را به ارمغان می‌آورند.
 • کیف پول‌های نرم افزاری: این کیف پول‌ها به صورت افزونه مرورگر یا اپلیکیشن روی سیستم یا گوشی موبایل شما نصب می‌شوند و با فراهم کردن دسترسی سریع و آسان به دارایی‌هایتان، تجربه کاربری روان و لذت‌بخشی را رقم می‌زنند.
 • کیف پول رمزینکس: دروازه‌ای امن و سریع به دنیای ارزهای دیجیتال را به روی شما می‌گشاید. این کیف پول نرم افزاری که به صرافی معتبر رمزینکس تعلق دارد، با بهره‌گیری از بالاترین سطح امنیت، از دارایی‌های دیجیتال شما به طور کامل محافظت نموده و سرعت فوق‌العاده بالایی نیز در انتقال وجه ارائه می‌کند.

آینده ارز متیس

 جهت‌گیری و اهداف بلندمدت پروژه Metis نقش مهمی در تعیین آینده آن ایفا می‌کنند. یکی دیگر از عوامل کلیدی در تعیین تقاضا و در نتیجه قیمت متیس در آینده، میزان استقبال جامعه و کاربردهای آن در دنیای واقعی است. مهم‌تر از همه، متیس در رقابت با سایر پلتفرم‌های لایه دو مانند Polygon و Optimism قرار دارد. 

عملکرد آن در مقایسه با این رقبا قطعا بر قیمت ارز متیس تاثیرگذار خواهد بود. تمامی این موارد به شرطی است که بازار ارزهای دیجیتال در وضعیت خوبی قرار داشته باشد. در مجموع، هیچ کس نمی‌تواند با قاطعیت پیش‌بینی کند که آینده ارز متیس یا قیمت متیس در سال‌های پیش رو چه خواهد شد.

کارمزد خرید و فروش متیس

کارمزد معاملات خرید متیس در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول متیس

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال متیس به کیف پول، 0.6 متیس می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

ارز متیس یک پلتفرم لایه دو بر بستر اتریوم است که با هدف ارائه راه حلی مقیاس پذیر و کم‌هزینه برای تراکنش‌های ارز دیجیتال طراحی شده است.

پلتفرم‌های لایه ۲ به دلیل رفع مشکلات شبکه اتریوم، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. از بین پلتفرم‌های لایه ۲ مختلف، متیس به دلیل استفاده از فناوری‌های نوآورانه، تیم قوی و مزایای دیگر، خودش را متمایز کرده. اینکه در متیس سرمایه گذاری کنید یا خیر، یک تصمیم شخصی است که خودتان باید بگیرید. اما به طور کلی این پروژه پتانسیل بسیار زیادی دارد.

خرید و فروش متیس بهترین راه سرمایه گذاری در متیس است. برای خرید متیس یا فروش متیس می‌توانید به صرافی‌های معتبری همچون بایننس و کوکوین مراجعه کنید. اما توصیه ما این است که برای خرید و فروش متیس با خیال راحت و بدون ریسک مسدود شدن حساب، از خدمات صرافی ایرانی رمزینکس استفاده کنید.

در حال حاضر اکثر صرافی‌های خارجی نیاز به احراز هویت دارند و به دلیل تحریم‌ها، مدارک کاربران ایرانی را قبول نمی‌کنند. اگرچه رمزینکس هم برای ارائه یکسری امکانات از کاربران احراز هویت می‌خواهد، اما دردسرها و چالش‌های احراز هویت در صرافی‌های خارجی را ندارد و مدارک کاربران را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بررسی می‌کند. همچنین، در رمزینکس کاربران می‌توانند از امکان خرید و فروش ارز دیجیتال به صورت ریالی بهره‌مند شوند.

کارمزد معاملات در رمزینکس بین ۰.۰۷ تا ۰.۲ درصد از ارزش کل معامله متغیر است. مقدار دقیق آن به عوامل مختلفی از جمله Maker یا Taker بودن و حجم معاملات در ۳۰ روز اخیر بستگی دارد.

تغییرات قیمت متیس

بیشترین قیمت

40,769,711irr

کمترین قیمت

45,263,076irr

آنالیز

شاخص برایند تحلیل تکنیکال متیس

این شاخص به صورت آنی نمایی کلی از تحلیل تکنیکال متیس در بازه زمانی (time frame) انتخاب شده را نمایش می‌دهد. این ابزار، برایندی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال متیس همچون میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی (MACD)، ایچیموکو، استوکاستیک، مومنتوم و شاخص قدرت نسبی (RSI) است. در این شاخص با انتخاب بازه زمانی مورد نظر خود، می‌توانید مشاهده کنید که طبق داده‌های اندیکاتورهای تکنیکال، شرایط متیس برای انجام چه معامله‌ای مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که این شاخص صرفا داده‌های تکنیکال را در نظر می‌گیرد و برای سرمایه‌گذاری باید عوامل دیگر مانند ویژگی‌های بنیادین ارز را نیز بررسی کنید.