معرفی ارز اکسلار و ویژگی‌های آن + بررسی عملکرد شبکه Axelar

ارز اکسلار (AXL) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لوگوی ارز اکسلار
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / تاریخ بروزرسانی: ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

رشد روزافزون بلاکچین‌ها چالش‌هایی را در زمینه ارتباط و همکاری بین آن‌ها به وجود آورده است. زیرساخت بلاک‌چین لایه ۱ اکسلار در پاسخ به این نیاز پا به عرصه گذاشته و بستری را برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) و قراردادهای هوشمند فراهم می‌کند. هدف این پلتفرم، تسهیل تعامل کاربران در دنیای Web 3 از طریق افزایش ارتباط بین بلاکچین‌های موجود است.

 ارز اکسلار توکن بومی شبکه Axelar است که به عنوان پاداش به اعتبارسنج‌های شبکه ارائه می‌شود. اما ویژگی‌ها و مزایای ارز دیجیتال AXL چیست و آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر. این موضوعی است که می‌خواهیم در این مقاله بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

شبکه اکسلار چیست؟

اکسلار شبکه‌ای مبتنی بر زنجیره متقابل بوده که به دنبال ایجاد قابلیت همکاری جهانی در نسل سوم وب (Web3) است. این شبکه به عنوان پل ارتباطی عمل می‌کند و به بلاکچین‌های مختلف اجازه می‌دهد تا به طور امن و کارآمد با یکدیگر تعامل داشته باشند و داده‌ها و توکن‌ها را با هم تبادل کنند.

هدف نهایی اکسلار ایجاد یک اکوسیستم یکپارچه است که در آن کاربران می‌توانند به طیف وسیعی از برنامه‌ها و خدمات غیرمتمرکز (dApps) در سراسر زنجیره‌های مختلف بلاکچینی دسترسی داشته باشند.

لوگوی ارز اکسلار روی پس زمینه آبی مشکی
ارز اکسلار درصورت موفقیت در جذب کاربران بیشتر، شانس رشد زیادی دارد

ارز اکسلار چیست؟

حال که با سازوکار شبکه اکسلار آشنا شدید، خوب است بدانید که هر شبکه‌ای برای ارائه خدمات به کاربران و ادامه روند فعالیت خود به توکن بومی نیاز دارد. توکن AXL ارز دیجیتال حاکمیتی شبکه اکسلار است و وظایفی مانند تامین امنیت شبکه، پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و مشارکت در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی را بر عهده دارد. برای مثال، با استفاده از رمزارز اکسلار می‌توانید در نظرسنجی‌های مربوط به آینده شبکه اکسلار شرکت کرده و به ارتقای این شبکه کمک کنید.

این ارز در حال حاضر با تقاضای خوبی همراه است و توانسته جایگاه مناسبی در بازار برای خود دست‌وپا کند. در تصویر زیر می‌توانید نمودار قیمت ارز اکسلار را از وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ مشاهده کنید:

نمودار قیمت AXL
نمودار قیمت ارز اکسلار فرصت رشد خوبی را برای آن نشان می‌دهد

این نمودار نشان‌دهنده‌ افزایش قیمت ارز AXL در طول زمان است. این موضوع می‌تواند فرصتی برای کسب سود از طریق خرید ارز اکسلار و نگهداری این ارز باشد.

ارز دیجیتال اکسلار چه کاربری دارد؟

AXL توکن بومی شبکه اکسلار نقشی حیاتی در عملکرد و حاکمیت این پلتفرم نوآورانه دارد. این توکن کاربردی به عنوان نیروی محرکه تعاملات و انگیزه‌ها در میان کاربران و مشارکت‌کنندگان عمل می‌کند. 

لوگوی ارز اکسلار در کنار نمادهای فانتزی
رشد اکوسیستم یکی از عوامل مهم افزایش قیمت ارز AXL است

از کاربردهای ارز دیجیتال اکسلار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت کارمزد تراکنش: ارز دیجیتال اکسلار با تسهیل معاملات بین زنجیره‌های مختلف، خدماتی مانند اتوماسیون توسعه‌دهنده، تبدیل کارمزد و ابزارهای تسویه سریع را ارائه می‌دهد.
 • دسترسی به شبکه‌های متصل: با ارز AXL می‌توانید به راحتی کارمزد تراکنش خود را در شبکه‌های متصل به Axelar پرداخت کنید، بدون اینکه به تبدیل‌های پیچیده نیاز داشته باشید.
 • مشارکت در اجماع: ارز دیجیتال اکسلار قلب تپنده سیستم اجماع اثبات سهام (PoS) در شبکه اکسلار است. شما می‌توانید با قفل کردن یا سپردن ارز اکسلار خود به شبکه، به حفظ امنیت و صحت آن کمک کرده و در عوض، پاداش دریافت کنید.
 • حاکمیت: با استفاده از این ارز می‌توانید در مورد پیشنهادات حاکمیتی رای داده و نقشی کلیدی در تعیین مسیر آینده شبکه اکسلار ایفا کنید.

بررسی نقش توکن AXL در شبکه اکسلار

اکسلار پلتفرم جامع همکاری بلاکچینی است که بلاکچین‌های مختلف را به هم متصل کرده و امکان اجرای منطق قراردادهای هوشمند در سراسر زنجیره‌ها را فراهم می‌کند. هسته اصلی این قابلیت توکن AXL است که علاوه بر تامین سوخت عملیات شبکه، امنیت آن را هم تضمین می‌کند.

اعتبارسنج‌های شبکه اکسلار، توکن‌های AXL خود را برای برای مشارکت در مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) و تایید تراکنش‌ها و کسب پاداش به اشتراک می‌گذارند.

نکته قابل توجه: برای انجام تراکنش‌های بین زنجیره‌ای، کاربران لزوماً نیازی به نگهداری مستقیم توکن اکسلار ندارند. در عوض، خدمات شبکه با خرید ارز دیجیتال اکسلار به نمایندگی از کاربران، پرداخت هزینه‌ها را انجام می‌دهند. در جدول زیر می‌توانید مشخصات ارز اکسلار را در یک نگاه مشاهده کنید:

عنوانمشخصات ارز دیجیتال اکسلار
نامAxelar 
نمادAXL
قیمت فعلی۱.۲۰ دلار
عرضه کل۱,۱۴۵,۲۷۲,۳۳۷
عرضه در گردش۶۳۲,۶۷۹,۶۶۰
رتبه۹۹
ارزش بازار۷۵۸,۱۴۸,۳۵۶ دلار
ارزش بازار رقیق شده کامل۱,۳۷۲,۴۶۸,۵۰۹ دلار
ویژگی‌های ارز AXL

معرفی تیم پروژه ارز دیجیتال اکسلار

برای آشنایی بیشتر با ارز اکسلار نیاز است بدانید پشت این پروژه کاربردی و هوشمندانه چه کسانی هستند و چه مهارت‌هایی دارند. تیم این پروژه متشکل از چندین عضو جوان و باهوش است که در راس آن‌ها سرگئی گوربونوف (Sergey Gorbunov) و جورجیوس ولاخوس (Georgios Vlachos) به‌عنوان مهندس و هم‌بنیان‌گذار حضور دارند.

بنیان گذار های ارز اکسلار
بنیان‌گذارهای ارز دیجیتال اکسلار سابقه خوبی در دنیای کریپتو دارند

سای اعضا متشکل از افراد زیر است که مهارت و تجربه‌های بالایی در ساخت و توسعه پلتفرم‌های رمزنگاری دارند:

 • ژوائو سوئوسا (Joao Sousa)
 • گاس گاتوسکی (Gus Gutoski)
 • کیت استپلتون (Kate Stapleton) 
 • استلیوس داوئاس (Stelios Daveas)
 • کریستین گورنفلو (Christian Gorenflo) 

توزیع توکن‌های اکسلار در بین اعضای تیم و کاربران را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید:

نمودار دایره‌ای توزیع ارز اکسلار
نمودار توزیع اکسلار شبیه به همه ارزهای دیجیتال مشابه است و تمرکز خوبی روی کامیونیتی دارد

آیا ارز دیجیتال اکسلار ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

پاسخ به این سوال که آیا ارز دیجیتال اکسلار سرمایه‌گذاری مناسبی است یا خیر، به عوامل متعددی بستگی دارد و به هیچ وجه نمی‌توان قطعی به آن پاسخ داد. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ذاتاً پرخطر است و پیش از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتالی، باید تحلیل تکنیکال، بنیادی، بررسی احساسات بازار و روند قیمتی را به دقت انجام دهید. 

با بررسی تحلیل ارز اکسلار، سابقه قیمتی و نوسانات این ارز در بازار، می‌توان نتیجه گرفت که ارز اکسلار به قیمت بالای ۱ دلار دست یافته است. در صورت تداوم روند صعودی قیمت، شاهد اتفاقات شگفت‌انگیزی خواهیم بود که منجر به سودآوری چشمگیری برای کاربران این ارز خواهد شد.

جمع‌بندی

ارز اکسلار از بدو ظهور خود در سال ۲۰۲۰ تاکنون فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. با این حال، موفقیت‌های چشمگیر این پلتفرم، از جمله برقراری ارتباط بین زنجیره‌های بلاکچین کازمس و اکوسیستم‌های سازگار با EVM، به وضوح کاربرد و مفید بودن آن را در دنیای کریپتوکارنسی به اثبات رسانده است. به همین دلیل، همگام با پیشرفت شبکه اکسلار و افزایش تعداد کاربران، شاهد روند صعودی قیمت ارز دیجیتال AXL هستیم. باید دید این ارز در آینده، می‌تواند شگفتی‌ساز شود و قیمت خود را به حداکثر برساند. نظر شما درباره ارز اکسلار چیست؟ چه فرصت‌های سودآوری در این توکن وجود دارد که باعث خرید آن می‌شود. نظراتتان را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بفرستید

سوالات متداول

ارز اکسلار چه قابلیت‌هایی دارد؟

ارز AXL کلید ورود به دنیای قدرتمند اکسلار است. با این ارز می‌توانید در این شبکه فعالیت کنید، تراکنش‌های خود را به راحتی انجام دهید، در رای‌گیری‌ها شرکت کرده و از طریق استیکینگ سود کسب کنید و در حفظ امنیت شبکه سهیم باشید.

از کجا می‌توانم ارز دیجیتال AXL بخرم؟

ارز دیجیتال اکسلار در اکثر صرافی‌های معتبر لیست شده و امکان معامله آن با ثبت‌نام در صرافی‌هایی نظیر بایننس، بای‌بیت، اوکی‌اکس، کراکن، کوکوین و رمزینکس فراهم است.

منابع: delphidigital | messari | bybit

به این مقاله امتیاز دهید
لیلا محمدی
درباره لیلا محمدی
من لیلام و فارغ‌التحصیل رشته هوش مصنوعی از دانشگاه هرمزگان هستم. حدود ۶ ساله که با کلمات زندگی می‌کنم. نوشتن مسیری رو برام هموار کرد که هیچ‌وقت فکر نمی‌کرم بتونم ازشون عبور کنم. حدود یک‌ساله که توی حوزه رمز ارزها می‌نویسم و از تحلیل‌شون لذت می‌برم. دوست دارم چیزهایی که درباره ارزهای دیجیتال یاد می‌گیرم رو به زبان ساده به بقیه یاد بدم.
درباره لیلا محمدی بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران

 1. جواد دلبری
  ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ در ۰۲:۴۷

  جوابم میدین یا نه؟
  یکی بگه میشه اینو تو بایننسم خرید؟