سوشی سواپ(sushi)

خرید و فروش ارز سوشی (SUSHI) - معرفی و قیمت سوشی سواپ (SushiSwap)

آخرین قیمت به ریال

647,028IRR

آخرین قیمت به تتر

1.11USDT

تغییر قیمت

0.63 %

پرداخت میکنم

ریال

دریافت میکنم

سوشی سواپ

بازارهای معاملاتی سوشی سواپ

  • سوشی سواپ

    (sushi)

    647,028 irr

    0.63 %
    arrow_drop_up

معرفی ارز سوشی سواپ (sushiswap)

سوشی سواپ با نام لاتین SushiSwap و ارز سوشی (SUSHI) یک صرافی غیر متمرکز (DEX) روی بلاکچین اتریوم است که توسط توسعه‌دهنده‌های متن‌باز ناشناس Chef Nomi و 0xMaki با یک کپی از کد متن باز یونی سواپ توسعه پیدا کرده است. صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ مانند یونی سواپ و صرافی‌های مشابه، امکان ترید کردن یا همان سواپ کردن ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به شرکت یا سازمان واسطه به کاربران ارائه می‌کند. این صرافی یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز روی اتریوم است که البته از شبکه‌های بلاکچینی دیگر هم پشتیبانی می‌کند. ارز سوشی با نماد SUSHI به‌عنوان ارز دیجیتال اصلی این صرافی شناخته می‌شود و کاربردهای متنوع و انگیزه‌های مالی زیادی را به کاربران ارائه می‌کند.

سوشی سواپ (SushiSwap) چیست؟

صرافی‌های غیر متمرکز راهکارهایی هستند که به لطف قراردادهای هوشمند در اختیار تریدرها و سرمایه‌گذارها قرار گرفتند تا بدون نیاز به شرکت‌های واسطه، ارزهای دیجیتال را با هم مبادله کنند. اغلب این صرافی‌ها روی محبوب‌ترین بلاکچین توسعه قراردادهای هوشمند یعنی اتریوم طراحی و عرضه شده‌اند. یونی سواپ یکی از این صرافی‌های غیر متمرکز بود که در سال ۲۰۱۸ معرفی و کد آن هم به‌صورت متن باز عرضه شد. متن باز بودن کد یونی سواپ این امکان را به توسعه‌دهنده‌های دیگر می‌داد که با استفاده از آن، صرافی غیر متمرکز خود را با قابلیت‌ها و چارچوب‌های اختصاصی خود توسعه بدهند. سوشی سواپ یک صرافی غیر متمرکز روی بلاکچین اتریوم است که با استفاده از کد پایه یونی سواپ توسعه یافت و قابلیت مبادله ارزهای دیجیتال را به‌صورت مستقیم و با کنترل کامل روی دارایی‌ها به کاربران می‌دهد. سوشی سواپ علاوه بر اتریوم از بلاکچین‌های Ethereum, BSC, Polygon, Arbitrum, Optimism, Avalanche, Fantom و Harmony و تعدادی بلاکچین دیگر هم پشتیبانی می‌کند.

سرویس‌های مالی غیر متمرکز یا همان DeFi از نوآوری‌های جذاب و مهم دنیای ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. این سرویس‌ها ارتباط مستقیم کاربران با هم یا با قراردادهای هوشمند را ممکن می‌کنند و درنتیجه به غیر متمرکزتر شدن ساختارهای مالی کمک می‌کنند. با پیشرفت دنیای دیفای، محصولات و سرویس‌های جدید بیشتری در این دسته معرفی شدند. این سرویس‌ها با محصولاتی مثل وام‌های فلش (Flash Loans) و ییلد فارمینگ (Yield Farming) نشان دادند که درآمدزایی از دنیای ارز دیجیتال، محدود به هولد کردن و ترید کردن نیست. سوشی سواپ یکی از سرویس‌هایی است که به توسعه این محصولات مالی جذاب کمک زیادی کرد.

صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ در سال ۲۰۲۰ توسط دو توسعه‌دهنده ناشناس معرفی شد. این توسعه‌دهنده‌ها با نام‌های مستعار Chef Nomi و 0xMaki شناخته می‌شوند. امروز SushiSwap یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا همان dApp روی اتریوم محسوب می‌شود که میلیاردها دلار سرمایه را مدیریت می‌کند.

سیستم مارکت‌ساز خودکار یا همان Automated Market Maker یا به اختصار AMM، زیرساخت صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ و صرافی‌های مشابه را شکل می‌دهد. سیستم AMM در صرافی‌های غیر متمرکز یعنی نیازی به دفتر کل خرید و فروش برای مبادله ارزهای دیجیتال نیست. دفتری که در صرافی‌های متمرکز دیده می‌شود و برای هر ترید در آن‌ها، نیاز به یک فروشنده یا یک خریدار است. در عوض، در SushiSwap و صرافی‌های DEX دیگر، خرید و فروش در ارتباط با قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. قیمت ارزهای دیجیتال هم با استفاده از الگوریتم‌های ریاضی تعیین می‌شود که ترکیبی از فاکتورها را برای مشخص کردن قیمت لحاظ می‌کنند.

همان‌طور که گفته شد، سوشی سواپ یک فورک از کد متن‌باز یونی سواپ بود و در زیرساخت، از همان کد استفاده می‌کرد. البته نوآوری‌های مهمی در سوشی سواپ پیاده شد که آن را به گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذارها تبدیل کرد. مثلا سوشی سواپ پاداش‌های پلتفرم را به‌صورت ارز سوشی (SUSHI) به کاربران پرداخت می‌کند. ارز سوشی با نماد SUSHI به‌عنوان ارز اصلی و حاکمیتی پلتفرم سوشی سواپ شناخته می‌شود که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.

پلتفرم سوشی سواپ محدود به صرافی غیر متمرکز نمی‌شود. تیم توسعه‌دهنده این پلتفرم در سال ۲۰۲۱ یک سرویس خرید و فروش NFT به نام Shoyu هم معرفی کرد. این پلتفرم علاوه بر کمک به رشد اکوسیستم SushiSwap، تقاضا برای خرید ارز دیجیتال SUSHI را هم بیشتر کرد که در مجموع به افزایش قیمت هم منجر شد. به طور کلی سوشی سواپ را می‌توان یکی از بهترین اکوسیستم‌ها برای سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به دنیای سرویس‌های مالی غیر متمرکز دانست.

ارز سوشی (SUSHI) چیست؟

ارز دیجیتال SUSHI به‌عنوان ارز یا توکن اصلی پلتفرم سوشی سواپ شناخته می‌شود که به‌صورت یک توکن ERC-20 روی شبکه اتریوم توسعه پیدا کرد. این ارز ابتدا با هدف پاداش دادن به سرمایه‌گذارانی معرفی شد که نقدینگی لازم را برای استخرهای مبادله و سواپ در سوشی سواپ تامین می‌کردند.

توسعه‌دهنده‌های سوشی سواپ حداکثر میزان توزیع ارز سوشی را ۲۵۰ میلیون توکن تعیین کرده‌اند. تا نوامبر ۲۰۲۱، حدود نیمی از توکن‌های اولیه یعنی ۱۲۷ میلیون توکن تولید و عرضه شد.

ارز سوشی در اکوسیستم SushiSwap کاربردهای متنوعی دارد. هولدرهای این ارز دیجیتال قابلیت‌های مشارکت در سیستم حاکمیت غیر متمرکز یا همان DAO را دارند. آن‌ها می‌توانند در رای‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها برای توسعه و تغییرات روی پلتفرم سوشی سواپ و سرویس‌های دیگر این اکوسیستم شرکت کنند. با این ساختار می‌توان ادعا کرد که جامعه یا همان کامیونیتی سوشی سواپ، مالکان اصلی پلتفرم هستند.

کاربران و اعضای کامیونیتی در اکوسیستم سوشی سواپ مانند هر اکوسیستم دیگر مبتنی بر DAO، می‌توانند پیشنهادهایی برای توسعه پلتفرم ارائه کنند. این پیشنهادها موسوم به پروپوزال‌های توسعه و بهبود سوشی سواپ (SushiSwap Improvement Proposal) با نام اختصاری SIP توسط هولدرهای ارز دیجیتال SUSHI مطرح می‌شوند. هولدرهای دیگر حق رای موافق یا مخالف به پیشنهادها دارند. پیشنهادها می‌توانند شامل تغییرات کوچک و بزرگ روی پلتفرم باشند و از طراحی رابط کاربری تا تغییر در نرخ کارمزد سواپ‌ها یا هر مورد دیگر را شامل می‌شوند.

از پروپوزال‌های جذابی که توسط کامیونیتی سوشی سواپ مطرح و پیاده‌سازی شد، می‌توان به MISO یا Minimal Initial SushiSwap Offering اشاره کرد. این لانچپد در سوشی سواپ برای توسعه‌دهنده‌ها ارائه شد. آن‌ها می‌توانند در MISO توکن‌ها و پروژه‌های خود را به‌صورت اولیه عرضه کرده و زمینه را برای راه‌اندازی پروژه نهایی روی سوشی سواپ آماده کنند.

سوشی سواپ چطور کار می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد، صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ از مدل AMM برای مدیریت تریدها استفاده می‌کند. در این صرافی‌ها خبری از دفتر کل خرید و فروش یا همان Order Book نیست. خرید و فروش یا همان سواپ کردن در SushiSwap با استفاده از قراردادهای هوشمند و استخرهای نقدینگی انجام می‌شود. استخرهای نقدینگی یا Liquidity Pools، قراردادهای هوشمند هستند که کاربران با ارسال توکن‌های خود به آن‌ها، نقدینگی لازم را برای خرید و فروش کاربران دیگر فراهم می‌کنند. هر کاربر که نقدینگی جدیدی را به استخر وارد کند، به‌عنوان Liquidity Provider شناخته می‌شود و سهمی از کارمزد خرید و فروش در استخر را دریافت می‌کند.

علاوه بر سواپ کردن ارزهای دیجیتال، امکانات دیگری هم در SushiSwap در اختیار کاربران قرار دارد. این امکانات قابلیت کسب درآمد ثابت یا Passive را هم به کاربران ارائه می‌کنند. به‌عنوان مثال شما می‌توانید ارز سوشی را در SushiBar استیک کرده و به‌عنوان پاداش، ارز دیجیتال xSUSHI دریافت کنید. هولدرهای xSUSHI می‌توانند ۰/۰۵ درصد از کل کارمزد تراکنش‌ها در همه استخرهای سوشی سواپ را به‌عنوان پاداش دریافت کنند. همچنین بعد از رونمایی Shoyu، انگیزه مالی دیگری برای هولدرهای xSUSHI معرفی شد. آن‌ها ۲/۵ درصد از کارمزد خرید و فروش NFT در این پلتفرم را دریافت می‌کنند.

از قابلیت‌های دیگر کسب درآمد در سوشی سواپ می‌توان به BentoBox اشاره کرد. این ابزار نوآورانه به کاربران امکان می‌دهد که از همه مزیت‌های مالی کسب درآمد در سوشی سواپ استفاده کنند. به بیان دیگر آن‌ها با واریز دارایی‌های خود به BentoBox می‌توانند از مزیت کسب درآمد استیک کردن در SushiBar استفاده کنند. همچنین امکان درآمد شبیه به ارائه وام در سرویس وام‌دهی سوشی سواپ و کسب کارمزد از استیک کردن ارز سوشی به کاربران ارائه می‌شود.

نکته مهم و مزیت سوشی سواپ و صرافی‌های غیر متمرکز دیگر، کنترل کامل کاربر روی دارایی‌ها است. برای استفاده از سوشی سواپ و خرید ارز دیجیتال SUSHI یا ارزهای دیگر، تنها به یک کیف پول متصل به اپلیکیشن مثل متامسک (MetaMask) نیاز دارید. کلید خصوصی دارایی‌های شما در کیف پول قرار دارد که اغلب در همان ابتدای ساخت آدرس، می‌بینید. درنتیجه کنترل کامل دارایی‌ها را در اختیار دارید و فقط برای تبادل ارزها در سوشی سواپ، باید تایید انتقال را به‌صورت دیجیتال امضا کنید. البته این کنترل کامل به دقت بیشتر کاربر و مراقبت‌های امنیتی نیاز دارد.

از کجا ارز SUSHI بخریم؟

ارز دیجیتال سوشی با نماد SUSHI در بسیاری از صرافی‌های بزرگ متمرکز و غیر متمرکز بین‌المللی پشتیبانی می‌شود. بایننس، اچ‌تی‌اکس، بای‌بیت و کوکوین تنها تعدادی از این صرافی‌ها هستند. البته برای خرید و فروش SUSHI در این پلتفرم‌ها باید ریسک‌ها و محدودیت‌های تحریم و KYC را در نظر داشته باشید.

برای خرید SUSHI در ایران می‌توانید از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی صدها ارز دیجیتال را می‌توان با کمترین کارمزد خرید و فروش کرد. رمزینکس امکان خرید SUSHI با ریال را هم فراهم کرده است که در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس باید ثبت‌نام و احراز هویت کنید. این فرایند در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. بعد از آن می‌توانید با کارت‌های عضو شبکه شتاب، ارز دیجیتال مورد نظر خود را با پرداخت ریال یا ارسال ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی رمزینکس، خرید و فروش کنید.

برای ثبت‌نام در رمزینکس تنها به یک شماره موبایل یا ایمیل نیاز دارید. بعد از ثبت‌نام باید شماره موبایل یا ایمیل خود را تایید کنید و سپس وارد حساب کاربری شوید. از اینجا می‌توانید احراز هویت کنید.

برای احراز هویت در رمزینکس هم فقط باید مدارک هویتی خود را در پروفایل کاربری بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری، هویت شما در سریع‌ترین زمان تایید می‌شود. از اینجا به بعد می‌توانید به راحتی صدها ارز دیجیتال را در رمزینکس خرید و فروش کنید.

کارمزد خرید و فروش سوشی سواپ

کارمزد معاملات خرید سوشی سواپ در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول سوشی سواپ

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال سوشی سواپ به کیف پول، 40 سوشی سواپ می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

سوشی سواپ با نام لاتین SushiSwap یک صرافی غیر متمرکز متن باز مبتنی بر اتریوم است که از بلاکچین‌‌های محبوب دیگر مثل بایننس چین هم پشتیبانی می‌کند. این صرافی با استفاده از کد پایه یونی سواپ توسعه یافت.

سوشی سواپ به‌صورت یک فورک از کد پایه یونی سواپ توسعه یافت، اما قابلیت‌های درآمدزایی جدید مثل استیک کردن را به کاربران ارائه کرد که محبوبیت آن را افزایش داد.

ارز دیجیتال SUSHI به‌عنوان توکن اصلی پلتفرم سوشی سواپ شناخته می‌شود که قابلیت‌های مشارکت در حاکمیت غیر متمرکز و همچنین کسب درآمد را به کاربران می‌دهد.

اگر به سرویس‌های مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) اعتماد دارید و آینده آن‌ها را روشن می‌بینید، سوشی سواپ گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. البته شرایط بازار را هم برای خرید ارز سوشی در نظر بگیرید.

برای خرید ارز دیجیتال SUSHI از صرافی رمزینکس استفاده کنید. خرید و فروش ارز دیجیتال در این صرافی با ثبت‌نام و احراز هویت سریع و با کارمزد پایین انجام می‌شود.

تغییرات قیمت سوشی سواپ

بیشترین قیمت

642,975irr

کمترین قیمت

656,467irr

آنالیز

شاخص برایند تحلیل تکنیکال سوشی سواپ

این شاخص به صورت آنی نمایی کلی از تحلیل تکنیکال سوشی سواپ در بازه زمانی (time frame) انتخاب شده را نمایش می‌دهد. این ابزار، برایندی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال سوشی سواپ همچون میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی (MACD)، ایچیموکو، استوکاستیک، مومنتوم و شاخص قدرت نسبی (RSI) است. در این شاخص با انتخاب بازه زمانی مورد نظر خود، می‌توانید مشاهده کنید که طبق داده‌های اندیکاتورهای تکنیکال، شرایط سوشی سواپ برای انجام چه معامله‌ای مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که این شاخص صرفا داده‌های تکنیکال را در نظر می‌گیرد و برای سرمایه‌گذاری باید عوامل دیگر مانند ویژگی‌های بنیادین ارز را نیز بررسی کنید.