ارز دیجیتال سولانا در دوره زمانی سال ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۱ و هم‌زمان با رشد ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، توانست از رشد و محبوبیت خوبی برخوردار شود. به‌طوری که مدتی یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر در بازار بود و بسیاری از تحلیل‌گران و رسانه‌ها به بررسی این ارز می‌پرداختند. هم‌اکنون نیز ارز دیجیتال سوالانا مورد بررسی بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در بازار است و برای برخی از این افراد، این سوال ایجاد شده که ارز سولانا مال کدام کشور است؟ در این مطلب از صرافی رمزینکس به بررسی پاسخ این سوال و معرفی این ارز خواهیم پرداخت. 

معرفی ارز دیجیتال سولانا 

پروژه سولانا (SOL) شامل یک شبکه و پلتفرم غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۱۷ توسط شخصی به نام آناتولی یاکووِنکو (Anatoly Yakovenko) تاسیس و به بازار عرضه شد. به زبان ساده‌تر، سولانا بیشتر شامل یک شبکه غیرمتمرکز، سریع و مقیاس‌پذیر است که از زمان تاسیس تا به حال توانسته تا به بستری برای بسیاری از اپ‌های غیرمتمرکز (Dapps) تبدیل شود. این موضوع  تا حدی پیش رفته که بسیاری از متخصصان، سولانا را یک رقیب جدی برای اتریوم می‌دانند. 

ارز دیجیتال سولانا مال کدام کشور است؟ 

ارز دیجیتال سولانا توسط یک تیم در ایالات متحده آمریکا توسعه پیدا کرد که رهبری و مدیریت این تیم را شخصی به نام  آناتولی یاکووِنکو (Anatoly Yakovenko) در اختیار داشت و به‌عنوان بنیان‌گذار اصلی این ارز محسوب می‌شود. سرانجام این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ توسط این تیم به بازار عرضه شد و توانست در سال‌‌های آینده با توجه به کاربردهایی که دارد، به یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در بازار کریپتو تبدیل شود. برای آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال، مقاله «سولانا؛ ارز دیجیتالی با معماری بلاک‌چین پیشرفته و سریع» را مطالعه کنید.

پس اگر بخواهیم از لحاظ منطقی در نظر بگیریم، ارز دیجیتال سولانا در ایالات متحده آمریکا توسعه پیدا کرد و متعلق به آن کشور است. 

اما به‌طور کلی، نمی‌شود با قطعیت گفت که یک ارز دیجیتال متعلق به یک کشور مشخص است و این شاخص، هیچ تاثیری در قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت یا بلندمدت ندارند. باید بدانید که فلسفه وجودی و کاربرد اصلی ارزهای دیجیتال از همان ابتدا امکان استفاده جهانی بدون هیچ محدودیتی بوده و محدود کردن ارزهای دیجیتال به یک کشور، کاربرد اصلی آن‌ها را زیر سوال می‌برد. 

به بیان دیگر، درست است که ارز دیجیتال سولانا ابتدا در کشور آمریکا توسعه پیدا کرده؛ اما استفاده از آن تنها به این کشور محدود نمی‌شود و در حال حاضر، بسیاری از Dappها و همچنین ارزهای دیجیتال در نقاط مختلف از جهان، از شبکه سولانا برای فعالیت و توسعه استفاده می‌کنند. 

آینده قیمت ارز دیجیتال سولانا 

ارز دیجیتال سولانا در سال ۲۰۲۰ و هم‌زمان با ریزش شدید قیمت بیت‌کوین از سقف تاریخی خود، با ریزش شدیدی همراه بود و به‌شدت از سقف تاریخی خود دور شد. این موضوع به این معناست که قیمت این ارز، همبستگی زیادی با قیمت بیت‌کوین دارد. 

با توجه به این موضوع و جبران تقریبی ریزش اخیر و همچنین در پیش داشتنِ هاوینگ، می‌توان در سال‌های آینده همزمان با رشد قیمت بیت‌کوین، رشد قیمت خوبی را برای ارز سولانا نیز پیش‌بینی کرد. 

سخن آخر 

در این مقاله از صرافی رمزینکس با بررسی پاسخ سوال ارز سولانا مال کدام کشور است، همراه شما بودیم. اگر شما قصد دارید تا ارز سولانا را برای سرمایه‌گذاری یا معامله‌گری کوتاه‌مدت خریداری کنید، می‌توانید این کار را از طریق صرافی رمزینکس انجام دهید. می‌توانید به‌راحتی فقط در عرض چند ساعت در این صرافی به صورت آنلاین احراز هویت کنید و بلافاصله پس از انجام فرایند ثبت‌نام، معاملات خود را آغاز کنید. 

سوالات متداول 

سولانا چیست؟

سولانا یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز است که هم‌اکنون به اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های زیادی برای توسعه و فعالیت کمک می‌کند. 

ارز دیجیتال سولانا مال کدام کشور است؟

ارز دیجیتال سولانا در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده آمریکا توسعه پیدا کرد و به بازار  عرضه شد؛ اما کاربردی جهانی دارد و نمی‌توان هویت آن را به یک کشور مربوط کرد. 

منابع: investopedia